'Fouten van Nijpels enorm opgeblazen' OPEC hunkert naar einde van de prijzenslag Interview Verzoeningspoging van Sjaron binnen Cheroet-partij PAGINA 6 MAANDAG 17 MAART 1986 Eerste-Kamerlid Zoutendijk (WD) haalt uit naar partijininisters Van Aardenne en Korthals Altes DEN HAAG - „Men kan niet staande houden dat Nijpels in de verwikkelingen rond de eventuele komst van Wiegel naar Den Haag heeft gefaald. Hij heeft niet kunnen weten dat de fracties in de Friese Staten zo afwijzend zouden reageren", stelt dr. G. Zoutendijk. De kritiek wil maar niet verstommen. Ed Nijpels, poli tiek leider van de WD, heeft als men de commentaren in de vaderlandse pers mag geloven, met succes gesolli citeerd naar de op de politieke kermis vacante attractie 'Kop van Jut'. Hij wordt onveranderlijk verantwoorde lijk gesteld voor de malaise waarin de WD verkeert. Ook in eigen kring. De fractievoorzitter van de WD in de Eerste Kamer, dr. G. Zoutendijk, gelooft daarentegen nog heilig in zijn aangeslagen prijsvechter en weigert de handdoek in de ring te werpen. Zoutendijk kan worden beschouwd als de politieke peetvader van Nijpels. Met volgens insiders grote in vloed op denken en werken van de leider. Aan de voor avond van de gemeenteraadsverkiezingen een gesprek, dat vooral in het teken staat van de actie 'bescherming lijsttrekker WD'. De fractievoorzitter van de WD in de Eerste Kamer vervolgt: "Dan wordt er wel gezegd dat hij die meningen eerst had moeten peilen, maar dat was ongetwij feld uitgelekt en dan waren we nog verder van huis geweest. Wat mij verbaasd heeft, is de ta xatiefout die Wiegel gemaakt heeft. Dat hij, met al zijn erva ring, de zaak niet eerst met de fractieleiders in Friesland heeft besproken. Wat Wiegel heeft na gelaten, kun je Nijpels moeilijk verwijten". door Peter van Nuijsenburg „Nee, ik neem het Wiegel niet kwalijk dat hij voor Friesland heeft gekozen. Zijn hart lag in Friesland en hij was er nog niet aan toe om terug te keren naar Den Haag. Hij heeft de partij niet in de steek gelaten. Hij had het volste recht te doen wat hij ge daan heeft". Euthanasie Enkele weken geleden trok Nijpels gezien het tijdstip tame lijk onverwacht de steun aan het D66-initiatief inzake euthanasie in. Verkocht als een 'handrei king' aan het CDA, maar allerwe- ge uitgelegd als een knieval. Ook door zijn eigen fractie die zich briesend bij het diktaat van haar voorzitter neerlegde. Zoutendijk: „Een verstandige beslissing van Nijpels. De minis ter-president had laten doorsche meren dat het tot een kabinets crisis zou zijn gekomen wanneer het D66-voorstel was aangeno men. Dat was zo vlak voor de ge meenteraadsverkiezingen uiterst onverstandig geweest. Maar dat wil niet zeggen dat we niet langer achter dat D66-plan staan. Het is alleen opgeschoven in de tijd". „Ik kan geen grein respect op brengen voor die verhalen van het CDA dat wij de euthanasie wetgeving er even tussen neus en lippen willen door jassen. Je reinste onzin. We zijn nu dertien jaar bezig met die kwestie. Dus ze kunnen ons niet beschuldigen van een overval". „Dat Nüpels het verzet van de fractie tegen die handreiking aan het CDA verkeerd heeft geta xeerd, is juist. En dat hij toen zijn verantwoordelijkheid als lijst trekker heeft moeten nemen, is vervelend, maar soms noodzake lijk. Het is eerder opmerkelijk dat dit pas de eerste keer is dat hij de fractie zo onder druk heeft moeten zetten. Dat is vroeger wel eens anders geweest. Niet alleen bij ons, maar ook bij andere par tijen. Kijk maar naar de PvdA". „Ik kan me voorstellen dat de fractie teleurgesteld was over de ze gang van zaken. Maar van een opstand is geen sprake geweest. Nijpels heeft inderdaad een beoordelingsfout gemaakt, maar die is door de pers opgeblazen". „Ik vind vooral dat de minis ter-president in de euthanasie kwestie gevaarlijk bezig is ge weest. Hij heeft inbreuk gemaakt op het recht van initiatief van de Kamer, omdat er iets gebeurde, nota bene