De vrouw is a-technisch, de man hulpbehoevend Forumdiscussie over vrouwen en kunst Kwaliteit geeft vertekend beeld KIJK UIT VRIJDAG 7 MAART 1986 KUNST PAGINA 23 LEIDEN - Mannen kunnen niet voor zichzelf zorgen en vrouwen hebben op technisch gebied een achterstand. Dat zijn de v< ste belemmeringen die kunstenaar. Dat waren Liesbeth Brandt Corstius directeur Ge meentemuseum Arnhem), Gerti Bierenbroodspot (beeldend kun stenares), Nouchka van Brakel (ci- tegenkomen als ze zich als kunste- neaste), Marijke Frylink (actrice), naar willen ontplooien. Aldus het Astrid Roemer (schrijfster) en de forum'Vrouwen en Kunst', dat gis teren in Leiden werd gehouden. Leidse wethouder van o.m. cultuur Fred Kuijers. Yvonne van Baarle, Het forum was georganiseerd door secretaris van de Raad Achter de forumtafel v.l.n.r. Marijke Frijlink, Liesbeth Brandt Corstius, Astrid Roemer, Yvonne van Baarle, weiJ?n een Gerti Bierenbroodspot, Fred Kuijers en Nouchka van Brakel. (foto Holvast) ProDlemen de gemeente Leiden in verband met de Internationale Vrouwendag m morgen. Vyf in de kunst werkzame vrou- één man bogen zich over de i de vrouwelijke de kunst, leidde de bijeenkomst. Veel vrouwelijke burgemeesters en wet houders uit den lande waren op uitnodiging aanwezig bij de dis cussie. Dat had als oogmerk dat zij de gedane suggesties in hun beleid Vrouwenkunst in Hooglandse kerk Expositie met werk van acht Leidse kunstenaressen, t/m 16 maart. Hoog landse kerk - ingang Nieuwstraat, Leiden. Geopend van 12.00-17.00 uur, behalve op maandag en dinsdag. Donderdag ook tot 21.00 uur. LEIDEN - In een koude en voch tige Hooglandse Kerk opende de wethouder van Onderwijs, Sa menlevingsopbouw en Emanci patie, mevrouw H. van Dongen gistermiddag de expositie 'Vrou wen en kunst'. Een deel van het koor en het noord-transept fun geren momenteel als expositie ruimte voor acht Leidse kunste naressen. De presentatie van het werk is onderdeel van de door de gemeente georganiseerde mani festatie rond dit thema 'vrouwen en kunst' in het kader van 3e vie ring op 8 maart van de Interna tionale Vrouwendag, 's Ochtends was tijdens het forum gediscus sieerd over de positie van vrou wen in de kunst als geheel maar hoe is het daarmee gesteld op het gebied van de beeldende kunst? Wat Leiden betreft is geprobeerd antwoord te geven op deze vraag in de vorm van een kleine reeks tentoonstellingen, zoals deze in de Hooglandse Kerk. Het zicht bare resultaat stelt zeker niet te leur, want bij de organisatie is de kwaliteit uitgangspunt geweest, hetgeen vaak een moeilijk te hanteren maatstaf blijkt omdat aan een subjectief oordeel niet te ontkomen is. Verder is binnen het werk ge let op diversiteit in technieken en benaderingen. De tentoon stelling bestaat uit grafiek van Trees Klijn, foto's van Linda Roodenburg, objecten van Betsy Zonneveld en Fredy Wolf en schilderijen en tekeningen van Annie Goddijn, Marijke Verhoef, Josefine Verbist en Hanneke Kop. Bij sommigen van hen speelt de abstractie een grote rol terwijl,zoals bij Marijke Verhoef en in mindere mate bij Trees Klijn, de werkelijkheid als basis is genomen. Aardige contrasten zijn ontstaan door het kleurrijke werk van