Roomburg kandidaat voor vuilverwerking groot deel provincie Werkgroep doet onderzoek Minister: belangrijke taaie voor instituut lucht- en ruimterecht Herbouw korenmolen begonnen Presentatie bedrijven en instellingen STEMT MORGEN: DICK TESSELAAR, PvdA LIJST 1. Stroomstoring in Stevenshof Kettingbotsing op Europaweg Socialistiese Een Goede Raad: Kies voor lijst 2, stem WD j DINSDAG 18 MAART 1986 LEIDEN LEIDEN - De mogelijke bouw van een vuilverbrandings- en verwerkingsinstallatie in het gebied Roomburg wordt momenteel door een werkgroep van Leidse ambtenaren onderzocht. Hier zou het vuil van het noordelijke gedeelte van de provincie Zuid-Holland kunnen worden verwerkt. De installatie zou ter vervanging dienen van de in de jaren negentig sluitende vuilverbrandingen in Leiden en Den Haag. Volgens reinigingsdirecteur Log- tenberg, die ook deel uitmaakt van deze werkgroep, is het de moeite waard om te bekijken of in Room burg de gezamenlijke installatie "Naar mijn mening is Roomburg bijzonder geschikt voor de bouw van een afvalverwerkingsinstalla tie", zegt Logtenberg. "Er is water de buurt, de rijksweg 4, een kan worden gebouwd. Deze instal- spoorverbinding en hét terrein ligt latie dan het vuil verwerken tussen Leiden en Den Haag in". Hij van Den Haag en tien omliggende schat de werkgelegenheid die de gemeenten, een gebied met 600.000 installatie met zich meebrengt op i Leiden streken (van de kust tot kei-Rodenrijs) met in totaal 550.000 honderd arbeidsplaatsen. Volgens Ber- de reinigingsdirecteur is in het be stemmingsplan voor Roomburg re kening gehouden met de mogelijk heid voor de bouw van de vuilver- Volgens Logtenberg moet den gedacht aan een combinatie werkingsinstallatie, van een vuilverwerkingsinstallatie met een papierscheidingsinstalla- tie voor hergebruik van oud papier en een warmte-energiecentrale van 20 of 21 megawatt. Vooral de ener giecentrale scheelt een slok op borrel: de kosten branding worden daardoor met zestig procent gedrukt. Roomburg is één van de 23 plaat sen in deze regio, die in aanmer king zouden kunnen komen voor de bouw van een vuilverwerkings- installatie. Onder meer het be de vullver- drijfsterrein in Sassenheim, de Morsebel in Oegstgeest, 't Heen in Katwijk, de Oostvlietpolder in Lei- LEIDEN - De grote vlucht die lucht- en ruimtevaart hebben ge nomen en nog zullen nemen, de grote politieke, sociale, economi sche en strategische belangen die deze ontwikkelingen met zich meebrengen en de noodzaak van een zo evenwichtig mogelijke be geleiding daarvan door het recht. Ziedaar de redenen van de oprich ting van een internationaal insti tuut voor lucht- en ruimterecht in Leiden. waterstaat liet er gisteren bij de officiële installatie van dat insti tuut weinig onduidelijkheid over bestaan hoe verheugd de overheid is met dit initiatief van professor dr. H.A. Wassenbergh. In een bom volle zaal in het academiegebouw van de universiteit aan het Rapen burg sprak zij de hoop uit dat het instituut "zal bijdragen tot de vor ming van nieuwe en constructieve denkbeelden die de rol van de lucht- en ruimtevaart in de wereld zullen kunnen vergroten tot heil van de ontwikkeling van de we reld". Het Internationaal Instituut voor lucht- en ruimtevaartrecht stelt zich tot taak de juridische leemte m DEMOCRATEN Jan Hoekema Ruby van Essen Pex Langenberg Egon Snelders Frederik van Lookeren Piet van Run Freek Muller Paul de Jonge Sjannie Albers Roel van de Ven LIJST 5 - DEMOCRATEN den en de polder Groenendijk in Zoeterwoude zijn in het verleden als mogelijkheid genoemd. Ook Leidschendam, Zoetermeer, Den Haag en Delft zijn kandidaat, waar bij Leidschendam tot dusver de meest gunstige vooruitzichten lijkt te hebben. De