'Strafkorting in strijd met wet' Rijswijkse moord: nog steeds tips Regeringspartijen tegen hogere benzine-accijns Geding gemeenten tegen De Graaf Rechercheurs op pad in België aangehouden Abortus van 6 maanden onderzocht Overlevenden popband zijn er psychisch slecht aan toe Universitair onderzoek: brooddieet werkt redelijk Verstikkings- ongevallen in onderzoek Compensatie-order Patriot Kamer: gasprijs minstens 5 cent omlaag ALLEEN ZATERDAG VAN 9 TOT 12 VRIJDAG 7 MAART 1986 BINNENLAND PAGINA 5 DEN HAAG (GPD) - Staatssecretaris De Graaf (sociale zaken en werkgelegenheid) heeft in strijd met de wet gehandeld toen hij een aantal gemeenten een strafkorting oplegde omdat de gemeenten niet tijdig de nieuwe regels voor sociale uitkeringen aan voordeur delers hadden ingevoerd. Dat constateerde gisteren mr. Samkalden in een kort geding dat de gemeenten Amsterdam en Rot terdam tegen de staat hadden aan gespannen om de strafkorting weer ongedaan te maken. Amster dam en Rotterdam weten zich in hun eis gesteund door Leiden, Delft en Nijmegen. De nieuwe regeling, die 1 juni vo rig jaar werd ingevoerd, houdt in dat mensen met een uitkering die in hetzelf de huis wonen een lagere bijstandsuitkering ontvangen. Een aantal gemeenten zag geen kans de wijzigingen, althans voor het be staande cliëntenbestand, op korte termijn in te voeren. Staatssecreta ris De Graaf reageerde daarop met de strafkortingen. Mr. Samkalden beschuldigde de staatssecretaris ervan in bestuur lijk opzicht onbehoorlijk te hebben gehandeld. Volgens de raadsman BRUSSEL (ANP) - De Antwerpse politie heeft woensdag een tiental Nederlandse rijkspolitiemensen opgepakt, die in de buurt van Ant werpen bezig waren met een drugs-onderzoek. Volgens een woordvoerder van het Antwerpse parket, die het voorval gisteren be vestigde, hadden de Nederlanders verzuimd de Belgische autoriteiten van hun activiteiten op de hoogte te stelleii. De Nederlandse rechercheurs zijn na een paar uur weer vrijgela ten. Volgens de woordvoerder van het parket is het nog te vroeg om te zeggen of België een formeel pro test zal indienen bij de Nederland se autoriteiten. Het optreden van de Nederland se politiemensen in België had te maken met een gezamenlijke onder zoek van de gerechtelijke politie te Antwerpen, de rijkswacht in Turn hout en de rijkspolitie naar de han del in verdovende middelen, met name amfetamine. Op grond van vooraf gemaakte afspraken met de Belgen, bevonden zich negen re chercheurs van de rijkspolitie uit het disctrict Breda woensdagmid dag in Deurne, aldus een woord voerder van de rijkspolitie in het district Breda. Ze waren daartoe gerechtigd op grond van een Benelux-verdrag en hadden zodoende ook toestem ming wapens te voeren. Ze zijn daar aangehouden door functiona rissen van de gerechtelijke politie en hebben zich, aldus woordvoer der Worm van de rijkspolitie, ter plekke gelegitimeerd. De Belgische politiemensen wis ten kennelijk van niets, want de Nederlanders zijn toch voor ver hoor meegenomen. Volgens Worm is de actie vooraf doorgesproken met de Belgische collega's en moet er sprake zijn van een communica tiestoornis. Waar die precies heeft gezeten, zal binnen enkele dagen worden uitgezocht. heeft De Graaf 'volstrekt onvol doende rekening gehouden met de maatschappelijke opschudding die als gevolg van de maatregel ont stond en waarop door de gemeen ten afdoende moest worden gerea geerd'. De staatssecretaris had volgens de gemeenten die nu met de straf korting zijn geconfronteerd, een 'aanmerkelijker redelijker over gangstermijn voor de invoering van de regeling in acht moeten ne