LEIDSCH DAGBLAD Strafkorting steden niet ingetrokken We hebben onze olieprijzen alvast verlaagd. 'Huursoldaten bereiden coup Suriname voor' Centrumpartij breekt in op kabel Leiden- bollenstreek Verlies van staatsburger schap dreigt voor de hier stemmende Indonesiërs Rijkspolitie zit met tekort 100 miljoen Rechter wijst eis af Westduitse journalist: WEES BU DE TUD KIES VÓÓR GEZELLIGHEID Politie en justitie in Utrecht overbelast fit! tea 75 Wr pes 1.79 DINSDAG 18 MAART 1986 OPGEDICHT 1 MAART 1860 No. 37962 (Van onze verslaggevers) LEIDEN/BOLLENSTREEK - De Centrumpartij heeft gister avond 'ingebroken' op het kabel net van Leiden en de bollenstreek. Omstreeks kwart voor elf begon de partij een uitzending op het kanaal van Duitsland 2. Inwoners van Voorschoten en Lisse maakten hiervan melding, de politie in Lei den noteerde tien klachten. Waarschijnlijk heeft de CP vanaf een plek in de omgeving een zen der op de ontvangstmast in Oegst- geest gericht. Volgens A. van Don- zei van de Leidse stadskabei kan dat al met betrekkelijk goedkope apparatuur. De komende dagen zal er extra worden gecontroleerd, zo heeft een woordvoerder van kabelexploitant Casema gezegd. Mocht de CP nog maals inbreken, dan wordt de uit zending op dat kanaal meteen ge stopt. Afgelopen weekeinde brak de CP in op het Haagse kabelnet. Aanklacht Jan Pen, de lijsttrekker van de Centrumpartij in Leiden, heeft bij de politie een aanklacht ingediend wegens smaad tegen het 'Komitee Leiden tegen Fascisme'. Aanlei ding is de verspreiding van een strooifolder, die mede door het Ko mitee is ondertekend. Daarin wordt opgeroepen niet op de Cen trumpartij te stemmen. De CP is gevallen over de in deze folder gebezigde leus: 'Geef racis me geen stem, geef de Centrum partij geen zetel'. Pen, die in de fol der met name wordt genoemd, voelt zich door de term 'racist' zwaar beledigd en in zijn goede naam aangetast. Volgens hem heeft de Raad van State eerder dit jaar uitgemaakt dat de CP niet ra cistisch is. Het pamflet is ook ondertekend door de staf van zeven buurthuizen en de Jongerenbeweging. De Cen trumpartij heeft echter alleen een aanklacht ingediend tegen het co mité. Dat heeft, namelijk zelf al eens eerder pamfletten tegen de CP verspreid. (Vanc r verslaggevers) LEIDEN/ALPHEN - Indo nesiërs die morgen mee doen aan de gemeente raadsverkiezingen, lopen kans dat zij het staatsbur gerschap kwijtraken. Vol gens de Wet op het Indone sisch Staatsburgerschap mogen Indonesiërs niet stemmen in een ander land.^ Een woordvoerder van de Indone sische ambassade heeft dit beves tigd. De lijsttrekker van de partij Anti Woningnood Actie - die in Al phen en Leiden aan de verkiezin gen deelneemt - de Alphenaar J.H. Borsboom, kreeg een bevestigend antwoord toen hij om opheldering vroeg. De medewerker van de am bassade vertelde, dat dit in elk pas poort (op de laatste bladzijde) dui delijk staat vermeld. Hoewel dit feit bij de Kiesraad bekend was, was het voor hem geen aanleiding de Indonesiërs hiervan in een apart schrijven op de hoogte te stellen. Wel heeft de Kiesraad in een speciale 'verkie zingskrant' alle gemeenten ge vraagd het Indonesische deel van de bevolking te informeren. Voor zover bekend is Indonesië het eni ge land dat een dergelijke bepaling in zijn wetgeving heeft opgeno men. Maar zowel Leiden als Al phen heeft aan dit verzoek geen ge hoor gegeven. Mr. M. Bakker, adjunct-secreta