5DT 'We verdienen niets aan hem' Nijboer haalt opgelucht adem Experiment Jong Oranje geslaagd 'Ui wil tegen Ajax heel graag spelen' NEC kegelt Twente uit Beenhakker kiest zes Ajacieden bekerstrijd yan (jen aj] Bake ontkent misbruik van Van Benthem Hagler behoudt titel Mike Small succesvol Geen record voor Kania WOENSDAG 12 MAART 1986 SPORT HALLE (GPD) - De pseudo-gras- mat waarop Jong Oranje gister avond in het Kurt Wabbel-stadion van Halle op karakter overeind bleef tegen de leeftijdgenoten uit de DDR (0-0) belooft weinig goeds voor de A-interland van vanavond. Na twee maal drie kwartier ploete ren op een soppige en voor voetbal volstrekt inferieure ondergrond vertoonde het veld de aanblik van een omgeploegde akker, waarop ■nog nauwelijks een grasspriet te bekennen viel. Even onleesbaar waren de rugnummers op de be- modderde shirts. Voor het troosteloze decor van amper 2000 kleumende toeschou wers was van een heuse voetbal wedstrijd daardoor nauwelijks sprake. Bijna elke aanval smoorde in de modder, talloos was het aan tal glijpartijen en het snerpende fluitje van de Oostenrijker Losert, die onder deze omstandigheden niets door de vingers zag. Maar even gering waren de doelkansen, die beperkt bleven tot opgelegde mogelijkheden voor Scholten en Peschke en het schot van de PSV'er Van Rooy tegen de paal. De elementen waren echter voor al in het nadeel van Oranje's scha duwelftal, dat in de eerste helft het betere voetbal demonstreerde maar dat in zijn acties voortdurend werd geremd door de grasmat, die snel voetbal eenvoudigweg niet toeliet. Terecht oogstte Jong Oran je de lof van Leo Beenhakker, die naderhand zichtbaar opgelucht constateerde dat „spelers die zich op Schiphol nog aan elkaar moes- ten voorstellen perfect overeind zijn gebleven. Door de omstandig heden was de ploeg na de rust ge dwongen wat meer het accent te leggen op werkvoetbal. De manier waarop deze ploeg hier overeind is gebleven is hoopgevend". Naar het oordeel van de bonds coach kende het elftal nauwelijks of geen zwakke plekken en noem de hij het experiment met twee aanvallers (Van Loen-Van 't Schip) volledig geslaagd. Beenhakker had met plezier zitten kijken, hoe merkwaardig de keuze van Hof man als opkomende aanvaller ook was. De Limburger, die zijn groot ste rendement haalt uit zijn snel heid, kwam in de creatie die in Zeist was bedacht echter nauwe lijks uit de verf. Evenmin als Van Loen, die alom wordt gevreesd in de lucht, maar die door een gemis aan aanvoer vanaf de flanken ei genlijk amper in het stuk voor kwam. Heel wat beter beviel zijn ploeg genoot bij FC Utrecht, Gerrit Plomp, die op een heel zelfbewuste manier de verdediging leidde en wiens soepele traptechrtiek eens te meer opviel. Met Suvryn, die op het middenveld veel en nuttig werk deed, en Van 't Schip behoor de de ooit door Hans van Breuke- len ontdekte Plomp tot de betere spelers van Jong Oranje. Daarbij vergeleken stak het Oostduitse te- Frankhaenel kan met genspel wel erg schril af. Het voet bal van de ingespeelde Oostduit sers was vooral gebaseerd op fysie ke kracht met weinig souplesse en techniek. Waar de Oostduitse coach de mo gelijkheid aangreep om vier wis selspelers in te zetten, bleef Jong Oranje de volle 90 minuten in takt. „Het zou tegenover deze spelers", verklaarde Beenhakker achteraf, „niet reëel zijn geweest om een speler te vervangen in een ploeg die zo goed overeind is gebleven. Het was bovendien wel een inter land en daarin telt het resultaat wel degelijk. Met het oog op de Olym pische Spelen kunnen we met deze groep in elk geval even vooruit. En als het een beetje meezit stoten straks ook nog een paar door naar het A-elftal. Dat is de winst van vanavond". Van Breukelen botsing te boven EINDHOVEN (GPD) - Hans van Breukelen zal, „zoals het er nu voorstaat", zondag gewoon het doel van PSV verdedigen in de competitiekraker tegen Ajax. De doelman van de lijsttrekker van de vaderlandse