Marijke Verhoef te la ten volgen op de abstracte zwart wit composities van Annie God dijn. Kwalitatief is de expositie ze ker het bekijken waard maar of het een representatief beeld geeft van de vrouw in de Leidse kunst is de vraag. Na selectie zijn acht kunstenaressen overgeble ven, wat zou betekenen dat de vrouwen die op dit terrein mee tellen bij wijze van spreken op de vingers van twee handen te tel len zijn. Door het kwaliteitscrite rium ontstaat een enigszins ver tekend beeld. Kwaliteit is wel de gelijk belangrijk en niets ten na dele gezegd van de acht exposan ten maar de expositie bevestigt Marijke Verhoef: de werkelijkheid als basis dat er voor een gelijkwaardige plaats van de vrouw binnen de beeldende kunst nog veel gebeu ren moet. Het is prima om te la ten zien dat er kunstenaressen zijn die uitstekend werk maken, maar het is ook een feit dat het aandeel van vrouwen achterblijft bij dat van mannen. Die grote te genstelling zou opgeheven moe ten worden door de kansen op een plaats in de kunst te verbete ren. Het gaat niet om het bekle den van een uitzonderingspositie maar om de positie als kunste- Wethouder Van Dongen gaf haar toehoorders als opdracht te zoeken naar de vrouw achter het werk maar in de discussie over de positie gaat het om de vrouw en kunst en niet uitsluitend om vrouwenkunst. NANCY STOOP zouden kunnen verwerken. Van Bierenbroodspot kwam de hierboven gemelde opmerking, dat vrouwen zich te weinig aan de technische kanten van hun werk gelegen laten liggen. Bierenbrood- spot vertelde als decorontwerpster vaak in 'mannenwerelden' te ver keren en veel profijt te hebben van de technische beheersing, die ze zich daar heeft eigen gemaakt. La ter legde ze een verband met het onderwijs: "Als kind moest ik breien en gymen en mocht niet met verf kliederen; als meisje werd ik niet toegelaten aan de zeevaart school. Door de vooroordelen over de rolverdeling tussen mannen en vrouwen heb ik een grote achter stand in m'n ontwikkeling opgelo pen". Bierenbroodspot, Van Brakel en Brandt Corstius bleken in hun werk niet in het minst hinder te on dervinden van het feit dat ze vrouw zijn. De schrijfster Astrid Roemer wèl. Zij stelde vast dat boekrecen sies vooral door mannen worden geschreven, die op een typisch mannelijke manier selecteren en bespreken. Ze betrekken het enga gement van het vrouw-zijn niet in hun beoordeling, meende zij. Ook het feit dat de meeste uitgeverijen door mannen worden geleid, noemde zij een nadeel voor vrou wen. De actrice Marijke Frijlink meende dat er vanwege een op vol le zalen gericht beleid van de schouwburgen voor door vrouwen gemaakt en gespeeld theater am per meer kansen zijn om op te tre den. Naarmate de discussie vorderde, bleek dat vrouwelijke en mannelij ke kunstenaars vaak dezelfde ob stakels op hun pad vinden. Het ge brek aan geld is voor mannen en vrouwen even nijpend. Het ledigen van die nood ligt vooral op de weg van de landelijke overheid. Maar ook de gemeenten kunnen wat doen, zo bleek uit de inbreng van de zijde van vrouwelijke bur gemeesters en wethouders. De burgemeester van Budel haalde het voorbeeld aan van het houden van tentoonstellingen in het ge