Strafkorting minstens 50 per maand 'Ga maar naar huis, het komt wel goed' Wiegel biedt De Korte advies aan Kabinet weigert garantie over euthanasiewetgeving De Graaf komt met voorstel Brinkman: intrekken van mediawet laatste middel Elegale Gemeenten weigeren verder te bezuinigen Verkiezings trein CDA davert geolied door de Bollenstreek DINSDAG 11 MAART 1986 IsllMIdilMiM PAGINA 5 DEN HAAG (ANP) - Uitkeringsgerechtigden die zich niet houden aan de regels kunnen rekenen op een strafkorting op hun bijstandsuitkering van minstens 50 gulden per maand. Dat bedrag geldt voor lichte overtredingen. Bij middelzware overtredingen wordt die minimumkorting 100 gulden en bij zware overtredingen 200 gulden. Voor het overige mogen gemeenten uitmaken met welke per centages zij de uitkeringen bij overtredingen willen kor ten. De Korte morgen beëdigd als minister Dat stelt staatssecretaris De Graaf (sociale zaken) voor in een notitie over het strafbeleid bij uitkerin gen. Uitgedrukt in percentages zijn de sancties het zwaarst voor nog bij de ouders inwonende kinderen en het lichtst voor werklozen met een gezin. Alle sancties moeten volgens hem drie maanden gelden, zoals nu ook gebruikelijk is. Op het ogenblik bestaan er nog geen cen trale regels voor de sancties. Ge meenten kunnen hier een geheel eigen beleid voeren en daarom tre den nogal wat verschillen per ge meente op. De strafkorting gaat in wanneer de werkloze in de bijstand niet zo snel mogelijk probeert werk te vin den via solliciteren, inschrijving bij het arbeidsbureau, het volgen van aangewezen scholing of vor ming en het aanvaarden van pas sende arbeid. Gebeurt dat herhaal delijk. dan kan de hele uitkering worden ingetrokken. Werk Volgens De Graaf moeten de mo gelijkheden om een baan te vinden een rol spelen bij besluiten over kortingen. Een sanctie kan bij voorbeeld uitblijven als een werk loze weinig of niet solliciteert om dat voor hem passende arbeidsmo gelijkheden ontbreken. Onder lich te overtredingen verstaat hij onder meer het niet tijdig inschrijven bij het arbeidsbureau of,het niet tijdig verlengen van de inschrijving. On der de midden-categorie vallen bij voorbeeld het onvoldoende sollici teren of het niet voldoen aan op roepen. Als zwaar wordt gezien het ontslag door eigen schuld, het wei geren van passende arbeid of het niet meewerken aan noodzakelijke scholing. De staatssecretaris heeft zijn no titie onder meer gebaseerd op een onderzoek naar het sanctiebeleid van gemeenten met ongeveer 50.000 inwoners. Daaruit blijkt dat de gemeenten steeds minder zware sancties opleggen. Als de regels de eerste keer worden overtreden dan wordt vaak bewust van sancties af gezien. Daarnaast bestaat er een tendens om een vaste ondergrens bij sancties te hanteren - bijvoor beeld 90 procent van de bijstands uitkering - om standaardsancties toe te passen en om het criteria voor verwijtbaarheid en herhaling af te zwakken. AMSTERDAM - Eindelijk lente. Je zou zeggen dat uitgerekend ijsberen daar i hebben, maar deze twee in het Amsterdamse Artis namen toch het zonnetje te baat o zich af te schudden. m niet zo'n behoefte aan i de winter eens flink van (foto ANP» DEN HAAG (GPD/ANP) - Ook als het kabinet besluit de proeve van een euthanasiewet voor advies naar de Raad van State te zenden, krijgt de Tweede Kamer het niet automatisch als wetsontwerp op tafel. Minister Korthals Altes (Jus titie) zei dat gisteren tijdens de voortzetting van het euthanasiede bat. Na advisering van de Raad van State besluit het kabinet opnieuw over indiening bij de Kamer. Korthals Altes wilde nog steeds niet toezeggen dat de proeve naar de Raad van State wordt gezonden. Hij zei wel dat het kabinet er in