Medicijnenpaspoort in Leiden ingevoerd xViecucij in Leid* Enorm aanbod van opleidingen Foute conclusies CDA uit enquête Minder straf geëist bij gerechtshof tegen Leidse valsemunters VRIJDAG 7 MAART 1986 LEIDEN Onderzoek sloeg op Leidse regio den duiden op de cebuco-gebie- den, zeg maar grote regio's. De formulering 'Leiden en omstre ken' in het rapport is de optel som van deze drie cebuco-gebie- den samen. Een flink deel van Zuid-Holland dus, en toevallig Leiden en omstreken genoemd, omdat deze stad in het totale ge bied centraal ligt. LEIDEN - De enquètecij- fers die CDA-lijsttrekker Walenkamp vorige week op een verkiezingsbijeen komst van zijn partij pre senteerde, zijn door hem verkeerd begrepen. Ze sloegen niet op de stad Leiden, maar op Leiden en wijde omgeving. De be tekenis van de cijfers wordt daardoor een heel andere. Uit de enquête werd de conclu sie getrokken dat het CDA in Leiden grote winst zou boeken en zelfs de grootste partij zou worden. Daar stonden dan forse verliezen van PvdA, WD en ook Links Leiden tegenover. Daar klopt niets van. De cijfers geven alleen een beeld van het zg. Cebuco-gebied Leiden. Dat wil zeggen: Leiden en het gebied daaromheen, globaal gesproken de duin- en bollenstreek en oostelijk het gebied tot en met Hazerswoude. Worden de cijfers van deze hele regio vergeleken met het resultaat bij de kamer verkiezingen van vier, jaar gele den, dan ontstaat hetzelfde beeld als landelijk: grote winst voor de PvdA, kleinere winst voor het CDA en verlies voor de WD. Zouden de cijfers wel qp de stad Leiden hebben geslagep, dan zou dat een politieke aard verschuiving hebben betekend. Ze leken dus heel opmerkelijk en Joop Walenkamp had als lijst trekker van het CDA alle reden om tevreden te zijn. Hij toonde zich vanochtend verbaasd dat de door hem gepresenteerde resul taten verkeerd geïnterpreteerd zijn. "Maar ik ben ook blij dat er nu een onhelderheid uit de we reld is. De cijfers waren al zo on waarschijnlijk". Walenkamp voelde zich vorige week gesterkt in zijn conclusies doordat een woordvoerder van het onderzoeksbureau Inter/ view de juistheid van de cijfers bevestigde. Ook hij had echter over het hoofd gezien dat de cij fers geen betrekking hadden op de gemeente Leiden alleen. Vergissing De grote verwarring is voortge komen door de formuleringen op het rapport dat het CDA bij In- Walenkamp. ter/view had opgevraagd. Daarop komen kolommen voor onder de kopjes Nederland, Den Haag, Gouda, Leiden en Leiden en Om streken. Walenkamp trok de con clusie dat 'Leiden' dus wel op de stad zou slaan en 'Leiden en om streken' op 'Leiden en omliggen de regio'. Dat nu was een vergissing. De termen Den Haag, Gouda en'Lei- Illegaal (1) Het is nog steeds kommer en kwel met de horecavergunning van restaurant De Illegaal van Tjeerd Pasma. Twee jaar geleden begon hij met zijn goedkope res taurant. Illegaal, want langer wachten op de vergunning had volgens hem geen zin. Het kon dan ook niet uitblijven dat hij de politie op bezoek kreeg. Die deed een inval en nam alle drank wa ren in beslag. Waarde 1800 gul den. Pasma liet het er niet bij zitten, spande een kort geding aan en won het. Drank weer terug naar De Illegaal, op het bier na, want dat was inmiddels verschraald. Even zag/het er naar uit dat De Illegaal toch een vergunning zou krijgen, maar het buurtcomité blijft bezwaren maken tegen ho reca op de Hooigracht. "Vreemd hoor, want we hebben hier al een eetcafé en een broodjeszaak en er is sprake van dat er nog een koffieshop komt. Aan de ge meente ligt het eigenlijk niet. Die wilde wel. Maar de buurt