Bedrijven laten zich van beste kant zien CROWN CRUISERS1 Toekomst in motorbootverhuur Regionale primeurs en noviteiten 14 t/m 23 maart Roer van Gökdernir is op Hiswa te zien DE KONING-KEYZER sail spirit ÏÏPTaöILSVILJIiü'TT' WcnxBI^HUl3 WMBKOFEN Bouw van Wijkbv jachtmakelaar Iverda VAN WATERLAND TOT HISWAKRANT. ~fafSfiei£a*icL DONDERDAG WATERSPORTIN UW EIGEN DAGBLAD. PAGINA 20 DONDERDAG 13 MAART 1986 Temidden van het vele nieuws dat de Hiswa jaarlijks op watersport gebied brengt zijn er dit jaar niet minder dan 12 vaartuigen in de RAI te zien die worden aange merkt als 'wereldprimeurs'. Drie van deze primeurs komen van werven uit deze regio. In de eerste plaats is dat de werf A. v.d. Brink en Zn. uit Stompwijk. De enige werf in ons land die rond spant verlijmde houten rompen bouwt. Na de bekende 900, brengt men ditmaal de nieuwe Kolibri 800. Ook dit schip is weer geheel voor de zelfbouwer ontworpen in samenwerking met Van de Stadt Partners. De vloer is met wrangen in de bodem ingelamineerd, zodat er door een dubbele bodem een extra stijve en toch lichte romp is ont staan. Het schip heeft een fractio- neel tuig en de voortstuwing kan onder zeil of met een kleine diesel motor worden uitgevoerd. De werf Schottel Nederland uit Warmond is voornamelijk bekend als bouwer van bedrijfsvaartuigen voor ondermeer Rijkspolitie en Rijkswaterstaat. Na enige tiental len jaren uit de markt van plezier vaartuigen te zijn geweest, brengt AMSTERDAM I men op de Hiswa een motorjacht met een lengte van 14.60 meter lengte. Ontwerp en rompvorm zijn geba seerd op de standaardpatrouillebo ten. waarbij opbouw en indehng wordt aangepast aan de wensen van de gebruiker. Jachtwerf 'De Watersport' in Voorschoten is gespecialiseerd in staalbouw. Nieuw op de Hiswa is de 'Super favorite' van 14 meter lengte. De meest opvallende de tails van dit schip zijn de geringe strijkhoogte van 2.45 meter en de twee dieselmotoren. Doordat ook de besturing met een dubbel roer plaats heeft is het zeer veilig en wendbaar. De vaak lawaaierige en kwetsba re boegschroef is overbodig gewor den. De roeren zijn bovendien aan de buitenzijde van het schroefas- hart geplaatst zodat de stuurreac- ties zeer direct worden overge bracht. Een fraai detail is de massief ma honiehouten opbouw. Het dek is van staal, maar belegd met teak hout. zodat het bovendeks luxe uit straalt. Extra's zijn de douches en de heteluchtverwarming aan boord, alsmede de dubbele bestu ringsmogelijkheid. Op de Hiswa-noviteitenlijst prij ken dit jaar nog een aantal regiona le watersportbedrijven. Zo brengt Arie de Boom BV uit Oude Wete ring een serie open polyester sportboten van het merk Sea Ray. De boten met een compleet lijn zijn van Amerikaans fabrikaat. Jachtwerf Gebr. Visch uit War mond brengt in de RAI: een open kajuitboot merk RIO 590 Cabin (5.90 m) van Italiaans fabrikaat, een open sportboot merk Shakespeare Ski-Tender(4.95 m) van Engels fa brikaat en een Toer/Visboot van het Nederlandse merk Vetus Boot. type Bellus. Jeanneau Nederland BV, even eens uit Warmond, presenteert po lyester kajuitzeiljachten type Espa ce 990 (9.90 m). het type Jeanneau Tonic 23 van 6.90 m en een kajuit zeiljacht Sun Legende 41, van 12.70 meter vervaardigd van kevlar. En jachthaven Kempers BV uit Alphen is vertegenwoordigd met een rondspant spitsgat motorkot- ter van het type Kempala. Jacht werf G. van Wijk en Zn. uit Wou- brugge komt met een Deens schip naar de RAI, het is een polyester motorzeiler Type Mascot 33 van 10.20 meter. Marine Power Nederland uit Zoeterwoude is aanwezig met een serie buitenboordmotoren van de merken Mariner en Mercury. Nieuw van de Mariner zijn 45,50 en 175 alsmede de Marathon 2 liter, terwijl uit de Mercury-range de 4, 45, 50, 175 en 200 nieuw zijn. Op het gebied van watersportac- cessoires isK.P.M. Hou weling uit Warmond present met de Marinco, een apparaat dat zowel drinkwater kan bereiden als goede diensten kan bewijzen bij het dekwassen. Surfplanken zijn er dit jaar in ve le uitvoeringen. Fun en Function BV uit Roelofarendsveen komt met surfplanken vervaardigd van epoxy