Bouwplan nieuwe school al klaar Verkiezingsoproep twee weken vastgehouden door directrice bejaardenhuis Directeur lagere tuinbouwschool Rijnsburg tevreden man Tijdmachine veilig onder dak Gewapende poging tot overval Inbraak in noodgebouw 'Anders raken ze de kaarten maar kwijt' UIT HET Leren over natuur op groene cursus van IVN Marokkanen eisen boerderij DONDERDAG 13 MAART 1986 PAGINA 27 Hazerswoudse uitvinding nu in Expressie '70 ALPHEN AAN DEN RIJN - De tijdmachine, een kunstwerk van Ernst Kamphuis, staat sinds gisteren veilig en wel in de hal van creativiteitscentrum Ex pressie '70. Het is inmiddels de derde tijdmachine van de sinds kort van Hazerswoude naar Leiden verhuisde kunstenaar. Vorig jaar mei werd het eerste apparaat, vervaar digd in opdracht van de plaatselijke Culturele Raad, geplaatst in de vijver achter het Hazerswoudse ge meentehuis. De machine dreef in het water om te voorkomen dat vandalen er de hand aan zouden slaan. Al snel werd vanaf de kant de uitvinding van Kamp huis met de nodige rommel bekogeld en half tot zin ken gebracht. De kunstenaar lapte zijn machine, die bijna geheel van rotzooi is gefabriceerd, weer op, waarna het object midden in de vijver werd veran kerd. 's Zomers voer de jeugd er echter in rubber bootjes naar toe en beschadigde het kunstwerk op nieuw. Wat van de tijdmachine overbleef, werd ver volgens opgeslagen bij gemeentewerken. Totdat Ernst Kamphuis in gesprek kwam met Chris Nobels, coördinator bij Expressie '70, waar Kamphuis een cursus volgde. "Hij vond het zonde dat de machi ne geen plekje had. Hazerswoude had geen interesse meer en toen zei hij dat ik het hier maar neer moest zetten". Wegens drukke bezigheden met de aan populariteit winnende popformatie Ivy Green, waarin Kamphuis trompet speelt, kwam aanvankelijk niets van de uit voering van dat idee terecht. "Maar het blijft toch in je hoofd zitten", aldus Kamphuis, die de laatste twee da gen wel tijd had om een nieuwe machine in elkaar te kunstelen. Stukken oude stofzuiger, onderdelen van een traporgel, een benzinepomp, een tv en wat al niet meer smeedde hij aaneen. Op de schroothoop kreeg hij ooit het idee ervoor. "Het is toch zonde om al die spullen weg te donderen". Wel kocht hij twee nieuwe klokken, die temidden van het schroot zijn gemon teerd. Gistermiddag legde Kamphuis de laatste hand aan de tijdmachine, zoals die in de Suske en Wiske-strip door professor Barabas wordt gebruikt voor verplaat singen door de tijd. "Je kan ook terug in de tijd en nare herinneringen uitwissen". De reacties variëren. Kamphuis: "De één vindt het leuk, de ander raar. En er vragen ook mensen wat voor zottigheid het is. Het zal wel een stofnest worden, ja. Maar dat is mijn zorg niet". LEIMUIDEN - Een poging tot een gewapende overval op een 28-jari- ge bankfiliaalhouder uit Leimui- den is gistermorgen in zijn woon plaats mislukt. De bankemployé werd even na acht uur door de overvaller verrast in de garage aan de Dorpsstraat, waar hij in zijn au to wilde stappen om naar zijn werk in Aalsmeer te gaan. Hij werd be dreigd met een op een vuurwapen lijkend voorwerp. Na enkele scher mutselingen wist de filiaalhouder weg te komen en de dader in de garagebox op te sluiten. De overvaller ontsnapte en sloeg de bankmedewerker met het wa pen in het gezicht. Ook de inmid dels gealarmeerde vader van de man heeft klappen gehad. Zonder iets mee te nemen, is de dader met een medeplichtige gevlucht in een gereedstaande wagen. De politie vermoedt dat de overvaller het had gemunt op de sleutels van de bank. Getuigen worden gezocht die de vluchtauto met hoge snelheid in de richting van de provinciale