Uit slaapwijk via auto naar duur dorp MAKERIJ Willibrord: ondank is 's werelds loon Zoeterwoude wil sociaal rechercheur aantrekken Leiderdorpse lijsttrekkers berijden vol vuur hun stokpaardjes STEMMING Voorschotense 'racebaan' voorrang van raad krijgt Voorschotense gemeentesecre taris mogelijk naar Alphen PAGINA 2 REGIO LEIDEN DINSDAG 11 MAART 1986 LEIDERDORP - Vermijd je bij het rijtje stellingen angstvallig het woord 'zwembad', komen de Leiderdorpse lijsttrekkers via-via toch weer op dat omstreden punt terug. Het kost vervolgens de grootst mogelijke moeite de al doodgediscussieerde vraag 'wel of geen grootscheepse verbouwing' te verlaten. door Miep Hoenson Want: de lijsttrekkers hebben er zin in en willen al hink-stap-spron- gend menig stokpaardje berijden. Dat doen ze maar tijdens een raadsvergadering. In plaats daar van maar eens even een lekkere zwart-wit stelling geponeerd. Het nieuwe Leiderdorp gaat aan saai heid ten onder, luidt die. Het wordt hoog tijd dat er in de slapende nieuwbouwwijken winkeltjes, be drijfjes en allerhande afwisseling wordt neergeplant. Iedereen aan de tafel is het plotsklaps met elkaar eens - op het eerste gezicht. Maar dan komen de vragen. Hoe moet dat dan? wil CDA-wethouder/lijsttrekker Meer burg weten. Van der Zande (PPR) zit er direct bovenop. "Nou, gewoon, kleine be drijfjes de gelegenheid bieden zich in die wijken te vestigen". Meerburg voert zijn ervaring als wethouder meteen ten tonele: "In Buitenhof-oost zijn die mogelijk heden geschapen. Maar er is nie mand die er gebruik van heeft wil len maken, niemand". Mevrouw Huigen-van Boven (WD) kijkt oprecht verbaasd. Ze begrijpt niets van deze stelling. "Ik dacht juist dat mensen in woonwij ken zo min mogelijk gedoe om zich heen willen. Dat ze gewoon rustig willen wonen en blij zijn dat ze hun auto kwijt kunnen. Onze ervaring is juist dat als er ergens een bedrijf je zit, de omwonenden meteen over overlast beginnen. Mensen die een praktijk aan huis hebben, die krijgen klachten". SGP-lijsttrekker Van Es: "En ik vind het niet goed dat er zoveel aandacht aan klagers wordt be steed in dit verband". Meteen protesten van Stam (D66) en Meer burg. Van Es gaat onverstoorbaar door: "..Het is jammer dat er zo ontzettend strak de hand aan die steriele wijken wordt gehouden. Bedrijven moeten meer gelegen heid krijgen. Ze bepalen zelf wel waar ze willen zitten". En: "Men sen die in alle rust willen wonen, gaan maar in een hofje zitten". Vervolgens blijken Van der Zan de (PPR/PSP), Molkenboer (PvdA) en Stam (D66) redelijk op dezelfde lijn te zitten: de gemeente moet soepel zijn en ruimte scheppen voor kleine bedrijfjes. We moeten zo langzamerhand richting de vol gende stelling manoeuvreren: fiet sers en voetgangers moeten niet langer, zoals in Leiderdorp al ja ren gebruik is, voorrang krijgen. De forensende automobilist gaat De mannen van D66 en PPR/ PSP schudden meteen hun hoofd. Stam: "De prioriteit ligt bij het langzaam verkeer en het openbaar vervoer - ook bij de opzet van een wijk. De wijken moeten verkeers luw worden gemaakt. Maar je moet wel voorzieningen scheppen opdat het snelverkeer door kan. Het liefst om Leiderdorp heen, bijvoorbeeld via de provinciale wegen 5 en 6". Molkenboer (PvdA): "De veilig heid van het langzaam verkeer moet gewaarborgd blijven. Zeker op de niet-hoofdroutes. Op de doorgaande wegen ligt het an ders". Huigen (VVD): "Snelverkeer mag van