SJJO slaat vleugels uit in nieuw gebouw MAKERIJ Leiderdorpers voor langere openingstijden gemeentehuis 'We bereiken straks groter deel Oegstgeest' Beroep tegen nieuwbouw bij Sophieke Huis Damtoernooi trekt 170 schoolkinderen STEMMING ÊSSS SBiABB Enquête D66: driekwart reageert positief Kinderen willen hardrijders afremmen Hartinfarct Sky Channel op de kabel REGIO LEIDEN WOENSDAG 12 MAART 1986 OEGSTGEEST - De wens van de Stichting Jeugd- en Jongerenwerk Oegstgeest (SJJO) om "geconcen treerd en centraal" in het dorp te worden gehuisvest zal in vervul ling gaan. De gemeenteraad heeft onlangs het licht op groen gezet voor de plannen tot de bouw van een multi-functioneel centrum in de Oegstgeester nieuwbouwwijk Haaswijk. De SJJO zal het soutter- rain bezetten en "een permanente claim hebben op twee activiteiten lokalen op de begane grond". Hoewei nog dit jaar de eerste paal van het drie lagen hoge ge bouw de grond in gaat, zal SJJO- voorzitter Pieter Hellinga de ver huizing van het Tabernagebouw aan de Julianalaan naar Haaswijk niet meer meemaken. Hellinga wordt zeer waarschijnlijk raadslid voor het CDA, een functie die niet is te verenigen met het SJJO-voor- zitterschap. Samen met SJJO- coördinator Jan Merkestein, waagt hij zich desalniettemin aan een toe komstvoorspelling: "Als dat ge bouw er eenmaal staat, houd ik re kening met de vorming van een stichting sociaal-cultureel werk die alle mensen die op dit gebied aan het werk zijn, in dienst zal ne men. Zo ligt het toch een beetje voor de hand dat het kinderwerk dat al in Haaswijk wordt gedaan, door de Buurtgroep aldaar, met het onze zal integreren. En ik kan me ook nauwelijks voorstellen dat on ze mensen alleen in het onderste gedeelte van het gebouw aan het werk zullen blijven". Maar ook: "Ik sluit niet uit dat wij vanuit Haas wijk een deel van onze doelgroep niet meer zullen bereiken. Moeders die hun kinderen nu naar Taberna brengen, zullen er toch moeite mee krijgen dat ze straks naar Haaswijk moeten rijden". Dat eventuele ver lies aan 'klandizie' wordt echter ruimschoots goedgemaakt door de nieuwe klandizie vanuit Haaswijk zelf, een wijk die in 1990 onderdak zal bieden aan zo'n 2150 huishou dens. Merkestein legt een plattegrond- je van Oegstgeest op tafel. Rond de plek waar de SJJO komt te zitten, is een cirkel getrokken. Het bewijs is geleverd: de SJJO kan straks WASSENAAR - Bewoners van de Van Zuylen van Nijeveltstraat in Wassenaar zijn van plan bij de Raad van State in beroep te gaan tegen de gemeentelijke nieuw- bouwplannen rond het bejaar denoord Het Sophieke Huis. De omwonenden menen dat de ge meente, bij monde van wethouder Cocheret de la Morinière 'niet se rieus en correct' is ingegaan op hun bezwaren. Bovendien verwij ten de bewoners de gemeente on behoorlijk bestuur. De bewoners van de Van Zuylen van Nijeveltstraat zijn al eerder in het geweer gekomen tegen een an der plan van B en W van Wassenaar om bij het Sophieke Huis een wo ningtoren van 27 meter hoog neer te zetten. Onder druk van de protesten werd dit plan gewijzigd. De gemeente wil nu maximaal vier woonlagen neerzetten waarin 36 bejaardenwoningen. De omwonenden spreken er hun ongenoegenover uit dat zij niet bij de plannen zijn betrokken en al leen 'te elfder ure' een summiere toelichting van de wethouder heb ben gekregen. Volgens hen is het nieuwe plan ook in strijd met het bestemmingsplan, omdat het te hoog zou uitvallen. Bovendien moet voor de nieuwbouw een groot aantal meer dan honderd jaar oude kastanjebomen worden op geofferd. 