ris van de Kiesraad, zegt, dat hier niet zo zwaar aan hoeft te worden getild, omdat de stemming geheim is en niemand die kan controleren. "Wil je dat toch doen, dan zal je naast elk stemhokje een controleur neer moeten zetten die de Indone siërs noteert. Dan is het nog maar de vraag of je aan zo iemands uiter lijk de nationaliteit kunt vaststel len. Het is overigens wel jammer dat Alphen en Leiden hun (bijna 70) Indonesische ingezetenen die informatie hebben onthouden". De buitenlanders mogen morgen aan de gemeenteraadsverkiezin gen meedoen als zij minstens vijf jaar in Nederland verblijven en over een geldige verblijfsvergun ning beschikken. zov Ohvis HOE JE'TOOK BEKIJKT... MAAR DE MEAB STAND moet je MORGEN OF OVERMORGEN HEBBEN GEZIEN IN OE GROENOORDHALLEN h OP DE BEDRIJVEN KONTAKTDAGENÜ STAND 102 Lijsttrekker Leidse partij luistert naar koning Hassan LEIDEN - De Marokkaanse lijsttrekker Mustapha El Kei- raouani (lijst 7) heeft zich als deelnemer aan de gemeente raadsverkiezingen in Leiden teruggetrokken. Wettelijk kan dit niet, maar volgens zijn zeg gen heeft de oproep van ko ning Hassan II om niet aan de verkiezingen mee te doen alles met zijn besluit te maken. "Als ik toch word gekozen", zegt hij, "weiger ik om zitting in de raad te nemen. Wij luis teren naar onze koning. Hij weet het beter dan wij". AMSTERDAM - Bij een schiet- en steekpartij op de Zeeburgerdijk en de Molukkenstraat in Amsterdam zijn gisteravond laat drie personen ge- loond geraakt. Twee van hen zijn er ernstig aan toe. Er werden drie arrestaties verricht, maar de politie weet nog niet precies wat de aanlei ding is geweest tot deze bloedige vechtpartij. Op de foto wordt een van de verdachten hardhandig weggesleept. (foto anpi GRONINGEN (GPD) - De Rijks politie verkeert in grote financiële problemen. Er is een begrotingste kort van 100 miljoen gulden. Daar door komt de bedrijfsvoering ern stig in gevaar. Er is geen geld voor aanschaf en vervanging van voer tuigen, verbindingsmiddelen, uit rusting voor speciale eenheden en apparatuur voor automatisering. De criminaliteitsbestrijding komt hierdoor in het gedrang en ook de dienstverlening aan de burger dreigt zonder noodmaatregelen nog verder te worden terugge schroefd. Dit blijkt uit een vertrouwelijk rapport dat generaal W.F.K.J.F. Frackers, inspecteur van het Korps Rijkspolitie, onlangs aan minister Korthals Altes (justitie) heeft ge stuurd. Het ministerie van justitie beves tigt de brief van de rijkspolitie. Volgens de woordvoerder gaat het om cijfers die door de rijkspolitie zelf zijn opgesteld. Pas na de ver kiezingen zullen deze problemen door het nieuwe kabinet bij de vaststelling van de begroting voor het Korps voor 1987 worden be sproken. Generaal Frackers liet via een woordvoerder weten dat hij geen commentaar wil geven, om dat het volgens hem gaat om een vertrouwelijk rapport aan de mi nister. Bestuurder G. Koffeman van de Algemene Christelijke Politiebond vindt de situatie onaanvaardbaar. Hij wil, dat de politieke partijen zich nog vóór de verkiezingen met dit gigantische geldtekort bezig houden. „We zitten met een kwali tatief uitgeholde politiezorg en de minister van justitie blijft roepen dat het allemaal pais en vree is. Dit leidt tot een demotivatie bij de po litiemensen", aldus Koffeman. Buiten dit tekort moet er volgens de minister nog flink worden be zuinigd