men'. In dit verband verwees Sam kalden naar de 'vernietigende ad viezen' die al eerder over deze voordeursregeling zijn uitge bracht. Te laat begonnen Volgens de landsadvocaat, mr. De Groot, zijn de desbetreffende gemeenten 'welbewust' veel te laat begonnen met het treffen van de nodige maatregelen. Hij wees erop dat een meerderheid van de Twee de Kamer al halverwege december '84 met de door de staatssecretaris voorgestelde regeling akkoord was gegaan. Mr. De Groot: "Vanaf dat moment had men alvast voorberei dingen kunnen en moeten treffen voor het onderzoek, dat zou moe ten worden uitgevoerd zodra de re geling het Staatsblad zou hebben bereikt". De landsadvocaat zei dat de ei sende gemeenten nu de gevolgen ondervinden van de 'onvoldoende diligente wijze' waarop zij de rege ling hebben uitgevoerd. "Die flink heid kost geld", aldus mr. De Groot. Hij vond dat de gemeenten nu ook zelf de consequenties van die gedragslijn moeten volgen. Hij bestreed niet het recht van de gemeenten om een eigen opvatting te hebben over het beleid van de rijksoverheid, "maar", aldus de landsadvocaat, "het gaat te ver als - men nog eens twee maanden wacht totdat de Tweede Kamer een PvdA-motie verwerpt, iets wat wel degelijk te voorzien was". Hij doelde daarbij op de PvdA-motie waarin op uitstel van de regeling werd aangedrongen en verwees naar de aanvaarding van De Graafs voorstel in december'84. Mr. De Groot merkte nog op dat een aantal andere gemeenten met vergelijkbare problemen, waaron der Arnhem, er wel in is geslaagd de nieuwe regeling stipt per 1 juni '85 te uit te voeren. De uitspraak is bepaald op dins dag 18 maart. AMSTERDAM (GPD) - Alle scho len in Nederland krijgen volgende week de Anne Frankkrant met on derwijsmateriaal voor de herden king van 4 en 5 mei. De kranten zijn gisteren in Amsterdam gepre senteerd door Amnesty Internatio nal en de Anne Frank Stichting, die het materiaal samen hebben ge maakt. De eerste exemplaren wer den uitgereikt aan leerlingen van basisscholen en uit het voortgezet onderwijs, die aan de kranten heb ben meegewerkt. De Anne Frankkrant wordt in twee edities uitgegeven. Eén voor de 10 tot 14-jarigen en één voor de oudere jeugd. In de krant staan ar tikelen over bezetting en bevrijding en wordt het verhaal van Anne Frank verteld. Maar ook actuele zaken, zoals een foto van neofascis- tische spandoeken in het Brusselse Heizélstadion ontbreken niet. (foto ANP) DEN HAAG (ANP) - Justitie on derzoekt momenteel of er in het ziekenhuis Leyenburg in Den Haag abortus is gepleegd bij een vrouw die al ruim zes maanden zwanger was. Ook zal worden on derzocht of de foetus na de afdrij ving nog leefde en door de arts is omgebracht. De Zuidhollandse ge neeskundige inspectie deelde des gevraagd mee door de officier van justitie te zijn benaderd om aan het onderzoek deel te nemen. Volgens een woordvoerder van deze inspec tie en ook volgens de politie zijn de gegevens nog veel te vaag om ver dere mededelingen te doen. Hel ziekenhuis was gisteren niet voor commentaar bereikbaar. DEN HAAG (ANP) - Politiek Den Haag was gisteren even 'poëtisch Den Haag' tijdens de presentatie van het boekje 'Ons Poëtisch Binnenhof, met lievelingsgedichten van politici. Minister de Koning kreeg het eerste exemplaar uit handen van de samenstellers, D66'ers Van Altena en Veld huizen. De voorkeurkeuze van De Koning was voor velen een verrassing. Een ambtenaar had de minister gewezen op het gedicht: 'ROEPING voor de zusters van de liefde te Weert' van Gerard Reve. De minister kende het gedicht wel "Maar ik zou er zelf niet opgekomen zijn", bekende hij