Nóóitpieerzo'n winter Isolatie: warm aanbevolen CDA staakt verzet tegen 120 kilometer Bevrijdingsraad schuwt geweld niet Miljoenenfraude met nepcomputers Centrumpartij breekt in op kabel Den Haag Nieuwe voorzitter Surinaamse verzetsbeweging in Nederland: MAANDAG 17 MAART 1986 BINNENLAND PAGINA 5 Minister: maximumsnelheid snel hoger DEVENTER - Ze moesten even rustig bijkomen op een stations bankje, deze drie kinderen uit Ber lijn. Zaterdag arriveerden ze sa men met nog 780 kinderen uit een vluchtelingenkamp in de ver scheurde Duitse stad in Deventer. Ze komen op uitnodiging van Pax Christi drie weken naar ons land Roofoverval op bowlingcentrum vakantie. De tocht had een extra feestelijk iintje omdat de ka tholieke vredesorganisatie de vakantie dit jaar voor de 25ste keer organiseerde. Het is op 13 augustus ook precies 25 jaar geleden dat de DDR begon met de bouw van de Berlijnse Muur om de Oostduitsers de vlucht naar het Westen te belet ten. De muur is het symbool voor de verdeeldheid tussen Oost en West geworden. (foto anpi ROTTERDAM (ANP) - De voorzitter van de Raad voor de Be vrijding van Suriname, Glenn Tjong Akiet, zal gewelddadig ver zet tegen de Surinaamse legerlei der Desi Bouterse niet schuwen. Daarmee breekt hij met het beleid van zijn voorganger, de Surinaam se ex-president Henk Chin A Sen, die zich steeds tegen gewapende acties heeft uitgesproken. Tjong Akiet maakte zijn beleidsvisie za terdag bekend op een congres van de Bevrijdingsraad, waarbij hij het voorzitterschap overnam van Chin A Sen. Tjong Akiet betoogde dat vreed zame acties tegen het bewind in Paramaribo nog steeds niets heb ben opgeleverd. „Ik wil geen Gandhi blijven. Ik sterf liever strij dend", riep de nieuwe voorzitter emotioneel uit. „Wij hebben het recht gewapend verzet te gebrui ken in de strijd voor vrijheid en de mocratie". Hij onderstreepte wel dat de Be vrijdingsraad zich moet houden aan de Nederlandse wet. Tjong Akiet wil een 'twee-spo- renbeleid' gaan voeren, waarbij de Bevrijdingsraad onderdak biedt aan zowel 'duiven als haviken'. Groeperingen die bereid zijn ge weld te gebruiken, en groepen, die tegen gewelddadig verzet zijn, moeten volgens de voorzitter naast elkaar kunnen bestaan. Glenn Tjong Akiet, de voorzitter van de Raad voor de Be vrijding van Suriname, (foto anp> In kringen van het verzet wordt weer gesproken over acties vanuit .buurlanden, zoals Frans Guyana, en ook over acties binnen Surina me zelf. Maar voor zover bekend bestaan er nog geen vastomlijnde plannen voor enige gewapende on derneming. Tjon Akiet is afkomstig uit de vakbeweging. Hij was in het begin van de jaren tachtig na Cyrill Daal de tweede man van de Surinaamse werknemersorganisatie Moeder- bond. Daal was een van de vijftien slachtoffers van de december moorden in 1982. In de vakbond stond Akiet destijds al bekend als een 'tijger'. Hij nam in 1984 deel aan een mislukte verzetsactie die vanuit Frans Guyana had moeten worden uitgevoerd. Met een Ame rikaanse huurlingenleider besprak hij plannen voor een invasie in Su riname, maar na een militaire trai ning werd hij. samen met enkele anderen Frans Guyana uitgewe- Chin A Sen Chin A Sen wilde zaterdag geen commentaar geven op de radicale re aanpak van zijn opvolger. De ex- president, die na driejaar aftrad als voorzitter, verklaarde niet bang te zijn dat zijn vertrek leidt tot ver zwakking en versplintering van de organisatie. Hij blijft verbonden aan de Bevrijdingsraad en gaat een adviesgroep leiden, die zich onder meer