Juichende reactie op renteverlaging if. Texaco sluit 1500 'dure' oliebronnen Ondernemers kortzichtig? F Geldhandel verwacht verdere daling 'Herstel geldt alleen voor grotere bedrijven' VRIJDAG 7 MAART 1986 ECONOMIE PAGINA 9 DEN HAAG (GPD/ANP) - Banken en bedrijfsleven hebben juichend gereageerd op de verlaging van het disconto met 0,5 procent tot 4,5 procent, waartoe de Nederlandsche Bank gisteren besloot. Wel vinden zij dat de rente in de komende tijd nog verder omlaag kan. obligatiekoersen, die in de afgelo pen dagen al vooruit waren gelo pen op de renteverlaging, stegen peil". Amrotopman R.J. Nelissen zei eerder deze week dat de reële rente (dus minus inflatie), die Dankzij de discontoverlaging kun nen de banken goedkoper geld le nen en op hun beurt de rente kun- nen verlagen die zij bedrijven en niet spectaculair. De Algemene op ongeveer 6 procent ligt, ander consumenten berekenen. Ook de Bank Nederland liet niettemin Nederlandse overheid profiteert, ten de verlaging van de officiële ta-ten De Staat heeft op dit moment een totale schuld van zo'n 300 miljard gulden. Door een lagere rente economie in het algemeen, aldus de Bundesbank in Frankfurt dat wordt de last van die schuld op den duur kleiner. De renteverlaging is mogelijk door de zeer lage geldontwaarding tekent, wat een goede zaak (inflatie), die nog wordt gevoed door de recente dalingen van de olieprijs en de dollarkoers. De half tot twee procent omlaag i n. De Nederlandsche Bank besloot het disconto te verlagen, nadat Bundesbank in Frankfurt dat eerder had gedaan. Nederland Hij Wees erop dat zich over dé volgt zijn belangrijkste han- hele wereld een renteverlaging af- delspartner op de voet, i woordvoerder al ook voor de ontwikkelingslan den, die in staat gesteld worden voorzitter hun schuldenproblematiek beter se kamer werkelijke renteverlaging (na af- op te lossen. De Amrobank toonde selkoers tussen gulden en mark zo constant mogelijk te houden. De de Duits-Nederland koophandel, dr. W. Ilsemann, wees er vorige week trek het inflatiepercentage) is daar- zich eveneens „erg gelukkig" met nog op dat de Nederlands-Duitse federatie DGB door kleiner dan ogenschijnlijk het de discontoverlaging. Wij zien dit handel in 1985 een recordvolume geval is. als een begin, aldus een woord- behaalde en dat de economieën voerder. „We hopen op een forsere HAMBURG - In de Bondsrepu bliek hebben gisteren ongeveer een miljoen mensen gedemonstreerd te gen plannen van de regering om de het stakingsrecht aan te pakken. In Hamburg (foto) kwamen zo'n 80.000 boze werknemers bijeen voor het raadhuis. In totaal hdd de vak- dan 200 de- De geld- en kapitaalmarkt 1 beide landen zeer verstrengeld het nog hoge rente- zijn. De druk op de mark en de yen vermindert als de rente in de Bondsrepubliek en Japan zakt. Daardoor wordt tevens de dollar aantrekkelijker, al bleek daarvan gisteren weinig. De dollar steeg niet meer dan vier cent tot f2,54. De valutamarkt reageerde kalm op de renteverlaging, in de verwach- AMSTERDAM (ANP) - De positie geen spectaculaire groei als niet al- finf da' °ok in de VS de rente niet verrast door de maatregel. De aanpak monstraties georganiseerd héle land tegen de plannen regering, die geen werkloosheids- LOS ANGELES (AP/ANP/UPI) - het bèdrijfsleven is wel verbe- leen naar beursfondsen, i terd gedurende de bijna afgelopen het hele bedrijfsleven wordt geke- jongste regeringsperiode, ken. Het lijkt of de emissiemarkt spectaculair is deze ommekeer