Real: het kan niet meer mis Kees Kist kan het niet laten 'Tilt' voor Brazilië Scores in profvoetbal Roma op het oorlogspad Gapend gat achter de leiders ,Pijnlijke, nederlaag PAGINA 14 MAANDAG 17 MAART 1986 BOEDAPEST (DPA/SID) - Vier dagen na het 2-0 verlies tegen West-Duitsland heeft het Braziliaanse voetbalteam wederom een oefenwedstrijd verloren. Hongarije versloeg gisteren in Boedapest de drievoudige wereldkampioen met 3-0. In het met 80.000 toe schouwers uitverkochte Nep-stadion scoorden Detari, Kovacs en Esterhazy. Hongarije begon de wedstrijd met aanvallend voetbal. Die speelwijze had al in de vijfde minuut resultaat. Detari bracht de thuisploeg met een kopbal aan de leiding. Kovacs en Esterhazy vergrootten de voorsprong na de pauze. De technisch begaafde Brazilianen gingen zelden in de aanval. De ploeg van coach Tele Santana was slechts een maal gevaarlijk voor het vijandelijk doel. Het resultaat van de vierde wedstrijd tegen Brazilië betekende voor de Hongaren de derde overwinning. Een keer speelden beide landenploegen tegen elkaar gelijk. Excelsior - NEC 3-0 (1-0). 14. Waslander 1-0. 65. Jalink 2-0. 75. Raven 3-0 (straf schop). Scheidsrechter: Mulder. Toe schouwers: 3.000. Gele kaarten voor De Groot en Brookhuis (NEC). FC Groningen - Fortuna Sittard 3-0 (1-0) 17. Van Dijk 1-0, 81. Houtman 2-0, 89. Van Dijk 3-0. Scheidsrechter: Van der Niet, toeschouwers: 9500. Gele kaarten: Van Dijk (Groningen) en Thijssen (For- Van Basten 1-1. Scheidsrechter Keizer, toeschouwers: 26.500 (uitverkocht). Gele kaart: Bosman (Ajax). MVV - Sparta 4-2 (2-1). 7. Smeets 1-0. 29. Busk 2-0. 35. Tiktak 21. 56. Smeets 3-1. 2.500. WV - FC Den Bosch 3-1 (1-1). 7. Gillhaus Corbün 1-1, 68. Ringels 2-1, 69 Go Ahead Eagles - Feyenoord 1-3 (0-2). 11 Eriksen 0-1. 27. Rep 0-2. 60. Eijkel- kamp 1-2, 68. Eriksen (strafschop) 1-3. Duut en Rep (beiden Feyenoord). Kruys 1-2. 45. Gorter 2-2. 62. Van de Ven Verkaik (Haarlem). NAC - Wageningen 3-0 (1-0). 32. Bannon 1-0, 76. Small 2-0, R3. Van Helmond 3-0. Scheidsrechter: Baas. toeschouwers 3.500. Gele kaart: Gozems (Wageningen). - Eindhoven 2-1 (1-1). 2. Kist 1-0. 34. Smulders 1-1, 69. Kist 2-1. Scheidsrechter: Kempers. toeschou wers: 5.200. Telstar - Willem II 0-2 (0-1). 28. Van GUs 0-1, 90. De Kroon 0-2. Scheidsrechter: Bannet, toeschouwers: 1.800. Gele kaart: Van der Ven (Willem II). DS'79 - PEC Zwolle 1-2 (0-0). 35. McNul- ty 0-1: 61. Slagboom 1-1, 82. Wiggeman- sen 1-2. Scheidsrechter: Hobé; toeschou wers: 750. Gele kaart: Van der Hengst (PEC). SVV - Volendam 2-4 (2-2). 13. Sonneville 10, 22. Lambert 1-1, 30. Sonneville 2-1. 42. Klepper 2-2, 67. Fünt 2-3, 89. Böck- ling 2-4. Scheidsrechter: Bulthuis; toe schouwers: 2000. Gele kaarten: Holshuij- sen (Volendam) en Koevermans (SVV). Graafschap - Veendam 2-0 (0-0). 73. Roo sendaal 1-0, 79. Peitsman 2-0 (straf schop). Scheidsrechter: Reygwart: RKC - Helmond Sport 3-1 (2-0). 13. Lam mers 1-0, 35. Lammers 2-0, 65. Teuben 2-1, 76. Van Velzen 3-1 (strafschop). Scheidsrechter: Blankenstein; 4100. Vitesse - Cambuur 1-0 (0-0). 