maakt bezwaar". Het klapstuk, zoals Pasma het noemt, van de hele kwestie is dat er inmiddels in de Nieuwstraat zonder slag of stoot wel een nieuw eetcafé kon komen. En over de Nieuwstraat waakt het zelfde buurtcomité. Het gaat een beetje dé kant uit van de ver van m'n bed show: op de Hooigracht geen horeca, maar in de Nieuw straat mag het wel. Dat is verder op en daar hebben de bewoners van de Hooigracht geen last van. Overigens trekken Tjeerd Pas ma ën zijn vriendin zich weinig van hun illegaliteit aan. De Ille gaal draait gewoon door. "Het is in die twee jaar toch een leuk. bloeiend bedrijf geworden. Met toekomstmogelijkheden". Op het ogenblik zit hij op een bouw vergunning voor twee toiletten te wachten. Nadat eerdere plan nen waren afgeketst, heeft hij nu een nieuwe tekening ingediend: de toiletten zijn gepland op het binnenplaatsje. Illegaal (2) Het zit Pasma trouwens om een andere reden ook niet mee. Hij heeft een probleem waarmee te genwoordig heel wat Leidenaars kampen: waar moet zijn auto worden geparkeerd? Voor de deur is wel een laad- en losplaats, maar vaak staat daar al een auto geparkeerd. Achter de parkeer plaats is een-bushalte. Dus wil Pasma laden en lossen, dan kan het wel eens voorkomen dat hij 'illegaal' de plaats voor de bus in beslag neemt. En zelfs gebeurt het weieens dat hij de auto dan nog een half uurtje of een uur laat staan, omdat hij er pas later weer mee wég moet. Niet hele maal volgens de regels, maar nood breekt wetten. Onlangs kon hij zijn auto op nieuw niet goed op de daarvoor bestemde plek kwijt. Dus zette hij hem met twee achterwielen op de plek voor de bus. Op een gegeven moment kwam de poli tie met een wegsleepbedrijf voor de deur. "Ho, ho", zei Pasma naar buiten rennend. "Ik rijd hem wel een eindje naar voren". Maar dat gaat zo maar niet. Vol gens een woordvoerder van de politie zijn daar regels voor. Als het sleepbedrijf op de plek des onheils is gearriveerd en al bezig is kettingen om de auto te leg gen, dan helpt geen moedertje- lief meer. Dan wordt die wagen weggesleept en moet je een boe te betalen. Pasma liep snel naar binnen om zijn sleutels te halen, maar bij terugkomst hing de au to al in de takels. Op onze vraag waarom dat gebeurt, legt de poli tiewoordvoerder geduldig uit dat het sleepbedrijf de wagen op dat moment 'in retentie' heeft. Dat hebben we vast niet goed ver staan. "Jawel, dat heet zo. Het betekent dat hel sleepbedrijf recht heeft om die auto in zijn be- Vroeger stond hier Oranjegrachl. bewoonster. zit te houden, totdat de kosten van het voorrijden en het takelen zijn betaald". "Maar wanneer je nu met het geld in je hand vraagt of ze hem niet wegslepen?" "Ja er moet ergens een grens worden getrokken. En dat is het punt waarop het sleepbedrijf ter plek ke is". Pasma had echter een geluk bij een ongeluk. Want zowel het sleepbedrijf als de politie toon den zich van de soepele kant. De wagen werd niet weggesleept. En hij kreeg geen bekeuring. Al leen de sleepkosten moest hij be talen. "Honderdeenenvijftig gul den. Weer een dag voor niks ge werkt". Strontgracht Behalve een 'strontpark' (het Kooipark) heeft Leiden nu ook een 'strontgracht': de Oranje gracht is door buurtbewoners als bij de hand van de medicijnen, die hij of zij gebruikt. Hiermee wordl de betrokkenheid van de patiënt bij de therapie vergroot en de 'the rapietrouw' van de patiënt bevor derd. Als praktisch probleem bij gebruik van het paspoort komen tijd en geld om de hoek kijken. In voering van het paspoort staat ol valt met de medewerking van de plaatselijke apothekers. Ook moet de patiënt