Vlamingen op tournee met Jesus Christ Superstar' Passieconcerten Tender zet Leidse Ijshal op stelten Vrolijke 'Oidipous' Vera Verzijden fraai in het Franse lied Keuze uit verdienstelijk werk Pim de Vroomen DONDERDAG 13 MAART 1986 KUNST PAGINA 31 LEIDEN - Met het paasfeest in het vooruitzicht geven tal van koren de komende weken hun jaarlijkse passieconcerten. Bachkoor Holland Zo zal het in Leiden gevestigde Bachkoor Holland op zaterdag middag 22 maart in de Oude Kerk in Delft de Johannes-Pas sion van J.S. Bach uitvoeren. Be halve het Amsterdams Kameror kest werken mee de sopraan Bar bara Schlick, de alt Hilke Hel ling, de tenor (evangelist) Hein Meens, de tenor (aria's) Kenzo Is- hii, de bas (Christus) Max van Egmond en de bas (aria's) Her mann Chr. Polster. Aanvang 14.30 uur) Charles de Wolffs koor treedt op donderdagavond 27 maart en op vrijdagochtend 28 maart in de Leidse Pieterskerk aan om er Bachs Matthaus-Passion ten ge hore te brengen. Het Residentie- Orkest zorgt in dit geval voor de begeleiding. Voorts verlenen me dewerking de sopraan Marianne Koopman, de alt Hilke Helling, de tenor (evangelist) Kurt Equii- luz, de tenor (aria's) Peter Bar- tels, de bas (Christus) Hermann Chr. Polster en de bas (aria's) Max van Egmond. Het program ma vermeit voorts de namen van Hans Broekman (orgel) en Ben de Ligt gamba). Kaarten zijn verkrijgbaar bij alle WV-be- spreekbureaus, bij het Bureau Bachkoor Holland en bij K&0. Bachvereniging De Nederlandse Bachvereni ging zal dit jaar vijf uitvoeringen verzorgen van de Matthaus-Pas sion. De eerste is op 23 maart in de St. Baafskerk in het Zeeuwse Aardenburg, daarna gaat men naar het Muziekcentrum Vre- denburg in Utrecht (25 maart) en vervolgens op 27, 28 en 29 maart naar de Grote Kerk van Naarden. De vocale solisten zijn de tenor (evangelist) Howard Crook, de bas (Christus) Harry van der Kamp, de sopraan Gillian Fisher. de counter-tenor James Bow man, de tenor Mark Tucker en de bas Peter Kooy. De leiding be rust bij Jos van Veldhoven. De uitvoering op Goede Vrijdag is uitverkocht. Ex Animo De chr. oratoriumvereniging 'Ex Animo' geeft dinsdagavond 25 maart in de Leidse Stadsge hoorzaal een uitvoering van de Matthaus-Passion. De medewer kenden zijn de sopraan Lenie v.d. Heuvel, de alt Ananda Goud. de tenor (evangelist) Chris van Woerkom, de tenor Alex Ver meulen, de bas (Christus) Cor Niessen en de bas Joep Bröche- ler. Voorts werken mee Jaap Sietsma (viola da gamba). Ada v.d. Bent (orgel, continuo) en Ge rard Bal (orgel). Het Jongens koor van 'Ex Animo' en het Was senaars Jongenskoor verschij nen ook op het podium. Het Randstedelijk Begeleidings Or kest is eveneens van de partij. Het geheel wordt geleid door Wim de Ru. Aanvang 19.15 uur. Sempre Crescendo Het studentenmuziekgezel schap 'Sempre Crescendo' laat zich in deze passietijd ook niet onbetuigd. Marigaalkoor en or kest zullen op vrijdagavond 21 maart in de Leidse Lokhorstkerk een uitvoering geven van de Jo hannes-Passion. De solisten zijn Marianne Koopman (sopraan). Anke Zuithoff (alt), Ruth Pos (evangelist). Piet Korteknie (Christus) en Wim van Meeuwen (basaria's). De leiding berust bij Bastiaan Blomhert. Aanvang 20.15 uur. Exultate Deo De Matthaus-Passion van George Philipp Telemann zal op woensdagavond 26 maart wor den uitgevoerd door de chr. ora toriumvereniging 'Exultate Deo' in Voorschoten. Dit koor van Sander van Marion treedt in de Moeder Godskerk op. De mede