KNOV in geweer tegen zwart werk 'Geen herstel trendbeleid' 'Schade loopt in inilj arden' Voorwaarden zuivel bij 36 uur 'onverteerbaar' Danken klagen over weglopen spaarders Kabinet rekent met olieprijs van $20 DINSDAG 11 MAART 1986 ECONOMIE PAGINA 9 DEN HAAG (GPD/ANP) - Het Koninklijk Nederlands Ondernemersverbond gaat op nieuw de strijd aanbinden tegen het omvangrijke zwarte circuit in Nederland. De onder nemersorganisatie presenteerde gisteren een actieplan waarin maatregelen worden voor gesteld als het verlagen van de belasting en de sociale premies, verlaging van de btw op arbeidsloon en opnieuw invoeren van een aftrekpost voor onderhoudskosten aan de eigen woning. Volgens het KNOV zou de staat twee procent per jaar minder te kort komen (nu ruim zeven pro cent) als het zwartwerken zou wor den uitgeroeid. Door het zwarte circuit loopt het rijk nu zeven mil jard gulden aan belastingen mis en zes miljard aan sociale premies. Bovendien verliest het bedrijfsle ven door de illegale arbeid per jaar zeven miljard gulden aan omzet en aan werkgelegenheid 46.000 ba- De ondernemers in het midden- en kleinbedrijf constateren vooral de laatste anderhalf jaar een toena me van het zwartwerken. Zwart werken komt volgens KNOV-voor- zitter mr. J. A. Oosterhoff het meest voor in de dienstverlenende en ambachtelijke sectoren waar het midden- en kleinbedrijf een overheersende positie inneemt. Voorbeelden hiervan zijn: kappers, garages, loodgieters, hoveniers, schilders, bouwvakkers, schade- herstelbedrijven, elektrotechni sche installateurs en de horeca. Kortom die delen van het bedrijfs leven, waar menselijke arbeid be langrijker is dan het werk van ma chines. Niet alleen de werknemers ma ken zich schuldig aan zwartwer ken, ook de ondernemers zelf, al dus Oosterhoff. Volgens schattin gen van De Nederlandsche Bank DEN HAAG (GPD) - De werkge vers in de zuivelindustrie zijn be reid een werkweek van gemiddeld 36 i te een aantal voorwaarden wordt vol daan. Een van die voorwaarden is dat de 22.000 werknemers in de zuivel bereid moeten zijn op zater dag te gaan werken. Ook moet het korter werken zonder extra kosten worden ingevoerd. Dat concludeert de Voedings bond FNV uit een brief van de werkgeversvereniging FNZ aan de vakbonden. De FNZ is daarmee de eerste grote werkgeversvereniging die bereid is over een 36-urige werkweek te onderhandelen. De Voedingsbond FNV beschouwt de voorwaarden van de werkgevers echter als een "onbeschaamde uit daging' en vindt de voorstellen "geen basis voor onderhandelin gen'. De zuivelwerkgevers stellen voor de werktijden zo te regelen dat per half jaar gemiddeld 36 uur gewerkt wordt. De echte werktij den zouden moeten kunnen varië ren tussen 48 uur per week en 24. In uiterst drukke tijden zou het mogelijk moeten zijn dat werkne mers zes dagen per week werken, maar "in het algemeen moeten er niet meer dan zes aaneengesloten diensten' zijn, meent de werkge versvereniging FNZ. Uit de brief van de FNZ, die door de Voedingsbond FNV openbaar is gemaakt, blijkt dat de werkgevers ook flexibeler willen omgaan met de werkroosters. De arbeidstijd verkorting zou niet meer verplicht ingeroosterd moeten worden, en in bijzondere gevallen moet het mo gelijk zijn van de cao-bepalingen af te wijken, aldus de werkgevers. FNV-voorzitter Hans Pont heeft gisteren gezegd dat gecoördineer de acties niet zijn uitgesloten als de werkgevers volharden in hun af wijzing van de 36-urige werkweek. Volgens Pont lokken de werkge vers die acties uit doordat ze "niet te goeder trouw" zijn gebleken in de onderhandelingen over arbeids tijdverkorting. Pont zei dat gister avond na afloop van een vergade ring van het FNV-bestuur. De cao-onderhandelingen in de metaalindustrie en bij de banken liepen vorige week al vast op het punt van de arbeidstijdverkorting. Verwacht wordt dat de cao-bespre kingen bij Philips, Akzo, in de me taalnijverheid en in de zuivel daar op