Gemser: 'De lol is er nu al af Goud l voor De Kok Karlstad haakt uitgeput af Van der Capellen in de verdediging Promotie Leidse bowlers Chinezen plat voor het boksen Frost: en dat is drie Blauw Zwart blij met gelijkspel Zege voor vrouwen Oegstgeest Pech voor Schapers MAANDAG 17 MAART 1986 PAGINA 21 TILBURG - Het bowling-team van Hans Menken is gisteren in Tilburg kampioen geworden van de eerste klasse van de trio-lea gue. De Leidse ploeg promoveerde daardoor naar de hoogste afde ling, de hoofdklasse. Het team, bestaande uit Frank Scheffer, Jan Cornet, Bas Men ken, Jan Snik en Jim Scheffer is met een gemiddelde leeftijd van 21 jaar straks zonder meer de jongste formatie in een klasse die voornamelijk wordt beheerst door routiniers. Promotie was een feit toen Disvers, de grote rivaal, gisteren on verwacht verloor van Hawkeye. Door zelf te winnen van Brimon, Hellevoetssluis en het Rotterdamse Lommerijk werd het Menken- team onbereikbaar voor de concurrentie. PEKING (AP) - De Chinese re gering heeft besloten de boks- sport na 30 jaar weer te legalise ren, in de hoop er medailles mee te kunnen binnenhalen bij toekomstige Olympische Spe len. Dat heeft het officiële pers bureau Xinhua zondag gemeld. Het boksen beleefde enkele jaren al een onofficiële ople ving, toen oud-wereldkam pioen zwaargewicht Muham mad Ali in 1980 een bezoek bracht aan het land. Een jaar la- ter bokste hij in verschillende steden demonstratiewedstrij den. In de vijftiger jaren was het boksen vooral in het Chinese leger een populaire vechtsport, maar de regering verbood het, omdat de sport voor de boksers te gevaarlijk was. China heeft zich voorgeno men de komende 20 jaar een in ternationaal sportland van be tekenis te worden. In 1984 deed China voor het eerst mee aan de Olympische Spelen en sleepte daar 32 medailles in de LONDEN (Rtr) - De Deen Mor ten Frost heeft gisteren in de Wembley-pool het All England- badmintontoemooi gewonnen. In de finale versloeg hij de Malei- siër Misbun Sidek met de cijfers 15-2 en 15-8. Het was de derde maal in vijfjaar tijd dat Frost het toernooi won. In de eerste game overklaste Frost zijn tegenstander, die voor het eerst de finale van het All England-toernooi bereikt had. Sidek speelde erg nerveus. In de tweede game had Frost bedui dend meer moeite met zijn oppo nent. Nadat de Deen een 7-2 voorsprong genomen had, kwam Sidek terug tot 8-8. Hierna liep Frost uit tot 15-8. In de vrouwenfinale versloeg de Zuidkoreaanse X-Kim Yun- Ja de Chinese X-Qian Ping met 11-6 en 12-11. Schaatsploeg vindt chaos in Alma Ata ALMA ATA (GPD) - Gedurende de bustocht van de ondergesneeuwde Medeo-baan naar het hotel in Alma Ata ergerde schaatscoach Henk Gemser zich bont en blauw. „Het is een waardeloze troep. Andere woorden kan ik er niet voor bedenken", klonk het kort en bondig. Zijn kritiek sloeg niet op het winterse weer, want dat had niemand in de hand, maar Gemser was wel in zijn wiek geschoten over de organisatorische wanorde waarmee het Nederlandse schaatsgezelschap in Alma Ata wordt geconfronteerd. „De lol is er zelfs al af terwijl er nog geen meter is geschaatst". WASSENAAR - Na de extra, lange winterpauze moest Blauw Zwart voor de start van de tweede helft van de compe titie op eigen veld aantreden te gen het Schiedamse Hermes DVS. Hoewel enigszins geflat teerd, omdat de Wassenaarders enkele wedstrijden mee* ge speeld hebben, bevindt Blauw