'We willen weer in college maar alles heeft zijn prijs' Fred Kuijers (WD) mikt op wethouderschap Het CDA hoort in het college, maar niet ten koste van Het mysterie rond de verdwenen zak PAGINA 4 LEIDEN DINSDAG 11 MAART 1986 LEIDEN - "Ik weiger met wel ke partij ook vóór de verkiezin gen afspraken te maken. Je weetje positie na 19 maart nog niet en bovendien vind ik dat een onzuivere kwestie tegen over de kiezer. We sluiten geen partij uit en hebben ook geen voorkeur. In principe willen we met elke constructieve par tij samenwerken". door Annemiek Ruygrok Fred Kuijers, lijsttrekker voor de WD bij de komende gemeente raadsverkiezingen, is heel duide lijk: hoe goed de samenwerking met de PvdA in het college ook is bevallen, alle 'opties' moeten open blijven. Kuijers, bij vorige verkie zingen altijd een voorstander van een college op zo breed mogelijke basis, sluit die mogelijkheid ook nu niet uit. "Een brede basis heeft als voordeel datje meer keuze hebt wat wethouders betreft. En het col lege kan op een brede meerderheid in de raad steunen". Nadelen heeft het ook, vindt hy. Met meer partij en in het college wordt het onder handelen moeizamer. Dat ver traagt het proces van kordate be sluitvorming. De laatste acht jaar heeft Leiden een PvdA-WD-college gekend. Een samenwerking die beide par tijen al na de eerste periode van vier jaar goed is bevallen. Kuijers: "In '82 onstond er een discussie binnen de PvdA met wie ze de ko mende zittingsperiode verder zou den gaan. Wij, de WD, hadden het meeste commentaar op het PvdA- programma. Toch zijn we weer gaan samenwerken. Omdat het goed was bevallen. In 1978 hadden we een zekere huiver om met de PvdA te gaan samenwërken. Er was een gezonde argwaan tegen over deze programmatische sa menwerking. Van beide kanten. Tweespalt Maar het is in die eerste periode ge bleken dat het goed mogelijk is af spraken met elkaar te maken en je daaraan ook te houden". Terwijl ze vier jaar geleden bij de collegevorming hun uiterste best hebben gedaan om zonder de WD met diezelfde PvdA een college te vormen. De kritiek is tweezijdig, want Links Leiden orakelt dat dit een WD-college is". Kritiek Toch wordt vaak beweerd dat dit een PvdA-college is, waarin het be leid van de WD nauwelijks tot uit drukking komt. Kuijers acht die kritiek niet ge rechtvaardigd: "Als je kijkt wat er tussen 1978 en nu is gebeurd. Dan komt het WD-beleid wel degelijk tot uitdrukking. In '78 is op ons verzoek een paragraaf opgenomen waardoor de mogelijkheid werd geschapen dat bedrijven in de kan torensector zich hier in Leiden zouden vestigen. De PvdA geloof de daar niet in. Maar zei: 'Economi sche zaken is jullie portefeuille'. Nu in '86 staat de PvdA achter dat beleid. Dat is toch een koerswijzi ging van het collegebeleid". Het kan niet uitblijven dat Kuij ers nu begint over een ander WD- succes: de parkeergarages. "Had iemand in 1978 gezegd dat de PvdA nog eens voorstander zou zijn van een derde parkeergarage, dan was hij hartelijk uitgelachen. Ook dat is een duidelijke wijziging onder invloed van de WD". Het structuurplan voor de bin nenstad is in de loop der jaren eveneens door toedoen van de WD honderdtachtig graden om gedraaid, vindt de lijsttrekker: "Volgens het oorspronkelijke structuurplan was het gebruik om bedrijven uit de binnenstad weg te bestemmen. Nu wordt eerst beke ken of het mogelijk is de bedrijvig heid in de binnenstad te handha ven". Onzin dus, die kritiek. Al thans volgens Kuijers: "Het CDA zegt dat dit een PvdA-college is. Alle