PvdA voor, andere partijen tegen dwang bij verhuizing Doe uzelf Marga Minco cadeau! Commissie verdeeld en WD onduidelijk over sluitingstijden Centrumraad dreigt samenwerking met schap op te zeggen Emotionele discussie op woonwagencentrum Proef met gratis city-bus Bouw bruggen kan doorgaan Van Boeken Krijg Je Nooit Genoeg. DINSDAG 11 MAART 1986 LEIDEN LEIDEN - De PvdA-fractie vindt dat de ruim dertig over- bezetters op het woonwagen centrum Trekvaartplein in het uiterste geval gedwongen moe ten worden om naar een stand plaats in een van de regio-ge meenten te verhuizen. Alleen de bezetters van de 68 officiële standplaatsen moeten het kamp uitsluitend op vrijwilige basis kunnen verlaten. PvdA-gemeenteraadslid Eikerbout ventileerde gisteravond tijdens een politiek forum op het Trekvaart plein dit standpunt, dat nogal af wijkt van de motie die de Leidse gemeenteraad enige jaren geleden unaniem heeft aangenomen. Daar in wordt gesteld dat geen van de bewoners, dus ook geen overbezet- ter. mag worden gedwongen te ver huizen naar een kleiner kamp in de regio. Raadsleden van andere par tijen beloofden gisteravond dat zij er bij burgemeester Goekoop op zullen aandringen vrijdag tegen het voorstel van gedwongen ver huizing te stemmen. Goekoop heeft namens Leiden zitting in het woonwagenschap. Eikerbout ging niet zover: hij wil eerst rugge spraak hebben met zijn partijge noot wethouder Tesselaar. voorzit ter van het woonwagenschap. LEIDEN - De PvdA geeft zaterdag een voorproefje van de zoge noemde city-ringbus. Gedurende die dag rijden tussen 10.0Ü en 17.00 uur twee bussen rond het centrum van de stad Het winke lend publiek kan zich met deze bussen gratis laten vervoeren van en naar parkeerplaatsen en winkels in de binnenstad De city-ringbus is een plan van het PvdA-raadslid Van Meijgaar- den. Hij streeft er naar dat in de toekomst op koopavonden en zaterdagen dergelijke bussen rond de stad rijden. Daarmee wordt volgens hem bereikt dat de Leidse binnenstad aantrekkelijker wordt voor het publiek, terwijl tegelijkertijd de auto voor een groot deel uit het centrum kan worden geweerd. De kosten voor de bus, geschat op 67.000 gulden per jaar, zouden door de onderne mers moeten worden betaald. Van Meijgaarden oppert het plan om bedrijven en winkeliersverenigingen de bussen gedurende een of twee maanden te laten sponsoren. In ruil daarvoor zouden zij reclame mogen maken op de haltebordjes. Volgens van Meij gaarden hebben de voorzitter van de Stichting Leidse Binnenstad en de secretaris van de Kamer van Koophandel inmiddels gema tigd positief op zijn plan gereageerd. DEN HAAG/LEIDEN - De voorge nomen aanleg van de Groenhoven- brug en een fiets- en voetgangers brug over de Trekvliet bij Huize Groenhoven kan gewoon door gaan. De provincie heeft omwo nende W. Kuyper, die een bezwaar schrift hiertegen had ingediend, niet-ontvankelijk verklaard. Vol gens de beroepscommissie zal de bouw van de bruggen geen gevol gen hebben voor de woonomge ving van Kuyper. Hij woont op 100 meter afstand en de Groenhoven- brug zal hij vanuit zijn woning niet kunnen zien. Of hij de fiets- en voetgangersbrug vanuit de boven verdieping van zijn pand kan zien. is volgens de commissie zeer de vraag. yerbazing Verbazing van zowel de woon wagenbewoners als van de verte genwoordigers van CDA (Kramp), VVD (Langerak), D66 (Hoekema) en Links Leiden (De la Mar) viel Eikerbout gisteravond over diens afwijkende mening. Deze verde digde het standpunt van zijn partij echter door te wijzen op de uit spraak van de raad dat er aan de overbezetting een eind moet ko men en dat sommige regio-ge- meenten al standplaatsen hebben aangelegd die "niet leeg kujjnen blijven staan, dat is onverantwoor delijk". Voorts is hier volgens de PvdA'er geen sprake van een heel unieke zaak: "Gedwongen verhui zing komt ook elders voor. Denk aan kleine gemeenten die geen hui- Woonwagens op het overbezette cent animo daarvoor is tot nu toe te gering, gen te verhuizen zen mogen bouwen. Als er voor ie mand die in zo'n dorp zijn jeugd heeft doorgebracht geen huis is, moet hij ook noodgedwongen in een andere stad gaan wonen. Dat is misschien niet helemaal dwingen zoals dat hier met de woonwagen bewoners het geval is, maar het is feitelijk wel noodgedwongen". Waarna een bewoner de PvdA'er erop wees dat naar zijn mening die mensen in hun nieuwe woonplaats doorgaans een warmer welkom wacht dan woonwagenbewoners. 