kandidaten zijn aangedragen door de werkgroep geïntegreerde afvalverwerking Zuid-Holland- West, die een antwoord probeert te geven op de vraag hoe in de toe komst het huisvuil in dit deel van de provincie moet worden ver werkt. Het dagelijks bestuur van de provincie Zuid-Holland heeft met de conclusies van deze werk groep ingestemd. Het provinciebestuur moet be slissen waar één of meer installa ties voor huisvuilverwerking ko men. Nog niet duidelijk is hoeveel en wat voor soort installaties moe ten worden gebouwd. Beslissingen hierover zullen rond 1990 en moge lijk nog later vallen. De installaties die momenteel in Leiden en Den Haag in werking zijn, staat in de nabije toekomst sluiting te wachten. Het bestuur van de Gemeenschappelijke rege ling vuilverbranding Leiden en omstreken heeft al besloten de vuilverbranding in principe in 1996 te sluiten. LEIDEN - Aan het Galgewater, bij de Rembrandtbrugis gistermid dag een officieel begin gemaakt met de herbouw van korenmolen De Put die tot 1729 op deze Leidse vestwal heeft gestaan. De Rijnlandse Molenstichting op perde in 1983 het idee om op het mo- lenbolwerk, dat was verrezen na de sloop van de Mor spoor tkazerne, de molen De Put te herbouwen. Een ontwerp van de molen werd de ge- put begon daarom meente aangeboden ter gelegen heid van het 25-jarig bestaan van de molenstichting. De gemeente raad raakte enthousiast en stelde geld beschikbaar voor de molen- bouw als onderdeel van een reeks werkgelegenheidsprojecten. Het ministerie van sociale zaken droeg ook zijn steentje (van 100.000 gulden) bij, maar dat alles was nog niet genoeg. De Stichting Molen De bedelactie onder particulieren die 75.000 gul den zou opleveren. De resterende 90.000 gulden werd vorig jaar op gebracht door de organisatie van een loterij. Zo is de financiële dekking rond gekomen. In totaal kost de molen 375.000 gulden. Wethouder Peters (ruimtelijke ordening) die gisteren het startsein gaf voor de herbouw van de molen door de eerste stenen te metselen (zie foto), had veel goe de woorden over voor de samen werking tussen de gemeente en par ticulieren. Het is daaraan te dan ken dat de herbouw van de molen nu ter hand kan worden genomen. "Daaruit valt lering te trekken voor de toekomst", aldus de wet houder. Molenmakerij Van Beek uit Rijnsaterwoude bouwt de molen in haar werkplaats. In het najaar van 1986 worden de onderdelen op het molenbolwerk in elkaar gezet. In december is het werk gereed. Het is de bedoeling dat de molen vooral in de weekeinden (bij gunstige wind) zal draaien en meel zal ma len. Bezichtiging zal dan mogelijk zijn. De gemeente hoopt dat de hou ten korenmolen een toeristische trekpleister van de eerste orde zal worden. LEIDEN - Ongeveer 140 bedrijven en instellingen laten zich woens dag en donderdag van hun beste kant zien tijdens de bedrijven-con- tactdagen in de Groenoordhallen. Het is de tweede keer dat dit eve nement in Leiden wordt gehou den. Vorig jaar, toen het in Holi- day-Inn plaats had, werd het door op te vullen die is ontstaan door de stormachtige ontwikkelingen op het gebied van lucht- en ruimte vaart. Het huidige internationale publiek- en privaatrecht is ontoe reikend. Het instituut is verbonden aan de rechtenfaculteit van de Leidse universiteit. De minister sprak zich uit voor privatisering van de luchtvaart. "Tot op zekere hoogte kan de luchtvaart eigenlijk als een op zich- zelfstaande activiteit - dat wil zeg- Minister Smit-Kroes van verkeer gen met minder overheidsinmen- ging dan thans - worden geregeld". Daar het er naar uitziet dat econo mische, politieke en technologi sche impulsen nieuwe dimensies zullen geven aan "de nog lang niet uitgeputte capaciteiten en