werkenden zijn Jorine Samson (sopraan), Hans van Heyningen (Christuspartij), Fons Orie (bas, aria's). Wouter Hoedhart (evan gelist), Addie de Jong (orgel) en Tijn van Eyk (clavecimbel). Het Utrechts Begeleidings Orkest doet ook mee. Aanvang 20.00 Musica Vocale Passiemuziek ook in de Dorps kerk van Wassenaar, op zondag avond 16 rrtaart. Het concert wordt verzorgd door Musica Vo cale met medewerking van de or ganist Daan Dekker. Het pro gramma is afwisselend: muziek van Nederlanders, Fransen en Italianen over een periode van ruim 3'/2 eeuw. Zo zal de Messe pour le samedi de Pasques (mu ziek voor dc paaszaterdag) van Charpentier uit de tijd van Lode- wijk XIV worden uitgevoerd evenals Quatre motets pour un temps de penitence (muziek voor een boetetijd) van Poulenc. Het kamerkoor Musica Vocale, dat in 1973 werd opgericht, staat onder leiding van de dirigent-zanger Dick Hollander. De toegang tot het concert is gratis, maar er zal wel worden gecollecteerd. Aan vang 19.00 uur. Markus-Passion Het koor en orkest van het Utrechts Barok Consort geeft vanavond de eerste complete uit voering (reconstructie) in Neder land van de Markus-Passion van Joh. S. Bach. De reconstructie is van de hand van Jos van Veldho ven, barokdirigent van o.m. de Nederlandse Bachvereniging en het Utrechts Barok Consort. De Markus-Passion wordt vanavond uitgevoerd in de Waalse Kerk in Amsterdam, op 14 maart in de Augustinuskerk in Utrecht en op 16 maart in de Nieuwe Kerk in Groningen. Solisten zijn Barbara Borden (sopraan), Catherinee Patriasz (alt), Michiel ten Houte de Lange (tenor) en Harry van de Kamp (bas). Hallelujah Bachs 'Matthaus-Passion' klinkt vanavond in de Grote Kerk van Noordwijk-Binnen. Voor de uitvoering zorgen het gemengd koor 'Hallelujah' en het Haags Matrozenkoor met bege leiding van het Nederlands Baro- kensemble. De solisten: Ellen Bolongino (sopraan). Joke de Vin (alt), Lieuwe Visser (bas), Bernard Kruijsen (bas), Chris van Woerkom (tenor) en Jos v.d. Lans (tenor). Aanvang 19.30 uur. DEN HAAG (GPD) Er bestaat geen theater zonder publiek. En je vangt vliegen nu eenmaal niet met azijn. Deze vooral in Nederlandse gesubsidieerde theaterkringen niet zo populaire opvatting werd giste ren in Den Haag onomwonden ver tolkt door de leiding van het Ko ninklijk Ballet van Vlaanderen bij de presentatie van de rock-musical 'Jesus Christ Superstar' in ons land. Maar er werd onmiddelijk aan toegevoegd dat een dergelijk oor deel allerminst betekent dat de uit gevoerde produkties daardoor al leen maar behoudend of ouder wets en niet sprankelend en ver nieuwend van opzet zouden kun nen zijn. De Vlaamse conceptie van de meer dan vermaarde Angelsaksi sche bijbelse rockmusical is zo'n voorbeeld van een eigen, andere aanpak. Daarbij staan vakman schap, training en inzet voorop. Maar 'verkocht' dient de voorstel ling natuurlijk wel en derhalve ont komt men er niet aan de commer ciële aspecten van zo'n groot scheepse produktie in het oog te houden. „Het publiek moet zich in de voorstellingen herkennen. Het is de enige methode om de mensen in de schouwburgen terug te bren gen. Het loopt met onze theaters anders slecht af'. Zo luidde onge veer de filosofie van Rufus Collins, destijds betrokken bij de Londen- se produktie en nu tekenend voor de Vlaamse regie-versie van 'Jesus Christ Superstar'. Op 21 maart begint in het Haagse Congresgebouw de Nederlandse tournee van 'Jesus Christ Super star'. Tot begin juni