tevredenheid ten spijt, dreigt er toch een tweespalt tussen beide collegepartijen over de proef met de afsluiting van de Bree- straat. De PvdA wil die proef liefst vandaag nog nemen, terwijl de WD de inspraak wil afwachten. Wethouder Peters (verkeer) heeft al gezegd dat die proef onderwerp wordt van de college-onderhande lingen. "Tja, het is weer verkie zingstijd hè", zegt Kuijers veelbe tekenend. "Wij vinden een zorgvul dige procedure noodzakelijk. In 1978 is een dergelijke proef ge schorst door de Raad van State. Enige terughoudendheid is dus wel op zijn plaats. En als die kwes tie onderwerp wordt van de onder handelingen né de verkiezingen, dan zien we wel weer". Peters heeft ook gezegd dat voor een goed verkeersbeleid in Leiden een linkse meerderheid nodig is. Hoe staat Kuijers daar tegenover? "Dat begrijp ik niet helemaal van een wethouder die eerder heeft ge zegd dat er meer parkeergarages moeten komen, een punt waar linkse partijen tegen zijn. Nog maals, ik vind dat de betrokkenen eerst de mogelijkheid moeten heb ben hun mening over de proef te geven. Inspraak is noodzakelijk. Die is er ook geweest met betrek king tot de proef met de sluitings tijden in de horeca". De kwestie met de erfpacht kan ook een spaak in het wiel van de samenwerking drijven. De WD heeft zich altijd een tegenstander van die erfpacht getoond. Uitein delijk is er een compromis uit de bus gekomen: de erfpachtmoge lijkheden zijn in Leiden wat soepe ler geworden. Vooral voor bedrij ven. Niet vrij genoeg nog, vindt de WD. En lijkt daarin gelijk te krij gen van het voormalig hoofd van de directie economische zaken, Ewald Keijser. Die heeft in zijn af- scheidsinterview gezegd dat Lei den de komst van een aantal be drijven aan zijn neus voorbij heeft zien gaan vanwege die hoge erf pacht. Opmerkelijk detail is dat de WD-wethouder Fase daarvoor verantwoordelijk is. Kuijers: "Ik wil wel eens horen welke bedrijven dat precies ge weest zijn". Maar Keijser kan geen lijstje met namen uit zijn hoed to veren. "Ik denk ook dat er meer factoren in het spel zijn. De rijs van de grond in Leiden ligt relatief hoog. En het kan ook liggen aan het feit dat Leiden niet zo centraal ten opzichte van de rest van Neder land ligt als bijvoorbeeld Utrecht. En denk ook eens aan de zuigende werking van Zoetermeer". Hij geeft toe dat de erfpachtmogelijk heden (nog) vrijer moeten worden gemaakt. "Je moet voorkomen dat je als stad niet de laatste der mohi kanen bent. De mogelijkheden in Den Haag en Zaanstad zijn veel groter. Het zal een onderhande lingspunt zijn bij de collegevor ming. Nu al is er in Leiden de mo gelijkheid van een eeuwigdurende erfpacht, in plaats van die bepaling dat de erfpacht na vijfenzeventig jaar vervalt. En kijk eens naar het ziekenfonds, RZLA, dat heeft de grond gekocht. Met de bepaling dat die grond bij verkoop weer aan de gemeente wordt aangeboden". Overigens bespeurt Kuijers bij de PvdA, mede onder druk van de vakbond, een tendens om ook soe peler met de erfpacht om te sprin gen. Wethouders Nu zit de WD met twee wethou ders - Kuijers zelf (maatschappe lijk werk, cultuur en volksgezond heid) en Jos,Fase (economische aangelegenheden) - in het college. Daar staan vier wethouders van de PvdA tegenover. Komt de WD, mocht er weer een college van de zelfde partijen worden gevormd, met dezelfde wethouders terug? "We zijn allebei weer beschik Kuijers: "De CD A-fractie hangt een beetje als los zand aan elkaar' baar. Maar eigenlijk moetje me dat nè de college-onderhandelingen