Congres versterkt positie Gorbatsjov Zelfs Paisley kan protestanten niet meer de baas BOUWEN? Ambassadeur Dobrynin in topfunctie Flick zelf wist niets van giften Rapport Kooijmans: martelen algemeen Italiaanse koningszoon hunkert naar vaderland 'Imelda Marcos brein achter moord Aquino' VRIJDAG 7 MAART 1986 BUITENLAND PAGINA 7 MOSKOU (AP) - De Russische leider Michael Gorbatsjov heeft gisteren in zijn slotrede voor het 27ste Congres van de Communistische Partij de 5.000 afgevaardigden en buiten landse gasten op de hoogte gebracht van zijn herverkiezing tot secretaris-generaal en enkele verschuivingen in de partijleiding. De maatregelen betekenen een versterking van Gorbatsjovs positie in de Russische hiërarchie. De meest in het oog springende wijziging is wellicht de benoeming van de Russische ambassadeur in Washington, Anatoli Dobrynin, tot het invloedrijke secretariaat van het Centrale Comité, dat verant woordelijk is voor het dagelijks be stuur van de natie. Er werd niet onmiddellijk ge zegd dat de 66-jarige Dobrynin zijn post in Washington zal ontruimen. Een Amerikaanse diplomaat ver klaarde dat de Amerikaanse am bassade in Moskou nog 'niet van enige wijziging op de hoogte is ge steld. Hij verwachtte evenwel dat Dobrynin zich in de Russische hoofdstad zal vestigen. Gorbatsjov maakte niet duidelijk wat precies de functie wordt van Dobrynin, wiens lange staat van dienst in Washington hem tot een bron van informatie maakt die de Russische leider wellicht in zijn nabijheid wenst te houden. Lev Zaikov (62), de voormalige partijleider uit Leningrad die verleden jaar juli tot secretaris van het Centrale Comité werd be noemd, verkreeg thans het volledi ge lidmaatchap van het Politburo. Het college telt thans 12 leden. Zaikovs benoeming betekent dat Gorbatsjov vijf nieuwe Politburo- leden heeft benoemd sinds hij verleden jaar maart de leiding van a Aleksandra Birjoekova. (foto anpi Het Politburo ki^eg er tevens twee leden zonder stemrecht bij, te weten Joeri Solovev en Nikolai Sljoenkov. Solovev is het huidige hoofd van de afdeling Leningrad van de partij en Sljoenkov heeft de leiding van de. partij in Wit-Rus- land. Hun benoeming betekent dat Gorbatsjov het afgelopen jaar ook vijf kandidaat-leden in het Politbu ro heeft gebracht. Twee leden van de oude garde, de kandidaat-leden Boris Ponomarev (81) en Vasily Koezentsov (85), zijn niet herbe noemd. Gehandhaafd Twee andere bondgenoten van wijlen Leonid Brezjnev, de 68-jari- ge Vladimir Sjtsjerbitsky die par tijleider was in de Oekraïne, en Dinmuchamed Koenajev, die de leiding van de partij in Kazachstan had, zijn wel als volwaardig lid ge handhaafd, terwijl eerder werd verondersteld dat hun positie in gevaar was. Een lijst van het nieuwe Centrale Comité, zoals die woensdagavond tijdens een zitting achter gesloten deuren van het congres werd sa mengesteld en later door het pers bureau Tass vrijgegeven, laat zien dat het aantal leden van 319 is ge daald tot 307, onder wie 119 nieuwe leden. De nieuwe bezetting van het Centrale Comité geeft Gorbatsjov de ruimte die hij nodig zal hebben voor de door hem aangekondigde 'radicale hervormingen' van 's lands economie. De hervormingen werden door hem in het vooruit zicht gesteld tijdens de vijf uur du rende openingsrede tot het con gres. Het Comité komt tenminste twee maal pei jaar bijeen, terwijl de con gressen vijfjaarlijks plaatsvinden. Congresafgevaardigden en buiten landse gasten gaven Gorbatsjov na zijn bekendmaking dat hij was her kozen tot secretaris-generaal een staande ovatie. Hij somde vervolgens de resulta ten van het congres op en drong er bij alle Russische burgers op aan mee te werken aan de uitvoering van de resoluties. Gorbatsjov ver oordeelde opnieuw de bewape ningswedloop en beloofde plechtig dat de Sowjet-Unie 'niet van plan is in de kaart te spelen van dege nen die graag zouden zien dat de mensheid