De Nutsspaarbank in Leiden een ondernemende bank Rijiandse Kamer van Koophandel thans meer dan ooit baanbrekend voor het bedrijfsleven. TTT! 93 im nii i; Sot OTOTOTOTOTf' O» Bi Dit verhaal gaat over Rijnland, de belangenbehartiging van het Rijnlandse regionale bedrijfsleven, de registratie van Rijnlandse bedrijven, de ordening van het Rijnlands economisch verkeer, de voorlichting aan Rijnlandse bedrijven en de structurele verbetering van de Rijnlandse economie. Met andere woorden: de Rijnlandse Kamer van Koophandel, wettelijk verankerd als steunpunt en denktank van en voor het regionale bedrijfsleven. Regionaal voorlichtings- en informatiecentrum Erquele Regionale Bedrijfsontwikkeling, de leden van de Kamer, de organisaties van het bedrijfsleven en gesprekken met individuele ondernemers worden onderzoeksresultaten aan de dagelijkse praktijk getoetst. Dat laatste stelt de Kamer in staat praktisch en op uitvoering gerichte aanbevelingen en ideeën te formuleren. Het onderzoek- en advieswerk van de Kamer krijgt daarmee het industrieterrein Grote Polder e o. is inmiddels een deel van die ontwikkeling Wat kan en doet de Rijnlandse Kamer? Tienduizenden malen per jaar worden ondernemers telefonisch en aan de balie geïnformeerd en van advies gediend. Het zijn de mensen van de afdelingen Handelsregister, Vestigingswet, Financiën. Handel- en Exportvoorlichting die deze dagelijkse en constante service aan het bedrijfsleven voor hun rekening nemen Naast deze dagelijkse dienstverlening en registratie voert de Kamer, uitgaande van de basisdoelstelling: verbeter de regionale economie blijvend en structureel, systematisch onderzoek uit naar alle facetten van de regionale economie Wettelijk daartoe gehouden wordt daarover gepubliceerd en geadviseerd aan overheden. Opererend als steunpunt en denktank van de regionale economie verzorgt de Rijnlandse Kamer voorlichting, dienstverlening en advisering naar Rijnlandse snit. Veelzijdige regio De kracht van de Rijnlandse regio ligt zowel in de centrale ligging binnen de randstad als in haar grote economische verscheidenheid Met het bloembollencomplex, de land- en tuinbouw, de visserij, industrie, handel, kantoren, het toerisme en het naburige Schiphol heeft Rijnland uiteraard al enorm veel te bieden. Maar het consolideren en uitbouwen van een unieke positie en het uitbuifen van nog niet ontwikkelde potenties is minstens zo belangrijk. De Kamer van Koophandel ziet het als haar taak zeer actief aan het ontwikkelen daarvan bij te dragen. In de laatste jaren is in het economisch beleid immers steeds meer het accent komen te liggen op de regio. Die moet haar eigen mogelijkheden zien uit te buiten. Om als Kamer ten behoeve van het regionale bedrijfsleven een effectieve bijdrage te leveren aan de structurele verbetering van de Rijnlandse economie moeten voorlichting advisering en ideeën worden toegesneden op Rijnland. De Kamer valt bij het analyseren en onderzoeken van de regionale economie veelvuldig terug op het regionale bedrijfsleven. Via de jaarlijkse Drs. A. Berkhout, secretaris kamer van koophandel en fabrieken voor Rijnland tevens een zelfde noodzakelijke verscheidenheid als de regionale economie Activiteiten van de Kamer Een structurele verbetering van de regionale economie vergt een visie op langere termijn In de loop van de jaren 70 startte de Rijnlandse Kamer daarom met economisch structuuronderzoek waarin systematisch de regio werd doorgelicht. - Op grond van onderzoek adviseerde de Rijiandse Kamer een decennium geleden kantorenontwikkeling rond het station in Leiden. In samenhang hiermee werd ook de aanleg van de Schiphollijn vurig bepleit. Dit pleidooi wordt nu weerspiegeld door de voorspoedige kantorenontwikkeling met de vestiging van een aantal toonaangevende bedrijven. Geheel in die lijn heeft de Rijnlandse Kamer zich ook daadwerkelijk ingespannen om het World Flower Trade Center naar Leiden te halen. - De Kamer kwam, wederom ondersteund door onderzoek, tot de overtuiging dat de aanleg van Rijksweg 11 als oost-west-verbinding voor nagenoeg de gehele regio noodzakelijk was - Uit een onderzoek naar de economische ontwikkeling van de as Leiden-Alphen aan den Rijn werd een