VNO wil lasten 10 pet verlagen Venezuela moet diep buigen Groninger economen voorzien fikse groei 'Nog 12 miljard bezuinigen' 'FNV moet zich niet met 36 uur bemoeien' Afhandelen tincontracten brengt LME voor rechter DONDERDAG 13 MAART 1986 ECONOMIE PAGINA 9 DEN HAAG (GPD) - De werkgeversorganisatie VNO ziet mogelijkheden om zowel de koopkracht van de burgers als de werkgelegenheid in de bedrijven fors te doen toene men. Daarvoor is gedurende de komende vier jaar een vermindering van de belasting en premiedruk met in totaal tien procent nodig. De overheid zal in die periode circa twaalt miljard moeten bezuinigen op zaken als huursubsidies, ambtenarensalarissen en de omvang van het overheidsapparaat. De uit Marokko afkomstige Haddoum Elbakal toont het eerste kistje in Nederland gekweekte Spaanse pepers, een produkt van het Tuinbouwpro- ject voor Minderheden in Heesch. De pepers gaan morgen in Utrecht onder de hamer. (foto ANP) DEN HAAG (ANP) - Mensen met de laagste inkomens (vooral zij die van een uitkering moeten le ven) hebben even vaak schulden als mensen in de hoogste inko mensgroepen (veelal tweeverdie ners). In beide groepen heeft 33 procent een of andere schuld. Bij inkomens daartussen is dat per centage lager. Dat blijkt uit de re sultaten van een onderzoek (uit 1983) van de universiteiten van Leiden en Rotterdam. Het gemiddelde schuldbedrag van alle schuldenaren beloopt 9.367 gulden. De gemiddelde af lossing en rente bedraagt 2.951 gulden per*. jaar. De hoogste schulden (gemiddeld 21.000 gul den) komen voor in de hoogste inkomensklassen, verhoudings gewijs vaak bij werkende alleen staanden en tweeverdieners met en zonder kinderen. De laagste inkomens hebben een gemiddel de schuld van 7.300 gulden en betalen 1.800 gulden aan rente en aflossing. Vooral rijksten en armsten maken schulden Schulden blijken volgens de onderzoekers vaak bij mensen met de laagste inkomens vaak te ontstaan na een inkomensterug gang. Bij de hoogste inkomens zouden de grote kredietwaardig heid en belastingvoordeel (rente aftrek) mee kunnen spelen, zo veronderstellen zij. Uit een Amsterdamse enquête blijkt dat bijna een derde van de hoofdstedelijke gezinnen zegt geld tekort komt te komen. Vooral hun vaste lasten liggen hoog. Het gaat om mensen in de laagste inkomenscategorieën. Er werden ruim 1.000 Amsterdam mers ondervraagd. De gemeente lijke kredietbank behandelde in 1985 ruim 1300 aanvragen voor schuldregeling: daarmee was een totaalbedrag gemoeid van 24,5 miljoen gulden. In 54 procent van de gevallen werd de aanvraag afgewezen. Uit het overzicht van de bank blijkt dat het bij een flink deel van de afgehandelde aanvragen om een gecombineerde schuld gaat: aan de ene kant een persoonlijke le ning plus debetstand op giro- of bankrekening; aan de andere kant een huurschuld en/of schuld aan het energiebedrijf. Ongeveer eenderde van de aanvragers bij de Amsterdamse kredietbank maakte gebruik van een postorderkrediet om toch aan de nodige gebruiksgoederen te komen. Postorderbedrijven gaan over het algemeen niet na of een klant kan betalen of niet. De kredietbank concludeert dat schuldenaren te veel en te lang „noodgrepen" toepassen om aan hun verplichtingen te blijven voldoen. Onder noodgrepen verstaat de bank onder meer „rood staan", lenen bij kennissen en het niet meer betalen van vas te lasten. Volgens Veilig Verkeer Nederland (VVN) raakt de autogordel steeds meer uit de gratie. Reden voor een nieuwe campagne, die gisteren van stapel liep met een botsproef bij TNO in Delft. Als iedereen in Nederland op de voorste zitplaatsen altijd een gordel draagt, kan het aantal verkeersdoden volgens VVN jaarlijks met 250 worden teruggebracht. Door het dragen van een gordel bestaat bij een ongeval 70 procent minder kans op dodelijk letsel. (foto and Schulden verstoren rust in 'oase van Zuid-Amerika' Het VNO stelt dat in een gisteren gepresenteerde nota over economi sche groei en inkomensbeleid. De werkgevers menen dat een verla ging van het bruto-loon de aange wezen