voetbaleredivisie, die in het afgelopen weekeinde een lichte hersenschudding opliep, werd gistermiddag uit het zieken huis ontslagen en hervat morgen de training. „Als het herstel zich zó blijft voortzetten, doe ik mee", zegt Van Breukelen zelf. „Ik voel me alleen nog een beetje moe, maar mijn hoofdpijn is weg en als het morgen ook op de training goed gaat, stap ik zondag gewoon het veld weer in, want die wedstrijd tegen Ajax wil ik eigenlijk voor geen goud mis- De sluitpost van PSV, die wel de nieuwe start van Oranje moest mis- LEIPZIG (GPD) - De traditie in het Nederlands elftal is hersteld. Met zes Ajacieden levert de landskam pioen meer dan de helft van de spelers voor Orarye dat vanavond in Leipzig aantreedt tegen de DDR. Niet minder opmerkelijk in de keuze van Leo Beenhakker is de terugkeer in het vaderlandse keurkorps van Jan Wouters, die in november 1982 tegen Frankrijk zijn eerste en tot dusver enige interland speelde. Met Valke moet de middenvelder van FC Utrecht het evenwicht bewaren in de nationale ploeg, die voor de eerste keer het experiment aangaat met twee cen trale aanvallers (Van Basten-Gullit) en twee spelers (Vanenburg-De Wit) die vanaf de zijkanten opkomen. In het hart van de verdediging wordt Van Tiggelen, bij absentie van Rijkaard, gekoppeld aan Koeman en is Silooy de logische vervanger van Wijnstekers. Voorafgaande aan de bekendmaking van Oranje had het technisch duo Michels-Beenhakker maandag avond een gesprek met de zes Ajacieden. Die bespre king vond plaats op verzoek van het Ajax-zestal en had alles te maken met de drempels die waren opge worpen rond de trip begin januari naar Italië. „Er zijn geen conflicten uitgepraat", wilde Beenhakker slechts kwijt, „om de simpele reden dat die er niet waren. In alle rust hebben we een aantal zaken doorgesproken die ons en de spelers dwars zaten". Van de kant van Ajax heeft Beenhakker geen ver zoek bereikt om met het oog op de competitietopper tegen PSV een aantal spelers slechts één helft te laten spelen. „Ik ben zaterdag nog bij Ajax geweest en ik kreeg eerder de indruk dat de club wel blij is met deze wedstrijd tegen de DDR". Wel heeft de bondscoach aan Bernd Stange, zijn Oostduitse collega, het verzoek gedaan vanavond vier spelers te mogen wisselen. Opstelling Nederland: Doel: Hiele; achter: Silooy, Koeman, Van Tiggelen, Boeve; midden: Vanenburg, Wouters, Gullit, Valke; voor: Van Bas- ENSCHEDE (ANP) - NEC heeft gisteren de derde ronde van het toernooi om de KNVB-bekër be reikt. In Enschede zegevierde de ploeg van trainer Popovics met 3-2 over FC Twente, dat het miserabe le voetbal van de eerste seizoen helft moeiteloos voortzette. In de derde ronde ontmoet NEC op ei gen terrein De Graafschap. FC Twente acteerde zonder een greintje creativiteit en inventiviteit en het louter op de counter inge stelde NEC profiteerde daarvan dankbaar. Merkwaardig genoeg was de oefenmeester van NEC niet opgetogen over de overwinning. „Van mij mag FC Twente volgende week tegen De Graafschap in de derde bekerronde uitkomen. Ik had veel liever twee punten gehad voor de competitie". De Nijmeegse formatie verkeert in hevige degra datienood. Hoewel het duel zich voor rust hoofdzakelijk voor het doel van NEC afspeelde, werden de bezoe kers nauwelijks bedreigd. NEC ving de van intelligentie gespeen de aanvallen van de thuisclub rus tig op en stichtte met snelle uitval len gevaar. Dat leverde twee tref fers op. Eerst rondde Hoekman een verre pass van Wildenbeest prima af en zeven minuten voor de pauze verdubbelde Grim na voor bereidend werk van Hoekman.de voorsprong. Na de hervatting bleek FC Twen te zich wel even bewust van het feit dat het bekertoernooi de laatste kans was om dit slechte seizoen nog enige schittering te geven. On middellijk na het beginsignaal van scheidsrechter Verhoef verkleinde Koopman de achterstand tot 2-1 en tien minuten later bracht Bleu- ming de gastheren zowaar langszij