Zwitsers zeggen nee tegen VN Peru komt Nicaragua te hulp Muitende generaal Ecuador opgepakt Olof Palme onder grote belangstelling begraven Optimisme over Franse gegijzelden Veldslag bij drukkerij Murdoch Alan Garcia waarschuwt Reagan tegen militaire interventie Turkse pond opnieuw in waarde lager Hotel met 100 gasten stort m StahuiPd^komenicaragua MAANDAG 17 MAART 1986 BUITENLAND PAGINA 7 Buitenland kort werd de bevolking aangespoord 'ja' te stemmen, omdat neutraliteit volgens de regering in de toekomst meer na- dan voordelen oplevert voor het kleine Zwitserland. Het parlement stond achter de wens van de regering om Zwitserland het 160ste lid van de VN te maken. Volgens Zwitserland's systeem van directe democratie had het voorstel moeten worden gesteund door een nationale meerderheid en een meerderheid van de 26 kan tons die het land telt. Maar zelfs in het kanton Genève, waar zich het hoofdkwartier van de VN in Euro pa bevindt en verschillende orga nisaties van de VN zetelen, stemde bijna 70 procent tegen. De tegenstanders hamerden in de aanloop naar het referendum vooral op de neutraliteit; de Zwit sers zouden zich volgens de oppo sitie als lid van de VN gedwongen zien keuzen te maken in internatio nale kwesties. Zij vreesden dat de onafhankelijke en neutrale status van het land daarmee in gevaar zou worden gebracht. Een woordvoerder van het mi nisterie van buitenlandse zaken verklaarde dat de Nederlandse re gering teleurgesteld is over de uit slag van het Zwitserse referendum, maar dat de beslissing van het Zwitserse volk wordt gerespec teerd. Na afloop van de plechtigheid werd de witte kist met het stoffe lijk overschot van Palme door de straten van Stockholm gereden, al leen gevolgd door zeven gesloten limousines met de familie en intie me vrienden van Palme. Langs de route hadden zich tussen de 100.000 en de 150.000 Zweden op gesteld om Palme de laatste eer te bewijzen, en 3.000 leden van de So ciaal-Democratische Partij waar van Palme gedurende 17 jaar de leider is geweest vormden een ere wacht langs de route. De begrafenis vond in besloten kring plaats op het kerkhof van de 18de eeuwse Adolf Fredrik-kerk in Stockholm. De Zweedse televisie hield zich daarbij op uitdrukkelijk verzoek van Palme's weduwe Lis bet afzijdig. 's Avonds werden de Zweden in de gelegenheid gesteld een laatste gang langs het graf te maken, waar bij opnieuwe vele rode rozen op de kist werden geworpen. Ook op de plaats waar Palme werd neerge schoten is door de Zweden een enorme hoeveelheid rode rozen neergelegd. Vele staatshoofden, regeringslei ders en andere regeringsfunctiona rissen hebben de begrafenis benut om overleg te voeren. Een van de meest in het oog springende ont- DEN HAAG (GPD) - De Zwitsers hebben gisteren in grote meerderheid het lidmaatschap van de Verenigde Naties afgewezen. 75,7 procent van de stembusgangers liet weten niets te zien in een lidmaatschap, het percentage 'ja'-stem- mers bleef steken op een schamele 24,3. Van de ruim vier miljoen stemgerechtigden maakte de helft de gang naar het stemlokaal. De voorstanders wisten dat het volk toetreding waarschijnlijk zou afwijzen, maar de grote hoeveel heid 'nee'-stemmers kwam als een verrassing. De Uitslag betekent een nederlaag voor de Zwitserse rege ring, die zich een fervent voorstan der van het lidmaatschap toonde. Middels miljoenen pamfletten STOCKHOLM (AP) - In aanwezig heid van zo'n 1.500 binnenlandse en buitenlandse gasten is zaterdag in de Zweedse hoofdstad Stock holm de begrafenisplechtigheid gehouden ter nagedachtenis van de vermoorde premier Olof Palme. Tijdens de plechtigheid, die werd gehouden in de met bloem stukken overladen Blauwe Zaal van het stadhuis van Stockholm, werd het woord gevoerd door acht vooraanstaande politici en door de secretaris-generaal van de Verenig de Naties, Javier Perez de Cuellar. De sprekers roemden Palme's in zet voor en betrokkenheid bij de noden van de armen in de wereld, de noodzaak tot beëindiging van de wapenwedloop en de de proble men van de Derde Wereld. De laatste van de negen spre kers, onder wie ook de Indiase pre mier Rgjiv Gandhi, de nieuwe Zweedse premier Ingvar Carlsson en de Zweedse koning Carl Gus- taaf, was de voormalige Westduitse bondskanselier Willy Brandt, poli tiek medestander en persoonlijk vriend van de vermoorde premier. Hij noemde Palme, die 13 jaar jon ger was dan de 72-jarige Brandt, 'een geliefde jongere broer.' 