ons voorrang krijgen op de doorgaande routes, mits voet gangers veilig kunnen oversteken. Maar moet ik nu uit de woorden van Molkenboer opmaken dat de PvdA het idee om pleintjes op de Engelendaal aan te leggen heeft losgelaten?" Molkenboer: "Nee hoor. Maar die pleinen zijn niet bedoeld om het doorgaand verkeer te weren, maar om twee woonwijken aan beide kanten van de Engelendaal visueel dichter bij elkaar te bren gen". Van Es (SGP): "Wat nu wordt ge daan, de Engelendaal proberen begaanbaar te maken via groene golven enzo, dat is veel te laat. Pro beer maar verandering in een vaste route te brengen bij een automobi list. Dat lukt niet". Wethouder Meerburg (CDA) ten slotte: "Ik ben het niet eens met die stelling. Je kunt niet zeggen dat de zwakste bij ons altijd voorrang krijgt. Wel: waar het kén. Maar als je de totale verkeerssituatie er on veiliger mee maakt, dan zeker niet". Algemene bijval is zijn deel We gaan door. Dichte deur Ambtenaren moeten veel meer dan ze nu doen in dienst staan van de Leiderdorpse gemeenschap. Bij voorbeeld door de openingstijden van het gemeentehuis te verruimen. Nu komt menige (forensende) Lei derdorper wellicht te vaak voor een dichte deur te staan. Tussen twaalf en twee uur bijvoorbeeld, of op vrij dagmiddagen. Stam kijkt vergenoegd. "Een he le juiste stelling. Heel hard nodig. Ik word er op straat regelmatig over aangesproken". (Verbazing bij Huigen en Meerburg: beiden ontmoeten nooit mensen die kla gen over de openingstijden van het gemeentehuis). En na een opmer king van de PPR/PSP-lijsttrekker dat het leuk klinkt maar dat atv en inkrimping van arbeidsplaatsen schier tegenover dat streven staan: "Je kunt toch schuiven? De afde ling burgerzaken één avond ope nen en daarvoor een ochtend opof feren of zo? Volgens Van der Zan de niet: "Het Nederlands recht eist dat de afdeling burgerzaken elke dag is geopend. Watje nu zegt, dat kun je niet maken" aldus Van der Zande, geruggesteund door Van Es. Meerburg ziet weinig in de stel ling. "Op donderdagavond is het gemeentehuis al open voor inzage- dingen en milieuzaken en dan komt er bijna nooit iemand". De SGP-voorman gaat door "Het zou voor ons geen verkie- zingspunt zijn. Ik denk datje al erg veel zou doen als het gemeentehuis tussen de middag doorgaat. Niet op volle sterkte - maar wel iets. Want nu kom je voor een gesloten loket. Hoe kan een gemeentehuis nou gesloten zijn tussen twaalf en twee uur!" 'Stemmingmakerij' is de titel van een zesdelige rubriek die in deze weken voor de gemeenteraadsverkiezingen, 19 maart, op deze pagina zal verschijnen. Een rubriek waarin de lijsttrekkers van alle partijen die in deze regio aan de verkiezingen deelnemen in de gelegenheid worden gesteld met en tegen elkaar 'stemming te maken'. Ze geven hun visie over diverse plaatselijke hete hangijzers aan de hand van een aantal hen voorgelegde stellingen. Vandaag deel vier: de Leiderdorpse lijsttrekkers. Molkenboer: "Wij willen graag uitbreiding. Maar dan eerst als ex periment: een uurtje. En dan kij ken hoe het gaat, op welke wijze je het verder kunt invullen". Zetelwinst De voorspelde zetelwinst van links is in Leiderdorp alleen maar zo groot vanwege de landelijke trend. Aan de daadkracht van de plaatselijke PvdA en PSP de afge lopen vier jaar is die winst in elk geval zéker niet te danken. Meerburg: "Ja!" Van der Zande: "Uiteraard niet eens. De PPR heeft genoeg bijge dragen tot een