Oranjeer gloort weer hoop 'Volgend seizoen is indeling gunstiger' Korbach krijgt bij Cambuur loon 'naar prestatie' Beckenbauer in juichstemming Tafeltemiisteam gelooft in toekomst in Superliga Becker ontbijt met PSV-ers Voetbalduels ingelast Nieuw spelconeept voldoet prima tegen DDR Grimbergen mee naar Alma Ata Brazilianen: kwart miljoen bij wereldtitel DONDERDAG 13 MAART 1986 PAGINA 17 door Rob Onderwater VALKENSWAARD - Eén schame- le overwinning op West-Duitsland heeft de Nederlandse tafeltennis- ploegploeg prolongatie van het verblijf in de Superliga opgele- verd. Omdat de Bondsrepubliek ongeslagen status handhaafden: 4- evenals Oranje op slechts één 3. winstpuntje bleef steken en bij ge- Met dank dus aan West-Duits- lijke stand het onderling resultaat land. Of beter, met dank aan Hon- telt, bleef de formatie van Jan garije. Dat was zo vriendelijk om 's Vlieg verzekerd van nog een sei- lands nummer één, Tibor Klampar, zoen pingpong op het hoogste Eu- dinsdagavond mee naar Böblingen De gehele competitie al bekend, toen deed de Hongaarse bond geen be roep op Klampar, die in Oostenrijk met pingpong wat centjes bijeen slaat voor zijn oude dag in het ropese Die feiten het slotduel tussen Nederland overigens zonder een licht gebles seerde Bettine Vriesekoop - en Po len gisteravond in Valkenswaard Oostblokland. Alleen voor belang- nog niet was begonnen. Oranje ver keerde in de zekerheid van hand having terwijl Andrzej Grubba c.s. (de dubbelspelpartner van Vriese koop) in de vorige ronde het kam rijke wedstrijden zou de flegmatie ke Hongaar, met de landenploeg eens winnaar van de Europese ti tel, worden opgeroepen. Klampars aanwezigheid was dus noodzaak pioenschap tegen Joegoslavië had- West-Duitsland, want per slot den verdiend. Veel stond er dus rekening was ook Hongarije nog niet op het spel. Derhalve speelde niet de interland om des keizers baard waard zich af in een uiterst vriendschap pelijke sfeer degradatiezorgen gevrij- Dinsdagavond, even voor mid- de Polen hun dernacht, slaakte Jan Vlieg een zucht van verlichting. Door de Hongaarse zege redde Oranje het vege lijf. Indien West-Duitsland had gewonnen, waren de Neder landse tafeltennissers 'op zeker' gedegradeerd, want het game-ge- middelde was dermate ongunstig, dat zelfs een 7-0 zege op Polen geen soelaas had geboden. Uit de 3-4-winst op 15 oktober 1985 in Willstatt peurde Nederland VALKENSWAARD (GPD) - Boris Becker vertoeft momenteel in cog- nito in Nederland. De Westduitse tennisser is op uitnodiging van derhalve de maximale winst, die sponsor Philips in Valkenswaard. Daarbij staat een ontbijt Wimbledon-winnaar met de voet ballers van PSV op het program werd bijeengeslagen door Henk van Spanje, Paul Haldan en Mir jam Kloppenburg, dezelfde ploeg als gisteravond. Oranje boekte ma. Voorts was Becker van plan daarmee direct het meest opzien- om samen met zijn Roemeense barende resultaat in een verder te- trainer Bosch op de banen van het leurstellend seizoen. „Ik ben heel Vlieg. Gelukkig zal de Groninger niet zijn geweest met het verdere verloop van de internationale com petitie. Nederlagen tegen de toppers Zweden (6-1), Tsjechoslowakije (7- 0, weliswaar met een verjongde ploeg) en Polen waren ingecalcu leerd. De punten moesten worden verdiend tegen debutant Frank rijk, Joegoslavië en West-Duits land. Met de zege op de Bondsre publiek in het tweede duel voldeed Oranje aanvankelijk aan de ver wachtingen, maar vervolgens bleef de karavaan van Vlieg steken. De met 6-1 verloren ouverture te gen Joegoslavië was meteen al een tegenvaller. In Frankrijk werd de formatie van Vlieg vervolgens met 4-3 kopje onder geduwd in een wedstrijd waarin Henk van Spanje met twee verliespartijen een nega tieve rol voor zich opeiste. Wissel valligheid bepaalde het spel van de 21-jarige Veenendaler, die