nog het uitstekend heeft gedaan, maar geenszins. Vooral kleine bedrijven dat wordt niet gestaafd door de cij- i!?S!3Ert2irf rirhtm hphhpn not* nanu/pliilrs «Wrnfi. fprc alHnc Klpitprn Hip nnk vnnr zich net als Nederland nchten Op laag zal gaan. Japan besloot giste- al het disconto eveneens met half procent te verlagen tot procent. Oostenrijk, Zwitser land en Denemarken, landen die uitkeringen meer wil toekennen De Amerikaanse oliemaatschappij aan mensen die worden uitgesloten Texaco heeft 1500 oliebronnen in bij stakingen in aanverwante be- Kern River, Californië, gesloten. Ze zijn niet rendabel, zolang de olieprijs onder de 12 dollar per vat blijft. De afgelopen dagen kostte Kern River olie iets meer dan 11 dollar per vat. Het olieveld van Kern River is het op vier na grootste van de Ver enigde Staten. De 1500 pompen zijn de kleinste van Texaco en pro- De vakbonden en de oppositie be schouwen de wetswijziging als een onrechtmatige beperking van het stakingsrecht. Bondskanselier Kohl zei op een persconferentie in Bonn dat zijn regering de wetswij ziging zal doorzetten. Vooral de au tomobielindustrie werd door de duceren ongeveer 10.000 vaten per hebben nog nauwelijks geprofi- fers, aldus Kleiterp, die ook teerd. Pas ais het recente herstel 1986 geen grote stijging voorziet, over een lange periode aanhoudt Ook ten kan werkelijk worden gesproken stand keer ten goede voor. de komende tijd toonde Kleiterp zich uiterst gematigd. Hij West-Duitsland, reageerden i dërente- gens niet. protestacties getroffen. BMW, Daimler-Benz, Ford en Volkswa gen moesten de produktielijnen platleggen, toen het personeel mas saal in staking ging om aan de de- dag. Dat is 10 procent van de totale produktie van het veld. Sinds 1 ja nuari zijn al zeker 3000 andere pompen stilgelegd, die eigendom kleine producenten. De monstraties mee te doen. (foto EPA) dalende olieprijzen kunnen de olie- Dat zei drs. J. Kleiterp, voorzitter voorziet een verdere daling van de directie van de bank Pier- kapitaalmarktrente tot 6,3 procent son, Heldring en Pierson gisteren aan het eind van het jaar (nu 6,6 i een toelichting op het jaarver- procent). Hij ging daarmee minder slag. Deze bank, een dochter van dan uitspraken eerder deze Amro, is sterk gericht opTiet ver- week van bankiers als mr Nelissen, strekken van kredieten aan bedrij- de topman van de Amro Bank en ir ven. Volgens Kleiterp is het beeld Lardinois van de Rabobank, dat van de economie wordt ge- De wat zwafcke positie van de schetst te rooskleurig. Als we de gulden ten opzichte van Duitse kruidenier op de hoek meerekenen mark kan oorzaak zijn van een ho- gaat het wel beter, maar het gaat gere korte rente dan in Duitsland, matig, zo luidde zijn boodschap. vreest hij. Wat de bank zelf betreft Het zijn tot nu toe grote en mid- acht Kleiterp de mogelijkheid aan- delgrote ondernemingen geweest wezig dat de brutowinst in 1986 be- het economisch herstel neden die hebben geprofiteerd. Vooral bij de aan de effectenbeurs genoteerde ondernemingen is het beeld aan merkelijk gunstiger. Veelal zijn dat ook de bedrijven die gedeeltelijk in het buitenland opereren en dus ook minder afhankelijk zijn ge weest van de matige groei in het binnenland. Volgens Pierson is er vorig jaar voor ongeveer fl,5 miljard aan nieuwe aandelen uitgegeven tegen f 1,2 miljard in 1984. Ook hier dus DEN HAAG (ANP) - Vier van de tien boeren boven de 50 jaar lij den aan ernstig gehoorverlies als gevolg van het langdurige ge