'Gedwongen verhuizing' was te vens het thema waarover de woon wagenbewoners het met de politici achter de tafel vooral wilden heb ben. Dat vraagstuk doemde vorige week dan ook levensgroot op toen het dagelijks bestuur van het regio naal woonwagenschap Leiden en omgeving voorstelde desnoods te gaan slepen als zich uit eigener be weging niet voldoende gegadigden aandienen voor een van de stand plaatsen in Katwijk/Noordwijk, Oegstgeest of Voorschoten. Wat dachten de Leidse gemeenteraads- um in Leiden. Inmiddels zijn er centra in de regio bijna) gereed. Maar de De vraag is nu of woonwagenbewoners desnoods moeten worden gedwon- LEIDEN - De Centrumraad. het georganiseerd overleg van de woonwagenbewoners op het Trek vaartplein, zal elke samenwerking met het regionaal woonwagen schap Leiden en omgeving opzeg gen als het algemeen bestuur vrij dag in haar vergadering besluit dat de woonwagenbewoners desnoods gedwongen moeten verhuizen naar een der kleinere kampen in de re gio. Bovendien zal de raad, als het tot gedwongen verhuizingen komt,, "zoveel mogelijk tegenstand bie den bij de uitvoering van het be treffende besluit", zo schrijft hij in een open brief aan het algemeen bestuur. De brief is een reactie op het be sluit van het dagelijks bestuur dat. mochten zich voor de 25 stand plaatsen in Katwijk/Noordwijk. Oegstgeest en Voorschoten niet voldoende gegadigden aandienen, bewoners van het Trekvaartplein er desnoods naartoe worden ge sleept. Het algemeen bestuur rhoet aan dit voorstel vrijdag al dan niet haar goedkeuring hechten. Volgens de Centrumraad mist een dergelijk besluit elke grond, daar de bewoners naar zijn mening helemaal geen keus is gelaten "Sinds een halfjaar is duidelijk dat op korte termijn 25 standplaatsen in de regio gebouwd zullen wor den. Sinds die tijd ook laat het Re gionaal Woonwagenschap geen moment voorbij gaan om de bewo ners te zeggen: 'U kunt nu nog vrij willig kiezen, anders kiezen wij voor u'. Is er in dit geval sprake van een keuze? Nee dus. Bewoners krijgen welgeteld zes maanden om ADVERTENTIE Twijfel VW GOLF VAN v.a. leder} hieraan te gaan doen Wat de meesten van hen betreft wordt er in geen geval gesleept, vertelden de politici onder verwij zing naar de voornoemde motie VVD'er Langerak wees er echter op dat de macht van de gemeente raad in dit geval niet bijster ver reikt. Leiden is immers maar een van de vele gemeenten die in het regionaal woonwagenschap zijn vertegenwoordigd. Mocht het alge meen bestuur in navolging van het dagelijks bestuur besluiten dat er desnoods wordt gesleept, dan zou alleen een weigering van burge meester Goekoop om daaraan als handhaver van de openbare orde gehoor te geven, nog resten. "Maar dat zou niet zo wijs zijn". De partijen achten het overigens niet meer dan logisch dat de burg meester vrijdag tegen zal stemmen daar dat de uitdrukkelijke wens van de gemeenteraad is. "Als hij dat niet doet, neemt hij de gemeen teraad niet serieus. En als de motie niet haalbaar is. had hij dat moeten zeggen toen die werd ingediend. De motie is zeer duidelijk, deze zaak kan de gemeenteraad niet over zijn kant laten gaan", aldus CDA-gemeenteraadslid Kramp. Links Leiden-raadslid De la Mar riep de veelal hevig verontruste be woners op zich "niet te laten inti mideren. Zo'n vaart loopt het alle maal niet. het is echt niet zo dat morgen de ME op het kamp ver schijnt om jullie weg te slepen". Dat is maar beter ook, zo bleek tij dens de af en toe met zeer veel emoties gepaard gaande discussie. Bewoner Van Es: "Vjle willen besl kleine kampen, hoe meer hoe lie ver. Maar ze moeten