Mazda blijft geloven in rotatiemotor Doek valt voor Philips' V-2000 recorder A U T O Vijf nieuwe uitvoeringen Peugeot 205 in de maak Zestien-kleppers maken school E L E K T RON I K A Achterruitontdooier wordt radio-antenne Doe-het-zelf-cursus op radio en televisie Twee Fords tot 'auto van het jaar gekozen' 'Scooter' de experimentele driewieler van Volkswagen (T)huiscomputers jrapr goedkope gids 'Elke gelijkenis met een ander merk berust op toeval' sugge reerde Kees de Ruiter bij de in troductie van de Mazda RX 7. Als adjunct-directeur van im porteur Auto Palace De Binck- horst had hij beter moeten we ten. De wagen lijkt niet een beetje op de Porsche 924 S. Integen deel, heel veel zelfs. Tot het prijskaartje toe. Dan is geloven in het toeval erg moeilijk. Zelfs al staat vast dat het model ge heel is ontwikkeld op de teken tafels van Mazda volgens in de eigen windtunnel verzamelde specificaties. Maar De Ruiter had wel gelijk toen hij ook zei, dat men zich beroerder kan spiegelen. Karakteristiek verschil is en blijft echter de motor. Mazda gelooft nog steeds in de rotatiemotor. En nu de licentie van ir. Wankel is verlopen hebben de Japanners dus de han den vrij om de verdere ontwikke ling ter hand te nemen. De krachtbron in de nieuwe Mazda RX 7 is een voorproefje van die toekomst. Een prachtig stille, ge smeerd lopende rotatiemotor, die de wagen als een raket lijkt te lan ceren en goed is voor een topsnel heid ruim boven de 200 km/uur. De 'oude' RX 7 (53.000 gulden) blijft in de verkoop. Ter onder scheiding wordt de nieuwe RX 7 GLX genoemd. Hij gaat 70.000 gul- Exclusief Het ligt voor de hand dat de markt voor dergelijke dure en exclusieve sportcoupé's (met te verwaarlozen ruimte achterin) klein is. Volgens Raspaard Mazda in Nederland niet groter dan 1300 stuks per jaar. Mazda denkt aan een verkoop van zo'n 35 stuks, misschien nog wat meer. de racerij allang bekende construc tie, waardoor de wegligging aan zienlijk wordt verbeterd. Niet al leen in snel genomen bochten, maar ook bij fel accelereren en krachtig afremmen. Mazda heeft er voor gekozen de wagen alleen in een zeer luxueuze uitvoering uit te brengen. Com pleet met stuurbekrachtiging, elektrisch bediende ramen, schuif- dak en zelfs lederen bekleding. En niet te vergeten met een gedeelte lijk meesturende achteras. Een in De wagens die ons bij kennisma king ter beschikking stonden, wa ren wat minder uitbundig uitge rust. Dat neemt niet weg, dat het enkele honderden uiterst plezieri ge kilometers werden. Men heeft even nodig om aan zo'n raspaard te wennen. Maar eenmaal goed op weg blijkt dat al het geweld dank zij de voortreffelijke techniek van onderstel, besturing en opvallend soepele motor heel gemakkelijk is De nieuwe Mazda, een exclusieve sportcoupé. <foto pr' te hanteren. Motor- en windgeruis midabel. Een kostbare, maar ook hinderen niet. De wegligging is for- kostelijke kar. Het grootste autoblad van West- Duitsland - 'Auto, Motor und Sport' - laat elk jaar zijn lezers de beste auto's in verschillende cate gorieën kiezen. Uit meer dan hon- Beschermkap voor auto-stekkerdoos De stekkerdoos aan de achterkant van de auto, voor stroomaanslui- ting nhar aanhanger of caravan, heeft het in de winter zwaar te ver duren. Dat is de afgelopen maand wel gebleken. Vocht, wegvuil en pekel tasten de doos aan. Met het gevolg dat de aansluitstekker er alleen nog met geweld kan worden ingestoken. Slecht contact en beschadiging van de stekker zijn bekende verschijnse len. Met een soepel beschermkapje van kunststof houdt men de stek kerdoos, wanneer hij niet in ge bruik is, volkomen afgesloten, schoon en veilig. Zo'n kapje kost nog geen vijf gul den. Voor de kosten behoeft men het dus niet te laten. (foto gpd» derdduizend inzendingen bleek dat de Peugeot 205 wederom kon worden