gistermidag. Op de foto: staatssecretaris Brokx (links) en VVD-leider Nijpels (rechts) bekijken de voorkeurgedichten van hun collega's. (foto anp) RIJSWIJK - Precies een jaar na de moordaanslag op een popgroep in Rijswijk is de politie nog nauwe lijks een stap verder in het onder zoek naar de daders en hun motie ven. Wel komen nog steeds tips en informatie binnen, die sinds het begin van het jaar nog door slechts twee rechercheurs worden ver werkt. Tot eind december hield een team van tien man zich met de zaak bezig. door Weert Schenk In de nacht van 8 op 9 maart 1984 dringt een moordcommando een kantoor binnen aan de Verrijn Stuartlaan, waar een popbandje zo juist zijn repertoire heeft doorge nomen. Twee van de vijf muzikan ten, die net van plan zijn naar huis te gaan, lopen de indringers tegen het lijf. Ze worden gedwongen hun drie vrienden te halen die nog in de oefenruimte aan het opruimen zijn. In de gang moeten de muzikan ten gaan liggen. Dat duurt een paar minuten. Ondertussen gaat een van de overvallers even weg. Als hij terugkomt wordt met een ma chinegeweer gericht op de hoofden van de bandleden geschoten. Twee leden van de popgroep zijn op slag dood. De anderen zijn zwaar gewond door de kogelwon- den in hun hoofd. Een van hen is bang dat de daders terugkomen en verstopt zich in een toilet. De an der ziet kans om de lift naar bene den te nemen en wordt later op straat gevonden. Op weg naar het ziekenhuis overlijdt hij. "Het moeten beesten zijn ge weest", zegt hoofdinspecteur M.J.J. Geeratz van de Rijswijkse politie over de daders. Het waren kleurlingen, aldus een van de over levenden. Daarom gaat de politie er rekening mee houden dat de moorden te maken hebben met de Bevrijdingsraad voor Suriname en de Weekkrant Suriname, die hun kantoor hebben op dezelfde ver dieping als waar de muziekruimte is. Hoewel de leden van de pop groep, vier blanken en een van In dische komaf, geen enkele band met het Surinaamse verzet in Ne derland hadden, worden de moor den toch als een politieke aanslag beschouwd. De politie kan geen enkel aangrijpingspunt vinden. Geen van de bandleden had een strafblad, contacten met crimine len bestonden niet, niemand ge bruikte drugs en van bedreigingen en conflicten was geen sprake. De moorden moeten een vergissing zijn geweest van aanhangers van de Surinaamse legerleider Bouter- se, wordt - nog steeds - veronder steld. De politie verspreidde composi tiefoto's van de mogelijke daders en loofde een beloning van 30.000 gulden uit. Binnen drie weken dacht de politie de daders te pak ken te hebben. Een 29-jarige Suri naamse student uit Assen beant woordde aan het signalement dat een van de overlevenden had gege ven. Samen met een familielid werd hij in Driebergen op specta culaire wijze klem gereden door di verse auto's, waaruit rechercheurs sprongen met het pistool in de aan slag. De onthutste student had inder daad gesympathiseerd met de re volutie van legerleider Bouterse. Behalve dat zijn uiterlijk op de compositiefoto leek, kon hem niets worden verweten. Ook een andere zeer opvallende aanhouding van een Surinaamse man en zijn Hol landse vriendin midden in een drukke winkelstraat in Groningen leidde tot niets. Zo leverde in juni de luidruchtige arrestatie van een Surinamer door zwaar bewapende politiemannen in een nachtelijk Montfoort evenmin iets op. In september leek het onder zoeksteam dan eindelijk wel een goede slag te hebben geslagen. Het betrof hier de aanhouding van een 35-jarige Rotterdammer. De politie is er van overtuigd dat de Surina mer, die weigerde iets te zeggen, betrokken was bij