76. Koenen 1-0. Scheidsrechter: Van der Leek; toe schouwers: 1700. Rode kaart: Erkelens (Cambuur); gele kaarten: Marijnissen e Koenen (Vitesse). MADRID (GPD/ANP)) - Real Madrid kan zich deze week in alle rust voorbereiden op het grote feest. Aan een gelijkspel in de thuiswedstrijd tegen middenmoter Valladolid heb ben de Madrilenen zondag al genoeg om eindelijk weer eens landskampioen van Spanje te worden. De laatste keer dat de kampioensvlag gehesen kon worden was in 1980. De ontknoping van de Spaanse Li ga komt een week eerder dan ma thematisch was uitgerekend. Bar celona reikte gisteren Real de hel pende hand om het kampioen schap in het ongetwijfeld uitver kochte Bernabeu-stadion te vieren. Barcelona maakte tegen hekke- sluiter Celta de Vigo een fikse uit glijder door niet veVder te komen dan een onverdiend gelijk spel (1- 1). Real Madrid kweet zich zoals het hele lopende seizoen, voorbeeldig van zijn taak door de lastige uit wedstrijd tegen Cadiz te winnen (1- 3). Een minuut voor rust spurtte Salguero, vervanger van de gebles seerde Camacho, als een hazewind langs de lijn en passeerde doelman Jaro. Amper een minuut later was het echter al weer gelijk via Villa. Maar in de tweede helft bewezen de Madrilenen, waarom zij dit jaar recht op de titel hebben. Eerst fusi- leerde Martin Vazquez de Cadiz- doelman bijna (1-2), waarna Hugo Sanchez in lighouding de defintie- ve derde goal liet aantekenen: 1-3. Italië Uitgerekend koploper Juventus liep gisteren in de 25ste ronde van de Italiaanse voetbalserie A de grootste nederlaag op. Dat gebeur de tegen concurrent AS Roma, dat in het met 80.000 toeschouwers ge vulde Olympisch stadion van de hoofdstad met 3-0 won. De overige zeven wedstrijden verliepen, met een gemiddelde van én doelpunt, ouderwets Italiaans. Napoli ver sloeg Internazionale, zonder de ge blesseerde Rummenigge, met 1-0. Inters stadgenoot AC Milan deed het beter: winst van 2-0 op Udine- se. Wim Kieft verdiende met Pisa weer eens een puntje. Tegen mede degradatiekandidaat Como werd het 1-1. Juventus, op weg naar het 22ste landskampioehschap, kwam tegen Roma geen moment in de wed strijd. De geroutineerde spits Gra- ziani, de laatste weken opvallend actief, zette de thuisclub al in de derde minuut op 1-0. Roma was niet te houden toen Pruzzo, naast HEEREN VEEN (GPD) - Alsof hij niet al zestien jaar zijn kunsten ver toont in Circus 'De Groene Mat'. Alsof hij niet bijna vijfhonderd doelpunten voor AZ '67 achter zyn naam heeft staan: de gelouterde prof Kees Kist was zo blij als een beginnende pupil met de twee doelpunten waarmee h(j zaterdag avond zijn rentree vierde op Hee- renveens gras. Hij bezorgde er Heerenveen twee broodnodige punten en een uitstekende start van de derde periode mee. Heerenveen, op een troosteloze voorlaatste plaats in de eerste divi sie, kon die opsteker uitstekend gebruiken. De ploeg draaide vorig jaar bijna voordurend in de hoog ste regionen mee. Niet met oog strelend, maar wel met hartverwar mend vechtvoetbal. Dit jaar moest, met de komst van Eddy Bosman, Ype Anema en later nog Tommy Kristiansen en Fred Tuinman, hoog meegedraaid worden met voetbal dat ook de toets der techni sche kritiek kon doorstaan. Maar, onder leiding van Foppe de Haan, opvolger van de naar de Graaf schap vertrokken Henk van Brus sel, wilde het tot dusver niet erg lukken met de Friezen. Van de 52UU toeschouwers in het enkele uren daarvoor tot 'Abe Len stra Stadion' herdoopte Heeren- veense sportpark, waren er zater dagavond zeker tweeduizend ge komen om Kist, die veertien jaar geleden van Heerenveen naar AZ'67 vertrok, als een 'verloren zoon' te verwelkomen. Ze kwamen volop aan hun trekken. Na ander halve minuut, het Friese volkslied was koud weggestorven, was het al raak. Eindhoven-doelman Zoet mulder kon een schot van Tommy Kristiansen niet onder controle