Zoeterwoudseweg: twee bedrijven weg Wethouder: eventueel bij Galgewater parkeergarage Resten stadsmuur bij Kraaierbrug gevonden Betoncentrale en De Nobel Bouwvereniging kiest algemene vergadering WOENSDAG 12 MAART 1986 LEIDEN - Tijdens de restauratie van de Kraaierbrug, tussen de Nieuwe Rijn en Utrechtse Veer. is men gestuit op resten van de mid deleeuwse stadsmuur rond Lei den. De muur liep in het verlengde van de Vestestraat en de Kraaier- straat en vormde tevens een 'brug' over de Nieuwe Rijn. De stads muur is in 1660 afgebroken, omdat de stadsgrenzen werden verlegd tot buiten de Hoge Woerdse poort. Twee gedeelten muur zijn te voorschijn gekomen en daar blijft het ook bij. De gevonden muurres- ten zitten niet in de weg, zodat de gemeente heeft besloten dat de werkzaamheden voor de vernieuw de Kraaierbrug gewoon doorgaan. Volgens ir. L. Barendregt, hoofd ci viele werken van de gemeente, is het geen directe noodzaak dat er verder wordt gegraven. Al vindt hij het wel jammer: "Ik zou best ver der willen spitten, maar omdat het niet echt nodig is, laten we het lie ver zitten". Ook de financiële middelen spe len bij deze beslissing een rol. Na de nood-opgravingen bij de nieu we C A aan de Haarlemmer straat wil de gemeente wat geld achter de hand houden voor even tuele onverwachte ontdekkingen. Bovendien is er niet veel geld voor de restauratie van de brug beschik baar en moet zij vóór de bouwvak vakantie in juli klaar zijn. Het is nog niet zeker of dat ook haalbaar is. omdat het werk enorme vertra ging heeft opgelopen door de lang durige vorstperiode. In de muurresten zijn zogenaam- Eerst resultaat andere complexen afwachten De muur die bij de Kraaierbrug i geen geld en geen tijd. de 'watergaten' te zien. Deze gaten zaten in de muur om het water van de Nieuwe Rijn te laten doorstro men. Zowel aan de noord- als aan de zuidkant zijn deze gaten aange bracht. Opvallend zijn de enorm grote stenen -kloostermoppen'- aan de noordzijde van de opgravin gen. "Leuk voor de nazaten in het jaar 2000, dan kunnen die mis schien verder graven", aldus ir. L. Barendregt. LEIDEN - Wethouder Peters van verkeerszaken staat niet afwijzend tegenover de bouw van een nieuwe parkeergarage in de buurt van het Galgewater. Tenminste, als er in Leiden een nieuwe parkeergarage moet komen. Hij vindt het in elk geval beter dat er een garage op de ze plaats komt dan aan de Aal markt. Hij zei dit gisteren tijdens een verkiezingsavond over ruimte lijke ordening, verkeer, economi sche zaken en werkgelegenheid van het KNOV en een aantal win keliers- en ondernemersverenigin gen. Veel Leidse óndernemers willen dat er een nieuwe parkeergarage komt aan de Aalmarkt, op de plaats waar nu de Lucas van Ley- denschool en het LVC staan. Pe ters voelt hier weinig voor, bang als hij is dat dit extra verkeer naar de binnenstad trekt. Ook het plan dat de Kamer van Koophandel en de Stichting Leid se Binnenstad van stal hebben ge haald, om ónder het Galgewater een parkeergarage aan te leggen, ziet Peters niet zo zitten. Hij vreest dat dit veel te duur wordt. Overi gens wil de gemeente wachten met nieuwe garages tot bekend is hoe de huidige en nog te bouwen gara ges draaien en hoe het nieuwe par- keerregime uitpakt. LEIDEN - De gemeente hoopt voor 1 september overeenstemming te heb ben bereikt met de minister van ruimtelijke ordening en milieuzaken over de ver plaatsing van de