Foto's als bewijs dood gijzelaar EG in grote geldzorgen Alken achter het stuur komt Challenger na vondst u achter een LanciaThema. Machtsstrijd Cheroet ontaardt in vechtpartij Franse inspanning opgevoerd Zege Liberalen in Colombia is verrassend Pravda uit twijfel over VN-kwartier Jaloerse koningin-moeder Informatie over ramp Lancia verrast in elke klasse.# DINSDAG 11 MAART 1986 BEIROET (AFP/Rtr/UPI) - De extremistische organisatie Islamitische Jihad heeft gisteren drie foto's vrijgegeven die zouden moeten bewijzen dat zij de Franse gijzelaar Mi chel Seurat, die in Libanon werd vastgehouden, heeft ge dood. Bekenden van de Franse socioloog bevestigden dat de man op de zwart-wit foto's, die naar een westers persbu reau werden gebracht, Seurat is. In Frankrijk is geschokt op de foto's gereageerd en de regering heeft haar inspan ningen opgevoerd om de vier man sterke Franse tv-ploeg, die in het weekeinde door de Jihad werd ontvoerd, langs diplomatieke weg vrij te krijgen. STOCKHOLM (AFP/UP1IAP) - De weduwe van Olof Palme, Lisbeth tweede van links), samen met haar zooiis Marten, Mattias en Joakim tijdens de minuut stilte die in het Zweedse parlement in acht werd genomen ter herdenking van de op 28 februa ri vermoorde premier. Acht miljoen Zweden namen gisteren om 12.00 uur een minuut stilte in acht. In navolging van hun vertegenwoordigers in de Riksdag, het uit een kamer bestaande parlement waar ter ere van Palme een plechtigheid werd ge houden, legde de Zweedse bevolking voor een mi nuut het werk neer in de fabrieken, de kantoren en op scholen. In het hele land luidden de kerkklokken. Voor Palme's lege plaats in de vergaderzaal van het parlement waren bloemen neergezet. Buiten het gebouw stonden tienduizenden men sen. Bij het voorlopige gedenkteken op de plek waar Palme in de rug werd. geschoten, bleef men rode rozen neerleggen. Onder meer in de hoodstad Stockholm, alsmede in de steden Göteborg en Malmö, hielden de auto's, ta xi's en politiewagens halt terwijl ook alle 500 trei nen in het land en het openbaar vervoer tot stil stand kwamen. Ook op de vliegvelden werd gepro beerd het landen en stijgen van vliegtuigen voor korte tijd te onderbreken. De radiostations onder braken hun programma's. De autoriteiten hebben geen officiële rouwperio- de afgekondigd, omdat „elke Zweed op zijn eigen wijze, uitdrukking heeft gegeven aan zijn verdriet na de misdaad"(foto ap> Voorzitter Rekenkamer noemt boekliouding rommeltje De Islamitische Jihad (Heilige Oor log) leverde de drie foto's gisteren samen met een verklaring bij het persbureau af. Vorige week woens dag had de organisatie ook al ge zegd dat de gijzelaar Seurat dood was. In de verklaring van gisteren dreigde de organisatie ook andere Franse gijzelaars te doden als haar eisen niet worden ingewilligd. „Hun levens hangen af van de snel heid waarmee de Franse regering tegemoet komt aan onze eisen". De Islamitische Jihad wil dat Frank rijk de vrijlating bewerkstelligt van twee naar Irak uitgewezen, pro-Iraanse Irakezen, die wegens hun oppositionele activiteiten in Irak de doodstraf kunnen krijgen. In Libanon worden - Seurat mee gerekend - nu acht Fransen vastge houden. Op de eerste foto is Seurat lig gend op de grond te zien, met half gesloten ogen. Hij is geschoren en zijn gezicht en bovenlijf vertonen geen sporen van verwondingen. Aan de hand van deze fok) is het onmogelijk vast te stellen of Seurat inderdaad dood is. De andere twee foto's tonen een in een deken ge wikkeld lijk in een lijkkist en een gesloten lijkkist. 