Gemeente kan winkelcentrum maken of breken Hols had in Valkenburg geen groeimogelijkheden Renovo Film slaat met succes nieuwe wegen in Parkeerruimte en goede ontsluiting onontbeerlijk Fabrikant hondevoer nu in Lelystad Uniek bedrijf in Katwijk DINSDAG 11 MAART 1986 BEDRIJVEN PAGINA 25 De winkeliers van dfe Leidse Haar lemmerstraat en omgeving hebben de afgelopen tien jaar een wat het parkeren betreft flinke tegenslag moeten incasseren. Als gevolg van het beleid van het stadsbestuur werd de binnenstad welhaast onbe reikbaar voor publiek dat met de auto winkelt. De plaatselijke over heid had weinig oog voor de wensen van winkeliers. De aandacht ging vooral uit naar stadsvernieuwing. Er zijn schattingen dat de Sleutel stad als gevolg van die ontwikke ling zo'n 50.000 consumenten mis loopt die hun heil elders hebben ge zocht. Parkeren Parkeerruimte, Jiet liefst gratis. Bijna alle winkeliers hebben dat bovenaan hun verlanglijstje staan. Het maakt niet uit waar een winkelcentrum staat, als er maar plaats is voor de auto. Het kan dan desnoods midden in een polder staan. Dat is een mening die veel middenstan ders er op na houden. Toch is het niet het eerste verlangen van de klanten, zo blijkt uit wetenschappelijke studie. Pu bliek geeft de voorrang aan een prettige koopomgeving waar alle branches zijn vertegenwoordigd. In steden moet in de regel worden be taald voor parkeren. In kleinere plaatsen waar 'nieuwe' winkelcentra tot stand zijn gekomen kost dat meestal niets. De huurders van 'Winkelhof in Leiderdorp hebben zich vanaf het begin fel verzet tegen betaald parkeren in de grote gara ge onder het centrum. Dat is nu twee uur gratis. Maar het winkelcentrum 'Aarhof ziet betaald parkeren niet als een groot probleem. Er wordt daarover niet door iedereen geklaagd omdat het ook een re gulerende functie heeft: betalen voor komt lang parkeren. Met uitzondering van Leiden kunnen Leidsenhage, Winkelhof, Lisse-centrum en Alphen-centrum pronken met een riante parkeeraccommodatie. Er zijn tal van plannen om dat euvel in Leiden te verhelpen. De winkeliers van de Sleutel stad proberen de klemtoon ook meer te leggen op het recreatief winkelen; op het gezellig wandelen en tegelijkertijd bood schappen doen in een stad met een oud en goed uitziend centrum. De (wegge bleven) klant wordt eenjiieuwe kennis making met Leiden geboden. En dan lukt ook, er zit weer groei in. Het is voor veel consumenten minder belangrijk waar de auto staat. Die hoeft niet per se om de hoek te staan. De algemene ervaring van winkeliers is trouwens dat vooral mensen die naar de grote supermarkten gaan hun auto voor, maar liever nog in de zaak willen stallen. Wie uit is op kleding, schoeisel of duurdere verbruiksgoederen, neemt gemakkelijker de benenwagen. Hoewel gemeenten invloed op het winkelgebeuren hebben, floreert een winkelcentrum pas echt als er 'grote jon gens' zijn. Zaken als onder meer Hema, C A, V D en Blokker zijn zeer ge wild. Van die 'trekkers' gaat een gewel dige impuls uit waarvan de meeste win kels profiteren. De twee genoemde grote confectiebedrijven kruipen niet zomaar in een winkelcentrum. Meestal pas als er zo'n 70.000 consumenten in de directe omgeving van een winkelcentrum wo nen, besluiten zij er een vestiging te ope- Trekkers De centra die niet of nauwelijks over die klantenlokkers beschikken, doen ver woede pogingen ze te krijgen. Zo is Lis- se bijvoorbeeld al heel lang bezig een De aangeboden winkelruimte wordt ver huurd of verkocht aan de aan de meest biedende en gezien de samenstelling van het winkelassortiment in de Haar lemmerstraat zijn dat schoenwinkels en kledingzaken. Dat werkt een eenzijdig bestand in de hand. alhoewel alle bran ches in de omgeving van de lange straat zijn vertegenwoordigd In de drie overdekte winkelcentra zijn alle winkeliers ook lid van de winke liersvereniging. Dat is contractueel vast gelegd. Dat kan alleen maar als er sprake