en vervolgens gedurende het hele seizoen 1986- '87 doet de musical een groot aan tal theaters in ons land aan. De eer ste 'Jesus Christ'-voorstelling door het Ballet van Vlaanderen, waarin opgenomen de musicalgroep van de voormalige toneelgroep Arena uit Gent, werd vorig jaar december in Gent gegeven. De produktie (met in totaal 70 medewerkers) is Scène uit 'Jesus Christ Superstar' door het Koninklijk Ballet van Vlaanderen in Vlaanderen met groot enthou siasme ontvangen. Maar, zoals de Nederlandse im presario Jacques Senf opmerkte, het schort bij onze zuiderburen aan voldoende geschikte accomoda- ties. Er zijn er maar 20. In ons land bestaan er 6 maal zoveel. Daarom wijkt men graag uit naar het noor den. Bovendien behoren Nederland en Vlaanderen tot één creatief taal gebied, beklemtoonde Marcel van der Bruggen, voorzitter van het be stuur van het Ballet van Vlaande ren. Er is daar een groot potentieel aan talent aanwezig dat in staat is tot grote, internationale theater evenementen, zélfs in de Neder landse taal. Laten we afstappen van zelfverminkend nationalisme: de grenzen zijn toch voor een groot deel al weggeveegd. Senf stipte in dit verband nog even aan dat het succes van Urbanus in Nederland aanzienlijk groter is dan dat van Toon Hermans of Jasperina de Jong bij de Vlamingen. De voorgeschiedenis van het Christus-verhaal in musical-jas (tekstdichter Tim Rice; componist Andrew Lloyd Webber) is genoeg zaam bekend. Zowel de toneelpro- duktie als de film kenden een over weldigend succes. Maria Magdale- na's aria ,,I don't know how to love him" werd een topper en de dub- bel-elpee met de integrale versie van het werk brak alle records op de wereldmarkt: in minder dan twee jaar werden meer dan 5 mil joen exemplaren verkocht. Behalve met 'Jesus Christ Su perstar' komt het Ballet van Vlaan deren met nóg 4 internationale pro dukties naar Nederland: 'Piaf (de ontroerende musical van Pam Gems over het turbulente leven van de Parijse straatmus Edith Piaf), 'Little Shop of Horrors', 'My fair Lady' en 'Evita' (eveneens van Rice en Webber). Verder zullen er verschillende balletprodukties te zien zijn: 'Assepoester', 'De idioot' en 'Moves'. Jesus Christ Superstar" komt o.m. in Den Haag, Amsterdam. Rotterdam, Utrecht. Schevenin- gen, Amstelveen en Hilversum. LEIDEN - De Leidse IJshal trok gisteravond een merkwaardig publiek. Een dame in een rol stoel werd over de baan gereden, twee Engelssprekende kunst schaatsers voerden begeleid door een omvangrijke coach ca priolen uit waarbij vaak over de ijsvloer werd gerold en er was ook nog een vrouwtje op friese doorlopers, door wie je je schaat sen in de was kon laten zetten. Ze had een kastje op haar rug, met daarin een zelf ontwikkeld middeltje dat gretig aftrek vond. Het patent was al aangevraagd, vertelde ze. Al die ongebruikelijke schaat sers behoorden bij de groep Ten der. Dat is een groep uit Amster dam, die theater maakt op onge bruikelijke plaatsen. In het verle den hebben ze gespeeld op cam pings, terrassen, in de Amster damse bijenkorf, in de trein, in postkantoren en zwembaden. Het publiek wordt nooit van te voren op de hoogte gesteld dat de groep komt, want Tender houdt van verrassingen. Niet iedereen is erop gesteld dat mensen zich anders gedra gen dan van hen wordt verwacht. Tender is in het verleden niet overal even vriendelijk ontvan gen. Zo viel 'Tender Recrëeert' in mei van het vorig jaar in Noord- wijk niet bepaald