'Komst Marca leidt tot sluiting winkels' Ik heb je gehaat bij het leven' Bewoners willen beperking autoverkeer Kastanjekade CITYRINGBUS Nog 5 dagen om uzelf Marga Minco cadeau te doen! Bezwaar Kamer van Koophandel: Park De Bult geopend PvdA: voorproef met cityringbus geslaagd Debat tussen vijf li jsttrekkers Van Boeken Krijg Je Nooit Genoeg. MAANDAG 17 MAART 1986 LEIDEN LEIDEN - De vestiging van een Marca op het Ir. Driessenplein zal leiden tot sluiting van verscheidene, andere textielbedrijven in de binnenstad, omliggende wijken en regioge meenten. Dit voorspelt de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland. De kamer maakt daarom zeer ernstig bezwaar tegen de bouw van een Marca-vestiging op het Dries senplein. De plannen voor de bouw Marca, in combinatie met een par- eerder al tegen de vestiging i winkels op de begane grond keergarage. 1500 vierkante meter van de toekomstige Sanders-par- kantoorruimte en dertig woningen zijn nog maar kort geleden ontwik keld. De gemeente heeft een over eenkomst gesloten met de Haagse project-ontwikkelaar Erica Be heer. De gemeenteraad heeft al een besluit genomen dat een snelle uit voering van het plan mogelijk moet maken. Marca is een dochteronderne ming van C&A. Het kledingfiliaal opereert in de markt van de lagere prijsklassen. Juist op dat terrein zijn er volgens de Kamer van Koophandel al veel vestigingen in het centrum van Leiden. Als hier aan door de komst van Marca nog eens 2000 vierkante meter wordt toegevoegd, moet er rekening wor den gehouden met sluiting van met name bedrijven in het midden tot nog meer knelpunten leiden. Ook andere kantoren en bedrijven op het Driessenplein zullen extra verkeer aantrekken. De parkeergarage met 322 plaat sen, zoals in het plan opgenomen, biedt geen oplossing, meent de ka- De parkeerbehoefte van de keergarage aan het Levendaal. De kamer wijst er op dat ook de ge meente zelf in het verleden in rap porten de noodzaak heeft bena drukt van een meer geconcen- treerd winkelgebied in het Leidse Marca~wo£t 'oTmlnïmaaïhëndeïd centrum. Zowel op het Dries sen- piaatSen geschat, de ongeveer plein als op de plek van Sanders, tweehonderd bestaande parkeer- plaatsen die niet tot het echte plaatsen op het Driessenplein i keicentrum worden gerekend, ko- dwijnen, terwijl de parkeerbehoef- te van de kantoren en de woningen "zeker in de tientallen loopt". Con- toch flinke winkels bij. De kamer wijst er op dat deze vestigingen ook ingaan tegen^de het westen' die winkel de bedryven volgens haar aan de dag wordt Juist kleiner- leggen. Dat wil zeggen dat het v kelgebied steeds meer in de rich ting van het station en het Schut tersveld opschuift. Volgens de ka mer zou daarom veel eerder de zo- Stationsweg-Steenstraat- kleinbedrijf. De kamer zegt dat Blauwpoortsbrug moeten worden i dergelijke Marca-vesiging omzet van zeker tien miljoen nodig zal hebben: omzet die zal worden onttrokken aan de bestaande win kels. Kledingwinkels in omliggen de wijken en gemeenten zullen versterkt. Parkeergarage De Kamer rvui.ic. van Koophandel °nd"j!r vreèst door de komst van een Mar- ca op het Driessenplein ook ver- keers- en parkeerproblemen, die door de bouw van een parkeergara ge allerminst zullen worden opge lost. Verwacht wordt dat de Marca per week minimaal 2000 bezoekers zal trekken en in piekweken ge makkelijk het dubbele. Driekwart of meer van hen komen volgens de kamer met de auto. De nu al ge brekkige doorstroming op de Hooigracht zal, verwacht zij, dan van de Marca lijden. Sluiting daar betekent dat het aanbod er wordt verkleind, terwijl er al niet veel kle dingbedrijven in de wijken en re giogemeenten zijn. Een andere reden voor haar be zwaar tegen een Marca op het Driessenplein is voor de Kamer van Koophandel de vergroting van het kernwinkelgebied in Leiden die daar