weg is om arbeid goedkoper te maken, en dus meer werkgele genheid te scheppen. Om die verla ging van het brutoloon niet in het loonzakje te laten doorwerken, zou de overheid met minder inkom sten uit belastingen en sociale pre mies genoegen moeten nemen. "Dat is een pijnlijke ombuiging, maar het terugdringen van het ver schil tussen bruto- en netto-loon is net zo belangrijk als het verminde ren van het financieringstekort. We moeten gewoon erkennen dat de collectieve sector in Nederland te groot is geworden", aldus VNO- voorzitter mr. C. van Lede. Het aantal ambtenaren zal door de bezuinigingen omlaag moeten, aldus het VNO, en er moet efficiën ter worden gewerkt door de over heidsdienaren. De ambtenarensa larissen zullen achterblijven bij de lonen in het bedrijfsleven, al moe ten de vakbonden van overheids personeel wel binnen de beschik bare financiële ruimte vrij kunnen onderhandelen over de arbeids voorwaarden. DEN HAAG (GPD) - Algemene ar beidstijdverkorting tot 36 uur per week zit er bij de komende cao-on derhandelingen niet in. Over het verzet van de werkgevers tegen die 36 uur hoeft niemand zich te verba zen, want het is al jaren bekend dat de bedrijven met zo'n algemene ar beidstijdverkorting "enorme pro blemen" hebben. Het is een "dood lopende weg" die vrijwel geen werkgelegenheid oplevert. Voorzitter mr. C. van Lede van het Verbond van Nederlandse On dernemingen (VNO) heeft dat gis- Kort Zakelijk Tekort De Amerikaanse handelsbalans vertoonde over het vierde kwartaal van het afgelopen jaar een tekort van 39,5 miljard dollar. Daarmee werd het in het voorgaande kwar taal geboekte recordtekort van 33 miljard dollar ruimschoots over troffen. Het nadelig saldo over heel 1985 kwam uit op 124,3 miljard dol lar. Dat bedrag was ruim tien mil jard dollar hoger dan het tekort van 114,1 miljard dollar over 1984 en betekende eveneens een record. Beleggen De Algemene Bank Nederland (ABN) heeft het scala van beleg- gingsmogelijklheden uitgebreid met een fonds, dat de middelgrote en kleine particuliere belegger en/ of spaarder over de drempel van de aandelenmarkt moet helpen. Het ABN-Beleggingsfonds wil dicht bij huis en op bekend terrein blijven door uitsluitend te beleggen in Ne derlandse aandelen en dan met na me in grote ondernemingen. Het nieuwe beleggingsfonds zal bin nenkort genoteerd worden op de Amsterdamse effectenbeurs. Luchtvracht Het jaar 1985 is voor de Neder landse luchtvrachtexpediteurs in alle opzichten een recordjaar ge worden. Voor het eerst steeg het aantal zendingen boven de een mil joen stuks en kwam het totaal ge wicht boven de 200 miljoen kilo. De omzetgrens, die in 1984 voor het eerst een half miljard gulden overschreed, steeg in 1985 ruim schoots boven de driekwart mil jard. Failliet Het aantal uitgesproken faillisse menten is vorige maand met bijna een derde (31 procent) gedaald in vergelijking met dezelfde maand vorig jaar. Vorig jaar werden in fe bruari nog 457 faillissementen uit gesproken, dit jaar waren dat er 315. Dit blijkt uit cijfers die het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) gisteren bekend heeft ge maakt. Ericsson Het Zweedse telecommunicatie- en elektronicaconcern Ericsson heeft met de Amerikaanse onder neming Digital Equipment Corpo ration (DEC) een principe-overeen komst gesloten voor de oprichting van een gezamenlijke onderne ming voor de ontwikkeling en pro- duktie van informatiesystemen ten behoeve van het bankwezen, zo is bekendgemaakt in Stockholm. Het VNO wil ook bezuinigen op de zogenaamde "inkomensafhan kelijke subsidies", als de huursub sidie, studiefinanciering en gezins verzorging. Vooral deze subsidies zorgen er volgens het VNO voor dat het netto-verschil tussen mini mumloon en modaal tot maar drie procent kan teruglopen. Bezuini gingen op de subsidies aan bedrij ven zijn volgens het VNO in deze benadering niet uitgesloten. Het VNO vindt dat naast dit alles tijdens de komende kabinetsperio de nog eens acht miljard bezuinigd moet worden om het financierings tekort