'De lijnen zijn politiek vastgebeiteld, bij alle partijen' 'Het college vindt mensen met kritiek maar lastig' 'Burgemeester Goekoop kan 16 uur per week (minder) werken' PAGINA 4 LEIDEI DONDERDAG 13 MAART 1986 Lijststrekker Tesselaar (PvdA) wil nog vier jaar wethouder blijven LEIDEN - "Ik wil niet in een situatie werken, waarin geen werkbare meerderheid is: steeds met alle hens aan dek, enorm veel kracht steken in het bereiken van compromis sen". Lijsttrekker Dick Tesselaar (46) van de PvdA ten voeten uit, als hij terugkijkt op de periode 1974-1978, - waarin de PvdA onder meer met een later afvallige PSP zitting had - en vooruit kijkt naar de komende vier jaar. De keus: een programcollege met voldoende steun in de raad, 21 of 22 zetels en niet minder. "Anders moet je het in nog sterkere mate dichtspijkeren dan nu het geval is. Het zit hem in de kosten/batenana lyse: hoeveel energie moet je erin steken om 't voor elkaar te krij gen". door Raymond Peil De afgelopen vier jaar viel die af weging positief uit, meent Tesse laar, verwijzend naar de huidige raadsmeerderheid van PvdA en WD. "Er is nu de gelegenheid voor afwijkend stemgedrag. Met Balans een meerderheid van één zetel wordt het veel moeilijker". weging in het standpunt van de PvdA, in die zin dat het uitgangs punt dat derden geen winsten op grond mogen maken, keihard over eind staat. Ik zou best grond willen verkopen, maar dan met een plicht tot terugverkoop aan de gemeente tegen een geïndexeerde prijs". De inbreng van de WD in het college wordt alom laag ingeschat. Tesselaar bestrijdt dit. "Er is spra ke van collegebeleid. Alles wordt gedaan door het college. Als een nieuweling (Kuijers) aantreedt, dan komen er ook weer nieuwe ideeën". Het is dus geen enkel probleem om op deze voet verder te gaan? "Dat heeft de ledenvergadering al uitgesproken. Als wordt doorge gaan met een program-college, een goed programma, en dat komt er de komende vier jaar naar mijn ta xatie ook, zal er alleen wat in de marge verschuiven". Aan de verschillen van inzicht omtrent verkeer, erfpacht en - bij de begrotingsbehandeling - de on- roerend-goed belasting, met de WD tilt de PvdA-lijsttrekker niet zo zwaar. "Dat zijn de traditionele items, waaruit geen bloed is ge vloeid". "Wat de erfpacht betreft zit er be- Wat is er voor nodig om te zorgen dat de PvdA de WD laat vallen? "Bijvoorbeeld de verkiezingsuit slag. Het is nog steeds een ver standshuwelijk, dat niet uitsluit dat je een beetje van elkaar gaat houden. Maar er zijn niet voor niets die momenten, eens in de vier jaar, dat je je afvraagt 'willen we dat nog?'. Verandering om de verande ring kan best aardig zijn, maar de balans maak je op over de afgelo pen vier jaar". De belangrijkste resultaten die de afgelopen jaren naar zijn idee zijn geboekt somt Tesselaar vlot op: "De eerder gemaakte keuzen zijn bevestigd. Een belangrijk feit is dat we indertijd voor de stads vernieuwing hebben gekozen. Daarin hebben we voorop kunnen lopen. De kwantitatieve woning nood wordt beetje bij beetje een kwalitatieve". "Die lijnen zijn politiek vastge beiteld, bij alle partijen. Daarnaast zijn wij in staat gebleken wat aan de werkloosheid te doen. Door die politieke lijn - de stadsvernieu wing - heeft de stad tien jaar op zijn kont gelegen. Nu zijn we een beetje af van het imago dat je een arme, wat debielige stad bent". "Financieel staan we er verhou dingsgewijs beter voor dan 12 jaar geleden. De artikel 12-status is een vloek, maar ook een zegen". Toch denkt Tesselaar dat de komende periode moeilijker zal zijn. "We zullen creativiteit aan de dag moe ten leggen. Je komt meer in verfij ningen. Het