Voorlopig geen wet euthanasie Amsterdamse politie is het zat Men neme Braderije voor bakken en braden op z'n lekkerst. Kamer staakt debat na draai WD Gezinsverzorgsters vaak lastig gevallen Eisers teleurgesteld over raketten] (roces Kritiek recherche op Van Thijn DONDERDAG 13 MAART 1986 BINNENLAND PAGINA 5 DEN HAAG (GPD/ANP) - De kans op een wettelijke regeling van de euthanasie vóór de verkiezingen is definitief verkeken. Een meerderheid van de Tweede Kamer besloot gisteren het initiatief-wetsontwerp van D66 opnieuw voor advies naar de Raad van State te sturen. Bovendien zal het kabinet op korte termijn zijn 'proeve' van een wetsontwerp naar dit adviescollege sturen. UTRECHT (ANP) - „Vrijwel alle gezinsverzorgsters worden tijdens hun werk, bij de cliënt thuis, wel eens lastig gevallen. De meeste in stellingen voor gezinsverzorging erkennen klachten van hun mede werkers niet als een structureel probleem". Dat zei Joke Bunnik, cursusleidster voor gezinsverzorg sters, gisteren in Utrecht op een persconferentie van de stichting Handen Thuis. Volgens Bunnik blijkt tijdens cursussen over arbeidsverhoudin gen, waarbij „ongewenste intimi teiten" een van de onderwerpen is die aan bod komen, steeds weer dat bijna alle cursisten weieens door mannelijke cliënten worden lastig gevallen. Dat lastig vallen va rieert van herhaalde seksuele toe spelingen tot handtastelijkheden, beslopen worden en „uitkleden met de ogen". De meeste gezinsverzorgsters passen zich bij hun werk aan als hen zulke dingen overkomen. Ze kiezen speciale kleding, werken al leen nog met open deuren en hou den zoveel mogelijk afstand. Het komt echter ook voor dat een help ster of verzorgster onder dusdani ge spanning staat dat zij zich ziek meldt, of zelfs helemaal uit de ge zinsverzorging stapt, aldus Bun nik. De instellingen zouden volgens haar duidelijke grenzen moeten stellen. Mannen die zich keer op keer aan intimiteiten schuldig ma ken zouden niet meer voor hulp in aanmerking moeten komen. „Nu is het nog vaak zo dat meisjes die alarm slaan vervangen worden door oudere en potiger collega's, maar die krijgen dan met precies dezelfde dingen te maken", aldus Bunnik. Volgens haar overheerst bij de instellingen nog vaak het medelijden met de „zielige" man nen die de intimiteiten plegen. De stichting Handen Thuis, een landelijk klachtenbureau voor on gevolg dag na die S^SJSSSA confrontatie zijn Verzoomngspo- ging bekend, die neerkwam op opzichte van het D66-initiatief. De WD had dit wetsontwerp steeds gesteund, maar onder druk van een dreigende kabinetscrisis trok Nijpels zijn steun voorlopig in. Hierdoor raakte D66 een kamer meerderheid voor hét initiatief wetsontwerp (WD, PvdA en een aantal linkse partijen) kwijt. De WD nam gisteren nog meer afstand van haar oorspronkelijke standpunt. Twee weken stelde Nijpels nog voor e zorgvuldigheidsronde' te houden: afspraak met 'lijsttrekker' Lubbers. Volgens Lubbers is in het kabi net de mogelijkheid van een crisis niet aan de orde geweest. „Dat was ook niet nodig, want voordat ,we er tieve euthanasie in het kabinet over konden spre- verboden blij ken, is de heer Nijpels met zijn voorstel gekomen een extra zorg vuldigheidsronde in te bouwen". Lubbers en Nijpels hebben afge- 'extra Sproken dat zij zich tot het uiterste zullen inspannen om tot een geza- het D66-ontwerp zou na de stem- menlyke wetgeving te komen, z„.. mingen over de afzonderlijke arti- der blokkades voöraf. Maar dit be- kelen, ming, tekent niet dat nu ook vaststaat dat het volgende kabinet een door het ten worden gestuurd. WD-woord- pariement aanvaard wetsvoorstel voerder Dees nam dat voorstel gis teren echter terug en stelde nu al, dus zonder een 'artikelsge- wijze' behandeling, advies te vra gen aan de Raad van State. Premier Lubbers legde er giste ren de nadruk op dat de dreiging van een kabinetscrisis niet was in gegeven door de waarschijnlijke aanvaarding van het D66-wetsont- werp, maar door de weigering van de WD ('Een van de coalitiepart