te drukken. Van Lede keer de zich tegen de parlementaire dis cussie over lastenverzwaringen voor het bedrijfsleven. Na jaren op de goede weg te zijn gegaan, zou het kabinet nu weer in oude fouten vervallen, aldus de VNO-voorzit- ter. Door het in vier jaar tijds vermin deren van de druk van sociale pre mies, loon- en inkomstenbelasting met tien procent, valt er in het be drijfsleven twaalf miljard meer te verdelen. Als al dat geld naar de werknemers gaat, levert hen dat een koopkrachtverbetering op van gemiddeld zo'n 150 gulden per maand. Blijft de twaalf miljard in teren gezegd. Het werkgeversver- zet tegen de 36-urige werkweek wordt volgens Van Lede helemaal niet centraal gecoördineerd, zoals de vakcentrale FNV beweert. "De FNV en de politiek moeten nu ein delijk eens onder ogen zien dat er per bedrijfstak en niet landelijk wordt onderhandeld over de ar beidsvoorwaarden". Het VNO is teleurgesteld over het dreigement van de vakcentrale FNV het overleg over een landelij ke aanpak van de scholingsproble men in de bedrijven op losse schroeven te zetten. De scholings perikelen hebben niets met ar beidstijdverkorting te maken, al dus het VNO. Verzekering Net als in andere sectoren verlo pen ook in het verzekeringsbedrijf (40.000 werknemers) de cao-onder- handelingen uiterst moeizaam. Be stuurder L. de Waal van de Dien stenbond FNV zei gisteren na af loop van de tweede onderhande lingsronde dat de werkgevers vrij wel niets te bieden hebben. "Geen arbeidstijdverkorting, maar ook geen uitbreiding van de vut-rege- ling of handhaving van de prijs compensatie of een loonsverho ging". Eind maart volgt nog een ge sprek maar als de werkgevers dan in hun huidige opstelling volhar den heeft verder praten geen zin, aldus de vakbondsbestuurder. "Dan voorzie ik grote onrust in het verzekeringsbedrijf'. Ook de cao-onderhandelingen in de kartonnage-industrie zijn in moeilijkheden gekomen door pro blemen over verdere arbeidstijd verkorting. De werkgevers willen korter werken uitstellen tot begin 1989 en bij de uitvoering een hoge mate van flexibiliteit toepassen. Zo zou er in drukke tijden 48 uur ge werkt moeten kunnen worden. Volgens bestuurder A. van Noor- denne van Druk en Papier ziet de afloop van de onderhandelingen in de kartonnage er somber uit. "Wij willen vasthouden aan invoering in 1987". Volvo Car bv heeft de bonden voor de rechter gedaagd in een conflict over de uitvoering van de arbeidstijdverkorting. De vakorga nisaties moeten donderdag 20 maart voor de kantonrechter in Eindhoven verschijnen. Het con flict heeft betrekking op het aantal roostervrije dagen voor de werkers in de drieploegendienst in Bom. Volvo en de bonden hebben daar geen overeenstemming over kun nen bereiken. z'n geheel bij de ondernemers, dan kunnen er circa 250.000 banen mee geschapen worden, aldus het VNO. Die banen kunnen vooral in de dienstverlening ontstaan. Daar tiert nu, aldus het VNO, het zwarte circuit welig omdat de gewone ar beid veel te duur is. De werkgevers verwachten dat vooral de mensen met de laagste uitkeringen op deze manier meer kans op een baan ma ken. CARACAS (AP/Rtr) - Venezuela wil wegens de sterke daling van de olie-inkomsten opnieuw onder handelen over de voorwaarden van een twee weken geleden onderte kende schuldenovereenkomst met de westerse banken. Dit heeft de Venezolaanse president Jaime Lu- sinschi gisteren gezegd in zijn jaar lijkse boodschap tot het Congres. Venezuela maakt hiermee ge bruik van een clausule in het ak koord met de banken die voorziet in nieuw overleg wanneer zich gro te veranderingen voordoen in de economische situatie. „Het is niet zo dat we onze schuldeisers heb ben misleid. We hebben nu de juri dische, morele en economische gronden om te zeggen dat als ons geld is geleend op basis van onze olie-inkomsten we dan ook moeten betalen op basis van die inkom sten", verklaarde Lusinchi. Gastarbeiders Nog maar een paar jaar geleden was de bijna 30 jaar oude Venezo laanse democratie een oase van so ciale rust in het roerige