hak- en breekwerk is achter de rug". Personeel De portefeuille economische za ken is in de loop van de jaren steeds interessanter geworden. Met de politieke successen is tot dusver de WD (wethouder Fase) gaan strijken. Bij eventuele zetel winst ziet Tesselaar het incasseren van economische zaken door de PvdA, als een mogelijkheid om die winst tot uitdrukking te brengen. "Maar misschien is personeelsza ken (pz) veel meer voor de hand liggend", tekent hij daarbij aan. "Vanwege het doelgroepenbeleid en maatregelen ten aanzien van verruiming van het zwanger schapsverlof of ouderverlof. De economische portefeuille heeft zijn voors en tegens". Dick Tesselaar: "Ik wil best met De la Mar in het college zitten". "Ik denk dat je er hijs aan hebt. Het is een wereldje waarin WD-politici zich makkelij ker bewegen", stelt Tesselaar, die de successen in deze sector moeite loos Jos Fase toewuift. "Weinig is daarin rationeel. Er is weinig nieu we werkgelegenheid. Het gros is verplaatsingen. Het zijn moeizaam beïnvloedbare factoren die er toe doen. Bij een Amerikaans bedrijf speelde bij de vestiging in Leiden bijvoorbeeld het feit dat de direc teur vroeger in Leiden in heeft ge woond". "De markt is bovendien ontzet tend wisselvallig. We hebben een prachtige stedebouwkundige op zet voor het Schuttersveld ge maakt. Die is nu al aan bijstelling toe. Het Schuttersveld is tot toplo- katie verklaard. Je ziet echter dat ondernemers zich daarvan niets aantrekken. De ruimte aan de Ples- manlaan en aan de Kanaalweg blijkt veel gewilder te zijn". De kritiek op wethouder Fase, die ook in PvdA-kringen heeft ge klonken, hoeft volgens Tesselaar .geen consequenties te hebben. "Ik heb geen persoonlijke voorkeur voor de samenstelling van het nieuwe college. Mensen denken dat alleen maar. Als ik terugkijk - ik begin een beetje een opa te wor den - ligt de lijn nu vast. Er zit geen voor- of tegenkeer meer in". Daar (foto Holvast) om ook kan Tesselaar zonder veel gewetensbezwaren zeggen dat 1986-1990 zijn laatste periode is als wethouder. "Dat is een bewuste keus". "Eén van de problemen bij de overheid - en ook dus bij de ge meente - is het feit dat er weinig kosten/batenbesef is", merkt Tes selaar dienaangaande op. "Het geld hoeft niet eerst verdiend te worden, voordat het kan worden uitgegeven. Bij het bedrijfsleven ligt dat anders. Ik vind het belang rijk om dat ook een keer mee te maken". Aftreksel Wat de samenstelling van het toekomstige college betreft stelt hij dan ook 'dat de PvdA zich heeft voorgenomen alle partijen te bena deren', waarbij Tesselaar D66 ter rechterzijde plaatst. "In het Leidse is D66 een aftreksel van het CDA, niet van de VVD. Met Hoekema en Snelders heb je tegengestelde denkbeelden in één club. 'Er is wat voor en tegen' en ze koersen in het midden", geeft Tesselaar het weer. "De Leidse politieke situatie wordt gekenschetst door een klei ne politieke minderheid die de ba lans kan laten doorslaan. De rol van D66 zou groter kunnen zijn dan ze zelf denken. Bij de horeca- discussie was er een meerderheid van CDA. VVD en D66. Dat had den ze in andere gevallen ook moe ten doen", doceert hij. Los daarvan meent de PvdA- lijsttrekker dat Links Leiden het de afgelopen vier jaar goed heeft gedaan. Hij geeft probleemloos toe dat die fractie ergerlijk aan de lin kervleugel van de PvdA heeft zit ten trekken, maar 'dat is hun tradi tionele rol'. Over de kansen van Links Leiden als collegepartner: "die zijn even groot als die van ie der ander. Ze zijn de luis in de pels. Het geweten van de PvdA. Die rol ligt ze overigens beter dan het werken in bestuurlijke compro missen". Tesselaars twijfels