het gevolg van zal zijn. Om dezelfde reden protesteerde de ka- De Kamer van Koophandel vindt dat de gemeente niet heeft aange toond dat een Marca-vestiging de binnenstad ten goede zou komen. Het argument van de gemeente, dat de Marca anders wel uitwijkt naar bijvoorbeeld Leiderdorp, snijdt volgens de kamer geen hout. De kamer is ook tegen de vestiging van een Marca 'in de weide', maar acht de kans daarop in Zoeterwou- de of Leiderdorp niet groot. Maar louter de bezwaren tegen een 'wei- dewinkel' zijn volgens de kamer nog geen reden om een dergelijke vestiging dan maar "vanzelfspre kend" in Leiden toe te staan. De Kamer van Koophandel zegt tot slot dat de negatieve gevolgen van een Marca op het Driessen plein wellicht minder zijn als er op een andere plek een aanzienlijk kleinere vestiging zou komen. Zij adviseert de gemeente om naar de ze mogelijkheid een onderzoek in te stellen. BEDANKT VOOR HET PARK EN NU HIER ZWARE INDUSTRIE? Stil protest tegen de mogelijke vestiging i Bult' in Meerburg. Feest en protest in Meerburg De uitkijktoren op het hoogste punt van het stadspark 'De Bult' is i de mens al moeilijk beklimbaar, laat staan voor een hond. (foto: Fred r< LEIDEN - Het stadspark 'De Bult' op de voormalige vuilstort in Meer burg is zaterdag officieel geopend. Gedeputeerde J. Borgman onthul de op het toppunt, de uitkijktoren op de hoogste heuvel, het naam bordje. Parachutisten, de drum band Matilo en een paar wielren- wedstrijden luisterden deze ge beurtenis op. De wielrénwedstrijden hadden plaats op het splinternieuwe par koers van de vereniging Swift, dat zaterdagmiddag werd geopend. SP-raadslid Cor Vergeer kwam ze gevierend uit de strijd: hij won zo wel de race voor fractievoorzitters LEIDEN - Ruim eenderde van de bewoners van de Kastanjekade en omgeving heeft zich uitgesproken voor verdergaande maatregelen om het doorgaande autoverkeer in deze straat te weren. De directie verkeer en vervoer van de gemeen- Aantal passagiers valt tegen LEIDEN - De voorproef met de gratis cityringbus is wat de initia tiefnemer en PvdA-raadslid Jaap van Meijgaarden betreft geslaagd. De hoeveelheid mensen die er za terdag gebruik van hebben ge maakt viel hem wat tegen, ener zijds doordat het mooie weer een wandeling aantrekkelijk maakte, anderzijds doordat de voorproef onvoldoende bekend was bij het Schijnoplossing Minder enthousiast is secretaris parkeerplaatsen aan winkelend publiek informatie en uitleg over de bus werd gegeven. Voor moe ders met één of meer kleine kinde ren is de cityringbus een uitkomst, heeft hij gemerkt. Dat bespaart hun heel wat gesjouw met de kin deren over straat naar de binnen stad. winkelend publiek Metingen die zaterdag zijn ge houden tijdens de proef hebben uitgewezen dat met het inzetten van twee bussen een frequentie van zeveneneenhalve minuut haal baar is, in plaats van tien minuten. "Dat is een hele verbetering", meent Van Meijgaarden. "Het heeft me verbaasd dat de bus niet in het verkeer is vastgelopen, ter wijl het toch barstensdruk was in de stad". In de bus waren ruim voldoende zitplaatsen beschikbaar. Van Meij gaarden heeft als hoogtepunt twin tig passagiers geteld, maar gemid deld waren het er vijf of zes. "Ik had er gemiddeld twaalf verwacht, Berkhout van de Kamer van Koop handel voor Rijnland. In een brief aan Van Meijgaarden noemt hij de cityringbus een schijnoplossing voor de problemen die voortko men uit het gemeentelijke ver- keers- en parkeerbeleid. "Uw plan is een handig 'opstapje' om tot een afsluiting van de Breestraat te ko men,; een afsluiting waartegen de Kamer zich verzet". Berkhout wijst er nogmaals op dat de Kamer van Koophandel niet gematigd positief is over het bus plan, zoals Van Meijgaarden vorige halte aan de Breestraat. Hoewel week meldde, "Integendeel. Voor het winkelend publiek er