Lavalle stopt Westduitsers Experiment met Oranje \an der Reijden oneens met NSF l_^z/2 <£e yjLijn Extra geld tennisbond Eenvoudige winst voor Schapers Sensationele tenniszege Mexico in Davis Cup DINSDAG 11 MAART 1986 SPORT PAGINA 11 'Twee, drie, vier spitsen' LEIPZIG (GPD) - Leo Beenhakker gaat met Oranje op de experimentele toer. Bijna vier maanden na de kater van Rotterdam, waar het Nederlands voetbalelftal en zijn bondscoach in een barrage met België de laatste kans ver prutste op een WK-trip naar Mexico, is nu het woord aan de aanvallers. Van achter de coulissen gesoufleerd door Rinus Michels wil Leo Beenhakker de komende drie oefe ninterlands (DDR, Schotland en West-Duitsland) benutten om uit te dokteren welke speelwijze momenteel het beste past bij Oranje. De uitkomst daarvan moet zijn: plaatsing voor het Europese kampioenschap van 1988 in de Bonds republiek. tionaal zoveel mogelijk aanvallers kunt opstellen Maar voordat de bondscoach nog maar een woord had gewisseld met de selectie speelden blessures (Rij kaard, Wijnstekers, Van Breuke- len) hem al bij de eerste de beste gelegenheid parten. „Dat waren drie spelers", bekende Beenhak ker kort voor het vertrek naar het mistige en mistroostige Leipzig, „die woensdagavond in de basis hadden gestaan". Waarbij vooral de absentie van Frank Rijkaard hem erg ongelegen komt. „Het was de bedoeling dat hij samen met Koeman in het centrum zou spe len. Maar belangrijker: in het ge heel zal Rijkaard een voorname plaats innemen. Die plannen moet ik nu wijzigen en daarover wil ik nog eens een dag nadenken". En daarbij gaat het niet eens zo zeer om de bezetting van die posi tie, maar veel meer om het totaal beeld dat het duo Michels-Been- hakker voor ogen staat. „We verke ren nu in een situatie", verklaarde Beenhakker de overwachte selec tie van Troost, waar het meer voor de hand zou hebben gelegen dat Blind (als vervanger van Wijnste kers) was doorgeschoven naar de A-selectie, „dat er ruimte is om spelers, die niet tot de groep van 22 behoren die ik in mijn hoofd heb, een kans te geven. Als je boven dien weet dat er in de A-selectie en Jong Oranje maar elf verdedigers Voor de verliezende Westduitsers waren de druiven bijzonder zuur. Michael Westphal merkte als geen ander hoe vergankelijk roem kan zijn. De 21-jarige Westduitser maakte Vorig jaar in de strijd om de Davis-beker veel indruk. Hij zorg de er met Boris Becker voor dat de Westduitsers de eindstrijd van het toernooi haalden. Ook in de verlo ren eindstrijd tegen titelverdediger Zweden deed Westphal van zich spreken. Dat de Scandinaviërs toch wonnen, werd hem niet kwa- LEUSDEN (ANP) - Het autocon cern Audi heeft zich voor drie jaar als hoofdsponsor aan de Koninklij ke Nederlandse Lawn Tennis Bond (KNLTB) verbonden. Met de overeenkomst is één miljoen gul den gemoeid. Het contract werd gistermiddag in Leusden onderte kend door beide partijen. Audi maakte al deel uit van een sponsor- pool van acht bedrijven. Deze blijft voortbestaan. De tennisbond gaat met financië le ondersteuning van het Westduit- se automerk een nationale ranglijst voor vrouwen en mannen instel len. De tennisspelers kunnen de punten hiervoor verdienen in de Nederlandse A-toernooien en in buitenlandse evenementen. „De puntentelling is in Neder land al jaren een probleem", ver klaarde KNLTB-voorzitter Hehen- kamp. Hij stelde, dat de moeilijk heden door het toepassen van het computer-ranking systeem, zoals dat al wordt gebruikt voor de vrou wen- en mannen-wereldranglijst, verleden tijd