gesteund door de meerderheid van de Kamer, wat hem niet aanstond. Ja, dat zou je de arrogantie van de macht kun- Communicatie De relatie bewindslieden-frac tie wordt zeker de laatste maan den beheerst door onbegrip en wantrouwen. De fractie lijkt vooral bezig met het oppositie voeren tegen de eigen bewinds lieden. De euthanasie is het laat ste, meest prangende, maar ze ker niet enige voorbeeld van de ze broederstrijd. Zoutendijk: „Ik geef toe dat die communicatie niet optimaal is. Ik ben het met Wiegel eens dat er geen licht mag zitten tussen wat fractie en ministers willen. Maar bij de euthanasie ligt de schuld voornamelijk bij de mi nisters. Zij hebben bij de laatste onderhandelingen over de 'proe ve' -geen overleg met de fractie gevoerd". „Dat dit ligt aan het feit dat Nijpels geen gezag zou hebben bij zijn ministers, wijs ik van de hand. De ministers hebben hem al eerder geconfronteerd met voldongen feiten. Kijk maar naar het gedoe rond het niet toeken nen van de P.C. Hooft-prijs aan Brand Corstius. Daar waren ze in het kabinet ook al overstag ge gaan voor het CDA". „Dat het met die communica tie niet loopt zoals het moet, is met name te wijten aan het func tioneren van de vice-premier. Van Aardenne heeft vele kwali teiten, maar leiding geven aan een ploeg ministers hoort daar minder bij. Bovendien zijn er mensen bij die gewend zijn de eerste viool te spelen. Rietkerk is fractievoorzitter geweest, Kort hals Altes partijvoorzitter. Maar Rietkerk is altijd loyaal geweest. Coalitie Het interne gekrakeel en de confrontaties met het CDA over 'immateriële zaken', als euthana sie, wet gelijke behandeling en de mediawet werpen een smet op de conduitestaat van het kabi net. Voortzetting van de coalitie is lang niet meer zo vanzelfspre kend als tot voor kort werd aan genomen. De PvdA, zelf ook niet zonder problemen (defensie!), slaat het scoren in eigen doel grijnzend van de zijlijn gade. Zoutendijk: „Als liberale partij kun je je standpunten niet ver loochenen. Als je in de oppositie roept, 'zo moet het' en je hebt er geen boodschap meer aan als je in het kabinet zit, dan ben je on geloofwaardig". „Nog afgezien daarvan, je moet elkaar als coalitiepartner de ruimte geven. Om je te kunnen profileren daar waar de ander niet is. Zeker als je samen de meerderheid wil houden. Als je om eikaars kiezers gaat vechten, wat het CDA nu lijkt te doen, lukt dat zeker niet". de partij heilzaam zijn „Met de euthanasie hadden wij stemmen kunnen binnenhalen die nu naar D66 dreigen te gaan. Het CDA had stemmen kunnen weglokken bij de PvdA, bijvoor beeld op het punt van de sociale zekerheid. Er is regelmatig over leg met kopstukken van het CDA geweest over de te volgen campagnetactiek. We hadden re den om aan tè nemen dat zij ook een voorkeur hadden voor een gezamenlijk optrekken. Maar nu lijken ze toch hun eigen gang te gaan. Onbetrouwbaar? Laten we zeggen dat het in het heetst van de campagne gebeurt". Oppositie „Het zaam zijn, v kiezingen in de oppositie gaan. Dat zou wel een ramp voor het land betekenen. De overheidsfi nanciën moeten nog verder gesa neerd worden. Je kunt je afvra gen of je dat aan een kabinet van PvdA en CDA kunt overlaten. Daarom zijn we bereid verder te gaan met het CDA, maar niet tot elke prijs". „Zeker, electoraal zal een PvdA-CDA-kabinet ons geen windeieren leggen. Maar na alles wat er gebeurd is, zou het goed voor Nijpels zijn om de fractie te leiden in de oppositie. Je kunt volstaan met 'wat te roepen'. Je krijgt minder aandacht van de pers. Kijk maar naar Den Uyl. Hij heeft als oppositieleider ge faald; hij blijkt weinig geloof waardig. Maar de PvdA lijdt geen schade". Tot slot, om de boodschap er nog eens goed in te hameren: „Ik blijf er bij dat Nijpels het goed gedaan heeft. Hij heeft de WD in 1982 naar een historische ver kiezingswinst gevoerd. Vervol gens de partij in een kabinet ge loodst met een regeerakkoord dat veel overeenkomsten ver toont met