op de kosten van overwerk en onregelmatige diensten. Daarbij gaat het om een bezuinigingsope ratie van tussen 4,1 en 9 miljoen gulden. leiden Weer Gezellig! Af en toe regen Veel bewolking en af en toe regen. Mi nimumtemperatuur ongeveer 5 gra den, middagtemperatuur van 8 graden in het noorden tot rond 14 graden in het zuiden. Matige wind eerst zuidoost, later draaiend naar west. De vooruitzichten voor donderdag tot en met zondag: wisselvallig. Mid dagtemperatuur ongeveer 10 graden. Woensdag 19 maart 1986 ter: 04.20 en 16.46 i Spreekuur voor bange patiënten GRONINGEN (GPD) - In een ongebruikelijke advertentie kondigde de jonge Groninger tandarts Martinus Jellema (28) onlangs aan dat hij kunstgebit ten thuis aanmeet, op woens dag "uitsluitend spreekuur voor angstige patiënten" houdt en op dinsdag tijd heeft voor advies, klachten en "second- opinion". Dat laatste betekent dat Jellema bereid is het werk van zijn collega's onder een kri tische loep te nemen. Jellema heeft duidelijk een gat in de markt ontdekt. Im mers, de tandartsangst is ieder aangeboren. "Op mijn spreek uur voor angstige patiënten wil ik de mensen duidelijk maken wanneer en waarom ze pijn kunnen verwachten. Ik heb er geen opleiding voor gehad, maar ik, merk wel dat je de mensen goed moet observeren en moet kijken waarop gerea geerd wordt. In Winsum zit een tandarts die met sedatietech- nieken werkt, met lachgas. Dat is weer een stap verder en als mijn methode geen resultaat heeft, verwijs ik ze naar hèm". "Mijn praktijk is een 'wilde vestiging' en dat betekent dat ik geen patiënten van het zie kenfonds krijg. Dus moet je een beetje aan de weg timmeren. Als je niks doet, kom je ner gens'. DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris De Graaf (sociale zaken) hoeft de strafkorting die hij destijds heeft opge legd aan Amsterdam en Rotterdam niet in te trekken. De president van de Haagse rechtbank, mr. P. Offers, heeft vanochtend bepaald dat de staatssecretaris de straf maatregel mocht nemen, omdat de twee steden de 'voor- deurdelersregeling' niet op tijd hebben ingevoerd. Deze uitspraak is ook van belang voor de gemeente Leiden, die zich samen met Delft en Nijmegen ach ter Amsterdam en Rotterdam had opgesteld. Leiden kreeg eind vorig jaar een strafkorting van ongeveer 250.000 gulden opgelegd, omdat de voordeurdelersregelipg niet tijdig was ingevoerd. Deze regeling, die 1 juni vorig jaar van kracht werd, houdt in dat mensen die samenwo nen (hun voordeur delen) op hun bijstandsuitkering worden gekort. Amsterdam en Rotterdam had den, met steun van de drie boven genoemde steden, een kort geding aangespannen tegen de Staat. Zij wilden daarmee bereiken dat ze alsnog voorschotten zouden krij gen om de kosten van de uitvoe ring van de algemene bijstandswet te beperken. Voor Amsterdam ging het om bijna zeven miljoen gulden, voor Rotterdam om ruim drie miljoen. Het voornaamste ar gument van de steden was, dat ze de voordeursregeling niet op tijd in hun administratie konden verwer ken De Amsterdamse rechtbank wijst dit argument echter van de hand. Mr. Offers wees er vanoch tend op dat het in 700 van de 715 gemeenten wel gelukt is om de voordeurdelersregeling op tijd in te voeren. Amsterdam en Rotter dam zijn dan wel grote steden met veel problemen, maar hun sociale diensten zijn erop afgestemd, al dus de president. Volgens Offers lijkt het er