uitgeroepen niet alleen tot de beste kleine buitenlandse auto maar zelfs tot de beste kleine auto van de wereld. Terwijl de 205 maar liefst 54,3 procent van de stemmen kreeg, bleef nummer twee - de Fiat Uno - op 18,8 procent steken. Sinds het instellen van deze jaar lijkse verkiezing had een buiten lands model nog nooit tweemaal in successie gewonnen. Overigens heeft Peugeot juist de zer dagen laten weten dat de 205- serie binnenkort met vijf uitvoerin gen zal worden uitgebreid. De beroemde Italiaanse carros- sier Pininfarina heeft twee cabrio's gebouwd op basis van de XT- en GTI-modellen. Deze twee wagens (de 205 CT en de 205 CTI) zullen respectievelijk worden uitgerust met een motor van 1360 en 1580 cc. Er komen ook drie- en vijfdeurs 205's met automatische vier-ver- snellingsbak, gekoppeld aan een 1580 cc motor. De laatste nieuwkomer is een 205 GTI met meer vermogen. De 205 GTI, inmiddels bekend in de rally competitie en op de gewone we gen, zal tien pk meer vermogen krijgen, waardoor de auto nog fel ler en sneller zal worden. De prijzen van deze wagens zijn nog niet bekend. Zoals al eerder gezegd past deze uitbouw van de 205-serie in de po litiek van Peugeot: met enkele mo dellen beginnen en dan weer steeds de aandacht vragen met wat nieuws. Dezelfde taktiek zal met de kortgeleden uitgekomen 309 wórden gevolgd. De Peügeot 205 in de Marokkaanse woestijn. De zestien-kleppenmotoren (vier kleppen per cilinder dus) maken school. Op de autotentoonstelling in Genève waren in deze 'rubriek' weer enkele nieuwkomers te ont dekken. Saab Saab bracht de Saab 9000i, die is uitgerust met een nieuwe inspuit- versie van de al bekende twee liter zestien-kleppenmotor. Deze motor kan een vermogen van 130 pk leve ren, wat voldoende is om de goed gestroomlijnde 9000i aan een top snelheid van 190 km/uur te helpen. De zestien-kleppenmotor van de 9000i komt overigens in grote trek ken overeen met de turbomachine van de 9000 Turbo 16. Ook qua uit voeringsniveau komen de wagens sterk overeen. De prijs zal tegen de 60 mille gaan bedragen. Honda De tweede nieuwe zestienklepper stond bij Honda. Van half april af wordt de kleine tweezitter Civic CRX leverbaar met een ingespoten zestien-kleppenmotor van 1600 cc inhoud. Technisch lijkt deze krachtbron erg op de zestienklep per in de Prelude, die vorige jaar in Frankfurt zijn première beleefde. Ook van buiten en van binnen zijn wat veranderingen aan deze venijnige coupé doorgevoerd. De Samengesteld door Koos Post Nadat de Ford Scorpio in Eu ropa was uitgeroepen tot 'au to van het jaar 1986' werd de Ford Taurus in de Verenigde Staten met eenzelfde titel be kroond. Het is voor de eerste maal in de geschiedenis dat in één jaar aan weerszijden van de Atlantische Oceaan deze ere titel aan twee verschillende auto's van hetzelfde concern wordt toegekend. In Amerika heeft de Ford Taurus - het resultaat van een vijf jaar durend en drie mil jard dollar kostend ontwikke lingsprogramma - de auto van het jaar trofee van het tijdschrift Motor Trend ge wonnen nadat de redactie van het blad acht in de Verenigde Staten geproduceerde model len had getest. Volkswagen trok op de vorige week in Genève begonnen autosa lon de nodige aandacht met een experimentele driewieler, die 'Scooter' wordt genoemd. De motorfiets heeft model gestaan voor deze voorwielaandrijver, die een halve meter korter is dan de de Polo, de kleinste Volkswagen tot nu toe. De constructeurs hebben door een grote mate van stroomlijning (verzon-, ken ruiten, dito portiergrepen en lampen) de luchtWeerstand kunnen te rugbrengen tot een cw-waarde van 0.25. Er zijn twee motorversies in de 'Scooter' geprobeerd: een watergekoel- de benzinemotor van 1050 cc (40 pk) en een inspuitmotor van 1400 cc (90 pk). De topsnelheden lagen respectievelijk op 160 en 220 