Zwart zich op het ogenblik net als Hermes DVS in de midden moot van de eerste klasse. De ploeg van de gisteren wegens griep afwezige trainer Chiel Jansen lijkt in ieder geval vast besloten zich in de vorig sei zoen bereikte, afdeling te hand haven. Beide ploegen gingen gretig genoeg asn de slag, maar moesten het uiteindelijk toch zonder doelpunten stellen. De wedstrijd eindigde zoals hij be gonnen was in een 0-0 gelijk spel. Het eerste kwartier van de wedstrijd was voor Blauw Zwart. Op het goed bespeelba re veld kreeg Marty Olijslagers een goede kans, maar hij kopte naast. Op een verre uittrap van doelman Carlo l'Ami bevond zich de hele Wassenaarse aan val in het doelgebied van Her mes DVS, maar doelkansen le verden het betere veldspel niet op. Gaandeweg kwam ook Her mes DVS in de wedstrijd. Bei de ploegen kampten echter met hetzelfde euvel: het ging mis als de bal éénmaal in het vijan delijke strafschopgebied be landde. Beide keepers kregen derhalve weinig werk te doen. Mark Olijslagers kwam in goe de schietpositie, maar de bal sprong hoog weg van zijn voet. Even later kwam een wegge sprongen bal Blauw Zwart bij na duur te staan. Andre Altorf pikte de bal op en loste een hard schot, dat voorlangs kee per l'Ami net langs de buiten kant van de paal suisde. Na de pauze kregen de doel mannen meer werk te verrich ten. Ron de Bruin schoot voor Hermes DVS maar net naast en aan de andere kant moest kee per Hans Eggelmeyer de bal van de voet van de ver opgeko men Wijnand Bakker grissen. Het spel werd levendiger om dat beide ploegen aan elkaar gewaagd waren. Het dichtst was Blauw Zwart nog bij een doelpunt, toen na een kwartier spelen in de twee de helft de doorgebroken Rob Gras op de rand van het straf schopgebied ten val gebracht werd. Blauw Zwart hoopte op een penalty, maar het werd een vrije trap even buiten het straf schopgebied. Het enige resul taat hievan was een hoekschop, die ook niets opleverde. Er werden aan beide kanten invallers ingebracht. Blauw Zwart verving de moegestre den Ruud Luyken door Harold Haastrecht en Hermes DVS verving Martin de Zwart door Leo van Hagen. Er werd ge knokt voor een doelpunt en het was weer Blauw Zwart, dat met een mooi uitgespeelde aanval dichtbij een treffer kwam. Ha rold Haastrecht gaf vanaf de midellijn een mooie voorzet. Marty Olijslagers kopte venij nig in, maar keeper Eggel meyer kon tenauwernood ke ren. De terugspringende bal werd door Ron de Bruin naast gekopt. In de slotfase was Hermes DVS nog de gevaarlijkste ploeg, zodat Blauw Zwart uit eindelijk nog blij was met de 0- MIEP VROONHOF De vermoeiende trip naar net ver meende schaatsparadijs dreigde voor de uit zes rijders en vier rijd sters bestaande Oranje-ploeg en ook voor de meegereisde vijfen twintig supporters op een deceptie uit te draaien. Onophoudelijke sneeuwval verstoorde abrupt de kansen op recordtijden en er wordt op korte termijn geen weersverbe- tering verwacht. Tot overmaat van ramp is Hein Vergeer, de man op wie de meeste ogen zijn gericht, ziek geworden. Hij bleef gisteren grieperig en met een lichte koorts aanval in het hotel achter, terwijl de rest van de ploeg de schaarse trainingsmogelijkheden probeerde te benutten. Door de sneeuw, die de beroemde ijsvloer van Medeo volledig aan het oog onttrok, kwam daarvan trouwens weinig te recht. De enige weg naar het stadion, op bijna 1700 meter hoogte, was halverwege afgesloten