ons niet dwin gen, want dan krijg je oorlog met LEIDEN - Het is nog steeds ondui delijk of de Leidse cafés en disco theken in de toekomst op zaterdag al dan niet tot drie uur 's nachts mogen openblijven. De raadscom missie voor algemene en bestuur lijke aangelegenheden (ABA) gaf gisteren geen duidelijk advies over het voorstel van burgemeester Goekoop om de sluitingstijden op zaterdagen met een uur te verlen gen. Dit was vooral te wijten aan de WD, die nog geen oordeel wilde geven over het voorstel. WD-woordvoerder Van Cruij- sen zei gisteren tijdens de commis sievergadering dat het voorstel van de burgemeester hem te laat had bereikt. Daardoor kon deze zaak niet in zijn fractie worden bespro ken. En omdat de eventuele ver lenging van de sluitingstijden zo'n gevoelige kwestie is, wil hij geen oordeel geven voordat de hele WD-fractie zich erover heeft ge bogen. Omdat de andere partijen be hoorlijk van mening verschillen over deze zaak, is vooralsnog onze ker of het voorstel in de gemeente raad op een meerderheid kan reke nen. PvdA en Links Leiden zijn te gen het langer openhouden van kroegen. D66 is voor en het CDA wil dat de huidige proef, waarbij maar een beperkt aantal kroegen een later sluitingsuur hebben, als normaal beleid wordt voortgezet. De weifelende houding van Van Cruijsen en zijn partijgenoot Brou wer wekte bij een aantal raadsle den nogal wat ongenoegen. Vooral ook omdat de WD in het verleden weinig problemen leek te hebben met het verlengen van de sluitings tijden. Van der Pluijm (PvdA) merkte op dat het nu al de tweede keer was dat de WD, zo vlak voor de verkiezingen, weigerde een voorkeur uit te spreken Overigens bleek na afloop van de commissievergadering waarom Van Cruijsen er zo op was gebrand zijn fractie te raadplegen. Hij is een tegenstander van het langer open houden van kroegen. Als hij giste ren zijn persoonlijke mening had gegeven, was de kans groot ge weest dat hij die later had moeten terugdraaien. Of hij zou in de ge meenteraad de enige WD'er zijn geweest met dat standpunt. En daar had Van Cruijsen kennelijk geen zin in. Overlast De PvdA en Links Leiden zijn te gen het langer open houden van kroegen omdat zij dan meer over last vrezen voor omwonenden. De burgemeester stelt een aantal maatregelen voor om de overlast binnen de perken te houden. Zo zouden kroegbazen ook verant woordelijk moeten worden voor de eventuele overlast die bezoekers op straat veroorzaken. Midden dorp (Links Leiden) was daar ech ter niet van onder de indruk. Zij vreest dat de politie niet voldoende kan controleren omdat zij daar eenvoudig niet voldoende mensen voor heeft. Het CDA wil dat de huidige proef met 19 cafés wordt voortge zet. Alleen moet het dan geen proef meer heten, maar normaal beleid Raadslid Walenkamp vindt dit een stap die logisch voortvloeit uit het beleid dat de gemeente tot dusver heeft gevolgd. Hij vindt het te ver gaan om meteen maar alle kroegen de gelegenheid te geven op zater dag tot drie uur open te blijven. Die mogelijkheid moet eventueel maar over een paar jaar worden be keken. "We moeten voetje voor voetje bekijken waar de tolerantie grens van de Leidenaren ligt", al dus Walenkamp. Goekoop kondigde gisteren aan dat hij zijn voorstel in de gemeen teraad brengt. "En dan zien we wel wat ervan terecht komt". Wanneer de raad het kan behandelen, is ech ter niet zeker. In elk geval niet meer voor de gemeenteraadsver kiezingen. ADVERTENTIE De enige echte Boekenweek is dit jaar van 12 t/m 22 maart. In die periode^^ontvangt u bij aankoop van 119,50 aan boeken weer een aantrekkelijk geschenk. Dit keer: De Glazen Brug, een ontroerende speciaal voor de Boekenweek geschreven novelle van Marga Minco. Dus? Op naar de boekwinkel. En doe uzelf Marga Minco cadeau. een verplichte keuze te maken. Im mers, de keuze van blijven staan op het Trekvaartplein is er niet Oneerlijk voelt de Centrumraad zich voorts bejegend ten opzichte van de regio-gemeenten die stand plaatsen moeten aanleggen. Vol gens de raad oefent