bruik van de tractor. Dat heeft het Landbouwschap ontdekt aan de hand van een onderzoek dat het heeft verricht onder ruim driehonderd agrariërs op de on langs gehouden Landbouw-RAI. In de leeftijdsgroep boven 50 jaar blijkt 80 procent in meer of mindere mate aan gehoorverlies te lijden. Van de jonge agrariërs, tot 35 jaar, heeft 25 procent last van gehoorverlies. Eén op de tien Tractor maakt de boeren doof in deze groep heeft een ernstig gehoorgebrek. In de categorie 35 -tot 50 jaar hoort 40 procent slecht. Volgens het Landbouw schap is het percentage met hoorproblemen onder agrariërs vijf tot tien procent hoger dan onder niet-agrariërs. Het is de onderzoekers opge vallen dat het linkeroor van boe ren meestal slechter is dan het rechteroor. Dat wordt toege schreven aan de gewoonte om over de rechterschouder achter om te kijken. Het linkeroor krijgt dan 'de volle laag' van de tractor motor. De meeste tractoren ma- .ken te veel lawaai, vindt het Landbouwschap. Vooral trek kers met een cabine zonder ge luidsisolatie maken een hoop herrie doordat de cabine als klankkast werkt. industrie in Californië 7000 banen gaan kosten. Als de olieprijzen blijven kelde ren vreest de Industriebond FNV ook in Nederland negatieve gevol gen voor de werkgelegenheid in de offshore-industrie en de toeleve ringsbedrijven. Momenteel zijn op het Nederlandse contintentale plat in de Noordzee 40 produktieplat- forms met 4000 werknemers in be drijf. Er zijn bovendien nog 10 plat forms in aanbouw. "Diverse oliemaatschappijen hebben laten weten dat de daling geen gevolgen zal hebben voor de Nederlandse offshore en dat er geen reden is voor paniekvoetbal. Maar de werknemers in de offsho re maken zich steeds meer zorgen en die zorgen delen wij", aldus woordvoerder Neesen van de In dustriebond. Hij vreest dat de werkgelegenheid het eerst op de tocht zal komen te staan bij con structiebedrijven, zoals bijvoor beeld de HCG in Leiden, die mate riaal leveren voor de bouw van booreilanden en bij toeleverings bedrijven in de offshore, die bij voorbeeld de catering verzorgen. Die bedrijven, waar volgens schattingen van Neesen tussen de 2000 en 3000 mensen werken, heb ben hun plannen volgens hem af gestemd op een veel grotere groei dan nu door de daling van de olie prijzen mogelijk lijkt. Aandeelhouders WUH schimpen op 'wanbeleid' AMSTERDAM (ANP) - In een door sommigen als 'zuiver theater' be stempelde vergadering hebben aandeelhouders van Westland- Utrecht Hypotheekbank gisteren mokkend ingestemd met het finan ciële herstelplan. Dit betekent dat Nationale Nederlanden 277 mil joen gulden in het bouwvallige concern pompt en daarmee in feite baas in huis wordt bij de WUH. Na de vergadering maakte Nationale bovendien bekend een bod te doen i f50 op de aandelen WUH. De aandeelhouders konden wei nig anders doen na nasputteren en stoom afblazen tijdens de vergade ring in het chique Amstelhotel. En kele malen kwam het tot een aan varing tussen gedupeerden en het bestuur, waarbij president-com missaris A. Jiskoot een keer per soonlijk tussenbeide kwam om zijn besuursvoorzitter mr. J.F. Vis ser te verdedigen. Een aandeelhouder was zelfs zo met het lot van Visser begaan dat hij 'als schadevergoeding voor het een paar maal door mij in gebreke blijven mijn hupotheek op tijd af te lossen' een briefje van vijf gulden voor hem neervlijde. Een andere aandeelhouder wilde zijri betoog zittend afsteken 'omdat staan als waardering voor het bestuur zou kunnen