'Scholing desnoods zonder vakbonden' Lage dollar deert Oeé niet Personeel Fokker dreigt met acties Cao-loos tijdperk dreigt in metaal De Koning kiest zijde vakbonden inzake atv 'Ontwijken' superheffing: boetes tot 5000 gulden Bus goedkoper door dalen benzineprijzen WOENSDAG 12 MAART 1986 ECONOMIE PAGINA 9 DEN HAAG (GPD/ANP) - Voor de oplossing van de werkloosheid is meer scholing van dusdanig belang dat de werkgevers er desnoods zonder medewerking van de vakbon den mee door zullen gaan. Dat heeft voorzitter S. van Eijkelenburg van het christelijk werkgeversverbond NCW gisteren gezegd. Van Eijkelenburg reageerde daarmee op het dreigement van de FNV dat er geen landelijke scholingsafspraken komen, wanneer de werkgevers een 36-urige werkweek blijven afwijzen. "Wij zijn er ons absoluut van be wust dat scholing een noodzaak is, en dat gaan we gewoon doorzet ten". aldus de voorzitter van de christelijke werkgevers. Volgens het NCW zijn er onder de werklo zen te weinig geschoolde mensen om alle vacatures die door korter werken ontstaan, op te vullen. Werkgevers, vakbeweging en overheid praten sinds 29 november vorig jaar met elkaar over een geza menlijke aanpak van de scholing van werkenden en werklozen. Die besprekingen bevinden zich in een kritiek stadium. De FNV heeft kri tiek op te werkgevers, omdat die zich niet landelijk willen vastleg gen op een aantal te scholen en aan een baan te helpen werklozen. De 'Van Eijkelenburg AMSTERDAM (GPD/ANP) - Mi nister de Koning (sociale zaken) is van oordeel dat verdergaande ar beidstijdverkorting is geboden, mits op maat toegepast per bedrijf of bedrijfstak. Hij sprak gisteren zijn bezorgdheid uit over het vast lopen van de cao-onderhandelin gen tijdens het congres van de christelijke ambtenarenbond CFO. Met zijn uitlatingen kiest De Ko ning in de huidige onderhandelin gen over korter werken de kant van de vakbeweging, die bereid is over flexibele invoering van een 36-urige werkweek te praten. De werkgevers voelen in het geheel niets voor collectieve afspraken over atv, ook al laten die de ruimte voor invulling per bedrijf. Volgens De Koning heeft het ka binet de weg naar verdere arbeids tijdverkorting zoveel mogelijk vrij gemaakt door begin dit jaar de so ciale premies te verlagen, zodat de koopkracht gehandhaafd blijft. Het verwijt van de FNV, dat de overheid "achterover leunend" ga deslaat hoe de herverdeling van werk stagneert, wijst hij van de hand. De minister zei op het congres van het CFO dat de veronderstel ling, dat in de komende kabinets periode een heel andere koers kan worden gevaren dan in de laatste vier jaren, een forse misrekening is. De collectieve sector en de daar mee gepaard gaande financiële verlichtingen blijven nog een te zware last vormen, vooral ook in het licht van de dalende aardgasin komsten. Loonmatiging blijft ook in de komende jaren geboden. Op het terrein van de arbeids voorwaarden voor ambtenaren en trendvolgers zal de overheid terug houdend moeten zijn: meer dan handhaving van de koopkracht zit er niet in, zo hield de minister het CFO-congres voor. De bewinds man erkende dat op termijn de sa larisontwikkeling van ambtenaren niet echt uit de pas zal kunnen lo pen ten opzichte van die in het be drijfsleven. "Maar als de prijsstij ging beperkt of zelfs helemaal ach terwege blijft, kan zonder werkelij ke loonmatiging de koopkracht op peil blijven". overheid, aldus de FNV. treit blaam omdat die nog steeds niet duidelijk heeft gemaakt hoeveel geld er voor de scholing beschik baar is. Volgens de FNV zijn de werkge vers in de cao-onderhandelingen "niet te goeder trouw", door ener zijds te zeggen dat de besprekin gen per bedrijfstak moeten plaats vinden, maar aan de andere kant overal 'nee' te zeggen tegen de 36 uur. Volgens Van Eijkelenburg is die stelling onjuist, en is het pro bleem dat atv uitvoerbaar moet zijn. Kleinmetaal In de metaalnijverheid ziet het ernaar uit dat de strijd