zullen zijn. De natio nale ranglijst zou een bijdrage be tekenen voor het ontdekken en ontwikkelen van talent. Wie hoog eindigt op de ranglijst, krijgt een geldprijs. Voor de winnaar bij de heren ligt vijftienduizend gulden klaar. De beste tennisspeelster krijgt vijfduizend gulden. Audi zal zijn naam ook verbinden aan het winter-jeugdcircuit en aan de dis tricts- en nationale veteranenkam- pioenschappen onder de vlag van de KNLTB, die zeshonderddui zend leden telt. zaten en dat er van hen drie zijn weggevallen, dan kies je voor een speler die op meer dan één positie kan spelen. En daar is Troost er De belangrijkste overweging van de bondscoach om Blind (en ook Van Loen) niet bij de A-selectie te halen is echter een andere. „Het heeft geen zin om hem op de bank te zetten, want dan weet ik nog niks. Als Wijnstekers wegvalt, is Silooy logischerwijs de eerst aan gewezene om op die plek te spelen. En niet Blind. Net zo goed als dat natuurlijk geldt voor Hiele. Maar het heeft toch geen nut om Menzo door te schuiven. Laat die met Blind en Van Loen nou maar lek ker met Jong Oranje spelen. Dan kunnen ze weer wat internationale ervaring opdoen en weet ik ook wat meer. Van Breukelen, Hiele. Snelders, dat zijn in die volgorde toch de keepers die voor Oranje in aanmerking komen. Als er een kwalificatie voor de deur had ge staan', lagen de zaken totaal an ders". Aanvallers In hetzelfde vlak liggen de expe rimenten die Beenhakker voorin wil gaan doorvoeren. Halsstarrig weigert hij op voorhand zich te schikken naar internationale maat- lijk genomen. Hij had gespeeld voor wat hij waard was en dat was meer dan menig kenner aan het be gin van het jaar had gedacht. In de 1986-versie van het Davis-beker toernooi, leerde de speler uit Neuss de keerzijde van de medaille ken- Becker In het door de Westduitsers tot 'hel van Xochmilco' omgedoopte tenniscentrum in Mexico-Stad, leed Westphal twee nederlagen. Het verlies in de eerste partij tegen Francisco Maciel kon hem nog worden vergeven. 'Der Boris' zou in ieder geval zijn enkelspelen wel winnen. Een winstpartij uit de drie andere partijen moest toch moge lijk zijn was de stellige overtuiging van de Westduitsers. De eerste gro te domper kregen de Europeanen zaterdag. In het dubbelspel bleek Andreas Mauer andermaal een weinig geschikte mede-speler van Becker. De Wimbledon-kampioen slaagde er niet alleen niet in zijn partner mee te slepen naar een ho ger niveau, hij zakte zelf af naar het peil van Maurer. De Mexicanen Pe rez en Lavalle profiteerden tot enorme vreugde van de bijna 10.000 toeschouwers van het falen van de Westduitsers. Omdat Becker zoals verwacht ook met Maciel totaal geen moeite had, moest de beslissing vallen in het duel tussen de 18-jarige jeugd kampioen van Wimbledon, Laval le, en Westphal. De Westduitser be gon hoopvol door de eerste twee sets te winnen. De eerste na grote problemen (10-8), de tweede een stuk makkelijker (6-3). Lavalle bleek echter over een opmerkelij ke veerkracht te beschikken. Hij won de derde reeks met 6-3 en overwon in de vierde set een ach terstand van 1-3 (6-4). Het tweetal stond op dat moment al ruim vier uur op de baan. De invallende duisternis dwong de umpire bij een voorsprong van 3-1 voor Laval le het duel te staken en te verdagen tot gistermiddag. Zwijn Westphal was voor de hervatting nog vol goede moed was, maar kwam er in het restant niet meer aan te pas. De Duitsers konden het verlies niet verwerken. Coach Wil helm Bungert sprak over zijn Me xicaanse collega Raul Ramirez