Lagerhuis kraakt kern-industrie Zuid-Korea en het Filippijnse voorbeeld Belangrijk Is opwerking wel nodig? 'Politie schoot zonder aanleiding' Uitgewezen Irakezen terug naar Frankrijk kabel-tv abonnees Bollenstreek Oegstgeest en Zoeterwoude Bollenstreek Oegstgeest en Zoeterwoude DONDERDAG 13 MAART 1986 BUITENLAND PAGINA 7 LONDEN - Britse Lagerhuisleden van alle partijen hebben in een rapport een vernieti gend oordeel gegeven over de eigen nucleaire industrie, en dan vooral over de nucleaire opwerkingsfabriek in Sellafield. GENÈVE (Rtr./DPA) - De Com- missie voor de Mensenrechten van de Verenigde Naties heeft gisteren in Genève besloten de speciale on derzoeken te verlengen naar de mensenrechtensituatie in Afgha nistan, El Salvador en Iran. Dit be sluit is genomen op grond van aan houdende berichten over schen ding van de mensenrechten in die landen. De resolutie over Afghanistan, die werd gesteund door de wester se landen, stuitte of fel verzet van de Sowjet-Unie en haar bondgeno ten. De VN-commissie sprak van schendingen van de mensenrech ten en stelde de Afghaanse rege ring, en indirect de Sowjettroepen in dat land, daarvoor verantwoor delijk. De Russische afgevaardigde in Genève Dmitri Bykov beschimpte op zijn beurt de „gewapende inter ventie" van imperialische krachten VN verlengt onderzoek Iran, Afghanistan en El Salvador onder aanvoering van de Verenig de Staten, die van Afghanistan een „bloedende wonde" hebben ge maakt. Ondanks alle protesten besloot de VN-Commissie het mandaat van de Oostenrijkse rapporteur Fe lix Ermacora met een jaar te ver lengen. De resolutie over Afghanis tan werd aanvaard met 28 tegen ne gen stemmen. Vijf landen, waaron der Joegoslavië, onthielden zich van stemming. De Commissie besloot verder een nieuwe rapporteur aan te wij zen die beschuldigingen over „zware schendingen van de men senrechten" moet onderzoeken in Iran. In Iran zouden onder andere aanhangers van het Bahal-geloof aan vervolging blootstaan. De vorige rapporteur had zich te ruggetrokken nadat Teheran hem de toegang tot het land had ont zegd. Iraanse afgevaardigden noemden de betreffende resolutie een „waardeloos stuk papier". De Iraanse delegatie zei alleen een rapporteur te willen aanvaarden als zijn missie vrij zou zyn van vooroordelen. De resolutie over Iran werd gesteund door 19 lan den, bij vier stemmen tegen. In de resolutie over El Salvador wordt gesproken, over „oorlog- sachtige activiteit" in dat land. „Economische, sociale en politieke rechten worden nog steeds ernstig bedreigd". Verder wordt melding gemaakt van een toenemend aan tal politiek gemotiveerde ontvoe ringen, moordaanslagen en gevan gennemingen. Geen van de leden stemde tegen deze resolutie. Een poging van de Verenigde Staten om Etiopiê in een resolutie te kritiseren wegens zyn politiek van gedwongen hervestiging kreeg onvoldoende steun in de Commis sie. Frankrijk diende gisteren een re solutie over gijzelingen in. Ont voerders in de gehele wereld wer den opgeroepen de personen die zy in hun macht hebben onmiddel lijk vrij te laten. De resolutie werd aanvaard zonder tegenstemmen. Alleen Syrië en Bangladesh ont hielden zich van stemming. Het rapport beschrijft Sellafield als de "grootste bron van radioactieve vervuiling ter wereld". De Ierse Zee, waaraan de fabriek ligt, is de "meest radio-actief besmette zee die er is", en tot bij Zweden zyn besmette vissen aangetroffen, al dus het rapport. door Henk Dam Het rapport, opgesteld door de parlementariërs die zitten in de mi lieu- commissie van het Lagerhuis, stelt dat er reden voor ernstige zorg is over de vele "ongelukken en ver gissingen" die zich de afgelopen ja ren in en rond Sellafield hebben af gespeeld. In dat verband worden de vele rampen en rampjes die de fabriek getroffen hebben, gecatalogiseerd, uiteenlopend van de brand die in 1957 een deel van het nucleaire complex in de as legde tot de ern stig vervuilde stranden