'Democratie staat hier op een laag pitje' MAKERIJ Wassenaar haalt bakzeil STEMMING Balletschool kort en krachtig 'Dorpskern Voorschoten autovrij' PAGINA 2 REGIO LEIDEN MAANDAG 17 MAART 1986 Agenda Voorschotense lijsttrekkers over besturen bij het haardvuur VOORSCHOTEN - In een sfeervolle Voorschotense bar zitten de politieke kopstukken bijeen. Hot items als de verkeerssituatie in het centrum passeren zonder echt vuurwerk. Stellingen over besturen bij het haardvuur ma ken meer los. Voorschoten blijkt nauwelijks een democra tie te hebben en burgers snappen niets van de ambtelijke, politieke taal. Toevallig is de uitval niet. De lijsttrekkers van VVD en CDA, regelmatig als regenten omschre ven, wilden de avond mijden dan wel boycotten. Vooral Marselis (CDA) deed zijn best. Hij bracht Van Dalen (WD), die aanvankelijk een voorzichtig ja had laten horen, tot andere gedachten. Samen lie ten ze weten niets voor een klein forum te voelen. Er waren al ge noeg van dat soort avonden en - al dus Marselis - de CDA-campagne- commissie voelt niets voor de op zet. door Paul van der kooij Later blijkt dat het VVD bestuur van niets weet en de handelwijze van Van Dalen betreurt. Een nauw betrokkene: "Van Dalen gaat er van uit dat hij geen campagne hoeft te voeren omdat hij een goed produkt heeft. Nou, het bestuur ziet wel het belang in van publici teit". Van Dalen was echter niet meer over te halen. En het bestuur, dat hem op een onverkiesbare plaats had gezet ("na acht jaar raadslidmaatschap en acht jaar wethoudersschap is het welletjes") - greep in. Het belde de andere kan didaten en kwam uiteindelijk te recht bij de nummer zeven, me vrouw Hulscher. Ook zij keurt de werkwijze van de nummers een af en heeft het over "hautaine minachting". Ai- kens (D66) houdt het op "arrogant en regentesk, vol minachting voor degenen die je moet besturen". Terwijl Van der Burg (PSP) kortaf zegt: "Dit kan niet". Appelig En dan de stelling Voorschoten wordt bestuurd vanaf een plekje bij de open haard. 'Tk vind dat een typische mannenuitspraak. Ik zie een man zo zitten", begint me vrouw Hulscher, die later zal uit roepen "appelig te worden van het gedoe rond de sociëteit". Het gaat Aikens, de aartsvader van de stel ling, om het voorkoken: "Als wet houder Marselis in de raad zegt: daar hebben we het nog wel eens ovqj-, dan ben ik er nooit bij wan neer dat gebeurt. Er zou een ver bod moeten zijn om lid te van de zijn Herensociëteit. Daar wordt het debat voortgezet waar het in de openbaarheid is gestopt". Als liberaal is mevrouw Hul scher daartegen ("er is trouwens niet eens een haardvuur"), maar Aikens gaat door. "Ik hoor maar al te vaak: wat goed dat we de zaak goed hebben doorgepraat, het mis verstand is nu weg". Mevrouw Breunesse, lijsttrekker van de PvdA/PPR: "Bij het woord haard vuur, denk ik aan een makkelijke stoel, een comfortabele positie. In Voorschoten wordt teveel vanuit een luxe positie geregeerd. Zonder iemand persoonlijk te willen kwetsen, vind ik dat te weinig za ken worden opgespoord. Ook raadsleden weten niet goed wat er leeft. Ze weten bijvoorbeeld niet wat er voor pijn zit in arme buur ten". Volgens Aikens verklaart dat de laconieke houding van WD en CDA. En na een 'huh?', van de libe rale Hulscher, zegt hij: "Vooral jouw wethouder is daar glorieus in. Je moet hem eens zien kijken als er vanaf de publieke tribune te lang wordt gepraat in een richting die hij niet uit wil". En over het CDA: "Die zitten er dan uitgezakt bij voordat ze weer beginnen over een typefout. Die mentaliteit. Er is echt ontzettend weinig betrokkenheid in de raad". 