om de 36- urige werkweek zal uitlopen op een cao-loos tijdperk voor de 230.000 werknemers in deze be drijfstak. De werkgevers weigeren een cao af te sluiten waarin verder gaande arbeidstijdverkorring is opgenomen. De vakbonden daar entegen piekeren er niet over van hun streven naar een 36-urige werkweek af te stappen. Onderhandelaar T. Hagen van de Industriebond FNV heeft acties aangekondigd als de cao-onder handelingen vastlopen. De cao voor de metaalnijverheid behoort, samen met die voor de metaalin dustrie, Philips ep Akzo, tot de be langrijkste industriële arbeids overeenkomsten. In de metaalin dustrie braken de werkgevers vori ge week de cao-besprekingen af omdat er geen overeenstemming te bereiken viel over de atv. Bij Phi lips en in de metaalnijverheid wordt volgende week hetzelfde verwacht. ZUTPHEN (GPD)- De Zutphense politierechter heeft gistermiddag zes veehouders uit Overijssel en Gelderland veroordeeld tot geld straffen van 3000 tot 5500 gulden wegens valsheid in geschrifte en medeplichtigheid daaraan. In alle gevallen betrof het boeren die in 1984 onjuiste data hadden gezet boven of in stukken, die hen extra- kilogrammen superheffing-vrije melk zouden moeten opleveren. Het waren de eerste processen in Nederland naar aanleiding van de superheffingsregeling. In alle zaken draaide het om aan vragen voor grotere hoeveelheden heffingvrije melk in het kader van de Beschikking Superheffing. Wie voor 1 maart 1984 investeringsver plichtingen was aangegaan, kon in principe zo'n extra toewijzing krij gen. Vrijwel alle verdachten berie pen er zich op, dat zij inderdaad voor die fatale datum afspraken met aannemers en leveranciers hadden gemaakt voor de bouw of uitbreiding van bedrijfsgebouwen. "Maar in de Achterhoek is het geen gewoonte dat soort zaken schriftelijk vast te leggen", verde- digd^n zij zich. De officier had nen allen ten laste gelegd, dat zij deze afspraken later op papier hadden gezet en van een datum voor 1 maart hadden voorzien. Officier van justitie mr. Montijn deelde mee dat het Openbaar Mi nisterie in dit soort gevallen overal dezelfde lijn zal trekken: een boete van 25 procent van het beoogde voordeel. Een praktijkvoorbeeld: een veehouder die ten onrechte voor 20 koeien extra melk heffing- vrij mocht leveren, mag rekenen op een eis van 25 procent keer 20 keer 1000 gulden per koe, oftewel 5000 gulden. Politierechter mr. d'Ancona von niste gisteren overeenkomstig de eis. Wel verlaagde hij de boete voor een 40-jarige Borculoër, die zich beriep op een advies van een voor- ïirhtctpr van de Gelderse Maat schappij voor Landbouw. Zij zou de man het advies hebben gegeven om prijsopgaven en overeenkom sten inzake de bouw van een melk- stal een oudere datum te geven. De voorlichtster zelf sprak dit overi gens tegen. De boete werd niette min verlaagd van 4750 tot 3000 gul den. De zaak tegen een 30-jarige Win tersweker werd aangehouden. Zijn aannemer had tegenover de politie verklaard dat een bij de aanvraag gevoegde uitbreidingstekening niet in januari 1984, maar in juni was gemaakt. Gisteren nuanceerde hij die uitspraak tot 'dat is gebeurd tussen januari en juni'. Officier van justitie mr. Montijn zag daarin aan leiding een procedure wegens mei need tegen de aannemer te begin nen. Dit aspect zal nu eerst nader onderzocht moeten worden, voor de zaak wordt voorgezet. De politierechter veroordeelde een 29-jarige man uit Eefde tot een boete van 4500 gulden of 90 dagen hechtenis. Advocaat mr. Prisse voerde wel aan, dat de overeen komst, waaruit de investeringsver plichting voortvloeide, wel dege lijk voor 1 maart was aangegaan, zij het mondeling, maar mr. d'Ancona was voor dat argument niet gevoe lig. "Bij die aanvragen moest be wijsmateriaal voor de investerings verplichting worden geleverd en de data van de brieven klopt niet met die van de werkelijke opdrach ten". Een boete van 3500 gulden of 70 dagen kreeg een 37-jarige veehou der