die in 1983 bewezen dat er veel te veel kernaf- Sellafield is door het rapport een nog groter blok aan het been van de Britse regering geworden, die zich al geconfronteerd heeft gezien met fundamentele kritiek van al lerlei milieugroeperingen, de "ern stige bezorgdheid" van de Ierse re gering en een eis tot sluiting van de fabriek van het Europese Parle ment. De officiële lijn van de regering- Thatcher is altijd geweest, dat het met de vervuiling bij Sellafield wel meevalt. Het feit dat in de fabriek ook plutonium, de grondstof voor atoombommen, wordt gemaakt, en dat er bij de opwerking van nu cleair materiaal uit allerlei landen, waaronder ons land, grove winst wordt gemaakt, maakt de regering ook tegenstander van sluiting. Het rapport van de Lagerhuisle den stelt voor, om in ieder geval aanzienlijk minder nucleair afval in de Ierse Zee te lozen. Bovendien moet er onderzoek worden ver richt naar de vraag, of opslaan van nucleaire brandstof uit kerncentra les eigenlijk niet te verkiezen valt boven opwerking. In dat verband wordt het staats bedrijf British Nuclear Fuels' (BNF), dat de eigenaar van Sella field is, voorgesteld het nieuwe THORP-project, dat de aanleg van een nieuwe opwerkingsfabriek be helst, te stoppen in afwachting van de resultaten van zo'n onderzoek. Een woordvoerder van BNF zei gisteren tegen het stopzetten van de THORP- fabriek te zijn, omdat dat "ernstige economische gevol gen" zou hebben. Er zijn al con tracten ter waarde van 10 miljard gulden in het kader van het THORP-project afgesloten, aldus de woordvoerder. Woordvoerders van milieugroe peringen als Greenpeace toonden zich gisteren overwegend tevreden over het rapport. Met name de sug gestie de noodzaak van opwerking te onderzoeken valt bij deze groe pen in goede aarde. Woede in Zuid-Afrika na dood twee jongens JOHANNESBURG (AP) - Zowel in Zuid-Afrika als in het buiten land is gisteren woedend gerea geerd op het nieuws dat de politie zonder aanleiding heeft geschoten op een menigte zwarten. Daarbij werden twee jongens gedood en vielen tientallen gewonden." De politie ontkent de beschuldi gingen en zei dat de menigte wei gerde zich te verspreiden en onbe heersbaar dreigde te worden. Een van de gewonden, de 18-jarige Ronnie Mthinsi, verklaarde echter tegen het dagblad The Star dat de demonstranten naar een toespraak hadden geluisterd en dat de politie direct daarop, zonder waarschu wing het vuur opende. Mthinsi werd in de borst en de rug getrof fen door hagelschoten. Een menigte van naar schatting 2.000 mensen had zich dinsdag ver zameld bij het gerechtsgebouw in de wijk Kabokweni, waar een groep jongeren terechtstond we gens deelname aan rellen. Albertina Sisulu, de voorzitter van het Verenigd Democratisch Front UDF, noemde de schietpartij een 'laffe daad'. De Britse anti apartheidsbeweging sprak van een 'onaanvaardbare daad van geweld' terwijl Franse en Duitse regerings woordvoerders verontrust reageer den. De premier van het thuisland KaNgwane, Enos Mabuza, eiste een volledig onderzoek naar de toedracht van de schietpartij. "De meeste gewonden die in het Them- ba ziekenhuis liggen hebben hagel- wonden in hun rug", zei Mabuza. De politie maakte gisteren be kend dat dinsdagavond in een an dere wijk, Kwa-Thema bij Johan nesburg, het vuur was geopend op een groep zwarten die een auto in brand wilden steken. Daarbij raak ten 14 vrouwen gewond.Intussen verklaarde Frederick van Zyl Slab bert, de afgetreden leider van de blanke oppositiepartij PFP, dat hij de hoop op vreedzame veranderin gen in zijn land had opgegeven. "Voor onze ogen ontstaat een cul tuur van -zwart- verzet", zei de Zuidafrikaanse politicus in een toespraak in Kaapstad. "Ik zeg u dat er geen vreedzame verandering in Zuid-Afrika kan komen. Wij zit ten gevangen in geweld." De blanke gemeenschap in de havenstad Port Elizabeth reageer de gisteren met ongebruikelijke felheid op het opleggen van ban- ning-orders