zelf medewerking verle nen. Hij of zij moet het paspoort zélf bewaren, wat overigens de eni ge manier is om de privacy opti maal te waarborgen. Het is overi gens niet de bedoeling dat de apo theker het gebruik van het pas poort min of meer verplicht stelt. De hoeveelheid tijd en geld die het DEN HAAG/LEIDEN - De twee Leidenaars die in 1984 betrokken zijn geweest bij een omvangrijke vervalsing van Amerikaanse 100 dollar biljetten zijn gistermorgen zonder twijfel als gelukkiger men sen de zaal van het Haagse ge rechtshof uitgelopen dan ze er wa ren binnengestapt. Want de door de rechtbank eerder tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf ver oordeelde 25-jarige Leidenaar hoorde de procureur-generaal zes maanden minder eisen en zijn eer der tot 8 maanden cel veroordeelde 36-jarige stadgenoot is waarschijn lijk vrij man. De procureur-gene raal had namelijk in zijn geval ont dekt dat de vervolgingsprocedure tegen de man te lang had geduurd en het openbaar ministerie om die reden niet-ontvankelijk moet wor den verklaard De valsemunterij, waarvoor gis teren in totaal ieven man voor het Haagse gerechtshof verschenen, is in mei 1984 in Leiden opgelost. De onder andere met behulp van tele foontaps geïnformeerde politie viel 14 mei 1984 namelijk het Leidse hotel Holiday Inn binnen waar ze enige van de bendeleden kon aan houden. Daar zou net de verkoop en levering van 1950 valse biljetten van 100 dollar plaatshebben. Als gevolg van deze inval kon de rest van de bende, onder andere afkom stig uit Rotterdam, Breda, St. Willi- brord en Nieuw-Vossemeer, wor den aangehouden. gebruik van het paspoort kost zijn. zo wijst de ervaring uit, echter der mate gering dat zy geen serieuze belemmering voor de invoering kunnen vormen. Gekozen is voor het paspoort van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot bevordering van de Pharmacie, omdat dat al op be scheiden schaal in Leiden wordt gebruikt en het het meest gebruik te paspoort in Nederland is. De kosten, tienduizend gulden, wor den voor de helft door de gemeente betaald, de andere helft wordt be kostigd uit de pot flankerend oude ren beleid. WD-wethouder Kuyers (volks gezondheid) zal het eerste paspoort woensdagmiddag op het stadhuis aanbieden aan de voorzitter van het Ouderenberaad, J.H. Minke. Alleen een 39-jarige inwoner van Rotterdam hoorde gisteren een twee maanden langere celstraf ei sen dan de acht maanden waartoe hij eerder door de rechtbank was veroordeeld. De behandeling door het Hof van de zaak tegen een 51- jarige inwoner van Nieuw-Vosse meer, eerder tot twaalf maanden veroordeeld, werd op verzoek van zijn psychiater aangehouden: Die had aangevoerd dat de man op dit moment niet in staat was om een rechtszaak te ondergaan. De overi ge drie verdachten, aan wie straf fen waren opgelegd van acht maanden waarvan drie voorwaar delijk, een jaar plus negen maan den en twee jaar en zes maanden, hoorden de Procureur-generaal van het Hof even hoge straffen ei- Het Hof doet zowel hierover als in de overige zaken op 20 maart uit spraak. Lek in gasbuis aan Vliervlinder LEIDEN - Het Energiebedrijf Rijnland en de brandweer moesten gisteren in actie komen nadat een bewoner van de Vliervlinder een gaslucht in zijn voortuin bespeur de. Deze lucht werd veroorzaakt door een lek in de gasbuis. Het lek is inmiddels gerepareerd. De poli tie kon vanmorgen niet vertellen waardoor het is veroorzaakt. den duiden op de cebuco-gebie- den, zeg maar grote regio's. De formulering 'Leiden en omstre ken' in het rapport is de optel som van deze drie cebuco-gebie- den samen. Een