binnenkort ook zullen stranden. Hans Pont (FNV): werkgevers niet te goeder trouw. (foto ANP) en het CBS is er totaal 25 miljard per jaar mee gemoeid, ofwel 15 procent van het nationaal inko men. Veertig procent van de bevol king maakt er gebruik van. Het prijsverschil tussen zwart- en wit werken bedraagt meer dan 50 pro cent, aldus de ondernemersorgani satie. Dat prijsverschil is volgens KNOV-voorzitter Oosterhoff de be langrijkste oorzaak van de huidige omvang van het illegale circuit. Voor degenen die er gebruik van maken (meest goed verdienenden) is deze vorm van arbeid zeer voor delig en de zwartwerker bespaart ongeveer 65 procent van zijn extra inkomsten aan belastingen en pre mies. Gebleken is ook dat aan de doe-het-zelfactiviteiten de laatste jaren minder tijd wordt besteed, terwijl het zwart werken toeneemt. Ook de steeds verdergaande en ingewikkelder wet- en regelgeving en lange bureaucratische procedu res hebben schuld aan de huidige omvang van het zwartwerken. An dere factoren zijn: stijgend aanbod van handig gereedschap, ver vreemding tussen overheid en bur ger (minder besef van "algemeen belang"), de doeltreffendheid van regels en de controle op de nale ving daarvan. De overheid moet de regelgeving en de administratieve verplichtin gen vereenvoudigen en een 'mis- bruikwetgeving' invoeren, zodat overtredingen kunnen worden be straft, aldus het KNOV. De contro le moet worden verscherpt, opspo ring doeltreffender en de straffen zwaarder. Ook moet de overheid de branches steunen om het zwart werken tegen te gaan (voorbeeld: de "beunhazenspeurneus" in de bouw). ONTSLAGEN HOMBURG - De ondernemingsraad van Homburg heeft gisteren ingestemd met het vervallen van tachtig van de in to taal 600 arbeidsplaatsen in het vlees-concern in Cuijk. Op twaalf van de tachtig betrokken werkne mers is de zogeheten 57,5 jaar-rege ling van toepassing. De directie van Homburg heeft zich eind vorig jaar los gekocht van het Britse moederbedrijf Allied Lyons en eveneens vorig jaar werd een slachterij in Salland verkocht. Een woordvoerder van de Voedings bond FNV, waarbij zo'n 75 procent van het Homburg-personeel is aan gesloten, zei gisteren dat de bond zich niet zal verzetten. Homburg moet putten uit de groep van ont slagen werknemers als er eventu eel nieuwe arbeidskrachten nodig zijn, zo is overeengekomen. ROTTERDAM (GPD/ANP) - De handelsbanken in ons land vrezen een tekort aan geld voor leningen aan klanten. Dat komt omdat spaarders, waarvan de banken af hankelijk zijn om anderen kredie ten te kunnen verstrekken, steeds meer hun geld op andere, fiscaal aantrekkelijker manieren beleg gen. Volgens mr. H. J. Klarenbeek, plaatsvervangend voorzitter van de hoofddirectie van de Rabobank Nederland, begint de scheefgroei zo ernstig te worden, dat dit tot een ernstige stagnatie van de financie ring van bedrijfsinvesteringen kan leiden. Hij zei dit gistermiddag op een bijeenkomst aan de Rotter damse Erasmus Universiteit. Klarenbeek zei dat levensverze keraars en pensioenfondsen steeds meer gelden van de banken afsnoe pen. „In 1960 ging nog maar 35 pro cent van de gezinsbesparingen naar deze institutionele beleggers, in 1984 was dat echter al 80 pro cent". Als die ongelijke concurren tie niet verdwijnt zullen de banken gedwongen zijn duurder geld van diezelfde pensioenfondsen en ver zekeraars aan te trekken. „Dat betekent hogere tarieven voor de bedrijven en een domper op de groei van onze economie", al dus Klarenbeek. Als voorbeeld noemde hij de lijfrentepolis die jaarlijks tot bijna f 17.000 aftrek baar is voor de belasting. „Als doekje voor het bloeden mogen de banken hun spaarder dan voorhou den dat hun rente-inkomsten tot f 700 vrijgesteld zijn van inkomsten belasting". Drs. Peters, president-directeur van verzekeringsconcern Aegon, noemde de genoemde voordelen van de verzekeraars overtrokken. Er komt volgens hem wel minder spaargeia dij üe banken terecht, maar