Ambtenaren conflictstof in coalitie Hartluchtbrug Londen wordt weer heropend Ruding verstrikt in goede bedoelingen Onderzoek naar geknoei met volmachtstemmen 'Te lange wachttijden in Nederland' Zeldzame zeehond terug op Wadden Lichtgewonde 'miskend' bij botsingen van auto 11 f 1 ZATERDAG 15 MAART 1986 BINNENLAND PAGINA 5 CDA niet tegen kortingen lonen DEN HAAG (GPD) Tussen CDA en VVD dreigt een nieuw conflict. Terwijl de liberale bewindslieden en de ka merfractie pertinent tegen kortingen op de ambtenarensa larissen zijn, sluit het CDA een verdere bevriezing daarvan niet uit. Premier Lubbers zei dat gisteren na het kabinets beraad. De VVD wil alleen bezuinigen door het aantal ambtenaren terug te brengen. De kersverse minister De Korte (binnenlandse zaken) had donder dag gepleit voor het afstoten ook een korting op de salarissen van ambtenaren tot de mogelijkhe den. "Het is een moeilijke afwe- overheidstaken waardoor het aan- ging, waarbij ook moet worden g tal ambtenaren kan worden keken naar de ontwikkeling van de minderd. Bevriezing van de ambte- koopkracht. Je zou je kunnen narensalarissen wees hij hand. Lubbers is het daar maar ten dele mee eens. Volgens de minis ter-president kan alleen maar wor den gekort op het aantal rijksamb tenaren, dat werkzaam is in Den Haag. Bij de gemeenten, die in het verleden vooral hebben bezuinigd door het aantal ambtenaren terug voorstellen, dat een deel versterking van de koopkracht wordt gebruikt voor verdere bezui nigingen". Tijdens een spreekbeurt in Pur- merend noemde VVD-leider Nij- pels gisteren een eventuele korting op de salarissen van het overheids personeel de nekslag te brengen, is dat volgens Lubbers ambtenarenapparaat. De uittocht niet meer verantwoord. Nu de economie weer aantrekt en de koopkracht van iedereen (en dus ook van de ambtenaren) is ver sterkt, behoort volgens Lubbers ZAANSTAD (GPD) - De plaatselij ke huisartsenvereniging (phv) in Zaanstad staat vierkant achter een geval van euthanasie waarbij de van overheidspersoneel bedrijfsleven wordt volgens hem steeds zorgwekkender. Hij toonde zich een tegenstander van een ver dere vergroting van de afstand tus sen de salarissen van ambtenaren en van mensen uit het bedrijfsle- Volgens Nijpels delen de WD- ministers in het kabinet het stand punt, dat bezuinigingen op het NAALDWIJK Westland 19nu, een lieve lusthof. Zo heet de tentoonstelling die vandaag en morgen wordt gehouden in een 12.0000 vierkante meter grote hal van de Naaldwijkse veiling. Bloemen, planten en groenten zijn in allerlei opstellingen te bewonderen tijdens deze tweejaarlijkse expositie van wat het Westland te bieden heeft. Er worden ongeveer 60.000 belangstellenden verwacht op de expositie die dit jaar voor de negende keer lóordt gehouden. Bep Korssen-Van Hemert legde gisteren nog de laatste hand aan een van de 19 praalwagens, die ook op de tentoonstelling zijn te zien. (foto anpi ECHT (ANP) - Justitie begint maandag met een onderzoek naar vervalste stemvolmachten in het Zuidlimburgse Stein. Het gaat om zeker tien volmachten waarmee is geknoeid, terwijl burgemeester Heemskerk van het Limburgse Echt Justitie heeft gevraagd om ook een onderzoek in te stellen naar knoeierijen in zijn gemeente met minstens tien volmachten. Dat bleek Heemskerk uit een ei gen steekproef onder de volmacht gevers. Hij heeft intussen alle voor zitters van de stembureaus in Echt strenge instructies gegeven om goed op te letten komende woens dag bij de gemeenteraadsverkie zingen. Volgens hem wordt het hoog tijd dat de minister van bin nenlandse zaken het huidige sys teem van stemmen grondig gaat herzien. Voorts bestaat het vermoeden dat in Sittard witte oproepings- kaarten worden geronseld. Burge meester Tonnaer heeft aangekon digd