nota gepubliceerd, waaruit bleek dat aansluitend op de bestaande ruimtelijk-economische structuur langs de Oude Rijn goede ontwikkelingsmogelijkheden lagen. Met - Een volledig ander lacet van de regionale economie betreft de winkelvoorzieningen. Op initiatief van de Rijnlandse Kamer is regionaal distributie-planologisch onderzoek uitgevoerd waarbij de gehele Rijnlandse voorzieningenstructuur in kaart is gebracht - Voor de Rijnlandse "hoofdstad" Leiden werd door de Kamer in samenwerking met de Stichting Leidse Binnenstad een termijnvisie opgesteld hoe de Leidse binnenstad zich economisch zou kunnen ontwikkelen. - Technologische vernieuwing vergt samenwerking tussen wetenschap en bedrijfsleven. De noodzaak tot die samenwerking heeft ertoe geleid dat de Rijnlandse Kamer bij herhaling heeft gepleit voor kennistransfer tussen de universiteit en het regionale bedrijfsleven Mede dankzij de inspanningen van de Kamer is het Transferpunt van de Rijksuniversiteit Leiden inmiddels een feit. - Gebruik makend van de magneetwerking van de Rijksuniversiteit kan, door aan de universiteit verwante bedrijven, de mogelijkheid benut worden zich te vestigen op een terrein vlak naast een aantal belangrijke laboratoria. De eerste biotechnische bedrijven hebben zich recentelijk in de Sleutelstad gevestigd. - In dezelfde filosofie initieerde de Kamer het ABC, het Academisch Bedrijven Centrum. Indezeopzet wordt (startende) bedrijven een tijdelijke laboratoriumruimte geboden om een nieuw of verbeterd produkl te ontwikkelen ol een produktiemethode te verbeteren. Door de locatie van het ABC op het terrein van de universiteit hebben bedrijven de meest optimale toegang tot wetenschappelijke ervaringen en kennis. - Vernieuwing, ook in de vorm van nieuwe ondernemingen, is structuurverbeterend. Aan de advisering en dienstverlening, sinds jaar en dag een eerstelijnszorg van de Rijnlandse Kamer, werd recentelijk een nieuwe dimensie toegevoegd. In samenwerking me het VNO kunnen startende ondernemers in hel kader van de actie "word je eigen werkgever" een beroep doen op deskundige oud-ondernemers. - Ook gericht op starters was de regionale Startersmanifeslatie die op een "startersboot" gedurende drie dagen plaatsvond. De boot die Alphen, Leiden en Lisse als ligplaats koos, trok circa 500 bezoekers. - In het streven de relatie tussen onderwiis en bedrijfsleven te verbeteren heeft de Kamer begin maart een driedaagse Beroepenmanifestatie in de Groenoordhallen georganiseerd. Onder het motto "Een goed beroep is 't halve werk!1 heeft het beroepsonderwijs in de gehele regio van de Kamer zich gepresenteerd in vier sectoren: agrarisch onderwijs; technisch onderwijs; dienstverlenings- en gezondheidszorgonderwijs; en handels- en administratief onderwijs - Om een dreigend tekort aan mensen in de uitvoerende informaticaberoepen te voorkomen heeft de Kamer meegewerkt aan het zogenaamde Instroomproject Schoolverlaters Informatiseringsberoepen. Door middel van stages krijgen schoolverlaters en jeugdige werklozen een praktische training in de opleiding tot assistent-microcomputer of applicatieprogrammeur. - De Kamer is bli|vend actief op het gebied van onderzoek. Onderzoek dat momenteel in uitvoering is betreft onder meer kansrijke activiteiten, toerisme, het Alphense Centrum, infrastructuur en de economische versterking van kleine gemeenten. -. Nadrukkelijke steun van de Kamer is er voor het vestigen van een Informatica-Universiteit in Leiden. - Ter bevordering van de export zal op korte termijn de Exportsociëteit Rijnland worden opgericht. De bedoeling is het periodiek bij elkaar komen van ondernemers, waarbij deskundige sprekers voor exporteurs belangrijke onderwerpen zullen behandelen. Dienstverlening aan het bedrijfsleven De dagelijkse dienstverlening van de Rijnlandse Kamer speelt zich af op veterlei terreinen. Wettelijke registratie door en informatieverlening uit het Handelsregister, vergunningenuitgifte, informatie over im- en export, verstrekking van exportdocumenten begeleiding bij export, handelsbemiddeling, begeleiding en advisering bij problemen over ruimtelijke ordening, bestemmingsplannen, milieu, energie, verkeer en vervoer, voorlichting