Slavenburg, de bank die ook het vuilere werk wel wilde doen Proces tegen vier verdachte bankiers begint maandag De verdachten Nederlandse huisbaas Baby Doe: 'Wat een belangstelling heren' Achtergrond DINSDAG 11 MAART 1986 PAGINA 15 In Rotterdam begint maandag het proces tegen de vier verdachte bankiers in het zwart geld-schandaal rond de voormalige Slavenburg's Bank. Drie leden van de raad van bestuur en een directeur worden verdacht van het feitelijk leiding geven aan valsheid in geschrifte. Tussen 1977 en 1982 was bij Slavenburg's Bank minstens 170 miljoen zwart geld ondergebracht. Justitie stelt de top van de bank, waarin een van de verdachten nog steeds deel uitmaakt van de raad van bestuur, hiervoor verantwoordelijk. Wat ooit begon als een onschuldig maar dubieus faillissement van een Amsterdam se onroerend goedhandelaar, is in de afgelopen drie jaar uitgegroeid tot een van de grootste strafrechtelijke onderzoeken ooit in Nederland gehouden. Een tot op ministersniveau voorbereide inval, 23 arrestaties, een metershoog dos sier van ruim tweeduizend pagina's en begin volgende week in de slotronde een uniek juridisch gevecht rond de vraag wie bij de bank verantwoordelijk kan worden gesteld voor dg 170 miljoen gulden. sen dienen vervolgens een claim in bij zijn huisbankier Slaven burg, die zich voor dat bedrag ga rant zou hebben gesteld. De rechter beslist dat Slavenburg niet tot betaling verplicht is. Sisser Had de bank wel voor dat be drag over de brug moeten ko men, dan had het voortbestaan van de bank al veel eerder op het spel gestaan. Nu loopt het met een sisser af. Ook andere beken de maar duistere landgenoten zijn bij de bank kind aan huis: de Rotterdamse krottenkoning Fen- nis, die in die tijd ongeveer de helft van de verpauperde wijken in de Maasstad in handen heeft, regelt z'n zaakjes via de familie- bank. De Amsterdamse sexko- ning Joop de V., beter bekend als Vrijdag 18 februari 1983 was een emotionele dag voor het Neder landse bankwezen. Een legertje van 65 politiemensen, gesteund door specialisten van de Fiscale Inlichtingen- en Opsporings dienst, haalt met veel machtsver toon rond vier uur die middag karrevrachten aan administratie weg bij Slavenburg's Bank aan de Coolsingel in Rotterdam, recht tegenover het stadhuis. door Bas Hoppel Een unieke 'bankoverval' die ruim vier weken daarvoor was voorbereid en als een militaire operatie wordt uitgevoerd. On der leiding van twee officieren van justitie en het hoofd van de FIOD marcheren de 65 man de bank binnen, die op dat tijdstip al een uur gesloten is voor het publiek. Op hetzelfde tijdstip worden ook invallen gedaan bij filialen van Slavenburg in Den Éaag en Dordrecht en aan het om de hoek gelegen Rotterdam se Stadhuisplein, 's Avonds wor den er nog bij topmensen van de bank huiszoekingen verricht. Heel televisiekijkend Neder land raakt dank zij de Journaal beelden op de hoogte van wat la ter zal uitgroeien tot het grootste bankschandaal van ons land. Nietsvermoedende bankem ployés worden door de politie ge fouilleerd, hun tassen doorzocht, telefoons worden bezet en bin nenkomende gesprekken door justitiemensen beantwoord. Maandenlang uitzoeken, sorte ren en rubriceren van het buitge maakte materiaal in een speciaal daarvoor gehuurd pand in de buurt van de Coolsingel wijst uit dat op verscheidene van de 80 kantoren van de bank ernstige strafbare feiten zijn gepleegd. Bij de bank wordt tussen de 140 en 170 miljoen gulden aan zwart geld aangetroffen. Geld dat op (geheime nummer-)rekeningen staat, contant in kluizen ligt of is belegd in effecten. De hamvraag is: in hoeverre is de leiding van de bank hiervan op de hoogte en daarvoor strafbaar. In totaal worden in de loop van de daarop volgende maanden 23 bankmensen gearresteerd. Aan vankelijk alleen afdelingschefs en directeuren van filialen, later ook de top zelf. Men maakt el