het WD-programma. Dat regeerakkoord is vrijwel naar de letter uitgevoerd. Dat is voornamelijk zijn verdienste. De fractie heeft hij ook goed geleid. Het ondersteunende apparaat heeft hij beter georganiseerd, want dat was onder zijn voorgan ger (Wiegel, redactie) een rom meltje". En met een zucht: „Kun je dan nog negatief over hem zijn"? Israels 'enfant terrible' Arik Sjaron heeft zich het afgelopen weekeinde opgeworpen als bemiddelaar om de diepe kloof te overbuggen tus- door Taco Slagter sen de om de macht strijdende aartsrivalen binnen de Cheroet- partij, Itzchak Sjamir enerzijds en David Levy en, nota bene, Sjaron zelf anderzijds. Hoewel weinigen erin geloven dat de scherven van de tweede grootste partij van Israel nog vallen te lijmen, kwamen de met zeer grof geschut schietende rivaliserende kampen een 'staakte het-vuren' overeen. De op de driedaagse partijbijeen komst uitgebarste vulkaan sputter de zaterdag en zondag bij tijd en wijle nog heftig na. Vooral minister van huisvesting en vice-premier David Levy spuwde op bijeenkom sten met honderden supporters nog vuur naar de gediskwalificeer de (onofficiële) Cheroet-leider, mi nister van buitenlandse zaken en eerste vice-premier Sjamir. Hij gaf hem de schuld van de in chaos en gewelddadige rellen ontaarde con ventie, doordat het Sjamir-kamp naar zijn zeggen met "smerige trucs" had geprobeerd zijn aan hang en die van Sjaron uit te scha kelen. intussen hebben verschillende Cheroet-ministers en partijleden de verwijdering van Levy uit de partij geëist en het daarmee ver bonden ontslag als bewindsman. Zij beschuldigen het brein achter de 'coup' van "beschamende straatmethoden" die het aanzien van de partij grote schade heeft toegebracht. In een zaterdag uitgezonden tele visie-interview zei de nog aangesla gen Sjamir tot een verzoeningspo- GENEVE - De dertien olie-minis ters van de organisatie van olie-ex- porterende landen OPECL zijn zon dag op hun eerste verglöerdag in Genève nog nauwelijks toegeko men aan het bespreken van een nieuwe strategie tegen de extreem lage olieprijzen. Vandaag en dins dag zal bekeken worden of er een afspraak te maken valt over het ge wenste marktaandeel voor de OPEC en eventueel voor welke prijs. Woensdag vinden gesprekken plaats met een vijftal landen buiten het olie-kartel over mogelijke sa menwerking. Er is in Genève geen enkel teken ontvangen dat ook En geland en Noorwegen met de OPEC-vergadering zouden willen praten, integendeel. De verwach tingen over OPEC-besluiten die de olieprijzen op korte termijn kun nen verhogen en stabiliseren, zijn hier niet hoog gespannen. Volgens de voorzitter van de bui tengewone OPEC-vergadering, de Venezolaanse minister Arturo Her nandez Grisanti, is er zondag nog niet gesproken over het marktaan deel in ruwe olie dat voor de OPEC 'redelijk te verdedigen' is. Even min over wat 'een redelijke prijs' zou zijn. Terwijl de olieprijzen in enkele maanden ongeveer gehal veerd zijn en zelfs het zeer olierijke Saoedi-Arabië het opstellen van de nationale begroting voorlopig en kele maanden heeft uitgesteld, kon Grisanti na afloop van de eerste be sprekingen, zondagavond niets meer meedelen dan dat de delega ties 'ernstig bezorgd zijn' over de huidige olieprijzen. Optimistischer toonde de OPEC- voorzitter zich over de mogelijkhe den tot een akkoord te komen met vijf landen die geen lid van het kar tel zijn, Mexico, Maleisië, Egypte, Oman en Brunei. Met name Mexi co is een vrij grote olie-producent, dat van de bijna drie miljoen vaten (159 liter) die worden geprodu ceerd per dag, de helft ook expor teert. Het land volgt in feite de OPEC op afstand, maar zal daar hoogstwaarschijnlijk nooit deel van uit willen maken. Maar ook in Mexico is de nood groot en ver wacht wordt dat bij de huidige prij zen het land later dit jaar niet meer aan zijn verplichtingen kan vol- Indien alle olie-exporterende landen aan een afspraak over ma ximale produktie of minirpumprij- zen