Leidse Be- tonmortel Centrale. Dit be drijf is nu nog gevestigd aan de Zoeterwoudseweg en veroorzaakt voor omwonen den grote overlast. In het herziene bestemmingsplan- Zoeterwoudseweg wordt ook voor gesteld het bedrijf in lompen en oude metalen De Nobel te ver plaatsen. Het nieuwe bestem mingsplan werd gisteravond aan de bewoners van de Fruitbuurt ge presenteerd. Het is door de project groep Zoeterwoudseweg in samen werking met de gemeente en het wijkcomité Fruitbuurt opgesteld. De problemen rond de woon- werksituatie aan en bij de Zoeter woudseweg spelen al jaren. In het nieuwe bestemmingsplan wordt geprobeerd de belangen van de omwonenden en de bedrijven zo goed mogelijk tegen elkaar af te wegen. De grootste overlast wordt nu veroorzaakt door de betoncen trale en De Nobel. In het bestem- Hoogste orgaan bij Leiden LEIDEN - De bewoners van de bij na 7000 huizen van de woning bouwvereniging Leiden mogen binnenkort voor het eerst de alge mene vergadering, het hoogste or gaan binnen de vereniging, kiezen. Deze vergadering zal volgens plan bestaan uit maximaal 66 vertegen woordigers uit alle wijken waarin woningen van de woningbouwver eniging Leiden staan. De algemene vergadering, waar van de bijeenkomsten in principe openbaar zijn voor alle bewoners, heeft zeggenschap over het be stuursbeleid. Belangrijke beslis singen over de vaststelling van de begroting, het wijzigen van statu ten en huishoudelijk reglement, het vaststellen van het onder houdsbeleid, bepaling van het ver- huurbeleid en Het beleid ter verbe tering van de leefbaarheid en woonomgeving, benpeming en schorsing van bestuursleden en het erkennen van bewonerscom missies behoren ondermeer tot'de bevoegheid van de vergadering. De leden van de algemene verga dering kunnen volgens secretaris Olivier deskundige begeleiding verwachten. Bovendien zullen zij in de gelegenheid worden gesteld zich de benodigde deskundigheid eigen te maken door het volgen van cursussen en dergelijke. "An ders heeft het weinig zin om men sen te laten meebesturen", meent Olivier. De leden van de algemene verga dering worden gekozen voor drie jaar. Woningbouwvoorzitter Van Rij wil zo een vaste groep mensen bij elkaar krijgen die het reilen en zeilen in de club in de gaten houdt en stuurt. "Als je mensen een tijdje in de algemene vergadering hebt zitten, loop je niet het risico dat men er maar af en toe bijzit en on voldoende op de hoogte is om te kunnen meepraten". Niet tussentijds Niet-bewoners van de vereniging kunnen niet worden gekozen voor de algemene vergadering. Volgens Van Rij is dat de wens van de be woners zelf. "Het zijn vertegen woordigers van de vereniging. Waarom zou je dat door mensen la ten doen die er buiten staan. Net zo goed als iemand uit Oegstgeest geen raadslid in Leiden kan wor den". Een vertegenwoordiging van de bewoners van het zogenaamd 'ver spreide gemeentelijke woningbe- ADVERTENTIE DONDERDAG 13 MAART20.00 UUR, IN 'IN DEN VERGULDEN TURK' SPREEKT MEVR. MR A. KAPPEYNE VAN DE C0PPELL0 OVER JEUGDUERKL00SHEIDSPR0BLEMEN EN MR. J.G.C. lilIEBENGA OVER HET FUNCTIONEREN VAN DE GEMEENTERAA0. EEN GOEDE RAAD: STEM DAN VVD! mingsplan wordt voorgesteld deze bedrijven in de toekomst 'weg te bestemmen'. Over de verplaatsing van de Leidse Betonmortel Centra le wordt inmiddels onderhandeld met de minister om het daarvoor nodige geld te krijgen. De gemeen te heeft Roomburg op het oog