in goede aarde. Maar 'Tender on Ice' kreeg gis teravond een warm onthaal. De voorstelling - als je wat Tender doet tenminste zo mag noemen - begon zo rond een uur of acht heel onopgemerkt in het restau rant. Ik wist dat Tender zou ko men, maar wie hoorde er nu bij de groep en wie niet? Die twee dames aan de bar, die elkaar er van beschuldigen op Nederland- Recital door Vera Verzijden, mezzo sopraan en Ben Hurrelbrinck, piano. Werken van Schumann, Strauss, Ra vel en Debussy. Gehoord in de Ka pelzaal van K&O op 12 maart. LEIDEN - Bij het samenstellen van programma's voor liederen- avonden wordt vaak geput uit het werk van de romanticus Ro bert Schumann (1810-1856). Zo hebbe ook Vera Verzijden en Ben Hurrelbrinck van zijn om vangrijk oeuvre een dankbaar gebruik gemaakt: het gedeelte voor de pauze bestond vrijwel geheel uit diens composities. Ze hebben echter een aantrekkelij ke keuze gedaan, mede door zich te beperken tot twee thema's: liefdes- en nachtliederen. Beide genres geven de zanger volop gelegenheid tot sfeerschil- se sterren als Mies Bouwman en Carry Tefsen te lijken, is dat nu Tender? Die mevrouw in de rol stoel, die steeds maar om appel- punt met slagroom vraagt, speelt ze toneel of is ze echt zielig? Hoort die jongeman op de ijs vloer met een spiegeltje in de hand en walkman op het hoofd misschien erbij, of anders die binken op hockeyschaatsen, die telkens met knerpende ijzers vlak voor de hekken tot stilstand komen? Of zijn het toch die hard rijders, die tientallen rondjes per uur draaien? Dat is het aardige van Tender: doordat ze zich ten dele aanpas sen aan de omgeving waarin ze spelen, laten ze de grenzen tus sen theater en werkelijkheid ver vagen. Ze veranderen door hun aanwezigheid alle schaatsers in acteurs en laten je weer eens be seffen dat het hele leven een schouwspel is. En datje heel gek kan doen voor je werkelijk voor gek wordt versleten. Langzamerhand wordt duide lijk wie echt bij Tender hoorden. Het is die keurige mevrouw, die met een groot blok ijs op een kar retje lange tijd ongemerkt haar rondjes draait. Het zijn die in het zwart gestoken hardrijders, die luidkeels worden aangemoe digd. En inderdaad die dame in de rolstoel; haar metgezel laat haar vaak in de steek om zélf zwierige krullen te draaien. Ze wordt dan door andere schaat sers bereidwillig van hot naar haaf gereden, haar radio op top- volume. Dat kunstschaatsende duo hoort er natuurlijk ook bij. Hun grootste stunt krijgt veel na volging: hij plat liggend op het ijs, zij zittend op zijn rug. deren. Het opvallendst deed mezzo-sopraan Vera Verzijden dit, met haar wat donkere timbre en pittige, preciese articulatie, in 'Der Hochlander-Witwe' en 'Ver- ratene Liebe'. In liederen, die hun werking echter meer ontle nen aan uitgestrekte melodie-bo gen, zoals het bekende 'Mond nacht' kostte het vasthouden van de spanning haar duidelijk meer moeite. Als overgang tussen beide the ma's speelde Ben Hurrelbrinck het deel 'Aufschwung' uit Schu mann's Phantasiestücke opus 12. Een van nature heftig stuk, het geen door zijn assertieve piano spel nog eens extra werd geac centueerd. Hoe verdienstelijk op zich deze uitvoering ook was, op deze plaats in het programma Om half tien trekt Tender de schaatsen weer uit, maar zet het masker nog niet'af. Als in het res taurant de dame met het grote ijsblok over een tas struikelt, viel het stuk tussen de gevoelige liederen toch enigzins uit de toon. Wat