onder meer imponeerde met overwinnin gen op de Joegoslaaf Kalinic, maar zich even gemakkelijk door op pa pier minder sterke tegenstanders liet inpakken. Gisteravond bleef Van Spanje teleurstellend op 'nul' steken. Net als hij kon Paul Haldan niet terugkijken op een succesvol sei zoen in de Superliga. Goed, gister avond mocht de gevluchte Roe meen, die competitie speelt in West-Duitsland, zijn eerste echte internationale succesen inhaleren. Veel waarde mocht er aan de winst op Andrzej (nummer twee van Eu ropa) en Stefan Dryszei niet wor den gehecht, want er stond niets op het spel en dan blijken met na me de Polen bijzonder vrijgevig. Bij het EK schittert Haldan overi gens door afwezigheid. De 21-jari- ge tafeltennisser is bang dat hij (evenals Olga Nemes, die ook LEEUWARDEN (GPD) - De SC Cambuur heeft gister middag overeenstemming bereikt met Fritz Korbach over het aangaan van een tweejarig contract, ingaande op 1 juli. De huidige trainer van eredivisionist FC Twente wordt daarmee de opvolger van de naar het Dortdse DS'79 ver trekkende Simon Kistemaker. thuisblijft) door de Tsjechische au toriteiten naar zijn geboorteland wordt gestuurd. „We hebben", bekende Henk van Spanje eerlijk, „gewoon geluk zijn gewoon goed. Nu gehad. We hebben dit seizoen veel dat we met de kansen gehad op een overwinning, maar ze zijn gewoon niet benut" Niettemin gelooft Henk van Spanje in het bestaansrecht van Oranje in de Superliga. „De inde ling van volgend seizoen is gunsti ger. Daarbij denk ik dat de dubbels veel beter kunnen. Over de vrou- hebben we geen klagen, die ïaar hopen beter voor de dag komen". Wat voor Nederland is te hopen, want West-Duitsland speelt vol gend seizoen niet meer in de Su perliga. ZEIST (ANP) - Op dinsdagavond 18 maart zijn vier wedstrijden voor de competitie betaald voetbal ingelast. In de eredivisie staat FC Twente - MW op het programma, in de eerste divisie worden gespeeld: Veendam - Heerenveen, Cambuur - Ds'79 en Emmen - Vitesse. Op dezelfde avond staan voorts de volgende bekerwedstrijden (derde ronde) op de rol: Haar lem - PEC Zwolle, Groningen - Papendrecht, Fortuna S - Feyenoord, Fc Den Haag - NAC, RBC - Telstar en NEC - de Graafschap. Kistemaker wenste van het be stuur van Cambuur voor 1 maart een definitieve beslissing over ver lenging van zijn éénjarig contract, maar het bestuur van Cambuur wilde met het oog op de voorals nog tegenvallende prestaties die beslissing uitstellen, waarna Kiste maker op een aantrekkelijk aan bod van DS inging. Het bestuur van Cambuur is blij dat het slechts veertien dagen no dig heeft gehad om een opvolger voor Kistemaker te vinden. Voor zitter Anton Schols: „We wilden in derdaad haast maken met het con tracteren van een nieuwe trainer, om weer rust in de tent te krijgen. Als het zoeken naar een opvolger zich wat voort blijft slepen, groeit toch de onrust. We beginnen nu zondag aan de tweede seizoenhelft met de zekerheid dat een van de belangrijkste zaken voor het vol gend seizoen geregeld is". Fritz Korbach krijgt bij Cam buur geen vast salaris, maar een „succes-afhankelijk inkomen". Anton Schols: „Dat houdt simpel weg in, dat we volgens een soort bonussysteem gaan werken, waar bij het veroveren van een periode- titel, promotie of het halen van een volgende ronde in het bekertoer nooi extra inkomsten gaat opleve ren. Een vrij zeldzame constructie, die bij mijn weten alleen bij Willem II ook gehanteerd wordt". „We moeten wel op die manier werken bij Cambuur, omdat we ge zien de toch wat precaire financiële situatie geen uitbundige salarissen LEIPZIG (GPD) - De eerste kennismaking met het nieu we spelconeept dat Rinus Michels voor ogen staat heeft het Nederlands voetbalelftal gisteravond louter winst op geleverd. In het schamel bevolkte Zentralstadion van Leipzig doorbrak Oranje