'Uw verlies is ons verlies, zei hij tenslot te tegen de familie van Palme. PARIJS (Rtr./AFP) - De Frans-Li- banese arts Razah Raad heeft za terdag verklaard dat de ontvoer ders van de Franse gijzelaars in Li banon hun standpunt hebben ver soepeld. „Ze staan positiever te genover de voorstellen die ik heb overgebracht". Raad wilde niet in details treden over die voorstellen. Raad bracht zaterdag de Franse minister van buitenlandse zaken, Roland Dumas, verslag uit van zijn onderhandelingen met de ontvoer ders. Naar zijn zeggen is het nu de beurt aan de Franse regering om concrete stappen te nemen. Hij zei bereid te zijn terug te keren naar het Midden-Oosten als Parijs dat wil. Raad zei verder dat hij nog steeds niet zeker weet of de Franse onderzoeker Michel Seurat dood is. „Sommige ontvoerders zeiden dat hij al dood is en anderen zeiden dat hij de kans dat hij dood is 95 procent is". Hij zei dat hij enkele persoonlijke bezittingen van Seu rat bij zich had. Om veiligheidsre denen heeft hij niet kunnen spre ken met de drie andere Franse gij zelaars die net als Seurat door de organisatie Islamitische Jihad zijn ontvoerd. Zij verkeren in goede ge zondheid. Volgens Raad zitten en kelen van hen in de oostelijke Be- ka'a-vallei, en de rest in een zuidelijke buitenweijk van Beiroet. Ruimtestation Twee Russische kosmonauten, Leonid Kizim en Vladimir Solo- vev, hebben zaterdag een succes volle koppeling tot stand gebracht tussen hun Sojoez T-15 en het ruimtestation Mir (Vrede). Op de televisie was te zien hoe de het tweetal zich gemakkelijk door het Mir-station bewoog; het ruim telaboratorium heeft werkruimte voor zes personen, een keuken en andere gemakken. Zuid-Afrika Bij ongeregeldheden in twee Zuidafrikaanse goudmijnen zijn dit weekeinde 14 doden en 243 ge wonden gevallen. Bij gevechten tussen zwarte mijnwerkers in de goudmijn Vaal Reefs kwamen ze ven mijnwerkers om het leven en raakten er 67 gewond. Het zou gaan om een stammenoorlog tus sen Xhosa's en Sotho's, waarvan de achtergrond onduidelijk is. Nog eens zeven mijnwerkers werden gedood en 176 raakten gewond bij de goudmijn Blyvooruitzicht, waar sinds vorige week zondag 9500 mijnwerkers in staking waren voor hoger loon. Deense acties Op een bijeenkomst in Kopenha gen hebben de Deense vakbonden gisteren besloten tot protestacties tegen het bezuiningspakket, dat de conservatieve minderheidsrege ring van premier Poul Schlüter vrijdag heeft aangekondigd. Hij streeft naar hogere belasting op brandstoffen, tabak, alcohol, huis houdelijke apparaten, radio- en tv- apparatuur en vakantiereizen. Ook zou de btw worden verhoogd van 22 naar 23 procent. Popieluszko In Warschau is de 23-jarige Krzysztof Chrostowski gisteren in het ziekenhuis opgenomen, nadat hij door de politie was mishandeld, aldus familieleden. Zijn vader, Waldemar, was de chauffeur van de vermoorde pater Popieluszko en zodoende de enige ooggetuige van diens ontvoering door officie ren van de geheime politie in okto ber 1984. Krzysztof zou zaterdag avond in een discotheekzijn opge pakt. Na zijn thuiskomst, bracht zijn vader hem naar het zieken huis, waar hij werd opgenomen met hoofdletsel en inwendige ver wondingen. Kernproef-stop Carlsson krijgt reacties Moskou en Washington STOCKHOLM (AFP) - De nieu- we Zweedse premier, Ingvar Carlsson, heeft eind vorige week een brief ontvangen van zowel de Amerikaanse presi dent Reagen als de Sowjet-par- tijleider Michaïl Gorbatsjov. De brieven bevatten hun antwoord op het voorstel van zes neutrale landen, waaronder Zweden, voor het voorlopig stopzetten van ondergrondse kernproe