sfeer betreft beter aanslui tend bij de liederen was Schu mann's 'Der Abend'. Zijn ge nuanceerde spel in deze piano solo vormde een vloeiende over gang naar een tweetal liederen van Richard Strauss. Zijn bege leiding was daarin uitstekend: de toonschilderingen in 'Die Nacht' en de cello-achtige cantilenen in 'Nachtgang' lieten niets te wen sen over. Hij maakte hiermee zijn wat overheersende spel in sommige Schumann-liederen ruimschoots goed. Na de pauze was het program ma gewijd aan de Franse impres sionisten Ravel en Debussy. De beheerste uitvoering van Ravel's haast ze zich de splinters te ver zamelen. "Voor vanavond, bij het koud buffet met oesters", zegt ze. ARIEJAN KORTEWEG Sonatine voor piano-solo effende de weg voor een fraaie vertolking van Claude Debussy's 'Trois chansons de Bilitis' en Ravel's 'Cinq mélodies populaires Grec- ques'. Vera Verzijden wekte de indruk zich in deze liederen meer op haar gemak te voelen dan bij het romantische repertoi re. Haar tere, verstilde en subtie le aanpak van deze mélodies en chansons, gekoppeld aan een voorbeeldige uitspraak van het Frans, was indrukwekkend. Met een ontspannen vertol king van Schubert's 'Blumen- brief als toegift (zeer toepasse lijk gezien de bloemenzee die beide uitvoerenden ten deel was gevallen) werd het recital beslo ten. ABRAHAM GOEDHALS Laios, voorstelling gebaseerd op de geschiedenis van Oidipous en zijn familie door het Werkteater. Met: Carla Reitsma, Sabine Heres, Neel Holst, Marc Krone, Dick van Gendt en Herman Vinck. Regie: Yolandc Bertsch. Gezien op 12 maart in het LAK. Aldaar nog vanavond te zien. LEIDEN - De klassieke Oidi- pous-mythe is in de benadering van het Werkteater uitgangspunt voor een vrolijke voorstelling. Het programmaboekje geeft een uitvoerige samenvatting van het gegeven, waarmee de spelers als het ware met het handboek 'im provisatie-technieken' aan de slag zijn gegaan. Voor de humor, waarmee men de tragische en door Freud nog eens extra zwaar beladen stof onder handen heeft genomen, zijn na de première al prachtige termen als 'vormexpe riment' en 'ontmythologisering' bedacht. Eigenlijk klinkt dat te mooi en lijkt het een theoreti- Expositie met werk van Pim de Vroomen, tot 28 maart. Werkplaats De Bange Duivel, Rijndijkstraat 4, Leiden. Geopend do. van 13-17 uur en van 20-22 uur. Za. en zo. van 13-17 LEIDEN - De meeste schilderij en op de expositie van Pim de Vroomen bij 'De Bange Duivel' zijn van bescheiden afmetingen. De keuze voor een dergelijk for maat heeft duidelijk te maken met de tijdsfactor omdat schilde ren tot een van de nevenactivitei ten (hobby zou in dit verband te vrijblijvend klinken) van De Vroomen behoprt. Wil je niet met een reeks onafgemaakte stukken blijven zitten dan ben je gedwon gen jezelf enige beperkingen op te leggen zoals hier wat betreft de grootte. Pim de Vroomen werkt als ambtenaar op een mi nisterie en naast zijn artistieke bezigheden vertaalde hij ook mo derne Japanse verhalen in het Nederlands; kortom een veelzij dig mens. Het tentoongestelde werk is in te delen in twee perioden - de pa nelen en waterverfschilderingen gemaakt tussen 1966 en 1969 en de acrylschilderijen en assem blages uit de afgelopen vijf jaar. Dit geheel wekt allereerst deze reactie op: verbazing dat in één persoon zoveel manieren van schilderen .verenigd zijn. De ver schillen zijn niet te verklaren door de ontwikkeling in de hier ontbrekende tien jaar maar zij zijn het