km/uur. De wagen weegt 550 kg en het verbruik was zeer gunstig. Wie op de naast elkaar geplaatste stoelen wil plaats nemen ontdekt dat de instap via de naar boven scharnierende vleugeldeuren vrij gemakke lijk is. Alle instrumenten liggen halfrond in het gezichtveld van de be stuurder en zijn gemakkelijk te bedienen. Ten slotte een praktisch detail: de passagier heeft een uitneembaar koffertje voor zich in het dashboard. Geen nieuw snufje, maar wel han dig. Accessoire-boek Legio autoboeken komen elk jaar weer van de persen. Barstensvol informatie over alles wat rijdt. Min der royaal is het gesteld met de in formatie over accessoires. Sinds kort is er een pocketboek je (bijna 200 pagina's) in kleuren, waarin door een aantal bekende merken op dat gebied produktie- informatie wordt gegeven. Uiteraard wat merk-gebonden, maar toch aardig. Het heet 'Auto- Aktief '86', wordt uitgegeven door Sluyter in Utrecht en is voor f3.95 verkrijgbaar bij de speciaalzaken. De kleinste Volkswagen die ooit van de band liep. Bij uitgeverij Accres in Naarden is deze maand de (T)huiscomputer- gids verschenen. Het is de goed koopste voorlichtingsgids op het gebied van de huiscomputer, die bovendien het voordeel heeft dat hij vrijwel up-to-date is. Hij is sa mengesteld onder leiding van Chriet Titulaer en kost maar f 4.95. Voor {lat geld krijgt men een schat aan informatie. De (T)huiscomputergids ver schijnt tenminste eenmaal per jaar en de inhoud is dan geheel aange past aan de nieuwe situatie. Zo be vat deze aflevering veel informatie over de nieuwe MSX-standaard, die voor het huiscomputergebeu- ren erg belangrijk is. (T)huiscomputers is bij de boek handel en de kiosken te verkrijgen en verscheen in de zogenaamde De slotakte was niet verheffend. Wat publiek en handel al had den zien aankomen is gebeurd: Philips staakte de produktie van V-2000 videorecorders definitief. Een logische stap, maar pijnlijk voor veel consumenten. Vond de consumentenbond het V-2000 systeem niet een van de beste twee jaar geleden? Toen ingewij den al wisten dat V-2000 norm het niet zou halen, kwam die aan beveling toch nog. Onbegrijpelijk. door Hugo van der Heem 'Welke-reeks' waarin meer consu menten-voorlichting op allerlei ge bied wordt verzorgd. Een in de achterruit ingelaagde verwarmingsspiraal die het glas vrij houdt van condens en ijs, is te genwoordig standaard bij de mees te auto's. Die stroomvoerende draad kan ook benut worden als ra dio-antenne. Dan is er geen staaf- antenne nodig, een soms hinderlijk ding dat bovendien door vandalen afgerukt kan worden. De doorvoer van zo'n spriet leidt dikwijls ook tot roestproblemen in het plaat werk van de wagen. Met een eenvoudig zelf te monte ren inbouwapparaatje, de 'Bi-Fi', maak je van de achterruitverwar ming een veilige radio-antenne. De Bi-Fi scheidt de opgevangen ether signalen van de elektrische stroom en ontstoort en versterkt het ont vangen signaal. De ontvangst is volgens opgave in de bebouwde kom beter dan met een normale sprietantenne en daarbuiten mini maal gelijkwaardig. Het topmodel van de nieuwe Ford Scorpio bij voorbeeld, is standaard uitgerust met een antennesysteem volgens dit principe. De inbouwset, een ronde cylin der van 10 x 4 cm, wordt compleet geleverd met pluggen en snoer en is eenvoudig te monteren. De prijs is f99,50. Leverancier in Neder land is Dynad in Oudorp/Alkmaar. Telefoon 072-115590. Teleac gaat wat doen aan voorlich ting voor doe-het-zelvers. De nieu we cursus 'Klussen in huis' begint 25 maart op de beeldbuis, twaalf wekelijkse lessen. Op 27 maart be ginnen twaalf radiolessen. Beide worden op andere tijdstippen her haald, zodat je ook nog kunt mee doen als de tijd van de eerste uit zending niet zo erg gelegen komt. De onderwerpen die behandeld worden gaan over gereedschap pen, bouwkundige