tevreden over rol gemeente bij verhuizing Veel bedrijven passen niet meer in de binnenstad Van Dam nu Glascom Niets te klagen over de samenwerking met gemeente Glasbedrijf van Leiden naar Alphen Schreiner van Den Haag naar Leiden DINSDAG 11 MAART 1986 BEDRIJVEN PAGINA 31 Wonen en werken. Dat zijn twee zaken die in de huidige nieuwbouwwijken, als het maar enigszins mogelijk is, keurig van elkaar worden gescheiden. Kijk maar in de Merenwijk en de Stevenshof. Tussen de moderne doorzon-woningen zal men tevergeefs zoeken naar bedrijven. Daarvoor zijn speciale terreinen ingericht buiten de wijken. Een hele logische opzet, natuurlijk. Bedrijven kunnen overlast veroorzaken. Ze trekken verkeer aan, ze kunnen geluidhinder of stank veroorzaken. Kortom, in en rond bedrijven kunnen zich dingen afspelen waarmee de gemiddelde doorzon-woningbewoner niet erg gelukkig is. Bedrijfsterreinen leveren echter ook voordelen op voor de ondernemers. De terreinen zijn doorgaans gemakkelijk te bereiken en ondernemers hebben er de ruimte. Heel logisch dus allemaal. Toch is de 'scheiding van wonen en werken' niet altijd een even vanzelfsprekende zaak geweest. In de Leidse binnenstad was het in het verleden heel normaal dat bedrijven zich tussen of net buiten de singels vestigden. Dat leverde in het verleden betrekkelijk weinig problemen op. In de loop der jaren nam het autobezit echter zo toe dat er zich wél moeilijkheden begonnen voor te doen. De binnenstad werd slechter bereikbaar. Bovendien begon de gemeente een grotere nadruk te leggen op het 'wonen' in de binnenstad. Dank zij de stadsvernieuwing werden grote aantallen woningen opgeknapt. En langzamerhand werd duidelijk dat niet alle bedrijven in de binnenstad zich op een even geschikte plaats bevonden. Om daar wat aan te doen, werd in 1980 de gemeentelijke subsidieregeling 'verordening steun bedrijven stadsvernieuwing' (afgekort: VSBS) van ingevoerd. Die regeling had onder meer ten doel om bedrijven te helpen verhuizen naar een meer geschikte plek. En met succes. Inmiddels is een groot aantal bedrijven verhuisd of verplaatst naar bedrijfsterreinen in Leiden of de Leidse regio. In onderstaand verhaal vertellen twee directeuren over hun ervaringen bij het 'verplaatsen' van hun bedrijf. De glashandel Glascom is tijdenlang gevestigd geweest aan de Oude Singel te Leiden. Zowel de fabriek als het kantoor, ook wel bekend als de Blauwe Klok vanwege de blauwe klokken die in het uit 1652 daterende poortje zijn aangebracht. In september '80 verhuis de het bedrijf naar Alphen aan den Rijn (Einsteinweg). Aan de Oude Sin gel bleef tot eind '85 het afhaalmaga- zijn gevestigd. Die dienst zit tegen woordig aan de Rooseveltstraat. "Het is het laatste restje Glascom in Leiden", vertelt S. Broekhuizen van Glascom. Over de verhuizing naar Al phen zegt hij: "We moesten wel; we hadden geen andere keus. Aan de Ou de Singel moesten woningen komen en ons werd te verstaan gegeven dat we moesten vertrekken. Dat ging niet van harte, ik geef het eerlijk toe, want wij waren toch een begrip in Leiden. Ik bedoel, Glascom was voorheen Glas Van Dam en wie kende Van Dam niet?" Er werd aanvankelijk gesproken over verhuizen naar de Merenwijk. Door gebrek aan medewerking van de gemeente Leiden ging dat niet door, al dus Broekhuizen. "Niets wat wij wil den mocht. Zeiden wij: we willen een gebouw met deze afmetingen, dan zei de gemeente Leiden: kan niet. Ik kreeg wel eens de indruk dat hun econo misch beleid toentertijd alleen maar was gebaseerd op permanent nee zeg gen". "Ze waren ook streng wat betreft transport. Je mocht maar met een be paald tonnage de Merenwijk in. In de praktijk betekende dat dat je met half volle vrachtwagens moest rijden en dat kan natuurlijk helemaal niet. Alphen stelde zich heel wat soepeler op. Het ging daar een beetje zo van: laatje pot lood maar vallen wil je daar?... oké. Wij werden