bezighoudt met het registre ren van schendingen van mensen rechten in Suriname. In zijn af scheidstoespraak zegde hij toe het verzet 'nooit' te zullen verlaten. De redenen voor zijn vertrek, dat op het congres door velen werd be treurd, liggen in de privé-sfeer. De gewezen president en premier heeft tijdens zijn voorzitterschap van de Bevrijdingsraad het einde van zijn financiële mogelijkheden in zicht zien komen en wil nu een baan zoeken. Chin A Sen is inter nist en naar verluidt wil hij een huisartsenpraktijk beginnen. Zelf zegt hij elk zinvol werk te willen De Javaanse leider Paul Somo- hardjo gaat een politieke partij op richten en trad daarom zaterdag te rug uit de Bevrijdingsraad. De nieuwe partij gaat 'Strijders voor Democratie en Rechtvaardigheid Pendawa Lima' heten en wordt be gin mei officieel in Dén Haag ge proclameerd. Zij komt voort uit de Javaanse partij 'Pendawa Lima', die kort na de onafhankelijkheid in Suriname werd opgericht en na de militaire staatsgreep werd verbo den. Deze partij, waarvan Somo- hardjo destijds fractieleider was, had vier zetels in de Surinaamse Staten (parlement). Somohardjo wil van de nieuwe partij niet slechts een Javaanse partij maken en hij wil dan ook verschillende etnische groeperin gen aantrekken. Zo zullen mensen van hindoestaanse en creoolse af komst deel gaan uitmaken van het bestuur. Volgens Somohardjo gaan de doelstellingen van de nieu we partij verder dan die van de Be vrijdingsraad. Zij wil een alterna tief vormen voor het bewind in Pa ramaribo en na eventueel vertrek van Bouterse aanspraak maken op de macht in Suriname. Omdat le den van de Bevrijdingsraad vanuit deze positie geen enkele aanspraak kunnen maken trad Somohardjo uit de raad. Verzetszender bestookt Suriname ROTTERDAM (ANP) - De Surinaamse Bevrijdingsraad gaat via een korte-golfzender in het Caraïbisch gebied radio-uitzendingen richten op Suriname. Zaterdagmiddag (Nederlandse tijd) was 'Ra dio Vrij Suriname' al in de lucht met een verslag van het congres van de Bevrijdingsraad in Rotterdam. De zender is eigendom van de Cubaanse ballingenbeweging CID (Cuba Independiente y Democratica), die vanuit de Verenig de Staten opereert. Waar de zender staat wilde de Bevrijdingsraad noch een vertegenwoordiger van CID vertellen. Wel onderstreepte de CID-vertegenwoordiger, die op het congres van de Bevrijdings raad in Rotterdam aanwezig was, dat het om een legale zender gaat. ADVERTENTIE HAARLEM (GPD) - Twee r hebben gisterochtend een gewa pende overval gepleegd op een bowlingcentrum in Haarlem- Noord. De drie aanwezige perso neelsleden werden onder bedrei ging met vuurwapens gedwongen de kluis te openen. De overvallers namen enkele tienduizenden gul dens mee. Het personeel was zater dag vergeten het geld naar de bank te brengen. De daders verdwenen met een gereedstaande auto, die bleek te zijn gestolen in Spaarndam. Van de overvallers ontbreekt elk spoor. m ^0 %0li %0 w Voor informatie: bel 070 - 26 42 01, toestel 2301 of 2983 Nationaal Isolatie Programma taal en cultuur voor Marokkaanse kinderen, de rechtspositie van de Marokkanen in ons land en de er kenning van het recht op eigen or ganisatie. Ontwikkelingshulp De Stichting Nederlandse Vrij willigers en de Nationale Commis sie voor Ontwikkelingssamenwer king hebben aan de vooravond van de gemeenteraadsverkiezingen uit gesproken, dat de gemeenten in hun nieuwe beleidsplannen een paragraaf over ontwikkelingssa menwerking moeten opnemen. In een brief aan de gemeenten drin gen de twee