Swift: 'Het wordt groots' TOP: eind goed al goed BVO houdt hoofd koel in topper Toekomst somber voor Blitz Pernix-jeugd niet in finale Leidse wielervereniging eindelijk onder dak Legpuzzel nog niet opgelost Sassenlieimers kampioen Velocitas mag blijven Nederlaag Danaïden MAANDAG 17 MAART 1986 SPORT PAGINA 17 VOORSCHOTEN - Het begint er steeds somberder uit te zien voor Blitz. Na de thuisnederlaag tegen Rowic (63-72) zaterdag lijkt de Voorschotense basketbalploeg vastgepind op de zevende plaats in de eerste divisie. Een positie die verplicht tot een degradatie play off. Blitz zit al weer enkele weken in een dal. Een aantal belangrijke spelers kampen met blessures en kunnen slechts op halve kracht (soms letterlik) meehobbelen. Ro wic leidde bij rust met 35-38, maar zag Blitz halverwege de tweede helft voorbij komen (55-50). In de eindfase ging het toch weer fout bij de Voorschotenaren: 63-72 verlo ren. Alleen Wil Moerer (31 punten) haalde een dikke voldoende. Grasshoppers verlengde zijn verblijf in de rayon eerste klasse middels een toch wel verrassende 81-77 (rust 47-46) overwinning op Lokomotief. De Katwijkse debu tant had alle reservetroepen (Nijgh, Vos) opgetrommeld om via winst het degradatiespook vaarwel te kunnen zeggen. Trotters blijft in de race om de vierde plaats door de 77-67 zege op streekgenoot MSV, dat in Leiden een uitgebluste indruk maakte. De Noordwijkershopen nog te kunnen stunten in de slotwedstrijd tegen AMVJ, waardoor de titel mogelijk toch nog aan BVO kan toevallen. Leiderdorp, zaterdag tegenstan der van BVO, kan echter roet in het eten gooien. Gisteravond gaf Lei derdorp tegen OSG een 37-50 voor sprong bijna nog uit handen: 85-87. Lisse verloor in de promotiedivi sie de streekderby met MSV, dat in de onderlinge duels nu een onge naakbare en duidelijke 4-0 voor sprong heeft. Het werd overigens wel erg spannend, maar de Noord - wijkse vrouwen hadden in de eind fase toch de langste adem. Via 29- 30 halverwege en 60-68 bij het in gaan van de laatste minuut won MSV uiteindelijk met 66-68. Tine ke Vos leidde alle scores met 25 punten, Marjon de Bruin (17) was de beste schutter bij Li»6e. Grasshoppers is na de moeizame uitzege bij Flash (62-75, 43-33) nog twee punten verwijderd van het tweede achtereenvolgende kam pioenschap. Zaterdag kan in IJ- muiden de beslissing vallen tegen hekkesluiter Akrides. LEIDEN - De junioren van Pernix zijn op het in Dordrecht gehouden Nederlands Kampioenschap voor afdelingskampioenen niet verder gekomen dan de voorronden. In de eerste twee duels al ver speelde de Leidse jeugd haar kan sen. Het duel tegen Archipel ein digde in 2-2, waarna Tweemaal Zes uit het Utrechtse Maartensdijk de formatie van coach Janko Breed- veld met 5-4 de baas bleef. De over winningen op IJsselvogels (4-3) en DWV (4-3) baatten Pernix toen niet meer. BW Heerenveen won in de finale van Tweemaal Zes en werd Nederlands kampioen. LEIDEN - De plan nen zijn bijna net zo oud als de club zelf, maar het afgelopen weekeinde zag Swift zijn droom werkelijkheid wor den. Na tal van om zwervingen door Lei den en omstreken heeft de Leidse ren en tourvereniging za terdag onderdak ge vonden in de Room burgerpolder, waar het gezelschap niet alleen de beschik king heeft over een parcours, maar ook over een fraai, splin ternieuw clubhuis. Alles bij elkaar dus, precies zoals het be stuur van Swift dat altijd al heeft ge wild. Dat de datie er eigenlijk ja ren geleden al had moeten staan, daar mekkert nog slechts een enkeling binnen de wielervereniging over. Cock van der Hulst-, voorzitter van de wielerafdeling, hoor je er niet over. Evenmin als Alan van Caubergh, de praeses van de over koepelende omniver- eniging en penning meester Leo van den Berg. Onder het mot to 'wat geweest is, is geweest', richt het drietal de blik op de toekomst. Die er wat hun betreft rooskleu rig uitziet. "Want we hebben nu veel meer mogelijkheden. We verwachten dat de