niet in- zover er van een positieve reactie stroomde wordt de voorproef toch sprake zou kunnen zijn, kan deze als geslaagd beschouwd. kennelijk te optimis- uitsluitend betrekking hebben op Foto onder: Het PvdA-raadslid tisch geweest". Het PvdA-raadslid uitspraak, dat ik het positief Jaap van Meijgaarden (duidelijk te stelt daarom voor de Kastanje kade af te sluiten door middel van palen tussen de Meidoornstraat en de Seringenstraat. Uit een enquête, die de gemeente heeft gehouden, blijkt dat bewo ners zelf geen eenduidige mening hebben over de manier waarop het doorgaande verkeer geweerd moet worden. Wel hebben bewoners een reeks klachten over de huidige si tuatie waarbij auto- en vrachtver keer de Kastanjekade als sluiprou te gebruiken en fietsers in de knel brengen. In 1981 heeft de gemeente de Kastanjekade al eens heringericht maar de toen genomen maatrege len om de straat onaantrekkelijk te maken voor autoverkeer blijken onvoldoende en het kruispunt Lammenschans weg/Kastanjekade is onoverzichtelijk geworden, ter wijl juist op dit punt veel fietsers oversteken naar het Lammen- schansstation en de scholen in de omgeving. De directie verkeer en vervoer van de gemeente heeft een aantal varianten ontwikkeld die verbete ring moeten brengen in de situatie. De bewoners konden uit deze va rianten een keuze maken. Van de 107 uitgedeelde enquête-formulie ren zijn er 44 teruggestuurd. Van deze 44 bewoners zijn er 41 voor het nemen van maatregelen tegen doorgaand verkeer. Uitgaande van de niet eenduidi ge voorkeur voor één van de va rianten stelt de gemeente voor de Kastanjekade af te sluiten door middel van palen tussen de Mei doornstraat en de Seringenstraat. De bereikbaarheid voor bewoners blijft dan gehandhaafd, doorgaand (sluip)verkeer wordt geweerd en de kruispunten worden rustiger en overzichtelijker. Een mogelijk na deel is dat een klein percentage sluipverkeer zal ontstaan door de andere straten en dat onduidelijk heid ontstaat voor bedienend ver keer. Het voorstel van de directie ver keer zal worden behandeld in de Raad van Advies voor Verkeers- en Vervoersaangelegenheden die het college van B en W adviseert in verkeers vraagstukken. Deze ver gadering is openbaar en zal gehou den worden op donderdag 20 maart om 16.00 ,uur in het stads- bouwhuis aan de Langegracht 72. Na advies van de raad zal het colle ge van B en W de definitieve keuze maken. en college als de wedstrijd voor raadsleden. Waarop PvdA-lijst- trekker Tesselaar, die zaterdag avond met spierpijn het debat met Hans de la Mar aanging, uitriep dat Vergeer alles mag winnen, behalve de gemeenteraadsverkiezingen. Industrie Van protest tegen de mogelijke komst van industrie, de Gijzenü en de Leidse Beton Mortelcentrale op het terrein in Roomburg naast het park, was nauwelijks iets merk baar. Alleen een paar borden met teksten als 'Bedankt voor het park, nu industrie hier?' en 'Geen zware industrie in Meerburg' getuigden van stil verzet, van de stichting Meerburg en de werkgroep Ka- naalgebied-West. Het park, dat op de voormalige vuilstort is aangelegd, zal de ko mendejaren nog flink worden aan gekleed en ingericht. Speel-, zon- ne- en bloemenweiden zijn ge pland. Tevens is voorzien in een aantal speeltoestellen voor kinde ren. waaronder een twintig meter lange glijbaan. Overigens moet de bezoeker van het park 'De Bult' zich met bij de neus laten nemen door het bord 'De Mulderbelt', dat even buiten het stadspark staat opgesteld. Dat is namelijk een grappig bedoelde eerbetoon aan een medewerker van de directie groen. Joop Mul der, waarmee diens langdurige dienstverband hulde wordt ge bracht. DIEFSTAL - Uit het Twee wieier- centrum aan de Papiermolen (Me- renwijk) werden in de nacht van vrijdag op zaterdag een motorfiets, twee bromfietsen en vier racefiet sen gestolen. De