meewerken - het probleem waar juist alle OPEC-afspraken van de laatste jaren op stuk liepen - lijken deze vijf landen bereid mee te werken. Anders ligt het echter met Noorwegen en met name Groot-Brittannië, waar men de grootste problemen zou krijgen door afspraken te maken met de OPEC. Niet alleen in Engeland zelf, maar ook in de EG en de orga nisatie van geïndustrialiseerde lan den, de OESO. Oproep Toch sluit de invloedrijke oliemi nister van Saoedi-Arabië, sjeik Ah mad Zaki Jamani, niet uit dat hij na de OPEC-vergadering naar En geland gaat voor besprekingen. Dat zei Jamani in een nogal drama tische oproep aan de Britten, zon dag in het blad The Sunday Tele graph. Jamani plaatste de huidige pro blemen van de olie-producerende landen in een breder perspectief, door erop te wijzen dat wanneer er niet genoeg geld met olie wordt verdiend, er ook niét genoeg uitge geven kan worden om nieuwe voorraden op te sporen. Dat betekent wel dat Engeland al door Marien van den Bos in de jaren '90 zonder olie komt te zitten als nu alles voor weinig geld wordt opgepompt uit de Noordzee. "De beide oliecrises in de jaren '70 waren politiek van aard en die kon den we overleven omdat er genoeg middelen waren. Nu krijgen we te maken met een echte energiecrisis omdat we de middelen gaan uit putten", aldus Jamani. Hij wijst erop dat in de Verenig de Staten en Canada al velden ge sloten worden, die waarschijnlijk nooit meer in produktie worden genomen. Jamani schat de huidige sluitingen al op een verlies van 1.800.000 vaten per dag. Ook in de Noordzee daalt de opgepompte hoeveelheid met 20 procent. "Je moet investeren en niet alleen maar voor elke prijs pompen. Ik zeg u: als u die beslissing niet neemt, doet de natuur dat voor u". Ook waarschuwt de Saoedische bewindsman voor politieke onrust in sommige OPEC-landen als ge volg van een financieel bankroet. Volgens diverse politici en olie maatschappijen betekent het voortduren van de huidige olieprij zen een verlies voor de OPEC-lan den gezamelijk dit jaar van zo'n 50 tot 60 miljard dollar. Prijzenoorlog Wanneer er geen goede afspra ken komen tussen OPEC en de niet-OPEC-landen, zou de prijs van ruwe olie wél eens kunnen zakken tot 8 dollar per vat, aldus Jamani. "Ik zeg niet dat dat waarschijnlijk is, maar het zou kunnen". Moeilijkheid is alleen, zo blijkt ook weer in Genève, dat de OPEC al problemen genoeg heeft om in eigen gelederen orde op zaken te krijgen. De Saoedische minister zal hier zware kritiek te verduren krijgen van met name landen, als Iran, Algerije en Libië, die hem be schuldigen van het starten van de prijzenoorlog. Saoedi-Arabië vindt echter dat ze al lang genoeg de olie kraan op een kiertje heeft gehou den om de prijzen in de hand te houden, terwijl andere OPEC-le- den zich niet aan de afspraken hiel den. De oliehandelaren in de wandel gangen tijdens de OPEC-vergade ring verwachten eigenlijk geen spectaculaire maatregelen van de olieministers. Ook de minister van de Verenigde Arabische Emiraten, Otaiba, schat de kans op een ak koord 'fifty-fifty'De Indonesische minister Soebroto zei onder meer te hopen op een psychologische impuls om uit de impasse te raken. "Het huidige probleem is ook van psychologische aard", aldus Soe broto. ging bereid te zijn. "De partij wil samenwerken met een ieder die toont de breuk te willen herstel len", aldus Sjamir. Hij voegde er aan toe ervan overtuigd te zijn dat de Cheroet de moeilijkheden zal overwinnen. Politieke waarnemers in Israel denken daar volstrekt anders over. Zij menen dat de verwijdering tus sen de kampen binnen de partij de afgelopen dagen alleen maar is toe genomen. Alleen als de Sjamir- fractie van zins is de macht binnen de partij-instituten evenredig met het Levy-Sjaron-kamp te delen, be hoort een lijmpoging nog tot de mogelijkheden. Jamani: investeringen nu zeer noodzakelijk. Minister Sjamir. (foto ap> Zuid-Afrikanen bij hervormde synode De hervormde synode