band tussen de ren ners onderling hech ter zal worden en dat het ledental zal stij gen". Waar Cock van der Hulst, die zelf nauw betrokken is geweest bij de bouw van de kantine en de aan grenzende kleedkamers, geksche rend aan toevoegt, "dat we in de toekomst een ledenstop zullen moeten aankondigen"Zo'n vaart zal het ongetwijfeld niet lo- pen. "Maar dat Swift een grotere aantrekkingskracht gaat uitoefe nen", staat wat betreft het drietal vast. Aanwas "Want we vervullen hier meer dan een buurtfunctie", weet Van der Hulst, in het dagelijks leven aannemer. "We zijn dankzij ons eigen parcours van de openbare weg af. Dat is een groot voordeel. De renners kunnen zich hier dou chen en omkleden. De jeugd ver wacht tegenwoordig ook niet an ders. Vroeger moesten we ons be helpen", weet de zesvoudig Ne derlands kampioen veldrijden uit ervaring. "Ik verwacht dat vooral het aantal jeugdleden zal stijgen". Van een nieuw begin op de voormalige vuilinisbelt in de Roomburgelpolder wenst de Zoe- terwoudenaar niet te spreken. Wat hem betreft is Swift een jaar of wat geleden na het afscheid van oud-voorzitter Joop Rietho ven al begonnen aan zijn 'tweede leven'. "Dit is een mijlpaal, maar van een nieuwe start is geen sprake. Nadat Joop die hersen bloeding had gehad, was Swift als het ware dood". Waarna de club, die renners als Gerben Karstens, Bart Zoet en niet te vergeten Joop Zoete melk heeft voortgebracht, volgens Leo van den Berg, Alain van Caubergh en Cock van der Hulst poseren voor het nieuwe clubhuis. "Swift gaat een grotere aantrek kingskracht Uitoefenen". (foto Holvast) Van der Hulst nieuw leven inge blazen kreeg. De manier waarop hij de vereniging vanaf dat mo ment stuurde, riep kritiek op bij de 'afvalligen', onder wie Rietho ven en oud-secretaris Wim van Duivenbode. Dit tweetal trachtte twee jaar geleden invloed in het bestuur te krijgen omdat zij van mening waren dat Swift afgleed. Het duo, dat club in de 'gouden' tijd landelijke bekendheid be zorgde, vindt dat Van der Hulst de wielerclub te weinig aan de buitenwereld presenteert; dat de club zich in betrekkelijke anoni miteit voortbeweegt. Veilige lijn Geconfronteerd met die kritiek meldt Van der Hulst: "We hebben ons beleid altijd afgestemd op de verwezenlijking van de nieuwe accommodatie. We hebben be wust voor een veilige lijn gekozen omdat we een hoop geld, nodig hadden. Het aantal wedstrijden dat Swift nu organiseert is niet minder dan vroeger. De manier waarop het gebeurt is alleen an ders. Je moet waken dat je je ei gen leden passeert, dat je niet voor anderen bezig bent. Als er geld uit de club bij moet, ben je verkeerd bezig. Van hetzelfde budget profiteert nu de gehele vereniging". "En het clubgebeuren is de es sentie van Swift", haakt Van Caubergh in. "Deze accommoda tie is altijd de opzet geweest. Hier hebben we naar toe gewerkt. We zouden hier eigenlijk al in 1980 hebben gezeten. Drie jaar daar voor al hadden we de maquette gekregen en dachten we: het is voor de bakker. Dat liep dus heel anders omdat de gemeente de buurt inspraak over de invulling van het park had toegezegd. Zo'n procedure duurt nu eenmaal lang. Het was natuurlijk nog mooier geweest als we het hele park hadden gekregen. Maar met deze compromis zijn we dik te vreden". Naast bovengenoemd probleem kreeg de zesvoudig Nederlands clubkampioen te maken met een tegenvallende opbrengst van de zo groots opgezette loterij, die voorbestemd was de kosten voor een belangrijk deel te dekken. In- plaats van het beoogde bedrag van 75.000 gulden werd slechts quitte gespeeld. "Een grote tegen valler", zegt penningmeester Leo van den Berg. "Het is mis gegaan door een complex van factoren. Het tijdstip bleek verkeerd geko zen. We begonnen na het seizoen, een periode waarin je je leden slecht bereikt. En de mensen leg gen niet meer zo gemakkelijk geld neer voor zoiets Lenen Wat Van den Berg meteen weer ontkracht met de mededeling, "dat het bij