organisaties aan daar mee in de plannen voor 1986 tot 1990 rekening te houden. Volgens SNV en NCO is het van groot belang dat 'juist op het ni veau waar de overheid het dichtst bij de burgers staat, de betrokken heid bij ontwikkelingssamenwer king wordt gestimuleerd. Gemeen telijke en particuliere activiteiten kunnen elkaar daarbij ondersteu- Van de 714 gemeenten in Neder land, zijn op het moment 250 be trokken by een of andere vorm van ontwikkelingssamenwerking. Problemen VVD beïnvloeden kiezers niet DEN HAAG (GPD) - De proble men waarmee de WD te kampen heeft gehad rond de opvolging van minister Rietkerk (Wiegel wel of niet) en de euthanasie kwestie, hebben geen invloed op de kiezers. Uit de wekelijkse verkiezingson- derzoeken blijkt dat de aanhang van de WD onveranderd laag blijft: ongeveer 17 procent. De verschillende onderzoekbu reaus zyn opvallend eensgezind in hun voorspellingen van de uitslag van de gemeenteraadsverkiezin gen, aanstaande woensdag. PvdA en CDA zullen respectievelijk on geveer 37 en 32 procent van de kie- zersaanhang weten te verwerven. Omgerekend in kamerzetels zou de PvdA 58 zetels halen, het CDA 49 eri de WD 26. De coalitie komt in alle onderzoeken op 75 zetels, geen meerderheid dus. De opkomst bij de gemeente raadsverkiezingen zal ongeveer 70 procent bedragen, ongeveer gelijk aan vier jaar geleden. Opvallend is dat vooral jonge kiezers de neiging hebben thuis te blijven. Slechts 53 procent van de jongeren tot 24 jaar zegt zeker te zullen gaan stemmen. Bij de kleine partijen valt het for se verlies van de CPN op. Omgere kend naar kamerzetels zou deze partij zakken van drie naar een ze tel. D66 komt op zes zetels (even veel als nu), PSP op 3 (3), SGP 3 (3), PPR 2 (2), RPF 1 (2) en GPV 1 (1). EVP en Centrumpartij zouden ver dwijnen. DEN HAAG (GPD/ANP) - Minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) wil proberen nog voor de kamerverkiezin gen een verhoging van de maximumsnelheid naar 120 ki lometer per uur door de Kamer te loodsen. Het CDA heeft bij monde van kamerlid Hennekam dit weekeinde zijn ver zet tegen dè verhoging van de maximumsnelheid opgege ven. Smit-Kroes' eigen VVD is al jaren fervent voorstander van een hogere maximumsnelheid zodat er nu een kamer meerderheid voor verhoging is. DEN, HAAG/AMSTERDAM (ANP) - De Centrumpartij heeft zaterdag avond ingebroken op de Haagse kabeltelevisie. Een woordvoerder van de Haagse politie zei dat de CP vorige week al enkele malen op die manier een kort propaganda- filmpje heeft uitgezonden. Volgens de politie zijn er veel klachten over dit optreden binnengekomen. De kabelexploitant Casema is op de hoogte gebracht. De Casema heeft zich tot de radiocontrole dienst gewend om de 'piraat' te la ten opsporen. Het Komitee Marokkaanse Ar beiders in Nederland (KMAN) heeft gisteren alle Marokkanen in ons land opgeroepen by de ge meenteraadsverkiezingen van woensdag hun stem uit te brengen. Het KMAN geeft echter geen ad vies over de partij(en) die Marok kanen zouden moeten stemmen. Dat is gisteren besloten op een vergadering van zeventig vertegen woordigers van plaatselijke afde lingen van het KMAN. Op die bij eenkomst werden ook de partijpro gramma's van de belangrijkste aan de verkiezingen deelnemende par tijen onder de loep genomen. De KMAN-vertegenwoordigers kwa men daarbij tot de conclusie dat de verkiezingsprogramma's van veel partijen niet beantwoorden aan de wensen van de Marokkanen in ons land. Dat geldt vooral voor zaken als het recht op onderwijs