kaar zwart. De leiding zegt van het zwart-geldcircuit bij de bank niets te weten en wijst naar ande ren. Die schuiven de Zwarte Piet op hun beurt weer terug naar de raad van bestuur. De reputatie van de bank is dan inmiddels al verknald. Bankgeheim De slechte publiciteit komt de bank bijzonder slecht uit. Het be drijf is reeds in handen van een keurige Franse bank: de genatio naliseerde Credit Lyonnais. Die kan dan nog niet weten een 'kat in de zak' te hebben gekocht. Slavenburg staat er in die tijd fi nancieel niet best voor. Over het jaar 1982 is een verlies geleden van meer dan f200 mihoen. Het is een 'bankgeheim' in die dagen dat de bank in feite failliet is. Om die reden zouden andere Neder landse banken niet geïnteres seerd zijn in overname van de Rotterdamse familiebank met 2800 werknemers. Het is de Fransen wel bekend dat er enige verborgen verliezen aan wezig zijn, maar men is niet op de hoogte van de volle omvang daarvan. Officieel kost de over name de Franse bank f260 mil joen. In financiële kringen echter Mr. Pieter Slavenburg, oud-voorzitter van de Raad van Bestuur x Slavenburg Bank. is het bekend dat Credit Lyon nais veel meer heeft moeten bij leggen om te voorkomen dat Sla venburg ten onder ging. Het door de Fransen betaalde bedrag voor 'Slavonais' zou schomme len ergens tussen de f600 mil joen en de één miljard. Van Slavenburg is in de jaren zeventig bekend dat het niet al leen een bank is die mee wilde denken, maar ook het vuile werk wil opknappen. Slavenburg krijgt daardoor het imago van de bank waar alles kan. "Kun je bij geen bank terecht voor een kre diet, ga dan maar naar Slaven burg", zo verluidt het steeds va ker binnen de ondernemerswe reld en onder particuliere klan ten. Veel van die zwakke klantjes blijven niet overeind en daar Sla venburg's Bank meestal de huis bank blijkt te zijn van omgeval len bedrijven, komt de naam steeds vaker in de kranten. In een affaire die in 1975 de aandacht trekt, speelt de dubieu ze olie-handelaar en Slavenburg klant Deuss een hoofdrol. Hij heeft van de Russische staatso liemaatschappij Sojuznefte-ex- port voor een bedrag van 102 mil joen dollar olie gekocht, maar hij heeft die nooit betaald. De Rus- Zwarte Joop' en eigenaar van het later door brand verwoeste Casa Rosso, heeft er een (tus- sen)rekening en niet te vergeten: ook de in opspraak geraakte Am sterdamse notaris Josje S. weet de weg naar de bank te vinden. Van een middelgrote bank met een gezonde reputatie is de bank dan al afgegleden naar een schuilkelder van onderwereldac tiviteiten. Juist het opknappen van een van dit soort, klussen wordt de bank noodlottig. De Amsterdam se huizenhandelaar Ton Fagel gaat failliet. De curator, mr. A. Voute, die orde op zaken moest stellen, ontdekt in het miljoenen faillissement een aantal onduide lijke betalingen. Als hij bij Sla venburg aanklopt voor meer de tails, stuit mr. Voute op de zwart- geld-activiteiten van de bank waarvan hij onmiddellijk aangif te doet bij de officier van justitie. Waar bestaan die activiteiten uit? Het recherche-onderzoek concentreert zich op drie hoofd zaken: valse namen; valse kre dietovereenkomsten (kredieten met zwarte dekking); Zwitser land-routes, ook wel bekend als de enveloppen-truc. Volgens deze truc komt het Twee van de vier verdachten, die maandag in Rotterdam voor de rechter moeten verschijnen, dra gen de oorspronkelijke naam van de bank. Het zijn de bijna 70- jarige mr. Pieter en zijn jongere broer Ruud. Mr. P. zoals het bankpersoneel de eerste noem de, heeft vanaf de jaren vijftig de touwtjes in handen gehad bij de bank. Tien maanden voor de 'grote inval' ging hij met pensioen. Als eerzaam burger sloeg burge- meester Peper van Rotterdam hem tot ridder; eerder al was hij toegelaten tot het korps officie ren in de orde van Oranje Na- Na zijn aftreden als voorzitter van de raad van bestuur, trok mr. P. zich terug in een residence aan de Brusselse Avenue Francois Folie. Bovendien bezit hij een aardige optrekje aan de boule vard in Noordwijk aan Zee. 