NEC: 2-2. Tijd om adem te halen kreeg Twente evenwel niet. Anton Janssen profiteerde direct na de gelijkmaker van het zoveelste En- schedese misverstand en liet Fleer kansloos: 2-3. Waardoor Twente zich met de wedstrijd tegen AZ '67 van zaterdag voor de boeg, volledig kan richten op de degradatiestrijd. Die situatie zou Popovics zich blij kens zijn uitlating ook wensen. HILVERSUM (GPD) - Frank van den Wall Bake, direc teur van het sportmarketingbureau Trefpunt in Hilver sum, werd vorige week in het weekblad Vrij Nederland min of meer uitgemaakt voor profiteur. Hij zou tweevou dig Elfstedentochtwinnaar Evert van Benthem gebruiken als melkkoetje. De arme boerenjongen werd uitgekleed door de sluwe Larense zakenman, was de opvatting van de sponsor van Van Benthem, diamanthandelaar Fred Stoel- tie. Daaroverheen verscheen maandag in de Volkskrant een artikeltje over Van den Wall Bake, waarin hem werd verweten van twee walletjes te eten. Van den Wall Bake is daarover boos. Hij heeft inmiddels drie brie ven verzonden, twee aangetekende aan de hoofdredacties van beide kranten en één aan Stoeltie zelf. Naar aanleiding van het antwoord dat hij ontvangt, zal hij - in overleg met zijn juridisch adviseur - even tueel besluiten stappen te onderne men. Want de suggestie dat Van den Wall Bake de boel zou belaze ren moet de wereld uit. Vlak voor het schaatsseizoen klopte Van den Wall Bake, de advi seur van Van Benthem, aan bij dia manthandelaar Stoeltie met de vraag of hij Van Benthem wilde gaan sponsoren voor een bedrag van 25.000 gulden. Na enige ge sprekken bleek dat Stoeltie niet zo veel trek had in een contract met Van Benthem, waarna beide partij en uiteengingen. Op eigen initiatief is Van Benthem later nog een keer gaan praten met Stoeltie, die toen bereid was de Elfstedentochtwin naar te gaan ondersteunen voor 15.000 gulden. „Evert is toen naar mij toe geko men met de vraag of hij moest in gaan op dat aanbod", kijkt Van den LAS VEGAS (AFP/Reuter) - 'Marvelous' Marvin Hagler heeft zijn wereldkampioenshap boksen in het middengewicht voor de twaalfde keer met succes verdedigd. De 31-jarige Amerikaan sloeg de vijf jaar jongere Oegandees John The Beast' Mugabi in de elfde en voorlaatste ronde knock-out. Het in Las Vegas gehouden ge vecht werd door de drie wereldboksbonden erkend. Hagler legde de basis voor zijn zege in de zesde ronde, toen hij Mugabi aan het wankelen bracht. De scheidsrechter greep even wel in, omdat Hagler zijn tegenstander onder de gordel zou heb ben geraakt. Mugabi kon Hagler daarna geen moment in moeilijk heden brengen. De Amerikaan, met zijn winst 2,5 miljoen dollar (6,25 miljoen gulden) verdienend, is ruim tien jaar ongeslagen. Voor Mugabi, die 750.000 dollar (bijna 1,9 miljoen gulden) op zijn rekening kreeg bijschreven, was het de eerste nederlaag in 27 p; Haglers volgende tegenstander is waarschijnlijk zijn landj tijen. ge noot Thomas Hearns, die hij vorig jaar nog versloeg. Hearns ook in Las Vegas, door knock-out in 73 seconden klaar met James Schuier, eveneens een Amerikaan. Ook in het bantamgewicht was er in de gokstad een wereldtitel gevecht. In de versie van de World Boxing Association (WBA) versloeg de Amerikaan Gaby Canizales zijn landgenoot en titel houder Richard Sandoval door ingrijpen van de scheidsrechter in de zevende ronde. Na zijn zege vertelde Hagler, dat hij overweegt met boksen te stoppen. „Ik moet er eens in alle rust goed over nadenken", zei Hagler, drie zeges verwijderd van het record voor middengewich ten, dat werd gevestigd door de Argentijn Carlos Monzon. Het is de bedoeling, dat Hagler in november tegen Hearns bokst. Wall Bake terug. „Hij moest zelf beslissen. Ik heb hem het advies gegeven om ja te zeggen want het was geloof ik twee dagen voor aan vang van het seizoen. Van Ben them, met wie we overigens een prima contact hebben, heeft toege zegd en vervolgens is het contract ondertekend. Evert vertelde