als 'het grootste zwijn dat er op de we- staven, waar een aanval met twee spitsen inmiddels bijna gemeen goed is gewoTden. „Er zijn een hele hoop argumenten te bedenken", is de visie van de bondscoach, „om met twee, drie of vier spitsen te gaan spelen. Maar het enige dat voor mij telt is de wetenschap dat Nederland momenteel over een po tentieel van zeven, acht goede aan vallers beschikt. In zijn algemeen heid zijn aanvallers de beste voet ballers en hebben zij iets meer te bieden dan de doorsnee-voetballer. De kunst is nu, en tegelijk ook mijn filosofie, hoe je internationaal zoveel mogelijk aanvallers kunt opstellen zonder dat je verdedi gend te kwetsbaar wordt. Daar zijn wat varianten voor te bedenken, maar het vraagt van aanvallers ook of zij in staat zijn om verdedigend iets terug te doen". Een schoolvoorbeeld van die ommezwaai is Jesper Olsen, die de voetballiefhebbers jarenlang niet anders kende dan als de linkerspits van Ajax, maar die nu bij Manches ter United functioneert vanuit een viermans middenveld. In die rich ting denkt ook Beenhakker, maar bijvoorbeeld niet Gerald Vanen burg. Naar diens oordeel zou meer de nadruk gelegd moeten worden op het middenveld en minder op de aanval. Zijn eigen voorkeur, die reld rondloopt'. Bungert kwam tot die opmerkelijke uitspraken om dat Ramirez zich regelmatig met de umpire onderhield. De trainer van de Westduitser, de Joegoslaaf Niki Pilic, sprak wijzere woorden. 'Ons probleem is dat we maar een Becker hebben. Daarna komt een hele tijd niets. Daar moeten we aan gaan werken". De Westduitsers moeten nu met Ecuador uitmaken wie van hen in de eerste divisie van de Davis Cup mag blijven. Mexico ontmoet in de kwartfinales de Verenigde Staten, die zondag Ecuador versloegen. Italië Italië plaatste zich gisteren even eens voor de kwartfinales van het Davis Cup-toernooi door in Paler mo het bezoekende Paraguay met 4-1 te verslaan. Italië ontvangt in juli titelhouder Zweden. Uitslagen: Mexico - West-Duits- land 3-2 (Leonardo Lavalle - Bons Becker 3-6, 2-6, 4-6; Francisco Ma ciel - Michael Westphal 7-5, 6-0, 6-2; uitgaat naar ecu plek centraal in het midden, kan daar niet los van worden gezien. In de visie van Beenhakker is de Ajacied voorals nog de buitenste middenvelder, al sluit hij niet bij voorbaat uit dat Vanenburg ook kort achter de spit sen goed tot zijn recht zou kunnen komen. Duiventil In de eerste aanleg denkt de bondscoach echter eerder aan Ruud Gullit die, en daarvan maakt hij nog steeds geen geheim. Been hakker liever dichter bij de goal van de tegenstander ziet dan in de rol die hij nu bij PSV vervult. Een combinatie Van Basten-Gullit ziet Beenhakker als het ideaal voor Oranje, „omdat die beiden diep kunnen spelen en ook terug kun nen gaan. Zo was het ook de be doeling om in Brussel tegen Belgie te spelen". De vroege rode kaart van Kieft bedierf echter alles. Op weg naar de kwalificatiewed strijden voor het Europees kam pioenschap heeft het duo Michels- Beenhakker de weg haarfijn uitge stippeld. Niet van plan rekening te houden met spelers die tijdelijk uit vorm zijn („Dan kweek je een dui ventil") of een competitietopper als PSV-Ajax („De beste elf moe- Fernando Perez/Lavalle - Becker/ Andreas Maurer 3-6, 6-1, 7-5, 3-6, 6- 4; Maciel - Becker 3-6, 1-6, 1-6; La valle - Westphal 8-10, 3-6, 6-3, 6-4, 6-3) Italië - Paraguay 4-1 (Francesco Cancellotti - Hugo Chapacu 6-4, 6- 2. 