de Rijswijkse moordaanslag, ofschoon hij het machinepistool niet zelf had ge hanteerd. Het bleek echter niet mogelijk om voor die stelling een overtui- DEN HAAG (GPD) - Na alle reclame is er nu ook een wetenschappelijke publicatie over het zogenaamde brood-wisseldieet. De groep Humane Biologie van de rijksuniversiteit van Limburg heeft een onderzoek inge steld, waaruit blijkt dat het dieet goed werkt op korte termijn. Dat meldt de Stichting Voorlichting Brood, een organisatie die de verkoop van brood bevordert. In een periode van 6 weken was het gewichtsverlies van 64 proefperso nen een halve tot 1 kilo per week. Na het beëindigen van het dieet bleef in de daarop volgende periode van 16 weken 30 procent van de mensen op „dieet-gewicht". Dit laatste komt overeen met de resultaten van de mees te andere vermageringskuren. Het brood-wisseldieet werkt dus niet echt beter dan andere diëten. Het brood-wisseldieet bestaat uit het eten van één dag uitsluitend vol korenbrood, afgewisseld met een 'normale' eetdag. Opmerkelijk vindt de stichting dat de proefpersonen op de dag dat zij normaal mochten eten geen behoefte hadden aan extra voedsel. Uit een onderzoek aan de Landbouwhogeschool in Wageningen blijkt dat mensen die spanningen en emoties afreageren door overmatig eten niet geholpen zijn met een vermageringsdieet. Zij hebben meer baat bij psychologisch advies. Dat kan hen helpen die spanning en emoties in juiste banen te leiden. Dit concludeert dr. T. van Strien in haar proef schrift "Eetgedrag, persoonlijkheidskenmerken en lichaamsgewicht". Zij promoveerde gisteren aan de Landbouwhogeschool. Van Strien heeft tussen 1980 en 1985 duizend mannen en vrouwen regelmatig bezocht, ondervraagd en gewogen. Haar proefschrift behan delt de psychologische kant van het o ver-eet- en o verge wichtprobleem. Naar aanleiding van het onderzoek heeft Van Strien een vragenlijst opgesteld waarmee een arts de oorzaak van het overgewicht kan vaststel len. Veel artsen gaan er namelijk vanuit dat gewichtsproblemen een ge volg zijn van onverantwoordelijk gedrag van de patiënt en dat dus een dieet de oplossing is. Dit onderzoek geeft aan dat dat niet de juiste weg is. De onderzoekster pleit ervoor dat in geval van emotioneel over-eten, de patiënt wordt doorverwezen naar een psycholoog. DEN HAAG (GPD) - De Stichting Consument en Veiligheid (CEV) vindt dat er meer onderzoek nodig is naar ongevallen door verstik king. De stichting heeft haar ad vies- en klachtenlijn opengesteld voor ieder die in zijn of haar omge ving een verstikkingsongeval heeft meegemaakt. Ook als dat goed is afgelopen, wil de CEV er melding In de afgelopen maanden zijn al zes dodelijke ongevallen door ver stikking gemeld. Bij Consument en Veiligheid bestaat de indruk dat dit slechts 'het topje van de ijsberg' is. Van een groot aantal, vaak ern stige, verstikkingsongevallen blijft de toedracht onbekend. Naast de openstelling van het gratis tele foonnummer zal de stichting de huisartsen benaderen om (bijna- )verstikkingen bij kinderen- voor zover bekend in hun praktijk- door te geven aan de stichting. Jaarlijks komen volgens CBS- opgaven ongeveer 50 kinderen tus sen 0 en 5 jaar om het leven door verstikking. CEV heeft goede re den aan te nemen dat veel verstik kingen onbekend blijven doordat het ongeval net goed afliep of door dat medische behandeling niet no dig bleek. Bij de gemelde zes dodelijke on gevallen ging het steeds om zeer jonge kinderen. Vier van hen wa ren gestikt onder een dekbedje, een was met het hoofdje bekneld geraakt tussen de spijlen van een box en de zesde was gestikt