worden opgevat'. De voor zitter stond hem dit niet t,oe, waar op hij staande een tirade afstak te gen 'door ons betaald wanbeleid en grootheidswaanzin van het be stuur'. Hij noemde het bestuursbe leid 'ontucht met cijfers'. Zoals bekend is de WUH diep in de problemen gekomen door veel geld te steken in onroerend-goed. Het meest daarvan is inmiddels met verlies verkocht. Nationale Nederlanden en de Nederlandsche Bank moesten al eerder bijsprin gen om de hypotheekbank van de ondergang te redden. Kamerleden jagen directeur op de kast in Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN - „Zo dra de aanpak van milieuvervui ling ze geld kost, zijn ondernemers in beginsel tegen. Zij kijken naar hun kostprijs en die willen ze zo laag mogelijk houden. Onderne mers zijn individualisten. Het is een illusie te denken dat ze samen één duidelijk signaal kunnen afle veren in Den Haag over de aanpak De start van de produkt.e van Akzo's supervezel „Twaron" - -■>- het zelf maar u't™iden breideld opportunisme drijven tegenover, litiek ook niet uit de voeten kan de be- Van der Hagen reageerde als de po- door een wesp gestoken. „Oppor tunisme? Korte termijn denken? Om de tegenstelling 'scherp' te Poppycock! Absoluut niet krijgen en Van der Hagen uit zijn Wij hebben het uitgavenniveau tent te lokken, schetste Van Dijk r r&d (onderzoek en ontwikke- met opzet een sterk negatief beeld ling, red.) in de afgelopen vijf jaar het bedrijfsleven. verdubbeld tot 3 procent. Dat i lieubelasting, maar de kosten wor den gemaakt. Ze komen via een omweg toch terug. Er staat een enorme rekening van de werkloos heid, maar de bedrijven kunnen niet duidelijk maken hoe die vol gens hun moet worden betaald". Supervezel Akzo „Bedrijven" zijn kortzichtig en hoog voor een voedingsmiddelen- Grote lijnen denken alleen aan winst op de kor- bedrijf. Nutricia bestaat al 84 jaar. door Wim Fortuyn tot acht weken vertraagd cïoor vorstschade in een van de grond- stoffenfabrieken in Delfzijl. Door de aanhoudende vorst is tijdens het opstarten van deze fabriek roest ontstaan. Aanvankelijk zou de produktie van „Twaron" Enka-fabriek SSKUSfclMS als gevolg van de vertraging. Dwarse taal van drs. E.J. van der Emmendezeweek 5*5 directeur van het Zoeter- te termijn. Aan de maatschappelij ke gevolgen op langere termijn hebben wentelen Dat zie je aan de milieuvervuiling, het aantrekken en even gemakke lijk weer afstoten van gastarbei ders, aan het veel te snel afkopen van vakbondseisen in de jaren ze ventig, aan de geringe uitgaven Wy denkèn op langere termijn dat geen boodschap, die de regering. Een goeie ondernemer ajf op de gemeenschap, stelt zich pessimistisch in. en gaat uit van hogere lasten in de toe komst". „Nee, de kern van het probleem is dat de overheid zich wel bemoeit met het bedrijfsbeleid, maar zelf onvoldoende duidelijkheid schept voor scholing. Van samenwerking op langere termijn. Het bedrijfsle- Ro-totaal Op de nieuwe spaarvorm Robeco-groep, de Ro-totaalreke- der Hagen daarmee in feite zegt dat de overheid maar moet denken en beslissen voor het bedrijfsleven. Dat steekt schril af bij de klaag zang vanuit werkgeversland de overheid ning is binnen anderhalve maand de regcUucht de betutteling en f150 miljoen gestort, aldus Robe- de i»us'epohtiek van parlement co-topman prof. dr. Th. Scholten. f «gering, dl« te geinig naar on- De spaargelden op de Ro-toUalre- da™ keningen worden voor een kwart belegd in de twee aandelenfondsen van de Robeco-groep, voor