Latijns- Amerika. Voor de nieuwe 'oliecri sis' was Venezuela een land dat duizenden gastarbeiders aantrok uit de straatarme, onderdrukte lan den op de rest van het continent. De economie groeide snel, er wer den miljoenen geïnvesteerd en werkloosheid kwam vrijwel niet voor. Maar op dit moment zit 15 procent van de Venezolaanse be roepsbevolking zonder werk en het land heeft een schuld in het losmaakte, kwam extra in de kriti sche belangstelling te staan toen bleek dat mr. Van den Biesen com missaris is van een vleesbedrijf dat mogelijk door de blokkade-acties is gedupeerd. In het verweerstuk stelt mr. W. Kroft, de advocaat van de bond en de twee betrokken chauffeurs, de opvattingen van mr. Van den Bie sen op veertien punten aan de kaak. "Werknemers mogen bij col lectieve acties slechts in extreme gevallen, wanneer de actievorm zo buiten proporties is dat geen zin nig mens het in zijn hoofd zou ha len om mee te doen, een eigen ver antwoordelijkheid in de schoenen geschoven krijgen. Bij de blokka de-acties was van een zo extreme vorm geen sprake". buitenland van 35 miljard dollar. Venezuela leende vooral veel geld in het buitenland toen de olie inkomsten niet op leken te kunnen en het land de welvarendste perio de doormaakte sinds de onafhan kelijkheid, 160 japr geleden. De re gering probeerde daarbij de export wat meer te variëren, maar olie is nog steeds goed voor 90 procent van de buitenlandse inkomsten van het land. En dat, terwijl som mige soorten Venezolaanse ruwe olie op dit moment nog maar 10 dollar per vat opleveren, de helft van de prijs die twee maanden ge leden nog kon worden gevraagd. Schulden Op 26 februari tekende Venezue la een herfinancieringsakkoord voor een bedrag van 21,2 miljard dollar, op een totale schuld in de publieke sector van 27 miljard. Tot 1997 zal het land jaarlijks 5 miljard moeten afbetalen aan rente en af lossingen, maar de regering heeft aangekondigd dat het land slechts zal betalen wat de oliewinsten toe laten. „De leningen werden ons op basis van onze olie verstrekt, en wij zullen ze op basis van onze olie te rugbetalen", zei Lusinchi een dag na het tekenen van het akkoord. Tot dusver heeft de nieuwe olie crisis niet geleid tot grote sociale problemen. Stakingen en demon straties zijn even zeldzaam als zij waren. Maar vorige week maakte de politie een eind aan een demon stratie in Caracas, die door de be langrijkste oppositiepartij COPEI was georganiseerd uit protest te gen de herfinanciering van de schuld. Zeker vijf mensen raakten gewond en er werden 22 arrestaties DEN HAAG (ANP/GPD) - De werkloosheid zal dit jaar gemid deld uitkomen op 740.000 mensen. Door een toename van de investe ringen met 12,3 procent en én door herverdeling van werk zal het gro te aanbod op de arbeidsmarkt in 1986 (75.000 nieuwe werkzoeken den) meer dan worden goedge maakt. Dat is de uitkomst van de jaar lijkse Grecon-voorspellingen, op gesteld door een aantal Groningse economen die zijn verbonden aan het Econometrisch Instituut van de Rijksuniversiteit Groningen. De neerslag van hun voorspellingen staat in het economenblad ESB dat vandaag is verschenen. De voor spellingen zijn veel optimistischer dan die van het Centraal Planbu reau, dat een half jaar geleden een toename van de investeringen met slechts zes procent voorzag bij een werkloosheid van 765.000 mensen in 1986. De Groningse economen hante ren dezelfde veronderstellingen die het CPB bij de opstelling van de macro-economische verken ning voor dit jaar (in september 1985) heeft gebruikt. De Grecon- berekeningen zijn half januari ge maakt. De dalende olieprijs en dol larkoers zijn niet in de becijferin gen meegenomen. „We hebben er min of meer rekening mee gehou den", aldus drs. H. Dietzenbacher, één van de opstellers. Per saldo zal de ontwikkeling aan het olie- en dollarfront betrekkelijk weinig in vloed hebben op de uitkomsten, zo verwacht hij. De Groningse economen ver wachten, nadat de bestedingen in 1985 schoorvoetend zijn aange trokken, dat de groei zich