middels van overtuigd is dat een meerderheid van het parlement nu wetgeving wil. De bewindsman zei dat een aantal ministers, onder wie hijzelf, aanvankelijk voorstander was van wetgeving. Maar nu is hij dat niet meer: "Ik ben van mening dat het standpunt 'nu geen wetge ving' betekent dat er later wel tot wetgeving moet worden overge gaan, maar ik spreek hier alleen voor mijzelf'. De hervatting van het euthana siedebat kenmerkte zich overigens door een uitgebreide behandeling van het initiatiefwetsvoorstel van D66. Discussiepunten waren onder meer euthanasie op patiënten in coma zonder kans op herstel, eu thanasie voor minderjarigen, die volgens zowel de regering als Wes- sel toestemming van hun ouders nodig hebben, en de positie van verpleegsters die aan euthanasie meewerken. Haas-Berger wil die vrijwaren van strafvervolging als zij deelnemen op uitdrukkelijk verzoek van de behandelende arts terwijl deze heeft verzuimd zijn eu- thanasiejournaal volgens de letter van de wet bij te houden. Minister Brinkman (WVC), de tweede verantwoordelijke be windsman, zegde toe dat hij zich met zijn collega's nog eens zal bui gen over de behandeling met pijn stillende middelen die de dood be spoedigen van patiënten die nog niet zijn opgegeven maar wel vol doen aan de norm van Wessel dat hun positie 'uitzichtloos' is. OMMEN/EIJSEN/ECHT (GPD/ ANP) - Hans Wiegel heeft zich gis teravond opgeworpen als bijzon der adviseur van de nieuwe minis ter van binnenlandse zaken. De Korte. Op een spreekbeurt in Om men verklaarde Wiegel dat hij be reid is zijn partijgenoot, die mor genochtend wordt beëdigd door koningin Beatrix, te adviseren 'wanneer en indien dat nodig is'. De Korte zal volgens Wiegel een wezenlijke bijdrage leveren aan de besprekingen in de zogenaamde vijfhoek, het geregelde overleg tus sen premier Lubbers en de minis ters Ruding (financiën), Van Aar- denne (economische zaken). De Koning (sociale zaken) en binnen landse zaken over de begroting. Wiegel zwaaide het kabinetsbe leid de nodige lof toe en prees vooral de rol van minister Ruding, die 'terecht de geschiedenis in wil gaan als de meest solide beheerder van 's rijks schatkist'. Het huidige beleid moet dan ook worden voort gezet, aldus Wiegel. Als belangrijkste prestaties noemde hij de daling van het finan cieringstekort, de lastenverlichting voor het bedrijfsleven, de vermin derde inflatie en de stijging van de export. Deze goede staat van dienst was mede mogelijk door de medewerking van de vakbewe ging, aldus Wiegel. Ook het buiten lands beleid van minister Van den Broek verdient waardering. Mede dank zij hem is Nederland weer een volwaardig lid van de NAVO. Tweede keus Rudolf de Korte zei in Eysen zich niet te beschouwen als tweede keus. "Ik vind het een hele eer dat de partijtop van de WD mij heeft voorgedragen deze moeilijke taak van Rietkerk over te nemen". Hij maakte de partijtop een compli ment 'voor de wijze waarop zij deze moeilijke taak hebben opgelost'. "Achterkamerpolitiek was een mo gelijkheid geweest. Dan had ieder een, met de PvdA voorop, geroe pen welke louche praktijken de WD erop nahoudt" De WD-top handelde de zaak echter in het openbaar af. "Daar is moed voor nodig. Niet alleen daar om heb ik veel respect voor fractie voorzitter Ed Nijpels. De enige fout die hij volgens mij in het verle den heeft gemaakt, is dat hij wel in het parlement, maar niet in het ka binet zit. Met een premier als Lub bers delf je dan als coalitiepartner het onderspit. Mocht het tot een nieuwe coalitie komen tussen CDA en WD, dan zal Nijpels vice-pre mier moeten worden", zo zei De Korte. In het Limburgse Echt zei WD- leider Nijpels nogmaals het 'nee' van de Friese Staten tegen