andere clubs wel is gelukt. Dat hadden wij als voor beeld. Misschien hebben we de be reidwilligheid van de leden ver keerd ingeschat", aldus de schat bewaarder. "Daardoor moest Swift een groter bedrag lenen dan was voorzien. Het gaat om twee ton, die we in twintig jaar moeten terug betalen". Doordrongen van het eigen 'fa len' stelden de leden zelf tijdens een vergadering voor de contri butie dan maar te verhogen. Van der Hulst: "Omdat de opbrengst van die loterij zo tegenviel. Op die manier komt het geld toch te rug". Verder moeten er inkom sten binnenkomen via de kanti ne, "die zeker geen café moet wor den", vindt Van der Hulst. En van Caubergh: "Het is zeker niet de bedoeling om het hier open te stellen voor bruiloften en partij en". "Het moet wel raakvlakken hebben met het sportieve gebeu ren. We gaan wel meer doen dan in het verleden, al willen we er zéker geen melkkoe van maken. In ons oude clubhuis in De Waard werd ook al het nodige georganiseerd, hóór. De jaarlijke rennersavonden bijvoorbeeld. Dan worden de prijzen uitge deeld. We hebben nu het voordeel dat de renners hier kunnen trai nen, zich douchen en verkleden en dus sneller blijven hangen", aldus Van Caubergh". Tourafdeling Dat gebeurde in het verleden nauwelijks omdat het parcours de Grote Polder in Zoeterwoude) en het clubhuis (op het Waardei- land) te ver uit elkaar lagen. Toen was het vooral de tourafde ling die van de kantine gebruik maakte, "omdat zij daar van daan vertrokken en daar ook weer terug kwamen om af te stempelen", weet Van Caubergh. Waarna Cock van der Hulst, die als hij het over Swift heeft bij voorkeur van een "een groep" spreekt, uit de wereld wil helpen dat de rennersafdeling en de tourgroep aparte posities binnen de club innemen. "Beide partijen hebben ook even hard aan de nieuwe accommodatie gewerkt. Het was in het verleden vooral de tourafdeling die gebruik maakte van de kantine. Dat wordt straks dus anders". Hij krijgt bijval van Van Cau bergh. "Die betrokkenheid van de tourafdeling is er wel degelijk. Het is de taak van het bestuur om er een homogeen geheel van te maken. We waren destijds ver plicht om er een omnivereniging van te maken. We werden opge zadeld met een structuur die we eigenlijk niet wilden. Bestuurlijk is het daardoor een monster ge worden. Maar dezelfde mensen zijn dezelfde taken blijven doen, zij het in een andere rangschik king". "Het werk wat anders door commissies zou worden gedaan, wordt nu door de besturen van de beide afdelingen gedaan", vult Van der Hulst aan. "Het kan al leen nog maar beter gaan. Dit clubhuis is uniek. Het ligt vlak bij een recreatiegebied, het is goed bereikbaar en je hebt als je hier in de kantine zit een prach tig uitzicht.." Van Caubergh: "Het wordt groots". FRED SEGAAR URK - De legpuzzel die de bezet ting van de play-offs in de basket baleredivisie al enkele weken is heeft er na zaterdag weer een aan tal passende stukjes bijgekregen. BS Leiden herstelde zich in Urk moeiteloos van de misstap van vo rige week tegen Weert en hand haafde zich dankzij de 49-73 over winning op de met Den Helder en Haaksbergen gedeelde tweede plaats. Orca's Urk - BS Leiden 49-73 (27-39) Scores Leiden: Heijdeman 30 (72%), Van Egmond 11, Emanuels 10, Van Helfteren 9 (13 reb), Hagens 8 (8), Kragtwijk 6 (15). Scbotpercentage 53%, rebounds 47, bal verlies 12. Scores Orca's: Johns 16, Omanette 7, OfTe- man 6, Hakvoort 6, Wasse 4, Scheffer 4, Rijks 3, Van Urk 2. Schot 36%, rebounds Voor Weert, dat zich na de zege in Leiden nog kanshebber mocht noemen, viel het doek. De NBB- commissaris besliste dat de score van Jos Bams na het eindsignaal viel, waardoor Den Helder in Weert met 65-66 zegevierde. Arbiter De Graaf, kort geleden nog in een om streden hoofdrol in Leiden, had eerder al gefloten voor een overtre ding tegen de zwaar belaagde Maastrichtenaar, maar wist zich na afloop niets meer te herinneren. Weert tekende protest aan en gaat