in eigen AMSTERDAM Tussen de 8 en 10.000 mensen hebben zaterdag nacht in Amsterdam meegelopen in de Stille Omgang. Op de ANP-foto passeert een deel van de stoet de plaats in de Kalverstraat waar ooit de kapel Heilige Stede stond. Voor deze jaarlij ke processie werd ooit de 'heilige weg' aangelegd. De omgang was sinds de Reformatie verboden maar werd in 1881 in ere hersteld. Tot voor kort mochten ove rigens alleen mannen aan de ka tholieke tocht deelnemen. Smit-Kroes kondigde haar voorne men zaterdag aan voor de KRO-ra- dio. Zij zei daarbij wel voorstander te zijn van een 'gedifferentieerd systeem', waarbij de 120 kilometer niet wordt toegestaan op wegen - waar dat te gevaarlijk is. De verho- ging van de maximum-snelheid sluit volgens haar aan by de situa tie in andere Europese landen. Vervoersspecialist Hennekam van het CDA had even tevoren voor de VAR A-radio gezegd dat de meeste automobilisten zich toch niet aan de 100 kilometer houden en dat de wet daaraan moet wor den aangepast. Ook hij vond dat Nederland zich moet aansluiten bij wat in de ons omringende landen gebeurt. Zijn WD-collega Jorrits- ma meende dat limieten moeten worden gesteld die acceptabel zijn voor de automobilist. Volgens haar zijn die dan ook sneller geneigd zich eraan te houden. De waarschuwing van de stich ting Wetenschappelijk onderzoek verkeersveiligheid (swov) dat een hogere maximumsnelheid voor meer ongevallen zorgt, noemde zij niet meer dan een veronderstel ling. De initiatiefgroep Wijs op Weg is verbaasd over de plannen. Niet al leen vanwege de dan toenemende onveiligheid, maar ook omdat de luchtverontreiniging bij hogere snelheid beduidend toeneemt, zo als uit uit onderzoek van onder an dere de Stichting Natuur en Milieu is gebleken. Wijs op Weg vindt bo vendien dat het voornemen haaks staat op het beleid van minister Winsemius (milieubeheer) die de verzuring tegen wil gaan. Wijs op Weg is voorstander van de huidige maximumsnelheid. In de groep werken personen samen afkomstig uit vervoerbedrijven, milieu- en actiegroeperingen als Werkgroep 2000, Echte Nederland se fietersbond (ENFB), Reizigers Openbaar Vervoer (Rover) en Na tuur en Milieu. Buskaartje Hennekam en Jorritsma spraken zich verder uit tegen een verlaging van de tarieven van het openbaar vervoer als gevolg van de dalende olieprijzen. Vorige week lieten ook het streekvervoer en de Neder landse Spoorwegen zich in die zin uit. Volgens beide parlementariërs kan de voorgenomen tariefsverho ging van vier procent per 1 april voorlopig gewoon doorgaan. Jorritsma zei dat de prijs van de dieselolie slechts een geringe in vloed heeft op de prijs van de strip penkaart. Een verlaging van 0,8 procent zet naar haar mening geen zoden aan de dijk. Hennekam zei voorzichtig te willen zijn met ta riefsverlagingen, omdat de belas tingbetaler al 60 procent van de werkelijke prijs van het buskaartje betaalt. Hij verwachtte niet dat er door cle dalende benzineprijzen in eens ten koste van het openbaar vervoer veel meer gebruik ge maakt gaat worden van de auto. KERKDR1EL - Een inwoner van het Gelderse Kerkdriel is gisteren gewond geraakt toen een auto dwars door de muur van een woning binnenreed. Door nog onbekende oorzaak vloog een 25-jarige automobilist uit Rossum met zijn wagen op een dijk uit de bocht en reed een muur van twee vierkante meter aan stukken. De wagen kwam twee meter de woonkamer in. Een gast van het in het huis wonende gezin raakte gewond, de overige aanwezigen bleven ongedeerd. Ook de chauffeur van