etc. Zo acteert de Rijnlandse Kamer als wegwijzer voor het regionale bedrijfsleven. De werkzaamheden van de Rijnlandse Kamer hebben zich de afgelopen jaren uitgebreid en zullen dat in de toekomst nog verder doen. De uitbreiding zal volledig in het teken staan van een betere belangenbehartiging en van een verdergaande dienstverlening aan het Rijnlandse bedrijfsleven De dagelijkse en sterk bedrijfsgerichte activiteiten zullen worden uitgebreid, niet in de laatste plaats door een stuk automatisering en gebruikmaking van moderne communicatiemiddelen en informatiedragers. Een goed voorbeeld van de service is het Holland Trade System. Binnen 24 uur levert dit systeem de aangesloten bedrijven de specifiek op hun bedrijf gerichte handelsaanvraag uit het buitenland. Sinds enige ti|d beschikt de Kamer over een Distributie-planologisch Informatie Systeem waarin alle in Rijnland gevestigde winkels zijn geregistreerd. Naast onderzoekstoepassingen en beleidsadvisering kan deze informatie van groot belang zijn bij markt- of vestigingsplaatsonderzoek. In samenwerking met het Transferpunt van de Rijksuniversiteit Leiden werkt de Kamer aan een proefproject "Kennisprofielen". Enerzijds wordt het aanbod van kennis en deskundigheid geïnventariseerd en anderzijds wordt de vraag naar kennis van het bedrijfsleven in kaart gebracht. Door middel van codering worden vervolgens door de computer vraag en aanbod lol elkaar gebracht. IM-EX staat voor het import-export informatie systeem dat in de loop van 1986 voor het bedrijfsleven bij de Kamer ter beschikking komt. Het doel is snel en doelgericht uitgebreide actuele im- en exportinformatie te kunnen geven. Sinds geruime tijd is bij de Kamer Viditel beschikbaar ten behoeve van bedrijven. Naast informatie ten behoeve vari startende ondernemers is sinds kort een volledig overzicht te geven van alle subsidies en kredieten ten behoeve van het bedrijfsleven Een derde vorm van serviceverlening aan bedrijven via de Viditel-apparatuur is een rechtstreekse aansluiting op de bibliotheek van de Exportbevorderings- en Voorlichtingsdienst EVD. Alle daar aanwezige informatie is daarmede direct toegankelijk. Zo wordt met behulp van nieuwe (communicatie-)technieken de dienstverlening van de Kamer aan het bedrijfsleven steeds verder verbeterd. De heer J. Goedegebuuren, Districtsdirecteur Leiden-Zuid, Districtskantoor Doezastraat 35/37, Leiden Het (nieuwe) Districtskantoor aan de Oude Rijn 56 te Leiden. De Nutsspaarbank in Leiden is sinds 15 jaar verbonden met de Nutsspaarbank te 's-Gravenhage: een zelfstandige bank met zo'n 80 eigen vestigingen in het woon-werkgebied van Den Haag. Dit gebied omvat verder Scheveningen, Rijswijk, Voorburg en Zoetermeer. Hier wonen ruim 900.000 mensen, waarvan rond een kwart zaken doet met de Nutsspaarbank. Als bank met de S is de Nutsspaarbank tevens lid van de Nederlandse en internationale organisatie van spaarbanken. Een gemeenschappelijk kenmerk is de sterke maatschappelijke en regionale betrokkenheid, waardoor een Spaarbank, Savingsbank. Sparkasse of Caisse d'Epargne zich plaatselijk altijd weet te onderscheiden. Alleen al in Nederland hebben de spaarbanken ruim 1000 kantoren. Van goede kom-af De Nutsspaarbank werd in 1818 epgericht als typische spaarinstelling voor de plaatselijke bevolking. Met de tijden veranderden ook de sociaal-economische omstandigheden en de behoeften van de mensen. Daardoor kon de bank zich ontwikkelen tot een modern retailbedrijt. met een volledig dienstenpakket voor particulieren, op het gebied van kas- en betalingsverkeer, sparen en beleggen, kredietmogelijkheden en verzekeringen. Vooral de laatste vijf jaar heeft de bank, steunend op een solide financiële positie, een sterke groei doorgemaakt. Daarbij heeft zij in eerste instantie haar traditionele marktaandelen vergroot. Het totaal aan toevertrouwde middelen steeg de afgelopen 5 jaar van 2.5 miljard tot boven de f 3 miljard. Het uitstaande bedrag aan hypotheken steeg in die periode met 25% Het eigen vermogen hield gelijke tred met de groei van het balanstotaal met ruim 10% van de totale verplichtingen is de solvabiliteit van de Nutsspaarbank dubbel zo groot als het gemiddelde van de