'Echte ramp' Het Franse ministerie van bui tenlandse zaken wilde geen com mentaar geven. De Franse gezant Razah Raad, die gisteren in de Sy rische hoofdstad Damascus be- Filippijnen De Filippijnse minister van de fensie, Juan Ponce Enrile, is voor stander van het verlengen van de huurovereenkomst inzake de Ame rikaanse militaire bases die in 1991 afloopt. Hij zei gisteren dat presi dent Aquino het beslissende woord heeft maar dat hij van me ning is dat de Amerikaanse militai re aanwezigheid op de Filippijnen gewenst is als tegenwicht tegen de Russische militaire bases in Viet nam. Enrile zei verder te verwach ten dat de communistische rebel len de komende weken hun activi teit zullen opvoeren. Hulp Oeganda De Nederlandse afdeling van Artsen zonder grenzen stuurt een ploeg van vijf medewerkers naar het Oostafrikaanse Oeganda. De ploeg, bestaande uit twee artsen, twee verpleegkundigen en een tolk, zal in Oeganda gaan helpen bij de wederopbouw van medische voorzieningen. Een recente missie heeft uitgewezen dat het land drin gend medische hulp nodig heeft, zodat de organisatie heeft besloten dat het team een jaar in Oeganda zal blijven. Zigeunerbeleid Volgens zigeunerkoning Koko Petaio schiet het beleid van vrijwel alle landen in de wereld ten aan zien van zigeuners tekort. Dat is het teleurstellende resultaat van toegezegde verbeteringen voor de zigeuners in de afgelopen tien jaar. Om die reden vraagt hij secretaris generaal Perez de Cuellar van de Verenigde Naties te bewerkstelli gen dat aan de voortbestaande dis criminatie een eind komt. Petaio heeft dat gisteren gezegd na afloop van een zigeunercongres in een voorstad van Parijs. Ruim tachtig vertegenwoordigers van de 16 mil joen zigeuners uit de gehele wereld woonden het congres bij. SDI Premier Yasuhiro Nakasone zal nog voor zijn ontmoeting met pre sident Reagan in april de formele medewerking van Japan aankon digen aan het Amerikaanse Strate gisch Defensie Initiatief (SDI). Dit heeft het dagblad Asahi Shimbun gisteren gemeld. Het dagblad zei dat de beslissing erop neer zal ko men dat zowel de Japanse regering als het bedrijfsleven deel zullen ne men in het plan van president Rea gan, dat voorziet in vanuit de ruim te opererend opsporings- en ver nietigingssysteem sprekingen voerde om te proberen de gijzelaars vrij te krijgen, gaat er van uit dat de Fransman dood is. „De dood van Michel Seurat is een echte ramp. Ik ga direct naar Liba non", zo verklaarde Raad tegen over de Franse televisie. Terwijl Raad in Damascus met Syrische leidérs besprekingen voerde, deed de Fransman Serge Boidevaix dat in Beiroet, waar hij onder anderen sprak met premier Karami. Iran gaf geen visum voor het sturen van een Franse afgezant naar Teheran. De verklaring die de Jihad giste ren afgaf bij de foto's wekken ove rigens de indruk dat er sprake is van twee verschillende groeperin gen die niettemin voor dezelfde zaak strijden. Daarmee wordt het voor de Franse regering vermoede lijk nog moeilijker om de gijzelaars vrij te krijgen, zo wordt algemeen aangenomen. MEXICO STAD (GPD) De in de oppositie zittende Liberale Partij heeft een verrassend grote over winning geboekt bij de parle mentsverkiezingen die afgelopen zondag in Colombia zijn gehouden. Met bijna alle stemmen geteld staan de liberalen op zo'n 50 pro cent van de stemmen terwijl de conservatieven van president Beli- sario Betancur op 40 procent zijn blijven steken. Verrassend is ook de slechte uit slag van de liberale dissident Luis Carlos Galan, die in het begin van de jaren tachtig de Colombiaanse politiek enigszins wist wakker te schudden met tal van frisse gelui den. Het Nieuwe Liberalisme van Galan wist zondag maar amper 7 procent van de stemmen te verove ren. En hoewel