Een nieuwe 'aankleding'voor Imi b.v. HEB DE ZONNESCHIJN ZELF IN DE HAND De PTT brengt pakjes in 24 uur naar New York 's Werelds toonaangevende producent van zelfklevende materialen. Het hoofdkantoor is gevestigd in Leiden; binnen Europa wordt geproduceerd in fabrieken die gevestigd zijn in Nederland, België, Frankrijk en Engeland. Fasson Europa, Lammenschansweg 140, Rooseveltstraat 55, Leiden. Met de verhuizing van Elmi b.v. van de Lammenschansweg naar de Rooseveltstraat is voor dit textielbedrijf een stuk historie afgesloten. Zo'n tweeëndertig jaar heeft het bedrijf in een pand aan de Lammenschansweg gezeten. Daar hing nog echt de sfeer van produktie. Deze sfeer past echter allang niet meer bij het bedrijf. Waren vroeger de naaiateliers het belangrijkst, nu zijn 'styling' en 'marketing' het belangrijkst. Elmi b.v. brengt overhemden en shirts op de markt. Bekende merken die door Elmi op de markt worden gebracht zijn bijvoorbeeld "Van Gils", "Elmior" en "La Kerko". Vroeger was bij textielbedrijven en dus ook bij Elmi b.v. de belangrijkste vraag: Hoe kan Ik een kledingstuk zo snel mogelijk in elkaar zetten? Naaiateliers vol met hard werkende meisjes vormden toen de spil van het bedrijl. In de afgelopen vijftien jaar is hier echter verandering in gekomen. Hoge loonkosten maakten het steeds moeilijker met goedkoper producerende landen te concurreren. Ook andere factoren maakten de eigen produktie van textiel steeds moeilijker. Vrouwen bleken bijvoorbeeld het werken in een naaiatelier minder te gaan waarderen. Nu vrouwen vaak een hogere opleiding hebben wordt eerder de voorkeur gegeven aan ander werk. Zo'n twintig jaar geleden kocht Elmi een stuk grond aan de Rooseveltstraat. Het idee bestond toen nog om hier een naaiatelier te vestigen. Dat idee is nooit verwezenlijkt omdat Elmi voor een goedkope produktie van shirts en overhemden inmiddels naar het buitenland is uitgeweken. Ruimtegebrek van de drie vestigingen van Elmi in Leiden maakten het noodzakelijk een nieuw bedrijfspand aan de Rooseveltstraat te bouwen. Op 1 maart 1986 was de verhuizing van Elmi een feit. De produktietak van het bedrijf is volledig afgestoten. De werkzaamheden binnen het bedrijf spitsen zich nu toe op marketing en styling. Ongeveer gelijktijdig met de verhuizing viert Elmi b.v. haar vijftig-jarig bestaan. In juni 1986 zal aan beide feiten nog een feestelijk tintje worden gegeven. In augustus zal het nieuwe pand aan de Rooseveltstraat officieel geopend worden. Tevens zullen dan de nieuwe voorjaarscollecties worden getoond. Het 50-jarig bestaan zal worden gevierd met een workshop en een boek over de geschiedenis van het overhemd. Collecties Elmi b.v. is eigenlijk een soort 'moederorgaan' dat overhemden en shirts in een vijftal bekende merken op de markt brengt. De vijf merken hebben ieder hun eigen doelgroep. Van de vijf merken horen er drie thuis in de categorie 'heren'. Het merk "Elmior" als eerste komt met gematigd modische overhemden op de markt. 'Net' is een juiste omschrijving voor deze overhemden, die voor een middenklasse-prijs worden verkocht. Mannen die de voorkeur geven aan wat duurdere merkenkleding kunnen voor hun overhemden terecht bij "Van Gils". "Fifth Avenue" is ten slotte het derde herenmerk van Elmi. Deze collectie bevat jeugdige shirts, die trouwens ook prima geschikt zijn voor meisjes. "La Kerko" is het damesmerk waarvan door Elmi collecties op de markt worden gebracht. Zo'n vijftien jaar geleden is dit merk door Elmi van een ander bedrijf overgenomen. "La Kerko" is nu een belangrijke 'poot' van het bedrijf. De blouses uit de "La Kerko" collecties zijn bedoeld voor wat rijpere vrouwen. De lijn van de "La Kerko" kleding is modisch en sportief, de prijs is gematigd te noemen. De vijfde merknaam waar Elmi zich mee bezighoudt is "Patts Boum". Onder deze naam wordt kinderkleding op de markt gebracht. Research In het bedenken en uitvoeren van nieuwe collecties gaat veel tijd zitten. Op dit moment zijn de medewerkers van Elmi al bezig met de voorjaarscollectie voor 1988. Het modeaspect bij overhemden vereist tegenwoordig meer research. Vroeger waren overhemden in beperkte kleuren en modellen verkrijgbaar. Tegenwoordig zijn hemden en shirts in allerlei mogelijke dessins, stoffen en modellen denkbaar. Een ander probleem voor de makers en ontwerpers van overhemden is dat als het ware de mode moet worden 'voorspeld'. De overhemden voor de nieuwe Collecties moeten bovendien passen bij broeken en rokken van de komende mode. Het uitzoeken van de garens gebeurt al in een zeer vroeg stadium. Zijn de garens uitgekozen dan kan de stof worden gemaakt. Dit neemt verreweg de meeste tijd in beslag. De modellering van de overhemden komt als laatste aan de orde. Het is dan ook mogelijk de modellen op het laatste moment net iets te veranderen en aan te passen aan het modebeeld. De keuze van stof en dessin is echter meteen definitief. Ook het winkelend publiek vormt een blijvende bron van