de nucleaire dreiging ac cepteert en ermee leert leven'. Gorbatsjov benoemde tien per sonen tot het secretariaat van het Centrale Comité waarvan hij de lei ding heeft, onder wie de eerste vrouw die een zo hoge positie in de Russische hiërarchie bekleedt sinds volwaardig politburolid en ex-minister van cultuur Jekaterina Furtseva (1957-1961). Het is Alexandra Birjoekova, een in 1929 geboren vakbondsfunctio naris die sinds 1976 volwaardig lid is van het Centrale Comité. BONN - De Westduitse Groene af gevaardigde Otto Schily heeft gis teren op een speciale persconfe rentie gezegd dat de politieke par tijen in West-Duitsland in strijd met de wet donaties hebben ver zwegen. „De politieke partijen die tientallen miljoenen hebben aan genomen, wisten dat dit in strijd was met de wet. En voor hen geldt hetzelfde als voor iedereen, name lijk dat jatten strafbaar is". door Hans Hoogendijk Schily beschuldigde de rege ringspartijen CDU-CSU en FDP ervan in het Flick-onderzoekspro- ces obstructie te hebben gepleegd om te voorkomen dat de hele waar heid boven water zou komen. Ook de SPD maakte zich daaraan schuldig, zij het in mindere mate, stelde hij. Schily presenteerde een apart slotrapport over het werk van de parlementaire commissie die het Flick-omkoopschandaal heeft on derzocht. Hij kon zich, net als de SPD, niet vinden in het door de CDU-CSU en FDP gepubliceerde eindrapport waarin staat dat de gif ten aan de politieke partijen geen invloed hebben gehad op het poli tieke besluitvormingsproces in West-Duitsland. De 59-jarige Friedrich Karl Flick, wiens naam onverbrekelijk is ver bonden met het omkoopschandaal dat West-Duitsland nu al jaren, be zig houdt, stond op het moment dat Schily zijn rapport presenteer de als getuige in het Flick-proces. voor de rechters. De rijkste man van West-Duitsland maakte een ietwat verloren indruk. Op vragen van rechter Bucholz kwam heel duidelijk naar voren dat Flick bin nen het miljardenconcern bijna nergens aan te pas kwam. Eerst was het zijn oom Konrad Kaletsch die met algemene volmachten alles altijd verzet tegen een herziening van het grondwettelijke verbod, maar natuurlijk is het laatste woord aan het parlement". Nog minder geestdrift toonden de monarchisten, die zich ergerden aan de vleiende woorden aan het adres van de communisten. "Hoe zo?" verbaast zich Victor Emma nuel in Gstaad, waar hij op winter- vakantie is, "de communisten zijn Italianen als alle anderen. Ik verde dig mijn rechten zonder onder scheid v?n links of rechts. Om te rug te mogen naar Italië is een tweederde meerderheid in het par lement nodig. Het is al genoeg als de communisten zich onthouden". Enige steun krijgt het verzoek van liberalen en republikeinen, die menen dat het verbod op terugkeer uit de tijd is. Maar ook zij zien geen enkele urgentie voor een afzonder lijke procedure: "De kwestie komt pas aan de orde wanneer we toe zijn aan een uitgebreide herziening van de gron^jvet". De bevolking staat onverschillig tegenover de kwestie en op per soonlijke sympathie hoeft de ko ningszoon niet te rekenen. Zijn nog altijd onopgehelderd aandeel in de dood van een jonge Duitse toerist aan de Franse Rivièra in 1978 en vooral het feit dat daar nooit een Frans proces op is ge volgd, heeft veel afbreuk gedaan aan het toch al niet zo florissante beeld dat men in Italië van hem had. Maar gevaar ziet men even min in een terugkeer, ook al wei gert hij daarvoor "afstand te doen van zijn aanspraken", zoals hij in Gstaad verklaarde. Afgezien van een handje overge bleven monarchisten beschouwen de Italianen de monarchie in hun land definitief als dood en begra ven. inclusief de befaamde geheime kas, beheerde, later werd het de nu ook terecht staande Eberhard von Brauchitsch. Flick: „Von Brau- chitsch was mijn rechterhand. On ze families waren al tientallen jaren met elkaar bevriend. Mijn vader wilde hem graag als opvolger