dit jaar duidelijker zal manifesteren. De consumptie zal bij een geringe prijsstijging (0,4 procent) met twee procent toenemen; de binnenland se produktie met 4,5 procent. Ook de uitvoer zal, na de sterke groei van de invoer die zich de afgelopen maanden heeft voorgedaan, weer sneller stijgen. Daardoor ontstaat er opnieuw een fors overschot op de betalingsbalans van 21 miljard gulden. De werkgelegenheid zal door de LONDEN (Rtr./DPA/UPI) - Op de Londense Metaalbeurs (LME) zijn gisteren de sinds 24 oktober open staande contracten voor de leve ring van tin afgewikkeld voor 6.250 pond sterling per ton. Eind vorige week besloot het bestuur van de Londense beurs hiertoe omdat het beu was te wachten op een oplos sing voor de tincrisis. De Interna tionale Tinraad heeft sinds 24 okto ber, toen de handel werd stilge legd, zonder resultaat gepoogd de crisis te bezweren. De afwikkeling van de open staande contracten tegen 6.250 pond per ton heeft ongeveer 25 handelaren een verlies opgeleverd van naar schatting in totaal hon derd miljoen pond sterling. De banken, die al de nodige vorderin gen op de ITC hebben, dreigen er met hun tin ook bij in te schieten. De ontevredenheid die dit oproept, dreigt nu een golf van rechtszaken op te leveren. Shearson Lehman Metals heeft de LME al voor de rechter gedaagd wegens het niet in acht nemen van de werkelijke marktwaarde van tin. Op 24 oktober vorig jaar had de ITC geen geld meer om tin te ko- verricht. De deviezencontrole die drie jaar geleden werd ingevoerd en de eer ste devaluatie in 20 jaar hebben echter tot enkele zeer zichtbare veranderingen in de levenswijze geleid. De Venezolanen zijn steeds meer eigen voedsel gaan eten. De binnenlandse omzet van land- bouwprodukten steeg vorig jaar met 7 procent en bespaarde het land 300 miljoen dollar aan kostba re voedselimporten. Minder Vene zolanen gaan op vakantie naar het buitenland. Zwarte vrijdag Nog maar net drie jaar geleden gingen veel Venezolanen geregeld naar de Vepenigde Staten of Euro pa om metgoedkopedollars zoveel mogelijk luxe goederen te kopen. Sommigen stuurden hun kinderen zelfs naar school in de VS of Euro pa. Toen werd het 18 februari 1983, een dag die in Venezuela als 'zwar te vrijdag' de geschiedenis in zou gaan. President Luis Herrera Cam- pins kondigde drastische maatre gelen aan om de toenemende kapi- taalvlucht uit het land te beëindi gen. Voor het eerst in 20 jaar werd een deviezencontrole ingevoerd. De gemiddelde burger kon geen dol lars meer kopen voor de oude koers van 4,30 bolivar voor een dol lar. De koers is intussen opgelopen tot 18 a 19 bolivar per dollar. De bevolking is door de econo men al gewaarschuwd dat het ze ker vier tot vijf jaar zal duren voor het economisch tij kan worden ge keerd en een poging kan worden gedaan de welvaart van weleer te herstellen. positieve ontwikkelingen in de be drijven met 45.000 arbeidsplaatsen toenemen. Bij de overheid komen duizend mensen meer aan de slag. De herbezetting van vrijkomende arbeidstijd door herverdeling van werk zal op 45.000 uitkomen. Bij een toeneming van het arbeidsaan bod met 75.000 betekent dit een af neming van de werkloosheid met 16.000. Daar komen nog eens 5000 personen van 57,5 jaar en ouder bij die zich niet langer voor werk hoe ven in te schrijven. Nederland is 'uitvalsbasis' VS-franchise AMSTERDAM (ANP) - Ongeveer 50 Amerikaanse franchisegevers willen op korte termijn de Neder landse markt gaan betreden. De Amerikanen beschouwen ons land daarbij als toegangspoort voor West-Europa, aldus het Ameri kaanse consulaat-generaal in Am sterdam. Franchising betekent, dat een zelfstandige ondernemer tegen be taling gebruik maakt van een for mule van een gevestigd bedrijf. Een bekend voorbeeldJs de Hema. Een groot deel van de Hema-zaken is geen eigendom van het KBB- concern. Nederland kent op dit moment 300 franchiseformules, waarbij 10.000 franchisenemers zijn afgesloten. Begin april komt een Ameri kaanse delegatie van acht franchi segevers naar Amsterdam: Con- tempo