onderzoek. Gebleken is dat ongeveer tachtig procent van alle Wie verlangt er na deze koude regenachtige periode niet naar de zon. Geen extra jassen, geen handschoenen en zelfs geen dikke truien meer. In de plaats daarvan een heldere koperen bol in de blauwe lucht. Nu lijkt het nog haast ondenkbaar, maar toch kan die warmte, ook in Nederland, te overvloedig worden. Dat je binnen zit te puffen, terwijl de tuin ook al te weinig schaduw biedt. Daarom is het ideaal om de zonneschijn zelf een beetje in de hand te hebben. De in Katwijk gevestigde zonneschermen-en dekkledenlabriek "Oudshoorn en Van Egmond BV" helpt daarbij. Met markiezen en andere soorten zonwering kan de gift van 'moeder natuur' zó worden bespeeld, dat warmte alleen de huiskamer binnendringt als er om gevraagd wordt. Natuurlijk is het ook prettig om met de familie in de tuin of op het balkon te zitten, zonder last te hebben van de brandende zon. Maar er komt wel heel wat bij kijken om markiezen, Unicon rolschermen of knikarmen voor het juiste doel aan te schaffen. Hoe vaak komt het niet voor dat dit soort artikelen een zeer korte levensduur hebben, of zelfs helemaal niet functioneren. Bij "Oudshoorn en Van Egmond BV" komen dit soort zaken niet aan de orde. Want de fabriek maakt al haar produkten zelf, en weet zodoende de fijne kneepjes van het vak. En dat geldt niet alleen voor de fleurige buiten-zonwering. Ook binnenshuis staat Oudshoorn en Van Egmond BV haar mannetje. Alles tot op de millimeter precies afgeleverd. Het is daarom voor iedereen die vooruit kijkt, een verstandige en logische stap, om bij mogelijke aanschaf van een zonnescherm of iets in die richting, een vrijblijvend bezoek te brengen aan de showroom van Oudshoorn en Van Egmond. De fabriek is gevestigd aan de Lageweg 23 te Katwijk, telefoon: 01718-22731. O .UHk-,. mannen niet zelf hun kleding uitzoekt maar door hun vrouw 'over de streep wordt getrokken' om een bepaald artikel te kopen. Vrouwen blijken ook op een andere manier te winkelen dan mannen. Alvorens iets te kopen gaan de meeste vrouwen eerst een aantal winkels in om de aanwezige kledingstukken te bekijken. En omdat vrouwen vaak voor een groot deel de kleding van hun man bepalen zouden herenkledingzaken wat toegankelijker voor vrouwen moeten worden. Vrouwen kunnen dan, netzoals ze gewend zijn voor zichzelf te doen, zoeken naar geschikte kleding voor hun man. Sport Het textielbedrijf Elmi b.v. heeft inmiddels een aanzet gegeven tot het maken van sportkleding. Een aantal hockeyclubs in Leiden en omgeving (LMHC, Roomburg, Klein Zwitserland) draagt op proef hockeykleding die door Elmi is ontworpen. De reacties op het dragen van shirts kan een aanleiding zijn om nog wat aan de shirts te sleutelen. Uiteindelijk wil Elmi b.v. ook een leverancier van sportshirts worden. Een goede economische ontwikkeling is niet mogelijk zonder een uitstekend verzorgde communicatie tussen bedrijven. De PTT zorgt daarvoor. Met name op het gebied van postverwerking heeft men de bedrijven heel wat te bieden, dankzij nieuwe, moderne ontwikkelingen. "Want we willen actueel inspelen op de veranderde behoeften van het bedrijfsleven", stelt de directeur van het PTT-postkantoor aan de Schipholweg te Leiden, de heer Zweekhorst. Hij kijkt daarbij vooral naar z'n eigen werkgebied, de regio Leiden. Vandaar dat de PTT op de Bedrijven Kontakt Dagen in de Groenoordhallen is vertegenwoordigd. Adviseur postzaken, mevrouw Venier, is op stand nummer 65 aanwezig om klinkklare informatie te geven omtrent de verbeterde mogelijkheden voor het regio-bedrijfsleven inzake postverwerking. Voor degenen die geen kans zien naar de Groenoordhallen te komen, is zij natuurlijk ook bereikbaar op het postkantoor aan de Schipholweg onder telefoonnummer 071 -411817. Zij weet bijvoorbeeld alles van 'Direct Mail (geadresseerde redamepost). Steeds meer bedrijven maken er logischerwijs gebruik van. Want het is goedkoper een groot aantal aanbiedingen tegelijk te orderen. Een andere vorm van partijpost is de 'streekpost'. Veel kleine instellingen weten nog niet dat al bij 50 verzendingen in een regio reduktie wordt berekend. "Express Mail Service" is ook al zo'n vorm van post die de laatste jaren een stormachtige ontwikkeling heeft ondergaan. Eenenzestig landen, een verdubbeling in 4 jaar, zijn erbij aangesloten. Binnen 24 uur worden pakjes in Europa, New York of Houston afgeleverd. Bij tijdsoverschrijding neemt de PTT de kosten voor haar rekening. Weinig omschrijving behoeft de Pakket Post, sinds 1881 al een onderdeel van de PTT. Grootverbruikers kunnen sinds enige tijd rekenen op een aantrekkelijke aanbiedingsprocedure. Nieuwsgierig geworden? Mevrouw E. Venier staat voor u klaar. Mevr. E. Venier, adviseuze in postzaken PTT. Elmi b.v. heelt verkoopkantoren in Kopenhagen, Brussel en Lausanne. In Leiden is Elmi b. v. sinds I maart 1986 gevestigd in de Rooseveltstraat 18, tel. 071-769332.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 38