steekproeven te laten nemen. Onderzoek heeft uitgewezen, dat vooral jongere kiezers het zullen la ten afweten bij de raadsverkiezin gen van woensdag. Jongeren in de leeftijdscategorie van 18 tot en met 24 jaar vertonen een geringe op komstneiging: slechts 53 procent uit deze groep zegt zeker te gaan stemmen. Dit cijfer werd gisteravond be kend gemaakt in een AVRO-televi- sieuitzending. Het landelijk op komstpercentage zou volgens de enquête hoger uitvallen en liggen tussen de 68 en 72 procent. Bij vori ge raadsverkiezingen liepen deze percentages uiteen van 67,2 pro cent (in 1970) tot 73,7 procent (in 1978). Geen borgtocht voor Passtoors JOHANNESBURG (ANP) - De Belgisch-Nederlandse Helène Pas stoors, die in Zuid-Afrika gevan genzit, wordt niet op borgtocht vrijgelaten, zo heeft procureur-ge neraal Von Lieres gisteren officieel bekendgemaakt. Samen met haar gewezen echt genoot, de Nederlander Klaas de Jonge, is Passtoors aangeklaagd wegens hoogverraad en terroris me. Hierop staat in Zuid-Afrika maximaal de doodstraf. Hun pro ces begint op 14 april voor het ge rechtshof van Johannesburg. De weigering om Passtoors op borgtocht of 'op waarschuwing' vrij te laten betekent dat ze in de periode voor en tijdens proces in de gevangenis moet blijven. Pas stoors werd tijdens een zitting van de arrondissementsrechtbank in Johannesburg op de hoogte ge bracht van het besluit van de pro- De Jonge verscheen niet op de zitting. Hij verblijft sinds vorig jaar juli in de Nederlandse ambassade in Pretoria. ADVERTENTIE Zaandijkse huisarts Van Wijk is ambtenarenkorps alleen kunnen DEN HAAG (GPD) - Nederlandse betrokken. Deze moet zich op 21 worden bereikt door het afstoten hartpatiënten gaan tussen nu en maart voor de Haarlemse recht- van overheidstaken. Dat is dan ook medio_april weer via een luchtbrug bank verantwoorden wegens eu- het vertrekpunt thanasie op een 92-jarige, ernstig windslieden in de discussie zieke vrouw. De phv heeft in een brief haar solidariteit betuigd met Van Wijk en de procureur-generaal de begroting voor 1987. Bij de op stelling van een nieuw regeerak koord zal de VVD eveneens gevraagd de gerechtelijke vervol- dat standpunt uitgaan, aldus Nij ging alsnog te staken. pels. Londen voor operateis. Ze vinden in Nederland te lange wachtlijsten zijn. De ziekenfonds raad zegt deze stap van de Neder landse hartpatiëntenvereniging (nhv) te betreuren. ADVERTENTIE WAGENINGEN (ANP) - Dankzij milieubeschermende maatrege len zijn er afgelopen jaar voor het eerst sinds mensenheugenis weer grijze zeehonden geboren in het Waddengebied. Het zijn de nako melingen van ongeveer dertig grijze zeehonden, die vanuit Enge land en Schotland zijn overgestoken. Vooral door het stopzetten van de jacht en door verbetering van het milieu kunnen de dieren daar voor het eerst sinds eeuwen weer stand houden. Het rijksinstituut voor natuurbeheer heeft dat vastgesteld na een inventarisatie van de effecten van natuurbescherming in de Wad denzee. Volgens het instituut is ook de populatie gewone zeehonden daar in omvang toegenomen, evenals het aantal wadvogels. De grijze zeehond is zeer zeldzaam, sinds het dier enkele eeuwen geleden door de jacht volledig uit Nederland en nagenoeg volledig uit Europa verdween. Door bescherming van het dier in Engeland en Schotland zijn de kolonies daar de afgelopen veertig jaar echter weer sterk gegroeid. Via de zeehondenopvangcentra op Texel en in Pieterburen is de afgelopen vijftien jaar een flink aantal vanuit Engeland en Schot land overgestoken jonge grijze zeehonden in de Waddenzee uitge zet. Ook verschillende typische wadvogels zijn de laatste jaren sterk in aantal toegenomenvooral door het terugdringen van het eier- rapen en door het instellen van reservaten. Ook de