over Links Leiden als stabiele collegepartner komen enerzijds nog voort uit de ervaringen van 1974-1978. "Daar komt bij dat elke gefuseerde club stabiliteit moet vinden. Stalinisten, verlichte gereformeerden en tradi tionele PSP'ers bij elkaar, dat is toch een bont gezelschap", zegt hij. "Ik vraag me af hoe het bestuur lijke zich verhoudt tot het ideologi sche. De afgelopen tien jaar hing het er sterk van af wie er zaten. Ik wil best met De la Mar in het colle ge zitten. Voor hem heb ik een per soonlijke waardering. De la Mar als wethouder volkshuisvesting? Nee, nee, dat heb ik al eens gezegd". De verhouding van vier PvdA- wethouders tegen twee andersoor tige wethouders is (nog?) geen wet van Meden en Perzen. "Die discus sie moeten we nog voeren. Bij deze burgemeester zou ik niet zo'n trek hebben in '3-3', zodat Goekoop de doorslaggevende stem kan hebben in het college". Hij geeft wel aan bij de keuze '3-3' of oppositie liever in het college te willen zitten. Over de ervaringen met het CDA laat Tesselaar zich, een hoogstaand goed in PvdA-kringen, zich bedui dend minder positief uit. "Het voe ren van goede oppositie is heel moeilijk. Ik vind dat het CDA dat onvoldoende doet". "Het CDA zeurt steeds over ge miste subsidies van van het Euro pees Sociaal Fonds. Doch daar heen hebben we, zoals mijn collega Bordewijk opmerkte, meer papier gestuurd dan we met het REAL- plan binnen gekregen", schampert Tesselaar. Over het steunfonds voor de minima, waarmee het CDA pronkt: "Charitas. Het CDA kan beter op landelijk niveau wat doen". Dienstverlening Als de PvdA-lijsttrekker naar de toekomst kijkt, ziet hij een daaraan verwant, braakliggend terrein. "Ik wil me sterker dan voorheen bezig houden met de dienstverlening van de overheid, vooral van de ge meente. De overheid moet zich veel sterker bewust worden van het feit dat ze klanten heeft, juist als er soms sprake is van een mo nopolie-positie". "Dat geldt bijvoorbeeld voor het EBR net zo goed, als voor het bu reau huisvesting. Daar hebben ze altijd geleefd met een overvloed aan klanten die, bij wijze van spre- ken, met de pet in de hand om een woning komen vragen. Woonruim teverdeling moet gewoon zorgen dat de mensen het huis krijgen dat ze willen hebben. Het gaat erom dat je binnen een redelijke termijn, voor een redelijke prijs een rede lijk produkt krijgt". Zit de PvdA nu op rozen, met hoogstwaarschijnlijk zetelwinst, een vrije keuze uit collegepartners en een toekomstige meerderheid in het college? Tesselaar: "Die beer schiet ik niet meer. Eerst zien dan geloven. In 1978 zouden we, af- gaand op de statenverkiezingen 17 zetels krijgen. Het werden er 14. Ze bekijken het maar met die verkie- zingspolls". Hans de la Mar (Links Leiden): belangstelling voor politiek is kapotgemaakt door Wim Wegman LEIDEN - Het huidige PvdA-WD-college blijft in elk ge val op één belangrijk punt in gebreke: het betrekt nie mand meer bij het beleid. Het is een technocratisch be stuur geworden. Beleid wordt gezien als een zaak voor goed opgeleide ambtenaren. Het college gaat niet meer naar de bevolking toe om samen met haar het beleid te maken. Alleen de collegepartijen worden nog bij het be leid betrokken, en zelfs zij niet eens bij alle punten. Hans de la Mar, lijsttrekker van Links Leiden - een combinatie van PSP. PPR en CPN - laat er geen twijfel over bestaan. Het PvdA- WD-college is op de verkeerde weg. Als het aan hem ligt komt er daarom, als het maar enigszins kan, na de verkiezingen een colle ge aan het bewind met PvdA- en Links Leiden-wethouders. Dat het huidige college op de verkeerde weg is, blijkt volgens hem uit de opstelling van burge