'Een onherstelbaar ver lies', aldus de buurtbewoners. LEIDERDORP - Het schooldam- toernooi in Leiderdorp, komende zaterdag, geniet dit jaar een over weldigende belangstelling. Was vo rig jaar het record op 150 deelne mers gebracht, dit jaar hebben 170 schoolkinderen zich opgegeven. De toeloop is zo groot dat de orga niserende Leiderdorpse Damclub heeft besloten uit te wijken van het Dorpshuis naar de Muzenhof. Deelnemende scholen zijn: Sa men Onderweg, De Hobbit, De Schakel, Kastanjelaanschool, De Meyehof, Siem van der Stoel- school, Koningin Julianaschool, Elckerlyc, Vogelweid, het Zijl- kwartier, de Springschans en de Engelendaelschool. De Zijlkwartierschool zal moe ten proberen het kampioenschap van vorig jaar opnieuw in de wacht te slepen. Het toernooi begint om tien uur. De prijsuitreiking zal rond kwart over drie plaatsvinden. Alle be langstellenden kunnen een kijkje nemen in de Muzenhof, gelegen aan de Cor Gordijnsingel 4. vanuit een centraal punt het dorp bestrijken. Al geruime tijd was de stichting op zoek naar een centra ler gelegen onderkomen. De Sprinkhaan en het Gemeentecen trum vielen af. De eerste vanwege het scholenplan van de gemeente waarin geen plaats was voor de stichting, het gemeentecentrum omdat de onderhandelingen met de eigenaresse, de kerkvoogdij, stukliepen op de wederzijdse vast stelling dat het werk van de SJJO in één gebouw niet is te combine ren met dat van de Stichting Wel zijn Ouderen Oegstgeest. Terugkij kend op het gezoek naar een ge schikte stek, oordeelt Hellinga: "Ergens in de omgeving van de Lange Voort, dat was toch het bes te geweest". De tweede J Volgens Hellinga en Merkestein heeft de SJJO het de gemeente "gemakkelijker" gemaakt om tot de bouw van een multi-functio neel centrum te komen. "Onze komst daar heeft een dubbele bo dem, wij brengen immers beheer in", merken ze op, doelend op de plannen van de gemeente een stichting te vormen die beheerders aanstelt. Het bestuur van die stich ting zal worden gevormd uit leden van een commissie waarin mfc-ge- bruikers, raadsleden en leden van het college zitting zullen krijgen. Met deze constructie wordt het mogelijk de huidige beheerder van de SJJO over te hevelen naar die Burgerlijke Stand feb. 86 Elke W. D. dv. D. van Leeuwen- Scheringa; 10 feb. 86 Michael M. F zv. Th. H. Hoeven-Pieterse; 15 feb. 86 Bea B. dv. R. E. van Vleuten-Zomerdijk; 12 feb. 86 Ruben G. M. zv. G. W. M. van Vliet-Tetteroo; 20 feb. 86 Florette J. dv. J. Haijkens-Boom. Ondertrouwd: 25 feb. 86 J. H. M. Weekenborg met H. M. van Marrewijk; 25 feb. 86 W. W. P. N. van den Berg met A. van Santen; 25 feb. 86 J. de Jong met E. Meershoek. stichting. De gemeente neemt dan de salariskosten van de ze beheerder van SJJO over maar brengt ze tegelijkertijd in minde ring van de subsidie aan de SJJO. De SJJO, 150 vrijwilligers en twee formatieplaatsen sterk, krijgt in het Tabernagebouw, dat eigen dom is van de Gereformeerde kerk, gemiddeld zo'n 500 'klanten' over de vloer. Steeds moeilijker wordt het voor de stichting om de tweede J(ongeren) van haar naam waar te maken, een ontwikkeling die eenmaal in Haaswijk aangeko men ook heel moeilijk zal kunnen worden stopgezet. "Jongeren blijven steeds meer weg bij de open activiteiten, bij alle andere activiteiten dan de cursus sen", stelt Hellinga vast Zelfs met jongerentrekkers als popmuzikale evenementen wordt lang niet altijd in de roos geschoten. Toch heeft de SJJO-organisatie Relax juist op het gebied van popmuziek alles op alles gezet door onder meer pop- cursussen in het leven