in Alphen absoluut niet te gengewerkt". Toen het bedrijf eenmaal in Alphen was gevestigd werd de bedriifspolitiek gewijzigd. Broekhuizen: "Dat moest wel. Laat ik een simpel voorbeeld ge ven: vanuit Leiden kon je makkelijk de hele kuststrook bedienen. Iemand uit Katwijk die even een stuk glas nodig had, stapte in zijn auto en reed even snel naar de Oude Singel". De economische geschiedenis van Lei den in een notedop: de industrie ver dween en de kantoren kwamen. Met name de aanleg van de Schiphollijn is belangrijk geweest voor de komst van die kantoren. De Schiphollijn - het le ken wel magische woorden. De sleutel tot de hemel. Wethouder Fase, in een speciale bij lage van het Leidsch Liberaal Bulletin, gepubliceerd in december '80: "Leiden is voor veel ondernemingen één van de sterkste lokaties in Nederland. De Leidse binnenstad ligt in tijd gemeten dichter bij Schiphol dan de Amster damse! Vandaar dat we naar aanlei ding van de opening van de Schiphol lijn een wervingscampagne willen op zetten". In een folder werd vooral gejubeld over het Schuttersveld. In totaal was daar 70.000 vierkante meter kantoorop pervlak. Goede tweede was de Ples- manlaan met ongeveer 36.000 vierkan te meter. In maart '82 werd in deze krant het bericht afgedrukt dat een luchtvaart bedrijf zich aan de Plesmanlaan zou vestigen. Men liet een nieuw hoofdkan toor bouwen. Het ging over het lucht vaartbedrijf Schreiner. Zé vliegen met helikopters en kleine vliegtuigen, voor al voor de olieplatforms op zee. Het be drijf was gevestigd in Scheveningen. De directie wilde de kust verlaten omdat het Scheveningse kantoor te krap was geworden. Verder zei direc teur Schreiner jr: "Leiden ligt dichtbij Schiphol en Den Haag". Schreiner jr nu: "In Scheveningen zaten we in een oud kantoor: dat kon niet langer en daarom zijn we op zoek gegaan naar een andere lokatie". Was Leiden een welbewuste keuze? "Kijk, we zijn niet echt plaatsgebon den; we zijn een internationaal bedrijf, met andere woorden: we kunnen ons op veel plaatsen vestigen. Hoewel de Randstad natuurlijk wel de voorkeur genoot. In dat opzicht was Leiden na tuurlijk een prima stad voor ons". Zocht het bedrijf op eigen houtje een lokatie of werd men benaderd door de gemeente Leiden? Schreiner weet het precieze antwoord niet. zegt hij. want hij was indertijd werkzaam bij de lndo- nesiche vestiging. Maar: "ik denk dat "Eigenlijk was het niet meer te doen op de plaats waar we eerst zaten, het hoekje van de Oude Singel en de Nieuwe Beestenmarkt", zegt direc teur H. du Prie van het bedrijf Koel techniek Verhoog. "Het pand dat we daar hadden was ontzettend moeilijk bereikbaar geworden na dat de gemeente een aantal ver keersmaatregelen had genomen op de Nieuwe Beestenmarkt. Als we onze wagens wilden laden of lossen, moesten we ze eerst over drie stoe pen heen rijden. Dat is niks, natuur lijk". Het bedrijf kampte aan de Oude Sin gel bovendien met een gebrek aan ruim te, en vooral met een gebrek aan ge schikte ruimte. Verhoog Koeltechniek was, nu al meer dan 25 jaar geleden, aan de Oude Singel begonnen in een klein winkeltje. Later was dit te klein gewor den en werd een naastgelegen pand be trokken. Het bleef echter lastig werken daar. Die twee panden waren klein en hokkerig en de werknemers (toen vier inmiddels vijf) konden er niet goed uit de voeten. Aangezien aan de Oude Singel geen ruimte meer was om uit te breiden, be sloot Du Prie te verhuizen. Hij had er geen moeite mee met zijn zaak uit het centrum weg te gaan. "We zijn geen 'loopzaak'. En op die manier zyn we dus ook niet gebonden aan het centrum". Hij besloot te praten met de gemeente om te kijken welke mogelijkheden er waren. En zie daar: hij bleek in aanmer king te kunnen komen voor een bijdrage uit de pot 'verordening steun bedrijven stadsvernieuwing' (VSBS). Huiver Er zijn mensen die bij het horen van het woord 'overheidssubsidie' een