ven. zo zei Carlsson zaterdag. Volgens Carlsson staan in de brieven „talrijke technische de tails". Hij wilde niet zeggen of de twee leiders positief hebben gereageerd op het voorstel dat nog door Carlssons voorgan gers Palme is ondertekend. Zweden, Griekenland, Argenti nië, India, Mexico en Tanzania hebben Moskou en Washington onder meer voorgesteld om voorlopig, tot de volgende „top" Reagan-Gorbatsjov, geen kernproeven uit te voeren. Volgens de Griekse premier, Andreas Papandreou, gaan de twee leiders in de brieven in op de kwestie van de verificatie van het eventueel stopzetten van de kernproeven. Hij zei verder dat de zes onderteke naars van de oproep van 7 maart een „topbijeenkomst" voorbereiden die in Mexico moet plaatsvinden voor de tweede „top" tussen Reagan en Gorbatsjov. Deze moet nog dit jaar plaatsvinden. LONDEN (GPD) - Tien agenten zijn het afgelopen weekeinde in de Oost-Londense wijk Wapping ge wond geraakt en 26 mensen gear resteerd bij wat tot dusver de grootste demonstratie is geweest tegen het ontslag van 6000 grafici door krantenuitgever Rupert Mur doch. De demonstratie, waaraan een record-aantal van 7000 mensen deelnam, vond plaats bij de kran- tenfabriek van News International waar sinds enkele maanden The Times, The Sun, The Sunday Ti- mes en News of the World worden gedrukt zonder dat daar ook maar één graficus aan te pas komt. De betogers, onder wie vele niet- grafici, wisten een tien meter lang stuk met prikkeldraad afgezet hek rond de fabriek te slechten, toen bereden agenten probeerden een eind aan hun actie te maken. Dat was het begin van gewelddadighe den, die tot zondagochtend vroeg duurden. Scotland Yard toonde gisteren de wapens die daarbij door de de monstranten werden gebruikt, waaronder ijzeren staven, knik kers, en een aantal niet gebruikte patronen. OVERSTROMINGEN - Hevige seizoensregens hebben in de Brazi lië overstromingen veroorzaakt waardoor meer dan 50.000 mensen dakloos geworden zyn. Een rege ringswoordvoerder noemde de re genval niet ongebruikelijk voor de tijd van het jaar. Dit deel van Brazi lië geldt als het armste deel van het land. MEXICO-STAD - De muiterij jn Ecuador van generaal Frank Var gas Pazos, tot voor kort de stafchef van het Ecuadoriaanse leger en de bevelhebber van de luchtmacht, is dit weekeinde met een sisser afge lopen. Terwyl het er even op leek dat Vargas genoeg steun zou heb ben om een staatsgreep te kunnen plegen, wisten de regeringsgetrou we troepen toch de door Vargas ge nomen luchtbasis van de hoofd stad Quito te ontzetten. door Rob Sprenkels Volgens de officiële cijfers zou den er bij de gevechten vier men sen zijn omgekomen. Maar alle be richtgeving is nogal onduidelijk geweest omdat de meeste onafhan kelijke radiostations door de rege ring waren gesloten. Volgens som mige bronnen zou er ook in som mige provinciesteden zijn gevoch ten. En de regering heeft een arres tatiebevel uitgevaardigd tegen de ondergedoken prefect van de pro vincie Marnabi. Voordat de bestorming van de luchtmachtbasis in Quito plaats vond, moesten er eerst zo'n 300 mensen die voor de tanks waren gaan liggen met traangas worden verwijderd. Even leek het erop dat Vargas nog op tijd uit de lucht machtbasis had weten te ontsnap pen. Maar na vijf uur zoeken werd hij in een opslagplaats ontdekt. De generaal, die anderhalve week ge leden voor het eerst aan het muiten sloeg nadat hij de minister van de fensie en de commandant van de landmacht van corruptie had be schuldigd, zal nu voor een militaire krijgsraad terecht moeten staan op beschuldiging van landverraad. Voor dinsdag is er een noodzitting van het parlement afgekondigd om het optreden van de president te analyseren. ATHENE - Het Turkse pond is de afgelopen week gedevalueerd met 5 procent ten opzichte van de dol lar en met 7 procent ten opzichte van Europese muntheenheden als de Zwitserse franc, de Duitse mark en de gulden. Een van de voorde len van de devaluatie moet worden dat Turkije voor toeristen nóg goedkoper wordt dan het