in een stuk van een afgebroken fopspeen. Meer informatie over (bijna-)ver- stikkingen bij kinderen is dan ook hard nodig om tot doeltreffende maatregelen te komen. Bijvoor beeld door strengere eisen te stel len aan baby- en kinderartikelen Beschrijvingen van ongevallen die goed afliepen, tonen aan dat bij verstikkingen niet alleen bedjes, boxen, beddegoed en kindermeu- bilair zijn betrokken. Ook loshan gende koordjes, snoeren, tuigjes, dekenklemmen en trappellakens zorgen voor levensgevaarlijke si tuaties. Volgens de CEV is meer infor matie ook nodig om te komen tot een betere wetgeving en voorlich ting op dit terrein. Vandaar de op roep die de stichting Consument en Veiligheid heeft gedaan (Voor meer informatie kan men bij CEV een brochure gratis bestellen via 06-0220220). WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten willen 1801 Patriot-lanceer- installaties in Nederland kopen ter waarde van ongeveer 100 miljoen dol lar. Het gaat om een compensatieorder voor de Nederlandse aankoop van de Patriot-raket, waarover Nederland en de VS al geruime tijd touwtrek ken. Het Amerikaanse „Army Missile Command" heeft het Nederlandse be drijfsleven om offertes gevraagd voor de lanceerinstallaties, en een optie op nog 239. De offerte, die naar het ministerie van economische zaken in Den Haag is gestuurd, kent één voorbehoud, namelijk dat het budget voor de lanceerinstallaties nog niet beschikbaar is. Maar welingelichte bronnen in Washington gaan ervan uit dat het Ame rikaanse leger de lanceerinstallaties in elk geval nodig heeft. Daarom heerst er wel vertrouwen dat de compensatieorder er door zal komen. Bij de aankoop van de Patriot had Nederland van het Pentagon bedongen dat de Amerikaanse militaire industrie voor een gelijkwaardig bedrag - ongeveer 100 miljoen dollar - aan tegenorders in Nederland zou plaatsen. gend bewijs te leveren. In novem ber gelastte de raadkamer van de Haagse rechtbank daarom de on middellijke invrijheidstelling van de verdachte. Sindsdien zijn in het onderzoek geen vorderingen meer gemaakt. Officier van justitie mr. De Wit wil niet zeggen dat de twee recher cheurs voor een hopeloze taak staan. "We gaan net zo lang door met het onderzoek, totdat we vast stellen dat verder werk zinloos is". Het onderzoek blijft zich vooral toespitsen op Surinaamse kringen, ook al worden andere mogelijke sporen niet verwaarloosd, aldus De Wit. De twee overlevenden van de aanslag hebben de dramatische ge beurtenis nog lang niet op een laag pitje kunnen zetten. "Ze zijn licha melijk redelijk hersteld", zegt hoofdinspecteur Geeratz, "maar geestelijk hebben ze een verschrik kelijke optater gekregen. Eén van hen maakt de aanslag dagelijks op- Vanwege zijn psychische toe stand zal volgens de politieman een van de overlevenden in het ge heel niet meer kunnen werken. De ander heeft afspraken met zijn werkgever, zodat hij op 'slechte da gen' naar huis mag. Geeratz om schrijft het tweetal (25 en 30 jaar) als wrakken, die geen schim meer zijn van de sportlui en muzikanten die ze vóór de moordaanslag wa- DEN HAAG (GPD) - De regerings partijen CDA en VVD voelen niets voor het plan van minister Ruding (financiën) om de accijns op benzi ne en diesel met respectievelijk 15 en 20 cent per liter te verhogen. De gehele Tweede Kamer vindt bo vendien, dat de prijs van het aard gas op 1 juli met ten minste 5 cent omlaag moet, en daarna stapsge wijs nog verder naar beneden tot het niveau van de huisbrandolie prijs. De regeringspartijen wijzen alle voor dit jaar voorgestelde extra bezuinigingen van de hand. Een en ander bleek gisteren in de