dat wordt geenszins gecom penseerd door een gelijke toename bij de verzekeraars. „Het fiscale privilége is al tientallen jaren onge wijzigd, terwijl pas sinds '81 de af name bij de banken zich voor doet", aldus Peters. Volgens hem ligt de oorzaak van het verlies veel meer bij de bank zelf omdat ze een kostbaar distri butiesysteem in stand moet hou den en geld moet toeleggen bij de gratis overboekingen. „De kosten daarvan worden verhaald op de spaarder die daarvan de dupe is". Dr. P. van Duijn, lid van de hoofddirectie van de Robecogroep, wees erop dat het aandeel van de aleemene banken in de spaarmarkt is toegenomen van één procent in 1950 tot 28 procent nu. In diezelfde tijd is het aandeel van de typische spaarbanken afgenomen van 65 procent tot 32 procent. Wel erken de hij dat de algemene banken te maken hebben met toenemende concurrentie, ook al omdat het spa ren tegenwoordig voor 80 procent via verzekeringsmaatschappijen en pensioenfondsen gebeurt en voor maar 20 procent vrij. Drs I. Meys, lid van de raad van bestuur van de Amrobank, gaf als zijn mening dat banken nog niet goed met concurrentie om kunnen gaan. We moeten ons inderdaad aanpassen aan een andere mentali teit bij de spaarders, zo zei Meys. Maar, aldus Meys, dan wel onder dezelfde omstandigheden wat fis cale behandeling betreft. Scherpe kritiek leverde hij op het spaar fonds Roparco van de Robeco groep, dat hij vergeleek met een spoorwegennet dat is aangelegd door een aantal maatschappijen en dat vervolgens zonder tegenpresta tie door een nieuwkomer wordt ge bruikt. OEFFELT - Enkele tientallen jon ge boeren hebben gistermiddag in Oeffeit gedemonstreerd bij de uit reiking van de eerste Brabantse mestpasjes. Ze waren met tracto ren, met daarachter mesttanks, naar Oeffeit gekomen waar de Bra bantse gedeputeerde drs. J. de Geus (foto) de eerste vier mestpasjes uit reikte aan boeren uit die plaats. Die pasjes zijn in Noord-Brabant voortaan verplicht bij het vervoer van mest en moeten op de voorruit van de tractor worden bevestigd. Noord-Brabant wil met behulp van die verordening proberen greep te krijgen op de mestproblematiek. Het streven is erop gericht om de overtollige mest zo verantwoord mogelijk af te zetten. Noord-Brabant loopt daarmee vooruit op een landelijke regeling op basis van de Meststoffenwet en de Wet Bodembescherming. (foto ANP) 'Nieuwe kerncentrales nodig' Sparen Spaarders hebben in 1985 1.138 miljoen gulden meer op spaarreke ningen en spaarboekjes ingelegd dan opgenomen. Samen met de bijgeschreven rente veroorzaakte dit een toeneming van het spaarte goed met 4,4 procent van 141.553 miljoen gulden in 1984 tot 147.838 miljoen gulden 1985, dat wil zeg gen ruim zes miljard gulden. In 1984 nam het spaartegoed iets ster ker toe, namelijk met 4,7 procent. Rente De Westland Utrecht Hypo theekbank heeft de rente op diver se soorten hypotheken gisteren verlaagd met 0,2 tot 0,5 procent. De meeste hypotheken zijn 0,5 pro cent goedkoper geworden. Zo ligt de bssisrente voor een vijfjarige standaardhypotheek nu op 7,4 pro cent en voor 15 jaar op 7,9 procent, aldus de bank. LONDEN - Chips zijn goed voor de gezondheid. Er zit meer vita mine C in dan in appels, meer ve zels dan in volkorenbrood en minder zout dan in cornflakes. Aldus de resultaten van een on derzoek dat voor een ware oorlog onder Britse voedingsdeskundi gen heeft gezorgd. Het gisteren gepresenteerde onderzoek naar de voedings waarde van chips (die merkwaar digerwijs in Engeland "crisps" heten; wie in het Verenigd Ko ninkrijk om "chips" vraagt krijgt patat) werd uitgevoerd door prof. Don Naismith, hoogleraar in de voedingswetenschappen te Lon den. Tot zover niets aan de hand. Maar prof. Naismith verrichtte het onderzoek in opdracht van de Britse Snack, Nut and Crisp Manufacturers' Association, de club dus van de makers van chips, borrelnootjes, pretletters, fuifnummers en mama-mia's. Dat maakt Naismith' bevindin