als mogelijke vestigingsplaats, overi- ,gens weer tot ongenoegen van be- dat gebied. zit' in Leiden, 500 gemeentewonin gen die bij de vereniging in beheer zijn, is evenmin mogelijk. Van Rij: "We weten nog niet of die wonin gen bij ons komen. Het zou een beetje vreemd zijn om deze men sen invloed te geven op het be leid". Bewoners van nieuwbouw- plannen die in de komende drie jaar worden verwezenlijkt, hebben ook geen mogelijkheid om bijvoor beeld tussentijds voor de algemene vergadering te worden gekozen. Zij en andere bewoners die niet in de algemene vergadering wor den gekozen, kunnen hun stem echter wel laten horen via de bewo nerscommissies die in de meeste wijken actief zijn. Hoewel deze in eerste instantie meer zijn bedoeld om de belangen te behartigen van de bewoners in hun gebied. De verkiezing van de algemene vergadering is in zoverre nu begon nen, dat de bewonerscommissies er kandidaten voor kunnen stelten. Eind maart sluit de kandidaatstel ling. Alle huishoudens krijgen daarna een stem formulier thuisge stuurd, dat uiterlijk 16 mei inge vuld moet worden teruggestuurd. Daarna moeten de stemmen woren geteld en zal de samenstelling van de algemene vergadering het resul taat zijn. T entoonstelling 312 stuks vee LEIDEN - In de Groenoordhallen wordt donderdag de 37ste paasvee- tentoonstelling van de Vebo ge houden. Zoals gebruikelijk wor den er uit het hele land mestrunde- ren aangevoerd. Ook aanwezig zijn, zij het onder stringente voor waarden, 'dikbillen'. Dertig juryleden zullen de in 59 klassen ingedeelde runderen kéu- ren. Daarnaast zijn er rubrieken voor drietallen ooilammeren en drietallen ramlammeren voor de slacht. In totaal zijn er 312 dieren aangemeld in de afdelingen zwart- bond, roodbond, buitenlands ras, mesterij en schapen. De keuringen beginnen om ne gen uur; de prijsuitreiking is om half drie. Op kaarten boven de staanplaatsen wordt voor het pu bliek aangegeven hoe de waarde ring van de jury voor de runderen is uitgevallen. In het bestemmingsplan wordt een zg. zoneringsmethodiek ge hanteerd om de bedrijven te toet sen op eventuele milieubelasting, aan de hand van elf verschillende aspecten. Zo speelt de afstand tot de huizen een rol. Bedrijven die aan de voor hen geldende afstands norm voldoen, kunnen zonder pro blemen blijven. Voldoet een be drijf niet aan de vereiste afstands norm, dan wordt gekeken in hoe verre het overlast veroorzaakt. Twaalf bedrijven aan de Zoeter woudseweg zijn zo getoetst op hun werkelijke milieuoverlast. Met als resultaat dat er twee worden 'weg- bestemd'. De andere bedrijven kunnen al of niet met het treffen van enkele maatregelen op hun huidige plek blijven. Een mogelij ke maatregel voor het transportbe drijf Van Leeuwen is bijvoorbeeld het aanbrengen van een geluid- scherm. De Leidse Betonmortel Centrale die volgens het bestemmingsplan van de 2 Dm een einde te maken aan de overlast voor de bewoners De bewoners van de Fruitbuurt bleken gisteravond niet echt ge rustgesteld door de plannen van de gemeente. Voor een aantal over- lastproblemen in de buurt is nog geen oplossing gevonden. Zo ver oorzaken vrachtwagens ook over last op de Lammenschansweg. In het bestemmingsplan wordt echter uitsluitend rekening gehouden met de overlast rond de Zoeter woudseweg. Ook blijken de bewo ners veel overlast te ondervinden van het bouwmaterialenbedrijf Fontein. De geluid-, verkeers- en