hebben zien wegrijden. RIJNSBURG - "Eén woord is hier op zijn plaats: blijdschap. Dit wordt een heel mooie school", zegt directeur J R. Vis van de Lagere Tuinbouw School in Rijnsburg over de beslissing van het ministe rie van landbouw en visserij om toestemming te geven voor de bouw van een nieuwe lagere tuin bouwschool in Rijnsburg. "Het wordt een school met kas sen, een schooltuin en verder met alles erop en er aan wat je je maar kunt wensen. En dat mag ook wel", vindt Vis, "want wat wij in Rijnsburg nodig hebben is goed agrarisch onderwijs. Laat daarover geen misverstanden bestaan. Goed onderwijs is hard nodig", zegt de directeur veelbetekenend. Deze maand werd officieel be kend wat in november vorig jaar al was uitgelekt: er mag een nieuwe lagere tuinbouwschool worden ge bouwd in de Kamphuizerpolder, vlak naast bloemenveiling Flora in het bloemendorp. Het ministerie van landbouw gaf het bestuur van de school toestemming om 25.000 vierkante meter grond in de polder aan te kopen. "We zijn al sinds 1980 bezig om een oplossing te zoeken voor het enorme ruimteprobleem van de school aan de Spinozalaan. Er zijn weliswaar allerlei noodvoorzienin gen getroffen, maar de situatie werd echt onhoudbaar", aldus di recteur hij. "Het is uiteindelijk voor een groot deel aan burge meester F. Jonkman te danken dat de nieuwe school er komt", meent •Vis. "In april '85, vlak na zijn komst in Rijnsburg, bracht de burge meester een bezoek aan de school. 'Zo kan hier niet langer worden ge werkt', zei Jonkman na afloop van zijn bezoek", aldus Vis. Er werd volgens de directeur van de school direct daarna een werk groep in het leven geroepen die er bij het ministerie op moest hame ren dat een nieuwe school in Rijns burg onontbeerlijk was. De werk groep, die in september vorig jaar een gesprek had met vertegen woordigers van het ministerie, be staat uit mensen van de gemeente, het schoolbestuur en veiling Flora. "Het ministerie en de werkgroep werden het tijdens dat gesprek in september met elkaar eens dat het zo inderdaad niet langer meer kon. Dat heeft de burgemeester in Den Haag op niet mis te verstane wijze gezegd", aldus Vis. "De burge meester bezwoer de vertegenwoor digers van het ministerie dat snel heid geboden was". En dat heeft volgens Vis geholpen. "Want het is daarna allemaal heel erg snel ge bouw komt met 16 leslokalen en een aantal nevenruimten zoals di rectiekamers, ruimte voor de admi nistratie en een kantine. In totaal krijgt de school een bebouwde op pervlakte van ongeveer 2600 vier kante meter. "Daarnaast komt een kas van 600 vierkante meter en wordt er wat van het terrein ge bruikt voor onder meer een les- tuin", weet Vis. Prognoses Hoewel de huidige lagere tuin bouwschool aan de Spinozalaan ruim 390 leerlingen telt, heeft het ministerie vooralsnog toestem ming gegeven voor de bouw van een school die plaats biedt aan 360 leerlingen. "Er zal daarbij waar schijnlijk rekening zijn gehouden met prognoses die erop duiden dat ook het aantal leerlingen bij deze vorm van onderwijs zal teruglo- pen", aldus de directeur. De huidige school, waar de situa tie volgens Vis op dit moment niet meer verantwoord is, zal in ge bruik blijven voor het tuinbouw- onderwijs. Het kort middelbaar be roepsonderwijs (kmbo) en de vak school worden er in onderge bracht. De dependance in het gebouw van de oude Mavo tussen de Brou werstraat en de Koestraat, zal dan komen te vervallen. Op de plek zul len, zo verwacht Vis, in de to- keomst woningen worden ge bouwd. Vis hoopt dat begin 1987 kan worden begonnen met de bouw. "Tegen die tijd moeten alle formele belemmeringen uit de weg zijn ge ruimd. Onder