gen die, een tikje gechargeerd, erop neerkomen dat een enkel zakje chips gezonder is dan een 'Zeer gezonde' patato chip heeft bijsmaak door Henk Dam emmer vol bulgaarse yoghurt, grapefruit, muesli en taugé, op z'n minst verdacht. In de woorden van Naismith: "Chips zijn de gezondste snack die er is. Chips bestaan voor 11,9 procent uit vezels, 2,7 procent vi taminen, 6,5 procent proteine, 36,8 procent plantaardige olie en minder dan 40 procent koolwa terstoffen". En: "Het gemiddelde zakje chips geeft een teenager een 20e deel van zijn energiebe hoefte. Zo'n zakje bevat tien keer zoveel energie en zes keer zoveel vitamine C als een appel". Naismith' woorden (en zijn banden met de makers van chips) krijgen wat meer reliëf voor wie zich realiseert dat er in Engeland elk jaar 5 miljard zak jes chips met een totale waarde van 3,5 miljard gulden worden verkocht. De Britse chips-indus trie houdt 10.000 mensen aan het werk. Voedingsdeskundigen zijn ogenblikkelijk over Naismith heengevallen. Zij wezen er giste ren op, dat de vergelijking met appels niet deugt omdat in deze vrucht nu eenmaal weinig vita mine C zit, en dat het vetgehalte van chips hoog is, en dus schade lijk voor opgroeiende kinderen. Onder die kritische geluiden telt dat van de British Medical Association (BMA), de beroeps organisatie van artsen, mis schien het zwaarst. Dr. John Dawson van de BMA: "De vezels in chips zijn geen echte vezels, en ik zou nog wel eens willen zien hoe Naismith aan het gege ven komt dat er in chips minder zout zitten dan in cornflakes". DEN HAAG (GPD/ANP) - Minis ter van economische zaken Van Aardenne verwacht dat de olieprijs zich binnen afzienbare tijd zal her stellen en zich stabiliseren op een niveau van zo'n 20 dollar per vat ruwe olie van 159 liter. Voorspel lingen van 25 a 30 dollar rond de eeuwwisseling zijn realistisch. En dat bij een waarde van de dollar, waarin olieprijzen worden uitge drukt, van tussen de 2,50 en 2,80. Daarmee blijft de bouw van nieuwe kerncentrales alleszins ver antwoord, aldus de bewindsman gisteren in de Tweede Kamer. Hij gaf toe dat bij de huidige olieprij zen, kernenergie duurder uitvalt dan energie uit kolen-, gas- of olie- gestookte energiecentrales. Het omslagpunt ligt volgens hem bij een olieprijs van ongeveer 18 tot 19 dollar per vat. Momenteel kost een vat ongeveer 12 dollar. Met name in de jaren '90 zal de olieprijs door meerdere factoren weer worden opgedreven, en dan moeten er nieuwe kerncentrales zijn om de elektriciteitsprijs in Ne derland enigzins stabiel te houden, aldus de minister, die steun kreeg van CDA en WD. Een van die fac toren is het toenemen van de vraag naar energie. Het Internationale Energie Agentschap (IEA) in Parijs zei gisteren dat het olieverbruik in de westerse wereld dit jaar een pro cent meer zijn dan eerder werd voorspeld als gevolg van de huidi ge lage prijzen. Volgens Van Aardenne hoeft op dit moment niet gevreesd te wor- De Vries op congres CNV-ambtenaren: Tinprijs De tinprijzen zijn gisteren in Londen gezakt met 300 pond tot 5200 pond, nadat bleek dat de In ternationale Tinraad (ITC) er niet in is geslaagd Indonesië en Thai land over te halen het reddings plan voor de tinhandel alsnog te aanvaarden. Tal van handelaren dreigen failliet te gaan. Toen de of ficiële tinhandel in Londen eind oktober vorig jaar werd stilgelegd noteerde tin nog 8140 pond per ton. Indonesië meent dat het reddings plan te weinig garanties biedt te gen overproduktie. Thailand vindt het plan te duur en kan de gevraag de 12,5 miljoen pond niet opbren gen. AMSTERDAM (ANP) - Ambtena ren zullen wat het CDA betreft de komende jaren hun inkomens op nieuw achter zien blijven bij werk nemers in het bedrijfsleven. De christen-democraten willen niet verder gaan dan behoud van koop kracht voor het overheidsperso neel. Herstel van de koppeling tus sen ambtenareninkomens en inko mens in het bedrijfsleven (het