nam om formele redenen geen besluit over een motie tot onderzoek naar de beleggingen van kerke lijke fondsen. De motie kwam van dr. K. Blei (Haarlem) naar aanleiding van een weekbladver- haal over hervormde beleggin gen in bedrijven die economi sche banden met Zuid-Afrika hebben. Inhoudelijk had het sy- nodebestuur geen moeite met de motie, maar aanvaarding zou het beleid doorkruisen, zo maakte secretaris-generaal R. J. Mooi duidelijk. Het is niet goed als de Her vormde Kerk doet alsof er niets aan de hand is, zei de indiener van de motie. Mooi deelde echter mee, dat de beleggingen al een tijd onderwerp van beraad zijn. Bovendien komen in de synode vergadering van juni de aanbeve lingen aan de orde van het be raad dat de Raad van Kerken in november over Zuid-Afrika heeft gehouden én de investerin gen in Zuid-Afrika en eventuele tegenmaatregelen. Die argumenten konden dr. Blei niet bewegen zijh motie in te trekken. Dat bezorgde hem de toorn van synodevoorzitter ds. H. Huting. "Dominee Blei, u bent nu gewaarschuwd", voegde Huting zijn Haarlemse collega toe. Toen daarop de twee mede ondertekenaars hun steun in trokken, stond Blei alleen en moest hij zijn motie intrekken. De synode werd toegesproken door de Zuidafrikaanse predi kant Shun Govender. Hij is se cretaris van de 'Belijdende Kring' van blanke en niet-blanke predikanten die tegen de apart heid strijden. De synode sprak over het zogeheten 'Kairos-docu- ment', waarin de blanke theolo gie van Zuid-Afrika, die het apartheidssysteem rechtvaar digt, scherp wordt gekritiseerd. Govender prees synodevoor zitter Huting, "die risico's voor de goede zaak durft te nemen". "Zulke mensen hebben wij no dig". Govender vroeg de synode leden of zij ook nog naast de zwarte Afrikanen zullen staan "als die op momenten van zwak heid om geweld roepen". Huting bereidde de Zuidafri kaanse gasten erop voor, dat zij in de discussie onaangename dingen zouden horen. "De syno de is een doorsnee van de Neder landse bevolking". "Ik kon mijn oren niet geloven; ik hoor hier dezelfde reacties als in Zuid-Afri ka", zei ds. Jan de Waal van de Nederduits Gereformeerse Sen- dingskerk nadat zestien synode leden deels positief deels nega tief op het Kairos-document had den gereageerd. - De hervormde synode heeft de heer A. J. Gijsbers te Voor burg, sinds 1983 directeur-gene raal 'welzijn' van het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur, benoemd tot voorzitter van de Generale Diakonale Raad, als opvolger van de predi kant A. Romein die vorig jaar vertrok toen hij was benoemd tot secretaris van de provinciale kerkvergadering van Gelder land. De nieuwe voorzitter heeft plaatselijk, regionaal en landelijk tal van kerkelijke functies ver vuld. Hervormde Kerk: beroepen te Rhoon F. A. den Harder Ber gen op Zoom; aangenomen naar Ezinge-Feerwerd-Garnwerd-Oo- stum (Gr.) kandidaat W. van der Veen Assen, naar Delft A. J. Schalkoort Streefkerk: beroep baar A. Spaans Katwijk. Gere formeerde Kerken: aangenomen naar Gouda (ziekenhuispasto raat) A. van der Waal Middelhar- nis. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: beroepen te Spaken burg P. M. de Wit Lelystad. Gere formeerde Gemeenten: bedankt voor Kruiningen J. Mijnders Veenendaal. 'Zendingsland'. De groei van het christendom in Europa blijft achter bij de groei van de bevol king. Zei voorzitter Hans Keijzer zaterdag in Utrewcht op een 'Eu ropadag' van de Evangelische Zendingsalliantie. "Europa is niet christelijk meer en Neder land is zendingsland geworden". De sprekers op deze dag pleit ten voor 'geestelijk reveil' in dit werelddeel, vooral in onderwijs en opvoeding. Christenen moe ten zich niet verschansen in hun forten, zei een van hen. Nodig is 'een open mentaliteit op basis van doorleefd geloof. Vluchtelingen. Het Wereld- diakonaat van de Hervormde Kerk geeft dit jaar f 50.000 voor hulp aan Afghaanse vluchtelin gen.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 6