brengen, en Kist was ter plekke om in de rebound de bal in de hoek te prikken. In de drieëntwintigste minuut van de tweede helft konden Kist en het publiek hun geluk helemaal niet meer op. Liggend op de grond slaagde Kist er op miraculeuze wij ze toch in de bal in de kruising te toveren, daarmee de gelijkmaker van Eindhoven (Smulders) onge daan makend. Het voetbatcliché 'droomdebuut' kon uit de kast ge haald worden, helemaal toen Hee renveen de 2-1-stand met veel kunst en vliegwerk wist vast te houden. Na afloop een dolblije Kees Kist, die nog nooit van het woord blasé gehoord lijkt te hebben. „Ik heb het niet naar buiten gebracht, maar ik stond onder grote druk. Je bent veertien jaar weggeweest, je komt terug bij Heerenveen, al dat pu bliek dat toch ook voor jou komt. de KRO-televisie die je terugkeer in Heerenveen filmt. Als je dan na anderhalve minuut scoort, dan is dat een geschenk uit de hemel". „Mijn eerste taak hier is doelpun ten maken. Ik wil graag helpen, je bent een van de oudere spelers, je brengt wat routine mee in een ploeg met veel jonge spelers. Ik wil in het veld positief coachen". Kist, die zich zijn 'eerste debuut' bij Heerenveen, zestien jaar gele den, nog prima herinnert („Toen kreeg ik een bal op m'n achter hoofd, wonnen we met 1-0 van Cambuur"), over zijn tweede tref fer: „Toeval? Misschien, maar je moet er wel liggen..." Graziani opererend, met zijn zes tiende treffer van het seizoen de voorsprong verdubbelde. In de tweede helft deed Juventus, dat nog drio punten meer heeft dan Roma, zijn best het spel te maken. Maar de toch al zwakke aanval werd verder verslapt, doordat de overijverige Pruzzo de jonge Deen se international Michael Laudrup keihard aanpakte. Pruzzo kon on middellijk de kleedkamer in. De uitwijzing kwam te laat voor Ju ventus. Van de ontstane ruimte kon geen gebruik meer worden ge maakt. De Braziliaan Cerezo be klemtoonde dat zes minuten voor tijd met het derde doelpunt. Engeland De voorsprong van lijstaanvoer der Everton in de eerste divisie van de Engelse voetbalcompetitie is op de 34ste speeldag geslonken tot drie punten. De titelverdediger speelde zondag met 1-1 gelijk te gen Chelsea, de nummer vier van de ranglijst. Rivaal Liverpool ver kleinde de marge door met 2-1 te winnen van Southampton. Ever- ton heeft nog één wedstrijd meer te spelen dan Liverpool. Everton en Liverpool profiteerden 0 ,._o. van de nederlaag van 0-1 Manches- nuut profiteerde Chelsea-speler ter tegen Queens Park Rangers. Gerry Murphy van een fout in de Byrne maakte de beslissende tret- vijandelijke defensie; 0-1. Everton, fei\ Door dit verlies zakte Man dat zijn middenvelder Kevin Rath- Chester naar de vierde plaats op de cliffe miste, stuitte voortdurend op ranglijst. Chelsea rukte op naar de de uitstekend doelman Eddie derde positie. Niedzwiecki. Pas vier minuten voor het einde van de wedstrijd kwam Everton op gelijke hoogte. Anderlecht en Club Brugge lie- a QPR en Paul McGrath van kaarten. Zo trok de arbiter bij de derby Beerschot - FC Antwerp (0- 0) negen keer het geel. De Neder lander Rini van Roon van Lierse SK liep, in een poging de winnen de treffer te maken, bij 1-1 te hard op doelman Bodart van Standard Luik in. Van Roon werd van het veld gestuurd. België Invaller Adrian Heath bracht Ke vin Sheedy in stelling, die Nied zwiecki met een kopbal passeerde. Southampton kwam in de wed strijd tegen Liverpool vier minuten na rust aan de leiding door een tref