niet alleen de indrukwekkende zegereeks van de DDR, maar kreeg Leo Beenhakker bo vendien de eerste bevestiging dat een ploeg met vijf aan vallers wel degelijk perspectieven voor de toekomst kan bieden. „Het was", oordeelde de winnende bondscoach, „in alle opzichten een nuttige oefeninterland. Hier is ge bleken dat je meer aanvallers in kunt zetten als het goed wordt gecompenseerd". De vaderlandse keuzeheer beperk te zich daarbij tot de eerste helft, waarin Oranje heer en meester was, maar toen verzuimde de kan sen te benutten om de Oostduit sers al vroeg in de wedstrijd op een dood spoor te zetten. Na de rust, toen de soppige grasmat het uitste kende voetbal uit de eerste periode niet meer toeliet en Oranje werd gedwongen tot werkvoetbal dat op het lijf is geschreven van de fysiek sterke Oostduitsers, kwam de va derlandse voetbalélite weliswaar onder zware druk te staan, maar de ploeg bleef niet zonder fortuin overeind. Sterk resultaat "Mi-" „Dit is in alle opzichten een resul taat waarmee we voor de dag kun nen komen", aldus Beenhakker. „In de eerste helft, toen er nog re delijk te voetballen viel, kwam het voetbal beter uit de verf dan erna. Toen kwam het op werken aan en daarin zijn de Oostduitsers beter dan wij. Toen is echter ook geble ken dat wij in staat zijn om te ver dedigen". DEN HAAG (ANP) - De Rijns- burgse Joianda Grimbergen is opgenomen in de Nederlandse schaatsploeg, die morgen voor recordwedstrijden naar Alma Ata vertrekt. De 18-jarige rijd ster uit Rijnsbui-g eindigde an derhalve week geleden als vierde tijdens de wereldtitel strijd voor junioren. Grimber gen vervangt Ria Visser, die er de voorkeur aan geeft niet deel te nemen. De Nederlandse afvaardi ging naar de Medeo-baan be staat uit tien rijders en rijd sters, alsmede bondscoach Henk Gemser, masseur Anne de Jong en begeleider Dirk de Vroomen. De wedstrijden wor den van 17 tot 20 maart gehou den. Toch had ook Beenhakker aan vankelijk wel degelijk vraagtekens geplaatst bij de nieuwe, niet van ri sico's ontblote speelwijze. „Van daar ook", bekende de bonds coach, „dat we in het begin iets voorzichtiger te werk zijn gegaan. Met Van Basten en Gullit was afge sproken, dat ze niet direct naast el kaar, maar eerst achter elkaar zou den spelen". Dat zelfde gold voor Valke en Wouters, in zijn rol als waterdrager, met Koeman, Silooy en Van Tiggelen, een van de abso lute uitblinkers bij Oranje. Vooral Marco van Basten toonde zich uitermate tevreden over de door Michels uitgedokterde voet balfilosofie in Zeist. „Ik ben blij dat we hier gewonnen hebben, maar daar ging het niet in de eerste plaats om. Het was belangrijk om hier goed te spelen en een nieuw spelconeept uit te proberen. En dat is me uitstekend bevallen, samen met Gullit in de spits". „Het bewijst eens te meer", prees Beenhakker de PSV'er en aanvoer der van Oranje, „dat hij één van de grote figuren in het Nederlandse voetbal is. Als je de ene zondag als libero speelt en je drie dagen later dit er als spits uit kunt rammelen, bevestigt dat alleen maar hoe all round je bent. Het is bovendien een goede zaak dat Van Basten en Gullit elkaar prima aanvoelen". Voor e Marco van Basten scoort met het hoofd de winnende treffer voor Nederland. Doelman Muller en verdediger Kreen kijken de bal r i speler als De Wit vraagt speelwijze echter wel een duidelijke aanpassing, wat eveneens geldt voor Vanenburg, die in zijn niet bepaald favoriete positie, rechts op het middenveld, wel overijverig was. maar net te weinig balcontact had. Beenhak ker deelt echter niet de vrees dat Geschokt de nieuwe rol voor De Wit ten kos te zal gaan van zijn explosiviteit. „Hij moet het aankunnen, zoals dat ook gold voor Olsen". geen raad met de swingende en overal opduikende Nederlanders, die zichzelf daardoor een enorme speelruimte verschaften. De