flink deel van Zuitf-Holland dus, en toevallig Leiden en omstreken genoemd, omdat deze stad in het totale ge bied centraal ligt. Onderzoeksleider Zoon van In- ter/view, het bureau waar Mauri ce de Hond een van de directeu ren is, weet de verwarring van ochtend aan de handelwijze van het CDA. "We hebben een lande lijk onderzoek gehouden en de cijfers aan het landelijk partijbu reau gegeven. We hebben nog zo gezegd: als ze regionaal worden verspreid, leg dan uit wat de be tekenis is. Dat is in het geval van Leiden kennelijk niet gebeuld". CDA-lijsttrekker Walenkamp zocht de fout bij de presentatie door Inter/view. "Termen als Leiden en Leiden en omstreken zijn verwarrend. Maar verder lig ik er niet wakker van. Ik ben blij dat er nu duidelijkheid is". Lijst trekker Tesselaar van de PvdA, die vanochtend inmiddels van de juiste gang van zaken op de hoogte bleek en zich nu koploper weet van een partij die ook in Leiden en omgeving op winst staat, kon tevreden zijn. Hij zegt overigens er van overtuigd te zijn dat Walenkamp bij de presenta tie van de cijfers "te goeder trouw" is geweest. Ginjaar opent beroepenmanifestatie LEIDEN - Peinsde je je daarvoor al suf over de vraag welke opleiding je zou gaan volgen, na een bezoek aan de Beroepenmanifestatie in de Groenoordhallen is de verwarring compleet. Zul je naar een agrari sche school, waar je zoals leerlin gen daarvan laten zien volop met dieren in aanraking komt? En wel ke opleiding hoort er bij die hoogst intrigerende computers in de stand er vlak naast? Het aanbod aan beroepsopleidin gen is, zo bleek tijdens de gisteren begonnen, driedaagse Beroepen manifestatie, overstelpend groot en dat maakt de keus er voor de twijfelaars niet makkelijker op. Al les ziet er even interessantst; alle ruim dertig scholen die deelnemer in de organiserende stichting Be roepenmanifestatie Rijnland heb ben hun uiterste best gedaan op de hun toegewezen ruimte in de Groenoordhallen een zo leuk mo gelijk beeld van de opleiding te ge ven. Veelal is ook de toekomstige werkplek in het klein uitgebeeld; zo is er een mini-supermarkt, een dito ziekenhuis en een kantooraf deling te bezichtigen. Zij die nun keus voor een opleiding al hadden bepaald, kunnen zich daarin zo doende beurt bevestigd zien, of juist niet. Terwijl de ruim vierduizend be zoekers van gisteren stand na stand afstruinden, waarbij vooral het podium van de modeshows en de patatkraam zich in grote belang stelling mochten verheugen, bezon een 150-koppig gezelschap zich in het belendende restaurant op het nut van manifestaties als onderha vige, de toekomst van het beroeps onderwijs en de kloof tussen wat het bedrijfsleven aan personeel vraagt en wat het beroepsonder wijs aan personeel aflevert. Staatssecretaris N.J. Ginjaar- Maas van onderwijs, die de mani festatie door middel van deze workshop opende, toonde zich groot voorstander van beroepen- voorlichting. "In vroeger eeuwen was de hele maatschappij eigenlijk één grote beroepenmanifestatie. Beroepen werden duidelijk zicht baar, op straat, uitgeoefend en de beroepsbeoefenaren onderschei den zich van anderen door kleding gedrag en taal". Waardoor, zo zei ze, het voor jon geren veel eenvoudiger was een keuze te maken dan nu. Bovendien traden jongeren heel vaak vanzelf sprekend in de voetsporen van het vak van hun ouders. Omdat de si tuatie thans heel anders ligt, alleen agent, brandweerman en verpleeg ster duidelijk zichtbare tegenwoor dig beroepen zijh en er voorts een groot aantal nieuwe beroepen is bijgekomen (systeemontwerper, managing director), is de situatie zonder