al was. Vorig jaar was er sprake van een verdubbeling van het toerisme. door Frans van Hasselt Al geruime tijd was Turkije een van de weinige landen waar de in- ternationaal tuimelende dollar juist steeds meer waard werd. Dit was deels een uitvloeisel van kunstmatig beleid ter wille van de exportbevordering. Alle banken waren gedwongen 20 procent van hun buitenlandse valuta bij de cen trale bank te deponeren, wat leidde tot een jacht op dollars, waarbij vooral kleinere banken zelfs bij de zwarte markt aanklopten. Onlangs overschreed de officiële koers van de dollar de 600 Turkse pond, op de zwarte markt was hij toen al 635. Om dit laatste tegen te gaan is de officiële koers nu ge steld op 645 pond. De Turkse pers memoreert ietwat mismoedig hoe één Turkse pond vóór de laatste wereldoorlog meer waard was dan een dollar, en na 1946 zeventien jaar lang constant op 2,8 voor één dollar bleef staan. Pas na de devaluaties van 1963 en vooral 1970 is het met het Turk se pond snel bergafwaarts gegaan. In 1980, het jaar van de staatsgreep van de generaals, stond het pond nog op 70 voor een dollar; sinds dien is de Turkse munt dus ruim 900 procent in waarde gedaald. Kettingbotsing in Frankrijk: vijf doden COURTENAY (AP) - In Frankrijk heeft zich zaterdag op de autoroute A-6 bij Courtenay, 180 kilometer ten zuiden van Parijs, in dichte mist een kettingbotsing voorge daan, waarbij 93 auto's waren be trokken. Vijf mensen verloren het leven en 70 personen raakten ge wond, van wie 17 ernstig. Zeker vijf auto's vlogen in brand, en volgens de politie zijn drie men sen levend verbrand. Vele gewon den hebben ernstige brandwonden opgelopen. Het reddingswerk kon pas een uur na het ongeluk op gang komen, omdat de gewonden door de enorme ravage moeilijk bereik baar waren. De precieze oorzaak van het on geluk wordt nog onderzocht, maar ooggetuigen hebben gezegd dat het zicht ter plaatse ongeveer 50 meter was. BUENOS AIRES (AP) - De Pe ruaanse president Alan Garcia heeft gezegd dat zijn land de diplo matieke betrekkingen zal verbre ken met enig land dat besluit tot TT -a AA een invasie van Nicaragua en hij SINGAPORE (AFPIAP) - Een hotel in Singapore met ongeveer honderd Tijdens zijn toespraak tot het gasten is zaterdag kort rond het middaguur als een kaartenhuis ingestort, parlement van Argentinië noemde Gisteravond waren elf personen levend onder de puinhopen vandaan Garcia geen namen, maar het was gehaald en zeven doden geborgen. Van de overlevenden moesten vier per- duidelijk dat hij zich met zijn rede sonen in het ziekenhuis worden opgenomen. Eenenzestig mensen worden richtte tot de Amerikaanse presi- nog vermist. dent Reagan die probeert de mili- Het gaat om het New World Hotel, dat in de Indische wijk „Klein India" taire steun aan de Nicaraguaanse staat. Ongeveer duizend reddingswerkers zijn in touw om de slachtoffers contra's te hervatten. te bergen. Zij wisten de kelder te bereiken waar zij dichter bij een aantal 'Een daad van geweld en inter- beklemde hotelgasten konden komen. Er worden nog stemmen opgevan- ventie in Nicaragua is een daad van gen van overlevenden, die vastzitten. Er is zuurstof in de ruimten onder geweld en interventie in heel La- het puin gepompt om de kans op overleving groter te maken. tijns-Amenka,' aldus Garcia tij- Het pas 15 jaar oude hotel stortte onverwacht en binnen enkele seconden dens zijn toespraak die een uur ineen. Over de oorzaak van de ramp is niets bekend. Het heeft twee weken duurde. Hij hield zijn betoog aan lang geregend en in de buurt waren al lichte grondbewegingen gevoeld, het begin van een driedaags be- Een winkelcentrum, een benzinestation en enkele kleine winkels in de zoek aan Argentinië. directe omgeving leken volkomen onaangetast (foto api 'Ik kondig hierbij het besluit van de regering 'van Peru aan, dat in het geval van een invasie van bui tenlandse troepen in Nicaragua, de betrekkingen met de agressor zul len worden verbroken en alles in het werk zal worden gesteld om een broederland te verdedigen,' zei Garcia onder donderend applaus van zijn Argentijnse publiek. 