meester en wethouders bij bijvoor beeld de bouwschandalen. "Op een gegeven moment wordt er ge zegd: 'Kom op mensen, niet zeu ren. Zoals wij het gaan doen, is het het best'. Het college vindt mensen die kritiek hebben lastig. Die lopen het college maar voor de voeten", zegt De la Mar. Een volkomen verkeerde opstel ling, vindt hij. De kritiek vanuit de bevolking is de afgelopen jaren juist beter en meer inhoudelijk ge worden i doordat mensen zich nu kunnen laten bijstaan door des kundigen. "De technisch bewo ners adviseurs en het instituut bur gerraadslieden, bijvoorbeeld", zegt De la Mar. "Vroeger verlangden mensen wel eens zaken die technisch niet waren te verwezenlijken", gaat hij verder. "Dat is nu veel minder het geval. Het college vindt die advi seurs echter maar lastig volk en on ruststokers. Zakelijke kritiek, dat schijnt niet meer te mogen. Het college laat daar geen ruimte Inleveren De lijsttrekker v stelt dat het huidige PvdA-WD- college elk besluit presenteert als of het het beste is voor de stad. Iets* waar vervolgens niet meer van af-' geweken mag worden. Opmerke-' lijk noemt hij het ook dat noch de PvdA noch de WD ooit duidelijk hebben op welke punten zij nu pre-, bies hebben 'ingeleverd'. "In elk college dat uit meer dan één partij bestaat, is het niet te vermijden dat een van de beide partners soms iets moet inleveren. Het is dan toch niet erg om dat te laten merken? Ik vind dat je dat moet duidelijk ma ken aan de bevolking". De samenwerking tussen PvdA en WD is zo ver gegaan, dat het college nooit gebruikt heeft ge maakt van de linkse meerderheid in de gemeenteraad. Initiatiefvoor stellen kregen daardoor nauwe lijks een kans. Als het aan hem ligt, voert een eventueel links college wat dit be treft een ander beleid. "Ik vind ui teraard dat je in het collegepro gramma afspraken moet maken over een aantal belangrijke zaken. Je hoeft er echter niet alles in vast te leggen. De uitwerking van som mige punten kun je later aan de ge meenteraad overlaten". "En dan vind ik het helemaal niet erg als het college soms ge bruik maakt van wisselende meer derheden. Daarmee wordt de ge meenteraad een stuk interessanter. Nu is de belangstelling voor de po litiek toch kapot gemaakt? Kijk maar naar de vergaderingen van de Hans de la Mar: "Ik mag de gemeenteraad en de raadscommis sies. Daar zit meestal maar ander halve man en een paardekop op de wat het kost een links college moet komen. "Uiteraard moet zo'n colle ge kunnen steunen op een redelij ke meerderheid in de raad. PvdA en Links Leiden zouden samen minstens 21 zetels moeten halen". Maar zelfs dan is het voor hem nog geen uitgemaakte zaak dat er een links college komt. "Het hangt er vanaf hoe die 21 zetels zijn ver deeld over de beide partijen. We .moeten niet te klein zijn ten op zichte van de PvdA. Dat zou het ge val zijn wanneer de PvdA zeven tien zetels behaalt en wij maar vier. Krijgt de PvdA er vijftien en wij zes, dan is de verdeling al een stuk gunstiger". Links Leiden heeft op dit mo ment drie zetels in de gemeente raad: twee voor de PSP en één voor de PPR. De CPN, de derde partij in deze combinatie, had eveneens een zetel. De communis ten raakten die kwijt toen het raadslid Jan Brands uit de partij stapte. Hans de fla Mar verwacht dat de drie partijen bij de komende ver kiezingen minstens vier zetels ha len. Hij hoopt echter op twee zetels winst. Daarmee zou Links Leiden echter wel afwijken van de lande lijke ontwikkelingen. Die geven een verlies te zien voor de kleine linkse partijen. "Ik vind dat het landelijke beeld niet opgaat in Leiden. Hier is alles veel hechter. Er zijn geen ruzies binnen en