meer op, dat beide steden de nieuwe re geling ongewenst vonden en daar om besloten de invoering te vertra gen. De Staat heeft bovendien niet in strijd met de wet gehandeld, aldus Offers. Uit de algemene bijstands wet blijkt dat de Staat alleen die kosten hoeft te vergoeden die inge volge de wet zijn gemaakt. De ex tra kosten die gemeenten hebben moeten maken om de regeling als nog zo snel mogelijk te kunnen in voeren, zijn niet op grond van de wet gemaakt en hoeven daarom ook niet te worden vergoed, ook niet bij wijze van voorschot, aldus de rechtbank. VN BIJDRAGE - Nederland wenst als EG-voorzitter overleg met de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Shultz over Amerikaanse voornemens om de contributie aan de Verenigde Na ties te verminderen. De Nederland se ambassadeur in Washington zal namens de twaalf bij Shultz de be zorgdheid uitdrukken over de fi nanciële positie van de Verenigde Naties. Reagans rede over Nicara gua heeft niet veel effect gesorteerd. PAGINA 7 Amsterdammers vragen - na vergeefs protest tegen tippelzone - asiel in Dene marken. PAGINA 5 Fokker gaat derde fabriek bouwen op Ypenburg. PAGINA 9 Weer in Medeo veel te gril lig voor schaatsrecords. PAGINA 11 1 Boze Westduitse boeren dwingen beloften af. PAGINA 13 LUST 8 LWG BEHEERSING van de OVERHEIDSUITGAVEN en PRIORITEIT aan ECONOMISCH HERSTEL STEM JÊM DAAROM: BONN/DEN HAAG (GPD) - Een groep huursoldaten bereidt in op dracht van de in Amsterdam ge vestigde 'Ansus-Foundation' een staatsgreep voor in Suriname. Dat schrijft de Westduitse journalist Jürgen Roth in een vandaag ver schenen boek. Roth schrijft onder meer dat hy er via een tip van de Franse gehei me dienst achter is gekomen dat de Ansus-Foundation het bewind van Bouterse wil verdrijven. „Gezien het feit dat Suriname steeds meer richting Cuba en Moskou drijft en vanwege de lanceerbasis voor Ariane-raketten in het buurland Frans-Guyana heeft de Franse ge heime dienst er geen bezwaar te gen dat er een coup wordt ge pleegd", schrijft Roth. De in Amsterdam gevestigde or ganisatie zou garant staan voor te rugkeer van Suriname binnen de Westerse invloedssferen, stelt de journalist. Bij de Surinaamse welzijnsstich- ting in Amsterdam is Ansus overi gens echter niet bekend. De stich ting is ook niet ingeschreven bij één van de Kamers van Koophan del in Nederland. Roth meldt ook dat hij als reactie op een schriftelijk verzoek om in formatie (waarbij hij zich kennelijk presenteerde als vertegenwoordi ger van een bedrijf) van de Ansus te horen kreeg, dat de beweging militaire en civiele dissidenten ver tegenwoordigt, die een campagne tegen Bouterse voorbereiden. „Wij schrijven u in de hoop dat u ons financieel kunt ondersteunen, opdat wij diverse professionele or ganisaties waarmee wij in verbin ding staan opdrachten kunnen ver strekken. Deze organisaties zijn in staat de taktische en logistieke on dersteuning voor te'bereiden", al dus Ansus. Verder wordt' Roth, wanneer de staatsgreep zou zijn gelukt, een voorkeursbehandeling in de bau- xietwinning toegezegd. De coup zou in eerste instantie vanuit Frans-Guyana worden verricht door de MacMillian Association, een in staatsgrepen gespecialiseer de groep huurlingen. Prijs: 2V4 mil joen gulden. Volgens Roth heeft de Ansus nu een andere groep gevonden, die de Ernstige zaken blijven liggen UTRECHT (GPD) - Steeds vaker laten politie en justitie