'Stemmingmakerij' is de titel van een zesdelige rubriek die in deze dagen voor de gemeenteraadsverkiezingen op deze pagina verschijnt. Een rubriek waarin de lijsttrekkers van alle partijen die in deze regio aan de verkiezingen deelnemen in de gelegenheid worden gesteld met en tegen elkaar 'stemming te maken'. Ze geven hun visie over diverse plaatselijke hete hangijzers aan de hand van een aantal hen voorgelegde stellingen. Vandaag deel zes en slot: de Voorschotense lijsttrekkers. Met uitzondering van CDA-lijsttrekker Marselis en VVD-voorman Van Dalen, die beiden geen zin hadden in een gesprek. Door ingrijpen van het WD-bestuur toch nog een liberaal geluid in het verhaal. Voorschotense kopstukken bij kaarslicht. V.l.n.r. Aikens (D66), mevrouw Hulscher (VVD), Van der Burg (PSP) en mevrouw Breunesse (PvdA/PPR): "Er is ontzettend weinig betrokkenheid in de raad". (foto Holvast) Inspraak En dan komt het gesprek via Paul van der Burg op de "ontbre kende inspraak" en "abominabele voorlichting". De PSP/D66-roep om een inspraakverordening, valt slecht. Breunesse (PvdA/PPR) ziet liever dat raadsleden zelf mensen stimuleren en volgens mevrouw Hulscher (WD) is het heus niet zo dat alles opeens is opgelost met een verordening. Van der Burg zegt: "Nu is er niets". En Aikens "klaagt al acht jaar". Hulscher: "En wat dacht je van de raadstaal. Dat zit maar moeilijk te doen". Is dit alles vol gens Breunesse niet terug te draai en, Hulscher vindt optimistisch dat er "al heel wat is veranderd. Er is echt wel inspraak. Regelmatig worden hoorzittingen georgani seerd en als er iets is met een be stemmingsplan, krijgen de mensen een briefje". Aikens heeft van die hoorzittin gen niets gemerkt en heeft geen goed woord over voor de ambtelij ke taal: "Ik heb vaak het idee dat het gemeentebestuur verkneuke lend zit te kijken of er iemand door die brei is heengekomen". Breu nesse (PvdA/PPR): "We hebben hier duidelijk een middle class-be- stuur met een eigen taal, die alleen door henzelf begrepen wordt". Van der Burg: "Alleen Marselis en Van Dalen bepalen de politiek hier". En na een liberaal: "hoe kom je daar zo bij?", zegt hij: "Dat idee leeft bij erg veel mensen. Door de regenteske houding, de houding die raadsleden hebben en de af stand die er is. Burgers worden nergens bij betrokken". "Juist", zegt Aikens, "De democratie staat hier op een erg laag pitje. B en W zien de raad als hinderlijke hobbel en houden zaken juridisch en amb telijk zodat ze van een hoop gezeur af zijn. Als een raadslid erg rebels is, verzint hij twaalf argumenten tegen en stemt toch voor". Toekomst Mevrouw Hulscher: "Dat kan wel waar zijn. Maar mij interes seert de toekomst. Waarom zouden we dezelfde wethouders houden? Onze fractie heeft nog helemaal niet besloten dat Van Dalen weer wethouder zal worden. Het is nog een open vraag". En na de tegen werping dat hij toch lijsttrekker is, en al acht jaar dagelijks bestuur- beetje kunnen bijsturen zijn we al der: "Bij ons is het vaak voorgeko- tevreden. De mentaliteit blijft het- men dat een lager geplaatste wet- zelfde". Breunesse: "Er wordt har houder werd. Oosterbaan stond der gevochten dan je denkt. Onze bijvoorbeeld vierde op de lijst", wethouder kan zeggen: ik paraf- Van der Burg: 'Van Dalens positie staat der discussie?" Hulscher: "Hij heeft zijn best gedaan, maar wij beginnen met een schone lei". Dat bij het CDA Marselis zou vertrekken, kan Breunesse zich niet voorstellen ("dat kan haast niet. Krijgen we dan Valken burg?"). En Visser heeft zich al ruim gemanifesteerd als PvdA/ PPR-wethouder. Breunesse legt uit waarom: "Als kleine oppositie partij mag je wel even spreken, maar daarna gaan de collegepartij en toch door. Nu hebben wij iets van invloed, kunnen duwen. De meeste beleidspunten worden im mers in B en W voorgekookt. Het nadeel is dat je naar buiten toe de idee wekt dat je meeregeert, mee- regentesk bent. Dat is een keus". Aikens vindt dat kortzichtig. "Jullie denken: als we een klein gehouden". Kortom, weer een CDA, WD en PvdA/PPR-college... In het open bare deel van de bijeenkomst leek het er in ieder geval wel op. Maar men bleef lang zitten en het werd nog heel gezellig. Moreel van der Ploeg en Tom Wouters