stofoverlast van dit bedrijf kunnen echter niet worden getoetst, omdat de naastgelegen betoncentrale veel overlast veroorzaakt. Zolang dit bedrijf nog aan de Zoeterwoudse weg is gevestigd, is de overlast van Fontein moeilijk na te gaan. Voor sommige bewoners is het echter overduidelijk dat Fontein "even erg" is als de Leidse Betonmortel Centrale. Een aantal bewoners pleitte gisteravond voor het aan brengen van gevelisolatie aan hun woningen. De gemeente vindt dit echter te duur en niet passen in het beleid om bedrijven die overlast veroorzaken uiteindelijk 'weg te bestemmen' In het bestemmingsplan is de mogelijkheid geschapen voor het aanleggen van voortuinen en een vrijliggend fietspad. De voorzitter van het wijkcomité Fruitbuurt ver zocht de buurtbewoners gister avond niet op eigen houtje actie te gaan ondernemen om de gemeen telijke plannen, zoals de aanleg van voortuinen, gerealiseerd te krijgen. Tas arts uit auto gestolen LEIDEN - Uit een auto van een arts is gisteravond een tas met be langrijke medische gegevens ge stolen. Het raampje van het zijpor tier van de wagen dié stond gepar keerd aan de Nieuwe Rijn was in geslagen. De dader heeft waar schijnlijk gedacht in de beige ny lontas geld aan te treffen. Behalve een medisch dossier zat er niet meer in dan toiletartikelen en een blauw shirt. De politie verzoekt een ieder die de tas of het dossier aantreft, con tact op te nemen met het bureau: 071-149961. Tijdens de verkiezingsavond be loofde Peters ook zijn best te doen de stad een schoner aanzien te ge ven. "We moeten maar eens uitre kenen wat het kost om, net als vroeger, weer een veegwagen ach ter de vuilniswagens te laten aan rijden en om de straten schoon te spuiten. Ik zal me daar tijdens de college-onderhandelingen sterk voor maken. En ik ben bereid om de financiële gevolgen daarvan te aanvaarden. Bij de gemeente moe ten dan maar minder schrijvers en meer schoonmakers komen", al dus Peters. Verpauperen Op de verkiezingsavond, geleid door staatssecretaris Van der Reij- den, waren behalve de wethouders Peters (PvdA) en Fase (WD) ook Walenkamp en Hoekema, de lijst trekkers van respectievelijk het CDA en D66 aanwezig. Zoals was te verwachten, waren Fase en Pe ters helemaal niet zo ontevreden over het gemeentelijke beleid. Pe ters vreesde zelfs dat de stad mis schien wel te gezellig was. Op za terdagen trekken zulke grote drommen mensen door het cen trum dat er soms nauwelijks meer een doorkomen aan is. En Fase meende dat het nu maar eens moet zijn afgelopen met het gezeur dat het winkelcentrum Leidschenhage veel beter is dan de Leidse binnenstad. En ze snapte niet dat de Kamer van Koophandel en de Stichting Leidse Binnenstad kunnen beweren dat de hoeveel heid winkelruimte in het Leidse centrum is afgenomen. Dat was volgens haar helemaal niet zo. Ze voorzag verder een grote toekomst voor de Leidse binnenstad. "Ter wijl Leidschenhage over tien jaar is verpauperd". Walenkamp en Hoekema waren, maar dat was ook al geen verras sing, wat minder tevreden over het functioneren van de binnenstad. Walenkamp meende dat de werk gelegenheid in het centrum wel de gelijk fors achteruit is gegaan de afgelopen jaren. Hij pleitte er voor dat de gemeente meer aandacht schenkt aan de 'natuurlijke verwe venheid van wonen en werken' in het centrum. Hoekema constateerde dat de sfeer tussen ondernemers en ge meente de afgelopen acht jaar