Boeren verklaren Braks de 'oorlog' UW HUIS IS EEN KEUKEN VAN WOONING WAARD. Harde kritiek op 'nationalisme' Japan Minder stroppen Rabobank Massaal verzet tegen landbouwbeleid Akzo weigert iedere verkorting werkweek Unilever lijdt onder 'hardheid' van gulden Keukencomfort voor 'n uitgekookte prijs. WOENSDAG 5 MAART 1986 ECONOMIE PAGINA 9 ARNHEM/SASSENHEIM (GPD) - Akzo Nederland (23.600 werkne mers), waartoe ook Sikkens in Sas- senheim behoort, is tegen een ver dere verkorting van de gemiddelde werkweek tot 36 uur. Wel is het concern bereid afspraken te ma ken over maatregelen om een gro tere groep werknemers in aanmer king te laten komen voor vervroeg de uittreding en meer jongeren aan de slag te helpen om zo meer werk- Volgens Akzo-directeur drs. W. Berghuis is het standpunt v HOOGEVEEN (ANP/GPD) - Naar schatting zesduizend boeren hebben gistermiddag in de Mauritshal in Hoogeveen massaal verzet aangekondigd tegen het beleid van minis ter Braks (landbouw). De boeren vertegenwoordigden 17 landbouworganisaties uit Groningen, Drenthe, Friesland, de Veenkoloniën, Flevoland en Overijssel. gelegenheid te scheppen bij het Akzo een "logisch gevolg" concern. resultaten van de gezamenlijke Dat heeft de directie van Akzo in Arnhem gisteravond meegedeeld na afloop van de eerste onderhan- gevolgen van de invoering van de delingsronde met de vakbonden 38-urige werkweek en de mogelyk- over een nieuwe cao. De Industrie- heden van verdere verdeling van bonden CNV en FNV en de Unie arbeid. Daarin wordt geconclu- BLHP hebben teleurgesteld gerea- deerd dat de 38-urige werkweek geerd op het standpunt van de Ak- veel problemen op het gebied a Benthem voorgelezen. Die wenste zijn collega's succes met hun actie toe. Braks hield zijn gehoor voor dat J.L. Nysingh, voorzitter van het geen verdere korting van het melk- Drents Landbouwgenootschap, quotum. verweet de 'Haagse bureaucraten' Minister Braks, die rijdens de geen benul van de boerenpraktijk toespraak van Nysing de zaal be te hebben. De maatregelen voor trad, werd door de boeren onthaald melk en mest noemde hij agrari- op een regen van graan, het enige sche wartaal en getuigen volgens dat op dat moment voor handen hem van pathologische regelzucht, was. Tevens werd een telegram „De bijl is aan de wortel van het van Elf Steden-winnaar Everti voortbestaan van de boerenbedrij ven gelegd. En dat pikken wij niet, dat vraagt om een boerenopstand" aldus Nysing. Ook voorzitter J. Strijker van de het uitbreiden in de landbouw zijn Organisatie van Pluimveehouders grenzen heeft bereikt, omdat de waarschuwde Braks. Als de minis- markten in de Westerse wereld ter het per 1 januari aangekondig- oververzadigd zijn en Nederland de uitrijverbod voor mest doorzet, 60 procent van zijn agrarische pro- zal hij "achter elke boer een politie- dukten moet exporteren. Hij wees agent moeten zetten". „Want wij erop dat bijvoorbeeld recent in de rijden de mest uit: verbod of geen Verenigde Staten de graanprijzen verbod." met 25 procent zijn verlaagd. Behalve intrekking van het aan- "Overproduktie is niet meer be- gekondigde uitrijverbod eisen de heersbaar", zei Braks, boeren dat er een beter graanbe- Hij hield de boeren voor dat leid wordt gevoerd. De fabrieks- sinds 1983 door de EG tien miljard aardappelteelt zou lonend gemaakt Ecu aan steun voor de boeren is moeten worden door forse over- uitgegeven en het enige dat die heidssteun, door sanering en op- daarmee hebben gedaan is nog lossing van de milieuproblema- meer overschotten produceren, tiek. Daarnaast willen de boeren Braks werd tijdens zijn rede gere geld overschreeuwd door joelende •directie. Deze drie bonden den dat de stap van 38 uur naar 36 uur wel moet worden gemaakt. Ook de VHP, de vakbond voor ho ger personeel bij Akzo, staat niet "Trek hem met zijn oren door de afwijzend tegenover het afzien van stront", was één van de vele leuzen verdere verkorting van de werk- die werd gescandeerd. week organisatie en communicatie heeft opgeleverd, en althans voor een deel van het personeel korter werken slechts mogelijk zou zijn in de vorm van sparen van atv-dagen. Die beloning op termijn voor het inleveren van loon(-ruimte) werkt ongelijkheid tussen groepen werk nemers in de hand en zal - aldus Akzo - demotiverend werken. Vol gens Akzo moet de inspanning nu zijn gericht op een gezond concern dat mede door investeringen een bijdrage kan leveren