lichte huiver niet kunnen onderdrukken. Zij zien dan stapels papieren voor zich die moeten worden ingevuld voordat de overheid één gulden subsidie schuift. En vooral ondernemers willen nog al eens kriegelig worden wanneer ze, als ze zich eenmaal door de papierwinkel heb ben heengewerkt, geruime tijd moet worden gewacht op een beslissing. Ze zijn nu eenmaal gewend om snel zaken te doen. "Het is allemaal echter heel netjes ver lopen", zegt Du Prie. "Het ging vrij vlot. We konden snel zaken doen. In februari 1982 ben ik voor het eerst met de ge meente gaan praten. Enkele maanden la ter was de subsidie rond en 1 januari 1983 konden we ons nieuwe bedrijfs pand betrekken". En ook de 'papierwinkel' rond de sub sidie viel mee. "De directie economische zaken van de gemeente regelde alles. Wel moesten we de bedrijfsgegevens van de afgelopen drie jaar beschikbaar stellen aan het regionaal dienstverle Van Duuren: "In 1981 maakte de ge meente tijdens een vergadering bekend zij een aantal bedrijven in het gebied Pancras-Oost minder geschikt vond voor die buurt. En een van die bedrijven waren wij. Nu waren er' tijdens die ver gadering al meteen een aantal onderne mers dat er helemaal niets voor voelde te worden verplaatst. Maar ik dacht: 'Ach, laat ik maar eens gaan praten met de ge meente". "En eigenlijk zaten we ook niet op een geschikte plaats", geeft hij toe. "Je moet weten dat de Middelstegracht in de loop der jaren sterk is veranderd. Vroeger za ten er veel bedrijven: Mostert, De Jong en een sorteercentrum van de PTT om er maar een paar te noemen. Enkele jaren geleden is de gemeente er echter begon nen met de bouw van studentenwonin gen en met het opknappen van de be staande huizen. Er kwamen veel meer mensen wonen in die wijk". "We kregen er problemen met parke ren. Je moest voortdurend opletten of de parkeerplaatsen voor de deur. waar wij moesten laden en lossen, niet werden bezet. Bovendien was de straat te smal. Als er een vrachtwagen met aanhangwa gen kwam lossen, moest die achteruit de straat uit. En wij moesten die wagens 'gidsen' tot aan het Driesenplein voordat ze weer normaal het verkeer in konden. Dat is natuurlijk niet ideaal". Belangrijk rol Van Duuren bleek in aanmerking te ko men voor de hoogste bijdrage die uit de pot VSBS kon worden toegekend: 150.000 gulden. Een bijdrage die ook aan dit bedrijf, na het noodzakelijke onder zoek van het regionaal dienstverlenings centrum voor het kleinbedrijf, vrij vlot werd uitgekeerd. Overigens is R. van Duuren niet te leurgesteld door het feit dat de belasting een deel van dat bedrag later heeft 'geïnd'. "De directie economische zaken heeft er geloof ik niet voor gewaar schuwd. Maar als ondernemer kun je op je vingers natellen dat het gebeurt", zegt hij. Bij dit bedrijf heeft de subsidie wel de gelijk een belangrijke rol gespeeld bij het besluit te verhuizen. "Kijk, vroeg of laat waren we toch weggegaan aan de Middelstegracht. We konden er niet meer uit de voeten. Het probleem was echter dat we overgingen van een ge huurde ruimte naar een kooppand. En anders dan bij koopwoningen, moet je bij een bedrijfspand een behoorlijk deel van de koopsom contant op tafel leggen. Banken stonden, zeker in 1982, niet te springen om met een forse hypotheek over de brug te komen. Het ging toen heel slecht met de economie en de rente stand was hoog. Kortom, we konden de subsidie goed gebruiken". Over de verplaatsing weet Van Duu ren maar één negatief punt te noemen. "We missen de gezelligheid van de Mid delstegracht. Voor de rest is het allemaal heel prettig verlopen". Het pandt van Van Dam aan de C ken. "Je kon daar ook makkelijk parke ren, dus dat stuk glas had hij binnen de kortst mogelijke tijd. Toen we in Al phen zaten waren we dat soort klanten kwijt. Dat kun je wel rfagaan: de kust strook is een stuk verder weg. Zoals ik al zei: we moesten het roer omgooien. En