er nog geen duide lijke cijfers zijn inzake de eeuwige overwinnaar bij Colombiaanse ver kiezingen, het aantal niet-stem- mers, wordt het aantal niet-stem- mers dik boven de 50 procent ge schat. De parlementsverkiezingen vor men in feite een generale repetitie voor de presidentsverkiezingen die op 25 mei aanstaande moeten wor den gehouden. Het verlies van de conservatieven was al min of meer voorspeld vanwege de scherp toe genomen werkloosheid, een toene mende verslechtering van de ge middelde levensomstandigheden en het mislukken van de vredesak koorden die president Belisario Betancur vorig jaar met de belang rijkste guerrillagroeperingen sloot. BRUSSEL - De Europese Ge meenschap dreigt dit jaar in onge kend grote financiële problemen te komen. Terwijl 1986 pas twee maanden oud is, staat al vast dat 5 tot 7,5 miljard gulden méér nodig zal zijn voor de EG-uitgaven dan in de begroting '86 was voorzien. De gedaalde dollarkoers is daar voor minstens de helft schuldig aan. Volgens de voorzitter van de Eu ropese Rekenkamer, de Luxem burger Marcel Mart, is de EG-boek- houding zo'n rommeltje dat hij er, indien de EG een commerciële on derneming zou zijn, als accountant nooit zijn goedkeuring aan zou durven geven. Bij de ministers van financiën van de EG, die zich giste ren in Brussel over deze problema tiek bogen, kwam deze verklaring als een schok aan. Terwijl de mees te economieen juist voordeel van de zakkende dollarkoers hebben, lijdt de Gemeenschap er juist ver lies door. door Hans de Bruijn Dat verlies komt grotendeels voor rekening van de landbouwuit gaven. De Europese boeren blijven nog altijd veel meer graan, zuivel- produkten en vlees produceren dan zij kunnen afzetten. Aangezien de garantieprijzen, waarvoor de EG de overgeprodu- ceerde landbouwprodukten op koopt, als gevolg van de dalende dollar ook zakken, moet de EG meer geld uittrekken om de boeren voor dat dreigende inkomensver lies schadeloos te stellen. Begin januari was nog berekend dat dit de EG ruim twee miljard gulden extra zou gaan kosten, maar nu wordt al rekening gehou den met 3,8 miljard gulden. De Eu ropese Commissaris voor de begro ting, de Deen Henning Christop- hersen, rekende dit de ministers Alleen wanneer de licht toene mende tendens van de dollarkoers zich voortzet kan dat verlies voor de EG beperkt worden. Daarnaast moet de EG twee miljard gulden meer uitgeven dan was begroot voor economische structuurmaal- regelen en het nakomen van in het verleden aangegane verplichtin gen. Verder krijgt Groot-Brittannië dit jaar nog eens 1,25 miljard gul den uit de EG-pot op basis van twee jaar geleden gemaakte afspra ken, en ten slotte leidt de met Ja pan overeengekomen beperking van een aantal invoerrechten tot een verlies van 550 miljoen gulden. Door deze ontwikkeling lijkt de EG nu al niet meer genoeg te heb ben aan de afdracht van 1,4 pro cent van de btw-inkomsten, waar mee elke lidstaat de schatkist van de Gemeenschap vult. In de begro ting voor 1986 was een 'ruimte' van ruim zes miljard gulden voor on voorziene uitgaven opgenomen, maar die zal naar verwachting niet voldoende blijken. Hét enige lichtpuntje is dat de economische groei, die in bijna alle landen van de Gemeenschap door zet, ook tot hogere nationale btw- inkomsten zal leiden. Daardoor zal ook de afdracht aan de EG iets toe nemen, maar dat zal niet genoeg zijn om het verlies al in 1986 te compenseren. Volgens Marcel Mart moet de EG nu al voor 43 miljard gulden aan aangegane verplichtingen uit het verleden wegwerken. In 1983 was dat nog 27 miljard gulden, in 1984 35 miljard. Per jaar neemt de last voor de EG dus met zo'n zeven