een kwart in Rorento (obligaties), Let wel, ook Van der Hagen zingt mee in dat koor. Hij was in Alphen aan den Rijn speciaal door de plaatselijke ondernemers vereni- (VOA) uitgenodigd om tijdens forumdiscussie over 'politiek i bedrijfsleven' die laatste belan- engroep te vertegenwoordigen, ken van termijnrekeningen of de- Jgt;ten °v~van de Korte (WD), Vermeend (PvdA) kwart in Rodamco (onroerend CTOA^tgenodigd goed) en in het spaarfonds Ropar- co. Robeco mikt met Ro-totaal op spaarders die nu nog gebruik posito' Shell-installatie Van Dijk: ondermaats... (foto anp> Engwirda (D66), door te stellen dat Ministe"Deetman*heeft gisteren F Pprnjc kpt «jtart^pïn opopvpn moeien met de lonen, de werkgele- "TnnïL vageheid en de investeringen in de willen ze niets weten. Totdat het gaat en ze elkaar kapot concur- Dat staan ze in rijen voor de bedrijv „De overheid moet alleen grote r de bouw van de ultramoderne raffinagefabriek van Shell, de zo- genaamde Hycon-installatie. Deze ..."f* "f"'"" T"""™1 kan zo voordehg werken, dat vol- gens Shell zelfs bij de huidige olie- voorwaa den scheppen, prijzen nog geld valt te verdienen. ®P Twintig jaar is aan de ontwikkeling ven is verder in het Europese den ken dan de politiek, terwijl het toch de taak van de overheid is om te zorgen voor evenwichtige con currentieverhoudingen. Kijk, we mogen ons natuurlijk niet verzet ten tegen hogere milieulasten. Maar wij hebben wel te maken met de directe concurrenten in de om ringende landen. Dus langzaam aan. En zoveel mogelijk in samen werking met andere landen". Tegelijkertijd moest Van der Ha gen wel erkennen, dat de bedrijven zelf geenszins duidelijk kunnen maken wat ze nu precies van de overheid verlangen. Een probleem waarmee behalve Van Dijk ook Engwirda en Vermeend de Nutri- cia-man confronteerden. Engwir da: „Enerzijds moeten we het te kort van de overheid, omlaag bren gen, anderzijds moeten de subsi dies voor de bedrijven omhoog. De overheid mag zich niet met atv be- Van der Hagen kon het alleen maar bevestigën. Maar volgens hem is dat alles niet zo'n probleem. „De politici moeten gewoon hun eigen afweging maken en de grote lijnen aangeven. Als ze maar niet proberen de bedrijven te sturen. De afgelopen jaren hebben geleerd dat pogingen in die richting slechts leiden tot onwerkbare theorieën en op niets zijn uitgelopen. De bedrij ven op hun beurt moeten hun ei- deur". dit project gewerkt. Het mf?arfgl\Senrz1l1™l!8V/klaa2r zijn. Esso bouwt een soortgelijk project, de flexicoker. Speciaal voor het vaderlandse bedrijfsleven had de financiële specialist van het CDA, tevens ex- minister van ontwikkelingssamen werking, nog meer noten op zijn zang. „Nederland heeft geen goede industriële structuur, is ingesteld op gemakkelijke handel. Als je bij de Wereldbank de investeringspro- "j" "'J "l jecten bekijkt in ontwikkelingslan- kloppen als het even minder goed J. V nn nn ,fpdpr_ de RSV-enquetecommissie, hem voorhield dat de bedrijven dan ook niet bij de overheid moeten Wondervliegtuig Fokker heeft nog geen beslissing genomen over een uitnodiging van de Amerikaanse vliegtuigbouwer Opportunisme wikkefin? van 'waf"Boirine6 "het Van D*>k gaf toe dai ln ae pou' Dleaen neooen. Dy een iniernauu- wikkellng van wat ^Boeing nel Uek t0 yaak wordt gedacht vanuit nalè vergelijking is de Nederlandse i cn _4 idealen, met als resultaat compro- prestatie duidelijk ondermaats, als IUU slue- ...