'Sommigen kunnen zeggen dat er in Nicaragua geen pluralisme bestaat, dat er niet naar de opposi tie wordt geluisterd, dat er geen vrije pers is. Anderen zullen aan voeren dat die situatie is veroor zaakt door de daden' tegen Nicara gua, zei Garcia. 'Wij geloven vast in de pluralistische democratie. Maar niemand, en nog minder iemand van buiten Latijns-Amerika, heeft het recht zich een oordeel aan te matigen over een proces om een to talitaire dictatuur teboven te ko men, waarover hij nooit eerder iets heeft gezegd.' Hij verwees daarmee naar het re gime van de Nicaraguaanse dicta tor Anastazio Somoza die door de VS jarenlang werd gesteund, maar door de Sandinistische revolutie ten val werd gebracht Peru en Argentinië maken deel uit van de acht Latijnsamerikaanse landen die betrokken zijn bij het Contadoraproces voor Midden- Amerika. Zij pleiten voor demilita risering van het gebied en beëindi ging van de Amerikaanse steun aan de contra's. De Amerikaanse regering heeft ontkend plannen te hebben voor een invasie van Nicaragua, maar is wel bezig met een grote militaire opbouw in het buurland Hondu ras. Verder heeft het Pentagon ge zegd dat het bereid is 'adviseurs' beschikbaar te stellen voor het op leiden van de contra's, en heeft Reagan uit zijn mond laten vallen dat hervatting van de militaire steun aan de Contra's nodig is om te voorkomen dat er Amerikaanse troepen naar Nicaragua moeten. Hij ontkende echter direct dat dat duidde op het bestaan van een in vasieplan. Negen Republikeinse leden van het Amerikaanse Congres hebben zaterdag een tweedaags bezoek aan Nicaragua en El Salvador afge sloten. Enkelen van hen lieten doorschemeren besloten te hebben president Reagan te steunen in zijn voorstel om de militaire steun aan de Nicaraguaanse contra's te her vatten. De delegatie had een korte ont moeting met de Salvadoraanse president Jose Napoleon Duarte, voor het vertrek naar Washington. 'Ik ben er meer en meer van overtuigd dat we de druk erop moeten houden,' zei David Mon- son, een van de voorstanders van Reagans plannen om de contra's voor 100 miljoen dollar te steunen. moetingen was die tussen de Ame rikaanse minister van buitenland se zaken George Shultz en de Rus sische premier Nikolai Rizjkov. Na afloop van hun onderhoud toonden Shultz en Rizjkov zich al leen eensgezind in hun oordeel dat de Amerikaans-Russische betrek kingen zich na de topontmoeting in Genève in ongunstige zin heb ben ontwikkeld. Shultz zei dat er 'een openhartige uitwisseling' had plaatsgevonden, hetgeen door gaans duidt op ernstige menings verschillen. De Westduitse bondskanselier Kohl en de Oostduitse president Erich Honecker hebben geen werkelijk overleg gevoerd, maar op de ontvangst die na afloop van de plechtigheid werd gehouden was duidelijk dat ze het op het per soonlijk vlak goed met elkaar kon den vinden. Kohl heeft wel gespro ken met de Israëlische premier Pe res. De Zweedse politie tast nog vrij wel in het duister over de identiteit van de moordenaar van Palme. Een aanvankelijk aangekondigde persconferentie van de politie werd zaterdag afgelast omdat er geen enkele nieuwe ontwikkeling gemeld kon worden. De politie heeft tot nu toe één man gearresteerd, die enigszins voldoet aan het signalement dat is gemaakt aan de hand van de ver klaringen van de enige ooggetuige die de dader heeft gezien. Men heeft echter geen verdere aanwij zingen tegen hem, en zijn advoca ten hebben de verwachting uitge sproken dat hij vandaag zal wor den vrijgelaten. De herdenkingsplechtigheid voor de vermoorde Zweedse premier werd gehouden in de beroemde blauwe zaal van het stadhuis van Stockholm. De plechtigheid werd bijgewoond, door honderden rege ringsvertegenwoordigers uit heel de wereld, (foto boven). De Westduitse en Oostduitse rege ringsleiders Kohl en Honecker ont moetten elkaar in het Stockholmse stadhuis, (foto onder). (foto's ap>

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7