uit Laren, die nog aanvoerde dat boeren elders, die wel schrifte lijke afspraken hadden gemaakt, wel hun extra-quotum kregen. "En tot een half jaar voor de superhef fing kreeg je zelfs nog rentesubsi dies van diezelfde overheid", zo zei hij. Een 46-jarige man uit Raalte werd veroordeeld tot een boete van 3500 gulden of 70 dagen, en Eiber- genaar tot 5250 gulden of 105 da gen. AMSTERDAM - De Yerseke 24, vijftien meter schoon aan de haak, is gisteren uit zijn natuurlijke ele- meent gevist om te worden ver plaatst naar het terrein bij de RAI in Amsterdam. De Zeeuwse garna- lenkotter dient als aandachtstrek ker voor de Hiswa (14 tot en met 14 maart) (foto ANP DEN HAAG (GPD) - Het Japan se computerconcern Casio komt binnen twee maanden ook op de Nederlandse markt met een zak formaat kleuren-tv. Voor een prijs van ongeveer 350 gulden denkt Casio Europa hier een be hoorlijke afzetmarkt te vinden. In Japan en het Verre Oosten zijn dergelijke zaktoestelletjes, voornamelijk in zwart-wit, al lan ger te koop. Het apparaatje van Casio is slechts 147 bij 84 millimeter, en 28 mm dik. Het scherm is, anders dan op de kathodestraal bij nor male televisies, gebaseerd op de vloeibare kristaltechniek (LCD), met licht dat van achter binnen- Casio komt met mini-kleurentv valt en weegt niet meer dan 280,5 gram. De directeur van Casio Euro pa, Hans Olofsson, kondigde het produkt gisteren aan tijdens de presentatie van het nieuwe Euro pese hoofdkantoor in het Am sterdamse World Trade Centre. Ook nieuw van de firma is een zak-rekenmachientje met een ge heugen voor bijvoorbeeld tele foonnummers en de mogelijk heid cijferreeksen grafisch weer te geven. Volgens Olofsson voor dezelfde prijs waarvoor nu de normale calculators van de hand gaan, rond de 50 gulden. Casio, eveneens bekend van kasregisters en muziekinstru menten, heeft Amsterdam geko zen als hoofdzetel voor de com merciële activiteiten in West-Eu ropa. Volgens Olofsson vanwege de goede verbindingen uit Ne derland, maar voornamelijk om dat met de Nederlandse autori teiten snel en goede afspraken te maken zijn over werkvergunnin gen voor enkele onmisbare Ja panse technici. Voor de produk- tie van een van de Casio-artike len in Europa bestaan overigens geen plannen. Werklozen Het aantal werklozen is in fe bruari met 10.800 gedaald tot pre cies 750.000. Gecorrigeerd voor sei zoensinvloeden daalde het aantal met 6.700 tot 732.600. Het ministe rie van sociale zaken en werkgele genheid heeft dit gisteren meege deeld. De daling in februari volgt op twee maanden waarin de werk loosheid licht was gestegen. Zeelieden De Britse zeelieden ter koop vaardij hebben besloten om mor gen in alle havens van hun land een staking van 24 uur te houden uit protest tegen regeringsplannen om een zeeliedenziekenhuis te sluiten. Door de om 12 uur van nacht te beginnen staking zullen alle kust- en zeeschepen, veerbo ten en offshore-bevoorradings schepen stilliggen. Waterleiding Een particulier instituut in de Verenigde Staten is tot de conclu sie gekomen dat de droogte in Afri ka kan worden verminderd met be hulp van een 2900 kilometer lange waterleiding van de monding van de rivier de Amazone in Zuid-Ame- rika naar Afrika. Het instituut acht het mogelijk om voor een bedrag van tien miljard dollar van de Afri kaanse woestijn in een periode van vijftig jaar vruchtbare grond te ma ken. Stork Stork Ketels in Hengelo heeft voor bijna 80 miljoen gulden aan orders gekregen. Het gaat om de le vering van gasturbine-voorschake lingen. De ene installatie is be stemd voor de electriciteitescen- trale Merwede-Haven in Dordrecht en de andere voor de Eemscentrale in Groningen. Samen betekenen beide projecten voor Stork Ketels 400 manjaren werk. AMSTERDAM (ANP) - Ocë-van der Grinten (kopieerapparatuur) ondervindt weinig problemen dooi de dalende dollar. Bij de activitei ten in de Verenigde Staten, waar het concern bezig is een verkoop organisatie voor de