carbon. Een met computer hulp ontworpen plank van Oosten rijks fabrikaat. Uit hetzelfde land een slede, lopend op een kogella ger met een nieuwe mechanische vergrendeling. En verder in deze sector is er Pinguin Sports uit Zoeterwoude met Rainbow surfboards en surf- zeilen. De laatste zijn voorzien van een schuimprofiel in de mastsleuf. Tenslotte de kleding: Marin Assist BV uit Zoeterwoude heeft zeilkle ding volgens een heel nieuwe lijn: van 'battledress tot jollenbroek. Al le kledingstukken zijn afgeplakt en dus waterdicht. Ten slotte wordt de regio nog ver tegenwoordigd door ondermeer jachtwerf 'De Hippert' (Leimui' den), jachthaven 't Fort (War mond), Omtzigt-watersport (Zoe terwoude), Sikkens lakken, Float- Inflatables (Sassenheim), jacht werf Kempers en D. van der Neut bv. (Alphen aan den Rijn), Brasker Mastenmakerij (Zoeterwoude), Bouw van Wijk en techn. bureau Renaud (Woubrugge). Greet Tims- (De Kaag), Hobie Cat Holland BV (Noordwijk), IT Holland (Ter Aar), Sportservice O'Neill (Voorschoten), Powerboat Holland (Nieuw Ven nep). Ook spelen tal van regionale zaken in op de Hiswa in eigen be drijf. Jachtwerf Zaadnoordijk uit Uitgeest komt met e keld bijbootje naar de Hiswa. Het is deze Argo-m\ in zeiluitvoering kan worden geleverd. ■i geheel nieuw ontwik- i, die zowel in roei- als (foto GPD) Meeste vaarwater wordt niet gebruikt Vinding van Turkse Rijnsburger Hij staat niet op de lijst van novi teiten die door de Hiswa wordt verspreid, maar toch zorgt hij voor een belangrijke primeur. De elf jaar geleden tot Nederlander genaturaliseerde Turk Ismaël Hakke Gökdernir uit Rijnsburg heeft iets bijzonders uitgevon-, den: een tweedelig scheepsroer, dat een schip beter en vooral sneller laat reageren op de min ste beweging van helmstok en roerkoning. Gökdernir heeft intussen oc trooi op zijn vinding verkregen en Rijkswaterstaat heeft de eerste order reeds geplaatst. Een jaar of zestien geleden werkte hij nog als metaalbewerker (met een op leiding die is te vergelijken met MTS-fijnmetaal) op een scheeps werf in zijn geboorteland. Octrooi "Daar, in Istanboel bouwden we grote schepen. Ik vertrok naar Nederland en werkte vijftien jaar als chef in een metaalbedrijf. Toen begon ik voor mezelf. Se dert vorig jaar heb ik een eigen bedrijf met drie man in dienst. Ik heb toen dat tweedelige roer ont wikkeld. Rijkswaterstaat heeft me een leveringsopdracht gege ven. Ik heb intussen octrooi ver kregen en ik heb al 52 bestellin gen van particuliere jachtbezit- ters. Op de komende Hiswa hoop ik er zaken mee te doen. Maar ik mik eigenlijk op de beroeps vaart". Nu rijkswaterstaat al belang stelling toont, denkt Gökdernir heel voorzichtig ook aan andere overheidsinstellingen, zoals de douane, Rijkspolitie te water en Koninklijke Marechaussee. Diensten die scheepjes moeten hebben waarmee snel gema noeuvreerd kan worden. Hij legt uit: "In een tijd van toenemende drukte op de vaar wegen, is het van belang met een schip snel te kunnen reageren op de steeds veranderende situatie op het water. Met zo'n tweedelig roer kan dat. De draaiing van de roerkoning wordt namelijk door middel van een schaarsysteeem overgebracht op een drukvlak aan het einde van het roer. Doordat het vlak van het roer daardoor een grotere hoek maakt met de hartlijn van het schip ont staat er een betere greep op de waterstroom, waardoor het schip sneller en beter reageert op elke verandering in de stand van het roer. Bovendien worden boeg schroeven overbodig." Van het in Nederland beschikbare vaarwater kan maar 35 procent echt voor de recreatievaart worden gebruikt. De rest is vrijwel niet ge schikt, doordat bruggen en sluizen onvoldoende bediend worden en vitale schakels in het vaarwegen- net ontbreken. Tot deze conclusie is de werkgroep recreatie van de Rijksuniversiteit te Groningen ge komen na een onderzoek naar de verhuurmarkt voor motorboten in Nederland. Volgens de resultaten van dat onderzoek heeft het hoofdtoer- vaartnet in ons land een totale lengte van ongeveer vierduizend kilometer. Daar komen de vele me ren, plassen en zee-armen nog bij. Op al dat