is van slechts een verhuurder. Vrijwel al le verenigingen hebben per jaar één tot twee ton beschikbaar voor de promotie van het winkelgebeuren. In Lisse en Lei den is iets meer dan de helft van de win keliers lid. Dat steekt natuurlek. Een koopcentrum wordt zo goed mogelijk aangeprezen bij de consument door middel van advertenties en acties, maar de kosten daarvan worden door lang niet alle profijttrekkers gedragen. Lisse ervaart dat als een gegeven, terwijl in Leiden plannen op stapel staan een ca deaubon uit te geven die alleen kan wor den aangeboden bij winkels die lid zijn van de vereniging. Artiesten Uit de promotiepot worden ook de vele acties betaald. Artiesten hebben in Lei den, Leidsenhage, Aarhof en Winkelhof afgedaan. Bekende zangers en zangeres sen trekken wel meer mensen, maar die kopen niet meer dan normaal. Boven dien komen veel mepsen moeilijk meer uit hun stoel of bed voor artiesten die om het uur op elk televisienet te zien zijn. Alleen Lisse zet geregeld artiesten in. Dat gebeurt nogal eens op zaterdag middag. Dat is een moment waarvan an dere winkeliers zeggen dat je dan juist niets moet doen omdat de winkels dan toch vol zijn. Op zaterdagmiddagen en op koop avonden zijn alle winkelcentra tjokvol. Het is zelfs zoeken naar en wachten op een parkeerplaats. Winkeliers beijveren zich om op zaterdag het publiek meer te spreiden. Dat gebeurt dan bijvoorbeeld door acties in de ochtenduren. In de zo mermaanden, met uitzondering van juli, is er in Leidsenhage de ontbijtshow. Honderd mensen worden gevraagd aan te zitten en te genieten van het eten en het showprogramma dat door een be kende persoonlijkheid wordt gebracht. In Alphen poogt men met 'krieken' meer mensen op zaterdagochtend naar het centrum te krijgen. De vroegkomers kunnen profiteren van een speciale kor ting. Voor alle centra geldt dat er grote lote rijen en bonnenacties zijn met meestal een auto als grote hoofdprijs. Het pu bliek stelt eisen. Alle winkeliers stellen vast dat het publiek zich niet in de ma ling laat nemen. Een actie om bijvoor beeld met flinke korting artikelen van slechte kwaliteit te slijten, is gedoemd te mislukken. De consument weet van wanten en laat zich niet langer massaal of individueel bedotten. De ervaring van winkeliers is dat mensen de weg naar de consumentenorganisaties en de rechter goed weten te vinden. En geen van hen staat te trappelen om in een televisiepro gramma van Frits Bom te figureren. Ten behoeve van dit verhaal zijn inter views gehouden met vertegenwoordigers van winkeliersverenigingen van vijf wille keurig gekozen winkelcentra in de regio Lei den. De gegevens zijn ontleend aan gesprekken met T.A. Tibboel, voorzitter van de Onderne mersvereniging Alverha (Lisse-centrum): F. Sluyters, voorzitter van de afdeling promo tie van de Vereniging Winkelcentrum Leid senhage (Leidschendam); J.H.W. Heisen, be stuurslid van de Belangenvereniging Aarhof (Alphen aan den Rijn); L.H. Palm, voorzitter van de Vereniging en Promotie Haarlemmer straat en omgeving (Leiden) en T. Janssen, voormalig secretaris nu bestuurslid van de Stichting Winkelcentrum Winkelhof (Leider dorp). Als de laatste schakel in de weinig florerende filmindustrie heeft het Katwijkse bedrijf Renovo het de afgelopen jaren niet makkelijk ge had. Het teruglopende bioscoop bezoek en de daarmee gepaard gaande recessie bij producenten en toeleveringsbedrijven dwongen deze 'filmkliniek', die is gespeciali seerd in het behoud en het onder houd van filmmateriaal, nieuwe wegen in te slaan. Renovo Film, dat enkele jaren gele den verhuisde uit de Haagse binnen stad om zich te vestigen op het indus trieterrein 't Heen van de kustplaats, is daar op verschillende manieren in ge slaagd. Het zocht aansluiting bij de in populariteit toenemende videomarkt, zette een eigen distributie-apparaat op en breidde de vervoersafdeling uit tot een zelfstandige poot van het bedrijf. Ook