zo-, genoemde trendbeleid) zit er niet Deze "weinig vrolijke maar eer lijke boodschap" bracht CDA-frac- tieleider De Vries gisteren het con gres van de CNV-ambtenarenborvd CFO in Amsterdam. De Vries re kende het CFO-congres voor dat de optelsom van de overheid niet alleen de afgelopen vier jaar een groot gat heeft vertoond, maar dat ook de komende jaren nog zal doen. Voor verhoging van de over heidsuitgaven, waartoe ook de ambtenarensalarissen horen, is vrijwel geen enkele ruimte, zo zei De Vries. Bij een groei van de eco nomie met twee procent stijgt het nationaal inkomen in de komende vier jaar met 32 miljard gulden, waarvan de overheid 19 miljard binnenkrijgt. Voor terugdringing van het overheidstekort is in die vier jaar acht miljard gulden nodig. De resterende elf is nodig voor het nemen van de "aardgashobbel". "Wie in deze situatie blijmoedig aankondigt dat het trendbeleid weer in volle glorie zal worden her steld, dat de werkweek naar 32 uur gaat met volledige opvulling van vrijkomende arbeidstijd en zonder Sluitpost CFO-voorzitter A. Chr. de Jong betoogde vanochtend dat er een eind moet komen aan de situatie waarin de rechtspositie van ambte naren en trendvolgers sluitpost is van de begroting. "De CNV-ambte naren voelen dan ook niets voor nog eens een regeerperiode met een tot in details uitgewerkt re geerakkoord. Komt er weer zo'n akkoord tot stand, dan vragen de CNV-ambtenaren zich af of praten over de arbeidsvoorwaarden van het overheidspersoneel nog wel zin heeft". Het regeerakkoord is volgens De Jong al te vaak ingezet als zwaar geschut om de ambtenaren op te laten draaien voor de sanering van de overheidsfinanciën. "Het verha len van de aardgastegenvaller op de eigen dienaren lijkt op een bwuste keuze om de toch al niet beste relatie met de overheidsvak bonden verder te verslechteren". den voor een vermindering van de aardgas- en oliestroom uit de Ne derlandse wingebieden. Ook bij de huidige lage prijzen blijven de win- kosten van de bestaande velden op de Noordzee laag. Wei zei hij dat, wanneer de olieprijs langere tijd zo laag blijft, nieuwe grote investerin gen achterwege zouden kunnen blijven. "Maar het is zeer onwaar schijnlijk dat de olieprijs zo laag blijft", aldus Van Aardenne. Hij zei te verwachten dat in april of mei offertes zullen worden ge vraagd voor de bouw van nieuwe kerncentrales. Uit deze offertes kan dan begin volgend jaar een keuze worden gemaakt, zo ver wacht hij. De regering gaat uit van de richtlijn dat ongeveer 65 pro cent van het werk aan te plaatsen orders ten goede moet komen aan de Nederlandse industrie. Aan welk consortium een opdracht wordt gegund is primair de zaak van de elektriciteitsmaatschappij en, aldus Van Aardenne. CDA-woordvoerder Van der Lin den haalde fel uit naar de PvdA, die onlangs in zijn verkiezingspro gramma heeft opgenomen dat de bestaande kerncentrales in ons land zo spoedig mogelijk gesloten moeten worden. "Het PvdA-stand- punt is uit energiepolitiek oogpunt verwerpelijk. De PvdA voert een schijnheilige politiek op het punt van de kernenergie". De PvdA geeft volgens Van der Linden bo vendien geen duidelijkheid over de wijze waarop de hoge kosten die met de sluiting gepaard gaan moe ten worden betaald. Pierre Bruis voorzitter FNV Dienstenbond AMERSFOORT (ANP) - Pierre Bruis (43) is gisteren gekozen tot voorzitter van de Dienstenbond FNV. Bruis was sinds 1980 vice- voorzitter van de dienstenbond. Deze functie neemt Ben van Zwe den (44) over. Het voorzitterschap is enige tijd vacant geweest na het onverwachte aftreden van Freek Thomasson op het bondscongres in december vorig jaar. Hoewel Bruis met overtuigende meerderheid werd gekozen, was er forse kritiek op de voorwaarde van Bruis dat Van Zweden tot vice- voorzitter moest worden benoemd. Deze voorwaarde werd als "machtsmisbruik" en "ondemo cratisch handelen" bestempeld. Bruis is sinds 1968 in dienst van de vakbeweging. Van 1974 