meentehuis. Een wethouder uit Heemstede suggereerde dat ge meenten werk ter waarde van 8.000 gulden van beeldend kunstenaars te kopen om hen zo in de Beelden de Kunstenaars Regeling te hou den. De burgemeester van Nuth wees op het belang strikt de hand te houden aan de éénprocents-re- geling. Allemaal maatregelen die zowel aan mannelijk als vrouwelij ke kunstenaars ten goede zouden komen. De Leidse wethouder Kuijers meende dat een gemeente met na me beeldend kunstenaars kan steunen. Maar ook voor cineasten en schrijvers zag hij mogelijkhe den, door hen opdrachten te verle nen. De kunstenaars achter de tafel gaven hem daarop te verstaan dat scheppen in vrijheid moet geschie den, wat zicly vaak moeilijk met opdrachten laat rijmen. Astrid Roemer zag meer heil in het geven van bestaanszekerheid aan schrij vers door hen aan een rustige baan in bijvoorbeeld een bibliotheek te helpen. Voorzitter Yvonne van Baarle leidde de discussie tenslotte weer terug naar het eigenlijk onder werp: vrouwen en kunst. Zij pleitte en besturen op het gebied van de kunsten en noemde dat iets waar op gemeentebestuurders nauwlet tend zouden moeten toezien. Zangrecital afgelast LEIDEN - Het concert, dat Mei- nard Kraak en Elena Vink van avond zouden geven in de Kapel zaal van K O, gaat niet door. Ba riton Kraak is ziek geworden.' K O hoopt het duo nu voor een con cert in april te kunnen strikken. OVERLEDEN - De Amerikaanse schilderes Georgia O'Keeffe, die beschouwd werd als een pionier van de moderne Amerikaanse kunst, is in Santa Fe overleden. Zy is 98 jaar geworden. Goergia O'Keeffe is vooral be kend om haar semi-abstracte werken. De natuur en vooral de woestijn van Nieuw-Mexico waren voor haar een belangrijke inspira tiebron. Exposities Tekeningen van Hans Hoekstra, schilderijen van Pauline v.d. Zee en grafiek van Wim v.d. Mey en Johan Timmers zijn tot en met 23 maart te zien in het Ambachts- en Baljuwhuis in Voorschoten. Deze combinatieten toonstelling van de Voorschotense Kunstkring wordt vanavond ge opend. Openingstijden van de exposi tie: woensdag t/m zondag van 14.00 tot 17.00 uur, vrijdags echter van 11.00 tot 17.00 uur. Een groep poppenkunstenaars rond Joop Bakker exposeert haar werk tot en met 23 maart in het entreegebouw van het voormalige Dierenpark Was senaar. Aan deze expositie werken ongeveer 25 poppenmakers uit Ne derland en Bèlgië mee. Er zyn uiteen lopende creaties te zien. De expositie wordt morgenochtend om elf uur ge opend door Georgette Hagedoorn. Openingstijden; dagelijks van 11.00 tot 17.00 uur en 's avonds van 19.00 tot 21.00 uur. De Hazerswoudse kunstenares Lidy van der Spek houdt van 9 tot en met 23 maart een verkoopexpositie van haar wandkleden (gemengde tech niek) in kunstzaal 'De Plataan' in Zoe- termeer. DE expositie wordt zondag middag om drie uur geopend. Ope ningstijden: donderdag, vrijdag en za terdag van 13.30 tot 17.00 uur, vrij dags bovendien van 19.00 tot 21.00 Schilderijen van Ria Roelofs hangen tot en met 4 april bij Piggelmee aan de Janvossensteeg. Haar materiaal bestaat uit inkt, gouache en acryl. Te bezichtigen tijdens de openinsuren van het eet- en koffiehuis. Leiden Rijksmuseum Boerhaave - Steen