robotvoetballers uit het Oost blok hadden geen kaas gegeten van de speelwijze die de laatste maanden is uitgedokterd, maar die voor de Oostduitse bondscoach Bernd Stanger kennelijk als een volslagen verrassing kwam. Daar door kon het gebeuren dat het cen trale aanvalsduo Van Basten/Gul- lit, maar ook de via de flanken op komende Vanenburg, De Wit en Valke keer op keer een nieuwe ci pier aan hun zijde vonden. Silooy en De Wit troffen de paal. De Oostduitsers konden daar pas diep in de eerste helft via Thom iets tegenover stellen. De foutloos keepende Hiele toonde zich echter een prima vervanger van Van Breukelen. Ook na de rust kreeg Oranje nog tot twee keer toe (Gul lit) riante mogelijkheden om te scoren. Het initiatief was toen ech ter aan de DDR, dat alle fysieke kracht aanwendde om de gelijkma ker te forceren. Dank zij Hiele en de voortreffelijk verdedigende Van Tiggelen bleef die echter achterwe ge. „Van enige opbouw bij ons kon toen geen sprake meer zijn. De bal len moesten toen ver naar voren. Gullit en Van Basten waren toen kunnen uitbetalen. Er zal eerst ge presteerd moeten worden, het pu bliek zal het stadion weer moeten vinden, waardoor de inkomsten gaan toenemen, voordat er royale re salarissen uitbetaald kunnen worden. Dat is de achtergrond voor deze inderdaad opvallende clausule in het contract". Cambuur is de laatste jaren door een teruglopende gemeentelijke subsidie financieel in de proble men geraakt. Door de tegenvallen de prestaties en lagere bezoekers aantallen dreigt dit jaar bovendien een extra tekort van twee ton te ontstaan. De toezegging van de Leeuwarder gemeenteraad eerder deze week om Cambuur in ieder geval de drie komende seizoenen voor een totaalbedrag van 675.000 te blijven ondersteunen was voor het voortbestaan van het betaald voetbal in Leeuwarden dan ook een bittere noodzaak. Korbach zelf heeft niet zo veel problemen met het „succes-afhan kelijke inkomen", dat de komende twee jaar voor hem toch ook extra druk en financiële onzekerheid geeft. „Ik wordt afgeschilderd als een keiharde prestatietrainer. Dat ben ik denk ik ook. Ik vind het daarom helemaal niet zo gek om in een bedrijf waar louter en alleen naar prestaties wordt gekeken, ook je inkomen van die prestaties af hankelijk te maken". Blij Cambuur was de eerste club die bij Korbach aanklopte, ook al was zijn vertrek bij Twente al geruime tijd bekend. „Cambuur was offi cieel de eerste club, al circuleerden in de wandelgangen geruchten als zouden Roda JC, Sparta en NAC ook interesse hebben gehad. Ik ben blij met het contract bij Cam buur. Het is namelijk niet de eerste keer dat ik contact met Cambuur heb gehad. In 1975 zijn er contac ten geweest, evenals vorig jaar. Be stuurslid Hennie Weering heeft me toen benaderd, maar ik zat nog aan mijn verbintenis met Twente vast. Het frequente contact bewijst toch wel dat er wederzijds belangstel ling en vertrouwen was". Ondanks de schamele prestaties in het huidige seizoen gelooft Kor bach niet, dat de huidige spelers groep van Cambuur geen moge lijkheden heeft. „De groep moet wel zo veel mogelijk intact blijven. Ik kan me goed vinden in het hui dige spelersmateriaal by Cam buur". Hetgeen overigens niet betekent dat Korbach direct promotiemoge lijkheden voor Cambuur ziet. „Ik ben het aan mijn stand wel min of meer verplicht. Ik heb Wagenin- gen, PEC Zwolle, Volendam en FC Twente in het eerste jaar dat ik daar werkte in de eredivisie ge bracht. Al zegt dat natuurlijk ook niet alles. Twente staat er nu ook niet zo rooskleurig voor en dat zou anders zyn als ik inderdaad een wondertrainer was". Vijfde club Cambuur is voor Korbach de vyfde vereniging waar hij als hoofdtrainer werkzaam zal zijn. Hij begon in 1968 als assistent-trainer bij Elinkwijk, werd twee jaar later assistent-trainer onder Bert