ners') serieus te spreken over het kabinetsvoorstel. Het vindt namelijk dat de tijd voor wet geving nog niet rijp is. „Ik heb te gen Nijpels gezegd dat dit linksom of rechtsom tot een vertrouwens crisis in de coalitie zou leiden", al- MOSSELSTAND ACHTERUIT - De mosselstand in de Oosterschel- de gaat de laatste jaren schrikba rend achteruit. De oorzaak daarvan is niet bekend, althans niet bij de mosselkwekers. Mogelijk is het voedselaanbod verminderd. Het is noodzakelijk dat zo spoedig moge lijk wordt achterhaald wat er aan de hand is. -Dit kwam gisteren naar voren tijdens een hoorzitting van kabinet de raad van de waterstaat in Goes over het toekomstig beheer van de stormvloedkering in de Ooster- schelde. De produktie in de Oos- terschelde is afgezakt van onge veer 400.000 ton tot 275.000 ton. van de benodigde handtekening zal voorzien (het zg. contraseign). „Dat is de verantwoording van het dan zittende kabinet", zei Lubbers. De premier bevestigde dat hij zich met de proeve van een eutha- nasiewetsontwerp 'buiten het CDA-programma' heeft gesteld. Volgens dat programma moet ac- t alle gevallen In de proeve wordt actieve euthanasie onder een aantal strikte voorwaarden wel toegestaan. „De bedoeling daarvan was dat WD en CDA het kabinet de ruimte zouden geven óm op die weg door te gaan. Die poging is niet geslaagd", concludeerde Lub bers. CDA-fractieleider De Vries zei op een vraag van PvdA-leider Den Uyl, dat zijn fractie de keuze van het kabinet voor aanpassing van de wetgeving niet deelt. Aan de andere kant noemde hij de proe ve van het kabinet wel de beste ba sis voor een discussie over eutha nasie. Hij wilde overigens niet aan geven of zijn fractie de proeve, wat de CDA-bewindslieden wel doen, ook ondersteunt. Scherpe kritiek De oppositie leverde scherpe kri tiek op kabinet en regeringspartij en. Den Uyl en Engwirda (D66) verweten hun het recht van initia tief van de Kamer op het spel te hebben gezet. „Dit is geen manier om met de Kamer om te gaan", al dus Den Uyl. Volgens Engwirda staan regering en coalitiepartijen nu toe dat een belangrijk recht van de Kamer wordt uitgehold. „Dat kunnen en mogen zij niet toe staan". Mevrouw Beckers (PPR) noemde 'de afgang van de WD' nu compleet. Volgens haar is het de schuld van de WD dat euthanasier wetgeving nu voor jaren is uitge steld. DEN HAAG (ANP) - Minister Korthals Altes (justitie, rechts op de foto) overhandigde gisteren de kersverse minister De Korte van binnenlandse zaken zijn portefeuille door middel van een symbolische handdruk. Korthals Altes nam na het overlijden van minister Rietkerk tijdelijk de leiding over Binnenlandse Zaken op zich. De Korte werd gisteren door koningin Beatrix beëdigd. (foto and DEN HAAG (ANP) - De 19.548 me de-eisers in de procedure over de plaatsing van de kruisraketten in Nederland vertrouwen de recht bank niet. Dit bleek gisteren in het Koninklijk Conservatorium in Den Haag waar enkele honderden me de-eisers met hun advocaten, mr. P. Ingelse en mr. A.H.J. van den Biesen, napraatten over de open bare behandeling van hun zaak be gin deze week. In dit proces wordt de rechtbank gevraagd de staat te verbieden toe stemming te geven de 48 kruisra ketten in Woensdrecht te plaatsen. De aankondiging van de presi dent van de speciale kamer van de Haagse rechtbank, Mr. D. Reisig, dat op 20 mei uitspraak wordt ge daan vonden de mede-eisers ver dacht. "Een dag voor de verkiezin gen, daar kunnen alleen politieke doeleinden achter zitten". Allen beklaagden zich erover dat de algemeen menselijke fatsoens normen die voor hen in het geding zijn kennelijk voor de rechtbank geen juridisch argument opleve ren. Hun advocaten probeerden de gemoederen wat in te tomen. Mr. Ingelse vroeg zich af of de datum 20 mei een toevalstreffer was. Hij zei er van uit te gaan dat de staat zich zonder meer zal neerleggen bij een eventuele toewijzing van de eis. Mr. Van den Biesen ontkende dat het proces al bij voorbaat verlo ren was: "De rechter moet beslis- sen hoe sterk