van Kaletsch". Duidelijk werd dat Flick zich na de dood van zijn vader nauwelijks met het miljardenconcern bemoei de. In het hart van het concern in Düsseldorf maakte Von Brau chitsch de dienst uit, terwijl Flick zich elders in de wereld vermaakte. Op de vraag van de rechter hoe vaak hij in Düsseldorf was, zei Flick: „Een paar keer in de maand". Van de zwarte kas, waar uit CDU, CSU, FDP en SPD wer den betaald, wist hij vrijwel niets. Lijsten met miljoenenbedragen aan giften en steekpenningen kreeg hij eens per jaar op zijn bu reau, maar hij wist zich er niets van te herinneren. „Ik heb mij nooit met die giften bezig gehouden", was het steeds terugkomende ant woord van de man, die om van alle problemen af te zijn, zijn hele bezit eind vorig jaar voor vijf miljard mark verkocht. MANILLA - Imelda Marcos, de vrouw van het verdreven Filippijn se staatshoofd Ferdinand Marcos, wordt genoemd als het brein ach ter de moord op ex-senator Benig- no Aquino, de echtgenoot van pre sident Cory Aquino. Dit wordt ver- i uit kringen van de commis- door Bob Mantiri sie van onderzoek die president Cory Aquino heeft ingesteld, met een nadat zij aan de macht kwam. Ex-senator Benigno Aquino werd op 21 augustus 1983 op de luchthaven van Manilla doodge schoten toen hij naar zijn land te rugkeerde van ballingschap in de Verenigde Staten. Imelda Marcos heeft hem in de VS persoonlijk gewaarschuwd dat hij zou worden vermoord als hij zou terugkeren. Mevrouw Marcos zou haar plan hebben uitgevoerd zonder medeweten van haar man, die de laatste jaren al in een sterk isolement leefde. Mevrouw Marcos, door kardinaal Sin omschreven als een sluwe vrouw, heeft de moordaanslag la ten uitvoeren door veiligheids agenten die voor generaal Fabian Ver werkten. Pas nadat de moord was gepleegd hoorde Marcos dat zijn vrouw en generaal Ver de sa menzweerders waren tegen zijn aartsrivaal. De aanslag was stuntelig en ama teuristisch opgezet, waaruit de conclusie wordt getrokken dat het geen militair complot was. De voor deze operatie uitgekozen veilig heidsagenten beconcurreerden el kaar over de vraag wie de opdracht mocht uitvoeren, zo blijkt uit bandopnamen. President Marcos heeft gepro beerd om de zaak nog te redden door druk uit te oefenen op de rechters om het proces zo snel mo gelijk af te handelen. Dit is beves tigd door Manuel Herrera, hoofd aanklager in het proces tegen 26 verdachten in de moordzaak Aqui no en Galman. Manuel Herrera kwam gisteren met zijn onthulling nadat alle ne gen rechters van het hooggerechts hof na een aanvankelijke weige ring, alsnog besloten om af te tre den, na sommatie van president Cory Aquino. GENEVE (AP) - Het martelen van arrestanten en gevangenen komt in de hele wereld nog veel voor en kan 'de pest van de tweede helft ivan de 20ste eeuw' worden. Dat is de conclusie van het rapport dat de Leidse jurist Peter Kooijmans op stelde voor de mensenrechten commissie van de Verenigde Na ties. Kooijmans onderzocht meldin gen van martelingen in 33 landen, waarvan alleen Chili, Zuid-Afrika, de Sowjet-Unie, Iran, El Salvador, Guatemala, Afghanistan, Oeganda, Ecuador, Honduras, Indonesië en de Comoren met name genoemd werden. In het rapport wordt ingegaan op een groot aantal verschillende vor men van martelen. Ook vormen van psychologische mishandeling, zoals het organiseren van nep-exe- cuties en het bedreigen met moord of marteling op familieleden, wor den erin genoemd. Het rapport stelt dat regeringen zich bewust zijn van martelingen in eigen land, maar niettemin lip pendienst verlenen aan het veroor delen van dergelijke praktijken. 'Martelen is nog steeds en alge meen verschijnsel en komt in een aantal landen systematisch voor,' aldus het rapport. 