zaken als fun deringen, over muren en wanden, vloeren, daken, kozijnen, ramen en deuren, elektrische installatie, schilderen, sanitair, verwarming, isoleren enz. Aansluitend op de radio- en tv- lessen organiseert Teleac komend najaar ook praktijkcursussen, in samenwerking met technische scholen en dhz-scholen, op diverse plaatsen in het land. Het Teleac-cursuspaket geeft over die praktische lessen meer in formatie. Of vraag bij Teleac - tel. 030-956911 - hoe u kunt deelne- Philips' concernpersdienst ver meldt zelf dat de verkoop van VHS-recorders zo sterk is toegeno men dat, gezien het beperkte afzet gebied van V-2000, het op econo mische gronden niet langer ge rechtvaardigd is met de produktie door te gaan. Wel wordt de produk tie van cassettes voortgezet en zal de (onlangs sterk ingekrompen) technische dienst blijven repare ren en de levering van onderdelen veilig zijn gesteld. Philips kan op wereldsuccessen wijzen. De compact- of musi-cas- sette, tegenwoordig simpelweg DE cassette en de compact disc, zijn zulke volstrekt geaccepteerde nor men en systemen. Maar de avontu ren op het pad van de video zijn een eri al droefenis. Een oud pers bericht van het concern spreekt van een eerste 'doorbraak' in 1972. Hoewel men sinds 1963 bezig was met video-recording, vooral op de professionele en semi-professione- le markt, kwam in '72 de zoge naamde N 1500-recorder. Hij had een enorm bandverbruik, niet on gewoon voor die tijd, en bleek ver re van betrouwbaar. Het avontuur duurde tot 1977. Toen kwam de N 1700-recorder. Veel minder bandverbruik en aan zienlijk betrouwbaarder, het mo del hield maar twee jaar stand. In juni/augustus 1979 kwam het V- 2000 systeem. De ware Europese vinding, zij het dat de banden niet uitwisselbaar waren met beide an dere systemen, die onderling ook niets gemeen hadden. De voorstel ling van het systeem geschiedde zowel in Nederland als op de Fun- kaustellung in Berlijn. Gevraagd naar de snelle wisseling van mo dellen antwoordde de toenmalige Philips directeur Mayer dat zoiets de konsekwentie was van een con cern dat als eerste de videorecor der had uitgebracht. Wereldwijd Mayer had men speciaal uit Au stralië laten overgekomen om het videogebeuren zo mogelijk wereld wijd te gaan uitdragen. In het na jaar van 1979 hield men een onge woon harde verkoopbijeenkomst van alle Nederlandse dealers in het Okura-hotel. Een aantal, tikje scep tische, journalisten dat erbij was pikte die gezwollen taal uit de zaal niet en werd voortijdig als 'lastig' verwijderd. Een teken aan de wand? Een van de eerste apparaten ging f2750.- kosten. Hij heette de 2020 en het apparaat kreeg een slechte naam. Hij vertoonde veel storin gen. In beperkte kring werd mijn buurman, die zo'n apparaat had, beroemd. Het lukte hem maar niet om programma's van Duitsland helemaal op te nemen. Halverwege de geprogrammeerde opname sprong de videorecorder uit de af stemming en ging een heel ander programma opnemen of zocht een 'leeg' kanaal op. Philips technische dienst wist er raad op. De tuner (de afstemeen- heid) moest worden vervangen. Kosten ruim f300.- Het hielp geen sikkepit. Na een jaar besloot de buurman nogmaals het apparaat a raison van f300.- te laten repare ren. Te gek, nu zou alles opgelost zijn. Helaas... Een hotemetoot uit Eindhoven bracht uitkomst. Er was niets kapot. Het ging om een systeemfout. Als de kabelboom die van A naar B liep eens anders door het toestel werd gelegd... Inder daad: die kabelboom van de cen trale besturing pikte in het toestel zoveel storing op dat de recorder op zwakkere stations plotseling een onvoorspeelbaar gedrag ging vertonen. Rol Grundig Zo zijn er legio verhalen. Het deed Philips geen goed. En intussen zet' te VHS door. Grundig, de partner van Philips met V-2000, kondigde op de Berlijnse