'Meneer Ruud' speelde een minder opvallende rol bij de bank. Hij zou zijn positie als lid van de raad van bestuur meer te danken hebben aan zijn naam dan aan z'n capaciteiten op het financiële vlak. Hij moet als toe zichthouder op de sector binnen landse kredietaangelegenheden meer dan wie dan ook binnen de bank op de hoogte zijn geweest van het zwart geldcircuit. (zwarte) geld op papier uit Zwit serland hierheen, maar is het in werkelijkheid daar nooit ge weest en heeft het altijd in Ne derland centraal in Rotterdam gelegen: De bank valt bovendien door de mand als tijdens de inval in Slavenburgs Bank aan de Heren gracht in Amsterdam een 'mos- terdkleurig boek' wordt ontdekt. Hierin blijkt de schaduwboek houding te worden bijgehouden van een serie klanten. Het gaat om enorme bedragen, waarvan later blijkt, dat het allemaal zwart geld is. De ex-directeur van het bijkan toor in Dordrecht, die als eerste wórdt aangehouden na de inval len, doet al op de eerste pagina van zijn proces-verbaal een boekje open over valse namen, die in '79,'80 en '81 in zijn filiaal hebben bestaan, zoals J. Taylor (eigenaar van een modezaak) en Mebana A.G. (niet bestaand be drijf van een onroerend-goed- handelaar). In het kantoor Den Haag bestaat al geruime tijd on der meer de valse naam 'Bach'. Het blijkt' de privé-rekening te zijn van de echtgenote van de di recteur van kantoor Amsterdam. Zij wonen in het Gooi in de Bachlaan. "Bankieren is lang niet zo saai als de meeste mensen wel den ken", laat een van de ex-topmen sen bij de bank zich eens ontval len. Dochters De oprichter van de bank was de in 1978 op 88-jarige leeftijd overleden Thijs Slavenburg. Met slechts 2000 moeizaam bijeenge schraapte harde guldens begon hij op 36-jarige leeftijd in 1925 in het centrum van Rotterdam te bankieren. Als enige zoon in een gezin met negen dochters waagt hij die sprong, nadat hij eerder al heeft laten zien een financieel ge nie te zijn. Geld voor een voort gezette studie ontbreekt in de godvruchtige familie Slaven burg, maar dank zij zijn wils kracht en spaarzin weet de jonge Thijs zich via avondstudie om hoog te werken. Iedereen met een beetje ge zond verstand verklaarde Thijs in die jaren twintig voor gek toen hij besloot voor zichzelf te gaan beginnen. Maar de pessimisten kregen ongelijk. Ondanks de pijn van de instortende econo mie opende de oude Slavenburg vrij kort na elkaar filialen in Den Haag en Maassluis. Bij voorkeur groeide Slavenburg door be staande bankiershuizen, effec ten- en assurantiekantoren over te nemen. Vooral in het begin van de jaren zeventig vond op dit gebied een sterke expansie plaats. Zo worden onder meer inge lijfd: de Ondernemersbank in Zeist, Bankiershuis J. Straus Zoon te Roermond, Oyens Van Eeghen NV en Lentjes Drossaerts in Den Bosch. In 1955 heeft de bank zich al verzekerd van de Handels- en Effectenbank met 4 kantoren in de provincie Groningen. In het buitenland is Slaven burg blijven steken bij een vesti ging in New York die er in 1952 werd opgezet. Ruim 20 jaar later werd daar een vestiging op Cura sao aan toegevoegd, korte tijd la ter gevolgd door een in Brussel en Frankfurt. Op z'n toppunt eind 1980 beschikte de bank óver in totaal 107 kantoren en een ba lanstotaal van bijna 11 miljard gulden waaraan 2827 werkne mers hun handen vol hadden. De fratsen van zoon Piet en Ruud zijn Thijs Slavenburg be spaard gebleven. Hij moet eens hebben gezegd: "Het kan mij niet schelen wat de pers over ons schrijft, zolang ze mijn naam maar goed spellen". Dus C-R-E- D-I-T L-Y-O... Noot: Gegevens voor dit artikel zijn o.m. ontleend aan het boek 'Slavenburg, de ondergang een bank', geschreven door bankmedewerker Robert Blom, artikelen uit NRC Han delsblad