enigszins is opgeklaard. Het onder linge geruzie is minder geworden en gemeente en ondernemers be naderen elkaar positiever. BETRAPT - Twee Leidenaars zijn vannacht op heterdaad betrapt bij het kraken van een telefooncel aan het Kamerlingh Onnesplein. De mannen van 25 en 33 jaar oud wa ren net bezig met het ontmantelen van de telefoon, toen surveilleren de agenten het tweetal in het oog kreeg. Sakkara (1) Twaalf jaar geleden is het Rijks museum voor Oudheden in sa menwerking met de Engelse Egypt Exploration Society uit Londen begonnen met opgravin gen in het plaatsje Sakkara, even ten zuiden van Cairo. Bij Sakkara ligt een giganti sche dodenakker. Al in 1975 werd het graf van generaal Ho- remheb, de rechterhand van Toe- tanchamon, blootgelegd en en kele jaren daarna stuitte men op het grafcomplex van Prinses Tiya en haar echtgenoot. Maar waar bleef Maya? Begin februari werd het grote nieuws verspreid: de weten schappelijke wroeters hadden het graf van deze schatbewaar der van Toetanchamon gevon den. Volgens dr. M. Raven, con servator van de Egyptische afde ling van het Rijksmuseum voor Oudheden, gaat het om een be langrijke vondst. De belangrijk ste sinds de ontdekking van het graf van Toetanchamon. Raven was er overigens niet bij toen men het graf ontdekte. De Leidse egyptoloog drs. R. van Walsem wel. Hij arriveerde op 3 februari in Sakkara. Raven ging op 7«februari weg; dat was op een vrijdag, een vrije dag dus voor de mohammedanen. Op zondag werd de grote ontdekking ge daan. Was het een sensatie om erbij te zijn? "Natuurlijk", antwoordt Van Walsem die toegeeft dat hij met zijn neus in de boter viel. En het was niet de eerste keer. Toen in '75 het graf van Horemheb werd blootgelegd, was de wetenschap per ook in Sakkara. "Achteraf denk je natuurlijk wel eens: hoe zou het nu geweest zijn als ik op het moment van de ontdekking nog in het vliegtuig had gezeten?" En? "Dat had ik natuurlijk zeer vervelend gevon den; dat begrijpt u wel. Wat dit graf bijzonder maakt, is het idee dat er nog nooit eerder Europea nen in zijn geweest". Sakkara (2) Geen Europeanen. Maar wel Arabieren. Schatrovers. Later tij dens het gesprek vertelt Van Walsem dat deze mensen niet over veel wetenschappelijke kennis beschikten, maar uit er varing wisten ze wel ongeveer waar ze moesten gaan graven. Je kunt er dus wel vanuit gaan dat in het graf van Maya niets van waarde zal worden gevon den? Als we Van Walsem deze vraag voorleggen, aarzelt hij even. Zegt dan: "Die plunderaars hielden behoorlijk huis ja. Alles van waarde namen ze mee. Maar je kunt niet op voorhand stellen: we zullen wel niets waardevols meer vinden". Waarom niet? "Egypte is een land van verras singen. Je moet met alles reke ning houden. En bovendien: de egyptologie ontleent z'n be staansrecht niet aan het vinden van waardevolle spullen. Wij hebben de wil om die cultuur te bestuderen en in dat licht bezien is het ontdekken van dit graf van groot belang". Neem alleen al die gegevens over de architectuur van het graf die bekend zullen worden, gaat Van Walsem door. "Door die nieuwe feiten zullen we een be ter beeld krijgen van wat voor graftypen er in die tijd werden gebruikt". Eén ding is de wetenschappers nu al opgevallen: in het graf van Maya zijn aparte reliëfplaten aan gebracht. Van Walsem pakt een foto waarop hij staat met een Egyptische graver. Kijk, zegt Van Walsem, eens goed naar het