aan twee zwarte lei ders in de stad. De banning-orders voor vijfjaar werden dinsdag opge legd aan Mkhuseli Jack en Henry Fazzle, twee zwarte leiders die een belangrijke rol speelden bij het beëindigen van de zwarte boycot van blanke winkels en bedrijven in de stad. Ook waren zij belangrijke onderhandelaars bij pogingen een hervatting van die actie te voorko men. Zij mogen nu vijf jaar lang 's avonds en 's nachts hun huis niet verlaten en mogen niet geciteerd worden in de pers. De stakingsacties in de goudmij nen rond Johannesburg gingen gisteren door. De vakbond van de mijnwerkers zei dat er duizenden arbeiders onder de grond vast za ten, waar een zitstaking is begon nen, omdat zij door de uitsluitin gen niet naar buiten kunnen. In to taal zijn ongeveer 10.000 mijnwer kers in staking. 10 jaar wegens 'bajonet-moord' voor televisiecamera in Japan TOKIO (DPA/Rtr) - Twee mannen die in juni van het vorig jaar een handelaar in goud en oplichter doodstaken met een bajonet terwijl de televisiecamera's liepen, zijn gisteren door een rechtbank in Osaka tot langdurige gevangenisstraffen veroordeeld. Atsuo Iida, een 56-jarige directeur van een staalfabriek, kreeg tien jaar en de 31-jarige Masakazu Yano, een bouwvakarbeider, acht jaar. De moord gebeurde bij het huis van Nagano, hoofdbetrokkene bij een zakenschandaal. Journalisten die daar de wacht hielden, zagen hoe de twee mannen, gewapend met een bajonet, op de deur bonsden, door een venster naar binnen drongen en druipend van het bloed naar buiten kwamen. De moordenaars hadden gezegd dat hun rechtsgevoel was ge kwetst, wat rechter Nobushige Aoki aannam. De firma van Nagano, "Toyota Shoji", stond aan zware kritiek bloot vanwege haar frauduleuze manier van zakendoen en zij ging een maand na zijn dood failliet. De Europese ruimtesonde Giotto wordt met behulp van de radiotele scoop in Parkes, in de Australische ivoestijn, nauwlettend gevolgd. De ruimtesonde passeert vannacht de komeet Halley op de luttele afstand van zo'n vijfhonderd kilometer. Westduitser directeur van Sipri STOCKHOLM (Rtr) - Een West- duitse sociaaldemocraat en defen- siedeskundige is gisteren be noemd tot nieuwe directeur van het met overheidsgelden gefinan cierde Zweedse instituut voor vre desonderzoek Sipri. Uit een regeringsverklaring bleek dat Walther Stützle, die in het kabinet van oud-kanselier Hel mut Schmidt onderminister van defensie was, de Brit Frank Blac- kaby per 1 oktober voor vijfjaar zal opvolgen. Stützle wordt het vijfde hoofd van Sipri sinds het instituut in 1966 werd opgericht. Sipri was deels initiatief van de onlangs vermoorde Zweedse pre mier Olof Palme, die het idee van ontwapening krachtig uitdroeg. De gezaghebbende Sipri-rapporten zijn bedoeld om de wapenwedloop in kaart te brengen en het tempo van militaire uitgaven in de wereld vast te leggen. IRA - In Tallaght, een voorstad in het zuiden van de Ierse hoofdstad Dublin, is vannacht een vermeen de IRA-terroriste gearresteerd die door de Britse justitie wordt ge zocht op beschuldigingen van moord en bomaanslagen in Lon den. ADVERTENTIE voor in de Op 14 maart a.s. zullen de programma's van Sky Channel en Anglia-tv worden omgewisseld. Vanaf die datum kunt u Sky Channel op UHF kanaal 31 en Anglia-tv op UHF kanaal 45 ontvangen. Op 14 maart a.s. zal het Engelse satellietprogramma van Sky Channel te ontvangen zijn op UHF kanaal 31. Het programma van Anglia-tv komt hierdoor te vervallen. Casema SAN SALVADOR (AFP) - De Ver enigde Staten zijn bereid directe onderhandelingen met Nicaragua te heropenen als de sandinistische regering tegelijkertijd een dialoog begint met de gewapende opposi tie in Nicaragua. Dit heeft Philip Habib, Reagans nieuwe gezant voor Midden-Amerika, gisteren in San Salvador gezegd. Na een onderhoud van meer dan vier uur met de Salvadoraanse pre sident, José Napoleon Duarte, ver klaarde Habib dat de Verenigde Staten "hartelijk voortstander" zijn