mil jard gulden toe. Volgens Mart illu- street dit dat sprake is van een ern stig manco in de besluitvorming in de EG op financieel gebied. Minister van financiën Ruding, die de vergadering van de EG-mi- nisters leidde, sprak in Brussel van 'een zorgelijke ontwikkeling, waar uit we onze lessen zullen moeten trekken'. Hoewel een aantal landen (waaronder Italië, Griekenland en Ierland) vonden dat de lidstaten voldoende geld beschikbaar moe ten stellen om de aangegane ver plichtingen na te komen, waren de meesten het er toch over eens dat ook in de Gemeenschap bezuinigd zal moeten worden. Ruding heeft een beroep op zijn collega's en de Europese Commis sie, het dagelijks EG-bestuur, ge daan om tot eind april geen beslui ten meer te nemen die tot verdere uitgavenverhogingen zullen lei den. TEL AVIV - De interne machts strijd binnen het rechtse politieke kamp van Israël heeft gisteravond tot een fel gevecht geleid op het driedaagse partijcongres van de Cheroet, de grootste fractie binnen het Likoedblok. Aanhangers van minister van huisvesting David Le vy bestormden in Tel Aviv het po dium van een tentoonstellings ruimte waar het congres wordt ge houden. Tafels, stoelen, micro foons, de talrijke partijvlaggen en het nationale doek werden als wa pens in de strijd geworpen. door Taco Slagter In de Cheroet-partij wordt heftig gedebatteerd over de vraag wie de legendarische leider Menachem Begin moet opvolgen. Sinds de oud-premier na het debacle in de Libanon-oorlog in 1983 voor een kluizenaarsbestaan koos, is de troon onbezet. Het gevecht om diens koningsmantel gaat tussen het kamp van de huidige vice-pre mier en minister van buitenlandse zaken Itzchak Sjamir en minister zonder portefeuille prof. Mosje Ah- rens, en dat van David Levy en de architekt van de Libanonoorlog Ariel Sjaron. Vanwege het onbesproken lei derschap van Begin sinds mensen heugenis was er de laatste zeven jaar geen conventie bijeengeko men. Begin had de touwtjes van al le partijorganen strak in handen en zijn gezag was allerwege aanvaard. Maar sinds zijn verdwijning uit het partij- en openbare leven dreef de Cheroet stuurloos rond. Sjamir volgde Begin weliswaar onofficieel op, maar tegelijkertijd splitste de partij zich op in fracties. Die van Levy en Sjaron roerden zich in de afgelopen jaren het meest. De afgelopen maanden ontston den er ordinaire ruzies toen Sjamir niet bereid bleek de macht van de partijorganen over de verschillen de groeperingen te verdelen. Levy was later des duivels, nadat bij in terne partijverkiezingen voor af gevaardigden op de conventie - zij Kunstenaars in Turkije vrij na slepend proces ISTANBOEL (GPD) Van de 23 intellectuelen en kunstenaars die al vier jaar terechtstonden in de ge ruchtmakende zaak tegen het Turkse vredescomité zijn gisteren de laatste zes voorlopig op vrije voeten gesteld. Onder hen zijn de bekende toneelregisseur Ali Tay- gun, de schilder Orhan Taylan en de journalist Ali Sirmen. Vorige maand waren al zes anderen vrijge laten. Het proces zelf gaat nog door, onder meer omdat een aantal geluidsbanden moet worden ge hoord, maar de krijgsraad vond geen termen meer aanwezig voor langere detentie van de beklaag den die de volgende zittingen ook niet meer hoeven bij te wonen. De beklaagden waren in novem ber 1983 veroordeeld tot straffen van vijf tot acht jaar op beschuldi ging, met hun vredescomité com munistische activiteiten te hebben bedreven. Zo had men een avond gewijd aan de communist Nazim Hikmet, Turkijes reeds lang overleden bekendste dichter. Ook waren er overdreven contacten ge weest met de vredesraad in Mos kou. Tot tweemaal toe werd in ho ger