te roepen en bands uit de omgeving gelegen heid te geven op te treden en de mo's te maken. Disco Hellinga loopt niet zo hard weg met popmuzikale activiteiten maar is wel tuk op de wervende werking die ervan uitgaat: "De SJJO doet vormend werk. Ik heb me dan ook regelmatig afgevraagd wat nu de meerwaarde van zön disco-avond is. Maar ik ben er nu van overtuigd geraakt dat het grote nut ervan vooral gelegen is in het feit datje er mensen mee binnen haalt die mis schien wel blijven hangen als vrij williger of die je later op een thema kunt zetten. Dat vormende zit 'm wat jongeren betreft vooral in het geven van zelfvertrouwen. Hun zelfvertrouwen groeit als ze iets uit hun eigen handen zien komen". Er zijn al een paar SJJO'ers ge weest die hebben gezinspeeld op de mogelijkheid 'de jeugd' naar Haaswijk te verhuizen en de jonge ren in Taberna te laten zitten. Dan zou er meer mogelijk zijn voor de jongeren. Hellinga weerspreekt: "Het is juist precies andersom, in Bokslessen Toen de Wassenaarse PvdA in december voorstelde bokslessen te gaan geven aan (moeilijke?) jon geren, was de hilariteit niet van de lucht. Gisteren, tijdens een po litiek café in Time Out, waren de lijsttrekkers lyrisch. Betogen over het intomen van agressie via bok sen, vielen in zeer goede aarde. Zo zei VVD-wethouder Bar- ning het idee "van harte te onder steunen als het meehelpt het ïve- zenlijke probleem op te lossen". Volgens PvdA-lijsttrekker Greep leeft het veilig voelen op straat heel sterk onder de Wassenaarse bevoling: "Het is niet iets typisch Haags of Amsterdams". Aartsvader Goulooze (eveneens PvdA) heeft het over onvoor waardelijke steun en wil samen met de Wassenaarse boksleraar Harrie van der Hulst spijkers met koppen slaan. Harrie, die in een Haagse sportschool al zo'n drie en een half jaar boksles geeft aan moeilijke jongeren, gaat be kijken hoe groot de boksruimte moet worden en hoe duur de be nodigde materialen zijn. Wgnneer dit zwart op wit staat, gaan de initiatiefnemers naar wethouder en ambtenaren op zoek naar een plek en het sub sidiebedrag. Volgens Goulooze zijn slechts enkelduizenden gul dens nodig en kunnen de jonge ren na de zomer wellicht al gaan boksen, "voor mijn part in een leeg schoollokaal". De interesse is er. Goulooze heeft het over tien belangstellen. Randgroepjongeren ("maar la ten we niet stigmatiseren") naast 'gewone jongeren' en personeels leden van Time Out. Zo zei gister avond een barkeeper: "Ook jon- gerencentra zijn gebaat bij be strijding van de criminaliteit. Bokslessen zouden heel goed kun nen zijn, want de meeste mede werkers zijn niet geschikt om als uitsmijter te dienen". CDA-raadslid Olijslagers zag nog wel een probleem. Hij vreest dal op de boksles alleen jongeren af komen "die bereid zijn hun agressie te kanaliseren" en dat zijn juist niet de grote veroorza kers van de problemen. Goulooze: "Ik heb heus niet het idee in een klap het vandalisme en de kleine criminaliteit op te lossen". Maar het helpt wel: "Tijdens het boksen leer je op een hele re guliere manier je agressie kwijt te raken. Mensen slaan zich an derhalve uur leeg en gaan gelou terd, opgefrist de deur uit. Het leert jongeren ook de betrekke lijkheid inzien van dingen. Een klein jongetje kan zo sterk zijn. dat hij nietbang hoeft te zijn wanneer er zo'n omgevallen kle renkast aankomt". Hij heeft het zelf gezien, toen hij samen met wethouder Van der Wiel een Haagse boksschpol bezocht. De PvdA-fractievoorzit- ter: "Ze vond het eerst griezelig, er werd namelijk nogal hard ge slagen. Op