me dat Trefpunt 15 procent provisie kon inhouden op dat bedrag van 15.000 gulden. Dat komt dus neer op 2250 gulden. Stoeltie ging ver volgens moeilijk doen over dag be drag. Hij wilde dat Trefpunt niet meer dan 1000 gulden zou verdie nen aan de overeenkomst". De diamanthandelaar, zo is de stellige overtuiging van Van den Wall Bake, vindt dat het marke tingbureau als tussenpersoon zak ken loopt te vullen bij het afsluiten van een contract. De Laarder wen ste niet te twisten over 1250 gulden en stemde in met de nieuwe door Stoeltie voorgestelde verdeelsleu tel. Van den Wall Bake zou een cheque van duizend gulden krij gen van Stoeltie, waarna hij de 2250 gulden zou terugstorten op de rekening van Van Benthem. Die cheque van de diamanthandelaar is overigens nog niet gesignaleerd op het bureau Trefpunt. „Voor de goede relatie die wij met Evert hebben, wilde ik niet het risico lopen om ruzie te krijgen. Je moet goed begrijpen dat Trefpunt echt niets verdient aan Van Ben them. Er moet gewoon geld bij. Waarom we dan als commerciële instelling toch in zee gaan met hem? Dat is een stukje pr-werk. Mensen zien een bemiddelingsbu reau bij sportsponsoring toch als een instantie die zich verrijkt ten koste van anderen. We willen af van dat stempel en daarom helpen we individuele sporters soms bij het afsluiten van contracten. Geld verdien je daarmee niet. Trefpunt zou geen bestaansrecht hebben als het alleen maar met dergelijke za ken bezig was. We moeten het veel meer hebben van grote evenemen ten of contracten met sportbon den". „Het is overigens wel zo dat Tref punt overweegt om maar te stop pen met het adviseren en begelei den van jongens als Van Benthem. Je haaltje kennelijk alleen maar el lende op de hals. Jammer voor Evert, want het is werkelijk een he le aardige jongen", aldus Van den Wall Bake. Evert van Benthem met vrouw Jeanette tijdens één van de vele publicitaire verplichtingen sen ('maar als ik had moeten kie zen tussen de DDR en Ajax, had ik tóch voor Ajax gekozen'), heeft aan de ongelukkige botsing met Koos Waslander van Excelsior alleen 'een gat' in zijn geheugen overge houden. Hij wist zich ook gisteren nog niets te herinneren van de laat ste elf minuten van het duel op Woudenstein. „Nadat Waslander me net achter m'n oor had geraakt, ben ik voor mijn gevoel pas wakker geworden op de massagetafel en van die elf minuten weet ik ook nu nog niets. Maar het gekke is dat ik in die tijd wel normaal gefunctioneerd heb. Tenminste, dat hebben anderen me gezegd. De masseur bijvoor beeld vertelde dat hij bij me was geweest toen ik na de botsing in de touwen hing. Hij zei dat hij ge vraagd had hoe het met me ging, tegen wie we speelden en hoe de stand was. Ik schijn geantwoord te hebben: tegen Excelsior natuurlijk en we staan met 1-0 voor. Heel nor maal, maar daar weet ik nu niets meer van. Dat verbaast me hoge lijk en beangstigt me ook wel een beetje", aldus Van Breukelen. De doktoren stelden hem wat dat betreft gerust. „Het schijnt met na me bij boksers, die op dat plekje geraakt worden, ook nogal eens voor te komen dat ze tijdelijk ge heugenverlies hebben. De gebeur tenissen uit die tijd komen dan la ter terug. Misschien komt dat bij mij ook heel snel, want ik verbaas me erover hoe rap ik herstel. Ge lukkig maar, want ik wil zondag heel graag meedoen. We hebben lang genoeg naar die wedstrijd te gen Ajax toe geleefd". In de eerste divisie werden giste ren vier inhaalwedstrijden ge speeld, drie uit de tweede periode en een uit de derde. Succesvolste schutter was Mike Small. De Britse spits van NAC scoorde de drie tref fers tegen Heerenveen. De Friezen troffen slechts een keer doel. Tweede periode: DS '79 - FC Wageningen 0-2 (0-1). 29. Gozems 0-1, 83. Lok 0-2. Scheidsrechter: Van Mierlo, toe schouwers 5000. Vitesse - Volendam 1-1 (0-0). 48. Holshuyzen 0-1, 67. Talan 1-1. Scheidsrechter: Egbertzen, toe schouwers 1500. Gele kaarten: Sta- fleu (Vitesse) en Holshuyzen (Vo lendam). NAC - Heerenveen 3-1 (1-0). 