handelsbanken Deze voorspoedige ontwikkeling werd mede mogelijk gemaakt door een vroegtijdige en vergaande automatisering van de bedrijfsprofcessen. Zo zijn alle kantoren voor hun balietransacties on-line verbonden met de centrale computer in Den Haag. Daardoor kunnen kasmutaties en overboekingen direct en terplekke worden verwerkt en behoeft binnen het werkgebied nooit voor een "fiat" te worden gebeld. Oat voorkomt wachttijden aan de balie. De Nulsspaarbank is ook de eerste bank in Nederland, die - inmiddels 16 - geldautomaten met 24-uurs service installeerde. Alweer on-line, zodat misbruik door onbevoegden is uitgesloten. De zakelijke koers Daarnaast is ook de zakelijke diensverlening gekomen. Als eerst spaarbank in Nederland kreeg de Nutsspaarbank in 1984 toestemming van De Nederlandsche Bank om ook bedrijfskredieten te verstrekken. Voor die tijd waren spaarbanken daarvan door de aard van hun bedrijf en hun beleggingen uitgesloten, voor deze koers waren goede redenen. Bedrijfskredieten hebben een grote mate van rente-aanpasbaarheid. Deze is noodzakelijk, omdat renteveranderingen op de geld- en kapitaalmarkt direct doorwerken op de rente over toevertrouwde middelen (spaargelden). Als voornaamste bron van inkomsten wil de bank haar "marge", het verschil tussen debet- en creditrente, zo stabiel mogelijk houden. Verder onderhoudt de bank sinds jaar en dag veel contacten met de plaatselijke overheid, bedrijven en instellingen Het lag voor de hand. dal getracht moest worden ook deze cliëntgroep volledig dus ook in kredietbehoeften - van dienst te kunnen zijn. En tenslotte zijn zakelijke en privé belangen vaak nauw met elkaar verbonden zodat service in beide richtingen eigenlijk vanzelfsprekend is. Mevr. N. Edens, zakelijk adviseuse Profilering als zakenbank Bij de benadering van de zakelijke markt is de bank selectief te werk gegaan, uitgaande van reeds beslaande contacten. De uitbreiding van de zakelijke activiteiten wordt vooral gericht op het midden- en kleinbedrijf, de non-profit instellingen en vrije beroepsbeoefenaars, zoals accountants, notarissen en artsen. Als regionale bank is de Nutsspaarbank nauw betrokken bij de sociaal economische ontwikkelingen binnen haar werkgebied. Zo beschikt zij over een groot aantal ingangen bij instanties, waar een beginnende onderneming mee Ie maken krijgt. Het is de bank opgevallen, dat ondernemers veel behoefte hebben aan panklare intormatie en het weten van de juiste weg. Daarin ziet de bank dan ook een duidelijke taak voor zich weggelegd Een zaak van wederzijds vertrouwen De adviesfunctie staat bij de bank voorop. Dat is een zaak van vertrouwen: van de ondernemer om de bank te betrekken bij de hele gang van zaken in zijn bedrijf, van de bank om gelden van derden toe te vertrouwen aan de ondernemerskwaliteit van zijn cliënt. Dat vraagt meedenken in het ondernemersplan voor de financiering van debiteuren, voorraden en investeringen op langere termijn. Wel kritisch om een gezonde bedrijfsontwikkeling op korte èn lange termijn te bevorderen. En nu de praktijk De Nutsspaarbank in Leiden pakt de zakelijke dienstverlening als volgt aan, In de Leidse regio (Leiden, Leiderdorp. Voorschoten, Oegstgeest, Hazerswoude) liggen 15 kantoren van de bank. Deze worden geleid vanuit twee districtskantoren het ene gelegen aan de Oude Rijn 56 in Leiden, het andere aan de Doezastraat 35/37, eveneens in Leiden. De beide districtsdirecteuren werken met een grote mate van zelfstandigheid. De bank kent namelijk korte beslissingsli|nen om zaken snel en efficiënt te kunnen regelen. Dat versterkt ook de persoonlijke band tussen de cliënt en zijn adviseur, die weet waar hij of zij over praat. De zakelijke entree ligt bij de districtskantoren. Daar staat een cliëntenadviseur klaar om niet alleen het De heer M. W. M. Vonk, Districtsdirecteur Leiden-Noord, Districtskantoor Oude Rijn 56. Leiden eerste contact te leggen maar ook de verdere afwerking door de centrale kredietafdeling te begeleiden. Dat bevordert de snelheio. De Nutsspaarbank. oo« wel de "Dicht-bij-huisbank" genoemd, is nu ook "dicht bij de zaak" gekomen 24-Uurs service geldautomaat

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 22