meer het bestem mingsplan dat betrekking heeft op de Kamphuizerpolder zal moeten worden aangepast", aldus Vis. "Als het aan mij ligt, dan wordt de eer ste paal op nieuwjaarsdag gesla gen, want in 1987 mogen we van het ministerie daadwerkelijk met de bouw beginnen". Hij hoopt dat het nieuwe onder komen in het schooljaar '87-'88 in gebruik kan worden genomen. "Het is dan 40 jaar geleden dat de school in Rijnsburg werd opge richt", aldus Vis. "Bovendien ben ik dan ook 25 jaar aan de school verbonden, eerst als leraar en van af 1973 als directeur". NOORDWIJK - Bij een inbraak m een noodgebouw van een bank aan de Prins Bemhardstraat in Noord- wijk is in de nacht van dinsdag op woensdag een bedrag van 1000 gul den aan muntgeld gestolen. De daders kwamen het gebouw tje binnen via de kruipruimte, waarna vervolgens een gat in de vloer werd gemaakt. De betreffen de bank heeft gisteren in Noord* wijk een nieuw gebouw betrokken, waardoor het noodonderkomen op het moment van de diefstal al gro tendeels leeg stond. ALKEMADE - In het Roelofarendsveense bejaardentehuis St. Jacobus is deze week onrust ontstaan omdat de bewoners nog geen oproepkaart hadden ontvangen voor de gemeenteraadsverkiezingen van volgende week woensdag. De kaarten waren twee we ken daarvoor al door de PTT bezorgd. Gisteren zijn de kaarten alsnog bij de bejaarden afgeleverd. Het is de bedoeling dat e i ge- De onrust ontstond nadat reclame materiaal van het CDA in St. Jaco bus was verspreid met daarop de tekst 'u kunt ook CDA stemmen bij volmacht; zie uw oproepkaart'. Directrice zuster E. Aker verklaar de desgevraagd dat zij de kaarten twee weken had achtergehouden 'anders rakeij de bejaarden ze maar kwijt. Ze zijn zo vergeetachtig'. Door het vasthouden van de op roepkaarten, terwijl wel de folders van het CDA werden verspreid over het bij volmacht stemmen, staken de geruchten op dat er zou worden gerommeld. Volgens een bewoner zou Aker letterlijk tegen hem hebben gezegd: "Ik heb de De Leidse afdeling van het instituut voor natuurbe scherming IVN organiseert ook dit seizoen weer een groot aantal cursussen waarin de natuur en het milieu centraal staan. Een van die cursussen is de zogenaamde 'groene cursus', een korte serie 'lessen' waarin de deel nemers kennis maken met vijf totaal verschillende landschappen in de omgeving van Leiden. Dit jaar wordt de cursus voor de achtste keer in successie ge houden.. Maandag 7 april is de eerste bijeenkomst. De groene cursus omvat zes avonden theorie en zes zaterdag ochtenden waarop de deelne mers te voet of per fiets de na tuur ingaan. Maandag 16 juni wordt de cursus besloten. "Je kunt zonder enige kennis over de natuur aan deze cursus beginnen", zeggen Dineke Bruin en Hein van Schie. Beiden zijn docent en gids van de IVN-afde- ling in Leiden. "Zelf wist ik een jaar of wat geleden ook niets van wat er te zien is in de polder, op het strand of in de duinen. Ik was alleen leuk bezig in mijn tuin. Dank zij een buurvrouw ben ik de 'groene cursus' gaan volgen bij het IVN", aldus een enthou siaste Dineke Bruin over haar werk bij het IVN in de Sleutel stad. Volgens Bruin en Van Schie le ren de deelnemers aan de groene cursus betrekkelijk snel 'meer te zien en te horen' dan de door snee-wandelaar in de natuur. "Je hoort mensen die deelnemen vaak zeggen, goh wat aardig, daar loop of fiets je eigenlijk al tijd voorbjj zonder er aandacht aan te schenken. Ze vinden het jammer dat ze er niet eerder meer van wisten. De mensen le ren dan ook duidelijk genieten van hun wandeling door de dui nen of van hun fietstochten door de polders in de streek", zegt Hein van Schie. In het