kantoorko- pieermarkt op te zetten, heeft Océ zich altijd al gebaseerd op een dol larkoers van 2.50 gulden. Pas als de dollar nog meer in waarde zou da len, wordt de situatie voor het con cern zorgelijk. Dat bleek gisteren tijdens de pre sentatie van het jaarverslag. Océ heeft goede verwachtingen van haar Amerikaanse organisatie. Er wordt hier weliswaar nog niet winstgevend gewerkt, maar het be stuur verwacht dat in de loop van 1987 quitte kan worden gespeeld. Op de kantoorkopieermarkt in de VS groeit Océ sneller dan werd verwacht. Het marktaandeel wordt uitgebreid en in minder dan drie jaar zijn daar al 23 vestigingen. Hierdoor wordt al een derde van de markt bestreken. Op het gebied van kantoorautomatisering be vindt Océ zich nog in de achterhoe de. De werkgelegenheid bij het con cern stijgt nog steeds, vooral in Ne derland. Vorig jaar nam het werk nemersbestand in ons land met 400 toe tot ruim 4000 en in de loop van dit jaar zal dit de 4500 benaderen Bij Blijdenstein-willink in En schede heeft de recente koersval van de dollar wel degelijk invloed op de resultaten Gezien de afhan kelijkheid van de sterke positie van dochter Verosol in de VS was al eerder besloten de grondstof voorziening vanuit Nederland te verminderen en aan de andere kant van de oceaan zelf een in kooppositie op te bouwen. De da- AMBTENARENPENSIOEN - De Tweede Kamer heeft de rege ring gisteren tot meer spoed ge maand met de studie van invoering van een flexibele pensionering. Al leen de VVD stemde tegen- een CDA/PvdA-motie. Minister Kort hals Altes (waarnemend op bin nenlandse zaken) meent dat een dergelijk stelsel - waarbij ambtena ren naar CDA-wens zelf kunnen bepalen op welke leeftijd tussen 55 en 67 jaar zij met pensioen wensen te gaan - niet voor het einde van het jaar op de rails kan worden gezet ling van de dollarkoers heeft dit versneld. De omzet van Blijdenstein steeg vorig jaar met 14 procent tot onge veer 115 miljoen gulden en de winst na belastingen met 10 pro cent tot 6,6 miljoen gulden. VNU De nettowinst van VNU Verenig de Nederlandse Uitgeversbedrij ven is vorig jaar met 24 procent ge stegen, van 53 miljoen tot 65,5 mil joen gulden, zo heeft de onderne ming gisteren meegedeeld. De net to-omzet steeg vorig jaar ruim vier procent tot 1,59 miljard gulden en het bedrijfsresultaat met tien pro cent tot 109 miljoen gulden. VNU schrijft de verbetering van de resultaten vooral toe aan het doorzetten van de groei in het aan bod van personeelsadvertenties, een bevredigende groei, een stij ging van de bijdrage van commer cieel drukwerk, kostenbeheersing en aan het staken van enkele struc tureel verlieslatende activiteiten. Wessanen Wessanen heeft de nettowinst over 1985 met 30 procent opge voerd van 48,1 miljoen in 1984 tot 62,3 miljoen gulden in 1985, zo heeft het voedingsmiddelencon cern gisteren meegedeeld. Alle onderdelen van het concern hebben bijgedragen aan de winst stijging, aldus Wessanen. De omzet steeg van 4,1 miljard tot 4.2 miljard gulden. De stijging van deze netto- omzet werd beperkt door een da ling van de grondstoffenprijzen in enkele belangrijke produktgroe- pen. Wessanen verwacht over 1986 een verdere stijging van de winst per aandeel. UTRECHT (ANP) - Centraal Ne derland wil op 1 okotber de strip penkaarten goedkoper maken als de benzineprijzen blijven dalen. De prijs van het openbaar vervoer moet gelijke tred houden met die van autorijden, aldus gisteren CN- directeur Renzema bij de opening van een nieuwe vestiging van het busbedrijf in Zeist. De bustarieven moeten volgens woordvoerder Verwaaijen enkele procenten omlaag zouden moeten als de benzineprijs blijft dalen. "Hoeveel precies is niet te zeggen. Maar als de benzineprijs blijft kel deren kan dat voor het buskaartje niet zonder gevolgen blijven. Dan is een tussentijdse tariefsverlaging onvermijdelijk willen we tegen de auto kunnen concurreren. Dit te meer omdat in april de tarieven voor stads- en