vragen". Er is nogal wat kritiek geweest op economische aangelegenheden. Is dat geen aanleiding om een an dere wethouder te zoeken?. "Die kritiek op Fase, daar is in de raad niets mee gebeurd. Ik zie niet in waarom ze niet zou terugkomen". Zelf is hij wethouder geworden op een punt dat hij de politiek ei genlijk de rug wilde toekeren. Op routine drijven, daar kwam het op neer. Hoe is het hem eigenlijk be vallen dat wethouderschap? "Heel goed. Daarom stel ik me ook weer herkiesbaar. Als ik geen wethou der was geworden had ik dat wel licht niet gedaan". Dus u rekent weer op een zetel in het volgende college? "Nee, ik ben er indertijd bewust van uitgegaan dat het voor een jaar zou zijn. Als je je verwachtingen verder stelt belazer je jezelf. Ik zou het wel jammer vinden, als ik niet opnieuw wethouder zou kunnen worden. Maar de hele wereld stort dan niet in". Dan wordt het de oppositie. Hij wrijft verlekkerd in zijn handen: "Ha, heerlijk. De oppositie. Dat heb ik zo'n tijd niet gedaan". Mocht hij in de oppositiehoek worden gedreven, dan zal hij zich een "constructieve, creatieve en kritische houding" ten opzichte van het college aanmeten. Het CDA, dat nu in de oppositie zit, heeft hij wel eens een ingeslapen houding verweten. Staat dat ver wijt nog steeds? "Hun oppositie zou beter kunnen. De fractie hangt een beetje als los zand aan elkaar". Direct daarop steekt hij de hand in eigen boezem: de doorstroming in zijn eigen fractie is niet bepaald een voordeel voor de kwaliteit ge weest. De opiniepeilingen voorspellen een niet al te riante uitslag voor de WD. Kuijers: "Ach, we zullen niet winnen". Toch verwacht hy er het beste van. Geeft toe dat hy liever in het college zit dan in de oppositie. "Het streven is om in het college vertegenwoordigd te zijn. Maar al les heeft zijn prijs. Er moet een goede afweging worden gemaakt. Wat is het waard. Ik zeg nu al dat het heel moeilijk zal zijn als de PvdA zou zeggen: goed jullie kun nen in het college, maar met één zetel. Dat zou niet aanvaardbaar zijn". Kooi: last van vocht en bedrijf LEIDEN - Enorme vochtoverlast in gerenoveerde huizen en de si tuatie rond schroothandel Gijzen ij zijn voor veel bewoners van de wijk De Kooi de belangrijkste pro blemen die opgelost dienen te wor den. Dit bleek gisteravond tijdens een door het wijkcomité georgani seerde forumavond met vertegen woordigers van de grootste Leidse politieke partijen. De woningen in de wijk De Kooi zijn vrijwel allemaal gerenoveerd. Na de renovatie is echter in en om de huizen grote vochtoverlast ont staan. De bewoners van de wijk vragen zich af hoe het zit met de financiering van de herstelwerk zaamheden aan de huizen en hoe verdere problemen kunnen wor-1 den voorkomen. Wie zal moeten opdraaien voor de financiering van de herstelwerkzaamheden aan de gerenoveerde woningen in De Kooi is nog niet bekend.Een ander j slepend probleem in de wijk De Koói is de situatie rond de schroot handel Gijzenij. De gemeente is van plan dit bedrijf te verhuizen naar Roomburg, maar een door en- j kele buurtbewoners ingesteld kroonberoep tegen dit plan houdt de verhuizing voorlopig tegen. De i mensen die nu in de nabijheid van Gijzenij wonen, klagen over toene- mende overlast van het bedrijf. Meer geld voor wijkorganisaties LEIDEN - Er komt volgend jaar een nieuwe subsidieregeling voor de buurt- en wijkorganisaties. Ook zal voor 1986 nog worden gepro beerd een extra bedrag aan de ge meentelijke begroting toe te voe gen. Dit maakte wethouder Van Don gen gisteravond