voor het normale verkeer, dat in het afgele gen gebied overigens weinig voor stelt. Een paar bussen en taxi's mochten de glibberige tocht voort zetten, maar sommige voertuigen bleven in de sneeuw steken. Zo moest ook de equipe van AVRO's Sportpanorama, die een tv-reporta- ge maakt voor komende vrijdag, voortijdig rechtsomkeert maken. Tegenvaller De Nederlandse ploeg,-als enige van de deelnemende teams onder gebracht in de stad en niet in het hotel bij de baan, haalde het wel, maar wachtte eenmaal in het sta dion een zoveelste tegenvaller. Te gen eerdere afspraken in mochten de rijders niet kiezen uit verschil lende afstanden gedurende de wedstrijddagen. Voor de heren, die vandaag en morgen in het zogehe ten Vakbondstoernooi uitkomen, is de keus net zo simpel als voor de dames, die de daarop volgende twee dagen aan bod komen: een grote vierkamp of een sprintvier kamp. Pas enkele minuten voor de lo ting vernamen Henk Gemser en teamleider Dick de Vroomen hoe het programma er uitziet. Eerder hadden ze vruchteloos getracht iets gewaar te worden. „Hoe kun je nu naar een wedstrijd toe leven als je niet eens weet wanneer je pre cies moet ryden en op welke af standen. Het weer en het voedsel in het hotel, dat toch best meevalt, zijn slechts details. De wedstrijden vormen de hoofdzaak van ons be zoek. En als dat niet goed geregeld is, maak ik me boos. Maar het helpt allemaal niets. We worden hier vol ledig aan ons lot overgelaten", al dus de anders zo kalme De Vroo men, die al decennia meeloopt als begeleider. Door een plotselinge verande ring in het reisschema werd het schaatsgezelschap vrijdagavond in Moskou meegedeeld dat nog die zelfde nacht de reis moest worden voortgezet naar Alma Ata. Tegen acht uur 's ochtends doken de schaatsers, van wie de meesten zo'n twintig reisuren achter de rug hadden, onder de wol in hun hotel. De te kleine overgordijnen ver schaften passerende Russen een onbelemmerd uitzicht op de sla pende Nederlanders. Gisteren kre gen ze na enig aandringen een ka mer op hoger gelegen etages. Met geen enkele mogelijkheid kregen De Vroomen en Gemser in formatie over de wedstrijddagen. Ze waren slechts aangewezen op een tolk. Van de organisatie, noch van de Russische schaatsbond die de Nederlanders heeft uitgeno digd, liet zich een vertegenwoordi ger zien. De Vroomen: „We kregen eenvoudig geen antwoord. Alleen dat er trainers naar ons hotel zou den komen voor nadere uitleg. Maar die verschenen gewoon niet. Ze lieten de tolk een paar flessen drank bij ons afleveren, maar die hoefden we niet. We hoorden slechts dat we zaterdagavond om zes uur konden trainen". Om half zes verscheen de groep voor het eerst op Medeo, maar na een half uur kon iedereen weer ver trekken omdat er een regionale wedstrijd op het programma Alida Pasveer besloot het marathon-seizoen bij de Haag. maar ging na de finish ruggelings verder. ^de°wedstrijden Christoffers wint afsluitende marathon met als argument dat de baan voor de recreanten open stond. Gemser: „Dat maakte me niets uit. We wil len ijs voelen, heb ik geantwoord. Toen hoorden we dat de bus niet tegen de berg op kon komen, maar 's middags lukte het wel, terwijl er meer sneeuw was bijgekomen. Op zo'n manier spring je toch niet met de wereldtop om? „Pas vlak we gewaar dat de wedstrijden steeds om vijf uur beginnen. Dat hadden ze ons toch zeker eerder kunnen vertellen? Ik had nergens