fer van George Lawrence. Lang bleef die voorsprong niet gehand haafd. Vier minuten later bracht John Wark de partijen op gelijke hoogte. Ian Rush hielp Liverpool in de 59ste minuut met zijn 22ste doelpunt van dit seizoen aan de overwinning. ten zaterdagavond zien, dat alleen zij strijden om het voetbaslkam- pioenschap van België. De ploeg van trainer Arie Haan behield de twee punten op München met West-Duitsland Op de 27ste speeldag van de Bundesliga verdedigde Werder Bremen zijn voorsprong van vier punten op titelhouder Bayern verdedigd. Club door met 3-1 te Waregem, kwartfinalist nooi om de UEFA-beker. Het Bayern versloeg, eveneens in een Brugse team van de ook uit Neder- uitbeurt, Waldhof met 4-0. De r land komende coach Henk Hou- waart versloeg Lokeren met 5-0. AA Gent volgt Club op zeven pun- In de andere duels regende het niet bepaald doelpunten, maar wel drie op de ranglijst. Borussia Mönchengladbach, verloor een punt door in Bochum tegen de plaatselijke club niet verder te ko men dan 2-2. De Borussen staan op 34 punten, vier en acht achter res pectievelijk Bayern en Werder, met echter twee wedstrijden min der gespeeld. De speler van de dag was Jürgen Klingmann van VfB Stuttgart, die bij de sensationele overwinning van 7-0 op Fortuna in Düsseldorf vijf doelpunten voor zijn rekening nam. Fortuna, dat vorige week nog voor een verrassing zorgde door bij Bayern München te zegevieren, zakte door het verlies naar de zes tiende plaats. Het totaal aantal ro de kaarten in de Bundesliga werd met twee verhoogd tot vier en twintig. Martin Giesel (Hannover 96) en Frank Pagelsdorf (Borrussia D) werden wegens ruw spel van het veld gestuurd. De negen wedstrijden van de 27ste speeldag werden bezocht door iets minder dan 150.000 toe schouwers. Zij zagen 35 doelpun ten. De topscorerslijst in de Bun desliga wordt aangevoerd door Stafan Kuntz (Bochum) en Frank Neubarth (Werder) met ieder ze ventien goals. DEVENTER (GPD) - In de volks mond heet Feyenoord nog altijd een topclub te zijn en wordt de Rotterdamse formatie in een adem genoemd met Ajax en PSV. Maar in werkelijkheid heeft Feyenoord de slag met de top-twee allang ver loren en gaapt er inmiddels een enorme kloof tussen het konings koppel en de nummer drie uit de eredivisie. Vooralsnog echter niet in punten. En dat zou best nog wel eens een tijdje zo kunnen blijven wanneer meer tegenstanders zo vrijgevig zijn als Go Ahead Eagles gistermiddag. Daardoor hoefde Feyenoord zich niet eens boven matig in te spannen om de- winst (1-3) naar zich toe te trekken. De manier echter waarop die overwinning al vroeg gestalte kreeg was (terecht) een doorn in het oog van Eagles-trainer Nico van Zoghei, die zijn verdediging van zelfmoord betichtte. „Als je thuis speelt", verweet hij nader hand de ploeg, „ben je verplicht het initiatief te nemen. Maar je mag dan wel verwachten dat er achterin consequent gedekt wordt". En daar was geen sprake van, zodat Feyenoord, en Tahamata in het bij zonder, zich vanaf de eerste mi nuut in een speeltuin waande. Pa rallel daarmee liepen de scorings kansen, die de Rotterdammers op een presenteerblaadje kregen aan geboden en waarvan zij er in het eerste half uur twee benutten. De grote boosdoener in de ogen van de Eagles-trainer was Wit- baard, die nog voor de rust moest inrukken en in de kleedkamer zijn zonden mocht overdenken. „Hij dribbelen. Daardoor kon ik de t had Ling veel korter moeten dek ken en ervoor moeten