dat is ons ook wel gelukt hoor. Maar soms vraag je je wel eens af. was het allemaal nodig geweest, ik bedoel, had de gemeente Leiden zich niet anders kunnen opstellen?" Is de opstelling van de gemeente ver anderd? Ie Singel dat inmiddels is afgebro- (foto Wim Dijkman) Broekhuizen hoeft niet lang over die vraag na te denken. Zegt: "Kijk, wat betreft ons afhaalmagazijn aan de Roo seveltstraat hebben we alle denkbare medewerking gekregen. Dus ik kan met recht zeggen dat de gemeente zich heel anders is gaan opstellen". "Laat ik het nog anders formuleren: als de gemeente Leiden zich indertijd had gedragen, zoals ze dat tegenwoor dig doen, dan hadden wij nu nog in Leiden gezeten. Maar ja. dat is napra ten" WIM BRANDS Schreiner tevreden over huisvesting in Leiden. wij het initiatief hebben genomen toen we hoorden dat er in Leiden gebouwd kon worden aan de Plesmanlaan". Over de samenwerking met de ge meente Leiden heeft hij niets te kla gen. "Ik heb wel eens gehoord dat men zich vroeger lastig opstelde tegenover bedrijven, maar ons is geen strobreed in de weg gelegd". Over Leiden: "Feitelijk is het natuur lijk waar dat Leiden beter ligt dan Den Haag. Je bent vanuit Leiden eerder op Schiphol dan vanaf de Scheveningse boulevard waar we zaten". "Verder blijft mijn oude verhaal van kracht: we zijn een internationaal be drijf dat op diverse plaatsen gevestigd kan worden. In Leiden zit gewoon ons hoofdkantoor. We verkeren dus in de zelfde situatie als onze buren, Aramco en Olivetti WIM BRANDS Dat de helft van de subsidie weer moest wor den afgedragen in de vorm van belasting viel Du Prie toch wel een beetje door Wim Wegman ningscentrum voor het kleinbedrijf (RDK). Daarmee wilde het centrum be kijken of het bedrijf wel voldoende le vensvatbaar is. Een terechte zaak vind ik dat trouwens. Ik kan me voorstellen dat de gemeente niet staat te popelen om geld in het water te smijten". Het RDK - een onafhankelijk instel ling - kwam inderdaad tot de conclusie dat Koeltechniek Verhoog een gezond bedrijf is. De gemeente stelde vervol gens de subsidie vast: 79.000 gulden. Onaangenaam Die subsidie, was niet de belangrijkste reden voor Du Prie om te verhuizen. "Zoals gezegd: we kampten aan de Oude Singel met veel problemen. Ook zonder bijdrage van de gemeente waren we daar weggegaan". Desondanks moet hem toch iets van het hart over die subsidie: "Het lijkt na tuurlijk een aardig bedrag die 79.000 gul den. Maar me tegenviel, was dat de helft moest worden afgedragen aan de belas ting. Die ziet het als extra inkomsten. En dat had de directie economische zaken er niet bijverteld". "Uiteindelijk hebben we dus nog geen 40.000 gulden overgehouden. Het heeft ons niet de kop gekost, laat ik er dat dui delijk bij zeggen, maar het was wel een zeer onaangename verrassing", aldus Du Prie. Een nieuw onderkomen voor het be drijf was vrij snel gevonden. "We wilden het liefst in Leiden blijven. Ondanks het feit dat hier de grond in erfpacht wordt uitgegeven. Want ja, eerlijk gezegd vind ik dat een minpunt van de gemeente Leiden". "Maar goed, we hebben vervolgens sa men met de mensen van de directie grondzaken de kaart van Leiden beke ken. Daarop stonden alle plaatsen aan gegeven waar nog bedrijfsvestiging mo gelijk was. De keus viel al snel op het bedrijventerrein bij de Merenwijk. Daar was. zeker toentertijd, voldoende ruim te. En ik heb er geen minuut spijt van gehad. Ons bedrijf is hier goed bereik baar. We zitten zo in Leiderdorp of bij de rijksweg". Tevreden Ook R. van Duuren, directeur van' het verhuisbedrijf Jan van Duuren, kijkt te vreden terug op de verplaatsing van 'zijn' onderneming. Dit was tot en met 1982 gevestigd aan de Middelstegracht. Nu heeft het bedrijf (waar 15 mensen werken) een onderkomen gevonden aan de Admiraal Banckertweg op het indus trieterrein De Waard.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 31