Funkausttellung opeens aan met een draagbaar ap paraat te zullen komen: de VT-100, volgens een heel andere norm. Het zou een gekocht apparaat worden van Funai, als ik me goed herinner, al wilde men dat toen niet toege ven. Een jaar later daarop toonde De draagbare compact V-2000 camera/recorder mocht niet worden uitgebracht. Net als bij VHS-C ging het hier om een kleine cassette die door m\ddel van een adapter toch in de gewone V-2000 recorder van Philips of Grundig zou kunnen worden afgespeeld. (foto gpd» Grundig vrij besmuikt, nu op de Amsterdam RAI, een C-cassette (de V-2000-cassette was eigenlijk te groot voor portable gebruik). De C- cassette kon in een draagbare ca mera-recorder worden gebruikt en naar VHS-voorbeeld via een adap ter in de standaard V-2000 appara tuur thuis worden afgespeeld. Phi lips zou dra volgen, zei men. Maar er gebeurde echter niets. Toen ik eind '83 op de terugreis uit Japan in Singapore kennis maakte met Philips VHS-recorders (ge kocht vermoedelijk van Matsushi ta) kon men ook in Europa niet lang volhouden dat er geen overgang zou volgen naar bet VHS-systeem. Een Philips man on officieel: „We maken wereldwijd miljoenen verlies op dat systeem". Een andere Philips-man, officeel: „Philips produceerde al VHS voor de markten in het verre Oosten. We willen voorlopig alleen in Europa VHS ernaast gaan produceren voor de rest van de wereld. V-2000 is een mooi systeem en het blijft". Mooiste systeem Vrij spoedig daarna waren de VHS-recorders, eerst van Grundig en daarna van Philips toch op de markt in Europa. Paginagrote ad vertenties volgden: 'V-2000 is het mooiste systeem en wij garanderen het nog jaren...' Inmiddels waren de voorraden van V-2000 toestel len opgelopen en bleek VHS be ter te verkopen. Men stopte de pro duktie: „Maar dat betekent niet dat wij het systeem verlaten. Als er aanleiding is om de produktie te hervatten dan doen wij dat onmid dellijk", aldus een woordvoerder bij wat eigenlijk al de 'begrafenis' Het Phifips concern deed nog twee vreemde sprongen. Twee-en- een-half jaar geleden kondigde men, ook weer in Berlijn, trots aan als een van de eerste, zo niet als de eerste, te komen met 8 mm-video. Dat was het helemaal: een wereld- norm, ondertekend door mis schien wel honderd fabrikanten. Op de afgelopen Funkaustellung was het Sony die de 8 mm introdu ceerde. Geen enkele Philips woordvoerder wilde meer over dit systeem praten. Stuiptrekkingen Op de Firato, ruim anderhalf jaar geleden was stereo-kwaliteitsge luid bij VHS- en Betamax-video een van de grote publiekstrekkers. Consumenten-apparaten volgens die norm, zouden spoedig in de winkel zijn. „Dat hebben wij ook", sprak Philips tegen het Firato-be- stuur „en wel op V-2000. Dat gaan wij als nieuwigheid naar voren brengen". „Maar kunnen de men sen dat ook kopen, zoals die appa raten van die andere merken", moet het bestuur toen gezegd heb ben. En dat was niet het geval. „Dan valt het ons inziens niet on der de tentoonstellingsnoviteiten". En dus moest de gigant uit Eindho ven buiten de grote persconferen ties om in een apart zaaltje het sys teem laten zien aan belangstellen den. De meesten zagen dat echter niet meer zo zitten en Grundig zou al spoedig beginnen met V-2000 apparaten tegen bodemprijzen uit te leveren, totdat men in de laatste maanden van vorig jaar ('geluk kig') door de voorraad heen was. De afgang van een systeem. On danks alles moet gezegd worden dat V-2000 technisch gezien zeker geen slechte videorecorder was, met inderdaad - desondanks - een laag bandverbruik. De populariteit van videorecorders is echter gro tendeels gedicteerd door de markt en zeker ook door de verkrijgbaar heid van software (voorbespeelde banden) van het begin af aan voor al een VHS-zaak.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 23