theorie-gedeelte maken de deelnemers kennis met datge ne wat zij tijdens die tochten kunnen tegenkomen. "Het is geen heel droge theorie. We ne men bijvoorbeeld een zogenaam de strooiselhoop door en met be hulp van een microscoop kijken we wat daar allemaal in kan zit ten. Maar ook worden er takken of bol- en knolgewassen beke ken op die avonden. Spelender wijs als het ware, doe je wat ba siskennis op", vertelt Van Schie. Het meeste zullen de deelne mers echter opsteken van de ex cursies in het park Oud-Poel geest in Oegstgeest, óp het strand bij de Uitwatering in Kat wijk, tijdens een wandeling door de duinen in Meyendel in Wasse naar en tijdens een fietstocht over de Ruigekade in Leider dorp. Die excursies duren ander half tot twee uur. Gedurende die excursies geven de docenten toe lichting over wat er te zien en ho ren is in dat gebied. Bruin en Van Schie vinden zelf dat Leiden wat de natuur betreft in een bevoorrechte'positie ver keert. "Waar vindt je zowel pol der, strand en bossen bij elkaar. Vrijwel nergens. Ik hoor wel eens van collega's uit andere ge deelten van ons land, dat zij ja loers zijn op ons. Maar ook in an dere streken van ons land heb je gebieden, waar je veel interes sante zaken tegenkomt", aldus Van Schie. Een verhaal apart is de excur sie door de stad Leiden. Volgens beide IVN-leden wordt de na tuur in de stad te vaak als een stiefkind beschouwd. "Wat kun je nu in de stad verwachten, ho ren wij vaak op onze bijeenkom sten en bij de excursies. Al snel gaan de ogen echter open en dan merk je dat de mensen daarna vaak zelf ook Leiden ingaan en bepaalde zaken ontdekken. Soms steken wij van hén dan' ook weer wat op". Degenen die na die groene cur sus nog mf er willen weten, kun nen bij het IVN nog verder 'le ren'. Bijvoorbeeld op de ander half jaar durende gidsencursüs. Zij die met. goed gevolg deze cur- Dineke Bruin en Hein i a Schie: "Meer kennis over de natuur betekent automatisch meer genieten". (foto Wim Dijkman) sus hebben doorlopen, kunnen anderen dan weer hun kennis overbrengen. Bijvoorbeeld bij de groene cursus of tijdens de vele excursies die het IVN jaarlijks organiseert. "Zo is het uiteinde lijk bij ons ook begonnen", zegt Dineke Bruin. Voor deze cursussen en excur sies heeft het IVN de beschik king over een groot aantal vrij willigers. "De meesten van hen zijn ook gewoon begonnen met het volgen van de groene cursus. Omdat ze het leuk vonden, zijn ze daana verder gegaan en geven ze nu zelf cursussen", aldus Van Schie. Belangstellenden kunnen in formeren bij Dineke Bruin, tele foon 071-215123 of Marijke van der Westen, telefoon 071-149931. Het cursusgeld bedraagt 35 gul den. KEES VAN KUILENBURG Kom in de kas De tuinders in de belangrijkste tuinbouwgebieden in Nederland zetten op zaterdag 5 april de deu ren van hun kassen weer open in het kader van de landelijk actie 'Kom in de kas'. Belangstellen den krijgen dan de gelegenheid om eens te bekijken hoe een pro fessionele tuinder de sla, kom kommers, chrysanten of tomaten laat groeien. Zeker voor diege nen die zelf in hun tuin groenten of bloemen kweken, kan zo'n be zoek leerzaam zijn. In veel dorpen wordt er een route uitgezet langs de verschil lende deelnemende bedrijven. Bij goed weer is het aan te raden er met de fiets op uit te trekken. De tuinder of een van zijn me dewerkers zal de geïnteresseerde bezoeker alles kunnen vertellen over de nieuwste ontwikkelin gen in de tuinbouw. Over de steenwol waarop tegenwoordig vaak tomaten worden gekweekt, het gebruik van de computer, de automatische regeling van het klimaat in de kassen of de nieuw ste rassen in de bloemensector. De bezoekers