tot 1980 was hij voorzitter van de Diensten bond NKV. KLM verlaagt tarieven voor vluchten op VS SCHIPHOL (ANP) - De KLM zal met ingang van 1 april nieuwe ver laagde retourtarieven invoeren op haar vluchten naar bestemmingen in de Verenigde Staten. Deze nieu we tarieven, waaraan wel beper kende voorwaarden zijn verbon den, liggen 5 tot 20 procent lager dan de huidige laagste tarieven. Zo zal het goedkoopste retourta rief Amsterdam-New York 1.198 gulden gaan bedragen in het laag- seizoen. De KLM zal op haar Ame rikaanse bestemmingen boven dien met ingang van het nieuwe zo merseizoen jeugd- en 65 plustarie ven invoeren. In de maand april biedt de KLM bovendien lage in troductietarieven naar Vancouver en Calgary, nieuwe bestemmingen van de KLM. De verlagingen zijn volgens de KLM mede ingesteld uit concur- rentie-overwegingen. Door de lage re dollarkoers neemt het aantal Amerikaanse passagiers dat naar Europa reist af. Het aanbod van ca paciteit daarentegen is duidelijk aan het toenemen. De Amerikaanse luchtvaart maatschappij TWA, die ook vanaf Schiphol vliegt, zal dezelfde lage tarieven gaan invoeren als de KLM. De maatschappijen hopen dat de lagere dollarkoers voor meer Europese reizigers zal zorgen naar de Verenigde Staten reizen. Ook de Nederlandse charter- luchtvaartmaatschappij Martinair voert deze zomer weer een groot aantal chartervluchten naar diver se Amerikaanse bestemmingen uit tegen wat wordt genoemd "zeer scherpe prijzen". White zwicht voor bod van Electrolux CLEVELAND (Rtr) - Het Ameri kaanse White Consolidated (ijskas ten, wasmachines) heeft een bod van het Zweedse concern Electro lux aanvaard, zo is in Cleveland be kendgemaakt. Electrolux zal 47 dollar per aandeel ofwel ongeveer 743 miljoen dollar betalen. Een eer der bod van 45 dollar per aandeel werd door White afgewezen. White stapte naar aanleiding van het eer ste bod zelfs naar de rechter om een overneming tegen te houden. Deskundigen hebben al eerder gezegd dat Electrolux na de over neming van White de grootste fa brikant van huishoudeljker appa ratuur ter wereld wordt. Na Gene ral Electric en Whirlpool is White de grootste witgoedfabrikant in de Verenigde Staten. Electrolux is de grootste huishuidelijke-appara- tuurfabrikant in Europa met een marktaandeel van 25 procent. Vo rig jaar nam het Zweedse concern Zanussi en Zanker over. Electrolux zette vorig jaar 4,6 miljard dollar om, waarvan een miljard dollar in de VS. Tot nu toe verkocht de onderneming in de VS alleen stofzuigers, elektrische ka chels en ovens. Met de overneming van White kan het assortiment worden uitgebreid. White boekte vorig jaar een omzet van 1,91 mil jard dollar. De handel wilde vandaag op de Am sterdamse effectenbeurs niet echt op gang komen. Wel was er enige vraag, maar die werd bij de meeste fondsen overtroffen door het aanbod, waar schijnlijk als gevolg van w instnemin gen. Het resultaat was dan ook, dat de meeste aandelenfondsen licht achter uit gingen na de fraaie winsten van de voorgaande dag. Anders ging het toe op de obligatie- markt die er als een dijk zo vast bij lag. Een hernieuwde reeks verhogingen van afgifteprijzen van diverse bank en pandbrieven bevestigde de tendens tot een verdere daling van de rente. Bij de grote aandelenfondsen lagen de voedingsaandelen stevig in de markt. Unilever werd f3,50 duurder verkocht voor f382,50 en voor Wessanen hadden beleggers f 5,50 meer over op f 263. Ook Koninklijke Olie ging iets vooruit en wel f 1,70 naar f 171,70. Akzo en Hoogo vens boekten winsten van enkele dub beltjes, maar KLM moest f 0,80 terug naar f 55. Philips stond aan het eind van de ochtend onveranderd op f 64,20. De banken moesten op Amro na iets terug. ABN, die hoger was geopend, stond aan het einde van de ochtend f 1 lager op f 588. NMB was f 2 kw ijt op f 220 en Credit Lyonnais was een rijks daalder minder waard op f 106,50.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9