bekend op een bij eenkomst in de Stadsgehoorzaal, waar haar het verslag van activitei ten, wensen en problemen van 30 Leidse buurt- en wijkorganisaties officieel werd overhandigd. Hierin klagen de organisaties over hun slechte financiële toestand. Sinds 1970 krijgen de wijkorga- nen ƒ2.50 per huishouden. Dat is al die jaren niet minder en niet meer geworden. Van Dongen (onder wijs, samenlevingsopbouw en emancipatie) wil in een nieuwe subsidieregeling een bedrag be schikbaar stellen per inwoner in het gebied. Hiermee komt zij tege moet aan de wensen van de buur ten en wijken die zeggen dat in al die jaren geen rekening is gehou den met de groei van het aantal huishoudens door nieuwbouw en kamerbewoners. Joop W alenkamp voelt zich nog vitaal genoeg, ook voor de oppositie LEIDEN - "PvdA en WD hebben een sfeer geschapen bijna paranoia opereren en een open manier van beleid maken met elkaar onmogelijk hebben gemaakt. De afgelopen vier jaar hadden veel beter kunnen verlopen als het democratisch gehalte van de gemeenteraad niet zo fnuikend zou zijn geweest, als men meer geluisterd had en minder in beslotenheid had geregeld. Waarom niet? Wat hebben ze te duchten van een partij die niet in het college vertegenwoordigd is? Alleen maar de kracht van ar gumenten. Als ze daar bang voor zijn dan is het wel heel erg". Zoals het een goed leider van de grootste oppositiepartij in de Leid se gemeenteraad betaamt spreekt Joop Walenkamp met een zekere gretigheid over het 'monsterver bond' van PvdA en VVD dat "het wezen van de locale democratie" nog zeker tot aan de raadsverkie zingen van 19 maart aanstaande "ondergraaft". Alleen met frisse te genzin is de lijsttrekker van het CDA ook bereid in te gaan op vra gen die te maken hebben met de politieke constellatie na de verkie zingen. "Het zijn allemaal hypothe ses", zal hij bij herhaling verklaren, om vervolgens de mate van reali teit te onderschrijven met de ook herhaaldelijk gemaakte opmer king dat de situatie op dit moment veel lijkt op die van de collegevor ming in 1982 èn de constatering dat een 'aardverschuiving' in de poli tieke voorkeur van de Leidenaar er niet inzit. Hypothese één: De PvdA zal bij de raadsverkiezingen als grote winnaar uit de bus komen. Die partij wenst een college op smalle basis (PvdA/VVD. PvdA/CDA of PvdA en Links Leiden, eventueel aangevuld met D66). Hoe groot acht Joop Walenkamp de kans dat de PvdA de VVD straks zal inrui len voor het CDA? "Van die vraag gaat de suggestie uit als zou het CDA er alleen maar op uit zijn om in het college terecht te komen", schiet Walenkamp met een uit z'n slof. "Dat is niet het ge val. We kunnen veel van wat wé willen ook buiten het college reali seren. Maar goed, ik zal op die vraag antwoorden, al blijft het een hypothese. Ik kan er alleen maar met een grote mate van waar schijnlijk over praten". "Onze eerste optie is dat we er serieus naar zullen streven een breed college (PvdA, CDA en WD) mogelijk te maken. Dat zul len we de PvdA duidelyk maken. Ik neem aan dat de VVD hetzelfde op tafel zal leggen. Dat beweren ze althans, en ik ga er niet van uit dat ze ons voorliegen. De PvdA wordt dan geconfronteerd met twee de zelfde opties. Daar zullen ze toch rekening mee moeten houden. Jaagt Walenkamp geen illusie na, als de PvdA nu al zegt zo'n breed college niet te willen en ge zien het gedrag van de VVD bij vo rige college-onderhandelingen door Jan Rijsdam "Er is altijd een spanningsveld tussen idealen en de realiteit. Maar. ik geloof niet dat we onze