kunnen van 10.00 tot 17.00 uur terecht op de bedrijven. Westland Nu In de bloemenveiling Westland in Naaldwijk wordt op 14, 15 en 16 maart de tentoonstelling 'Westland Nu' gehouden. Meer dan 100.000 bloemen, verwerkt tot prachtige bloemstukken, zul len in de verwarmde hallen te be zichtigen zijn. De expositie heeft als thema 'Een Lieve Lusthof en is ontworpen door de Noord- wijkse arrangeur Wim Sieme- rink. Een deel van de hal is ingericht als parklandschap met woestij nachtige tuinen met cactussen. Ook fonteinen, beelden en water partijen ontbreken niet. Al met al is de 12.000 meter grote tentoon stelling zeker de moeite van het bezoeken waard. De openingstijden zijn op vrij dag 14 maart van 20.00 tot 23.00 uur, op zaterdag 15 maart van 09.00 tot 23.00 uur en op zondag van 09.00 tot 18.00 uur. Speciaal voor de amateurfotografen gaat de hal op zaterdag een uur eerder open. Van 08.00 tot 09.00 uur kunnen zij in alle rust hun plaatjes schieten. De kleurenfo to's en dia's kunnen worden in gestuurd voor de fotowedstrijd die Westland Nu in samenwer king met de Westlandsche Ama teurfotograven Vereniging heeft georganiseerd. Tijdens de expositie-dagen worden er tal van demonstraties gegeven. Leden van de Neder landse Ikebana Club laten bij voorbeeld zien wat Japans bloemschikken inhoudt terwijl Natuurmonumenten en de Ko ninklijke Maatschappij Tuin bouw en Plantkunde informatie verstrekken over hun bezighe den. De toegangsprijs bedraagt voor volwassenen zeven gulden. Kinderen tot en met tien jaar be talen 2,50 gulden, houders van een 65+pas vier gulden. MONICA WESSELING oproepkaarten in bewaring. Als u hem bij mij tekent, gaat hij gelijk de CDA-bus in". Zowel directrice Aker als het CDA ontkennen ech ter dat er dergelijke afspraken zijn gemaakt. De directrice: "Ik heb de kaarten gewóón voor hun eigen bestwil achtergehouden. En wij zijn een open huis. Iedere politieke partij mag hier reclame maken". Bij eerdere verkiezingen deden ook al verhalen de ronde over het stemmen bij volmacht. Een ex-per- soneelslid van St. Jacobus beves tigt dat er in het verleden rare din gen gebeurden. "Toen ik daar in dertijd werkte, hadden we ook de mente mensen. Mensen, die niet eens meer wisten dat ze leefden. Die moesten hun oproepkaart te kenen en dan gingen anderen daar mee stemmen. Op wie? Uiteraard het CDA. Als ik dan zei dat dat toch niet kon, vertelden die men sen: als zij nog konden stemmen, hadden ze toch op het CDA ge stemd". Zuster Aker zegt in een reactie dat vroeger een lid van de bewo nerscommissie het stemmen per volmacht regelde: "Dat ging op z'n Jan boerenfluitjes. Daarom heb ben we gezegd dat we het nu zelf zouden doen. Ik heb de mensen dan ook verteld' dat als ze per vol macht wilden stemmen ze dat bij mij bekend moesten maken. Ik vraag ze dan of ze kinderen hebben die in hetzelfde district wonen en dat kunnen doen. En als dat niet het geval is, dat ze het dan aan een andere bewoner kunnen vragen". Gemeentelijk woordvoerder J.J.F.M. van Elk vertelt dat het overdragen van een stem via de op roepkaart alleen mag als de per soon die uiteindelijk stemt bij het overdragen aanwezig is. Over het vasthouden van de oproepkaarten heeft hij geen uitgesproken me- nin« "Het verhaal van zuster Aker komt ons plausibel over..Ik kreeg niet de indruk dat er is gemanipu leerd", aldus Van Elk, nadat hij contact had gehad met de directie van het bejaardentehuis. De woordvoerder benadrukt dat de gemeente geen blaam treft voor het feit dat de oproepkaarten de geadresseerden nog niet hadden bereikt. "Wij sturen de kaarten naar dat adres en daarmee is voor ons de kous af. Dan is de postwet