6-l;Claudio Panatta - Victor Pec- ci 4-6, 11-9, 9-7, 10-8; Gianni Oclep- po/Panatta - Pecci/Francisco Gon zales 6-4, 1-6,4-6,5-7; Panatta - Cha pacu 6-3, 7-5, 6-3; Cancellotti - Pec- ci 7-5, 0-1 Pecci geeft op) ten spelen, ongeacht van welke club ze zijn") is Leo Beenhakker niet langer van zins zich nog van de wijs te laten brengen. „Met Polen en Hongarije als te genstanders voor de EK blijkt de DDR achteraf een goede keus. De winst blijft woensdagavond van zelfsprekend voorop staan, maar we hebben nu de mogelijkheid wat meer naar ons zelf te kijken en wat minder naar de tegenstander om dat een nederlaag geen consequen ties heeft". Of de vaderlandse bondscoaches er dan morgen avond nog eender over zullen den ken als de DDR genadeloos uit haalt? De kans daarop is immers levensgroot, zoals de opgefleurde Oostduitsers er ook alles aan gele gen is om de reeks van tien wed strijden waarin de DDR ongesla gen bleef voort te zetten. En het waren met Frankrijk, Joegoslavië, Bulgarije, Mexico en recent Portu gal niet de minste landen die ter zijde werden geschoven. De laatste nederlaag dateert inmiddels van vorig jaar mei, toen in Kopenhagen met 4-1 van Denemarken werd ver loren. Vrijwel onmiddellijk voerde bondscoach Bernd Stange een drastische verjonging door en bleef de basis sindsdien volledig intact. Verkiezingen Dat was dus met zó slim van de Leidse Sport Federatie. Wal op zich een schot in de roos leek. na melijk de sportwereld zo vlak voor de verkiezingen eens te con fronteren met de politiek, bleek in de praktijk een misser van de eerste orde. simpelweg door wel heel slecht mikken. Want wie or ganiseert er nu een forumdiscus sie uitgerekend op een avond dat er via de buis - notabene voor het eerst sinds maanden - weer eens van heus voetbal valt te genieten Dat is toch vragen om een lege tribune. Waarvan acte. Welgeteld 21 vertegenwoordigers uit de Leidse sport (met 2 bestuursleden van UVS. 4 van Fides Pacta en 4 van de thuisclub LFC was van een grote diversiteit ook al geen spra ke) namen afgelopen woensdag in de fraai verbouwde kantine aan de Boshuizerkade plaats op de banken. In het veld aanvanke lijk 7 representanten van 7 ver schillende politieke gezindten, een getal dat zelfs nog vermeer derd kon worden met 1 toen, veel te laat, wethouder Dick Tesselaar kwam binnenstormen. Oponthoud Maar het oponthoud (bij volks huisvesting) zij hem vergeven. Want het tamelijk gezapige sfeer tje waarbinnen iedereen van fo rumleider Carl Pries de ruimte had gekregen om een al dan niet bestaande sportparagraaf in het verkiezingsprogram toe te lich ten veranderde na zijn stormach tige entree op slag. ''Ik heb", zo liet Tesselaar er geen gras over groeien, "een pesthekel aan dit soort fora. Ik ga er daarom maar een beetje snel doorheen, als jullie het niet erg vinden". Vervolgens trapte hij in hoog tempo een aantal open deuren in ('de veldsporten krijgen het in de toekomst heel moeilijk"), kegelde her en der wat heilige huisjes om ver ("die voetbalclubs zullen straks wel moeten fuseren, ik laat ze gewoon sterven") en veegde en passant de hele oppositie inclu sief de coalitiepartner op één hoop. "Als dit zootje ongeregeld hier achter de tafel, en daar re ken ik mezelf dan ook maar toe, representatief moet zijn voor het te voeren sportbeleid in deze stad, dan is het begrijpelijk dat alles wat ik wilde zonder slag oj stoot is uitgevoerd. Ze weten er toch niks van." Een paar prachtige voorzetten, nietwaar. Nu om beurten naar voren rennen om ze in doel te koppen. Doodzonde nogmaals dat zo weinig toeschouwers toe keken. Want een aardige discus sie kon gewoon niet uitblijven. Althans, dat mocht