'In sommige lan den lijkt het te zijn geïnstitutionali seerd' als onderdeel van de onder vraging. Als antwoord op vragen van Kooijmans, liet Zuid-Afrika weten dat een onderzoek wordt ingesteld naar zeven gevallen van marteling door politiemannen. Indonesië ontkende dat marteling daar voor kwam, terwijl Chili liet weten dat de slachtoffers van twee gevallen die waren gemeld geen klacht bij de autoriteiten hadden ingediend. De Sowjet-Unie weigerde infor matie te verstrekken en zei dat Kooymans zijn bevoegdheden te buiten ging. El Salvador en Guate mala werden genoemd als landen waar het martelen van mensen was ingeburgerd als gevolg van een burgeroorlog. Pakistan liet de VN- onderzoekers weten dat het gese len van veroordeelden daar deel uitmaakt van de islamitische wet geving. Alleen Spanje werd genoemd als land dat recent middels wetgeving heeft gepoogd een eind te maken aan martelingen. Kooijmans stelde in het rapport dat geen enkele maatschappij en geen enkele staatsvorm gevrij waard is van het voorkomen van martelingen, 'zolang zich situaties voordoen waarin mensen zich in de absolute macht van andere mensen kunnen bevinden.' Palme genoemd voor Nobelprijs KOPENHAGEN (AFP) - De vermoorde Zweedse premier Olof Palme is voorgedragen' voor de Nobelprijs voor de vre de van 1987. Tijdens de zitting van de organisatie van Scandi navische landen hebben Noor se afgevaardigden van uiteen lopende politieke richtingen zijn naam genoemd. ADVERTENTIE Als u gaat bouwen of verbouwen is het verstandig eerst een goed advies in te winnen. Bij Bouwvoorlichting in Waddinxveen kunt u zich geheel vrijblijvend oriënteren. U vindt er een unieke expositie over bouwen en wonen. Met informatie over produkten en diensten van tientallen bedrijven. Openingstijden: di/wo/vr: 9.00-17.00 uur za: wo-uooüürl bouwvoorlichting Storinglaan 6 - Waddinxveen centrum voor advies, aanschaf en oriëntatie ten en K Buitenland kort Duvalier Ex-president Jean-Claude Duva lier van Haïti en zijn familie zijn vanochtend aangekomen in hun nieuwe verblijfplaats, een afgele gen luxe villa in de bergen aan de Franse Rivièra. De villa is eigen dom van een Nederlandse zaken man. De villa heeft 10 kamers. Op het bij de villa horende terrein van twee hectaren bevinden zich een huisje voor het personeel, een ten nisbaan en een zwembad. IRA Voor de Nederlandse ambassade in Dublin hebben aanhangers van de politieke partij Sinn Fein Ne derland opgeroepen de IRA-leden Brendan McFarlane en Gerard Kelly niet naar Groot-Brittannië uit te wijzen. De Britse regering heeft Nederland verzocht om uitle vering van de mannen. De zaak van McFarlane en Kelly dient dinsdag voor de Amsterdam se rechtbank. Een woordvoerder van de ambassade in Dublin sprak van een kleine betoging die rond drie kwartier duurde. De betogers droegen borden met leuzen als „geen uitwijzing voor politieke overtreders", - tegen uitwijzing" en „werk niet samen met het Britse imperialisme in Ierland". Demjanjuk De man die door de Verenigde Staten is uitgeleverd aan Israël en daar terecht moet staan omdat hij Iwan 'de Verschrikkelijke' Dem janjuk zou zyn is onschuldig. De echte Demjanjuk werd op 2 augus tus 1943 in Treblinka door een ge vangene vermoord. Dat zegt een 85-jarige Spaanse overlevende uit het kamp. LONDEN Men komt niet gauw op de gedachte de illustere domi nee Ian Paisley een gematigd lei der van de Noordierse protestan ten te noemen. Niettemin, zo staat hij nu bekend na een week van even belangwekkende als poten tieel explosieve gebeurtenissen. door Henk Dam Het begon vorige week dinsdag. Paisley, leider van de Democratie Unionist Party (DUP), vervoegde zich toen samen met zijn collega James Molyneaux van de Official Unionist Party (OUP) by premier mevrouw Thatcher om te praten over een het Brits-Ierse verdrag. Dat verdrag werd 15 november door de premiers van Engeland en Ierland ondertekend. Het geeft voor het eerst sinds de Ierse Repu bliek onafhankelijk werd Ierland enige zeggenschap in Noordierse zaken. Unionistische (protestantse) po litici zijn altijd mordicus