Tweede Kamer tijdens een debat over de meest recente 'oliebrief van premier Lubbers. Vandaag zou het kabinet een eerste vergadering wijden aan de brief van Ruding, waarin deze harde maatregelen voorstelt om tegenvallers van in to taal zo'n elf miljard op de begro ting voor volgend jaar te compen- CDA en WD zijn het erover eens dat de dalende aardgasinkom sten (een gevolg van de goedkope re dollar en olieprijzen) forse bezui nigingen op de uitgaven van de overheid in 1987 nodig maken. Daarbij willen zij lastenverzwarin gen voor burgers en bedrijven in dat jaar niet uitsluiten, maar ze denken nadrukkelijk aan maatre gelen die pas volgend jaar geld op leveren voor de schatkist. De Kamer steunt de opvatting van Lubbers dat de koopkracht voor alle inkomensgroepen in 1987 behouden moet blijven. De minis ter-president wees een nieuwe 'koudetoeslag', zoals vorig jaar om deze tijd werd vertrekt aan de ech te minima, van de hand. Het kabi net zal nog bekijken of er dit jaar nog wel een eenmalige uitkering moet worden verstrekt. Dalend tekort CDA en WD zijn tegen extra be zuinigingen voor dit jaar, omdat het tekort toch al sterker zal dalen dan werd verwacht. Een verhoging van de benzine- en dieselaccijns wijzen zij af om daardoor het ver schil met buurlanden nog groter zou worden, terwijl ook de lasten voor het bedrijfsleven zouden stij gen. De twee regeringspartijen spra ken zich - zij het voorzichtig - uit voor een verhoging van de btw in plaats van de door Ruding voorge stelde accijnsverhoging. Ook deze maatregel zou niet eerder dan rond de jaarwisseling moeten ingaan. Alleen de oppositie en het GPV steunen het plan om de accijns te verhogen. CDA en WD denken verschil lend over de door minister Ruding voorgestelde beperking de subsidies voor het bedrijfs leven. Het CDA is voorzichtig voor. de WD niet minder voorzichtig te gen. Lubbers liet doorschemeren dat het kabinet denkt aan een ver mindering van de subsidies voor het bedrijfsleven, bijvoorbeeld door de wir-premie (wet investe ringsrekening) te beperken en de vermogens- en voorraadaflrek te verlagen tot 1 procent. De regeringspartijen zijn het wel eens over de hoogte van de noodza kelijke bezuinigingen op de over heidsuitgaven: ongeveer 6,5 tot 7 miljard gulden in 1J987. PvdA en D66 willen dat het kabi net al per 1 april maatregelen neemt om het tekort in 1987 terug te brengen. Dat leidde tot een bij vlagen vinnig debatje tussen Wölt- gens (PvdA), Lubbers en De Korte (WD). Wóltgens herhaalde zijn stelling dat het kabinet al in de be groting voor dit jaar gaten heeft la ten zitten, die in 1987 door extra bezuinigingen op huursubsidie, studiefinanciering en volksge zondheid zullen moeten worden goedgemaakt. Volgens De Korte ziet de PvdA slechts één bezuini gingsmogelijkheid: een belasting verhoging voor burgers en be drijfsleven, waarbij de benzine-ac cijns bijvoorbeeld met zestig tot ze ventig cent per liter omhoog zou gaan. ADVERTENTIE De Haagse Bijenkorf bestaat 60 jaar. Dus vieren Pvoor betaalt maar slechts 799 - plus gratis 2 CD-platen' we feest En viert 't mee. Want op de Sony D-50/2, naar eigen keuze van max 50 - p stafd gram platen Andere 's werelds eerste draagbare compact disc-speler, - b edingen op zaterdag van 9 tot 12: vorstelijk ontbijt m geven wij alléén zaterdagochtend 8 maart van 9 tot 12 f La Ruche voor 6.75. En een verse Franse citroentaart voor een jubilcumkorti ng van 200.- Waardoor u er niet 999.- 12 personen meenemen voor maar 15 -(na 12 uur 17-) Bij de Haagse Bijenkorf benje al öo jaar beter af 0 p1

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5