streekvervoer toch al met vier procent omhoog gaan. Die verhoging is niet meer onge daan te maken maar als de benzine almaar goedkoper wordt zal er ver derop in het jaar wat moeten ge beuren", aldus Verwaaijen. Woordvoerder Van Rijssen van de ESO, waarin alle streekvervoer ders in ons land samenwerken, vindt het nog wat kort dag om nu al over tussentijdse tariefsverlagin gen te praten. Hij zegt bovendien dat het streekvervoer (korte afstan den) minder gevoelig op de benzi neprijzen reageert dan de spoorwe gen die het vooral van de wat lan gere afstanden moeten hebben. Maar als blijkt dat het streekver voer klanten kwijt raakt door de goedkope benzine, dan zal er wel iets moeten gebeuren, zegt hij. Spoorwegen Sekspoppen LUXEMBURG - Ook de Brit ten kunnen binnenkort op blaasbare sex-poppen uit het buitenland invoeren, zo heeft het Hof van Justitie voor de Eu ropese Gemeenschap in Lu xemburg beslist naar aanlei ding van een klacht van een Brits bedrijf over de in beslag name van een lading „love dolls" door de Britse douane. Volgens de douaniers was de lading „onzedig en aanstootge vend" en in strijd met de Euro pese douanevoorschriften. De rechter meende echter dat de douane te ver was gegaan. Duidelijkheid geëist over vestiging Ypenburg SCHIPHOL (ANP) - Het personeel en de bonden bij Fokker dreigen met harde acties als de raad van be stuur niet binnen tien dagen mei een totaalplan komt voor de vesti ging Ypenburg. Dit plan moei voorzien in vervangende taken voor de reparatie- en onderhouds afdeling van deze vestiging en moet tevens een toekomstperspec tief bieden voor het in deze vesti ging ondergebrachte kunststofbe drijf. Dit staat in een gisteren opgestel de brief van het actiecomité van dc vestiging Ypenburg, daarbij ge steund door de Ondernemingsraad van Ypenburg en de Industriebon den FNV en CNV. Ongeveer vier honderd personeelsleden onder braken gisteren het werk om deze brief op te stellen na een demon stratieve tocht. De raad van bestuur van Fokkei besloot op 6 maart vast te houden aan het plan tot concentratie van reparatie en onderhoud op de ves tiging Woensdrecht. Dit houdt in dat ongeveer vierhonderd arbeids plaatsen op de vestiging Ypenburg gaan verdwijnen. De raad van be stuur heeft zich altijd op het stand- punt gesteld dat voor de ongeveer driehonderd werknemers die hier bij betrokken zijn vervangende werkgelegenheid binnen de onder neming gevonden zou kunnen worden. Ook in de vestiging in Hooge- veen, waar shelters en kunststof fen worden gemaakt, dreigen in middels problemen over dit beleid. Ook de 450 personeelsleden deze vestiging zijn zeer ongerust omdat er nog geen duidelijkheid bestaat over de herschikking van de produktie binnen het concern. Gistermiddag werden bij het be drijf pamfletten verspreid waarin de raad van bestuur van Fokker een ultimatum wordt gesteld. Ge dreigd werd met model- en lang- zaamaan-acties en werkonderbre kingen. Ploegendienst Voor de derde maal binnen een paar maanden ging het Fokker-perso neel van de vestiging Ypenburg gisteren de.slraat op om te demonstreren De spoorwegen volgen de benzi neprijzen met argusogen maar het bedrijf vindt het prematuur om nu al over goedkopere spoorkaartjes te gaan praten, zo liet een NS- woordvoerder weten. De spoorwe gen, die vorig jaar dankzij het feit dat de spoorkaartjes goedkoper werden na jaren van vervoersda- ling voor het eerst weer meer reizi gers vervoerden, houden de ver- voersontwikkeling nauwlettend in het oog. "Maar op dit moment is nog niet te meten wat voor effect de benzineprijzen bij ons sorteren. Daarvoor is het nog te kort dag." Maar als de benzineprijzen blij ven dalen en als NS merkt dat de goedkopere benzine klanten gaat kosten dan zal er ook met de spoor kaartjes wat moeten gebeuren, al dus de NS-woordvoerder. De spoorwegen, die dit jaar de tarie ven niet hoeven te verhogen, mik ken ook voor '86 op een vervoers- groei. Kolengraver blijft