werd een bedrijfspand aange kocht voor de opslag van de collecties van grote filmverhuurbedrijven. Verbreding "Met die verbreding van ons pakket hebben we het aantal personeelsleden gelijk kunnen houden", vertelt alge meen leider H.J. Baden van Renovo. "We zijn weliswaar een betrekkelijk klein bedrijf, maar iedere arbeidsplaats telt toch". Bij Renovo Film werken acht mensen. In de omvang van het bedrijf zit met een ook de kracht van Renovo, meent Baden. "We richten ons met deze ne ven-activiteiten op het werk dat de gro te ondernemingen laten liggen", zegt hij. Als voorbeeld noemt Baden het voor bedrijven en particulieren over zetten van films en dia's op videoban den, waarmee onlangs is begonnen, en het dupliceren van videomateriaal. "Voor. de meeste concurrenten is dat alleen interessant bij enorme hoeveel heden, maar wij pakken alles aan". Met het eigen distributie-apparaat verspreidt Renovo verder ook film- en videomateriaal, waarbij de Rijks Voor lichtingsdienst voorlopig de belang rijkste klant van het bedrijf is. De expeditie-poot van het bedrijf, waar voor een afzonderlijke bv is opgericht, is gespecialiseerd in het vervoer van kwetsbare materialen als muziekin strumenten, grammofoonplaten en vi deo- en filmmateriaal. Baden: "Kort om, pakjes die voor de klant heilig ?yn en die niet worden toevertrouwd aan de grote transportbedrijven. Daar is nu eenmaal niet te ontkomen aan wat gooi en smijtwerk". Enige Het beschermen en renoveren van filmmateriaal blijft overigens de be langrijkste bezigheid van Renovo. Het bedrijf heeft daarvoor een eigen me thode en eigen apparatuur ontwikkeld en is in ons land de enige die zich met dit specialisme bezighoudt. Nieuwe films die in de roulatie komen worden bij Renovo voorzien van een bescher mende laklaag en de beeldkwaliteit van oude films wordt met verschillen de technieken verbeterd. De belangrijkste opdrachtgevers van Renovo zijn grote filmverhuurbedrij- de beeldkwaliteit neemt weer toe". (foto Wim Dijkman) ven, omroepen en maatschappijen die zich wereldwijd bezighouden met de verspreiding van televisiemateriaal. "De landelijke omroepverenigingen, en ook wel de Belgische BRT, komen vooral bij ons met de hoofdfilms die op het scherm worden gebracht", vertelt Baden. "Vooral de laatste tijd weten ze ons te vinden omdat de behoefte aan een goede beeldkwaliteit weer toe neemt". Kwaliteit Dat merkt Baden de afgelopen maan den ook aan de toenemende stroom op drachten uit de filmindustrie. "Ook daar wordt nu ingezien dat het publiek alleen door het bieden van kwaliteit naar de theaters terugkomt. Voor ons bedrijf is dat een goede ontwikkeling". Het streven naar kwaliteit betekent volgens Baden ook dat de film de ko mende jaren weer terrein zal gaan win nen op de video. "Film is, wanneer het goed wordt onderhouden, een produkt dat oneindig lang meegaat. Met video materiaal is men lang zover nog niet". DICK VAN DER PLAS door Henk van der Post De meeste Valkenburgers klinkt de naam 'Hols' waarschijnlijk nog zeer bekend in de oren. Tot 1972 was dit bedrijf, dat hondevoer maakt, gevestigd in de Hoofd straat in het Rijndorp. Een bedrijf dat aan ruim 100 streekgenoten werk verschafte. Rond 1950 kwam Hols naar Valkenburg. Twee jaar eerder was het bedrijf in Den Haag met de produktie van het honde- voedsel begonnen. Begin van de jaren zeventig besloot de directie naar een andere vestigings plaats om te zien. In Valkenburg was de mogelijkheid om te groeien uitge sloten. Links en rechts was het bedrijf ingesloten door andere bedrijven en aan de achterkant liep de Rijn. "En we wilden graag veel meer ruimte hebben, vooral ook omdat we in Valkenburg een pand hadden, bestaande uit drie etages. Vooral dat boven elkaar werken, was verrekte lastig", herinnert commercieel directeur J. Nordsiek van het inmiddels sterk gegroeide bedrijf zich uit die periode. In de omgeving van Valkenburg bleek op dat moment weinig