van een voorstel van Duarte om onderhandelingen met de ge wapende oppositie in zijn land te openen op voorwaarde dat de san dinisten hetzelfde doen in Nicara gua. Philip Habib is gisteren een VS bereid te onderhandelen met Nicaragua rondreis door Midden-Amerika be gonnen. Tijdens die rondreis zal hy de leiders van alle landen in de re gio spreken met uitzondering van de Nicaraguaanse. Dat is volgens Washington niet nodig omdat Ha bib niet is uitgenodigd door Mana gua en omdat de positie van Was hington daar "voldoende bekend" is. De Nicaraguaanse ambassade in Washington heeft echter verklaard dat Habib welkom is in Managua, mits de Amerikaanse regering se rieus bereid is te onderhandelen. PARIJS (AFP/Rtr/AP) - President Saddam Hoessein van Irak heeft gratie verleend aan twee door Frankrijk uitgewezen Irakezen. Fawzy Hamza en Mohamed Has san Kheir Eddine mogen naar Frankrijk terugkeren. Dit heeft het ministerie van buitenlandse zaken in Parijs gisteren bekendgemaakt. De organisatie Islamitische Ji had eist dat de Irakezen aan haar worden overgedragen en heeft Pa rijs daarvoor tot zondag de tijd ge geven. De beweging beweerde vo rige week dat zij de Franse socio loog Michel Seurat, die in Libanon is ontvoerd, had geëxecuteerd. Ze wilde hiermee protesteren tegen het Franse besluit om de twee pro- Iraanse Irakezen naar hun land te rug te sturen. De Franse radio deelde mee dat een Frans vliegtuig zich gereed maakt om de twee uit Irak op te halen. De twee mannen behoorden tot een groep van 13 personen uit het Midden-Oosten of Noord-Afrika, die door Frankrijk het land waren uitgezet na een reeks bomaansla gen in de Franse hoofdstad. Of de twee bij die aanslagen betrokken waren, stond niet vast. Intussen wordt in Parys de uit wijzing van de twee Irakezen 'een miskleun' genoemd, waarmee het ministerie van binnenlandse zaken het leven van de gijzelaars in Bei roet onnodig in gevaar heeft ge bracht. Volgens berichten in de pers had minister Pierre Joxe zijn ontslag aangeboden aan president Francois Mitterrand, maar had de ze geweigerd het te aanvaarden. Uit solidariteit met de acht Fran se gijzelaars in Libanon hebben de Franse radio en televisie gistermid dag om vijf over twaalf een minuut stilte in acht genomen. Onder de acht ontvoerde Fransen bevinden zich twee journalisten, Jean-Paul Kauffman en Philippe Rochot. In Beiroet is gisteren een Franse officier vermoord. Hij was lid van een korps waarnemers dat sinds 31 maart 1984 toeziet op de naleving van een vredesbestand in Libanon. Volgens de Franse ambassade is er sprake van 'een moord in koelen bloede'. De officier was de negen de van het korps waarnemers die in Libanon zyn vermoord sinds de instelling ervan. TOKIO - De ontwikkelingen op de Filippijnen hebben wellicht ner gens zoveel indruk gemaakt als in Zuid-Korea. De oppositie heeft nieuwe moed geput uit de val van het authoritaire regime van Mar cos, dat zij vergelijken met het be wind van Chun Doo Hwan in eigen land. Na weken van interne onrust heeft president Chun een meer ver zoenende opstelling gekozen, ken nelijk evenzeer onder de indruk van de ontwikkelingen in Manilla. door Ruud Kreutzer De Zuidkoreaanse oppositie is vooral aangenaam verrast door het optreden van de Verenigde Staten tijdens de Filippijnse Crisis. „Ik was enigszins verbaasd", aldus Kim Dae Jung, de voornaamste op positieleider. „Amerika heeft goed werk gedaan in de Filippijnen. Zonder twijfel zijn wy daardoor aangemoedigd". Vergelijkingen tussen Zuid-Ko rea en de Filippijnen zijn bijzonder moeilijk te maken, maar er zijn een aantal opvallende overeenkom sten. Beide landen zijn strategisch belangrijk, en huisvesten Ameri kaanse bases. De autoritaire presi dent Chun is net als Marcos weinig populair, vooral in de hoofdstad, en wordt geconfronteerd met een sterke democratische oppositie, die weliswaar onderling verdeeld is, maar brede lagen van de bevol king