water varen slechts dui zend huurmotorboten. Daarmee worden 90.000 tot 100.000 mensen op het water gebracht. Samen zijn ze goed voor 500.000 a 600.000 mensvaardagen, zoals de werk groep dat noemt. Hoewel de huur- boten slechts een paar procent vor men van het Nederlandse botenbe- zit is één op de acht varende ple ziervaartuigen - gemeten aan het aantal vaaruren - een huurboot. De huurders zijn trouw. Van hen komt 42 procent binnen enkele ja ren nog minstens één keer terug bij dezelfde verhuurder. Bijna 70 pro cent van de huurders heeft al eer der een boot gehuurd en 75 pro cent is van plan dat in de toekomst opnieuw te doen. Uit het onderzoek is komen vast te staan dat van het aantal huur ders 61 procent uit Duitsland af komstig is en 26 procent uit eigen land. De resterende 13 procent komt uit andere Europese landen. In Friesland en Overijssel ligt het iets anders. In déze provincies is 76 procent van het aantal huurders Duits. Het onderzoek heeft voorts aangetoond dat één op de tien huurders er aan denkt zelf een boot te kopen. De capaciteit van het Nederland se waterland met inbegrip van het hoofdtoervaartnet wordt volgens de werkgroep bij lange na niet be nut. Een vergelijking met de Nor folk Broads in Engeland leert dat daar op 10 procent van het bij ons beschikbare water meer dan twee keer zoveel huurmotorboten va- Dat is zeer opmerkelijk, als men ook nog in aanmerking neemt dat het marktpotentieel hier aanzien lijk groter is dan in Engeland. De doelgroep, waarop de Nederlandse motorbootverhuurder zich richt, bestaat uit zo'n drie miljoen men sen. Daarvan wordt slechts 3 pro cent met een huurfrequentie van eens in de vijf jaar bereikt. Dit magere resultaat is onder meer te wijten aan het feit dat maar 35 procent van het beschikbare wa ter goed gebruikt kan worden. Ver der wordt de bootverhuur niet al tijd even zakelijk aangepakt. Tot voor enkele jaren kwam daar nog bij dat overheid noch bedrijfsleven het toerisme als bron van inko mensvorming en werkgelegenheid erg serieus nam. Wat dit laatste betreft begint er zich een keer ten goede af te teke nen. meent de werkgroep. Zij hoopt dat deze zal doorzetten. Hel resultaat van een investering in de toeristisch-recreatieve sector is an derhalf tot twee keer zo hoog als bijvoorbeeld in de industrie, zo wordt gezegd. De salaris-, mate riaal- en kapitaalskosten zijn per arbeidsjaar relatief laag en hoeven een rendabele bedrijfsvoering niet in de weg te staan. 9.70x3.18 mtrG.S.AK 9.70x3.18 mtrG.S.AK Cascoprljs 18.700," Kompleetprijs 85.800,- Prijs incl. BTW. Alle Crown Cruisers leverbaar van 7.75 mtr tol 11.40 mtr als casco of compleet. Ook voor alle reparaties, schilderwerk, hellingwerk, motoren inbouw. Scheeps - Jachtwerf Doeswerf 4, 2351 ST, Leiderdorp. Tel. 071-895190. Uw Hiswa-kaartje is geld waard! Hoe? Bel voor info: Kerkstraat 110a Oude Wetering Teleloon 01713-4248 Stadionweg 184 Amsterdam Teleloon 020-644790 't Lange Land 5 Zoetermeer Teleloon 079-420046 Steeds wisselend aanbod van 80-90 jachten in onze verkoophaven en show room (zie foto voorpagina). In vitrines overzicht van totaal aanbod met foto's. Botengids voor duidelijke informatie Gratis folders van elk in verkoop liggend jacht. Met elk jacht wordt proefgevaren en gratis gehellingd. Ieder deskundig onderzoek door derden is toegestaan. Stand op binnen- en buitenlandse tentoonstellingen. Bij aankoop inruil mogelijk. Verkoop van WIBO zeiljachten van 8 tot 13.50 meter. i Importeur van polyester Mascot Motor- sailers. Vertrouwde behandeling van Uw financieel belang. Hosangweg 80,2481 LA Woubrugge, telefoon017288687 - en taxateur Voor veilig en verantwoord kampeergasapparatuur, koelkasten, gascomforts enz. thermo-elektrisch beveiligd met de juiste voorlichting. gas-elektra-campingshop BEATRIXSTRAAT 21-23 LEIDEN TEL. 071-217866 rte zaak waar service ook nog s maandags gesloten 1 5 B v 1C E ,s TIJDENS HISWA: ZUIDHAL STANDNR 113 Te bezichtigen bij uw exclusief importeur OMTZIGT WATERSPORT Hoge Rijndijk 83 - Zoeterwoude Tel. 071. 071-411255

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 20