idealen moeten laten afhangen van poli tiek cynisme of van hoe anderen dat beoordelen. Het streven naar een breed college is een stuk eigen heid van het CDA. We zullen niet uit angst dat de WD het huidige college wil voortzetten roepen: 'Doe het maar met het CDA alleen'. len? "Als ik hoor hoe Kuijers zich al ietsje losser opstelt van de taal in het verkiezingsprogramma dan maakt dat mij wel dubbel voor zichtig. Vier jaar geleden besloot de PvdA met één van de partijen verder te onderhandelen en toen is de WD in gebreke gebleven door dat met beide handen aan te grij pen. Ze hadden ook kunnen zeg gen: Bedankt, maar wij hechten er aan dat het CDA blijft meedoen. Ik begrijp wel dat de WD bang is voor haar positie. Ten onrechte, denk ik. Het CDA zal zich er hard voor maken om een breed college mogelijk te maken. Wij zullen de WD er aan houden dat zij dat ook doen. Dat hebben ze de kiezers be loofd". Wat nu als de PvdA vasthoudt aan de vorming van een smal colle geBlijft het CDA dan weer vier jaar aan de kant staan? "Pas als is gebleken dat de PvdA de vorming van een breed college onmogelijk maakt denk ik dat we ons streven moeten omzetten in een ander streven. Dat moet op een eerlijke manier gebeuren. Wij zul len niet roepen dat we een breed college willen en ondertussen wat ritselen om te zorgen dat er een smal college met het CDA uitkomt. Wij zullen pas een andere weg in slaan als de PvdA gezegd heeft dat ze niet met VVD én CDA in een college wil". Hypothese twee: Het CDA wint spectaculair en behaalt met VVD en D66 een meerderheid in de raad. Vier jaar geleden onderhandelden die drie partijen over de vorming van een college zonder de PvdA en boden Walenkamp en Hoekema (D66) de liberalen een meerder- heidsstem aan in het college. Zou een dergelijk aanbod opnieuw van kracht kunnen worden? "Een college van die drie party en zal niet ons streven zijn. De PvdA hoort als grootste partij in het stadsbestuur thuis. Maar, niet zo dominant, als ik onaardig ben zeg ik 'zo arrogant', als ze daarin nu zijn vertegenwoordigd. Als de grootste partij zichzelf uitsluit weetje het nooit. Maar, het ligt niet in de lijn der verwachtingen. De mate van realiteit hangt vooral af van de verkiezingsuitslag". "De hypotheses van nu lijken heel veel op die van 1982", cor^sta- teert Walenkamp behoedzaam. "De onderhandelaars van nu zul len dezelfde zijn als van vier jaar geleden. Maar. de vraag is of die ge- lijkheid zich verder uitstrekt. De manier waarop de WD vier jaar geleden de onderhandelingen heeft gevoerd is geen goeie zaak geweest. Zé hebben zwaar moeten inleveren. Ik sluit niet uit dat ze in middels wijzer zijn geworden". Öp welke beleidsterreinen moet volgens de CDA-lijsttrekker een an dere koers worden ingeslagen? Walenkamp noemt twee hoofd punten die "een zwaarder accent" zouden moeten krijgen: het econo misch- en het verkeersbeleid. "Het scheppen van nieuwe arbeids plaatsen, het doelgroepenbeleid, de aandacht voor kleine onderne mingen, hoe treed je het bedrijfsle ven tegemoet, het soepeler hante ren van de erfpachtsbepalingen, dat zijn stuk voor stuk zaken die in de afgeloperl jaren zijn verontacht- zaamd". "Sedert de PvdA de verkeerspor- tefeuille in handen heeft is ook de economische component van het verkeersbeleid onvoldoende recht gedaan. De bereikbaarheid van het economisch hart van de stad is iets waar het CDA kracht achter wil zetten. Als je de cijfers ziet over hoe het bezoek uit de regio is te ruggelopen. Dat is toch schrikba rend. Dat kan toch niet