belandden in hel zwembad doordat de brug instortte itoto John In strijd om eerste plaats NCRV-Zeskamp WASSENAAR - De strijd om de eerste plaats in de NCRV-Zeskamp heeft niet bepaald het resultaat op geleverd dat de Wassenaarse deel nemers voor ogen stond toen zij donderdag vertrokken. Zij moes ten vrijdagavond in Zutphen ge noegen nemen met een vierde plaats na Heino, dat in een nek- aan-nekrace Koudekerk aan den Rijn naar een tweede plaats ver wees, en Uithoorn dat de derde plaats veroverde. Hoewel de inzet van de ploeg groot was, moesten zij al aan het begin van de wedstrijd hun meer deren erkennen in de andere drie teams die Wassenaar meteen ver achter zich lieten, en gedHeën de strijd om de eerste plaats uitvoch ten. Bij het eerste spel, de groentc- soeprace was de vierde plaats voor Wassenaar. De hoop op een derde plek bij het boerderijspel moesten zij na een titantenstrijd in de stier opgeven omdat Koudekerk een fractie sneller was. Bij het horeca- spel waren de Wassenaarders snel ler dan Uithoorn en scoorden 2e dus twee punten meer, maar de kansen op een overwinning waren toen al de mist in gegaan. Wassenaar bleef echter sportief doorstrijden en de supporters lie ten hun ploeg beslist niet vallen. Gesteund door de Wassenaarse Carnavalsband moedigden zij hun ploeg tot het uiterste aan en over stemden zelfs met groot gemak de officiële band 'Rosie Grady's' die dus de pyp aan Maarten gaf en Wassenaar verder de muziek lliet verzorgen. Dit kwam de stemming in de Hanzehal wel ten goede, want de feestvreugde onder de supporters steeg ten top. De kans om bij het rode-draadspel, het leerlingenspel, de score nog wat te verbeteren liet Wassenaar lopen, want hoewel Marcel van der Ploeg en Tom Wou ters zich tot het uiterste inspanden, viel de brug al na 1 minuut en der tig 'seconden in elkaar en doken Marcel en Tom het water in. Bij de denkkamp hielden Jenny en Peter de Bolster de eer aan Was senaar toch nog hoog door op de tweede plaats te eindigen en hier door de enorme prestatie van Uit hoorn met een Greet van Zels- Schoorl, die bijna alles wist, het dichtst te benaderen. De brand weerautorace leverde echter weer een vierde plaats op en de stFijd was gestreden. Wassenaar had in totaal twintig punten behaald en dat was bij lan ge na niet genoeg om de scores van de overige drie Heino 38, Koude kerk 34 en Uithoorn 28 te benade ren. Wassenaar ging er niet echt onder gebukt en onder gejuich van de supporters nam Kees Huizer de beker voor de vierde plaats in ont vangst. Concert trio De concertserie van K&O Lei derdorp wordt morgen in de Mu- zenhof voortgezet door een trio, bestaande uit Henny Ravestein (viool), Hans Stoop (klarinet) en Henk Briër (piano). Het trio brengt onder meer de derde sona te voor viool en piano van Grieg, werken van Gade en Reger en de sonate voor klarinet en piano van Martinu. Aanvang morgen kwart over acht. Kaarten zijn verkrijg baar bij K&O aan de Splinterlaan 91 Leiderdorp/Oude Vest 45 in Lei den of aan de zaal vanaf kwart voor acht. Dichter De dichter Willem Woelwater treedt morgenavond op in het Voorschotense jongerencentrum de Lindehoeve, gelegen aan het Van der Haarplein. In de teksten van Woelwater zijn de naweeën van de punkbeweging nog voel baar. Zijn onderwerpen variëren van werkloosheid tot liefde en van zwarte humor tot komische situaties. Aanvang tien uur mor genavond. Toegang gratis. Poppentheater Het Voorschotense poppenthea ter 'Wellus-Nietus' brengt woens dag aanstaande weer een voor stelling van 'De Tentkarromo- biel', bedoeld voor kinderen van 4 tot 11 jaar. Aanvang half drie in het theater aan de Prinses Marij- kelaan 4. Graag van tevoren re serveren via telefoonnummer 01717-8361. Kledingbeurs De UW Oegstgeest organiseert aanstaande woensdag van drie tot zeven een kinderkleding- en speelgoedbeurs in het Gemeente centrum aan de Lijtweg. Zo merkleding voor kinderen van 1 tot 14 jaar