zorgen dat hij niet aangespeeld had kunnen worden". De opmerkelijk ijverige Ling op zijn beurt: „Die Witbaard viel de eerste de beste keer al over z'n tenen. Daardoor kon ik lekker in de wedstrijd komen. Belangrijk voor mij was bovendien dat Troost en Molenaar veel buitenom opkv knie ontzien". Vanaf de rechterkant werden ook de twee Feyenoord-doelpun- ten voorbereid die Van Zoghei na derhand in razernij zou doen ont steken. Met geen woord repte de trainer van de thuisclub echter over de zwakte aan de andere kant, waar gelegenheidsverdediger Woudsma beide keren in geen vel- zodat ik niet zoveel hoefde te den of wegen was te bekennen toen Eriksen en Rep het voorberei dende werk afrondden van Nielsen en Hoekstra. Maar even desolaat was de organisatie in het hart van de verdediging (Back-Oude Wesse- link), zoals het middenveld zich mocht verwijten dat Feyenoorders vaak ongehinderd konden opruk ken. Een al even grote knoeiboel was het in de verdediging van Feye noord, waar de wisselwerking tus sen Troost en Duut weinig vlekke loos verliep erver daardoor tal van chaotische situaties ontstonden voor het doel van Hiele. Met een klein beetje meer fortuin had de thuisclub daarvan geprofiteerd, maar tot twee keer toe stond een Rotterdams been (Hoekstra, Niel sen) en de paal de gelijkmaker van Boerebach, Brouwer en Eykei kamp in de weg. „Toen het een maal 2-0 voor ons was", bekende Ab Fafié naderhand, „waren wij in ae counter te slordig en veel te on rustig". In de tweede helft geloofde de thuisclub aanvankelijk nog amper in een beter resultaat en leek de wedstrijd dood te bloeden. Maar toen de onberekenbare Eykel- kamp de bal uit een verre pass van Boerebach Ineens vol op de linker schoen nam (1-2) keerde prompt het geloof in eigen kunnen terug. Een overtreding van Tular tegen de doorgebroken Troost bedierf echter de pret. Vanaf elf meter maakte Eriksen geen fout en be sliste de Deen het duel daarmee definitiefin het voordeel van Feye noord. Wat overbleef was de irrita tie bij de thuisclub, dat zich mate loos had opgewonden over de te rugspeelballen op Hiele. Ab Fafié bleef er laconiek onder en verwees naar Den Bosch-Go Ahead Eagles van een week eerder, „toen de Eagles precies hetzelfde deed". Feyenoord trekt zich vandaag te rug in Meyl om zich voor te berei den op de bekerontmoeting van morgenavond tegen Fortuna. Dat is voor Feyenoord het enige dat resteert in een seizoen waarin al te voren vaststond dat de strijd om de landstitel een onderonsje zou gaan worden tussen PSV en Ajax. Daar om werden Sorensen en Wijnste kers gisteren nog gespaard, maar zullen beiden morgenavond weer in de basis staan. DEN HAAG (ANP>- Achter het lei dende trio in de eredivisie is een groot gat gevallen. Den Bosch ver knoeide het voor zichzelf door in Venlo met 1-3 te verliezen van WV. Den Bosch werkte er slechts een half uur voor. Het kwam in die periode met 1-0 voor door een doel punt van Gillhaus. Corbijn (voor rust), Ringels en Verlijsdonk erna maakten met doelpunten duide lijk, dat ook in voetbal nog altijd geldt: wie niet werkt, zal niet 'eten'. De resultaten van de ontmoetin gen Groningen-Fortuna (3-0) en Roda JC-Utrecht (3-3) hielpen mee de middenmoot breed te houden. De Utrecht-aanhang verliet Kerk- rade met opgeheven hoofd. Met een niet meer verwachte treffer zorgde De Kruyk, twee minuten voor het einde, alsnog voor een ge lijkspel. De andere doelpunten wa ren van Gorter (tweemaal waarvan