een zak". Waarop een van de vijftig aanwezigen riep: "We gaan toch geen namen noe men, hè". Bijeenkomsten Drie verkiezingsbijeenkomsten vanavond in de regio. In de Oegstgeester Roode Leeuw (Dorpsstraat 55) een politiek fo rum waar de lijsttrekkers van VVD, PvdA. CDA, D66 en PPR zullen verschijnen. Aanvang acht uur. In Leiderdorp een discussie avond over 'sport en subsidie georganiseerd door het politiek café. Diverse politieke 'kopstuk ken' zullen zich in de Muzenhof Goulooze: "Een klein jongetje kan zo sterk zijn dat hij niet bang hoeft te zijn wanneer er zo'n omgevallen klerenkast aankomt". Agenda Merkestein: straks vanuit de Julianalaan WOENSDAG Leiden Gulden Vlies - Breestraat 125, c_ sie voor Ruimtelijke Ordening, Openba re Werken en Verkeer. 20 uur. Gebouw speeltuinver Beatrix - Schu- bertlaan, vergadering Projectgroep Be- J heer Fortuinwijk, 20 uur. Laktheater - 'Laios' door het Werkthea ter. 20.30 uur. i Hurrelbrinck, piano,": Leiderdorp Muzenhof - Gordijnsingel 4, 'speakers- corner' en discussie over sportsubsidie en zwembad, 20 uur. Sjelter - Heemraadlaan 67, thema-avond voor vrouwen over 'assertiviteit', 20- 21.30 uur. Voorschoten Forescate-gebouw - sportpark Ade- geest, Adm. de Ruytersingel, spreek beurt staatssecretaris Van der Reijen plus discussie, 20 uur. Oegstgeest De Roode Leeuw - Dorpsstraat 55, fo rumavond alle lijsttrekkers, 20 uur. DONDERDAG Leiden (foto Holvast) Groenoordhallen - paasveetentoonstel- ling van de Vebo, keuringen 9 uur, prijs- Taberna kan minder op dat gebied, komen uit de grondexploitatie van Als hier een band speelde, stond de Haaswijk, red.) niet ten laste ko- xploitaitie van het ge- or het sociaal-cul- heel gezond uit kerk op zijn grondvesten te tril len". bouw. Dat i: Aan het opheffen van die tweede tureel werk J is wat Merkestein en Hellinga be- treft geen denken aan, ook niet als de SJJO eenmaal in Haaswijk is neeergestreken. De twee vertellen dat de SJJO 3,5 ton subsidie krijgt. Na aftrek van de kosten van het ge bouw en de salarissen van het per soneel resteert dan zo'n kwart ton per jaar om aan activiteiten uit te geven. "Alsof je één boterham on der drie kinderen moet verdelen", vindt Hellinga. Extra problema tisch is dat jongerenactiviteiten re latief het duurst zijn. Het meeste geld uit het niet zo best gevulde potje gaat dus op aan de kleinste groep. Die conclusie behoeft recht- T FinirRnnRD r„n A uitreiking om 14.30 uur. gangspunt. Maar we kunnen zeker- Groenoordhallen - Bovag Occasion niet met minder toe. We bereiken Show, 18-22 uur. straks een groter deel van Oegst- Oegstgeest geest dus van mij mag het best wat Dienstencentrum - Lytweg, belastings- meer kosten". preekuur voor ouderen, 9-12 uur. geren zijn, die als deelnemer de jeugi" begonnt de afdeling burgerzaken tiviteiten by SJJO z«n gem^ntehuisen het wordt voor je geregeld. Als de burger ten minste i de verhuizing naar het de kans krijgt. Want de gemeente Leiderdorp maakt het haar inwo ners wel erg lastig. De afdeling betaald voor het Tabernagebouw, burgerzaken van het gemeentehuis activiteitengeld voorhanden zal zijn, weten de twee nog niet. "Qua oppervlakte gaan we er in elk geval niet op vooruit", heeft Mer kestein al berekendHellinga"Het huis is in elk geval prettig dat de af- De de Statendaalder staat open 8.30 tot 12.30 en 14.00 tot 15.00 'Onvriendelijke tijden' voor overdag werkt, studeert of aan gebonden. Leiderdorpse D66-fractie schrijvingen van het geld dat de pleit er al jarenlang voor om de af- gemeente in het mfc stopt, 500.000 deling