aan verrui ming van de werkgelegenheid. Berghuis wijst in dat verband op het feit dat het bedrijf sinds 1984 ruim 800 miljoen heeft geinves- teerd en ook dit jaar voor een klei ne 100 miljoen gulden aan investe ringsplannen heeft. Mede daardoor is de afgelopen jaren het aantal ba nen met duizend gestegen, terwijl naar verwachting het effect op de werkgelegenheid bij toeleverings bedrijven dit jaar tot 5500 zal stij gen, aldus Berghuis. De Industriebonden CNV en FNV noemen de economische groei in samenhang met vut- en jeugdwerkplannen "volstrekt on voldoende om zoden aan de dijk te zetten". FNV-onderhandelaarster P. Van der Linden: "We hebben in feite hetzelfde verhaal te horen ge kregen als een jaar geleden. Akzo heeft blijkbaar die tijd niet nuttig gebruikt. Wij hebben in onze eigen studie aangegeven bereid te zijn om over alle mogèlijke vormen van atv te spreken. Het is nu aan Akzo om een stap in onze richting te doen". CNV-onderhandelaar T. Hubert noemde het gisteren triest dat Ak zo op geen enkele manier bereid is om door te gaan met atv: "Het afge lopen jaar heeft niets opgeleverd. We hadden om z'n minst verwacht dat Akzo de bereidheid zou heb ben om voor bepaalde groepen door te gaan met atv, hoewel voor ons collectieve atv uitgangspunt blijft". Ook de Unie BLHP is van mening dat de 36 uur bij Akzo kan, onder voorwaarde dat herbezetting wordt gegarandeerd en de werkbe lasting niet omhoog gaat. Beeld van de 6000 boze boeren bijeen in Hoogeveen. (foto anp» Energiesubsidie Nederland moet stoppen met de subsidie op de stroomprijs voor in dustriële grootverbruikers, die boeren. De discussie die na zijn be toog op het programma stond werd na de eerste vraag uit de zaal afge broken, omdat de boeren uit woe de over het antwoord van Braks massaal de Mauritshal verlieten. EG in botsing met arme landen over suikerprijs BRUSSEL (ANP) - De twaalf lan den van de Europese Gemeen schap hebben dinsdag in Brussel geen overeenstemming kunnen bereiken met de 64 leden van de ACS over de verhoging van de sui kerprijs in het lopende seizoen. De EG-landen bieden de ontwik kelingslanden, waarmee zij een speciale relatie onderhouden, een dè vooral als gevolg verhoging van 1,15 procent aan ging met 5 procent voor de prijs van hun ruwe suiker. Maar ACS blijft aandringen op een prijsverhoging met 1,3 procent, dat voornamelijk te danken wil zeggen evenveel als de Europe- veel lagere toevoeging se producenten van witte suiker stroppenpot. dit jaar wordt vergund. In 1984 verdween daar nog 651 Volgens de Nederlandse staats- miljoen, gulden in; vorig jaar kon secretaris voor Europese Zaken, dat met 22 procent worden vermin- Van Eekelen, baseert de EG het derd tot 510 miljoen, zo heeft de prijsverschil tussen de verschillen- Rabobank vandaag bekend ge- de suikersoorten op de stijging van maakt. De toevoeging aan de strop- de energiekosten, die de raffinage penpot kon lager worden omdat in van Europese suiker duurder zou de binnenlandse kredietportefeuil- hebben gemaakt. In .Europese le sprake was van een duidelijke ogen mogen de ACS-landen blij daling van de verliezen. De be- Minister Braks wordt bekogeld met graanterwijl hij het spreekgestoelte bekli Hogere personeelskosten drukken winst UTRECHT (ANP) - De nettowinst van de Rabobank is in 1985 met 8 procent gestegen tot 668 miljoen gulden. De brutowinst echter daal- kostenstij- 1.499 mil joen tot 1.421 miljoen. Dat deson danks de nettowinst kon stijgen is de de verhoging van de personeelskos ten. Deze ontwikkeling gaat voor lopig gepaard met verhoging stijgt weer na een aantal jaren van stagnatie. Hierin weerspiegelen w w zich volgens de Rabo aantrekken- onze automatiseringsinspannin- de bestedingen van particulieren, gen. Het herstel van de spaarmarkt zet- De rentewinst stond door ver- te zich voort: op de spaarrekenin- kleining van de rentemarge (ge- gen kwam er 2,2 miljard gulden by volg van de daling van de rente, (1984: 2 miljard). Dé middelen van maar ook van de hevige concurren- zakelijke herkomst (rekeningen- tie tussen de banken onderling) op courant en depositoé) iets lager peil dan in 1984, melijk op 3.492 miljoen gulden te gen 3.509 miljoen in 1984. Dit, on danks een toename van het aantal verstrekte kredieten. Aan nieuwe leningen werd 15,5 miljoen gulden verstrekt tegen 14,2 miljard vorig jaar. Dat is het resul taat A vraag rische Sector, een stijging met 2 miljard