verbetering van de voedselvoorziening speelt volgens het instituut een belangrijke rol, evenals maatregelen die zijn getroffen tegen de waterveront reiniging. In 1964-1965 vond een massale vergiftiging plaats van zeevogels langs de Nederlandse kust, veroorzaakt door lozingen van afval water met insektenbestrijdingsmiddelen in het Botlekgebied bij Rotterdam. Nu, ruim 20 jaar later, zijn de populaties van zilver meeuw en eidereend weer geheel terug op het oude niveau. Ook de populaties van lepelaar, grote stem, visdiefje en dwergstem verto- i herstel. Met uw gift steunt de Vastenaktie initiatieven van groepen mensen in de Derde Wereld die zich willen bevrijden van armoede, uitbuiting en onrecht. Help de Vastenaktie helpen! VASTENAKTIE Giro 5850 Zeist Banknummer 70.70.70.147 Nhv-voorzitter Van Overveld heeft op zijn oproepen per adver tentie van enkele weken geleden 80 brieven en telefoontjes gekre gen. Hij wilde de belangstelling peilen voor een luchtbrug. Het gaat vooral om mensen die langer dan drie maanden wachten en geen vooruitzicht hebben dat zij over drie tot weken worden geopereerd. Hun behandelende cardioloog en de verzekeraar moeten toestem ming geven. Ook Van Overveld zegt het te be treuren dat er zo snel na het ophef fen van de hartluchtbruggen (sep tember vorig jaar) een nieuwe moet komen. Vorig jaar zijn enkele tientallen mensen overleden, die op een wachtlijst voor operatie stonden. In totaal wachten nu 2500 mensen langer dan drie maanden. Drie maanden is volgens Van Overveld ook de 'redelijke ter mijn', waarvan in de betreffende EG-verordening over gezondheids zorg wordt gesproken. Die veror dening houdt onder meer in dat een patiënt die binnen een bepaal de tijd een verstrekking niet in ei gen land kan krijgen, die mag eisen in een ander land waar de hulpver lening wel voorhanden is. De nhv gaat beginnen met een groep van vijf patiënten die wor den geopereerd in het Anthony's Hospital. Daarvoor zijn de kontak ten al gelegd. Voor verdere groe pen wordt nu eerst afgewacht hoe de behandelende cardiologen en de betreffende ziekenfondsen of particuliere verzekeraars reageren. Van Overveld denkt dat het ope nen van de mogelijkheid naar het buitenland te gaan 'als een sneeuwbal zal werken'. Maar hij hoopt dat de luchtbrug niet lang zal werken. De aan de ziekenfondsraad ver bonden arts Bultman vindt dat er is niets veranderd sedert de enquê te, die eind november werd gehou den. Dat was dus kort na de beëin diging van de luchtbruggen, waar voor de belangstelling tot nul was gedaald. De nhv schept met zijn ac tie onnodige onrust. "Het is verve lend als er lang moet worden ge wacht, maar tot dusver zijn urgen te gevallen altijd geholpen". Bij de melding van enkele tien tallen doden zet Bultman trouwens vraagtekens. Volgens hem zijn er ook hartpatiënten, die als gevolg van een verkeersongeluk om het leven kwamen. Verder wijst hij op het feit dat de Klokkenberg zijn operatiecapaciteit weer mag uit breiden (nu tot 1750 per jaar) en dat Zwolle en Maastricht binnen af zienbare termijn ook hartchirurgi- sche centra krijgen. De VVO uil de bestaande uerkgelegenheid behouden en uitbreiden bv. door het aantrekken van nieuwe bedrijven. EEN GOEDE RAAD: STEN OP LIJST 2, KIES VOOR DE VVD! GRONINGEN (GPD) - Ongeveer 9000 Nederlanders die jaarlijks bij een auto-ongeluk betrokken zijn, houden daar blijvend letsel aan over. Meer dan 80 procent van hen behoort tot de betrekkelijk licht gewonden. Zij staan zelfs niet eens als verkeersslachtoffers geregi streerd en worden officieel dus ook niet als zodanig erkend, omdat al leen doden en zwaar gewonden (die in een ziekenhuis worden op genomen) geteld worden. Tot deze schatting komt onder zoeker Clay van de vakgroep socia le geneeskunde van de