ruimte beschikbaar voor het bedrijf. "De ge meente Katwijk kon ons bijvoorbeeld maar 10.000 vierkante meter bieden. Dat was wel veel meer dan we aan ruimte in Valkenburg hadden, maar we wilden meer. We moesten de moge lijkheid hebben om verder te kunnen groeien als dat noodzakelijk was. Dat kon beslist niet in Katwijk", zegt alge meen directeur J. Berghuis. Aanvankelijk keek de directie in Noord-Brabant en Limburg rond. Zo werden de mogelijkheden bekeken van vestiging in Weert of Vught. Ook daar werd niets naar de zin van dé be drijfsleiding gevonden. Naverloop van enige tijd kwam Lelystad in het vizier van het Valkenburgse bedrijf. Centraal "Al snel bleek dat we in die gemeente, die toen nog maar 5.000 inwoners had en nu is gegroeid naar 56.000 ingezete nen, prima kansen hadden. Lelystad is lekker centraal gelegen en heeft uitste kende verbindingen met de rest van het land. Voor ons was er wat dat be treft geen enkele twijfel meer. De pol dergemeente werd het", vertelt Nord siek. Slechts 20 werknemers van het bedrijf verhuisden mee naar Lelystad. De overige arbeidskrachten zochten een andere baan en bleven in de Rand stad. De leiding van het bedrijf heeft geen moment spijt gehad van de keus voor de plaats in de voormalige voormalige Zuiderzee. Berghuis: "We hebben een prima ruimte van 17.000 vierkante me ter tot onze beschikking en als we wil len kunnen we uitbreiden". Ook wat de produktie betreft is er veel gebeurd de afgelopen jaren. Met nog maar 50 medewerkers wordt op dit moment drie keer zoveel mèer honde voer geproduceerd dan in de Valken burgse tijd. Dat is vooral te danken aan de ver doorgevoerde automatisering in het bedrijf. In Valkenburg werd het be reiden van het deeg en het transport naar de bakovens nog met mankracht gedaan. Nu is dat overgenomen door machines. Dat is niet in enkele jaren Algemeen directeur J. Berghuis van Hols: "Geen moment spijt van de overplaatsing naar Lelystad'. (foto Wierd Massink) gebeurd. Vanaf 1972 tot aan vandaag is het bedrijf bezig met die automatise ring. Door het bedrijf is daar ongeveer 'zeven miljoen gulden in geïnvesteerd. Techniek Opk in de verpakkingsafdeling van het bedrijf is veel veranderd. Stonden in Valkenburg dagelijks rond de 25 da mes het hondenvoer te verpakken, in Lelystad is ook dat werk overgenomen door de techniek. "Een machine pakt nu 50 doosjes hondenvoer per minuut in. Daar komen nu geen dames meer aan te pas". Na al die tijd zijn de banden met het 'westen' nog niet geheel doorgesneden. Het tranpsportbedrijf Tukker uit Lisse, verzorgd sinds een jaar of zes het ver voer van het hondevoer door geheel Nederland. Tukker heeft dagelijks rond de zes vrachtauto's op de weg om het produkt bij de grootwinkelbedrij ven en de grossiers af te leveren. KEES VAN KUILENBURG winkel van C A in het centrum te krij gen. Maar ook een toch niet onaanzien lijk winkelgebied als Haarlemmerstraat en omgeving is blij met de komt van C A naar de lange winkelstraat. De wens er een paar publiekstrekkers bij te krijgen leeft ook in 'Winkelhof dat in een moeilijke tijd tot stand is geko men. In de loop van 1980 is het gebouw geopend. De winkeliers hebben het ge durende de economische malaise heel moeilijk gehad. De lasten zijn hoog (bé- waking, verwarming, e.d.) terwijl er ei genlijk, ook nu nog, te weinig consu menten komen. Dat heeft enerzijds te maken met het feit dat Winkelhof een aantal specialistische zaken, een viswin kel bijvoorbeeld, moet ontberen en an derzijds dat Leiderdorp met zijn ruim 20.000 inwoners als voedingsbodem ge woon te klein is. De winkeliers zelf hopen dat de twee de fase van Winkelhof snel gestalte krijgt. Op korte termijn wordt er in de directe omgeving ook een hoge zuil ge bouwd om de aanwezigheid van Winkel hof nadrukkelijk aan te geven want het is vanaf de weg moeilijk te herkennen. De verwachting is dat er meer leven in het winkelcentrum komt zodra de meu