van toepassing". B.W.M. Sweekhorst, directeur van het postdistrict Leiden waar onder Roelofarendsveen valt, wijst dat van de hand. "Ik ben geneigd te zeggen dat je met de kieswet in de hand verhaal moet halen. Een gemeente heeft als organisator van de verkiezingen de wettelijke ver plichting ervoor te zorgen dat ie dereen ruim van tevoren zijn stem biljet krijgt", aldus Sweekhorst, die het overigens 'een absurd ver haal' noemt. DEN HAAG/TER AAR - Conser- venfabriek Van der Pijl B.V. in Ter Aar moet direct de boerderij Westkanaalweg 68 in oude staat herstellen zodat negen Marokkaan se werknemers er weer terecht kunnen als ze volgende maand te rugkomen van vakantie in hun ge boorteland. Namens het negental en een tiende, voormalige, werkne mer van de fabriek eiste mevrouw mr. E.T. Soelaksana dat gisteren in kort geding van de president van de Haagse rechtbank. De behuizing Van deze Marok kaanse werknemers van Van der Pijl is een probleem geworden ojn- dat er verbouwingen zijn aange bracht in hun gebruikelijke onder komen. Het pand lijkt geschikt ge maakt te zijn voor een gezin, aldus de advocaat van de tien. Op dit mo ment verblijven de betrokken ne gen Marokkanen voor hun gebrui kelijke vakantie van vier maanden in hun moederland maar eind april begin mei worten ze weer in Ter. Aar verwacht. Van der Pijl liet by monde van mr. G.A. Biersteker weten er ech ter alle vertrouwen in te hebben dat de verbouwing ten behoeve van de huisvesting van de Marok kaanse werknemers op tijd klaar zal zijn. De gemeente heeft in een plaatselijk verschijnend blad al la ten weten dat de bouwvergunning hiervoor ter inzage ligt en de fa briek verwacht dat de provincie geen probnemen zal maken over de toestemming voor de verbou wing. Maar mocht die verbouwing onverhoopt niet op tijd rond ko men dan wil de conservenfabriek desnoods andere woonruimte hu ren om de Marokkanen onderdak te bieden, zo betoogde de raads man. De raadsvrouw van de buiten landse werknemers betwijfelde overigens sterk of de provincie de benodigde toestemming zal geven voor de verbouwing van het Rinal- gebouw. Volgens haar staan bepa lingen in het streekplan die toe stemming in de weg. De bestem ming van het terrein waarop dit ge bouw staat moet in dat geval name lijk van industrieterrein in woon gebied worden veranderd terwijl het streekplan voorshrijft dat er slechts in woonkernen mag wor den gewoond. Bovendien zou de bouwaanvraag in tegenstelling tot de gemeentelijke publicatie nog steeds niet ter inzage liggen, wat betekent dat de vergunning nog langer op zich zal laten wachten. De huisvesting van de voprmali- ge Marokkaanse werknemer van Van der Pijl, de tiende eiser in het rechtsgeding, ligt gecompliceer der. Deze man is september vorig jaar door de conservenfabriek ont slagen na twee jaar daarvoor bij een bedrijfsongeval arbeidsonge schikt te zijn geworden. Volgens de fabriek was met hem overeen gekomen dat hij de boerderij zou verlaten op het moment dat zijn landgenoten eind december naar hun moederland vertrokken. De man zelf ontkent dat echter en stelt dat de boerderij plotseling van een nieuw slot was voorzien en hij er dus niet meer terecht kon. Sinds dien logeert de man noodgedwon gen op verschillende adressen el ders. Overigens werd onduidelijk of de Marokkanen ooit de huur van 30 gulden per week hebben betaald zoals zij zelf stellen. Van der Pijl ontkent dat bedrag van hun loon te hebben ingehouden en bracht naar voren dat zij er altijd voor niets hebben gewoond. Vice-president mr. R.R. Porthei- ne van de Haagse rechtbank doet 19 maart uitspraak.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 27