Womens Work en Outjazzer- cise (fitnessprogramma's), Jiffy Lube (doorsmeerstations), Four Seasons Marketing (aanbouwser- res), Money Concepts (financiële adviezen), Video Update (videothe ken), Rainbow International Car pet Dyeing and Cleaning (onder houd van tapijten) en The Original Great American Chocolate Chip Cookie (koekjeswinkels). pen en zo de prijs op de wereld markt te steunen, waarop de han del op de Londense Metaalbeurs werd stopgezet. De prijs bedroeg toen 8.140 pond sterling per ton. De pogingen om de tincrisis op te lossen waren er vooral op gericht om een inzakken van de prijs te voorkomen, maar op de inmiddels ontstane grijze tinmarkt werd be gin deze week 4.800 pond voor een ton tin betaald. Het plan om de tinhandel te red den werd getorpedeerd door Indo nesië, dat onvoldoende garanties meende te krijgen, en Thailand, dat zei niet genoeg geld te hebben voor de gevraagde bijdrage. Belg leverde kapitalen in BRUSSEL (ANP) - De Belgen hebben als gevolg van het sane- ringsbeleid dat rooms-liberale regering-Martens in de afgelo pen vier jaar heeft gevoerd flink moeten inleveren. Dat blijkt uit rekenvoorbeelden die - nu over die vier jaar de balans is opgemaakt - steeds meer op duiken. Een zo'n voorbeeld komt uit een studie welke het Belgische Nationale Verbond van Kader-, personeel gemaakt heeft. Een kaderlid in een metaalbedrijf in Gent, dat in 1982 bruto ruim 4.600 gulden per maand ver diende, zou in vier jaar tijd ruim 37.000 gulden hebben in geleverd aan brutoloon, extra bijdragen aan de Rijksdienst voor Sociale Zekerheid en bij zondere bijdragen voor het eco nomisch herstelbeleid. In 1982 was dat ruim 4000 gulden, het jaar daarop ruim 8.600 gulden, in 1984 meer dan 11.000 gulden en vorig jaar 13.400 gulden. Beursoverzicht AMSTERDAM (ANP) - De beurs keek donderdagochtend met spanning uit naar de jaarcijfers van Koninklijke Olie, die omstreeks het middaguur zouden worden gepubliceerd. In af wachting daarvan werd enigszins ner veus gehandeld tegen prijzen die uit eenliepen van f 180,40 tot f 182 tegen over woensdag f 180.70. De rest van de actieve markt nam na de vaste stemming van de afgelopen dagen wat rust. De algemene tendens was wat terughoudend met meest klei ne verliezen. Unilever kon nog ander halve gulden oplopen naar f 402, maar eerder In de ochtend ging men tot f 405. Akzo was ruim een gulden lager op f 169,60 en KLM verloor f 1,40 op f 51,90. Ook philips deed het wat minder met zeventig cent verlies op f 63,70. In de financiële hoek kwamen de grote anken en de verzekeraars op ver liezen tot enkele guldens te staan. Van de uitgevers was VNU f 3 lager op f294, ook op de rest van de actieve markt bezorgden winstnemingen het koers peil enige teruggang. Op de parallelmart bestond weer be langstelling voor computerwaarden zoals Geveke Electronics. Compudata en Datex. UTRECHT (ANP) - Een ernstige miskenning van het stakingsrecht in ons land. Zo omschrijft de Ver- voersbond FNV het vonnis van de Almelose rechtbankpresident Van den Biesen tegen twee chauffeurs die meededen aan de blokkade-ac ties in het wegtransport van de cember. De Almelose rechter is volgens de bond volledig voorbij gegaan aan de heersende opvattin gen in de rechtspraak en de'samen- leving over het recht van werkne mers om collectieve acties te voe ren. De afgelopen 25 jaar heeft geen enkele rechter geoordeeld dat bij een vakbondsactie stakers hier voor individueel verantwoordelijk mochten worden gesteld. Dit staat in de memorie van grie ven die de Vervoersbond FNV de- FNV kraakt vonnis tegen chauffeurs ze week bij het hof in Arnhem heeft ingediend in het kader van het hoger beroep dat de bond heeft aangetekend tegen het Almelose vonnis. Dit vonnis bekrachtigde de strafmaatregel tegen de chauffeurs die degradatie tot reserve-chauf feur met minder loon inhield. Van den Biesen oordeelde des tijds dat de blokkades van de bond "grof onrechtmatig" waren. Zijn vonnis, dat een storm van kritiek

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9