daderis) kwamen binnen door een deur te forceren. De waarde van de gestolen goede ren was nog niet opgegeven bij de politie. LEIDEN - De reeks van forums voorafgaande aan de gemeenteraadsver kiezingen van woensdag wordt vanavond afgesloten met een debat m het Anthonius Clubhuis aan de Lange Mare. Jongerenvereniging Auguslinus heeft de lijsttrekkers van de vijf grootste partijen daarvoor gevraagd: Tesselaar (PvdA). Kuijers (WD), Walenkamp (CDA). De la Mar (Links Leiden) en Hoekema (D66). Het is de bedoeling elke lijsttrekker een 'lastige vraag' te stellen over het beleid van de gemeente en de politieke situatie in Leiden. Het publiek jcrijgt eveneens de gelegenheid zich in het debat te mengen. Politieke partijen is gevraagd met standjes aanwezig te zijn, zodat zij ook op deze manier vragen van belangstellenden kunnen beantwoorden De Socialistiese Partij zal vanavond een brief onder de aanwezigen verspreiden, waarin zij er tegen protesteert dat de SP ais enige in de raad vertegenwoordigende partij niet voor het debat is uitgenodigd. Ook na een dringend verzoek waren de organisatoren van Augustinus hiertoe niet bereid, aldus lijsttrekker Cor Vergeer Het debat begint vanavond om acht uur. De cityringbus arriveert bij de heeft uit de voorproef geconclu deerd dat een definitieve proef met beter herkenbare en mogelijke kleinere bussen moet worden ge houden. Ook zou een stopplaats bij het Stadsbouwhuis een verbete ring zijn, zodat de bus voor bewo ners van Leiden-Noord aantrekke lijk wordt. Volgens Van Meijgaarden is tus sen half elf en half twee de bus wat drukker bezet geweest, toen bij Man valt nog een meisje lastig LEIDEN - De man die donderdag avond omstreeks tien voor half elf een woning aan de Willem de Zwij gerlaan binnendrong en een 17-ja- rig meisje lastig viel, is waarschijn lijk eerder op de avond - om tien voor zeven - ook een woning in die straat binnengedrongen. Ook in dit huis viel hij een meisje lastig, aldus de politie. De man die ongeveer veertig jaar oud is en een rond paf ferig gezicht heeft, sloeg wartaal uit en deed vervelende voorstellen, aldus de politie. Hij verliet de wo ning pas toen het meisje zei dat ze samen met haar zusje ergens naar toe moest. vindt dat een gemeenteraadslid herkenbaar aan zijn trui), de zich zorgen maakt over het feit dat tiatiefnemer achter de cityringbus, de afstand tussen het hart van het houdt het naambordje van zijn kernwinkelapparaat en de aanwe- geesteskind omhoog. zige parkeerterreinen te groot is". (foto's Fred Rohdei Debat tussen Tesselaar (PvdAen De la Mar (Links Leiden): Euthanasie In het pand Rapenburg 100 wordt vanavond een open dis cussieavond gehouden over het onderwerp: 'Is een wettelijke re geling van euthanasie wenselijk'. Bij deze discussie is mevrouw prof. dr. H. Terborgh-Dupuis als deskundige aanwezig. De avond begint met de vertoning van een video van een televisie-program ma dat onlangs over dit onder werp is uitgezonden. De aan vang is 20.00 uur. Natuur De schrijvers Midas Dekkers en Hugo Raes praten morgenavond in het museum voor natuurlijke historie aan de Raamsteeg over het onderwerp: 'Natuur wat betekent dat voor mij?' De lezin gen zijn georganiseerd door de Vereniging tot behoud van Na tuurmonumenten. De aanvang is 20.00 uur. LEIDEN - "Mijn idee is dat deze wethouder een hekel heeft aan aan zeuren over bouwproblemen en dergelijke. Zijn houding is van 'ik heb het allemaal wel meegemaakt. Dat is fnuikend voor de politiek. 