het schap in die richting geen dwang uit. Gewe zen wordt op het feit dat de regio gemeenten al in 1978 de opdracht kregen om voor kampjes te zorgen en dat veel gemeenten, acht jaar la ter, nog steeds niet aan die op dracht hebben voldaan. "Vindt u het dan niet huichelachtig om nu met voorstel van het dagelijks be stuur akkoord te gaan?", zo vraagt de Centrumraad het algemeen be stuur. De Centrumraad twijfelt heftig aan de haalbaarheid van gedwon gen verhuizingen. "Of het dage lijks bestuur met deze manier van werken succes heeft is nog te be zien. Misschien dat het lukt. on danks onze tegenstand, om die eer ste plaatsen opgevuld te krijgen middels dwangverhuizing of het dreigen met dwangverhuizing. De tijd zal het leren. Maar het bestuur moet wel beseffen dat dat maar een eerste stap is, Een volgende stap zal het moeilijker kunnen maken", aldus de raad, wijzend op de tegen werking van de woonwagenbewo ners zelf. de Leidse gemeenteraad en provinciale staten van Zuid- Holland. Deze laatste overheid heeft recentelijk een motie aange nomen waarin staat dat de legale standplaatsen (68) niet door middel van gedwongen verhuizing kun nen worden ontruimd. De Leidse gemeenteraad wijst gedwongen vertrek voor alle bewoners af. De Centrumraad concludeert uit dit alles dat "een eventueel succes op korte termijn op lange termijn meer in uw nadeel dan in uw voor deel zal werken. U zult erachter ko men dat een beleid naar een be paalde groep niet uitgevoerd kan worden zonder minimale mede werking van die groep". Inbreker betrapt LEIDEN - Een 27-jarige man is gistermiddag op heterdaad betrapt toen hij bezig, was in te breken in een woning aan de Stille Rijn. De man, die de woning was binnenge komen door een raam te forceren, had zijn zakken reeds gevuld, met een portemonnee en enkele siera den, toen een familielid van de be woner hem in de gaten kreeg en in de kraag greep. Muurkunst (1) De immer alerte fotograaf ont moette ze op een vrijdagavond. Ze waren bezig in het Plesman- viaduct: het was stervenskoud. maar dat vormde voor Hugo en Marcel - allebei vijftien jaar oud - geen beletsel om met hun spuit bussen een tekening te maken. Het was een uur of negen. Op dat tijdstip gaan ze meestal de deur uit. Soms iets later Hun vriend, die twee jaar ouder is en zijn naam niet wil noemen omdat volgens hem iedereen dan gelijk weet om wie het gaat. is ook wei eens 's nachts aan het tekenen. Na discobezoek. De naamloze spuit meestal let ters op de muren "Wel verschil lende soorten letters. En ik pro beer er ook steeds meer te be denken. Je hebt alleen niet zo veel voorbeelden, dat is wel eens lastig. Ik bedoel, er zijn geen boe ken waarin staat hoe je dit kunt leren. Veel kijken naar wat ande ren hebben gemaakt, dat is nog het beste". Hugo zet meestal een naam op de muur. En een poppetje. "Ik te ken vaak een marsmannetje, want dat vind ik leuk". Hij zoekt altijd plekken op waar overdag veel mensen komen. "Dat is de kick hè. Overdag ga ik altijd even een half uurtje in de buurt van mijn tekening staan, luisteren naar wat de mensen zeggen". "Ja, de meeste voorbijgangers kijken wel naar mijn tekeningen. Maar ze weten niet dat ik. die jongen die daar ook staat te kij ken. de maker is. En dat is na tuurlijk leuk". Waarna hij vertelt dat een vriendin van zijn moeder ooit vertelde dat er op een brug in Katwijk zo'n mooie tekening stond. Dat deed hem wel wat, die opmerking, want dat kunstwerk had hij gemaakt. Muurkunst (2) Nee, vertelt Marcel, hij spuit geen muren vol uit pure balda digheid. Zelfs als iedereen zou zeggen: ga je gang maar. zou hij nog gewoon doorgaan. Hij wil maar zeggen dat het hem niet al leen om de spanning is te doen. Hoewel dat natuurlijk wel leuk is meegenomen, die spanning. Marcel en Hugo zijn nog nooit achterna gezeten door de politie. De naamloze wel. Maar ze kregen 'm niet. Hij rende snel weg. "Leuk? Nee,-eerlijk gezegd vond ik dat niet zo leuk. Ik ben toch vooral bezig omdat ik iets moois wil maken, niet omdat ik een wedstrijdje