vandaag met de televisie-en radio opnames in de hand verhaal halen bij de NBB. Renso Zwiers: „Het is moeilijk te aanvaarden dat de be slissing in zo'n wedstrijd vanachter de jurytafel valt. Bams had in elk geval vrije worpen moeten krij gen". Coach Konings was furieus: „Wij zijn bestolen". Voor BS Leiden betekent het dat Weert als concurrent is afgevallen, maar Canadians heeft nog altijd een theoretische kans om de Lei- denaars uit de eindronde te hou den. De Amsterdammers moeten dan hun resterende wedstrijden te gen Den Bosch en Haaksbergen winnen, terwijl Leiden de punten moet laten liggen bij Den Helder (morgenavond) en vrijdag thuis te gen Werkendam. Coach Harrewijn wil tegen Den Helder het onderste uit de kan halen, maar het zal niet makkelijk zijn om de op drift ge raakte Noordhollanders in eigen huis te kloppen. Orca's vormde zoals al twee sei zoenen het geval is geen enkel pro bleem voor de Leidenaars. De Ur- kers werden al in de eerste fase on der de voet gelopen, waarbij het gemis van de frivole Amerikaan Pipkin extra zwaar telde voor de mager bezette ploeg uit Flevoland. Leiden liet Orca's door enkele slor digheidjes toch weer aansluiting krijgen (27-39 bij rust), maar na de hervatting ging de verdediging snel op slot. Hans Heijdeman maakte aan alle gevaar een einde en voerde zijn ploeg naar een ruim uitgevallen 49-73 zege. Alleen Den Bosch scoorde dit seizoen minder punten tegen Leiden. Leiden kan voor de volgende week van start gaande play-offs nog geen gas terugnemen en moet nog één keer winnen om 'echt' vei lig te zijn. DORDRECHT/LEIDEN - De tweede kans op de titel liet TOP zich niet ontgaan. Al vanaf de eerste minuten van het beslissingsduel tegen Swift(M) maakte de ditmaal uiterst zelfverzekerde Sassenheimse ploeg duidelijk de enige rechthebbende te zijn. Het resultaat was een ruime 15-12 overwinning, goed voor kampioenschap en promotie naar de overgangsklasse. DEN HAAG - Velocitas handhaaf de zich definitief in de tweede klas se door een 9-8 overwinning op DES. Grote man in het beslissingd- duel was Ron Goudsmit, die vijf maal scoorde voor de Leiderdor pers. Hij maakte gelijk na 0-2 en zorgde er kort voor rust opnieuw voor, dat zijn ploeg, wegens ziekte van Piet l'Ami gecoached door Wim van Poelgeest, weer langszij de Delftse tegenstander kwam (4- 4). Halverwege de tweede helft had hij bij de stand 8-7 de wedstrijd ook kunnen beslissen, maar dit maal faalde lange man vanaf de stip. Nu was het Rien van Poel geest, die vijf minuten voor tijd het beslissende doelpunt scoorde: 9-8. Voor verliezer DES resteert nu een degradatieduel tegen Ons Eiland. Intensief heeft coach Hans Oele zijn vorige week zo ongelukkig van Albatros verliezende ploeg bege leid. De situatie was na de neder laag tegen de degradant immers in grijpend gewijzigd. Rivaal Swift(M) rekende zich sinds de ver loren confrontatie in Sassenheim uitgeschakeld en zag het beslis singsduel als een onverwacht pre sentje. Geen reden om zich extra nerveus te maken, alles was toch meegenomen? Zo niet voor TOP, dat als gedoodverfd favoriet zich maar weer opnieuw moest bewij zen. Tegen de Zeeuwse tegenstan der, maar vooral zichzelf. Rust had Hans Oele bevolen, on danks het gegeven dat TOP al tweemaal eerder van Swift had ge wonnen. "Niet in de loop afplaat- sen. Eerst vangen, stoppen en kij ken. Tot elke prijs rust brengen in de wedstrijd dus". Ook het aanval lend concept werd gewijzigd. De Sassenheimse dames dienden zich meer rond de korf op te stellen, om zo optimaal van hun lengtevoor deel te kunnen profiteren. TOP was haar plankenkoorts Vreugde bij TOP na afloop van het beslissingsduel tegen Swift(M). Stella- en Anne i zichtbaar), Jacquélien Winter en Frank Nijenhuis vieren het kampioenschap ALPHEN AAN DEN RIJN - De staande ovatie van het Alphense publiek was verdiend. De basket ballers van BVO bedankten het pu bliek op hun beurt met applaus na de zwaar bevochten overwinning op