belboulevard is geopend. Er zijn plan nen om de beide centra samen te gaan promoten. Successtory Neerlands grootste winkelcentrum Leidsenhage lijkt ee.n niet aflatende suc cesstory. Alles zit erop en eraan: uitge breid assortiment, goede beveiliging, ge deeltelijk overdekt en parkeerruimte te over. Veiligheid is daar, overigens net als in Winkelhof, een hoog en duur goed. Kopers moeten een veilig gevoel heb ben en dat wordt bereikt door herkenba re bewakers of in ieder geval door de kennis dat er, hoewel niet aan hun uiter lijk herkenbaar, rechercheur rondlopen. Zij kunnen snel optreden als bijvoor beeld grote groepen jongeren samen scholen en hél publiek terroriseren. Dat kan een koopavond kapot maken. Bovendien kunnen bewakers bijvoor beeld verslaafden in de gaten houden die 'moeten' stelen om aan hun dagelijks portie dope te komen. Meestal zijn dat dezelfde mensen en die zijn dan ook al gauw bekend. De genoemde overdekte centra zijn natuurlijk eenvoudiger con troleerbaar dan een gebied als Haarlem merstraat en omgeving of het centrum van Lisse. In Leidsenhage bestaat daarenboven een goede samenwerking met de politie. Het bureau in Leidschendam heeft veel cellen en aangehouden mensen worden niet direct vrijgelaten. Op die manier wordt voorkomen dat een verdachte van diefstal een half uur later weer voor de benadeelde winkelier staat. Verdachten worden vaak 24 of 48 uur vastgezet. Van daar dat junkies Leidsenhage mijden en hun werkterrein hebben verlegd naar winkelcentra in steden waar ze niet zo lang hoeven vast te zitten. De Aarhof in Alphen heeft weinig last van junkies, evenals Lisse-centrum. De veiligheid is goed. Dat houdt waar schijnlijk verband met het feit dat het om plattelandsgemeenten gaat waar de mensen toch anders zijn dan die in de steden of de dorpen die tussen de grote steden liggen, ingeklemd zoals Leidsen hage. Haarlemmerstraat en omgeving heeft het wat dat betreft eigenlijk het moeilijkste, ook al omdat het in de kern van een grote stad ligt en omdat het van de vijf genoemde centra de meeste win kels telt. Maar tot excessen leidt dat niet. Eenzijdig Het overdekt zijn van het winkelgebeu ren heeft uiteraard voordelen. Als er wat dat betreft in Leidsenhage een wensje zou leven, dan is dat voor en aantal win keliers dat een volledige in plaats van eer? gedeeltelijke overkapping. Maar zo'n overkapping beperkt ook mogelijk heden. Het is in de vaak niet erg brede wandelgangen niet mogelijk naar buiten te treden. Bij voorstellingen van arties ten raken de paden snel verstopt. De Haarlemmerstraat en het centrum van Lisse lenen zich prima voor markten waarbij de winkeliers hun waren voor de deur uitstallen. De branchesamenstelling in Leidsen hage, Aarhof en Winkelhof is stabiel. De oorzaak daarvan is dat die complexen elk door één exploitant worden beheerd. Die houdt in het oog dat 'zijn' centrum een volledig en uitgebreid assortiment biedt. In het centrum van Lisse, maar vooral in de Haarlemmerstraat zijn be paalde branches oververtegenwoordigd. Gemeentebesturen hebben veel invloed op het reilen en zeilen van winkelcentra. Tot op zekere hoogte kunnen ze het winkelgebeuren maken en breken. Maken door er op kosten van de gemeenscnap bijvoorbeeld grote parkeerterreinen aan te leggen waarop het koopgrage publiek, het liefst gratis, de auto kwijt kan. Maken ook door het koopcentrum als zodanig duidelijk herkenbaar te maken of door sier bestrating aan te leggen. Maar breken kunnen gemeentebesturen winkelcentra eveneens door het van de buitenwereld af te sluiten, bijvoorbeeld door het handhaven van een ingewikkelde wirwar van wegen en een gebrek aan parkeerplaatsen. Dit verhaal schetst de problemen van een aantal winkelconcentraties. Parkeren vlak voor, maar liefst in de winkel als het om boodschappen gaat die worden gehaald bij grote kruidenierszaken. (toto wnn Dijkman»

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 25