beroep het gerechterlijk onder zoek 'onvoldoende' bevonden en de zaak terugverwezen naar de ge wone krijgsraad, maar dit leidde niet tot vrijlating voor het dozijn dat in eerste instantie acht jaar had gekregen. WASHINGTON - De stoffelijke overschotten van de zeven Chal- lenger-astronauten, die zo'n veer tig kilometer uit de kust op onge veer dertig meter diepte in de zee bij Cape Canaveral zijn gevonden, kunnen belangrijk uitsluitsel ge ven over het verloop van de ramp met het ruimteveer. Het Ameri kaanse ruimtevaartbureau NASA heeft geen inlichtingen willen ge ven over de staat waarin de mense lijke resten zijn aangetroffen, die zes weken aan de invloed van de zee blootgesteld zijn geweest. door Henk Kolb De eerste overblijfselen zijn zon dagavond onder dekking van de duisternis al aan land gebracht. Pa thologen van de militaire identifi- catiedienst zijn daar met het onder zoek begonnen. Dit nauwgezette laboratorium onderzoek kan niet alleen de iden titeit van de slachtoffers vaststel len, maar zal mogelijk ook gege vens verschaffen die kunnen hel pen bepalen of de shuttle van bete re ontsnappingsmogelijkheden kan worden voorzien. De resultaten van de bestudering van de opgeviste shuttle-fragmen ten, in combinatie met de patholo- kiezen de nieuwe partijleider - zijn aanhangers om procedurele rede nen waren geweerd. Toen het Sja- mir-kamp gisteren 42, tot het Levy- blok gerekende druzen en bedoeï- nen uit het tweeduizend tot stem men gerechtigde congres wilde stoten, veranderde het podium in een puinhoop. Etnische kwestie De strijd om het leiderschap is nauwelijks van ideologische aard, maar vooral een etnische kwestie. De partij van de revisionist Jabo- tinsky was tientallen jaren het do mein van Asjkertazische joden (Oost-Europa). Met de intrede van David Levy als sefardiem (joden afkomstig uit de Arabische landen) en diens afkomst uit de werkende klasse - hij bracht het van bouw vakker tot minister - veranderde er iets wezenlijks in de partij. Een groot deel van de door de asjkena- ziem jarenlang op afschuwelijke wijze gediscrimineerde seferadiem ziet in Levy een messiaanse leider die hun als burgers van Israël tot hun recht laat komen. Het Likoed blok steunde bij de drie laatste ver kiezingen - waarvan twee onder aanvoering van Begin - hoofdzake lijk op oriëntaalse joden, maar bin nen de machtsstructuren is daar nog steeds weinig van te merken. Tot gisteravond laat was het con gres vleugellam. Eindeloze discus sies en ongemeen felle toespraken van tegen Sjamir opponerende ver- tenwoordigers maakten besluit vorming en verkiezingen van het dagelijkse partijbestuur (het cen trale commité), de mandaatraad en het presidium onmogelijk. De spanning in de wandelgangen was om te snijden en de rivaliserende groepen dreigden elk ogenblik weer op de vuist te gaan. MOSKOU (Rtr) - De Pravda, het orgaan van de Russische commu nistische partij, heeft gisteren een commentaar gepubliceerd waarin staat dat veel landen er aan twijfe len of het hoofdkwartier van de Verenigde Naties wel in New York moet blijven. Het commentaar was eerder ver spreid door het officiële persagent schap Tass in reactie op de Ameri kaanse aankondiging dat de om vang van de Russische missie bij de VN moet worden teruggebracht van 275 naar 170 stafleden, omdat een aantal zich schuldig zou ma ken aan spionage. Ook de Witrussi- sche en Oekraïense missies moe ten van de VS worden afgeslankt. In de Pravda werd het commen taar afgedrukt onder de kop 'De onwettige daden van Washington - is het raadzaam het VN-hoofd- kwartiër in de Verenigde Staten te hebben?' In het artikel worden de VS ervan beschuldigd