Wiegels benoeming op Binnenlandse Za ken te betreuren. Ook bleek hij geïrriteerd over de negatieve com mentaren rond de opvolging van de overleden minister Rietkerk. DEN HAAG (ANP) - Minister Brinkman (WVC) is niet van plan zijn nieuwe mediawet in te trek ken. "Dat is het laatste wat een mi nister zal doen als je in de eindfase bent aangeland", aldus Brinkman gisteren tegenover het ANP. Wel is hij bereid de wet aan te houden als de Kamer met duidelijke argumen ten aankomt. "Ikzelf of mijn even tuele opvolger dient enig houvast te hebben, daarom zal de Kamer met een duidelijke motivatie moe ten komen als zij vindt dat de be handeling moet worden uitgesteld tot na de verkiezingen." De bewindsman liet zich niet verleiden tot een uitspraak over de wenselijkheid van invoering van commerciële televisie. Wel liet hij doorschemeren dat een compro mis in die richting alleen wordt ge- drankstokerij ontmanteld HELMOND (ANP) - De doua nerecherche heeft gisteren in Helmond een illegale alcohol stokerij ontmanteld. De instal latie werd in vol bedrijf aange troffen in een schuur achter een boerderij aan de Berken donk. De politie trof in de schuur een 33-jarige Helmon der aan, die werd aangehou den. De stokerij had een geschatte capaciteit van 6000 liter per week. Dat betekent dat weke lijks voor 200.000 gulden aan accijns kon worden ontdoken. Hoe lang de stokerij in bedrijf is geweest, is niet duidelijk. In de schuur werd een grote hoeveelheid suiker aangetrof fen. Dit is een van de belang rijkste grondstoffen voor het stoken van alcohol. Ook vond de politie 1000 tot 1500 alcohol houdende drank. De eigenaar van de schuur is ook meegeno men naar het politiebureau. zocht als een kamermeerderheid dat wil. Volgens Brinkman is het schrap pen van het voorstel zinloos omdat dan de discussie weer van voren af aan gevoerd moet worden. "Je zit nu eenmaal met een historisch ge worteld bestel. Daar kan je niet zo maar omheen. Daarnaast zal je re kening moeten houden met de ver wevenheid met de schrijvende pers, waar het gaat om uitbreiding van de STER-zendtijd. In de Ne derlandse politieke verhouding is het ondenkbaar dat je zomaar de zendtijd voor reclame gaat uitbrei den, zonder de belangen van de pers daarin te betrekken. Als je iëts wilt veranderen zal je aansluiting moeten zoeken bij de bestaande si tuatie", aldus Brinkman. Wat betreft de concurrentie van buiten, zei Brinkman dat de Neder landse omroep het naar zijn me ning vooral moet hebben van een eigen produkt. "Waarom Engelsta lige videoclips als je Nederlandse artiesten kan brengen?". DEN HAAG (GPD) - De gemeenten zijn niet langer bereid te bezuinigen. In een brief aan minister Ruding (financiën) schrijft de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) dat het plafond is bereikt. Het voorstel van Ruding om de gemeenten met nog eens een miljard te korten wijst de VNG nadrukkelijk van de hand. Volgens de VNG hebben de gemeenten in de afgelopen jaren voldoen de bijgedragen aan de bezuinigingen. In 1982 zat er ruim 12,2 miljard gulden in het gemeentefonds. Ondanks de stijgende kosten krijgen de gemeenten dit jaar over slechts 11,9 ihiljard. De gemeentelijke bijdragen aan de bezuinigingen kregen vooral gestalte in zogenaamde profijtkortin gen. Dat zijn kortingen op de rijksgelde die bedoeld zijn voor sociale en culturele voorzieningen. Volgens Ruding zijn dat geen echte bezuinigin gen geweest, omdat de gemeenten de tekorten via tariefsverhogingen konden afwentelen op de burgers. De gemeenten stellen zich echter op het standpunt, dat het niet mogelijk is nog meer gelden bij de burgers weg te halen. Volgens de VNG beseft Ruding niet, dat de gemeenten de laatste jaren zijn