burgerzaken één avond in gulden (de resterende 1,8 miljoen de week voor het publiek open te stellen. Om hun argumenten kracht bij te zetten hebben de De mocraten onlangs een verkennend onderzoekje gehouden onder een buigen over de cijfers van een door het. politiek café gehouden enquête ondér de Leiderdorpse bevolking. Er is ook een speakers corner. Aanvang acht uur in de Muzenhof, gelegen aan de Gor dijnsingel 4. Het CDA-Voorschoten haalt vanavond staatssecretaris Van der Reijden voor een lezing plus discussie naar het Forescate-ge bouw in sportpark Adegeest (Ad miraal de Ruytersingel). Ook Voorschotenaren die geen lidl sympathisant van het CDA zijn kunnen daar vanaf acht uur te recht. Harting terug De lijsttrekker van Partij Was senaar, J.W. Harting (72), mag donderdag het (Academisch) zie kenhuis. verlaten. Volgens de nummer twee van de partij, F.J.J. Kroeze (39), bewijst dat eens te meer dat Harting niet - zoals beweerd - een lichte hersen bloeding heeft gehad. Kroeze: "Artsen zochten het al snel in de richting van een foute bloedcirculatie en toen ik hem zondag bezocht, zag Harting er voortreffelijk uit": De man die rond de opname spraakproble- men had "was volkomen helder en we hebben een normaal ge sprek gevoerd over de partij en de verkiezingen. Hij praat daar honderd over uit en vroeg me een paar raambiljetten mee te ne men, zodat hij nog een beetje campagne kan voeren in het AZL". Kroeze: "De laatste maanden waren heel spannend voor hem. Sinds fractievoorzitter Lodder ziek werd, heeft hij alles gedaan. En tijdens deze verkiezingen wil de hij bekijken hoe men over hem oordeelt". Het pakte anders uit: Harting liep enkele weken gele den griep op en ging te vroeg naar de raadscommissie algeme ne zaken (vorige week maan dag). Toen Kroeze hem die avond bezocht wilde de vermoeide Hart ing taken overdragen. Twee fora op een avond? Kroeze kreeg er een. De volgende dag bleek echter al dat Kroeze alles moest doen: "Ne gatieve reacties heb ik niet ge hoord. Men zei juist vaak dat ik me aardig redde". Genoeg voor de verkiezingen? "Ik weel het niet", zegt de nummer twee. "Het gaat erom: is er nog een Lodder- effect? Hoe vond men Harting En: hoe pakt het uit dat Harting zich niet heeft laten zien. De laat ste tijd hebben de wilste verhalen de ronde gedaan in het dorp. Een zeer ernstige zaak". PvdA-fractievoorzitter Gou looze, die Harting dit weekeinde bezocht, vindt dat de partij daar wel een steentje aan heeft bijge dragen. Als voorlichter zeg ik dat je door geheimzinnigheid spookbeelden oproept. Je hoeft heus niet alle medische gegevens op tafel te leggen. Maar als je zegt dat hij ter observatie is opge nomen, terwijl iedereen weet dal het een herseninfarct was..." aantal Leiderdorpers. Vijfenzeven tig willekeurige inwoners werden opgebeld, anderen kregen een en- quêtekaart in de bus. 'Zou de afde ling burgerzaken een avond in de week geopend moeten zijn' en 'zouden ze van die avondopenstel ling gebruik maken', luidden de vragen. Driekwart van de ondervraagden reageerde positief op de eerste vraag. En zeker de helft van hen gaf te kennen ook zeker gebruik te zullen maken van de avondopen stelling. Het onderzoek is volgens D66 weliswaar niet representatief, maar het bevestigt toch het ver moeden dat de avondopenstelling 'leeft onder de Leiderdorpers'. Enkele gemeenten in de regio hebben al ervaring met een avond openstelling, zoals de gemeente Leiden en Oegstgeest. De bevin dingen daar zijn dat de avond dui delijk in een behoefte voorziet. De resultaten van het