„l u.,„ „r... den, stuit je bijna nooit op Neder landse bedrijven. Wel Japanners, Italianen, maar geen Nederlanders - ook niet als ze duidelijk iets te bieden hebben. Bij een internatio- wondervliegtuig" van de jaren gentig noemt, de 7J7, len tellend vUertuie dat wordt missen waarin de part*en wel hun het aankomt °P uitgaven «gen wereldbeeld herkennen derzoek en ontwikkeling ei i door twee straalmo- r die in de praktijk totaal niet teringen in moeilijke, i Sen^p^— berken Daar stMt echterfonge- SS mark van de bedrijven verwachten dat ze iets doen. Tien jaar geleden was het VNO mordicus tegen de het in voeren van investeringssubsidies, nu zijn ze tegen afschaffing van de wir. Weinig consistent". Vermeend voegde daar op zijn beurt nog aan toe, dat het het standpunt van het KNOV (midden en kleinbedrijf) over de wir 180 graden verschilt van de geluiden die politici vanuit het VNO ontvan gen. En Van Dijk maakte duidelijk, dat de politici in Den Haag alles zins bereid zijn te luisteren naar pressiegroepen en dus zeker ook naar 'de' ondernemers. „Maar kom dan ook met een dui delijke boodschap en laat blijken welke consequenties aanvaardbaar zijn bij de aanpak van de proble men. Want je kunt wel nee zeggen tegen bijvoorbeeld een hogere mi- Engwirda: niet consistent... (foto ANP) gen problemen oplossen en bij- voorbeeld erkennen dat sommige produkten niet meer gemaakt kun nen worden. Want ook dat is waar: we hebben ons lange tijd veel te af hankelijk opgesteld". Juist geen regulering, dus. An ders gezegd: Van der Hagen zag er verder vanaf om te spreken na mens 'het' bedrijfsleven en stelde zich politiek op met een liberale opvatting, die in de loop der jaren is gevoed door het gegeven dat po litieke oplossingen op bedrijfsni veau vaak onuitvoerbaar blijken. Ook Vermeend erkende, namens de PvdA, „dat de mogelijkheden tot sturing zijn overschat". Koren op de molen van De Kor te, die stelde dat geen enkel bedrijf in een paar jaar de werkweek met vier uur kan inkorten. „Toch zegt de politiek dat het moet", aldus de WD'er. Hoewel er inmiddels eni ge verbetering in komt, is volgens hem het grote probleem dat de meeste parlementariërs geen flauw benul hebben van hoe een bedrijf werkt. „Er zitten weinig ondernemers in de politiek. Van de 150 Kamerle den komen er 100 uit de overheids sector. Tien jaar geleden was er echt sprake van een dieptepunt. Bij de invoering van de wet op de ondernemingsraden was ik des tijds de enige die ooit in een onder nemingsraad had gezeten. De an dere zogenaamde specialisten dachten dat ondernemingsraden aan het lijntje werden gehouden en alleen maar praatten over de fiet senstalling. Alsof de directie de boel zat te flessen. Een volstrekt onjuist beeld". Contacten Volgens politicoloog dr. M.P.C.M. van Schendelen - de pro fessor ontbrak niet op het appèl - wordt de kloof tussen politiek en bedrijfsleven langzaam kleiner. De houding ten opzichte van elkaar, de wederzijdse kennis, de onder linge contacten: het is allemaal ver beterd. „Zeven van de tien leden van de commissies Economische en So ciale Zaken hebben nu een achter grond met kennis van het bedrijfs leven. Dat was tien jaar geleden niet zo. Er is ook meer wederzijdse invloed op de besluitvorming, zo als de deregulering van de arbeids tijdverkorting aantoont". Toch zul len bedrijfsleven en politiek het nooit helemaal eens kunnen wor den, zoals Van der Hagen sugge reert. Van Schendelen: „Niet alleen omdat de bedrijven te versnipperd zyn, maar ook omdat de belangén fundamenteel