één uit een strafschop) en Van de Ven voor Roda en van Van Loen en Kruys voor Utrecht. Bij Groningen nam Van Dijk twee treffers voor zijn rekening. De der de kwam van Houtman. AZ sloot bij dat rijtje middenstanders aan door zaterdag met 1-0 te winnen van FC Twente. Het enige doel punt was afkomstig van Nortan. Onderaan de ranglijst ging het dit weekeinde heel wat spannender toe. MW en Excelsior werkten zich naar voren door overwinnin gen op respectievelijk Sparta (4-2) en NEC (3-0). Heracles bleef welis waar hekkesluiter, doch pakte thuis tegen Haarlem een punt mee (2-2). Excelsior speelde met een over gave alsof men het degradaties pook recht in het gezicht had ge zien. NEC verweerde zich slapjes, maar raakte na treffers van Waslan der en Jalink nogal geïrriteerd. Trainer Popovics voorkwam erger. Eerst stuurde hij de buiten zinnen geraakte Van Zinnen naar de kleedkamer. In de slotfase stelde hij zich op tussen zijn doelman Brookhuis en scheidsrechter Mul der, toen eerstgenoemde de laatste te lijf wilde. Door zijn ingrijpen kwam Brookhuis er vanaf met een gele kaart en een strafschop. Daar uit maakte Raeven 3-0. MW schiep zich zaterdagavond lucht door alerter te reageren dan Sparta, dat in Maastricht het over zicht kwijtraakte en vergat de lan ge Smeets te schaduwen. De Maas trichtse aanvaller profiteerde twee maal (1-0 en 3-1) en bediende Busk (2-0) en Quaden (4-2). Tiktak en van Gaal hielden voor Sparta de scha de beperkt. Haarlem nam in Almelo tegen Hercales het eerste en het laatste doelpunt voor zijn rekening (door Collewijn en Masefield), Daar tus senin scoorde Schepers tweemaal. De 2-2 kwam tot stand uit een straf schop, die scheidsrechter Bakker gaf na een nogal onschuldige over treding van Heracles-doelman Tukker ten opzichte van Keur. Eerste divisie PEC Zwolle en Willen II blijven, zij het op gepaste afstand, in het spoor van FC Den Haag, dat gister middag in Roosendaal de zestien de overwinning van het seizoen be groette. De Haagse winst werd pas zes minuten voor tijd veilig gesteld door Heini Otto, die de enige tref fer van het duel met RBC voor zijn rekening nam. PEC Zwolle boekte in Dordrecht voor het onthutsende aantal van 750 toeschouwers ook al een krap pe overwinning. Martin Wigge- mansen scoorde tegen DS'79 in de slotfase de winnende treffer (1-2). Willen II won zaterdag met 0-2 van Telstar en staat één punt achter op PEC Zwolle en zeven op FC Den Haag. HAZERSWOUDE - Het mannenteam van DextrolAvanti heeft zaterdag in Apeldoorn drie kwartier 'tegenstand' geboden aan De Veluwe. Bettine Vriesekoop en Mariano Lukov haakten in hun eerste partij geblesseerd af. zodat Rob Turk het Veluwe-trio alleen te lijf moest: 6-1. De blessures van Vriesekop (rib) en Lukov (hand) waren vooraf al be kend. Vrijdagavond probeerde Avanti daarom de wedstrijd nog te ver schuiven, maar daar voelde men in Apledoorn niets voor. In Hazerswou- de wilde men ook niet uit reserveteams, die nog belangen hebben, gaan putten. Dus bleef er voor Vriesekoop en Lukov niets anders over dan Turk toch maar te vergezellen. Lukov stapte tegen Frank Boute na het eerste punt (1-0) uit en Vriese koop deed hetzelfde tegen Edwin Angenent bij 8-1 achter. Beiden zagen Turk van Jaap van Spanje verliezen en van Boute winnen. En dat was dan eredivisie-tafeltennis. Avanti voorkwam op deze wijze een boete van vijfhonderd gulden en twee punten in mindering.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 14