25. Small 1-0,56. Small 2-0,64. De Jon ge 2-1, 66. Small 3-1. Gele kaarten: De Schepper (NAC) en Martin de Jong (Heerenveen) Derde periode: PEC Zwolle - RBC 2-0 (1-0). 42. Foeke Booy 1-0, 78. Van Ankeren 2-0. Scheidsrechter: Arnouts, toe schouwers 4000. INZELL (ANP) - Het wereldre cord van de Oostduitse schaatster Karin Kania, die zondag in Inzeil over vier afstanden op 164,908 pun ten uitkwam, wordt niet door de Internationale Schaats Unie (ISU) erkend. Dat zei Gerd Zimmermann van de technische commissie van de ISU dinsdag. Als directeur van het ijsstadion in Inzeil had Zimmermann de wed strijden voor de finales om de we reldbeker aangekondigd als aparte afstanden. Daardoor was het on mogelijk de prestaties van Kania op de kleine vierkamp op te tellen. Liesblessure Europees marathonkampioen valt mee LEIDEN - Gerard Nijboer hoopt zaterdag 12 april toch in Maassluis aan de start te kunnen verschijnen van het Nederlands marathonkam pioenschap. De atleet uit het Drentse Uffelte liep zaterdag in Al phen aan den Rijn een liesblessure op, die minder ernstig blijkt dan het zich aanvankelijk liet aanzien. Na ruim zes kilometer verliet Nij boer de 'Twintig van Alphen', de officieuze opening van het wegsei- Zijn angst een spierscheuring te hebben opgelopen, bleek onge grond toen de Europees kampioen zich maandag op het sportcentrum Papendal liet onderzoeken. Nij boer: "Er bleek slechts sprake te zijn van een spierverrekking. Een hele opluchting, mijn kans op Maassluis is nu nog niet verke ken". Aan het eind van de week meldt Nijboer, die al weer voorzichtig aan het trainen is, zich opnieuw op Papendal waar bondsarts Peter Vergouwen de balans van een re- validatieweekje zal opmaken. In overleg met bondscoach Wim Ver hoorn zal vervolgens het trainings programma van Nijboer worden aangepast. Overigens riet Verhoorn de na bije toekomst van Nijboer somber der in dan de atleet zelf. "Toen we maandag op Papendal afscheid van elkaar namen, brak inderdaad de zon even door, maar ik loop lang genoeg in de sportwereld rond om te kunnen stellen dat liesblessures de meest hardnekkige blessures zijn. Het genezingsproces duurt erg lang en periodes met zon wor den maar al te vaak afgewisseld met zware buien. Voorlopig hou ik in het geval Nijboer een slag om de Limiet Mocht hij tijdig herstellen dan wil de winnaar van olympisch zil ver in 1980 in augustus in Stuttgart zijn Europese titel verdedigen. Probleem voor Nijboer is evenwel dat hij de kwalificatie voor het EK eerst nog moet afdwingen door de KNAU-limiet van 2 uur en 12 mi nuten te halen. Bondscoach Ver hoorn vreest dat die eis van de atle- tiekbond wel eens te zwaar zou kunnen blijken voor Nijboer. "Maar als ik fit ben, vind ik dat de bond mij toch moet uitzenden", loopt de 30-jarige wegatleet alvast op de zaken vooruit. "Ook als ik die limiet niet mocht halen. Ik kan best begrijpen dat de bond bepaal de eisen wil stellen, maar dat moet dan wel gebeuren in overleg met de atleten. Die kunnen er dan bij hun voorbereiding op een bepaald evenement rekening mee houden. In ons geval is dat dus niet ge beurd. Op zo'n manier worden die limieten in plaats van een middel een doel op zichzelf en dat kan nooit de bedoeling zijn".. Hoewel Wim Verhoorn de woor den van Nijboer onderschrijft, gaat hij er vooralsnog van uit dat de sec tie wedstrijdsport van de Konink lijke Nederlandse Atletiek Unie aan de EK-limiet zal blijven vast houden. Toch gaan er binnen de KNAU steeds meer stemmen op voor het voeren van een wat soepeler 'limie- tenbeleid'. Bij het jongste EK-in- Gerard Nij boer (archieffoto) door werden al uitzonderingen ge maakt voor Arjen Vissermann en Han Kulker, die het presentje van de atletiekbond op de juiste waar de schatte en in Madrid op de 1500 meter prompt een bronzen plak greep. JAAP VISSER

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13