straat, 'Balans van een eeuw', Neder landse natuurwetenschappen en ge neeskunde in de 19e eeuw, t/m aug.; di t/m za van 10-17 uur, zo van 13-17 Rijksmuseum van Oudheden - Ra penburg, 'Satricum, een stad in La- tium', t/m 25/4; di t/m za van 10-17 uur, zo van 13-17 uur. Rijksmuseum voor Geologie en Mine ralogie - Hooglandse Kerkgracht, ex positie over de Snellius Il-expeditie, t/m 27/4; ma t/m vr van 10-17 uur, zo van 14-17 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde - Steenstraat, 'Katsqshika Hokusai: de oude tekengek'; 'Borneo: Oerwoud in Ondergang, Culturen op Drift', t/m 5/ 10; di t/m za van 10-17 uur, zo van 13- 17 uur. Stedelijk Museum De Lakenhal - Ou de Singel, Overzichtstentoonstelling van Wim de Haan, tot 24/3; 'Oud naai gerei' in de reeks 'Verzameld en ge toond', t/m 6/4; di t/m za van 10-17 uur, zo van 13-17 uur. De Burcht - Burgsteeg, Ita Smeets, te- Ars Studio - Pieterskerkgracht, Cor Bouter, schilderijen, tekeningen, t/m 13/3; di t/m do van 10-12 en 19.30-22 1-17.30 u Werkplaats De Bange Duivel - Rijn dijkstraat, Pim de Vroomen, panelen en waterverfschilderingen 1966-1969, acrylschilderijen en assemblages 1981-1985, tot 28/3; do van 13-17 en 20- 22 uur, za en zo van 13-17 uur. Galerie Fotomania - Koppenhink- steeg, tentoonstelling Leidse kunste nares en fotografe Joyce de Gruiter, tot 16/3; woe t/m za van 13-17 uur. Caeciliastraat 18 - expositie van And- rienne Hoogenberk-den Tex, Anneke Koek, Linda Roodenburg en Bettien Scherft, tot 14/3; bezichtiging volgens afspraak, tel. 413452. Lakgalerie - Josephine Sloet, tekenin gen en schilderijen; Dick Verhult, li no's en films, t/m 5/4; ma t/m vr van 10-17 uur. Holiday Inn tekeningen, grafieken en textiel van Danielle Orelio, t/m 30/ 3, dag. 10-22 uur. Prentenkabinet - Rapenburg, foto's van Truus Haasbroek, t/m 14/4; di. t/m vr. 14-17 uur. Leiderdorp Muzenhof - foto's van Cor Slegten- horst en olieverf en aquarellen van Jan Leupe, t/m 9/4; di t/m vr 14-18 uur, za 9.30-12.30 uur. Openbare Bibliotheek - Gordijnsin gel, tentoonstelling over Frankrijk, tl m 31/3, ma. 19-21 uur, di. en woe. 14- 17.30 uur, do. 10-12 uur, vr. 14-17.30 uur en 19-21 uur. Voorschoten Ambachts- en Baljuwhuis - Voor straat, expositie leden Kunstkring Voorschoten, t/m 23/3; dag. 14-17 uur. Het Oude Raadhuis - Joop en Ale xandra, keramiek, tapijten en stola's, t/m 12/3; woe, do, zo van 14-16 uur, za van 11-16 uur. Noordwijkerhout Bibliotheek - Jos van Ierschot-Babe- liowsky, beeldhouwwerk, Eri Over- duin en Jeannette Kuiperi, aquarel len, t/m 4/4; ma, woe, vr, van 14-17 en 19-21 uur, do van 10-12 uur. Van Passie en Loon, zondagmiddag bij Stichting Burcht in Leiden. foto p. De Amerikaanse pianist Steven Mayer verzorgt zondagochtend in de Stadsgehoorzaal het koffieconcert van K&O. Hij zal werken vertolken van Liszt, Stravinski (Petroesjka) en Schumann (Carnaval, op. 9). Aanvang 11.30 uur. in Duncan, Mississippi, USA. Magic Sam was er zijn vriend en leraar en dan zit er niet veel anders op dan Dixon, Luther Allison Reed en ontwikkelde uit dat samen spel zijn eigen stijl. Campbell maakt momenteel een toernee door Europa en speelt zaterdagavond in het Anto- nius Clubhuis