de normen zijn, in hoeverre die regels voor de men sen zijn en of ze er een beroep op kunnen doen". Vijfjaar cel voor ontvoering Gijs van Dam AMSTERDAM (ANP) - De recht bank in Amsterdam heeft gisteren twee ontvoerders van de 18-jarige Gijs van Dam uit Amsterdam ver oordeeld tot vijf jaar gevangenis straf. Tegen de twee, die als de hoofddaders werden beschouwd, was zeven jaar gevangenisstraf geëist. De twee andere verdachten werden ontslagen van rechtsver volging. Gijs van Dam, zoon van een be kend Amsterdams zakenman, werd 22 oktober vorig jaar ont voerd en drie dagen vastgehouden in een kast in een woning in Lely stad. De ontvoerders eisten een losgeld van 8 miljoen gulden, maar kregen geen cent. Op vrijdag 25 ok tober, 's morgens vroeg, werd Gijs van Dam door de politie bevrijd. Het kamerlid Wessel-Tuinstra (D66) volgt met een kopje koffie in de hand het debat tussen premier Lubbers en oppositieleider Den Uyl over het door haar ingediende eu- thanasie-wetsontwerp. (fotoANP) AMSTERDAM (ANP) - De voltalli ge Amsterdamse recherche heeft felle kritiek geuit op de leiding van het politiekorps, burgemeester Van Thijn en de justitie. Vertegen woordigers van de recherche heb ben gisteren Van Thijn een nota met deze kritiek overhandigd, toen deze een werkbezoek bracht aan het bureau Lijnbaansgracht in de hoofdstad. De burgemeester en de korpslei ding wordt onder meer verweten dat beloftes niet worden ingelost, dat grote minachting wordt gejuit voor collega's „die nog in het korps zijn gebleven", wanbeleid en als gevolg daarvan leegloop bij de po litie, onvoldoende mogelijkheden te kunnen genieten van zondags rust en een onaanvaardbare werk druk. De recherche-afdelingen dreigen na overleg met de bonden tot actie over te gaan als de burgemeester niet binnen afzienbare tijd, bij voorbeeld een week, antwoordt op de nota. Van Thijn wordt ook verweten zijn anti-discriminatiebeleid te ge bruiken voor het winnen van stem men voor zijn partij (PvdA). „Over de rug van Amsterdammers en de Amsterdamse politie wordt aan partijpolitiek gedaan en dat wordt dan „achter je personeel staan ge noemd", aldus de nota. De rechercheurs keren zich in de nota ook tegen het zogenoemde veranderingsproces bij de Amster damse politie. Dat proces houdt de vorming in van wijkteams die werkzaamheden van gespeciali seerde afdelingen moeten overne men. Die speciale afdelingen zou den zich dan moeten beperken tot alleen de grote zaken. Als gevolg van de leegloop moet met een minimum aan personeel het werk draaiende,worden gehou den. Om dit te kunnen doen moe ten velé vrije weekeinden en vrije dagen worden ingeleverd. In het kader van de arbeidstijdverkorting is wel geld ingeleverd maar meer personeel is er niet gekomen en voor overwerk is onvoldoende geld beschikbaar, zo staat in de nota. Twee weken geleden haalde het personeel van de narcoticabrigade ook al met felle kritiek uit naar de korpsleiding, waarbij burgemees ter Van Thijn toen het „voordeel van de twijfel" werd gegeven. Ook in dit geval ging het om onvoldoen de bezetting, plaatsing van onerva ren mensen bij deze afdeling, on voldoende uitbetaling van over werk, een te zware werkdruk, leegloop van personeel en de on mogelijkheid om door dat alles nog iets aan de drugsbestrijding te doen. In een reactie op de nota van de recherche zei burgemeester Van Thijn "voor dreigementen niet op zij te gaan". De beschuldiging in de nota dat hij via zijn anti-discrimi natiebeleid partijpolitiek zou be drijven noemde Van Thijn onaan vaardbaar. „Als er één is die geen partijpolitiek bedrijft ben ik het wel", betoogde hij. Vijftig districts- en groepscom mandanten van de rijkspolitie heb ben gisteren bij de leden van de vaste kamercommissie voor poli tiezaken met een petitie aange drongen op het spoedig invoeren van de ruim drie jaar geleden toe gezegde salarisherziening. Uit het laatste overleg met de ministeries van binnenlandse zaken hebben de politiebonden geconcludeerd dat opnieuw uitstel van de