Jacobs bij het uit een fusie ontstane FC Utrecht en trainde daarna achter eenvolgens Wageningen (vier jaar), PEC Zwolle (vijf jaar), Volendam (een jaar) en FC Twente (drie jaar). echter net iets te ver weg", vond Leo Beenhakker toch nog een min puntje in de Nederlandse ploeg, die gisteravond in feite geen zwak ke plekken kende. Aan het resul taat op zich deed dit niets af. Daar mee kan Oranje inderdaad prima voor de dag komen. Er gloort in eens weer hoop voor het Neder lands elftal. RIO DE JANEIRO (DPA) - Wanneer het Braziliaanse voet balelftal in juni in Mexico voor de vierde maal wereldkam pioen zou worden, kunnen de spelers van de selectie rekenen op een preTnie van 100.000 dol lar (250.000 gulden). De Brazi liaanse voetballers hadden eer der een premie van 50.000 dol lar als te gering van de hand ge- Imponerend» Het machtsvertoon en de werk lust die het Oranje-nieuwe-stijl in het eerste part aan de dag legde, was even opmerkelijk als impone rend. De Oostduitsers keken zich daarbij de ogen uit en verkeerden continu in grote problemen. Ver dedigend wisten zij zich totaal De DDR was geschokt door de vroege achterstand en bleek niet in staat het duel een andere wending te geven en Oranje voelde zich su perieur. De snelle treffer van Mar co van Basten, die op aangeven van Silooy en na een prima diepte pass van Koeman met zijn hoofd net iets eerder bij de bal was dan Ztsche droeg daar in niet geringe mate toe bij. Drie maanden na de laatste interland tegen België kreeg het Nederlands elftal ook uitgelezen mogelijkheden om de score verder uit te bouwen. Maar FRANKFORT (DPA/SID) - Het door blessu res uitgedunde Westduitse voetbalelftal heeft gisteravond weinig moeite gehad met ook al door kwetsuren overvallen Brazilië. In het Waldstadion in Frankfort won het team van coach Franz Beckenbauer, gadegeslagen door 50.000 toeschouwers, met 2-0 door een vroeg en een laat doelpunt van respectievelijk Brie gel en de voor Karl-Heinz Rummenigge inge vallen Klaus Allofs. Zelfs de doorgaans nuchtere Beckenbauer, met in het achterhoofd de zege van 2-1 op we reldkampioen Italië, verkeerde in juichstem ming. „We hebben goed gespeeld", zei de trai- net, „al was ik niet zo gelukkig met de af en toe harde acties". Beckenbauer, geplaagd door blessures van Voller, Littbarski, Rahn, Förster en Augentha- ler, moest Rummenigge na de pauze in de kleedkamer houden. De 30-jarige spits raakte in zijn 88ste interlandwedstrijd geblesseerd aan een knie. Brazilië speelde vijf minuten met tien man, nadat Casagrande werd afgevoerd. De 22-jarige middenvelder keerde evenwel te rug. Het ruwe spel was het resultaat van een stormachtig begin, waarin de Westduitsers zich enkele goede mogelijkheden creëerden. Een van links door Matthaus- genomen hoek schop werd door Briegel, temidden van vijf Brazilianen, ingekopt. „We waren alleen bang voor de kopkracht van de Duitsers", vertelde de Braziliaanse coach Tele Santana. Maar ook over de grond bleef zijn elftal gere geld in gebreke. Het fantasierijke spel van de Brazilianen had aardige momenten tot gevolg, maar het-sobere werk van de Westduitsers bracht meer rendement op. Als de Zuidameri kanen eens gevaarlijk werden, reageerde Toni Schumacher attent. Zo stopte de 32-jarige doelman, na een bijgelegde ruzie met de bond over een schorsing alsnog opgesteld, inzetten van Dida en invaller Eder. De treffer van Allofs typeerde het verschil tussen de Westduitsers en de Brazilianen nog het best. Falcao, met de beter spelende Socra tes tot de routiners behorend, verspeelde op tien meter van het strafschopgebied de bal aan de voor Mill ingevallen Gründel. De voor Hamburger SV uitkomende spits bediende Al lofs op maat, die vervolgens met een strakke schuiver doelman Carlos passeerde.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 17