je toch ver wachten na dergelijke provoca ties. Weliswaar bezaten zijn uit spraken zoals gebruikelijk stuk voor stuk een kern van waarheid. Want je kan zeggen of denken van Tesselaar wal je wil, maar niet dat hij in de afgelopen jaren zijn huiswerk heeft verzaakt. Al leen. het zwart en wit waarvan hij zich in het geval van sport steevast bedient miste nu een maal de ontbeerlijke nuances. Het liet in elk geval ruimte ge noeg over voor het plaatsen van een paar kritische kanttekenin gen. DEN HAAG (ANP) - De sportme- dische begeleiding is niet gediend met het publicatieverbod voor het wetenschappelijk rapport 'Epide miologie van blessures bij topturn- sters', zoals dat werd uitgevaardigd door de Nederlandse Sport Federa tie (NSF). Dat schrijft staatssecre taris Van der Reijden van het mi nisterie van WVC in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid Worrell van de PvdA. De bewinds man zal zijn standpunt kenbaar maken in het reguliere overleg met de NSF. De sociaal-democraat vroeg Van der Reijden eind januari naar diens mening over de affaire. Het rapport was samengesteld door de arts Pe ter Vergouwen van de NSF in zijn rol als begeleider bij het Konink lijk Nederlands Gymnastiek Ver bond (KNGV). Hij had de blessu res bij de nationale damesselectie keurturnen tussen 1980 en 1983 systematisch geregistreerd en wil de daarover een artikel schrijven in een wetenschappelijk tijdschrift. Noodrem Maar niks hoor. Helemaal niets van dat alles. Doodse stille in- plaats van een kakofonie aan ge luid, vertwijfelde blikken tri plaats van opgewonden gebaren. De eveneens met stomheid gesla gen gespreksleider Pnes trok dan maar aan de noodrem. "Eerst maar even tien minuutjes pau ze", verordonneerde de man die normaal gesproken toch niet zo gauw om een antwoord verlegen zit. Maar goed. er was natuurlijk nog een tweede helft. Misschien bood die soelaas, als alles even rustig op een rijtje was gezet. Er moest toch tegenspel komen. OJ zouden ze hem, zoals de sinds jaar en dag gebruikelijk, ook nu rustig naar 6-0 laten uitlopen En jawel hoor. Althans bij de eerste de beste vraag na rust (van LSF-secretaris Lodewijk Kallen berg) ging het al mis. 'Of het CDA ook de komende vier jaar weer aan het handje van de wethouder zou meelopen vroeg hij aan de van Sportstichting-voorzitter tot politicus getransformeerde Piet Biegstraaten. Die, zo bleek weer eens, nog altijd veel moeite heeft met het voor hem zo drastisch ge wijzigde rollenpatroon. In plaats van te proberen, pal voor de ver kiezingen, een slag binnen te ha len voor zijn partij kwam hij na ampel beraad tot de slotsom Tes selaar te blijven steunen. "Als hij tenminste op dezelfde goede weg voortgaat als nu. Als hij geen gekke dingen gaat doen", bouw de hij nog wel een kleine restric tie in. Om vervolgens te verzuch ten: "En mocht dit misschien een beetje reclame zijn voor de PvdA. het zij zo". De stand: meteen al 3-0 voor Tesselaar. Het werd daarna als vanzelf 4- 0 door Hans van Dam, vroeger van de Schouwburg, nu van de Evangelische Volks Partij. "De kerken zijn leeg. de velden ook. Ik bespeur hier een opmerkelijke overeenkomst". Vervolgens was het de beurt aan Kistenmaker die namens de kleine rechtse partij en in de bus blies met de intro ductie: "Ik ben jaren chef buiten dienst van de Jaap Edenbaan ge weest, dus ik weet van sport alles af'. Toen Jan Lenselink van Klein Links vond dat de oude shirts van het eerste best ten goe de konden komen voor de jeugd. Ruby van Essen van D'66 voorop stelde dat ze hier