de zich aandienende beloften van de lucht vaart", is het volgens Smit-Kroes de taak van de wetenschap er voor te zorgen dat die bewegingen zich zo harmonieus mogelijk voltrek ken. "Uiteraard blijven sociale, economische en politieke factoren steeds een belangrijke rol spelen. Toch dient de toepassing van deze instrumenten op een zo breed mo gelijke basis door de nu geldende rechtsbeginselen geïnspireerd en begeleid te worden", aldus de mi nister, die wat dit betreft een be langrijke taak voor het Internatio naal Instituut voor de lucht- en ruimterecht ziet weggelegd. LEIDEN - Een storing in de trans formator heeft er voor gezorgd dat veertig procent van de woningen in de Stevenshof, globaal die van de Haagse Schouw tot aan de brug bij de Stevenshofdreef, het gister avond enige uren zonder stroom heeft moeten stellen. De storing trad rond kwqrt over tien op, het Energiebedrijf Rijnland (EBR) had die rond kwart over één verholpen. Inbreker bij voorbaat gepakt LEIDEN - Een 36-jarige Leidenaar MISHANDELING - De politie is gistermiddag rond half vijf aan heeft gisteravond rond kwart over gehouden in de Breestraat omdat zeven een 26-jarige Leidenaar aan- hij een tas met inbrekerswerktui- gehouden in een pension aan de gen bij zich had. Het vervoeren Zoeterwoudsesingel op verden- daarvan op zich is volgens de alge- king van mishandeling van een 29- mene politieverordening reeds jarige huisgenote. De vrouw deed strafbaar. Surveillerende agenten er gisteren aangifte van dat de man hielden de man staande toen deze haar had geslagen omdat zij de bij het zien van de agenten nogal deur te hard naar zijn zijn zou heb- geschrokken reageerde. In de tas ben dichtgedaan. De man zou haar bevonden zich onder meer breekij- voorts geregeld pesten. zers en tangen. organisator ExpoCare een groot succes genoemd. De bedoeling van de bedrijven- contactdagen is ondernemers uit de regio met elkaar in contact te brengen. Volgens ExpoCare zijn ondernemers vaak onvoldoende op de hoogte van de mogelijkhe den die andere bedrijven in de buurt hebben te bieden. Als ze hun produkten en diensten echter 'om de hoek' betrekken, kunnen ze soms veel goedkoper uit zijn en tijd besparen. Op de contactdagen presenteren zich 140 bedrijven door middel van stands. De deelnemers vertegen woordigen een grote verscheiden heid: van reclamebureau tot bank, van automatiseringsbedrijf tot ma chinefabriek. Verder zijn op de ma nifestatie stands aanwezig van de gemeenten Leiden en Leiderdorp, het transferpunt van de universi teit en de regionale dienst voor het midden- en kleinbedrijf. Alle on dernemers uit de regio zijn uitge- De officiële opening wordt mor gen om twee uur verricht door wet houder Fase van economische za ken. De contactdagen zijn woens dag en donderdag geopend van twee tot tien. LEIDEN - Op de Europaweg is gistermorgen om tien over acht een kettingbotsing ontstaan waar bij vier personenauto's en een vrachtwagen waren betrokken. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor, de schade was be perkt. De botsing ontstond toen de vrachtwagen, bestuurd door een 22-jarige Leidenaar, een kleine file niet op tijd in de gaten had en der halve te laat remde. Hij botste te gen een personenauto op. wat er vervolgens voor zorgde dat drie voorliggende auto's elkaar van deuken voorzagen. Modefestival in Stadsgehoorzaal LEIDEN - Het Leids modefestival wordt zaterdag 22 maart voor de tweede keer in de Stadsgehoorzaal gehouden. In twee modeshows, elk van 45 minuten zullen Leather Fas hion, Henny's Rits, Lady Service, Pretty Girl, De Prijsbreker en Hans van Bellen hun visie op zo mer '86 laten zien. Voor deze shows gaat men gebruik maken van een nieuw Brits lasersysteem. Na de shows breekt een tropisch feest los: de Ibiza Party '86, dat tot in de kleine uurtjes gaat duren. Kaarten voor deze avond en zijn verkrijgbaar bij de WV-kantoren. Woning in brand door kortsluiting LEIDEN - Door kortsluiting in de bedrading van een elektrische de ken is gistermorgen rond kwart voor negen uitslaande brand ont staan in een bovenwoning aan de Oldenbarneveltstraat. De slaapka mer aan de achterzijde van de wo ning brandde vrijwel geheel uit. terwijl de twee aangrenzende hui zen rook- en waterschade opliepen. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De 51-jarige bewoner van het pand was 's morgens rond zeven uur vertrokken en vergeten de elektrische deken uit te zetten. De bedrading was volgens de politie overigens niet helemaal in orde. LUST 6 SP, ÜW Stem in het stadhuis Cor Vergeer Tolkien (1) Tolkien, de Engelse geleerde en schrijver die in 1973 in Bour nemouth stierf, was in onze tijd 'in' op de middelbare school. He le hordes leerlingen spraken tij dens de pauzes in termen die de niet-wetende, met grote verba zing vervulde. Midden-Aarde- ...hobbits...waar hadden zé het ei genlijk over? Het kan niet worden ontkend dat 'The hobbit', eigenlijk een kinderroman, en de trilogie 'The lord of the rings' grote indruk hebben gemaakt op veel men sen. Hoeveel lezers hebben zich al niet in die fantastische wereld van Tolkien - Midden-Aarde - ge waand, die wereld waar de eeu wige strijd tussen de machten van duisternis en van het licht worden uitgevochten? Tolkien is zelfs zo populair dat er diverse Tolkiengenootschap- pen bestaan. U kent dat soort ge nootschappen wel: avonden achtereen kunnen ze zich buigen over de vraag wat de schrijver nou wel bedoeld kan hebben met die ene zin op pagina 79, een zin die toch doet vermoeden dat het fragment op pagina 113 heel an ders moet worden geïnterpre teerd dan de zeer geleerde hee- r...enfin, laat maar. In Nederland heb je een Tol- kien-genootschap, 'Unquendor' geheten. Dat genootschap werd in '81 opgericht en viert dus dit jaar een bescheiden jubileum. Het honderdtwintig leden tellen de genootschap wil dat zo leuk mogelijk doen, vertelt de in Lei den woonachtige secretaris, J.L. Ponsen en daarom heeft men een brief naar de gemeente gestuurd. Zou men op 24 mei gebruik mo gen maken van de Burchtheuvel voor een feest? Tolkien (3) Gilde Tolkien (2) De gemeente heeft inmiddels laten weten dat het genootschap op 24 mei op de heuvel terecht- kan. Dat wil zeggen: onder be paalde voorwaarden. Nu is 'Un quendor' echter ondertussen op andere gedachten gekomen: het feest zou nog leuker kunnen worden als men ook wapens mag dragen. Die al eerder genoemde strijd tussen de 'duisternis' en het 'licht' zou dan nog beter kun nen worden nagebootst. "Het feest zal een enigszins middeleeuws karakter krijgen", schrijft mevrouw Ponsen in een tweede brief aan de gemeente waarin wordt gevraagd of er wa pens mogen worden gedragen. "De mensen zullen kostuums dragen die zijn geïnspireerd op de boeken van de schrijver. Bij een aantal kostuums behoren co- pieën van middeleeuwse wa pens". "Er bestaan momenteel ook plannen om een boogschietver- eniging uit te nodigen tot het Een van de mysterieuze figuren uit de boeken van Tolkien. Het genootschap Unquendor wil op de Burchtheuvel de strijd naboot sen tussen 'duisternis' en 'licht', zoals hij door deze Engelse au teur is beschreven. houden van een demonstratie handboogschieten; dit zou bij daglicht, dus in de middag, moe ten plaatsvinden aan de zijkant van de Burchtheuvel, ongeveer ter hoogte van het Van der Ster- repad". "De gedachte is dat de deskun digheid van de mensen van de boogschietvereniging borg zal staan voor het veilig