eventuele verkie zingswinst". Molkenboer: "Dit gaat geheel niet op. Deze stelling geldt ook voor andere partijen. Leiderdorp is een gemeente waar de uitslag van de raadsverkiezingen grotendeels door de landelijke politiek worden bepaald. Maar goed, links Leider dorp is behoorlijk kritisch geweest de afgelopen vier jaar. Het zwem bad, het oude dorp, verkeerskwes- ties, het kinderdagverblijf., noem maar op". Meerburg richting Molkenboer: "Maar wat is er concreet uitgeko men? De vier jaar daarvóór was de bijdrage van de PvdA in de raad groter, als ik even mag vergelij ken". De PvdA-lijsttrekker: "Con creet? Nou, bij de verbouwing van het zwembad zijn wij bijvoorbeeld kritischer als het op het bekijken van de consequenties aankomt.." En vervolgens stort iedereen zich enthousiast in een discussie over de voors en tegens van die verbouwing. Een discussie die we nu maar even laten voor wat 'ie is. Vervolg: volgende week maandag avond, tijdens de raadsvergade ring. Oud-Katholieke kerk - Zoeterwoudse- j singel, oecumenisch avondgebed, 19- 19.30 uur. LVC - Breestraat 66, sportkafe, 20-24 K&O - Oude Vest, film 'A very naturel thing', 20.15 uur. Lak-cinema - Cleveringaplaats, film 'Eboli', 20 uur. Leiderdorp Hollandsche Tuyn - Hoofdstraat 24, i kunstring organiseert artistiek café met I Theater Toverlei, 21 uur. Dorpshuis - Hoofdstraat, politieke par tijen schaken tegen elkaar, 19.30 uur. Zoeterwoude Don Bosco - Zuidbuurtseweg, kaart- en sjoelavond Katholiek Vrouwengilde. 20 Voorschoten Lindehoeve - Van der Haarplein, dptre- den dichter Eva Onrust, 22.30 uur. Wassenaar Jongerencentrum Time Oud - Politieke café 20.00 uur. WOENSDAG Leiden Caeciliastraat 18 - politiek café georga niseerd door de werkgroep politieke scholing voor de vrouw van de Leidse i Vrouwenraad, 9.30-11.30 uur. K&O-gebouw - Oude Vest, kinderfilm- middag, 14.30 uur. Schouwburg - kindervoorstelling 'Klei ne Sofie en de lange wapper', door Stix, 14.30 uur. Voorschoten Cultureel Centrum - Pr. Marijkelaan, poppentheater Wellus Nietus met 'De Tentkarromobiel', 14.30 uur. Treinen bekogeld SASSENHEIM/WARMOND - Op het traject van de spoorlijn Haar lem/Leiden, ter hoogte van het via duct in Warmond, zijn gisteravond stenen naar passerende treinen ge gooid. Van één treinstel werd een ruit beschadigd. Leiderdorp duur Ten slotte: Leiderdorp is vrij 'duur' om in te wonen. Derhalve moet de politiek proberen de lasten voor de burgers te verlichten: min der onroerend goed-belasting, rei nigingsheffing e.d. En zo'n heffing als de polderlasten moet maar hele maal worden opgeheven. Meerburg wil meteen wat recht zetten: "Als je polderheffing be taalt, hoefje een bepaalde heffing van het Hoogheemraadschap niet te betalen. En geloof maar dat die polderheffing een goedkoper alter natief is dan die van het Hoog heemraadschap". Stam: "Ik heb alle begrip voor die stelling, maar we kunnen nu niet erg veel terug. Wel moeten we de belastingen zoveel mogelijk ge- lijkhouden". Meerburg, wederom: "Mee eens. We mogen hoog zitten, je moet die belastingen ook zien in verhouding tot wat je hebt. Als je in Leiderdorp geen enkele voorziening zou heb ben., maar we hebben er nogal wat. En ten opzichte van andere ge meenten zijn we niet overal duur mee. De kosten van de reinigings rechten bijvoorbeeld worden maar voor 65 procent door de burgers vergoed. De onroerend goed-belas- ting is wat omlaag gegaan het laat ste