en Elseviers Magazine. MOUANS SARTOUX (GPD) - In het dorpje Mouans Sartoux, tussen Grasse en Cannes, is het deze zon dag drukker dan anders. Er zijn veel mensen op de been. Er is ook meer politie dan gebruikelijk. Het heeft allemaal niets van doen met de komst van Duvalier, maar wel met het wielerevenement Parijs- Nice, dat ook door de kleine en smalle straten van Mouans Sar toux dendert. Het bonte spektakel is kort en hevig. Radiowagens van Radio Monte Carlo scheuren luid ruchtig langs het nog verlaten eta blissement Relais Napoleon. Opmerkelijk drukker is het in de tegenover gelegen café-bar Chez Marcel aan de Place Jean Jaures, schuin tegenover het gemeente huis. De Blaricummer Hubertus Nijssen (46) roert daar bedacht zaam in zijn kopje thee. Daarvóór had hij al ruimschoots de tijd geno men om zijn pijp uit elkaar te schroeven en deze zorgvuldig te reinigen. „Wat een belangstelling heren", merkt hij vriendelijk op. Uit alles blijkt dat Nijssen niet heeft voor zien dat de verhuur van een van zijn villa's in Zuid-Frankijk voor zoveel rumoer zou zorgen. Hij rela tiveert direct: „Die deining is over dreven. De mensen die hier protes teren tegen Duvalier zijn de dorps gek en zijn maat. Aan de Cote doen we niet aan politiek". Zo luidt het eerste commentaar van de succesvolle Nederlandse za kenman, die residentie houdt in het midden van Ierland. Daar heeft hij een farm. In het zuiden van Frankrijk is hij samen met een Gooier („Zijn naam laat ik erbui ten") een soort projectontwikke laar en handelaar in onroerend goed. Acvocaat Helemaal zuiver is de beschrij ving niet, want Nijssen legt uit dat er nog meer aan vastzit. Acht jaar geleden woonde hij nog in Laren, waar hij als advocaat verzekerings zaken behartigde voor bedryven. Met het toenemen van de succes volle zakelyke transacties, besloot Nijssen zijn geluk buiten de gren zen te zoeken. Dat lukte aardig, ge tuige het feit dat hij zich eigenaar mag noemen van enkele kapitale villa's aan de Cote d'Azur. Zijn bekendste bezit is La Touril- liere, waarin de voormalige Haï- tiaanse leider Jean-Claude - Baby Doe - Duvalier zit. Het is zijn voor naamste huis in Frankrijk. Maar onduidelijk is of het nog lang Nijs- sens bezit zal zijn. Duvalier heeft zijn oog er op laten vallen. Hij wil het kopen, omdat hij zich blijvend in Frankrijk wil vestigen. Zijn vrouw is zich al aan het oriënteren op scholen in de buurt voor de kin deren. Is het goed zaken doen met iemand die door velen een bloed vergieter wordt genoemd? Nijssen denkt na: „Begrijp me goed, en misschien pleit dat een beetje voor mijn verdediging. Deze man heeft mijn sympathie niet. De relatie die mij benaderde, sprak over een politiek moeilijk liggende figuur. Als ik achteraf had geweten dat het om Duvalier ging, dan had ik beter nagedacht". Toch was Nijssen erbij, toeh Duvalier met zijn gevolg aankwam. „Hij was met name blij dat hij eerder kon komen dan verwacht. Dat zei hij ook". De Blaricumse zakenman zag de Renault-busjes met daarin een ge deelte van het gevolg van Duvalier komen, gevolgd door de politie en de veiligheidsagenten. „Elk rayon, elk district heeft zijn eigen veilig heidsagenten. Daar puilde het dus van uit. Het waren net mieren. Overal waar Duvalier was, liepen zij ook". Hij vertelt dat er op het ogenblik tien politiemensen in en om de vil la zijn om Baby Doe te bescher men. „De Franse regering heeft een belangrijke fout gemaakt in deze kwestie. Zij heeft vergeten de burgemeester van Grasse in te lich ten. Die man is direct hoog van de toren gaan blazen. Hij reageerde heel anders dan de burgemeester van Nice, die vindt dat de Cote d'A zur altijd iedereen moet kunnen ontvangen. Daarom ben ik er ook zeker van dat deze zaak binnen veertien dagen voorbij is. Dan is ie dereen dit weer vergeten. De dei ning past ook een beetje binnen het stramien hier: opwinding", al dus de