in Leiden. Hij wordt dan begeleid door Tip on in'. Magie Franky verleent zijn medewerking. Aanvang 21.00 uur. De Amerikaanse zanger/songschrij ver Nick Seeger geeft zondagavond met zijn band een optreden in De Waag in Leiden. Seeger maakt op de country geënte muziek, met invloe den van rock, folk en blues. Seeger woonde het eerste deel van zijn leven in Leiden. Aanvang 20.30 uur. Jazz Een kwintet bestaande uit Ge Titu- laer (zang). Karei Boelee (piano), Pe ter Tiehuis (gitaar), Bruno Castalutie (drums) en Michiel Hietzigeöredus (bas) speelt zaterdag in het Wapen van Voorschoten in Voorschoten. Aanvang 21.00 uur. Concerten Klassiek De Marinierskapel geeft vanavond ter viering van het tienjarig bestaan van de Stichting Taptade een concert in de Stadsgehoorzaal. Voor de pauze zal er een programma van licht-klas- sieke werken worden uitgevoerd, daarna wordt film-, musical- en jazz muziek ten gehore gebracht. De lei ding berust bij Jaap Koops. Na het concert is er bal met medewerking van het Dansorkest van de Mariniers- kapel. Aanvang 20.15 uur. 'Pride Prejudice'. Onder die intri gerende titel wordt zondag een koffie concert gegeven in de Muzenhof in Leiderdorp door het duo Eveline Ju ten (luit en zang) en Ciska Mertens (luit), ze spelen liederen over helden daden, vrouwenmisère en een kermi sattractie. Aanvang 12.00 uur. Een koffieconcert op zondag ook in Kasteel Oud Poelgeest in Oegstgeest. Daar treedt een trio op, bestaande uit John MacFarlane (klarinet), Stance Bakker (fluit) en Tsong Ho Chen (pia no). Het programma vermeldt werken van o.a. Brahms en John Rutter. Aan vang 12.00 uur. De groep Van Passie en Loon speelt zondagmiddag bij Stichting Burcht in Leiden. Het repertoire van dit Am sterdamse kwintet omvat jiddische, russische en zigeunerliederen en ver taalde liederen van Brecht. Aanvang 15.00 uur. De Turkse pianist Huseyin Sermet komt maandagavond 10 maart in het kader van de serie prijswinnaarscon certen naar de Kapelzaal. Hij zal Het Huygens Gitaarduo, bestaande uit Martin Kaay en Michael Benedik, geeft dinsdagavond een concert bij Stichting Burcht Zij spelen werk van Elliot Carter, Ton de Leeuw en Rob du Bois. Aanvang 20.30 uur. De mezzo-sopraan Vera Verzijden geeft woensdagavond 12 maart een recital in de Kapelzaal. Begeleid door de pianist Ben Hurrelbrinck zal zij lie deren zingen van Schumann, Strauss, Ravel en Debussy. Aanvang 20.15 De pianiste Galia Shakèd, de cellist Ran Varon en de violist Lev Rechter verzorgen donderdagmiddag 13 maart een lunchconcert by K&O. Er Pop Frenzy is een Britse rockabilly-band en speelt vanavond in het Leids Vrije- tijds Centrum aan de Breestraat. De groep was eerder samen met Restless te zien op het psychpbilly-festival van Rockhouse Records. Aanvang 23.00 Kuomboka is gegroepeerd rond de uit Zambia afkomstige zangeres Alice Wamelume en treedt zaterdag op in het Leids Vrijetijds Centrum. Gitaren nemen een voorname plaats in in de muziek, samen met percussieinstru menten en saxofoon. De muziek komt uit heel zuidelijk Afrika: Zam bia, Zimbabwe, Zaire en Angola. Daarnaast worden eigen nummers gespeeld. Kuomboka vervangt de eer der aangekondigde groep Macabo. Leiden Bonnes' van Genet, za 8, 20.15 uur, Kees Brusse e.a. in spreekt met uw moordenaar', woe 12, 14 uur, Stix: 'Kleine Sofie e. Lange Wapper', kindervoorstelling. De Waag vr 7, 20.30 uur, Cabaretgroep Zak en As: 'Hij is Justus, wii ziin Erik'. Laktheater vr 7, za 8, 20.30 uur, Discordia: 'Het atelier'. zo 9,15 uur, kindervoorstelling. 