Verleden en heden Bedrijvigheid in en om Leiden Aan de Plesmanlaan in Leiden is in betrekelijk korte tijd een heuse kantorenwijk ontstaan. In de jaren tachtig vestigden zich in nieuwe complexen be drijven als Aramco, Schreiner en Olivetti (zie foto), terwijl ook het GAK.en het World Flower Trade Center er onderdak von den. Inmiddels zijn ook voor het Schuttersveld nabij het cen traal station diverse kantoor plannen in ontwikkeling. BEDRIJVEN Textielfabriek J.J. Krantz Zoon was bijna tweehonderd jaar in Leiden gevestigd, onder meer aan de Langegracht. In de jaren zeventig ging het bergaf waarts met dit familiebedrijf Een verhuizing in 1977 naar Vaals bleek uitstel van executie. Het computertijdperk deed in 1981 Adler. toen de een na grootste fa briek in Leiden, de das om. De modale schrijfmachine kon niet op tegen de bij voorkeur in landen met lage lonen te produceren elektronische tekstverwerkers. Volkswagen had in 1979 Adler van een Amerikaans concern overgenomen. Het Duitse bedrijf zag er geen heil in de Neder landse vestigingen in Leiden en Cuyk open te houden. Enige jaren leeg stand van het fabrieksgebouw aan de Rooseveltstraat was het gevolg. Tot vorig jaar Amex Fashions er in trok. Dit kledingbedrijf was uit zijn vestiging aan de Lammenschansweg gegroeid en verhuisde na een ingrijpende uerbouturag die een opvallende gevel tot gevolg had, naar de voormalige Adlerfabrieken. Waarmee overigens nog slechts een deel van dit complex is verhuurd. Sanders was een begrip in Leiden. Jarenlang stond de zeep- en parfumeriefabriek aan het Levendaal. Na 125 jaar vertrokken de Koninklijke Sanders Fabrieken in 1977 uit Leiden naar Vlijmen en Haarlem. Renovatie van de fabriek in Leiden bleek te kostbaar en elders in de stad was er geen ruimte. In 1984 keerde Sanders gedeel telijk terug naar Leiden. In het voormalige pand van de Leidse Wolspinnerij nv aan de Zoeterwoudseweg werd het hoofdkantoor gevestigd. De produktie werd in Vlijmen geconcentreerd. Ook in de visserij gaan de ontwikkelingen snel. De schepen worden groter, de scheepsmotoren sterker. De zeeën worden tegenwoordig beva ren door enorme drijvende visfabrieken. Veel werk gebeurt nog met de hand - denk bijvoorbeeld aan het haringkaken - maar de automatise ring gaat niet aan de visserij voorbij. De stuurhut van de kapitein puilt vandaag-de-dag uit door moderne elektronika. De houten vaten op bovenstaande foto die jarenlang werden gebruikt, zijn ouderwets geworden. Ze zijn vervangen door emmers en bakken van kunststof waarin de vis zo snel mogelijk wordt diepgevroren. Waar in de jaren zeventig de ene fabriek na de andere in Leiden de poorten sloot, voltrok zich in de Zoeter- woudse Grote Polder het omgekeerde. Bierbrouwer Heineken vestigde zich aan de Rijn en groeide sinds de officiële opening in 1975 uit tot de grootste werkgever in de Leidse regio. In wat voorheen de Barrepolder werd genoemd, was Heineken trendsetter voor de vestiging van andere bedrijven in hetzelfde gebied dat door innige samenwerking tussen de gemeenten Leiden en Zoeterwoude verder tot ontwikkeling kwam. Was de verhuizing in 1975 het gevolg van een te krappe behuizing voor de bierbrouwer in Rotterdaminmiddels staat ook het voortbestaan van de Amsterdamse vestiging op losse schroeven en ligt verplaatsing naar Zoeterwoude voor de hand. Hetgeen het bruisende karakter van de economie in de Leidse regio alleen maar ten goede kan komen. Foto's Jan Holvast/Wim Dijkman en archief LD Leiden is geen textielstad meer. In de jaren zeventig is het ene na het andere bedrijf verdwenen. Zo ook de Leidsche Wolspinnerij nv 'Neveda Wol'. De breifabriek ver trok in 1981 naar Veenendaal. In deze gemeente en in het Belgische Lokeren werd Neveda na een reorganisatie geconcentreerd. Een reorganisatie die nodig bleek om het bedrijf voor de ondergang te behoeden. Het fabriekspand aan de Zoeterwoudseweg werd later omgebouwd tot hoofdkan toor van zeepfabriek Sanders (zie elders op deze pagina). -tSwv Geruime tijd lag het industrie terrein Jagtlust in Sassenheim braak. De gemeente plaatste daarom grote gele borden langs de snelweg Amsterdam-Den Haag waarop bedrijfsgrond te koop werd aangeboden. Belangstel lenden voor bedrijfsvestiging werden opgeroepen de gemeente Sassenheim te bellen. Inmiddels wordt voor verschillende bedrijven op het terrein gebouwd.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 29