'Ze bekijken het maar met dat ge doe', denken mensen daardoor", aldus Links Leiden-raadslid Hans de la Mar brek aan inspraak of democratie gaat. Bij de inspraak van de bewo ners aan de Schubertlaan wilde jij full speed doorgaan met de besluit vorming. Dat zijn bewoners van koopwoningen", merkte hij daar bij veelbetekenend op. De fusie van PSP, PPR en CPN kozen". Tesselaar zag het enigszins anders. "Die samensmelting is sluipenderwijs gegaan. Jullie zaten gewoon in je maag met Jan Brands en hebben daarmee moeten schip peren". Erfpacht PvdA-wethouder tot Links Leiden - had daarover Dick Tesselaar, zaterdagavond tij dens een debat tussen deze twee heren naar zijn mening over Tesse laar gevraagd. Tesselaar nam op zijn beurt evenmin een blad voor de mond. "Ik heb je gehaat bij het leven. Die klep steeds tussendoor als ik bezig ben, vind ik ontzettend irritant", diende de PvdA-lijsttrekker van repüek, hoewel hij daarna opmerk te dat haat toch dicht bij liefde ligt. Het verwijt van De la Mar over de lauwe houding weerlegde Tes selaar met de uitspraak, dat hij toch steeds weer nieuwe kanten aan zijn werk ziet. Hij speelde het balletje terug naar De la Mar. "Jij bent wel selectief als het om ge niet de mening van de kiezers r ten worden gevraagd - legde de batleider Ruud Paauw De la Mar daarop voor. De Links Leiden-lijst- trekker vond van niet. "Dat had je twee jaar geleden moeten zeggen, toen PPR, PSP en CPN een geza menlijk standpunt begonnen in te i alle "We houden ons aan gramma. Wat is er fout aar drie hetzelfde standpunt men?", vroeg De la Mar zich har dop af. Hij wees op raadslid Jan Brands, die vorig jaar van de CPN naar de VCN overstapte, maar ge woon in de raad bleef zitten. "Die heeft zich niet gehouden aan het programma op grond waarvan de kiezers hem in de raad hebben ge- De enige echte Boekenweek is dit jaar van 12 t/m 22 maart. In die periode ontvangt u bij aankoop van 119,50 aan boeken weer een aantrekkelijk geschenk. Dit keer: De Glazen Brug, een ontroerende speciaal voor de Boekenweek geschreven novelle van Marga Minco. Dus? Op naar de boekwinkel. En doe uzelf Marga Minco cadeau. "Ik kan met de hand op het hart zeggen dat geen enkel bedrijf niet naar Leiden is gekomen, omdat het grond wilde kopen en geen erf pacht wilde", sprak Tesselaar met grote stelligheid, inhakend op de actuele discussie en reagerend op de geschiedenis van Paes/CAD bv, een naar Zoeterwoude verhuisd voormalig Leids bedrijf. Tesselaar gaf nog eens blijk van zyn bereidheid om gemeentegrond te verkopen, onder de voorwaarde van terugverkoop aan de gemeente bij vertrek of functieverandering. De la Mar zag dat niet echt zitten. "Als vier bedrijven tegelijk failliet gaan en de gemeente kan al die grond niet kopen, dan zit je er- Hij legde de nadruk op de posi tieve kanten van erfpacht. "Aram- co was waarschijnlijk al uit Leiden vertrokken, als hun kantoor op ei gen grond had gestaan. Dan had den we 600 werklozen erbij gehad, in plaats van 150 zoals nu". Tesse laar: "Het pensioenfonds PCGM heeft keihard aan ons geschreven 'wij doen niets met grond in Lei den vanwege de erfpacht'. Terwijl een dergelijke fonds toch een iets meer sociale belegger is". Het onderwerp 'luisteren naar de oppositie' was voor De la Mar re den om nog eens kritiek uit te oefe nen op de immer vrij hecht geslo ten rijen van PvdA en WD in de gemeenteraad. Hij sprak zyn weer zin uit tegen het feit dat allerlei compromisses achter gesloten deuren tot stand komen. "Naar buiten doen PvdA en WD voorko men alsof er helemaal niet is ge streden". Tesselaar: "Ik denk dat een even tuele samenwerking tussen PvdA en Links Leiden op dezelfde ma nier zou verlopen". De la Mar be streed dit: "Ik denk niet dat wy het zó zouden dichtmetselen. Wij zul len liever het recht eisen om naar buiten duidelijk te maken wat we als partij inleveren en wat we er voor terugkrijgen". Het door zo'n vyflig belangstel lenden geboeid gevolgde debat was het voorspel op een feest avond van Links Leiden. In het Leidse Volkshuis traden voorts on der meer een aantal muziekgroe pen op, acrobaten en een cabaret groep

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3