salarisher ziening dreigt, omdat nader depar tementaal overleg nodig zou zijn. De 400 aspiranten die een oplei ding volgen aan de politieschool in Lochem hebben vanochtend om half elf de lessen onderbroken uit protest tegen de zogeheten zak geldregeling. Door deze regeling moeten ongehuwden jonger dan 25 jaar rondkomen van een zakgeld van 250 gulden netto per maand en gehuwden onder die leeftijd met 600 gulden. gewenste intimiteiten, maakte gis teren ook bekend dat zij sinds haar oprichting eind oktober ruim 80 klachten heeft behandeld van vrouwen die op school of werk sek sueel zyn lastig gevallen. In bijna een kwart van de gevallen gaat het om „verbaal geweld", ongeveer even vaak om opmerkingen die ge paard gaan met aanrakingen. Een derde van de vrouwen die bij Han den Thuis terecht komt klaagt over ernstige handtastelijkheden, aan randing en verkrachting. Volgens Else de Wit. coördinator van Handen Thuis, is er geen spra ke van dat vrouwen - zoals wel ge dacht wordt - bij het kleinste voor valletje alarm slaan: „Bij geen en kele klacht ging het om een enkel voorval. Kenmerkend voor onge wenste intimiteiten is nu juist de herhaling. Vaak ontwikkelt het las tig vallen zich ook van kwaad tot erger". Korthals Altes wijst op kans dat Lubbers PvdA verkiest ALPHEN AAN DEN RIJN - Er is geen enkele garantie dat Lubbers na de verkiezingen niet met Den Uyl in zee zal gaan om te komen tot een kabinet van CDA en PvdA. Dat zei VVD-minister Korthals Altes (justitie) gisteravond op een ver kiezingsbijeenkomst van de WD- kamercentrale Leiden in Avifauna. De bewindsman herinnerde in dat verband aan oud-premier Van Agt, die eerder deel uitmaakte van het kabinet-Den Uyl en die na vier jaar regeringssamenwerking met de WD toch weer een kabinet vormde met de PvdA. "Van Van Agt had ook niemand verwacht dat hij met Den Uyl in zee zou gaan. Het was geen plezierig pootje ba den en het heeft ons land veel scha de gedaan. Lubbers heeft ook in het kabinet-Den Uyl gezeten en er is geen enkele zekerheid dat de ge schiedenis zich niet zal herhalen", aldus Korthals Altes. De WD-bewindsman zette zich ook af tegen het loyalisme in het CDA. Hij zei dat de CD A-loyalisten weliswaar laag op de lijst zijn ge zet, "maar hoe meer stemmen op Lubbers worden uitgebracht, hoe meer loyalisten er in de Tweede Kamer komen". Korthals Altes riep zijn talrijke toehoorders op niet de moed te verliezen, ondanks de recente kri tiek op de WD vanwege de opvol ging van wijlen minister Rietkerk en de euthanasiekwestie. In beide gevallen stelde de bewindsman zich achter WD-fractieleider Nij pels op. "Een deel van de kritiek is te plaatsen in het kader van be schadiging-lijsttrekker", zei hij. Korthals Altes noemde Nijpels' op roep tot bezinning in de kwestie van de euthanasie 'nuttig', maar wilde zich in de marge van de WD-bijeenkomSt gisteravond niet verder uitspreken over de vraag hoe het straks na de verkiezingen verder móet. AMSTERDAM (ANP) - In Osdorp in Amsterdam-West is gisteren het Dwaze Moedersplein officieel in gebruik genomen. De Dwaze Moe ders is de naam voor de Argentijn se vrouwen die internationale be kendheid hebben gekregen door hun voortdurende demonstraties op het Plaza de Mayo in Buenos Ai res om opheldering te krijgen over de spoorloze verdwijningen van hun familieleden die tegenstan ders waren van het militaire regi me. Met de onthulling van een ge denksteen werd het nieuwe plein in Osdorp in gebruik gesteld. Op de steen staat de tekst: In verbon denheid met de strijd van de Moe ders in Argentinië 12-03-1986. ADVERTENTIE Veranderingsproces roept grote weerstand op AMSTERDAM - De uiterlijke kenmerken wijzen op een over spannen patiënt: overtrokken reacties, het huilen nader dan het lachen en bovendien buitenmati ge gevolgtrekkingen over in we zen pietluttige zaken. Het Am sterdamse politiekorps maakt sterk die indruk. door Huub Klompenhouwer Eerst lopen de wijkagenten te hoop in Amsterdam. Die doen het nog netjes. De nieuwe struc tuur van de Amsterdamse politie moet van iedere agent ook een wijkagent maken. Oom agent verliest daarmee zijn status als unieke vertrouwenspérsoon in de wijk. Dan komt de narcoticabrigade. Klachten over onderbezetting. Ze kunnen het werk niet meer aan. 