in de pro vincie Utrecht noodgedwongen ernstige strafbare zaken liggen om dat geld en mankracht ontbreken. Het gaat voornamelijk om veel on derzoek vergende drugs- en frau dezaken en de georganiseerde cri minaliteit. Hoe vaak criminelen ongestraft hun gang kunnen gaan, willen justitie en politie niet kwijt. De Utrechtse officier van justitie mr. R. Behling zegt dat zaken die dicht bij een oplossing zijn, wor den "afgeblazen" omdat ze te veel tijd kosten. Andere misdaden wor den "stomweg" niet eens aange pakt omdat er andere zijn met een hogere prioriteit. Voor grote onder zoeken wordt personeel wegge haald bij minder belangrijke za ken, die daardoor vertraging oplo pen. De situatie is nog net niet on houdbaar, vindt Behling: "We zit ten tegen de grens. Er moeten steeds vaker keuzen worden ge maakt". Zo'n afweging is bijvoor beeld geweest het niet vervolgen van een -medewerker van een ver eniging, die 60.000 gulden had ver duisterd: "Het had op dat moment onvoldoende prioriteit". Voor veel politiemensen is de grens wel gepasseerd. Zij vinden de werkdruk te hoog en zijn onte vreden over de landelijke over- werkregeling. Volgens de Neder landse Politie Bond is het verloop onder de 22.000 politiemensen in schrikbarend groot: er zijn 1300 va catures. Bij de rijkspolitie in het district Utrecht zijn in het laatste half jaar vijfendertig mensen uit onvrede vertrokken. "Het gaat wat erg hard", zegt waarnemend districts commandant R. Van Slooten. Vo rig jaar vertrokken er bij de Utrechtse gemeentepolitie tweeën twintig personen, maar volgens voorlichter P. Deelman is dat niet meer dan voorheen. Staatsgreep wil voorfinancieren en pas na de machtsovername hoeft te worden terugbetaald. In kringen van de Raad voor de Bevrijding van Suriname wordt nu ook openlijk gesproken over gewa pende actie tegen Bouterse. De Raad zal in Brits- en Frans-Guaya- na guerrillabases opzetten. Vanuit deze bases zullen de ondergrondse acties tegen Bouterse worden uit gevoerd. Voorts zou de Raad van plan zijn om de propaganda-uitzendingen via de radio, gericht op Suriname, op te voeren. Dat is in grote lijnen de nieuwe strategie die de nieuwe president van de Raad voor de Be vrijding van Suriname, Glenn Tjong A Kiet, heeft uitgezet voor de komende jaren, zo wordt uit goedingelichte kring vernomen. Sergeant-majoor Doedel van de voorlichtingsdienst van Suriname zei zich geen zorgen te maken over de plannen van de Raad. „Surina me is een klein land. We kennen elkaar. We weten wie Tjong A Kiet is", zei sergeant-majoor Doedel. Schadeloos gesteld DEN HAAG (ANP) - De gemeen- ten worden volledig schadeloos ge steld voor de nadelige financiële gevolgen van de stelselherziening van de sociale zekerheid. Hiervoor is 210 miljoen gulden beschikbaar gesteld. Dit schrijft staatssecretaris Van Amelsvoort (binnenlandse za ken) in een brief aan de Tweede Kamer. Het belangrijkste onder deel van deze stelselherziening is een nieuwe werkloosheidswet, waarin de bestaande werkloos heidswet en de wet werkloosheids voorziening zullen opgaan. In verband met de dalende grondstofprijzen hebben we alvast onze huismerkartikelen waar olie in verwerkt zit in prijs verlaagd, b.v. Fritessaus, 1 CQ fCtZonnebloemolie,O AQ SÏjbusO.65 literP79 ±.\J*7 HL'te 1 liter 's Lands grootste kruidenier oh blijft op de kleintjes letten.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 1