beroepenvoorlichting voor ouders, kinderen en docenten een hele onoverzichtelijke. "De meeste ouders van wie de kinderen een keuze moeten maken voor vervolg onderwijs oriënteren zich minder op de mogelijke beroepen dan op onderwijs". "Onbekendheid met het beroe- penaanbood is daarvoor een oor zaak en de goede bedoeling van ou ders een andere. Het is immers be kend en ook vaak betreurd dat de ze goedbedoelende ouders vooral mikken op een zo algemeen moge lijke voortgezette opleiding opdat zij de keuze voor een beroep nog wat kunnen uitstellen", aldus Gin jaar-Maas. Doubleren Met alle gevolgen vandien: leer lingen die niet gemotiveerd zijn of die de opleiding niet aankunnen en daardoor doubleren en zelfs voor tijdig het onderwijs voortijdig ver laten. "Een ander effect is dat het lager beroepsonderwijs langzamer hand is verworden tot restonder- wijs" De staatssecretaris pleitte er dan ook voor dat de ouders en docen ten bij de beroepskeuze stilstaan Modeshows vormden gisteren tijdens de beroepenmanifestatie in de Groenoordhallen een belangrijk onderdeel van de presentatie van de opleidingen voor modinette en naaister in de Leidse regio. Deze mochten zich in grote belangstelling van de vierduizend bezoekers verheugen. <roto Holva.n LEIDEN - Vanaf 1 april zal bij de Leidse apothekers of ficieel het medicijnenpas poort verkrijgbaar zijn. Met de instelling van een derge lijk paspoort, waarmee een bedrag van tienduizend gul den is gemoeid, is de raads commissie voor maatschap pelijke aangelegenheden, volksgezondheid en cultuur gisteravond akkoord ge gaan. Vooral het raadslid Fallaux (PvdA) toonde zich verheugd over het feit dat zij dit nog op de valreep (na de raadsverkiezingen keert zij niet terug in de raad) mocht meemaken. Vijf be grotingen geleden is op haar aandringen al over een dergelijk paspoort gedacht; bij de laatste begroting is met de invoering ervan re kening gehouden. In het paspoort noteert de apothe ker alle belangrijke geneesmidde len die de patiënt afhaalt of op an dere wijze verkrijgt, om zo een vol ledig overzicht van de medicijnen die de patiënt gebruikt te verkrij gen. Het is de bedoeling dat de pa tiënt het paspoort toont aan huis arts, specialist, tandarts, apotheker of wijkverpleegkundige. De pa tiënt bewaart het paspoort zélf. Belangrijkste 'doelgroep' van het paspoort vormen de chronischei patiënten, die langdurig meer me dicijnen gebruiken. Het grootste deel van deze patiënten is ouder dan 55 jaar. Verder is iedere patiënt vrij om van het paspoort gebruik te maken. Door het paspoort wordt medica tiebewaking mogelijk gemaakt. Door de sterke toename van het aantal geneesmiddelen, de uitbrei ding van de therapeutische moge lijkheden met deze geneesmidde len en de niet altijd sluitende com municatie tussen de medische be roepsbeoefenaren wint medicatie bewaking steeds meer aan belang. Temeer daar steeds meer bekend I wordt over de wisselwerking van j geneesmiddelen. Compleet Een andere functie die het pas poort kan vervullen is het informe ren van (para)medische hulpverle- j ners. Wijkverpleegkundigen bij voorbeeld worden nogal eens ge confronteerd met patiënten, die medicijnen niet of niet volgens de voorschriften gebruiken. Zij ont beren op zo'n moment een com pleet overzicht van de voorge schreven medicijnen- van de pa tiënt. Bovendien heeft door gebruik tc maken van het medicijnenpas poort de patiënt zelf een overzicht j bij de persoonlijke gevolgen voor hun kind. "Steeds weer opnieuw falen als je dertien of veertien jaar bent, iedere dag opnieuw met te genzin naar school, dat is toch van grote