Groningse universiteit. Hij deed in samenwer king met de stichting wetenschap pelijk onderzoek verkeersveilig heid (SWOV) in Leidschendam een steekproefonderzoek naai4 letsel bij auto-inzittenden na auto-ongeval len. Vooral bij een aanrijding van achteren lopen inzittenden vaak nekletsel of wervelbeschadigingen op. De menselijke wervelkolom is met 97 gewrichtjes een zeer kwets baar lichaamsdeel. Beschadigin gen zijn vaak niet zichtbaar en dus moeilijk aan te tonen. Kabinet wacht af bij mediadebatten DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wacht af wat de Tweede Kamer gaat doen met de ontwerp-media- wet van minister Brinkman (WVC) alvorens zelf een knoop door te hakken. Premier Lubbers zei tij dens zijn wekelijkse persconferen tie gisteravond ervan uit te gaan dat de ministers de tijd krijgen tot en met het paasreces (van 21 maart tot 7 april). Afgelopen donderdag is een aan vang gemaakt met de behandeling. Van de grote partijen is toen alleen het CDA aan het woord geweest. Komende dinsdag is twee uur voor voortzetting van het debat uitge trokken (dan komt de WD aan de beurt die dan voor een commer cieel net zal pleiten) en vervolgens nog een paar uur donderdagmid dag aan de vooravond van het re ces (met als het een beetje meezit twee uur PvdA-spreektijd). Rede lijkerwijs zal Brinkman de tijd ont breken voor zijn reactie in eerste termijn. AMSTERDAM - Enige honderden brandweerlieden hebben gisteren bij het Amsterdamse stadhuis door middel van een demonstratie hun ongenoegen over de functiewaar dering geuit. Een groot boek met daarin symbolisch de huidige me thodiek van dit systeem werd voor de poort verbrand. Tientallen brandweermannen bezetten intus sen aan de overzijde van de gracht de Pietershal. Daarin is de afde ling personeelzaken van de ge meente gevestigd. De acties waar bij ook vuurwerk werd afgestoken duurden enkele uren. De bezetting van het centrale kantoor van de Amsterdamse brandweer gaat in elk geval tot volgende week door. Maandag wordt landelijk overlegd tussen de vereniging Nederlandse gemeenten en de ambtenarenbond AbvaKabo. Van de uitkomst van dat gesprek hangt onder meer af of de acties in Amsterdam worden uitgebreid, (foto ADVERTENTIE BELGISCHE BAKKERS BAKKEN ELKE NACHT ONS KWAUTEfTSBROOD NU VAN EEN NOG BETERE SAMENSTELLING ELKE DAG GOEDKOOP ALLE LUXE BRODEN DEN HAAG - Verkiezingen zijn nooit de beste tijd om harde maatregelen aan te kondigen of door te voeren. Met deze waar heid wordt minister Ruding (fi nanciën) dit voorjaar nadrukke lijk geconfronteerd. Een bezuini gingsplan voor 1987 van dertien miljard gulden kan best zinvol zijn, maar zeker niet éls eerst de kiezers nog hun stem moeten uit brengen. De voorstellen om de accijnzen op benzine en diesel te verhogen en de daling van de prijs van het aardgas niet door te geven aan de consument, kregen de afgelopen weken natuurlijk de meeste aan dacht. Dergelijke maatregelen krijgen in verkiezingstijd door gaans en speciale betekenis. door Louis Burgers Het argument van Ruding dat de oppositie de belastingen nog veel meer wil verhogen, kon een meerderheid in de Tweede Ka mer niet overtuigen. Na vier jaar van dalende inkomens en stij gende benzine- en gasprijzen voelden de regeringspartijen haarfijn aan dat burgers en be drijven even een adempauze moest worden gegund. Deze werkelijkheid leek Ru ding uit het oog te hebben verlo ren toen hij zijn voorstellen aan het kabinet zond. Tegen een bezuiniging van zes, pak weg zeven miljard op de overheidsuitgaven was niets in te brengen geweest. Daar was zelfs al rekening mee gehouden, omdat duidelijk was dat de ver koop van aardgas aan het buiten land in 1987 fors zou teruglopen. En zelfs tegen het opvangen van de extra tegenvaller door middel van een