tegen het akkoord geweest omdat zij het als een eerste stap zien op weg naar de door hen zo gevreesde fusie tussen Ierland en Noord-Ierland. Ze rea geerden op het verdrag met een strategisch aktieplan. Voorlopig hoogtepunt van dat plan waren de tussentijdse verkie zingen van januari in 15 Noordier se kiesdistricten voor een Lager huiszetel. Die verkiezingen waren afgedwongen doordat alle unionis tische politici in het Lagerhuis hun zetel ter beschikking hadden ge steld. De verkiezingen hadden het ver wachte resultaat (hoewel niet hele maal): in 14 van de 15 districten werd de unionistische kandidaat met grote meerderheid herkozen. Dat bewijst, aldus Paisley en Moly neaux, dat de Noordierse protes tanten het akkoord niet moeten: Met die boodschap stapten de beide heren dus dinsdag naar me vrouw Thatcher, die het geijkte antwoord gaf. „Of u nu hoog of laag springt, er is geen sprake van dat wij het Brits-Ierse akkoord op zeggen, omdat wij dat als enige mogelijkheid voor een vreedzaam Noord-Ierland zien". Daarop gebeurde er iets opmer kelijks. Zowel Paisley als Moly neaux veranderden hun liedje. In plaats van direct op te stappen toonden ze zich bereid met de pre mier ernstig en constructief van gedachten te wisselen over de tqe- komst van Noord-Ierland. Belofte Met name hadden ze oren naar de belofte van mevrouw Thatcher, dat de rechtstreekse invloed van Londen en Dublin op Noordierse zaken zeer zou kunnen verminde ren als de Noordierse politici zelf een bestuursvorm zouden kunnen vinden waarbij de katholieke min derheid ook tot haar recht komt. Dat is geheel in de geest van het verdrag. Ierland is daarin inspraak gegeven om de belangen van de katholieke minderheid van Noord- Ierland te verdedigen. Die in spraak is niet langer nodig als de minderheid het gevoel zou krijgen dat met haar belangen in Noord- Ierland zelf rekening wordt gehou den. Het is dus aan u, zei premier Thatcher tot de twee unionistische politici. Noord-Ierland kan binnen het Verenigd Koninkrijk een grote mate van zelfstandigheid krijgen als zowel protestanten als katholie ken dat willen en aankunnen, dat wil zeggen: als beide volksdelen zich in zo'n relatief autonoom Noord-Ierland kunnen vinden. Met die boodschap gingen Pais- Een gemaskerde protestant achter de microfoon i afgelopen maandag. ley en Molyneaux dinsdagavond naar hun achterban in Ulster. Ze zeiden dat er geen kans op was dat het akkoord opgezegd zou worden, dat er over Thatcher's voor stellen zou moeten worden nagedacht, en dat het misschien daarom niet zin vol was de voor maandag uitge schreven protest-staking te laten doorgaan. Maar die achterban, onder lei ding van de politicus Peter Robin son, voelde hier niets voor. Inte gendeel, het verzet tegen het Brits- Ierse akkoord moet verder worden opgevoerd, en om te beginnen moet de eendaagse staking door gaan, zo kregen de twee protestant se leiders te horen op een manier die alleen maar als „vernederend" kan worden omschreven. Paisley en Molyneaux konden niets anders doen dan hun voor stellen intrekken. En dus was er maandag een staking in Noord-Ier land. Winkels waren dicht, fabrie ken gesloten, elektriciteitscentra les gingen plat, de schooldeuren bleven toe, en er landden geen vliegtuigen. Intimidatie Maar er was meer aan de hand: 47 agenten raakten gewond, 35 keer werd er op politiemensen ge schoten, er werden 57 arrestaties verricht, er waren 237 berichten van intimidatie, 329 van vernielde bezittingen en er werden 670 weg versperringen opgericht. Kortom: de staking van de pro testanten was zo wijdverspreid omdat die met intimidatie en grof geweld was afgedwongen. Mensen die toch wilden werken, konden stenen naar hun hoofd krijgen: er werden openlijk wapens gedragen. Dat was allemaal geenszins de bedoeling van Molyneaux en Pais ley, die een waardige demonstratie van protestantse afkeer voor ogen hadden. Molyneaux zei