tussen de linkse partij en. Bovendien, we hebben de afge lopen vier jaar heel hard gewerkt. Onze raadsleden hebben enorm veel contacten opgebouwd en zich goed ingezet voor de zwakkeren in de samenleving. Ik kan me niet voorstellen dat dat geen resultaat heeft". Maar wat doet hij wanneer Links Leiden toch een of meer zetels ver liest? De la Mar: "Dan ga ik goed na- tribune. Een enkele uitzondering denken of ik me nog beschikbaar te gaan. Ik steek ontzettend veel steeds minder op e energie in het raadswerk. Ik maak tij te lijken", weken van 60 uur. Als Links Lei den verliest, kan ik me misschien VorWcUTing beter op een andere manier inzet ten voor onze achterban, bijvoor beeld door weer voor wijkorgani- saties te gaan werken". daargelaten, natuurlijk". De la Mar stelt dat er niet koste stel als raadslid. Of het wel zoveel zin heeft om op deze manier door Ruzies Als Links Leiden en de PvdA na de verkiezingen een meerderheid krijgen in de raad, is het nog maar de vraag of de PvdA met 'klein links' in zee wil. De socialisten houden tot dusver de deur open voor zowel links als rechts. Toch lijkt een aantal mensen binnen de PvdA een beetje huiverig te zijn voor een links college. Per slot van rekening was een vorig links colle ge geen doorslaand succes. Daarin ontstond in 1975 een breuk door dat de PSP - De la Mars partij - eruit stapte. "Ik vind het onzin dat mensen daarop teruggrijpen. Niemand die toen bij de gang van zaken was be trokken, is hu nog lid van de PSP- fractie. Dat er bij de verkiezingen van 1978 over werd gesproken, was tot daar aan toe. Dat er in 1982 op werd terug gekomen, vond ik al vreemd. Maar dat er in 1986 nog over wordt gesproken, is flauwe kul. Links Leiden heeft bewezen een serieuze partij te zijn waarvan de leden hard werken en bereid zijn compromissen te sluiten". Maar wat dan te denken van de knetterende ruzies die De la Mar heeft uitgevochten met Tesselaar, wethouder van volkshuisvesting en lijsttrekker voor de PvdA. "Dat kan wel zijn", zegt De la Mar, "maar die knetterende ruzies leid den meestal wel tot een resultaat". "En vergis je niet, ik mag de poli tieke manier van werken van Tes selaar wel. Allebei verdedigen we onze standpunten fel. Daar komt nog bij dat Tesselaar in de raads commissie voor volkshuisvesting nauwelijks meer tegenstand krijgt. De WD doet zijn mond niet meer open en het CDAach, dat begint De la Mar heeft geen zin om plaats te nemen in een afspiege lingscollege met PvdA en WD of CDA. "Zo'n college schept verwar ring", stelt hij. "Ik vind datje men sen voortdurend duidelijk moet maken wat linkse en rechtse partij en zijn. Het CDA bijvoorbeeld stelt zich in Leiden, maar ook in andere gemeenten, sociaal op. Ze vraagt wat extra's voor de minima en zo". "Maar landelijk is het CDA een van de partijen die de minima kor tingen opleggen. Nu kun je zeggen: landelijk en plaatselijk, dat zijn twee verschillende dingen. Maar dat is niet waar. Al die plaatselijke afdelingen stellen het verkiezings programma van het landelijke CDA vast. Het sociale gezicht van de plaatselijke CDA's is dus schijn heilig", stelt de lijsttrekker van Links Leiden vast. Overigens kan De la Mar op dit moment niet zeggen of hy, als er een links college komt, wethouder wil worden. "Het ligt er maar aan welke post ik krijg aangeboden en hoeveel zetels we krijgen". Maar als hij wethouder wordt, kunnen er zich interessante situa ties voordoen. Links Leiden heeft zijn sympathie voor de kraakbewe ging nooit onder stoelen of banken gestoken. Hoe zou De la Mar han delen als er op een zekere dag een kraakpand moet worden ontruimd en hij moet die dag toevallig dienst doen