verwachtingen van toen we hier heen reisden. Ach, we zien wel, dacht ik. Misschien kun je met de ze ervaringen je voordeel doen met het WK, dat in 1988 in Alma Ata wordt gehouden. Toch denk ik nu vooral: ik had mijn tijd elders veel nuttiger kunnen besteden". Ook door het opstellen van enke le minder prominente schaatsers hebben de Sowjets hun Neder landse gasten op de tenen getrapt. Botsjkarjov, Korotkov, Jermolin en Pribjytkov zijn de bekendsten de vierkamp zijn inge- DEN HAAG (ANP) - Ruud Chris- die over waren gekomen, speelden toffers uit Vlaardingen heeft zater- geen rol van betekenis in dit voor dagmiddag op de kunstijsbaan De hen ongebruikelijke evenement. Uithof in Den Haag de laatste ma- Beste buitenlander was de West- rathonwedstrijd van het seizoen duitser Thomas Nietsche, die zes- gewonnen. Hij had aan het eind tiende werd. Geir Karlstad, de van de race over 110 ronden om de Noorse wereldrecordhouder op de wereldbeker een voorsprong van tien kilometer bij de allrounders, ongeveer veertig meter op Hilbert stopte uitgeput na 75 ronden, net van der Duim. Derde werd Bennie als KNSB-bekerhouder Van Kern- van der Weide, net als Van der pen trouwens. De Zweed Tomas schreven. Alleen Jermolin deed dit Duim uit Heerenveen. Gustafsson zat toen al lang aan de seizoen aan een internationaal ti- Christoffers ging er drie ronden kant. Hij hield het na twintig ron- teltoernooi (EK in Oslo) mee. Boz- voor het einde vandoor en nie- den al voor gezien, jev, tweede achter Vergeer op het mand was bij machte hem te ach- In een voorwedstrijd won een WK, is in Moskou achtergebleven, terhalen. De buitenlandse sterren, buitenlands kwartet, bestaande uit de Noor Oxholm, de Australische veteraan Coates, de Oostenrijker Jager en de Westduitser Baltes. een achtervolging van de Neder landers Van der Duim, Van Kem pen, Pronk en Christoffers. De bui tenlanders hadden voor de vijftien ronden een tijd van 5.25,70 nodig, de Nederlanders 5.29.92. Bij de vrouwen won Alida Pas veer de marathon. De uitslag van de marathon is: 1. Ruud Christof fers (Vlaardingen) de 110 ronden in 1 uur, 6 minuten en 55,6 seconden; 2. Hilbert van der Duim (Heeren veen); 3. Bennie van der Weide (Heerenveen); 4. Co Giling (War- menhuizen); 5. Henri Ruitenberg (Oldebroek). Shorttrack Nationaal kampioene Esmeralda Ossendrijver heeft gisteren in de Parijse voorstad Meudon la Forèt de Europese beker short-track voor dames veroverd. Met Moni que Velzenboer op de tweede en Simone Velzenboer op de derde plaats, die zij deelde met de Belgi sche Catty Goyvaerts, was Neder land sterk vertegenwoordigd bij de dames. Bij de heren werd Nederlands kampioen Charles Veldhoven tweede achter de Brit Willy O'Reil ly. Menno Boelsma eindigde als derde. Esmeralda Ossendrijver (Ned); Heren: 1. Willy OReilly (GBr); 2. Charles de Velde. Geert Blanchart (Bel) en Roberto Penetti (Ita); 11. Jereon Otter (Ned). LEIDEN - In de eerste klasse van het vrouwenvoetbal speelde Lug- dunum zaterdag gelijk tegen Val ken '68: 1-1. In de :elfde klasse won Oegstgeest van Siveo'60 met 3-1. Gisteren verloor SJZ van Texas met 3-1. In de eerste klasse hielden UDO en Altior elkaar met 1-1 in evenwicht. Sleutels behaalde twee punten tegen SVLV (4-1). Rand stad Sport en het tweede vrouwen team van Alkmania kwamen een stand van 3-3 overeen. Lugdunum toonde zaterdag wei nig karakter. Kort na het begin van de wedstrijd scoorde