kan tussen negen en twee worden ingeleverd, mits schoon, heel en eigentijds. Speel goed (inclusief fietsjes, boxen, kinderwagens enz.) kan op dezelf de tijd worden gebracht. Leerlingenuitvoering van Balletstu dio Margriet de Jong. Gezien op 16 maart in de Leidse Schouwburg. /LEIDERDORP/LEIDEN - Uit voeringen van balletscholen heb ben nog wel eens de neiging tot in het oneindige voort te duren. Iedereen moet dan alle geleerde kunstjes laten zien, en je voelt je alsof er een oefenboek voor be ginners boven je hoofd wordt omgekeerd. Margriet de Jong koos gelukkig voor kort en krachtig. De middaguitvoering begon om twee uur en zeven kwartier later stonden we weer buiten op de Oude Vest, met de wetenschap dat er goed gewerkt is in Leiderdorp. In de uitvoering is de nadruk gelegd op het maken van een voorstelling, en niet op het tonen van wat er zoal wordt geleerd op school. Geen klassieke dwang buizen en gewankel op spitzen, maar voor de pauze een zelfge maakt verhaal door de jonge leerlingen en na de pauze korte dansen door de gevorderden, waarin het hele dans-scala werd gepresenteerd. 'De verloren dromen van Ilka' heette dat verhaal. Vier jongetjes in een Russisch dorpje dromen van hun toekomst. Ze willen cir cusdirecteur worden, of anders zeerover of ontdekkingsreiziger. Ilka is de grootste dromer van al lemaal: hij wil niets liever dan vliegen als een vogel. Vele jaren later ontmoeten de vrienden el kaar weer. Ze vertellen elkaar wat er van hun dromen is terecht gekomen. De directeur laat zijn hele circus opdraven, de boeka nier verhaalt van grote gevech ten en een verdwenen schat, de reiziger denkt het liefst terug aan de harem met schone dames. Al leen de droom van Ilka is geen bewaarheid geworden; hij wordt lastiggevallen door kwelduivels. Een handzaam en begrijpelijk verhaal, waarin ook de aller kleinste ballerina's, die vooral bezig zijn met elkaar op de juiste plek te sjorren, een eigen rol had den. Voor één van de jongetjes begon de uitvoering ongelukkig. Hij struikelde tot twee keer toe over het uitgestoken been van een danseresje. Stomme grieten, zag je hem denken. Niet hele maal onterecht, want er zijn zo weinig jongens die aan dans doen, op hen moetje zuinig zijn. De dansen na de pauze vielen mede op door de originele mu ziekkeuze. De jazzy compositie van Stravinsky bood de klassie ke danseressen weinig ritmisch houvast en dat gold nog veel sterker voor het nummer van Ry Cooder, waarop de moderne dan seressen aan de slag gingen. Vooral dat laatste stuk leek iets te hoog gegrepen. De finale was gezet op wat na 'Saturday Night Fever' en 'Fame' de nieuwe rage is in dansersland: de musical 'A Chorus Line', die stof leverde voor een showy uitsmijter. ARIEJAN KORTEWEG MAANDAG Leiden Inloophuis - Rapenburg 48, lezing door psychotherapeut Koos Swart 'Van on vrede naar Levenslust', 20.30 uur. Rapenburg 100 - open discussieavond over het onderwerp 'Is een wettelijke re geling van euthanasie wenselijk', 20 Dienstencentrum - v. Hogendorpstraat, hulp wetswinkel bij het invullen van be lastingformulieren, 19-21 uur. Sterrenwacht - kijkavond, opgeven bij K&O, tel. 141141.20 uur. De Burcht - Burgsteeg, voorlichtings- en informatiebijeenkomst woning bouwvereniging Leiden voor bewoners van de binnenstad, Noord-Rjjnevest, Meerburg, Sint Maarten en de Zeehel denbuurt/De Waard, 20 uur. Universiteitsbibliotheek - Cleveringa- plaats, lezing over Egyptische familie archieven uit de tijd van de farao's, 20 Bibliotheek - Gordijnsingel, informatie politieke partijen, 19-21 uur. Wassenaar Raadhuis De Paauw - gemeenteraads vergadering, 19.15 uur. ZOETERWOUDE - Geboren: Kroon, Rik Jacobus 23 jan. 1986, Van den Es- hof, Marinus Antonius 13 sept. 1985, Schenkeveld, Martine 8 feb. 1986, Dec kers, Marcella Joanna, 15 feb. 1986, Von Brunner, Stephani Elizabeth, 27 jan. 1986, Bos, Marloes 31 jan. 1986, Bos, Maya 31 jan. 1986, Van Muijden, Mar