worden ge negeerd door PvdA en WD". Verkeerswethouder Peters heeft gezegd dat het autovrijmaken van de Breestraat op zaterdag een kwestie is waarover onderhandeld moet worden bij de collegebespre kingen. Is in dat geval een knieval van het CDA voor de PvdA te ver wachten? Walenkamp: "We krijgen natuur lijk nooit honderd procent van wat we willen. Als dit punt bij de colle ge-onderhandelingen wordt inge bracht, dan horen we het wel. Ik heb daar geen behoefte aan". Er valt dus met het CDA te pra ten over het afsluiten van de Bree straat? "Er valt over alles te praten. Maar ik zal wel duidelijk maken wat ik er van vind. En dat is dat ik het een slechte zaak zou vinden als de PvdA de collegebesprekingen zou misbruiken om deze kwestie te regelen zonder dat er in de raad een samenhangende discussie heeft plaatsgevonden over het ver keer in de stad. Ik denk dat CDA en WD het hoofd koel moeten houden. Wat echt een belangrijk punt is, is dat het verkeersbeleid i z'n totaliteit verbetert en meer ge zien wordt als een instrument or een economische beleid te voe ren". De CDA-fractievoorzitter opende twee weken geleden, tijdens een spreekbeurt in de Stadsgehoorzaal, het politieke seizoen met een klein sülvo in de richting van PvdA en VVD. De toon lijkt wat harder te worden naarmate de verkiezingen naderen. Is Walenkamp niet bang dat hij zich, door een fellere opposi tie, als partner voor de PvdA net z<f onmogelijk maakt als zijn voor ganger Driessen destijds? "Ik denk dat ik voldoende duide lijk heb gemaakt dat het CDA ook in het college thuis hoort. Maar niet ten koste van alles. Ik zal er voor waken dat de CDA-idealen niet te grabbel worden gegooid al leen om in het college te zitten". Zal Walenkamp teleurgesteld de politiek verlaten als weer vier jaar oppositie voor de deur staan? "Het CDA is vitaal gen<peg om te vechten voor een beleid dat zij goed acht, binnen of buiten het col lege. Dat doet er niet toe. Dat het een moeilijke zaak is in de opposi tie, hoef ik niemand te vertellen. Maar, noch de PvdA, noch de WD is in staat mij illusies te geven of te ontnemen. De Noordwijkerhoutse was niet te stuiten. Gelijk een grammo foonnaald die in een groef was blijven steken, vertelde ze wel vier keer hetzelfde. Hoe ze een gevecht was aangegaan rhët de parkeerautomaat achter het win kelcentrum in Noord wijk, welk apparaat vol knopjes en lichtjes zat die niet op de door haar inge worpen guldens wensten te rea geren. Extra moeilijkheid vorm de het feit dat zij tegelijkertijd met haar moeder in conclaaf ging over wie nu zou betalen. Ge hannes met guldens over en weer en die automaat maar dienst weigeren, enfin, op een bepaald moment was ze er dan toch uitgekomen. Het apparaat werkte wel, alleen de lichtjes de den het niet, had ze geconclu deerd. Foute veronderstelling, want bij terugkeer bleek ze de auto maat van te weinig geld te heb ben voorzien. Ja kijk, ze was dus met haar moeder in gesprek en die lichtjes op het apparaat die- Het verhaal volgde wederom. En nog eens. En toen vond ze geen gehoor meer bij de rechter en de officier. Terwijl de vrouw, niet gehinderd door het gebrek aan belangstelling aan de overzijde van het hek, driftig doorkweb- belde, voerden de rechter en de officier ruggespraak. In de dag vaarding was er gehusseld met de woorden parkeerautomaat en parkeermeter, hetgeen normali ter en ook in dit geval vrijspraak tot gevolg heeft. De rechter kwam er nauwelijks toe dit de vrouw ook mee te delen, die in middels aan aflevering vijf van 'Het Gevecht' was begonnen. Het lukte hem uiteindelijk toch tot haar door te dringen. Waarna ze ook meteen en voorgoed stil viel. 