Marijke Dub- beldeman van de Kikkerpolder- ploeg. Vlak daarna sloeg Valken te rug door een doelpunt van Sylvia Rootselaar. Hierna kregen de vrou wen van Valken nog verschillende kansen, die zij echter niet verzil verden. Al in de eerste minuut in het duel van Oegstgeest tegen Siveo kwa men de gasten door een treffer van Janie de Bruin op voorsprong. Na de gelijkmaker van Lia de Groot kregen de vrouwen van Oegstgeest wel de overhand, maar maakten zij geen gebruik van hun mogelijkhe den. In de tweede rondgang conti nueerden de Mennewegbewoon- sters het speloverwicht, wat tot ui ting kwam in de scores van Cock Offringa en nogmaals Lia de Groot. In de eerste helft hielden Texas en SJZ elkaar prima in evenwicht. Maly Barbier van de ploeg uit Den Haag scoorde de openingstreffer. Yvonne van Wieringen trok de stand weer gelijk. Na de pauze gin gen beide ploegen wederom goed van start. Nadat SJZ echter door een blessure een verdedigster moest wisselen, ging het mis met de Zoeterwoudse vrouwen. Er ont stond een gat in dc verdediging, waardoor Monique Grootmars en Sonja Beijer van Texas konden In de eerste rondgang was UDO duidelijk beter dan Altior. Mar- greet Knetsch van de Leidse ploeg scoorde door een prachtig af standsschot en bepaalde hiermee de ruststand. In de tweede helft werd UDO verrast door een feller en agressiever Altior dat grote druk uitoefende op de Leidse ver dediging. De score van Karin Koe- leman van de Ter Aarse ploeg kon dan ook niet uitblijven. Hierna creëerden de gasten nog enkele kansen, maar gescoord werd er niet. Tegen SVLV lieten de vrouwen van Sleutels zich van hun beste kant zien. Willeke van der Scheer (twee maal), Karin Vermeulen en Simone van der Heeden troffen het doel voor de Leidse ploeg. Nancy Knijnenburg redde met haar score de eer voor SVLV. Randstad Sport en het tweede vrouwenteam van Alkmania gin gen geüjkop. Voor de Voorscho tense ploeg scoorden Debbie de Jong (twee maal) en Henny Steens ma. Voor de vrouwen uit Oude We tering troffen Connie Bouwmees ter, Karin Kuiper en Brigitte Zaal het doel. Irene de Kok (r) bleek tijdens de Europese judokampioenschappen voor vrouwen hét recept te hebben gevon den. Ze werd de eerste vrouw die zowel de titel in haar gewichtsklasse als het kampioenschap alle categorieën voor zich opeiste. irotoANPi LONDEN (Rtr) - Driekwart jaar voor de wereldtitelstrijd in eigen land (eind oktober in Maastricht) heeft Irene de Kok de aandacht op zich gevestigd door in Crystal Pala ce twee Europese judotitels bij de dames in de wacht te slepen. Zater dag was zij al het sterkst in de cate gorie tot 72 kilogram, zondag deed de 20-jarige Tilburgse het dun netjes over in de open klasse. In de klasse tot 72 kilogram be reikte De Kok de finale door een fraaie overwinning op viervoudig wereldkampioene Ingrid Berg- hmans uit België, die overigens lange tijd geblesseerd is geweest. In de finale rekende De Kok, vori ge keer tweede in de wereldtitel strijd, vervolgens af met de West- duitse Barbara Classen. De 28-jari- ge kleuterjuffrouw-miste zodoende haar zesde Europese kampioen- Mata-techniek van de Westduitse, haalde voordeel en stond dit sur plus niet meer af. Gisteren liet Irene de Kok op nieuw zien momenteel in grote vorm te verkeren. In de open klas se rekende de Brabantse in de hal ve finales van het tableau af met de Poolse Maksymov. Vervolgens plaatste De Kok zich voor de eind