Blaricummer. Nijssen verhaalt over het mo ment waarop twee familieleden van Duvalier hem in Grasse kwa men opzoeken om te onderzoeken of Villa La Tourilliere iets zou zijn voor 'de grote meester'. Ze waren direct enthousiast, zodat er ook snel een huurcontract kon worden opgesteld. Hij bevestigt dat de huurprijs die Baby Doe betaalt niet echt hoog is. Een vriendenprijs dus? Nee... wat is een vriend- schapsprijs? Het is een aardig be drag, laat ik het zo zeggen". Of Duvalier zich al of niet blij vend in de woning van Nijssen zal vestigen, hangt voor de volle hon derd procent af van de Franse rege ring. Nijssen meent dat deze be wust het probleem verschuift tot na de parlementsverkiezingen die voor de deur staan. Bij een voor Duvalier gunstige beslissing zal de bezetting in de tien kamers grote villa naar alle waarschijnlijkheid nog fiks worden uitgebreid. Een groot aantal bedienden en andere getrouwen verblijft nog steeds in een hotel in de buurt van Grasse. En Nijssen. Wat gaat hij nu doen? Geld lijkt geen rol te spelen. Lachend: „Het is waar, ik heb een beetje geluk gehad. En ik bezit re delijk genoeg geld. Privé ben ik ook gelukkig, ik heb een schat van een vrouw en drie lieve dochters van 21, 20 en 15 jaar. Trouwens, ik wil te zijner tijd mijn bezit in Ier land ook gaan verkopen. En dan kom ik ongetwijfeld terug naar Ne derland. Maar Üc zorg er wel voor dat ik hier aan de Cote altijd iets achter de hand houd". Nijssen: aardig bedrag. Voorstel: Uitspraak synode over kernwapens maken tot 'zaak van belijden' De predikant A. C. Grandia en pastorale werker C. Of man, bei den uit Amsterdam, hebben de gereformeerde synode voorge steld, van haar uitspraak tegen de kernwapens nu een 'belijde niszaak' (met bindende kracht voor de kerkleden) te maken. Grandia maakte hiervoor ge bruik van zijn recht om als lid van de synode zelf een agenda punt in te dienen. Of dit voorstel werkelijk op de synode-agenda komt, hangt af van het modera- men (bestuur). Grandia deelde dit mee op een discussiebijeenkomst van de vredesbeweging 'Kerk en Vrede' (waarvan hij voorzitter is) en de theologische faculteit van de Universiteit van Amsterdam over de verhouding van het vre desvraagstuk tot het belijden van de kerk. Vorig jaar al heeft 'Kerk en Vrede' aan de hervormde en ge reformeerde synodebesturen ge vraagd, de kerkelijke uitspraken betreffende de kernbewapening tot een 'zaak van belijden' te ver klaren. "De kerken hebben daar nog nauwelijks op gereageerd", zei hij op de discussiebijeen komst. "Ze zitten er erg mee in hun maag. Maar ze komen toch niet onder een besluit uit. Het verzoek van 'Kerk en Vrede' ligt op hun tafel". De emeritus-hoogleraar Hans Kraus uit Göttingen bestreed de opvatting dat het uitroepen van het kernwapenvraagstuk tot een belijdeniszaak de eenheid van de gemeente in gevaar brengt. Kraus is een van de opstellers van een soortgelijke verklaring van de 'Reformierte Bund' (her vormde gemeenten) in de Evan gelische Kerk van Duitsland. "Het gaat in de kerk niet om sur rogaat-eenheid maar om eenheid van geloof en gehoorzaamheid". Hij vertelde over het proces dat in de 120 gemeenten van de Reformierte Bund op gang is ge komen nadat het bestuur van de bond deze verklaring had aange nomen. Niet minder dan 98 ge meenten hebben over hun bevin dingen gerapporteerd. Drie ge meenten stapten uit de bond, twaalf wezen de verklaring af en in nog eens twaalf is het gesprek nog gaande. De andere betuig den hun instemming, soms na langdurige en taaie discussies. "We moeten iemand niet met de hamer op z'n kop slaan als hij de verklaring niet wil onderteke nen.In broederlijke liefde en door studie van de bijbel moeten we zo ver zien te komen". Kraus keerde zich tegen de opvatting dat de militairen de hoofdschul digen aan de kernwapenwedloop zijn. Dat zijn, volgens hem, de wapenindustrie en de wapen handel. Kernbewapening (2). Vijf Franse rooms-katholieke bis schoppen behoren tot de onder tekenaars van een verklaring waarin het beleid van de Franse regering inzake de kernbewape ning wordt afgewezen. De ver klaring heeft als titel: 'Vrede op andere wijze - defensie zonder zelfverloochening'. Ze pleit voor 'geweldloze civiele afschrik king'. Daarmee keren de bisschop pen zich indirect tegen hun Fran se collega's in het algemeen die in november 1983 uitspraken dat de afschrikking als middel om oorlog te voorkomen is te rechtvaardigen. "Dreigen met kernwapens is even verwerpelijk als het gebruik ervan. Een natie heeft niet het recht wapens te be zitten die ze nooit mag gebrui ken". Zegt de verklaring, die ook is ondertekend door zo'n zeshon derd vertegenwoordigers van rooms-katholieke organisaties en individuele rooms-katholie- ken. De ondertekenaars willen niet voor 'pacifistisch' doorgaan. Pa cifisme betekent, volgens hen, dat i berust in ongerechtig rpenheii een paar keer per jaar de Ver enigde Staten. Zij noemen dat vervoer een 'symbool van het im morele beleid van de regering- Reagan' en 'een verdere stap in de richting van kruisiging van de wereld'. Volgens de twee bisschoppen is het beleid van de regering dui delijk gericht op afwijzing van de ontwapeningsvoorstellen en het vermogen om de kernwapens van de vijand in één aanval uit te schakelen. De groei van het kernarsenaal gaat, naar hun me ning, verder dan de strikte voor waarden die de bisschoppen in hun pastorale brief van 1983 heb ben verbonden aan hun ethische aanvaarding van het afschrik kingssysteem. Zij heid en onderworp verlangen bevriezing van de kernwapenproduktie en kernwa- penvrije zones in Frankrijk. Kernbewapening (3). De Amerikaanse bisschoppen Ray mond Hunthausen, aartsbis schop van Seattle in de staat Washington, en Leroy Matthie- sen, bisschop van Amarillo in Te xas, hebben geprotesteerd tegen het vervoer van kernwapens per trein. De treinen doorkruisen (in 'Geroepen'. De ging Ongehuwd Priesterschap in de Rooms-Katholieke Kerk (GOP) is met een informatieblad uitge komen onder de titel 'Geroepen'. Het zal eens in de drie maanden verschijnen. De GOP gaat zich inzetten voor opheffing van de celibaatsverplichting in de kerk van Rome. Bij haar zijn op dit ogenblik duizend gehuwde priesters in ons land bekend. Voorlopig zal de vereniging zich niet gaan inspannen voor een fonds ten bate van gehuwde priesters die na hun ontslag in fi nanciële moeilijkheden zijn ge komen. Zo'n fonds bestaat wel in de Bondsrepubliek Duitsland. Dat is in Nederland niet nodig, vindt het bestuur, omdat de ge huwde priester hier vrijwel alty d een functie vindt die overeen komt met zijn opleiding. Orgelconcert. Donderdag avond om kwart over 8 verzorgt Klaas Jan Mulder een orgelcon cert in de Vredeskerk (Voor straat 35) in Katwijk aan Zee (Batz-orgel). Hervormde Kerk: beroepen te Broek in Waterland (deelwerk) kandidaat M. Barnard Amster dam, te Berlikum (Fr.) kandidaat C. Bregman 's Gravendeel, te Utrecht (voor bejaarden en in verpleeghuizen) mevr. E. Bakker Laren (NH); aangenomen naar Leimuiden kandidaat J. A. Schilt Utrecht. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: beroepen te Enschede P. J. Trimp Bedum; aangenomen naar Voorthuizen-Barneveld G. J. Bruijn Rozenburg. Gereformeerde Gemeenten: bedankt voor Barneveld P. Blok Capelle aan de IJssel, voor Bent huizen en voor Enkhuizen J. C. Weststrate 's Gravenpolder, voor Klaaswaal E. Venema Middel burg, voor Nieuwerkerk (Z.) C. Harinck Oostkapelle, voor Kort- gene en voor Oosterland M. Mon driaan Waardenburg, voor Hoog vliet C. van der Poel Yerseke, voor Gouda en voor Meliskerke J. W. Verwey Ridderkerk, voor Dirksland A. Moerkerken N ieuw-Beijerland Gereformeerde Gemeenten in Nederland: bedankt voor Mo narch (Canada) A. van Straalen Barneveld.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 15