'Oh', kon er als reactie op de vrijspraak nog net af. Invalide Dit heerschap heeft opvallend weinig begrip voor de positie van zijn invalide medemens, moes ten de rechter en de officier con cluderen na het betoog van de Leidenaar die er van werd ver- dacht vorig jaar mei zijn auto op een invalidenparkeerplaats aan de Langebrug te hebben gepar keerd. In akelig feilloos ABN vertelde hij hoe dat zo was geko men. "In die tijd lag de hele stad open vanwege werkzaamheden aan het riool. De politie zei dat ik mocht gaan staan waar ik wilde, dat de parkeermeters vanwege de bijzondere omstandigheden niet werkten. Toen ik terug kwam zat er toch een bon op mijn auto". Terecht, vond de officier. "Als je als valide al nauwelijks je auto kwyt kan, kun je nagaan hoe moeilijk het voor een invalide is". Nou, daar wenste de ver dachte toch wel een nuance in aan te brengen. "In mijn buurt zijn twee ivalideparkeerplaatsen en die ziin nooit bezet. En in deze •mstandigheden kan 1 een uitzondering ^....aakt?". "Ik kan wel merken dat meneer geen invali de is", concludeerde de officier. De rechter: "We hebben in die periode allemaal met parkeer- moeilijkheden gezeten". Vijftig gulden boete. Vriendelijker toonden de rech ter en de officier zich tegenover de Waddinxveense predikant, die op de Hooigracht had gepar keerd op een plaats waar dat niet mocht. En die gaf nog wel zijn vrouw er de schuld van dat hij de boete niet had betaald. "Ze vond het zo onredelijk, ze heeft de be keuring weggelegd. En toen zijn we hem vergeten". Hoe kwam dat nou zo, dat fout parkeren, wilde de rechter we ten. Eigenlijk was dat ook weer de schuld van iemand anders, bleek uit het verhaal van de pre dikant. Zoals heel vaak was hij even bij een bedrijf aan de Hooi gracht naar binnen gewipt om kopij voor het kerkblad af te ge ven. "Dat is meestal naar binnen en hup, meteen weer weg. Maar deze keer vroeg een "van die meisjes daar uitleg over iets wat er stond. En dus duurde het lan ger voor ik terug was". Aan de waarheid van het ver haal van de predikant durfde de rechter niet te twijfelen. De over treding was echter gepleegd. Vijfendertig gulden boete. Duistere krachten Gecompliceerder bleek de zaak van een Noordwijkerhou- ter, die het aan de stok had gehad met duistere krachten. Zo zat er een juten zak over het bord op de Noord wijkse Langevelderslag dat meldt dat op die plek parke ren alleen voor laden en lossen is toegestaan en zo was het verdwe nen. Hij had de auto er neer gezet toen het bord nog bezakt was, dus groot was zijn verbazing dat hij bij terugkomst van het strand geen zak maar wel een bekeuring aantrof. "De dag daarvoor zat die zak er ook om. En ik heb als eni ge een bon gekregen, de andere auto's niet. Dat vind ik toch zo door Simone van Driel vreemd", vertelde de jongen de eveneens in opperste verbazing verkerende rechter. Had meneer een verklaring voor deze ver dwijntruc? "Misschien hebben een paar jongens die zak om het bord gedaan omdat ze kwaad wa ren dat alle parkeerplaatsen vol waren", opperde de verdachte. Vreemd vreemd, vonden de rechter en de officier. Een zaak die nader onderzoek behoeft. "U bezorgt ons toch geen onnodig werk hè?", gaf de rechter toch enige lucht aan zijn twijfel over het verhaal van de verdachte. Oh nee, het was echt waar, bezwoer deze. Aanhouden dan maar, be sloot de rechter.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 4