jaar., de komende jaren zullen we zeker niet gaan verhogen, maar een verlaging gaat me net te ver". Huigen: "De VVD is de enige partij die een matiging van de ta rieven voorstaat. Alle anderen wil len met het prijsindexcijfer mee". Van der Zande: "Protest. De PPR/PSP niet. Wij zeggen: je moet proberen de belastingdruk te ver minderen. Als het kan". Van Es: "Wij willen alleen verho gen wat strikt noodzakelijk is". ZOETERWOUDE - De ge meente Zoeterwoude over weegt de aanstelling van een sociaal rechercheur, die mis bruik van sociale voorzienin gen moet controleren. Meldin gen of (meestal anonieme) tips over fraude met uitkeringen worden momenteel door de ge meente zelf behandeld of door geschoven naar de rijkspolitie. gemeente te kennen gegeven dat zijn mensen te weinig tijd hebben om gevallen waarin sprake is van misbruik van sociale uitkeringen uitgebreid te onderzoeken. Boven dien ontbreekt de politie de nodige Volgens gemeentesecretaris Kruithof van Zoeterwoude heeft }\pt college van B en W al positief op het voorstel gereageerd. Het voorstel moet echter nog in de commissie algemene zaken deskundigheid op dit terrein. Met gemeenteraad worden besproken, als gevolg dat dergelijke zaken of Dan is het volgens Kruithof nog de te traag kunnen worden afgehan deld of blijven liggen. Daarom heeft Rozenboom de gemeente Zoeterwoude voorgesteld een so ciaal rechercheur aan te stellen, die zich geheel op fraudegevallen kan richten. lige verkeerstraverse en dan praten over een krediet. Op deze manier verwacht hij niet dat er afdoende maatregelen getroffen zullen wor den: "Er komen wat streepjes op het wegdek, meer niet". ZOETERWOUDE - Ondank is 's werelds loon. Dacht de Zoeter woudse woningbouwvereni ging er anno 1957 goed aan te doen haar huurders een Lavet wasmachine plus centrifuge aan te bieden ter ontlasting van het huishouden, tien jaar later stonden de apparaten bij de kraak. De Zoeterwoudse huisvrouwen kochten liever een eigen wascombinatie.. Jazeker, ondank is 's werelds loon. De vreugde van een stel dat een woning kreeg toegewe zen was eindeloos. Uitgebreid werd het bestuur van de wo ningbouwvereniging bedankt. Maar zo'n zelfde stel placht na verloop van tijd weer terug te keren op hel spreekuur met klachten over klemmende deu ren en vochtige kelders. Als de klagers dan werden geadvi seerd de kleine karweitjes zelf op te knappen, waren boze op merkingen richting bestuur het gevolg. Nog zoiets: het bestuur van de woningbouwvereniging inspec teerde de huizen om de twee jaar van boven tot beneden. Na zo'n tocht stroomden ineens de aanvragen voor vergunningen van allerhande 'verboden bouwsels' binnen. De Zoeter- woudenaren bleken inventief te zijn als het om het verfraaien van de woning aankwam. Het jubileumboekje van de 40-jarige woningbouwvereni ging Willibrord is doorspekt met dit soort anecdotes. Maar het is ook een soort geschied schrijving. Het boekje tracht de lezer een inzicht te geven in 40 jaar sociale woningbouw in Zoeterwoude. En ook hier geldt: er is veel veranderd. Neem de woningen van Willi brord in de 'puur Zoeterwoudse straat', de Schenkelweg. Des tijds, even na de oorlog, waren er 1200 manuren voor nodig om zo'n huis overeind te zetten. Nu maken voorbewerkte en gepre fabriceerde bouwdelen dat er nog maar 500 van die uren no dig zijn en projecten als Vogel weide (Westeinde II) en Hoge Rijndijk Oost zijn dan ook in recordtijd