als loco-burgemeester? "Dat ligt er maar aan", zegt hij glimlachend. "Als de universiteit nu zou vragen om Brill te ontrui men, en ik zou loco-burgemeester zijn, dan leg ik dat verzoek naast me neer. De universiteit heeft de rechter voorgelogen. Maar goed, als alles in orde zou zijn geweest, dan let ik óok op zoiets als: wat gaat er met het pand gebeuren als het leeg is. Ik denk dat krakers vaak gelijk hebben. Maar soms ook niet". Hoekema (D66en De la Mar (Links Leiden) tijdens lijsttrekkersdebat in Burcht: LEIDEN - 'Moet er meer inhoud worden gegeven aan het burgemeestersambt? Moet dit soort luxewerk worden gehand haafd? Of kan het in deeltijd worden ge daan?' Zie daar de vragen die tijdens het lijsttrekkersdebat in de Burcht - dat was georganiseerd en zaterdag wordt uitge zonden door Omroep Rijnland tv, de aar digste discussies losmaakten. De deelnemende lijsttrekkers, Cor Ver geer (SP), Joop Walenkamp (CDA), Dick Tesselaar (PvdA), Hans de la Mar (Links Leiden), Fred Kuyers (WD) en Jan Hoe kema (D66) namen wat dit betreft, wel licht wat onbezonnen, geen blad voor de mond. Op zich geen ramp. Ware het niet dat Goekoop, die op niet al te lange ter mijn moet worden herbenoemd, beter ter plaatse had kunnen zijn voor een ade quaat weerwoord. Jan Hoekema vindt dat Leiden geen full-time burgemeester nodig heeft. "Lei den is meer in het nieuws", complimen teerde hij Goekoop. "Zij het op pagina 5 van De Telegraaf, het Stan Huygens Jour naal. De werktijd zou zestien uur per week korter kunnen, met vermindering van loon. Deze burgemeester doet het niet slecht. Hij is echter geen goede voorzitter van de raad, hoewel dat geen reden is om hem niet te herbenoemen". Fred Kuijers nam zijn partijgenoot Goe koop in liefdevolle bescherming. "Het burgemeestersambt is meer dan een full logische zaak dat termijn wordt time baan. Het is Goekoop voor een benoemd". Vrolijke Frans Hans de la Mar roerde de van Links Lei den niet onbekende trom. "Wij willen een gekozen burgemeester. Leiden krijgt al tijd een WD-burgemeester". En: "Deze doet niks in de raad. Hij schrikt af en toe wakker en hamert De la Mar af. Zelfs zijn wettelijke taken vergeet hij wel eens. Een werkweek van zestien uur zou meer dan genoeg zijn voor de burgemeester van Leiden. Vraag de gemiddelde Leidenaar maar eens waarom deze burgemeester de sluitingstijden van de horeca wil verrui men". "Onze burgemeester is een vrolijke Frans", meldde Dick Tesselaar net zo op gewekt. "Hij mag van de PvdA alleen zijn wettelijke taken vervullen en doet dat ook. Wat de representatie van Leiden be treft: Goekoop doet een hoop achter de schermen doet en maakt gebruik van zyn vele connecties. Dan moeten we maar op de koop toe nemen dat hij De la Mar afha mert als die doorschreeuwt, wanneer ik aan het woord ben", aldus de PvdA-lijst trekker. CDA-opperhoofd Joop Walenkamp vond daarentegen dat de burgemeester best wat meer werk mocht hebben, met name in de politiek niet al te l portefeuilles, zoals personeelsbeleid, openbare orde doet hij goed. Hij laat het oordeel van de raad heel zwaar meewe gen. In bescherming van de raadsminder- heden mag Goekoop meer een uitdaging zien; Alle raadsleden moeten gelijk wor den behandeld wat informatieverstrek king betreft", aldus Walenkamp. SP'er Cor Vergeer stelde dat burge meester Goekoop wat meer representatie ve verplichtingen op zich zou moeten ne men. "Wat meer bij vijftig- en zestigjarige huwelijken aanwezig zijn en wat minder in de Leidse horeca", vuurde Vergeer een schot voor open doel af. RAYMOND PEIL Burgemeester Goekoop: wakker geschrokken...

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 4