jarenlang een "omvangrijke terroristische campagne tegen de VN-missies van socialistische landen, progres sieve ontwikkelingslanden en na tionale bevrijdingsbewegingen" door de vingers te hebben gezien. In dit verband heeft een groot aan tal landen gerechtvaardigde twijfel geuit of het verstandig is de zetel van de VN in de VS te handhaven, zo werd daar aan toegevoegd. In 1983 suggereerde een Ameri kaanse afgevaardigde bij de VN, Charles Lichtenstein, dat zijn land dermate teleurgesteld was in de or ganisatie, dat de VS er geen be zwaar tegen zouden hebben indien het hoofdkwartier uit New York werd weggehaald. Het State De partment zei dat zijn uitlatingen voor eigen rekening kwamen en geen weerspiegeling waren van de officiële Amerikaanse politiek. gische, chemische en biologische gegevens die aan weefselresten kunnen worden ontleend, maken het mogelijk te bepalen of de astro nauten zijn gestorven door het ina demen van giftige gassen, ver brand zijn, of het leven verloren door plotseling drukverlies in de cabine, rondvliegende wrakstuk ken, het neerkomen in het water of verdrinking. Enkele dagen na de ramp werd op het strand bij Cape Canaveral een stuk bot met weefsel eraan ge vonden. Volgens onbevestigde be richten zou het een deel van een voet zijn geweest. Sedertdien werd voortdurend gespeculeerd over de vondst van meer overblijfselen, hoewel daarvan nimmer bevesti ging werd verkregen. Ook zouden drijvend in zee persoonlijke bezit tingen van de astronauten zijn ge vonden, waaronder lesmateriaal dat onderwijzeres Christa McAulif- fe in de ruimte had willen gebrui ken. Ook zouden drie helmen zijn gevonden. Diverse familieleden van astro nauten zeiden liever te hebben ge zien dat de stoffelijke overschotten nooit waren teruggevonden. De broer van astronaut Jarvis: „Ik hoopte dat dit niet zou gebeuren. Ik denk dat het veei meer trauma toevoegt aan wat al een zeer trau matische ervaring is geweest". LONDEN (DPA) - Was de nu 85 jaar oude koningin-moeder Eliza beth van Engeland in het geheim verliefd op de latere hertog van Windsor en wees zij daarom aanvankelijk zijn jongere broer Albert af? De Britse schrijfster Penelope Mortimer oppert in een dezer dagen gepubliceerde biografie, dat jaloezie wellicht de hoofdoor zaak is van de wrok die zij haar hele leven tegen de hertog en zijn vrouw, Wallis Simpson, heeft gekoesterd. Elizabeth trouwde na haar aanvankelijke afwijzing in 1923 met de stotterende en verlegen Albert, hertog van York, die na de ge dwongen troonsafstand van zijn broer in 1936, koning George de Zesde werd. Dat de hertogin van Windsor nooit het predikaat 'koninklijke hoogheid' heeft gekregen, is altijd toegeschreven aan tegenwer king van de huidige koningin-moeder, die het niet zou hebben kunnen verkroppen dat door het aftreden van haar zwager haar onvoorbereide man het zware koningsambt kreeg opgelegd. ADVERTENTIE Beter dan ve)e woorden, kun nen enkele ogenblikken in de nieuwe Lancia Thema u overtuigen van de compleetheid en kwaliteit van deze royale 5-persoons limousine. Maak daarom nu de proefrit van uw leven. In de LanciaThema 2 li ter injectie, de Thema Turbo, de Turbo Diesel of de V6. En houdt u tijdens de rit even in gedachten dat u vanaf f45.300- (incl. BTW) elke dag achter het stuur van de Lancia Thema kunt zitten. Of, als u liever least, Vanaf fl.l 42 per maand (excl. BTW). BIJ: VAN CREIJ'S AUTOBEDRIJVEN BV, KOREVAARSTRAAT 43, LEIDEN, TEL. 071-142146. VAN CREIJ'S AUTOBEDRIJVEN BV, WEVERSBAAN 12, LEIDERDORP, TEL 071-896151 AUTOBEDRIJF BEUK BY, GOLFWEG 19, NOORDW1JK, TEL. 01719-19213.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7