geconfronteerd met een enorme stijging van de bijstandskosten. De kosten liepen op van 500 miljoen gulden in 1982 tot ruim een miljard gulden dit jaar. Van die bijstandskosten is 577 miljoen niet door het rijk gecompenseerd. Brandweer staat weer op scherp AMSTERDAM (GPD) - Het actie comité van de Amsterdamse brandweer en de ambtenarenbond AbvaKabo hebben het Amster damse gemeentebestuur gedwon gen tot een spoedoverleg vanmid dag om helderheid te verschaffen over de geëiste nieuwe functie waardering. Bovendien vragen ze gemeente om in Den Haag aan te dringen op spoed met de bekendmaking van de uiteindelijke voorstellen van de vereniging van Nederlandse ge meenten (VNG) over een nieuwe toeslagregeling voor onregelmatig werk. Is het resultaat van dat spoedoverleg niet bevredigend, dan zullen de acties van de Amster damse brandweer verscherpt wor den. De brandweer houdt al sinds vorige week zondag het hoofdkan toor bezet. LISSE - Als 'onze nationale haven loods in het stormachtige tij van de jaren '80' de zaal binnenkomt, rijst het bijna duizendkoppige publiek eendrachtig op in een langdurige staande ovatie. Ruud Lubbers neemt hem met een joviale arm zwaai en een brede lach in ont vangst. Dan dooft het licht. Op een reusachtig projectiescherm pre senteert het CDA met dia's en ge luidsband nog eens het driesporen- beleid van het kabinet. Een beleid dat, zoals CDA-fractieleider Bert de Vries eerder al had benadrukt, 'niet asociaal en nog veel minder onchristelijk' is geweest, maar in tegendeel succesvol. De geluids band zegt het hem nog eens na. door Sjaak Smakman Maar dan. eindelijk, is het woord aan de man 'die onze klemgereden samenleving weer in het goede spoor heeft gezet'. Lubbers spreekt voor de vuist weg, maar bedacht zaam. Hij rept van een 'stevig be leid'. "Een combinatie kere hardheid met een misme en geloof, dat i formule gebleken om de matheid, de moedeloosheid in onze samen leving te doorbreken". De toespraak kabbelt voort. Niet helemaal vergetend dat de mani festatie in de Hobaho-hallen offi cieel voor de gemeenteraadsver kiezingen is, breit hij af en toe '...en de gemeente' aan een zin vast. Opnieuw breekt hij heel voor zichtig een lans voor euthanasie wetgeving. Wijst erop dat de partij er met 'een heel principieel ver haal' niet is wanneer het CDA 'in zo'n belangrijk vraagstuk mede de toon wil zetten'. Wijst erop dat het CDA zich altijd heeft ingezet voor - De 'nationale havenloods' aan het woord. Voor de vuist weg sprekend, bedachtzaarr stuk opti- een goede de verpleging 'maar er zijn ook mensen die mateloos lijden bij hun naderend levenseinde'. "Die moe ten we nabij zijn met barmhartig heid en mededogen. Dat doen we alleen geloofwaardig als we niet al leen vanuit onze regels, onze prin cipes werken, maar vanuit ons hart en onze bewogenheid". Zuid-Afrika De avond is eigenlijk omgekeerd begonnen. Omdat er ook een CDA- bijeenkomst in De Lier is, moeten de ploegen bewindslieden omwis selen. De Lier krijgt eerst'partij voorzitter Bukman, De Vries en Lubbers op het spreekgestoelte. Lisse begint met het informele deel. Bewindslieden als Van Hou- welingen (defensie), De Graaf (so ciale zaken) en Korte-Van Hemel (justitie) en kamerleden als De Boer, De Kok en Bosma staan on der paraplu's de belangstellenden te woord. Erg veel animo is er niet. Wie een goede zitplaats heeft be machtigd blijft liever zitten: opge staan. plaats vergaan. Tot twee maal toe worden de aanwezigen gemaand om toch vooral richting bewindslieden te komen. "U mag rustig blijven zitten, maar dan moet u vanavond niet zeggen: nou, t staande ovatie. (foto Look Zuyderduini ik had wel eens met onze bewinds lieden willen praten". Schoorvoetend staan