neergezet. Nog zo'n voorbeeld van eigen tijdse bouw: de woningen in Hoge Rijndijk West hebben geen stenen gevel meer, maar een kant en klaar prefab bin- nenspouwblad, voorzien van ramen, deuren en glas. Willibrord verwacht dat de huizen van de nabije toekomst nog meer dat bouwpakket-ka- De officiële handeling bij de eerste Willibrord-huizen aan de Schen kelweg in 1947. De in Zoeterwoude welbekende deken Bont metselt de eerste steen óf hij zet het Willibrordbeeldje vast (men weet het niet meer). Naast hem voorzitter Jan van der Ploeg. (foto willibrord) rakter zullen krijgen. Hetgeen de woningbouwvereniging niet onberoerd laat: "Wij zullen moeten waken voor eenvormig heid in de sociale woningbouw. want het huidige proces kan dit tot gevolg hebben. De eigen identiteit mag niet verloren gaan", aldus het jubileumboek- VOORSCHOTEN - De Voorscho tense gemeenteraad zal nog deze maand beslissen dat Admiraal de Ruytersingel en Van Beethoven- laan voorrangswegen worden. La ter bekijkt de gemeente op welke wijze de traverse veiliger gemaakt kan worden. De fracties van WD en CDA hebben daar gisteravond, in een vergadering van de raads commissie voor financièn, ruimte lijke ordening en volkshuisvesting op aangedrongen. En vanmorgen hebben B en W het voorstel voor de voorlaatste raad in grote lijnen op papier gezet. D66 en t de PvdA/PPR-fractie noemen een dergelijke procedure volstrekt onverantwoord. "Je maakt er eerst een racebaan van en kijkt dan of het wellicht veiliger kan worden en er ergens nog men sen kunnen oversteken", aldus J. Aikens (D66). Hij zou veel liever eerst een plan maken voor een vei- ALPHEN/VOORSCHOTEN - De gemeenteraad van Alphen voert donderdag gesprekken met twee kandidaten voor de functie van ge meentesecretaris. Het gaat om G.A. de Graaff uit Voorschoten en drs. W.H. van den Hoek uit Heem stede. Beiden zijn nu reeds ge meentesecretaris in hun woon plaats. Na de gesprekken zal de ge meenteraad B en W een advies ge ven, waarna de raadsvoordracht kan worden gemaakt. In principe is het mogelijk dat een andere dan de twee genoemde kandidaten als nog naar voren wordt geschoven, maar dit is niet aannemelijk omdat bij de eerste selectie al raadsleden betrokken zijn geweest. Naar verluidt heeft de Voorscho tense secretaris De Graaff de beste papieren om de naar Flevoland vertrokken H. Minekus op te vol gen. De Graaff is net als Minekus lid van de WD. Van den Hoek is CDA'er. Als de keuze op De Graaff valt zal de gemeenteraad op 18 maart een extra vergadering hou den om de nieuwe secretaris offi cieel te kunnen benoemen. Die ex tra vergadering is nodig om een an dere gemeente, waar De Graaff eveneens heeft gesolliciteerd en waar hij ook tot de kanshebbers behoort, voor te zijn. vraag of er samengewerkt gaat worden met de omliggende ge meenten. In dat geval kan een so ciaal rechercheur op full time-basis worden aangesteld. Kruithof benadrukt dat de re chercheur alleen zal worden inge zet in die gevallen waarin duidelij ke aanwijzingen van misbruik be staan. Het is niet de bedoeling een soort heksenjacht te ontketenen. Lang niet alle telefoontjes of brie ven over fraude worden door de gemeente serieus genomen. Mo menteel wordt de politie pas inge schakeld wanneer er officieel aan gifte van misbruik wordt gedaan of indien er meerdere meldingen over een geval binnen komeft. Ook wan neer er een sociaal rechercheur wordt aangesteld zal dit beleid