verloop van een en ander. Mocht u echter voor een dergelijk evenement in principe geen toestemming ver lenen, dan zal door ons de voor bereiding onmiddellijk worden gestaakt". "Het andere, en voor ons meer essentiële, punt betreft de kos tuums. Deze kostuums zullen pas bij het besloten gedeelte van het avondprogramma worden gedragen. Bij deze kledij beho ren imitatiezwaarden en -dolken, en eenvoudige handbogen, repli ca's van bijlen enzovoorts". Het ligt in de bedoeling dat men 's avonds na het diner in het Koetshuis vanuit de bovenzaal via de brandtrap rechtstreeks het Burchtterrein betreedt. "In op tocht gaat men naar boven, waar een aantal toneelstukjes zullen worden opgevoerd". Daarbij zullen ook buitenland se gasten aanwezig zijn, schrijft de secretaris. Gasten die evenals de Nederlandse Tolkienfans kos tuums zullen dragen en - als het mag - wapens. Als er nu maar geen ongeluk ken gebeuren! Je ziet het al voor je hoe een Engelse Tolkienlief- hebber per ongeluk een Neder landse hobbit aan zijn zwaard rijgt. "Ach welnee", zegt Ponsen. "Tijdens dit soort gebeurtenis sen is er nog nooit wat gebeurd. Ik schrijf ook: als aanbeveling kan gelden dat er noch in Neder land noch bij onze zuster-genoot- schappen in het buitenland ooit ongelukken zijn gebeurd. Dat is toch veelzeggend! Bovendien: mochten er ambtenaren zijn die een oogje in het zeil willen hou den, dan mag dat wat ons be treft". Maar dan moeten die ambtena ren natuurlijk wel verkleed gaan als hobbits! Overigens: heeft het genootschap al iets gehoord van de gemeente? "Nog niet offi cieel", vertelt Ponsen. "Dat kan ook niet, want ze hebben onze brief pas gehad. Maar ik heb al wel met een ambtenaar gespro ken". En hoe reageerde hij? "Het was iemand van bijzonde re wetten die in eerste instantie hartelijk moest lachen. Het leek hem wel een leuk initiatief, kreeg ik de indruk. We verwachten dat het dus wel goed zal komen". We verlaten de middeleeuwen niet meer: de gildes, dat is ten slotte typisch middeleeuws. Hoewel, typisch middeleeuws? Ook heden ten dage heb je weer zogenaamde gildeprojecten. In een brief aan de stichting werkgelegenheid schrijft het PvdA-raadslid Van Meijgaarden over het fenomeen. En hij vraagt zich af of er ook in Leiden geen gildeproject kan komen. Wat is een gildeproject pre cies? Het raadslid licht een tipje van de sluier als hij schrijft: "Een gildeproject is met name gericht op het overdragen van kennis aan startende ondernemers". "Klopt", zegt G. Bovens van de eerder genoemde stichting des gevraagd. "Het gaat eigenlijk hierom: mensen die een ambach telijk beroep hadden na hun pen sioen hun kennis laten overdra gen aan bijvoorbeeld onderne mers die net beginnen". "Het mes snijdt dan aan twee kanten: die mensen kunnen nut tig blijven voor de samenleving en de beginners krijgen op een handige manier informatie door gespeeld". Bovens vertelt daarna dat het idee ook leeft bij de Leid se Vrijwilligerscentrale. "Zij zit ten echter ook in het bestuur van de stichting, dus zijn we er snel genoeg achter hoe ver zij al zijn. Samenwerken is misschien wel handig". Hieruit kan dus geconcludeerd worden dat er ook in Leiden een gildeproject komt? "Laat ik het zo zeggen: het idee is in elk geval dik de moeite van het bestude ren waard. Ik weet niet hoe dit project in Amsterdam precies loopt, maar het lijkt me dat het een aantrekkelijk fenomeen is. Op deze manier gaat een hele boel kennis immers niet verlo- 1. F.J. Kuijers 2. J.G. Fase-Dubbelboer 6. Pl.I. Uijnbergen-v. Oobben de Bruijn 7. N.P. Langerak 8. R. van Cruijsen U. M. van der Nat 5. L.PI. Driessen-Jansen 9. A.C. Geertsema 10. PI.T. v.d. neuten

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3