leen 11 feb. 1986, Stikvoort, Wouter 23 jan. 1986, Van Rijt, Stephan Gerardus Theodorus, 27 jan 1986, Krol, Sabrina 25 jan. 1986, De Groot, Jan Jaap 4 febr. 1986, Berk, Lea Elisa 28 jan. 1986. Gehuwd: 10 jan. 1986: De Krijger, Her- bert met Bensdorp, Antonia Maria Aga tha. Overleden: 5 febr. 1986 te Leiderdorp: Van Leeuwen, Jan, 16 febr. 1986 te Zoe- terwoude: De Ket, Leendert, Bas, Jaco bus 6 febr. 1986, Aanranding in Leiderdorp LEIDERDORP - Een 60-jarige vrouw uit Leiderdorp is vannacht in haar woonplaats onzedelijk be tast. Ze liep rond het middernach telijk uur bij een bushalte langs de Engelendaal, toen een man haar van achteren beetpakte. De vrouw wist zich los te rukken en rende een dichtbijzijnde flat in. De man, die in het gezelschap was van een grote, langharige (jacht- )hond, verdween hierop. De vrouw denkt dat hij ongeveer 40 jaar oud Dieven vinden kat in de zak OEGSTGEEST - Onbekende in brekers hebben zaterdagavond, nacht met veel moeite een zware, waardeloze gietijzeren kist gesto len uit een flat aan de Oegstgeestei Floralaan. Ze waren de woning binnenge komen door een balkondeur te for ceren en startten een uitgebreid onderzoek. Uiteindelijk viel het oog op de afgesloten kist die er zo veelbelovend uitzag. LEIDERDORP - Zo geconcentreerd speelden dez$ twee deelnemertjes aan het Leiderdorpse schooldamtoernooi afgelopen zaterdag dat ze zich van hun omgeving nauwelijks meer bewust waren. De pauze lieten ze rustig aan zich voorbijgaan. Op het toernooi, dat in totaal 165 Leiderdorpse kinderen naar de Muzenhof loktezegevierde voor de tweede achtereenvolgende maal de Zijlkwartierschool. De leerlingen van deze kampioensschool wisten elf andere scho len achter zich te laten. (foto Fred Rohde) VOORSCHOTEN - Dc PSP Voorschoten wil Voor straat en Schoolstraat afsluiten voor gemotoriseerd verkeer. Het winkelen wint dan aan gezelligheid en de teloorgang van de Voorstraat, met zijn authentieke bomen en monumentale panden, wordt een halt toe geroepen". Mocht dit voorstel politiek onhaalbaar zijn, dan willen de pacifisten een parkeerwachter aan stellen. Deze moet de "vele onrechtmatig geparkeerde auto's in het centrum bekeuren". Om het verloederde centrum nog enigszins te red den, wil de niet in de raad vertegenwoordigde PSP kleinschalige, ambachtelijke bedrijven aantrekken. Ook wenst ze een verbod op het slopen van oude pan den en het vestigen van grootschalige winkelbedrij ven. Anders wordt het 's avonds helemaal zo doods. Tijdens een gesprek voor de rubriek 'Stemming Ma kerij' bleken afgevaardigden van PvdA/PPR, VVD en D66 weinig te voelen voor afsluiting van Voorstraat en Schoolstraat. "Je moet de zaak eens laten rusten het niet beter willen weten dan deskundigen", zo ver tolkte Aikens (D66) in grote lijnen de gevoelens. Ook parkeerwachters zijn niet welkom. Hulscher (VVD) is bang voor hoge kosten en Breunesse (PvdA/PPR) ha mert op "goed opvoeden". Voor het verbod op slopen, krijgt de PSP een zekere steun van D66. Aikens wil beginnen met een voorbrei- dingsbesluit voor een nieuw bestemmingsplan en dat dan jaarlijks verlengen. Dat de afdeling stedebouw- kunde het al zo druk heeft (een VVD-tegenwerping) doet hem weinig. "Dan besteden ze het maar uit. Het behoud van het centrum staat voorop". Breunesse (PvdA/PPR) nuanceerde het wat: "Ik hoorde laatst dat het Greenway-theater zo marginaal draait omdat er uit de regio niemand komt. Ze rijden door de School straat, zien die vervallen pandjes en zeggen: 'aan me nooit niet". LEIDSCH DAGBLAD GEEN KRANT ONTVANGEN? Bel van maandag t'm vrijdag tussen 18.00 - 19.30 uur. telefoon 071-123143, en de krant wordt na 19 30 uur alsnog bij u bezorgd. s Zaterdags kunt u bellen van 16.30-18.00 uur, telefoon 071-123143, en de krant wordt na 18.00 uur alsnog bij u bezorgd Kantoor Lelden: 071-144941. maandag t/m vrijdag van 08.00- 18.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 2