strijd door de Francaise Cicot met yuko terug te wijzen. In de finale kwam de Oostenrijkse Roswitha Hartl er niet aan te pas. Van de andere Nederlandse da mes was er brons voor Anita van de Pas in de klasse tot 48 kilogram. Van Gameren, Akkermans en Stoeltjes werden vijfde. Frankrijk was het meest succesvol met drie gouden medailles. Nederland en Groot-Brittannië veroverden twee maal goud. kampioenschappen in Rüssels- heim heeft Ben Spijkers goud ver overd in de klasse tot 86 kilogram. De 25-jarige nationale kampioen uit Nijmegen won in de finale met yugo van de Westduitser Fegert. SASSENHEIM - In tennishal de Klinkenberg is afgelopen weekein de een aanvang gemaakt met het jaarlijkse huistoernooi. Er wordt gespeeld op B,C,D en E-sterkte. In de C,D en E-afdeling spelen in principe alleen huurders van ba nen. Voor de B categorie zijn enke le spelers geïnviteerd. De finalisten van het Herenenkel B van vorig jaar - Freek en Herman van der Capellen - worden nu ook weer tot de sterkste spelers gere kend. Joost van Leeuwen, Bob van Overbeeke, Bub van der Zee, Mar- tijn Krans, Jasper van Marwijk en Mare Nagelkerken behoren tot de spelers, die het de broers Van der Capellen nog lastig kunnen ma- stond. Een trainingsverzoek voor schap sedert 1978. Irene de Kok °P de eerste daS van het Jud°- -A~~J ~r;en uchi- toernooi om de open Westduitse zondagmorgen werd afgewezen r attent c METZ (Rtr/AFP) - Michiel Schapers heeft het afgelopen weekeinde in het met 85.000 dollar gedoteerde Grand Prix toernooi van Metz pech gehad. In de halve finales enkelspel verloor de boomlange Rotterdammer zaterdag in drie sets van de als eerste geplaatste Fransman Thierry Tulas- ne en een dag later ging hij eveneens in drie sets ten onder in de eindstrijd van het dubbelspel. Tulasne verspeelde de eerste set tegen de als vierde gerangschikte Schapers, die op de wereldranglijst langzaamaan omhoog schuift (voor Metz was hij 66e), in de tiebreak. Daarin was de nationale kampioen heerser (7-1). Daarna bleef Tulasne toch een completer tennisser te zijn. Hij greep de volgende sets tamelijk gemakkelijk met achtereenvolgens 6-3 en 6-4. In de finale rekende Tulasne in twee sets af met de Australiër Broderick Dyke. ken. Voor het mannendubbel B wordt verwacht, dat Herman van der Capellen samen met Bub van der Zee het in de finale op zullen moeten nemen tegen het duo Freek van der Capellen en Bob van Overbeeke. De D en E-afdeling kent een zeer groot aantal deelnemers. Hier valt moeilijk te voorspellen wie als win naars uit de strijd zullen komen. Tenslotte worden Dave Wynveldt, Han Lacourt, Onno Wempe en Dick Heemskerk als mannenenkel C-favorieten beschouwd. Bij de C- dames zijn dat: Elly Reeuwijk en Leontien Poots. De finales zullen aanstaande vrij dag vanaf 16.00 uur gespeeld wor den. In de Munnikhal te Leiderdorp vonden de finales afgelopen zater dag plaats. In dit dubbeltoernooi was vooral de winst in de halve fi nale van het koppel Bob van Over- loop/Giovanni Sekeris op het duo Hans van Bijsterveldt/Maarten van Hage zeer verrassend. Uiteindelijk wonnen eerstgenoemden ook de fi nale van het tweetal Bakker Heemskerk met 6-4;6-2. Het da mesdubbel Zonnevylle/Adriaan- sen won overtuigend van de dame- Wyers: 6-2;6-2. Met partner Maar ten van Hage zegevierde Joan Zon nevylle ook in het gemengddub- belspel. ILONKA VAN RIET

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 21