daags na de staking direct dat zijn partij zich nu niet meer achter stakingen zal opstellen. Paisley hield in zoverre een slag om de arm, dat hij zei „geen wapen uit handen te willen geven". Maar ook hij veroordeelde het geweld in duidelijke bewoordingen. Het is echter de vraag of de woorden van Molyneaux en Paisley er nog veel toe doen. Want achter hun ruggen om heeft zich nu een aanzienlijk radi caler vorm van unionisme ontwik keld. Het gaat om Noordierse man nen en vrouwen die geen enkele concessie willen doen, die niets met het Brits-Ierse verdrag te ma ken willen hebben, en die geweld niet schuwen. Hun machtsbases zijn de pijlsnel uit de grond geschoten Ulster Clubs, verenigingen van unionis ten, leden van de antieke Oranje orden en - en dat is werkelijk zorg wekkend - leden van paramilitaire groepen als de Ulster Defence As sociation (UDA), die zich lang koest hebben gehouden maar niet temin het protestantse antwoord op de IRA zijn. Goedzak De Ulster Clubs hebben nu ruim 10.000 leden. Als hun onofficiële woordvoerder treedt op de al ge noemde Peter Robinson, tweede man in Paisley's DUP. De 37-jarige Robinson, een gewezen makelaar, is hard bezig zich te ontwikkelen tot de werkelijke leider van de Noordierse protestanten. En dat is geen prettig vooruit zicht. want vergeleken bij hem is Paisley bijna een goedzak, iemand met misschien een veel te grote mond, maar uiteindelijk een mpn met, als het erop aankomt, een do sis gezond verstand. Collega-politici omschrijven Ro binson daarentegen als „kil, kli nisch en destructief', „door en door rot", „een reptiel". En wie naar Robinson zelf luistert, heeft ook weinig reden tot optimisme. Over het geweld rond de staking zei hij: „Niet prettig, maar begrij pelijk". Over de toekomst van Noord-Ier land, als de Britse regering niet toegeeft: „We zitten hier bovenop een vulkaan. Straks spat die uit el kaar. Dan zal de slag om Ulster los barsten, hier, op straat". En, in een ander verband: „We zijn op weg naar de oorlog". Er is alle reden om met grote zorg uit te zien naar de Oranjemar sen die jaarlijks in de zomer wor den gehouden. Die zijn altijd het symbool bij uitstek van protes tants extremisme geweest. Zal dan de komende zomer Robinson's vulkaan ontploffen? ROME - Victor Emmanuel van Sa- voya, erfgenaam van het Italiaanse koningshuis, wil terug naar zijn va derland. Om een eind te maken aan de "altijd durende bittere en on rechtvaardige ballingschap" die hem en alle mannelijke nakomelin gen is opgelegd door de republi keinse grondwet, heeft hij een on gewone weg gekozen: een ingezon den brief aan l'Unita, orgaan (zo schrijft hij) van „de grote partij van de arbeidersklasse". door Hein ten Kortenaar Na herinnerd te hebben aan de grote verdiensten van zijn voorva deren voor de eenwording van Ita lië, doet hij een beroep op de com munisten om geen hinderpalen in de weg te leggen voor een grond wetsherziening, die hem en zijn zoontje Emanuele Filiberto de te rugkeer naar Italië mogelijk moet maken. "Nu de republiekeinse staat zich als stevig verankerd be schouwt, is onze lange balling schap in tegenspraak met de lich tende tradities van beschaving en menselijkheid van het Italiaanse volk". Dat dit initiatief van de kroon pretendent met gejuich is ontvan gen, zou een overdreven bewering zijn. Het communistische partij blad, dat de brief publiceerde, wees er in een redactioneel com mentaar op dat niet alle historici even enthousiast zijn over de bij drage van de Savoya's aan de een wording, maar herinnert er vooral aan dat "de monarchie een beslis sende rol heeft gespeeld bij de op komst van het fascisme". Onze par tij, schrijft de redactie, "heeft zich De Filippijnse kardinaal Sin, aie een belangrijke rol speelde bij de val van president Marcos, werd gisteren door paus Johannes Paulus II ont vangen. (foto AP»

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7