onderzoek je vormen voor D66 aanleiding op nieuw te pleiten voor verruiming van de openingstijden van het Lei derdorpse gemeentehuis. De frac tie stelt voor een proef te nemen met openstelling van de afdeling burgerzaken op donderdagavond. Op die avond is het gemeentehuis immers toch al geopend voor com missievergaderingen en voor het inzien van bepaalde stukken. Dan hoeven er geen extra kosten te worden gemaakt voor verwarming, electriciteit e.d. Wat de personeels bezetting betreft: de afdeling zou dusdanig met werktijden kunnen schuiven dat ook 's avonds mensen beschikbaar kunnen zijn, meent LEIDERDORP - Een opvallende hartekreet siert momenteel een boom aan de Leiderdorpse Karolusgulden. 'Verminder uw snelheid. Denk aan de kinderen!', zo hebben kinderen uit de straat erop geschreven. Persoonlijk zien ze erop toe dat weer en wind (nog) geen vat op het van papier vervaardigde bord hebben. Volgens één van de moeders gaat het hier om een 'actie' die door de kinderen zeifis bedacht. De bedoeling is wel duidelijk: of het allemaal wat zachter kan. "Want onze straat is de toegangsweg naar het gemeentehuis en dat merken we aan den lijve. Automobilisten scheuren hier de bocht door. Ze rijden echt keihard en kunnen de kinderen niet of nauwelijks zien aankomen. Ik hoop dat het bord helpt", aldus de moeder. (foto Holvast) SASSENHEIM/OEGSTGEEST - Een 74-jarige inwoner van Oegst geest is gisteren overleden aan een hartinfarct terwijl hij in Sassen- heim aan het tennissen was. De po litie heeft nog getracht door beade ming en hartreanimatie het leven van de Oegstgeestenaar te redden. Mensen gezocht Het jongerenbestuur van de Voorschotense stichting 'De Lin dehoeve' zoekt enthousiaste men sen die zich willen inzetten voor het besturen en ontwikkelen van nieuwe aktiviteiten. Het werk zal één avond per week opslokken. Geïnteresseerden kunnen zich melden bij het jongerencentrum aan het Van der Haarplein, tele foon 01717-5357, vragen naar de Spil, bereikbaar op donderdag avond vanaf half negen. Disco Komende zaterdag, 15 maart. OEGSTGEEST/ZOETERWOU- DE - Het programma van Sky Channel zal met ingang van vrij dag in Oegstgeest en Zoeterwou- de op de kabeltelevisie te zien zijn. De satellietzender komt in de plaats van Anglia, op het uhf- kanaal 31. Dit heeft de exploi tant, Casema, laten weten. Als gevolg van werkzaamhe den in het ontvangststation in Oegstgeest kunnen zich donder dag tussen negen en vijf uur in beide gemeenten korte onder brekingen voordoen van de pro gramma's van BBC 1 en 2, Ang lia, Music Box, BRT en RTBF. komen de discoliefhebbers aan hun trekken bij voetbalvereni ging SVLV in Voorschoten. SVLV houdt die avond vanaf kwart voor acht disco in het clubhuis. Gezien ,de toeloop van de laatste maan den is het volgens de organisatie raadzaam op op tijd aanwezig te zijn: vol is vol. Klaverjassen De Leiderdorpse buurtvereni ging 'De Buitengewonen' organi seert morgen een klaverjas- en sjoelavond in de Muzenhof, gele gen aan de Cor Gordijnsingel. Ook niet leden zijn daar vanaf acht uur welkom. Zij betalen drie gulden entree; leden van de buurtvereniging één gulden. LEIDSCH DAGBLAD GEEN KRANT ONTVANGEN? Bel van maandag t/m vrijdag tussen 18.00 - 19.30 uur, telefoon 071-123143, en de krant wordt na 19.30 uur alsnog bij u bezorgd. 's Zaterdags kunt u bellen van 16.30 -18.00 uur, telefoon 071-123143, en de krant wordt na 18.00 uur alsnog biju bezorgd. Kantoor Lelden: 071-144941 maandag t/m vrijdag van 08.00- 18.00 uur

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 2