verschillen. Beiden zien graag winst bij de bedrijven, maar om verschillende redenen. Ondernemers hebben een produk- tiedoelstelling, de politiek heeft zit met het vraagstuk van de verde ling". De professor waarschuwde de ondernemers dat de liefde niet van één kant, de politiek, kan ko- „Houdt er rekening mee dat de koek toch verdeeld moet worden. De vakbeweging lijkt op zijn re tour, maar jaag haar niet te hoog op de kast. Want let op: ze komt straks weer sterk terug. Nu is de politieke conjunctuur de ondernemer goed gezind, maar dat zal weer verande ren. De bedrijven zullen daarmee moeten leren omgaan. Daarom doen ze er goed aan zoveel moge lijk een consistent geluid te laten horen". Tincrisis lijkt onoplosbaar, prijs val dreigt LONDEN (Rtr) - Het reddingsplan dat een einde moest maken aan de nu ruim vier maanden durende tin- crisis heeft niet de unanieme steun gekregen van de Internationale Tinraad (ITC). Volgens Peter Gra ham, voorzitter van een groep van elf banken die geld hebben ge leend aan de ITC, hebben Thailand en Indonesië, twee grote tinprodu centen, het plan afgewezen. Het gevaar dreigt nu, dat de ban ken de tinvoorraden, die zij als on derpand voor de schulden van de ITC in hun bezit hebben, gaan ver kopen. Dat zou een forse prijsval tot gevolg hebben en een nieuw reddingsplan al bij voorbaat onmo gelijk maken. Indonesië heeft zijn steun aan het het plan onthouden omdat het niet voldoende garanties biedt te gen overproduktie en ineenstor ting van de prijs. Het afgewezen reddingsplan voorzag in de oprich ting van een onderneming, New- Co, die in de komende vier jaar de buffervoorraad van de Tinraad ge leidelijk zou moeten verkopen. Met de opbrengst daarvan zouden dan de schulden van de ITC - een miljard pond sterling, ongeveer 3.7 miljard gulden, - betaald kunnen worden. De Indonesische regering wil dat de tinvoorraden van de ITC over een langere periode verkocht wor den en wijst exportcontingenten af aangezien daar alleen de niet bij de Tinraad aangesloten landen van zullen profiteren. Thailand liet we ten dat het niet in staat is een bij drage van 12,5 miljoen pond ster ling te leveren vanwege het groeiende begrotingstekort. De Londense Metaal beurs (LME), waar het grootste deel van de we reldtinhandel plaatsvindt, heeft de handel in tin op 24 oktober vorig jaar opgeschort, nadat de ITC we gens geldgebrek de tinprijs niet langer kon ondersteunen. De renteverlaging, waar de beurs al dagen op wachtte, zette vanmorgen geen zoden aan de dijk. De handel was uiterst kalm en slechts een klein aan tal fondsen wist tot koersverbetering te komen. Bij de hoofdfondsen deden de uitge vers Elsevier en VNU het - gezien de rest van de markt nog vrij redelijk. VNU kwam rond het middaguur tot een winst van f3 op f304. Voor Else vier was de pret met drie dubbeltjes echter al afgelopen. Terwijl de aandelen Heineken fl.50 moesten inleveren, gingen de holding stukken er twee kwartjes op vooruit. KLM en Kon Olie maakten voor het weekeinde geen grote sprongen meer. De noteringen lagen enkele dubbeltjes beneden het slot van gisteren, evenals bij Philips. Unilever ging f2 goedkoper van de hand./De financiële fondsen lieten het flink afweten. ABN raakte vijf gulden kwijt en AMRO omtrent fl.50. NMB stond begin beurs nog aardig op winst, maar moest er daarna met een terug gang van fl.50 ook aan geloven./Van de 44 fondsen noteerden er rond het middaguur 30 lager.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9