'Dweilen met de kraan open' wordt zo langzamerhand een ge vleugeld gezegde bij de hoofd stedelijke politie. De Amster damse jeugd- en zedenpolitie trekt ook al de registers open. Onderbezetting betekent dat ze zelfs niet meer aan het controle ren van bordelen en gokhuizen toekomen. En nu dan, bij een bezoek van burgemeester Van Thijn aan het drukke districtsbureau Lijn baansgracht ook de recherche van dat bureau. Geen mensen ge noeg om het vele werk aan te kunnen. Het lijkt goed mis met de Am sterdamse politie. De operatie drugsvrijhouden Zeedijk, opper machtig ontruimen van kraak panden, ze verslinden politie mensen. En juist daaraan is een chronisch tekort in de hoofdstad. De acties worden niet alleen ingegeven door het tekort aan manschappen, want daar klaagt Amsterdam al jaren ovér. Op de achtergrond speelt een belang rijk stuk onvrede met het werk mee. Onvrede over de nieuwe structuur van de politie, waarin de straatagent recherchewerk moet doen en de rechercheur an der werk. Waarin de recherche een stukje van het vrije-jongensi- mago moet inleveren. En tegelijk zijn er door de structurele veran deringen in het korps desillusies omdat de carrièreplanning van sommigen doorkruist wordt. Dus ook nog eens financiële on vrede. Op de achtergrond spelen ook de bonden eer» rol. Aanvankelijk hadden ze instemmend gerea geerd op de voorgenomen wijzi gingen. Zelfs werd hoofdcom missaris Valken tot spoed ge maand toen die veranderingen te lang uitbleven. Nu dat verande ringsproces gestalte krijgt, geeft het onrust en vraagt het offers binnen het korps. Met name bij de specialisten, die vooral onder de rechercheurs te vinden zijn. De twee grote bonden, de Al gemeen Christelijke en de Ne derlandse Politie Bond hebben leden zien weglopen. De jonge vrije bond, inmiddels na wat ge hakketak uit de Nederlandse Po litie Vereniging gestapt, weet nu handig de ontevredenen te bun delen. Vooral binnen de narcoti ca-brigade Veranderingsproces Voor een deel vallen de kriti sche noten en de jammerklach ten van de rechercheurs toe te schrijven aan een spel om het weggeven van de zwarte piet. Die ligt nu dus bij de korpslei ding en Van Thijn, als hoofd van de politie. Maar Van Thijn liet weten het veranderingsproces stug door te zetten. Daarmee aangevend, dat de overspannen reacties van de rechercheurs thuis horen in het rijtje 'spier blessures door een gewijzigd marstempo'. Zoals in iedere gro te organisatie verlopen dergelij ke ingrijpende veranderingspro cessen niet zonder pijn en pro blemen. De roep dat Amsterdam veel onveiliger is dan de media voor geven, moet ook al onder het hoofdstuk overspannenheid ge rangschikt worden. Het weerleg gen van de cijfers uit de statistie ken, die ze zelf mee helpen op stellen, is kortzichtig. Statistie ken zijn er juist om een stukje realiteitszin bij te brengen. Wie dagelijks met criminaliteit om gaat, heeft snel de neiging te den ken dat de hele wereld crimineel Blijft staan dat de Amsterdam se politie momenteel 600 man (en vrouw) tekort heeft. En dat de sa lariëring, die gelijk is aan een rustig baantje in de provincie, niet bepaald fantastisch te noe men is. De werkdruk en de geestelijke belasting is in Am sterdam veel zwaarder, zeggen ze in de hoofdstad. Dat kan waar zijn, maar dan is een actie voor meer geld het middel. Een betere salariëring zal het ook eenvoudi ger maken om nieuw personeel te Braderije, dat is Echte Boter voor bakken en braden. Biefstuk wordt lekkerder dan ooit, de smaak van kip krijgt vleugels en appeltaart wordt van banketbakkersklasse. Braderije is er gelukkig weer volop. En nog steeds ongelooflijk goedkoop: I I maximaal f 1.15 per pakje van 200 gram. Op naar de winkel! JL«JL J

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5