wat men sen op. Vooral De Graaf blijkt in trek, die wordt constant bestookt met uitkeringskwesties uit de fa miliekring. Want het is toch niet eerlijk wat neef Jan is overkomen. De Graaf is echter geroutineerd ge noeg om zich te beperken tot alge mene opmerkingen en de belofte er eens nader naar te kijken. "Gaat u maar rustig naar huis, het komt wel in orde", voegt hij vriendelijk een oude man toe die zijn nood heeft geklaagd. Joep de Boer moet zichzelf links inhalen wanneer iemand tegen hem over de apartheid in Zuid- Afrika begint. De man is daar na tuurlijk ook wel tegen, maar zo zwart-wit als de media het schilde ren. Nee, zo erg is het niet. En of De Boer daar rekening mee wil hou den. De Boer moet alle zeilen bij zetten om het toch zeer gematigde CDA-standpunt overeind te hou den. Oppositie Dan, om negen uur, komt Buk man op het podium. Zijn toespraak is een getrouwe kopie van die in De Lier. Hij heeft alleen het woord 'Westland' vervangen door 'kustge bied' en de term 'bloembollen' hier en daar toegevoegd. Een lofzang dus op de kleine ondernemer die de Nederlandse economie over eind houdt. Small is beautiful, small is strong, zegt hij. Klein is mooi, klein is sterk, vertaalt hij nog maar even voor zijn gehoor. En de gemeente? Die moet in goed over leg met het bedrijfsleven de werk gelegenheid bevorderen en be stemmingsplannen afstemmen op de wensen van het bedrijfsleven. Raadsleden moeten 'onder hand bereik' van de burger, 'solide en so ciaal' zijn en 'op hun post blijven als het moeilijk wordt'. De Vries mag traditiegetrouw de katten naar de PvdA uitdelen. Hij geeft ze uitgemeten: "Daar denken ze blijkbaar dat de beste manier om ondernemers te stimuleren is om de belastingen flink te verho gen, de arbeidstijd drastisch te ver korten en de lonen nog een beetje te laten stijgen". En dan Wim Kok, die heeft gezegd dat een paar jaar oppositie louterend zou zijn voor het CDA. Nee. laat hem maar eens roepen dat het een zegen voor Am sterdam en Rotterdam zou zijn als de PvdA daar eens in de oppositie kwam. Want een PvdA in de rege ring: "Wij weten nog uit de periode van het kabinet Den Uyl hoe pret tig democratisch dat allemaal was". Zijn polarisatie ligt het pu bliek blijkbaar niet erg, want veel applaus oogst hij er niet mee. Hij heeft meer succes met de medede ling dat het niet uitgesloten is dat de gasprijs voor tuinders volgende maand verder omlaag gaat, tot 34 cent per kuub. Tandenborstel Rondom de zaal staan standjes. Net als andere partijen blijkt het CDA over een uitgebreid assorti ment artikelen-met-opdruk te be schikken. Buttons, stickers, mo lentjes voor de kinderen, spaakre flectors, ballonnen. Maar ook: tan denborstels. Tandenborstels? "Ja, ik weet ook niet wat de gedachte daar achter is. Ik heb het ook niet bedacht", zegt het meisje achter het kraampje. En ze blijken nog een gulden te moeten opbrengen ook. Gelukje: "Nou, vooruit, voor deze keer mag je er zo wel een mee- De standjes van de twaalf bollen streekgemeenten (en de Haarlem mermeer) ondervinden niet veel belangstelling. Ze hebben wel hun best gedaan. Zo heeft Noordwijk natuurplaten aangesleept en een schel pen vloertje gestort. Katwijk heeft een diapresentatie over de lo kale bedrijvigheid en de Haarlem- mermeerse afdeling heeft de (on langs door het kabinet afgewezen) draaiing van de vierde baan van Schiphol uitgebreid in de stand staan. We moeten proberen om straks Lubbers hier by te krijgen, zegt een Haarlemmermeerse CDA er Denkt u dan dat dat helpt, vraagt de verslaggever verbaasd Natuurlijk niet, zegt hij, maar het levert wel een leuk plaatje op en dat kunnen we altijd gebruiken

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5