linkergedeelte van die foto. "En wat zie je? Dat er een plaat van de muur is gevallen. Dat is interessant, want meestal werd het reliëf in de rots gehakt. Soms pleisterde men die rots eerst nog, maar goed, in het graf van Maya zijn aparte platen naar beneden gebracht. Zoiets hebben wij nog niet eerder meegemaakt". Sakkara (3) Op die foto staat Van Walsem trouwens in een gang die naar de ■^1 Egyptoloog Van Walsem rechts kamer die niet vol puin lag. grafkamer leidt. "De kamer waarin ik sta, is de enige die een beetje leeg was. De rest ligt vol puin. Op de achtergrond kun je dat ook zien". Is het complex ingezakt? "Welnee, dat puin is gestort door de bouwers van het com plex. Waarom? Zij waren niet op hun achterhoofd gevallen en hielden rekening met schatplun- deraars". En met archeologen mis schien. Voor al dat puin weg is...ach, dat duurt weken, vertelt Van Walsem en hij kijlft er niet echt vrolyk bij. "Dat puinruimen is ook tamelijk saai werk, eerlijk gezegd. Mandje na mandje wordt het weggehaald. Tamelijk eento nig, zegt dat wel. En vergeet niet dat je tamelijk weinig bewe gingsruimte hebt". Inderdaad, zegt hij later, tegen het einde van het gesprek, als je last hebt van hoogtevrees of claustrofobie kun je maar beter niet in het graf van Maya afdalen. "Je moet natuurlijk ook nood gedwongen langzaam werken, want zoals ik al zei: je weet maar nooit wat er tevoorschijn kan ko men. Zo herinner ik me dat we indertijd in het graf van Horem heb een massief gouden oorbel tussen het puin vonden. Een schatplunderaar had zeker een gat in z'n zak". Welk graf gaan jullie in de toe komst zoeken? "Dat weet ik niet. Waar je gaat zoeken - dat hangt van verschil lende factoren af. Zoeken naar het graf van Mery-Mery zou mis schien wel aardig zijn. Het Rijks museum voor Oudheden heeft namelijk twee wandplaten van hem. Mery-Mery moet trouwens ergens in de buurt van Maya lig gen" "Nee, je kunt niet zeggen: dat zal jullie volgende vondst dan wel worden. Het is bijvoorbeeld heel goed mogelijk dat je jaren lang als het ware om dat graf heen cirkelt". Sakkara (4) In elk geval kan er in de buurt van Sakkara tijdenlang worden gegraven. Het is een eldorado voor archeologen en egyptolo gen. "Nee, al die graven...dat maak ik nooit meer mee", zegt Van Walsem. Horen we spijt in zijn stem? "Nee hoor. Je weet dat daar zo ongelooflijk veel ligt; het zou dus onzin zijn om al die opgravingen te willen meemaken. Sterker nog: ik ben eigenlijk blij dat ik maar bij een paar ontdekkingen kan zijn. Dat betekent immers dat er voor de toekomstige gene raties ook nog veel werk aan de winkel is". Aan het einde van het gesprek vertelt Van Walsem dat veel mensen een fout beeld van de werkzaamheden hebben. "Het zou schijnheilig zyn om de ro mantische kanten te loochenen, maar aan de andere kant: kunt u zich voorstellen hoe het is om in een grafcomplex te werken waar een temperatuur van meer dan dertig graden heerst9 Verwachten jullie Maya zelf nog te vinden? "Ach", verzucht Van Walsem, "hij zal wel in stukken en brok ken in zijn complex liggen. Dat is altijd een triest gezicht". Maar hij is toch gemummificeerd! "Ja, dacht je dat die plunde raars zich daar iets van aantrok ken! Ik bedoel, tussen de wind sels werden vaak kostbaarheden gestopt. De plunderaars wisten dat en sneden zo'n mummi dan aan stukken". Arme Maya.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3