invloed op je karaktervor ming en op je persoonlijke geluk". Volgens haar moet de beroepen- voorlichting al beginnen op det ba sisschool. "Naast een presentatie van de verscheidenheid van beroe pen moet duidelijk gemaakt wor den dat veel van die beroepen be reikbaar zijn via kort en lange we gen. De korte weg is die via uitslui tend onderwijs, en de lange weg die van weken en leren tegelijk. Voor veel kinderen met weinig zit vlees is dit laatste de aangewezen weg" Directeur C.A.J. Tibbe van het Gewestelijk Arbeidsbureau Lei den benutte de hem toegemeten spreektijd onder meer om de kloof die er is tussen vraag en aanbod van personeel in het bedrijfsleven onder de loep te nemen. Voor wat betreft de in het bedrijfsleven veel gehoorde klacht dat het net van een beroepsopleiding afgekomen personeel 'nog geen hamer kan vasthouden', zei hij: "Het is vrijwel altijd onmogelijk om van scholen te verlangen dat zij opgeleide leer lingen afleveren die ook al in aller lei functies gespecialiseerd en/of ingewerkt zijn. De ondernemer zal altijd genoodzaakt blijven om te in vesteren in 'human capital', sterker nog: deze investering in vak- en functiespecialisatie is een zeer ren dabele investering". De manifestatie is vandaag nog tot negen uur te bezoeken en mor gen van tien tot drie uur. 'Mistbanken' op Langegracht LEIDEN - De komende weken kunnen zich op de Langegracht plaatselijke mistbanken voordoen ter hoogte van het Energiebedrijf Rijnland. Het EBR is namelijk be zig met het 'stoom afblazen' bij de e gasturbine. Daarbij komen ...e stoomwolken vrij. Wan tje. noodzakelijk, zal de politie borden plaatsen om automobilis ten te waarschuwen voor de plaat selijke mist. zodamg omgedoopt. "De men sen weten niet meer wat een be zem is hë. Je glijdt hier uit van de hondepoep". verklaart een van de bewoners hun actie. Daarop zijn we maar eens een kijkje gaan nemen. En inder daad: er zijn plekken op die gracht waar je door de drollen de stoeptegels niet meer ziet. En waar een sprietje gras groeit, is het helemaal een bende. Bij een boom telden we zesendertig, nee zevenendertig hondedrollen. En niet zulke kleintjes ook. Zou de actie resultaat opleve ren? "Nou ik ben bang van hiet". zegt de actievoerder somber. "Het is hier niet meer normaal. De vuilnisbelt van Leiden. Niet alleen met die stront. Je hebt op de hoek van de Derde Groenes- teeg een paar winkelpanden. Die staap al anderhalf jaar leeg. Er zitten krakers in en de ramen zyn dichtgespijkerd. Denk je dat de gemeente er iets aan doet? Wel nee. En die krakers maken er he lemaal een troep van. Die zitten motorfietsen uit elkaar te halen. Ze laten de motors draaien. We gaan binnenkort misschien een aanplakbiljet op die dichtgespij kerde ramen plakken: "Pakhui zen te huur, inlichtingen bij hit Stadhuis". De Oranjegracht, bedoeld als auto-arme buurt, staat vol met geparkeerde auto's. Bekeurin gen worden niet uitgedeeld, zeg gen de bewoners. En een van hen probeert van de gemeente ge daan krijgen dat zij de buurt officieel tot wandelgebied klaart. Dan kunnen er tenminste wel bekeuringen worden uitge deeld aan de stoep- en foutpar- keerders. Maar of dat wat uit maakt? De sombere actievoer der: "Er is hier iemand die heeft al een stuk of twintig palen uit de grond getrokken en in de gracht gegooid. Die dingen kosten tweehonderdveertig gulden het stuk. De politie weet het. Maar doet er niets aan. Echt het is hier een zooitje. In het donker glij je uit over de drollen en overdag struikel je over de auto's". Met recht een strontgracht.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3