de wagen liep geen letsel op. De ravage was echter enorm. ROTTERDAM (ANP) - De begin dit jaar in de Rotterdamse gevan genis overleden 40-jarige eigenaar van Polyton, heeft met vervalste papieren voor nep-computers voor tenminste 8,8 miljoen gulden aan omzetbelasting teruggevorderd en gekregen. De 50-jarige boekhouder van het bedrijf heeft in verband met deze zaak een week vastgeze ten en werd daarna op vrije voeten gesteld. Geen van beiden heeft een bekentenis afgelegd. Ontslag 95 mensen UITHUIZEN (ANP) De 95 werk- nemers van het assemblagebedrijf Wortmann Uithuizen is dit week einde per 1 juni ontslag aangezegd. Directeur Wortman van het Uithui- zense bedrijf heeft het personeel, dat voornamelijk uit vrouwen be staat, meegedeeld dat de enige op drachtgever van het bedrijf het contract heeft opgezegd. Het gaat om de Philips in Drachten, waar voor het bedrijf de afgelopen 25 jaar scheerapparaten in elkaar heeft gezet. Tien jaar geleden heeft Philips aan het bedrijf in Uithuizen ge vraagd of het bedrijf bereid was om alleen voor Philips te gaan werken. De directie heeft daar toen mee ingestemd. Volgens Wort mann gaat Philips nu zelf de appa raten in elkaar zetten. Volgens officier van justitie Ger- ding kwam de fraude vorig jaar aan het licht toen bij een van de FIOD. Maar er zijn zo weinig aankno pingspunten dat meer arrestaties niet zijn te verwachten. De naspeu ringen zijn nu alleen nog maar ge richt op het boven water krijgen van de bijna 9 miljoen, aldus de of ficier. De FIOD besloot tot nader on derzoek nadat een belastingambte naar uit Fijnaart tegen de lamp was gelopen wegens fraude van 5,5 mil joen gulden op het belastingkan toor. De man stond eerder deze week terecht. De FIOD ging onder andere ongebruikelijke omzetstij gingen na, waarbij het mogelijk is meer omzetbelasting terug te vra gen. Daarbij rezen verdenkingen tegen Polyton in Rotterdam. Die kregen vaste grond toen bleek dat opdrachtgevers en schuldeisers moeilijkheden met de eigenaar en de boekhouder bleken te hebben. Polyton bleek in nep computers te handelen, bestaande uit metalen kasten die van (afbeel dingen van) knopjes, tellertjes, me- tertjes, lampjes en dergelijke wer den voorzien. De bijbehorende pa pieren en facturen werden ver valst, waarna de 'computers' naar Groot-Brittannië werden ver scheept. Daar belandden ze in een opslagloods. Man (68) stompt Den Uyl uit politieke wrok UTRECHT (ANP) - Een 68-jan- ge man uit Utrecht heeft vrij dagavond tijdens een verkie zing smanifestatie in de Jaar beurs in Utrecht PvdA-leider Den Uyl in het gezicht gestompt. Den Uyl liep bij de klap een lichte verwonding op aan zijn rechter oog. Volgens de Utrechtse wethou der C. Pot, die ooggetuige was van het incident, sloeg de be jaarde Utrechter toe nadat Den Uyl in de Julianahal van de Jaarbeurs een toespraak had gehouden en het spreekgestoelte net had verlaten. De man ver klaarde dat hij uit 'politieke wrok' had gehandeld, aldus Pot. Toen de klap was gevallen wisten omstanders Den Uyl te ontzetten. De dader werd ver volgens afgevoerd naar een zij zaaltje en meegenomen door de inmiddels gewaarschuwde po litie. Den Uyl toonde zich na het incident nogal ontdaan. Een woordvoerder van de Utrechtse politie zei zaterdag dat de Utrechter op het politie bureau is verhoord en later naar huis is gestuurd. Volgens de zegsman was het de bedoe ling dat Den Uyl aangifte zou doen bij de politie, maar dat was zaterdag nog niet gebeurd.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5