vanavond ei genlijk helemaal niet had moeten zijn en ook Layla Driessen van de VVD fluitend de andere kant op keek, liep de score nog onver wacht hoog op. Alleen toen Cor Vergeer (SP) via de tarievennola nog dicht in de buurt van het vij andelijke doel kwam moest oud- scheidsrechter Tesselaar ingrij pen. Pomona Dat deed hij ook toen aan het slot het onderwerp Pomona ter sprake kwam. Voordat iemand wat kon zeggen - voorzover die daar nog behoefte aan had - stel de de wethouder: "Dat geen club in Leiden iets voor niets krijgt. JAG betaalt straks gewoon huur voor die kantine, pet zo lang tot dat dat geld is terugbetaald." Er werd. u raadt het al, ook nu weer braaf geknikt. Zijn wil is wet en niemand brandt graag zijn vingers. AD VAN KAAM Op verzoek van het KNGV greep het dagelijks bestuur van de NSF op basis van beleidsoverwegingen „Openbaarheid van wetenschap pelijk onderzoek is een noódzake- lijke voorwaarde voor de vooruit gang van de wetenschap", ant woordt Van der Reijden Worrell. „Bovendien heeft de epidemiolo gie (leer van het ziektebeeld-red.) en de preventie van sportblessures in mijn beleid een belangrijke plaats. Er van uitgaande dat de pri vacy van de betrokkenen voldoen de gewaarborgd is, ligt openbaar heid voor de hand; al kan in be paalde gevallen van openbaarheid worden afgezien. Dit zal dan van te voren schriftelijk moeten zijn over eengekomen, juist om te voorko men dat achteraf door openbaar heid van de resultaten van het on derzoek problemen ontstaan". Volgens Worrell wacht staatsse cretaris Van der Reijden met het formuleren van zijn standpunt in zake de toto/lotto tot na 21 mei Het gaat daarbij om de vraag of de cul turele sector nog langer moet mee delen in de opbrengst en of Van der Reijden vasthoudt aan het mi nisteriële goedkeuringsrecht wat de verdeling betreft. „Ik weet dat de nota hierover al begin januari op zijn bureau lag. Vier keer heb ben wij ernaar gevraagd. Nog steeds hebben wij geen antwoord. Ik kan geen andere conclusie trek ken, dan dat de staatssecretaris om politieke redenen de verkiezingen afwacht alvorens met een stand punt te komen", aldus Worrell. METZ (ANP) - Michiel Scha pers heeft maandag in het Grand Prix-toernooi in de Metz de tweede ronde bereikt. In de eerste schifting versloeg de in Frankrijk als vierde geplaatste Nederlander de onbekende Ar gentijn Edoardo Masso. Alleen iri de eerste reeks had Schapers problemen met zijn tegenstan der. Eén doorbraak van de op slag van Masso was echter vol doende voor de setwinst (7-5). In de tweede reeks had Scha pers geen moeite meer met zijn opponent (6-1). De lange Rotterdammer neemt op de meest recente we reld-ranglijst de 66e positie in. De stijging van Schapers kwam vooral door zijn goede spel in de Verenigde Staten. In het toernooi in La Quinta versloeg hij onder andere de Amerikaan Johan Kriek en bereikte hij de via de kwalificaties de derde ronde. MEXICO-STAD (SID/ANP) - De sensatie was gisteren compleet. In de eerste ronde van de wereldgroep in de strijd om de Davis-beker, schakelde Mexico in eigen huis West-Duitsland uit. De beslissing in het zondag verdaagde duel viel in het enkelspel tussen Leonardo Lavalle en Mi chael Westphal. De 18-jarige tennisser liet de voorsprong van 3-1 in de vijfde set niet meer glippen. Met 6-3 zorgde hij in Mexico-Stad voor een enorme feestvreugde. Mexico heeft een nieuwe tennisheld. De pas 18-jarige Leonardo Lavalle gaat i Westphal op de schouders voor een ereronde

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 11