aanspreekt. de macht greep na de moord op voorganger Park Chung Hee wordt gevormd door de campagne van de Nieuw Koreaanse Democratische SEOEL - De oppositieleiders Kim Young Sam rechtsen Lee Min Woo temidden van aanhangers van hun partij, de NKDP. (foto anp» Partij (NKDP) voor een wijziging van de grondwet. De NKDP, die bij verkiezingen vorig jaar een der de van de zetels in het parlement veroverde, wil dat de opvolger van de huidige president rechtstreeks kan worden gekozen in 1988, wan neer de zevenjarige termijn van president Chun afloopt. Het huidige systeem, waarby de president wordt gekozen via een kiescollege, stelt de president vol gens de oppositie in staat om een eigen opvolger aan te wyzen en de macht van de sterk door militairen beïnvloede regerende Democrati sche Gerechtigheidspartij (DJP) te verlengen. Handtekeningen De NKDP is vorige maand be gonnen met het inzamelen van handtekeningen om de eis voor di recte presidentsverkiezingen kracht by te zetten. Het doel is tien miljoen handtekeningen, op een totale bevolking van 42 miljoen. De overheid heeft gereageerd met hard optreden: vergaderingen wer den belet en tientallen politici van de NKDP, waaronder parlements leden, kregen enkele dagen huisar rest opgelegd. Er zijn aanwijzingen dat presi dent Chun, mogelijk onder druk van de ontwikkelingen op de Filip pijnen, bereid is water in de wijn te doen. Tijdens een lunch met drie oppositieleiders in het Blue House, het presidentiële paleis, ging Chun vorige week akoord met een grondwetswijziging, maar wel pas in 1989, het jaar na de verkiezin gen, en nog belangrijker, het jaar na de Olympische Spelen van Seoel. Chun's opvolger zou zich dan vastleggen op nieuwe verkie zingen in 1989 op basis van een ge wijzigde grondwet. De oppositie wees de opening van president Chun van de hand, en heeft aangekondigd dat de cam pagne voor een verandering van de grondwet vóór 1988 zal worden voortgezet. Oppositieleider Kim Dae Jung, die nog altijd niet poli tiek actief mag zijn, zei in een reac tie op het aanbod van de president: „Chun praat over aftreden in 1988 en wat er daarna zou moeten ge beuren. Maar dat zou hem hele maal niets aan moeten gaan". Bij dit alles speelt op de achter grond het feit dat Zuid-Korea in 1988 de gastheer is van de Olympi sche Spelen. De door de overheid gecontroleerde media laten geen dag voorby gaan om er in nieuws berichten en commentaren op te wijzen hoe belangrijk het voor het land is om die Olympische Spelen tot een succes te maken en Zuid- Korea aan de wereld te presente ren als een toonbeeld van orde en voorspoed. In de herfst van dit jaar worden eveneens in Seoel de Azia tische Spelen gehouden, die wor den gezien als een generale repeti tie voor de echte Spelen over twee jaar. Economie Zuid-Korea is een van de meest succesvolle landen in zijn econo mische ontwikkeling, en op dat punt onderscheidt het zich funda menteel van de Filippijnen. In Zuid-Korea is het gemiddelde in komen per hoofd van de bevolking tweeduizend dollar per jaar, tweee neen half keer zoveel als in de Fi lippijnen, waar bovendien de kloof tussen arm en rijk veel groter is. Volgens de oppositie en de ste delijke middenklasse loopt de poli tieke ontwikkeling echter sterk achter bij de economie en ligt het tempo van democratisering dat president Chun en de regerende elite voor ogen heeft te laag. Maar het verlangen naar meer democra tie is voorlopig nog minder sterk dan de wens op een stabiele en or delijke ontwikkeling. Terwijl de regering en de parle mentaire oppositie verstrikt zijn in hun debat over de grondwet, ma ken de studenten zich op voor een nieuwe lente van protestacties te gen het bewind van Chun. Het kli maat van confrontatie, dat de Zuid koreaanse politiek traditioneel kenmerkt, wordt daardoor nog ver sterkt. Het ziet ernaar uit dat het land een lange hete zomer tege moet gaat.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7