koploper AMVJ Rotterdam. Na de dubbele winst in de bekerstrijd werd AMVJ nu ook in de competi tie geklopt: 74-66. De wedstrijd speelde zich af in een sfeer van intimidatie en provo catie. De arbiters Van Hussen en Wallaart verloren hun greep op het geheel. Op de 'striptease' van Ba- reld Bruining en het stuk zeep dat Kees Zoutman bij zijn vijfde (en onterechte) fout voor het 'douchen' werd toegegooid na, bleven exces sen echter uit. Na de perfecte partij van vorige week zondag was het duidelijk dat BVO dit keer niet zo gemakkelijk overigens snel kwijt. "Vanaf het eerste moment was er pressie", al dus aanvoerder Frank Nijenhuis. "En m'n eerste kans op doorbraak was al raak, strafworp. Ron van der Willik schiet, doelpunt, en daarna maakt Anne van der Zaag direct 3- 0. Dan klapt je tegenstander weg". Swift herstelde zich evenwel, haalde op tot 3-2, maar beheerst combinerend bleef TOP volharden in haar taktiek. Frank Nijenhuis, totaal goed voor vier goals, forceer de opnieuw een strafworp "M'n te genstander hapte bij een vrije bal. Normaal is het een doelpunt, maar hij kon er nog net z'n vingers tus sen krijgen. Stip dus en dan ben ik wel zo'n kouwe kikker dat ik niet TOP bleef weg en toen kort voor rust werd het verschil door Karin Westerbeek, Stella- en Anne van der Zaag en Ron van der Willik (to taal drie goals) van 5-3 tot 9-5 werd vergroot, was het duel in feite al beslist. Snel liep de voorsprong na de hervatting op tot 12-5, waarna een korte impasse volgde waarin Swift tot 12-8 ophaalde. Voorzichtig combinerend maak te TOP echter geen fout meer. Dat Anne van der Zaag, met vijf goals topscorer, kort voor het einde van af de stip miste, maakte weinig meer uit. De overwinning kwam niet meer in gevaar. Voorzitter Rob de Graaff kon z'n bloemen gaan ha len en KNKV-praeses Geutjes de begeerde kampioensmedaille. LEIDEN - De Danaïden besloot het zaalseizoen met een 15-14 nederlaag tegen Ons Eibernest. Nadat Kwiek afgelopen woensdag de titel had gegrepen, stond slechts de bezetting van de tweede plaats op het spel. De Leidse formatie opende de score (0-2), maar door het zwakke verdedigen van het eerste aanvalsvak, bleef het netto resultaat beperkt. Via 2-4 en 4-7 liep de score mede door Leon Brouwers (6), Annemarie van Dijk (3) en Eric Kromhout (3) op tot 10-9 halverwe ge. Na rust raakte De Danaïden achterop, maar een na 14-10 ingezet slotoffensief baatte. Met nog zes minuten te gaan bevroor de thuis ploeg evenwel het spel en na 15-13 volgde nog slechts een Leidse treffer. van AMVJ zou afkomen (8-23 was het na acht minuten). Hans van Goor stak al vroeg het lont in het kruitvat. Vorige week plaatste Van Goor zijn elleboog in het gezicht van Theo van Leeuwen, die nu met allerlei beugels zijn tanden op hun plaats moet houden. Van Goor vroeg aan broer Jozef van Leeu wen of hij zijn tanden soms ook kwijt wilde, om even later een (ge lukkig) niet geslaagde poging te wagen. Het vormde de inleiding tot een serie onaangename botsingen, die de onvolwassenheid van een aantal spelers aan beide kanten il lustreerden. Jozef van Leeuwen meende met de rest van zijn ploeg dat AMVJ ongemeen hard en gemeen speel de. De Rotterdammers (Van Solm, Bornet) heten zich met name onder de borden niet onbetuigd, daartoe in staat gesteld door de scheids rechters, die pas veel later (te laat) strenger gingen optreden. Aan de andere kant vonden de bezoekers dat BVO 'zeurde' en zelf even hard uitdeelde. De beschuldigende vin ger ging richting arbiters, die AMVJ in de tweede helft inder daad streng aan banden legden (16 fouten tegen 5 van BVO). Door de vele protesten van AMVJ ontstond er een chaotische situatie, waarin BVO gesteund door het publiek de achterstand halverwege de tweede helft wist weg te werken (31-39, 33-45, 47-47). AMVJ vergat te basketballen, ter wijl BVO zichzelf knap naar de winst 'droeg': 74-66. HANS JACOBS

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 17