niet veranderen, aldus Kruithof. Gemeentesecretaris De Graaff ontkracht deze woorden. Volgens hem worden de geasfalteerde de len pas omgetoverd tot voorrangs- weg zodra de aanvullende maatre gelen zijn getroffen. Hierbij doelt hij onder meer op het versmallen van de Prins Bernhardlaan en het aanpassen van de weg ter hoogte van het winkelcentrum. Ook aan passingen van de kruising met de Thorbeckeweg zitten in de pen. Valkenburg (CDA) vindt dat er lang genoeg is gepraat en duidelijk boven water is gekomen dat duide lijkheid en veiligheid gediend zijn bij een voorrangsweg. Die beslis sing moet dus nu maar eens geno men worden en later kan worden gekeken naar visuele versmallin gen en stoplichten. En wanneer daar niet genoeg geld voor is? Dan moet de gemeenteraad prioriteiten te berde stellen, vindt de politicus. bokslessen Politiek en sport gaan hand in hand LEIDERDORP/WASSENAAR - Hoe sport en politiek hand in hand kunnen gaan. Zo zullen vertegen woordigers van politieke partijen uit Leiderdorp elkaar vanavond bestrijden via het schaakbord. De 'politieke schaakslag' wordt vanaf half acht gehouden in het Dorps huis aan de Hoofdstraat: toejui- chers zijn welkom. Ook in Wassenaar worden sport en politiek vanavond verstrengeld, en wel tijdens een politiek café in boerderij Ter Weer, ofwel jeugd centrum Time Out. PvdA-raadslid H. Goulooze brengt daar zijn plan het vandalisme via e bestrijden. LEIDSCH m DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTADRES Postbus 54. 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES (071)144941 Voor inlichtingen over advertenties (uitge zonderd Sleuteltjes) na kantoortijden: C. Juffermans-Duyverman, tel. 071-893256, A. Kluppel, tel. 071-763088. F Terwijn, tel 02522-14192, D Vink. tel 079-412440 C. Spigt, tel. 02523-76823. SLEUTELTJES ma.-vrij. van 8.00-19.30 uur (071) 143545 ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, wijzigingen, beta lingen ma -vrij van 8 30-17 00 uur (071)144941 NABEZORGING ma.-vrij. van 18.00-19.30 uur (071) 123143 (Nabezorging na 19.30 uur) zaterdag van 16.30-18.00 uur (071)123143 (Nabezorging na 18.00 uur) REDACTIE (071)144941 ABONNEMENTEN per maand, aan huis bezorgd 22,70 per maand, per post 31,10 (maandabonnement alleen mogeli|k met automatische betaling), per kwartaal, aan huis bezorgd 67,45 per post (binnenland) 92.55 per half jaar, aan huis bezorgd per |aar. aan huis bezorgd per post (binnenland) 134,9 1,10 Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt hel abonnement automatisch verlengd Betaling van abonnementen op giro 3203571 Inv Damiate Holding BV te HOOFDKANTOOR Witte Singel 1Leiden (071144941 Bi) geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek REGIOKANTOREN Julianastraat 19, 2405 CG Alphen aan den Rijn (01720)93961 Vuurbaakplein 11, 2221 JB Katwijk (01718)12383 Hoofdredacteur, drs J W E Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef: A van Leeuwen Plv alg. redactiechef: J.M.J. Post Stad. J. Kroon Duin- en bollonstreek: H.I.J Veldhuizen Bin./Buitenl./Econ.: W.F.J. Wirtz Sport: P.J. de Tombe 1. Schrar W. Hoen Kunst, radio, tv: P C Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot W. Dijkman (fotograaf) Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gen correspondenten in Bonn, Brussel, Jo hannesburg. Tokio, Londen, Pari|s, Was hington. Rome, Madrid, Mexico-City, Tel

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 2