lichte lastenverzwaring zou op weinig bezwaren zijn ge stuit. Maar Ruding raakte verstrikt in zijn eigen goede bedoelingen: het achterlaten van een zo goed mogelijke erfenis. Hij wilde te veel in één keer. Vandaar dat de fracties van CDA en VVD hem vorige week duidelijk moesten maken dat zij niet in zijn voor be lastingverhogingen op een mo ment dat er nog geen financiële noodsituatie bestaat. Tirades Het kabinet is gisteren serieus begonnen met het vaststellen van de begroting voor volgend jaar. Vorige week, in de eerste ronde, was het vooral een kwes tie van afreageren. Iedere minis ter die het gevoel had te veel te moeten inleveren, kon zijn tirade afsteken. Ruding heeft nu gerea geerd en tegelijkertijd aangege ven op welke punten hij bereid is water bij de wijn te doen. Uit alles blijkt dat hij inmid dels de opvatting van premier Lubbers deelt om af te zien van daling van het overheidstekort in 1987. H^t tekort mag zeker niet stijgen, maar hoeft volgend jaar ook niet lager uit te komen dan dit jaar. Dat betekent dat het ka binet zal uitgaan van een tekort van rond de 7 procent van het na tionaal inkomen (het is nu onge veer 7,5 procent). Ruding heeft inmiddels vrij nauwkeurig laten becijferen dat de daling van de olieprijs ook gunstige gevolgen heeft voor de overheidsportemonnee. Want de lagere prijzen voor energie en grondstoffen bevorderen de eco nomische bedrijvigheid. Met an dere woorden: de werkloosheid (en daarmee de uitgaven voor de werkloosheidsuitkeringen) loopt verder terug, de belastingop brengsten stijgen en door de da lende inflatie kan ook de rente omlaag. En dus stijgen de over heidsinkomsten. Woensdagavond sprak Ruding over een meevaller voor de schatkist van 500 miljoen gulden voor elk half procent extra eco nomische groei. Dat half procent wordt dit jaar al bereikt, zoals het Centraal Planbureau inmiddels heeft berekend. Bovendien zal de economie volgend jaar onder normale omstandigheden nog meer groeien, omdat dan de gun stige, blijvende effecten van de dalende olieprijs zijn verwerkt. Alleen al deze twee gegevens (geen noodzakelijke daling van het overheidstekort en meer groei dan verwacht) beperken de noodzaak tot bezuinigingen in niet geringe mate. Bovendien zijn ook op andere terreinen de nodige meevallers te verwach ten. Dat geldt bijvoorbeeld voor de aardgasprijs voor kleinverbrui kers die van de Tweede Kamer niet in één keer omlaag hoeft, maar stapsgewijs. Verder maakt hét wegvallen van de inflatie het wel heel eenvoudig om de koop kracht voor de minima op peil te houden. Daar komt bij dat de Ne derlandse export positief wordt beïnvloed als gevolg van het aan- Lastenverzwaring Al met al hoeft Ruding niet echt bezorgd te zijn over de ont wikkeling in 1987. Er zal wel (moeten) worden omgebogen (bezuinigd), maar of dat meer moet zijn dan de al bekende zes tot zeven miljard valt te betwijfe len. Er zijn al bezuinigingsmaat regelen genoemd in de vorm van een beperking van het aantal ambtenaren, bezuinigingen op volksgezondheid, studiefinan ciering en huursubsidie. Een dergelijk bezuinigings pakket zou dan eventueel kun nen worden aangevuld met én kele lastenverzwaringen voor be drijfsleven (beperking van af trekposten en investeringssubsi dies) en burgers (btw?). De rege ringcoalitie was daar vorige week al erg duidelijk over. Maar de nieuwe minister van financiën, ook al heet die mis schien weer Onno Ruding. zal dan wel moeten aantonen dat ex tra lastenverzwaringen noodza kelijk zijn. Als de prijzen dalen en de inkomsten stijgen, moet zelfs de overheid in staat worden geacht een aardgastegenvaller tamelijk pijnloos op te vangen. Zonder de last onmiddellijk al te wentelen op burger of bedrijfsle-

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5