met de politie wil houden". Ja, iets moois maken, dat wil len Hugo en Marcel ook. Ze heb ben net nagedacht over een grote tekening. Hugo: "We willen een trein schilderen op een muur en dat moeten er grote fiats op de achtergrond komen" Ameri kaans, is het commentaar van de naamloze "Je ziet dat soort teke ningen veel in Amerika", zegt hij op een toon alsof hij om de week even over de grote oceaan vliegt. Hij vervolgt: "In Amerika wér den prachtige dingen gemaakt; daar kunnen wij helemaal niet aan tippen. De concurrentie is daar ook veel groter. En om de concurrentie gaat het, hè. Beter zijn dan de anderen. Het is ook verslavend werk. Als je één teke ning hebt gemaakt die is gelukt, kun je niet meer ophouden. Dan wil je beter worden". Muurkunst (3) De naamloze maakt zijn ont werpen Qp school. De anderen ook? Ze knikken. Ja, de school is de plaats bij uitstek om de ont werpen voor je tekeningen te maken. Tijdens de tekenlessen zeker? "Ook", antwoordt Hugo. "Tijdens de saaie lessen voor al". zegt de naamloze "De lessen zijn altijd saai", weet Hugo. Waarna Hugo een paar van zijn ontwerpn laat zien. Kleurrijke te keningen. "Ik bestudeer veel stripverhalen", legt hij uit. "Nee, ik lees ze niet altijd; ik kijk voor al naar de mannetjes. Reclame blaadjes, daar kun je ook leuke dingen in vinden. Goede voor beelden". "Tekenfilms zijn ook belang rijk", vult Marcel aan. Na de vraag hoe snel ze kun nen werken, stelt Hugo voor om even een tekening te maken. In een paar minuten tijd heeft hij een marsmannetje getekend "Dit mannetje maak ik dus vaak het Plesmanviaduct van hun creaties. "Het gaat om de concurrentie. Beter zijn Je moet natuurlijk wel begrijpen dat het makkelijker is om hem op papier te zetten dan op een muur. Want op-die muur ben je bezig met spuiten en dat is een stuk lastiger. Dan mag je ook geen fouten maken. Dat staat zo stom". Hoe komen ze trouwens aan die spuiten? Zijn die niet duur? "Zeer duur", zegt de naamloze "Bijna niet te betalen", vindt Marcel. "Dus is het maar het beste om te ruilen met andere jongens", al dus Hugo. "En dat lukt ook wel. We ruilen tamelijk veel". Muurkunst (4) Hun droom: een tekening op een trein. Maar dat zal wel niet lukken, zegt Marcel, want die treinen worden goed bewaakt Hugo "Maar stel je nou voor dat het lukt! Dan loop je ergens, komt er een trein langs en wat zie je9 Jouw tekening. Zoefff!" "Ja. zoefff!", herhaalt de naam loze. "Daar gaat jouw kunst werk". Wat vinden hun ouders eigen lijk van hun bezigheden9 Ze zwijgen even. Vertellen daarna dat hun ouders het wel goed vin den. als ze maar niets vernielen En Hugo's moeder zegt weieens tegen hem dat hij niet op fiats moet schilderen, want dat is niet leuk voor de bewoners "Waarom ga je duinen niet in. zegt ze ook wel eens". De duinen in? "Ja. daar heb je toch .bun kers!" Bunkers - eigenlijk, zo be seffen ze nu, is het niet zo'n gek idee om eens een bunker te be schilderen. Toegegeven, niet veel mensen gaan naar zo'n bun ker toe. Maar een bunker het heeft toch wel iets "Je zou er soldaten op moeten tekenen", zegt Marcel. De naamloze is het daar me** Hugo niet. "Nee. ik heb een be ter idee "Je moet het duinland schap laten doorlopen op die bunker. Dat de mensen dus den- "Camouflage". roept Marcel verheugd, alsof hij net een be langrijke ontdekking heeft ge daan. Nee. geld verdienen met dit werk zit er voorlopig nog niet in Dan moeten ze beter worden, harder werken. Maar ze hebben wel eens gehoord dat de hele goeien soms door particulieren worden betaald voor hun schil derwerk. Zou dat waar zijn? De nieuwe Picasso worden, zou dat niks zijn? "Picasso, dat is toch helemaal niks", weet de naamloze. Maar Marcel vindt het nog niet zo'n gek voorstel. Hij wil in elk geval zijn brood gaan ver dienen met tekenen En om te il lustreren dat hij getalenteerd is, tekent hij razendsnel een pop petje. Dr. Zoo. de ïewat geschuffelde wetenschapper, die altijd een peukje tussen de lippen heeft.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3