dure strohalm RSV ROTTERDAM (ANP) - Het sinds begin 1983 in surseance verkeren de Rijn-Schelde-Verolme-concern (RSV) heeft zijn laatste Ameri kaanse partner in het omstreden kolengraafproject in de Verenigde Staten eind 1985 definitief uitge kocht voor 4,5 miljoen dollar ge moeid. Had RSV niet voor eind 1985 dat bedrag betaald dan was het eigen dom van de 33 kolengravers in de VS contractueel overgegaan in handen van die Amerikaanse part ner, zo staat in het verslag dat de bewindvoerders van RSV gisteren gedeponeerd bij de Rotterdamse rechtbank. Zij hebben de recht bank gevraagd de surséance met anderhalfjaar te verlengen. RSV had begin 1985 met de laat ste Amerikaanse partner, Friede- man, al een overeenkomst gesloten waarbij direct 2,5 miljoen dollar werd betaald. Voorts werd over eengekomen dat uiterlijk eind 1985 de resterende 4,5 miljoen dollar uit de opbrengst van de kolengravers door RSV zou worden voldaan. Volgens bewindvoerder mr. J. van Wessem waren de opbrengsten in 1985 echter niet zodanig dat dit kon plaatsvinden. Toch is besloten om Fnedeman uit kopen omdat Van Wessem wel degelijk kansen ziet om de kolen gravers op termyn toch tegen een redelijke prijs te slijten. Op dit mo ment zijn 11 van de 33 kolengra vers - tegen een vaste huurprijs - in werking. De bewindvoerders gin gen er tot voor kort van uit dat RSV met een opbrengst van 110 miljoen gulden uit de verkoop aan de financiële verplichtingen zou kunnen voldoen. RSV heeft destijds 450 miljoen gulden in het kolengraafproject geïnvesteerd. De bewindvoerders hebben er sinds 1983 nog eens vijf tig miljoen gulden in gestoken. Volgens Van Wessem wordt mo menteel onderhandeld met een Amerikaanse belegger over ver koop van circa tien kolengravers, die vervolgens door RSV terugge- huurd zullen worden. Zo'n con structie is fiscaal gunstig en voor komt dat beslag wordt gelegd op RSV-gelden. Het betekent wel dat de door RSV gewenste verkoop van de 33 kolengravers op een wat langere termijn geschoven wordt. Volgens Van Wessem is dat echter niet zo'n probleem omdat ook nog het con flict speelt met minister Van Aar- denne (economische zaken) over terugbetaling van de bijna 900 mil joen gulden overheidssteun die RSV van de Staat heeft gekregen. Dat kan zich nog enige jaren voortslepen. BESMET SCHIP - Amerikaan se havenarbeiders weigeren in San Francisco het Nederlandse vracht schip Nedlloyd Kembla te lossen, omdat het schip een lading heeft aangevoerd uit Zuid-Afrika. Maan dag al blokkeerden ongeveer 200 demonstranten de toegang tot het schip. De havenarbeiders weiger den de demonstratie te doorbre ken. In november 1984 deed zich een soortgelijk incident voor met het zusterschip van de Kembla. de Nedlloyd Kimberly. Na 10 dagen maakte de rechter een eind aan de actie. ploegendienst overwogen om ach terstanden weg te werken bij de sa- menbouw van de Fokker 50. De di rectie heeft de ondernemingsraad hierover advies gevraagd. Zeker is dat aan de eindlijn van de Fokkei 50 in tweeploegendienst gewerkt gaat worden. Beursoverzicht AMSTERDAM (ANP) - t'nilever is van daag op de Amsterdamse beurs scherp in koers omhoog gegaan. Het voedings middelenaandeel deed aan het einde van ochtend f399,50, een winst van f 15,50. Het aandeel is door een Ameri kaans efTectenhuis aanbevolen. Boven dien is volgens handelaren aanbod, dat enige tijd boven de markt heeft gehan gen, opgedroogd, waardoor de vraag het aanbod verre begint te overtreffen. Beursplein toch aanmerkelijk koeler dan Wall Street, waar gouden tijden werden beleefd. In Amsterdam vielen zelfs opmerkelijke verliezen te note ren, zoals bij VNU, die ondanks de gun stige cijfers f 6 lager werd aangeboden voor f 305, zonder dat op deze prijs veel belangstelling was. Ook Wessanen. die gunstige cijfers heelt gepubliceerd, moest f 3 achteruit naar f 262, nadat dit finds dinsdag een fraaie winst had ge boekt.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9