gevolg van de werkwijze die het oudere en het recente werk kenmerkt. De Vroomens schilderijen getuigen van zijn in teresse voor het experimenteren met het materiaal. Voor het ver krijgen van een bepaald effect benut hij de nerf van het hout of de structuur van het hard-board waarop hij schildert. Het uitpro beren van de mogelijkheden van de materialen zet nog sterker door in de assemblages van de laatste jaren waarin hij combina ties maakt van uiteenlopende voorwerpen, zoals metalen on derdelen, benen van speelgoed poppen of afvalmateriaal. Pim de Vroomen put zijn the ma's uit eigen ervaringen en uit een levendige verbeelding. In het vroege werk wisselen reisim pressies, stemmige landschap- sche rechtvaardiging van een produktie, waarbij het niet meer en niet minder om een speelse improvisatie gaat. Antigone, dochter van Oidi pous, mag van de Thebaanse heerser Kreon haar broer, een vijand van Thebe, niet begraven. In het conflict met de overheid gehoorzaamt zij de door haar er varen plicht en begraaft haar broer. Met deze tragische twee strijd bijvoorbeeld, die speelt aan het eind van de geschiedenis van Oidipous en zijn nageslacht, wordt hier baldadig omgespron- pen en abstracte composities el kaar af. Daarbij lijkt het of De Vroomen even gemakkelijk van onderwerp wisselt als van schil- dertrant. Een expressieve toets staat in een volgend stuk het ge bruik van gladgestreken partijen niet in de weg en een vereenvou digde of vrolijke naïeve vormen taal gaat samen met het duidelijk Japanse karakter van een meer geabstraheerd beeld. Soms ver werkt De Vroomen decoratieve patronen als bijwerk in zijn voor stellingen maar even later keert een soortgelijk patroon terug als zelfstandig element in de compo sitie. Overheerst in het werk uit de jaren zestig vaak het paars, de nieuwe schilderijen tonen een le vendig en uitgesproken kleurge- gen. Antigone komt op een tan dem aanrijden, ziet haar dode broer liggen en vraagt zich tegen over haar zuster in Gronings ac cent af, wat ze moet doen. Een hele geestige, droogkomisch ge speelde scène met een knipoog naar het publiek, waar zoals ge zegd niet veel meer achter zal zit ten dan puur speelplezier. Van Antigone's zuster Ismène worden de 'historische' woorden geciteerd: rot op, gup! Op deze manier ontstaat natuurlijk vrij gemakkelijk een vrolijke boel. Dergelijke grappen kenmerken voor het belangrijkste deel deze merkbaar op improvisaties geba seerde produktie. Incidenteel kan zoiets, en bleek ook, hoogst vermakelijk zijn. Maar het is eer lijk gezegd niet te hopen, dat de spelers, die nu onder de naam 'Werkteater' optreden, langs de ze weg blijvend naar een nieuwe werkwijze gaan zoeken. WIJNAND ZEILSTRA bruik. Uitzondering hierop is de uit vier stukken bestaande serie 'Van oorlog en van mensen'. De ze krachtige en strenger opge bouwde shilderijen geven samen met Remember Mengele' de dui delijke betrokkenheid aan met menselijke problemen, vroeger en nu. Hieruit valt ondermeer af te leiden dat het De Vroomen niet gaat om het schilderen al leen maar om een manier om ui ting te geven aan persoonlijke ideeën, als mogelijk tegenlicht voor de dagelijkse bezigheden. In de loop der jaren heeft dit een aanzienlijke hoeveelheid werk opgeleverd, wat een uitzonderlij ke prestatie mag heten gezien de aard en het niveau van de ge toonde selectie daaruit. NANCY STOOP Bij 'De Bange Duivel'

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 31