'Lai 12, do 13, 20.30 uur, Werkteater: 'Hedda Gabler'. Den Haag Circustheater za 8, 20 uur, De Nederlandse Operas tichting met 'Arabella' van Richard Strauss. zo 9, 14.30 uur, di 11, woe 12, 20.15 uur, 'Stepping Out', komedie van Ri chard Harris. Koninklijke Schouwburg vr 7, 20.15 uur, Haagse Comedie met 'Andromaque' van Racine, do 13, 20.15 uur, 'Midzomernachts- droom' van Shakespeare. Nederlands Congresgebouw za 8, 20.15 uur, Wall Street Crash met orkestbegeleiding. zo 9, 14 uur, Concertgebouworkest o.Lv. Klaus Tennstedt. woe 12, 20.15 uur, concert Rob de Nys. Diligentia vr 7, 20.15 uur, Cabaretvoorstelling Seth Gaaikema, 'Hoogachtend Seth'. di 11,12.45 uur, lunchtheatervoorstel- ling Liselore Gerritsen. di 11. 20.15 uur, Haagse Comedie met 'Emily* van William Luce. woe 12, 20.15 uur, leden Residentie Orkest. do 13. 20.15 uur. Solo-voorstelling Ju les Croiset 'De martelgang van de dik zak'. m.m.v. Isabelle van Keulen, viool. Cultureel Centrum Amstelveen vr 7, 20.15 uur, Cabaret Boemerang 'Niet allemaal tegelyk'. za 8,20.15 uur, Marco Bakker 'Muziek uit duizenden'. De Kleine Komedie za 8, 20.15 uur, Studio Ensemble van de Nederlandse Operastichting The medium' van Menotti. Nieuwe De La Mar Theater t/m zo 9, 20.15 uur, zo 14 uur, Gerard Cox en Rients Gratama 'De grijze plaag'. di 11 t/m zo 23, beh. ma, 20.15 uur, zo alleen 14 uur, Henk Elsink 'Laat de muiek maar spelen... en hoe...!'. Stadsschouwburg woe 12, 20 uur. zo 9,14 uur, De Neder- landse Operastichting met 'Le nozze di Figaro' van Mozart, di 11, 20 uur, De Nederlandse Operas tichting met 'Arabella' van Strauss, do 13, vr 14, 20.15 uur, Haagse Come die speelt 'Andromaque' van Jean Ra cine. ■aai i ecu IUIll_IU.UIU.ei l U1J rvO£!_/. E,r zullen pianotrio's van Van Beethoven Bluesgitarist Eddie C. Campbell, zaterdag in het Antonius Clubhuis. Amsterdam Carré t/m zo 23. beh. ma. di 11, 20.15 uur, zo alleen 14 uur, 'Madame Arthur' van Jos Brink en Frank Sanders. Concertgebouw vr 7, 20.15 uur, Concertgebouworkest o.l.v. Antal Dorati, m.m.v. Benita Va- lente, sopraan. za 8,20.15 uur, Milwaukee Symphony Orchestra o.l.v. Lucas Foss, m.m.v. Ivo Pogorelich, piano, di 11. 20.15 uur, Nederlands Philhar- monisch Orkest o.Lv. Moshe Atzmon, Rotterdam De Doelen vr 7, gr. zaal, 20.15 uur. Het Nationaal Orkest van België, i 8. gr zaal, 19.30 uur, Stockholm orgel, Gerard Hettema, viool do 13, vr 14, gr. zaal, 20.15 uur, Rotter dams Philharmonisch Orkest o.Lv. Edo de Waart. Theater Zuidplein vr 7, za 8.20.15 uur, zo 9.14.30 uur. RO Theater met 'Van de brug af gezien' van Arthur Miller. Luxor Theater vr 7, za 8. 20.15 uur, zo 9. 14.30 uur, 'Leocadia' van Jean Anouilh, met o.a. Mary Dresselhuys. ma 10, 20.15 uur, Nederlands Dans Theater Junior. di 11 t/m za 15, 20.15 uur, Martine Bul in 'Bijl'.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 23