gulden, iets minder dan in 1984 toen er 2,2 miljard bij kwam. Het totaal aan toevertrouwde middelen kwam uit op 98,2 miljard gulden tegen 94,4 miljard in het voorgaande jaar. Het balanstotaal 22 procent hogere groeide met 3,4 procent tot 131,7 leningen vanuit de agra- miljard. ROTTERDAM (GPD) - Unilever is in 1985 duidelijk het slachtoffer ge worden van de harde gulden. Alle zeventig valuta's waarmee het be drijf werkt, inclusief de Duitse mark, de yen, de Zwitserse frank en natuurlijk de Amerikaanse dol lar daalden in waarde. Die harde gulden had een nadelige invloed van 320 miljoen gulden op de winst van 1985 en is de belangrijkste oor zaak van de vrijwel onveranderde winst over 1985. Tijdens een toelichting op de gis teren bekend geworden resultaten zei Unilever topman F.A. Maljers d^at, wanneer de wisselkoersen eind 1985 gelijk waren geweest aan die van eind 1984, het resultaat 15 procent hoger zou zijn geweest. Als pond en dollar daarentegen eind december op het niveau van van daag (f 3,60 en f 2,50) hadden ge staan, zouden de resulaten nog eens 4 tot 5 procent lager zijn uitge vallen. Unilever behaalde het afgelopen jaar een nettowinst van 2.077 mil joen vergeleken met 2.078 miljoen in 1984. Desondanks zal het divi dend worden verhoogd tot f 14,82 (was f 14,11). De totale omzet van het concern steeg vorig jaar be scheiden van 66.791 naar 66.997 minjoen gulden. Unilever is deson danks bepaald niet ontevreden. Vooral het vierde kwartaal is goed geweest. Daarin steeg de winst met 22 procent. Volgens Maljers is het effect van de herstructureringen die Unilever al geruime tijd doorvoert, nu dui delijk merkbaar. De efficiëntie is toegenomen en de Unileverpro- dukten kunnen beter in prijs con curreren. De Europese activiteiten laten dan ook een duidelijke verbe tering zien. Kwam in 1984 nog 61 procent van de omzet en 44,5 pro cent van de bedrijfswinst uit Euro pa, het afgelopen jaar was dat 63,5 procent en 55 procent. De resulaten in Engeland verbe terden vooral dank zij de bijdrage van het in 1984 overgenomen be drijf Brooke Bond, terwijl ook Duitsland het na het slechte jaar 1984 een stuk beter deed. In de 1987 afloopt. De „Gigantenrege- zijn dat zij 1,3 miljoen ton suiker op drijfskosten stegen daarentegen kredietverlening aan overige be- mjj' —j. - - bijna 2.6 miljard tot 2.8 miljard drijven met 24 procent en ling waarbij goedkoop aardgas de Europese markt mogen afzetten voor industriële elektriciteit wordt tegen prijzen die een veelvoud zijn gulden. Rabo wijt dat vooral ingevet, mag niet worden voortge- van wat op de wereldmarkt voor zet. Dat zegt het Internationale suiker wordt geboden. Energie Agentschap, waarin een De financiële inzet van het ge- groot aantal industrielanden sa- schil is voor Europese begrippen menwerkt. Nederland moet van trouwens vrij laag. Met een prijs- het IEA bok het aandeel van steen- verhoging tot 1,3 procent zou niet kool en kernenergie in de stroom- meer dan 1,25 miljoen gulden zijn ADVERTENTIE opwekking i i hoger tempo op- Cacao De besprekingen in Genëve over een nieuwe internationale cacao- overeenkomst zijn verdaagd tot 7 juli, zo is in Genëve bekendge maakt. Vertegenwoordigers van de grote cacaoproducerende en -ver bruikende landen zullen dan tot 11 juli proberen alsnog een compro mis te bereiken dat moet leiden tot een stabilisering van de cacaoprij- zen op de wereldmarkt. De groot ste producent, Ivoorkust, heeft het overleg verlaten. Het land ziet twee achtereenvolgende recordoogsten beloond met een forse prijsdaling. Norit Norit, producent van actieve koolstof voor waterzuiveringsin stallaties en medicinale koolstof, heeft een nettowinst geboekt over 1985 die 36 procent hoger is dan die over 1984. Het dividend zal worden verhoogd tot f 9,40. Over 1984 werd f6,80 uitgekeerd. De betere gang yan zaken bij de Nederlandse be drijven en de positieve bijdrage van het verworven bedrijf in de Verenigde Staten hebben geleid tot een nettowinst over 1985 van f 9,14 miljoen bij een omzet van 187 miljoen gulden (over 1984: f 142 miljoen). Electrolux De Zweedse onderneming Elec trolux wordt de grootste fabrikant van huishoudelijke apparatuur ter wereld als de overneming.van het Amerikaanse bedrijf White Conso lidated doorgaat. Electrolux kon digde maandag aan dat het een bod van ruim 700 miljoen dollar heeft uitgebracht op de witgoedfabri kant White, die onder andere de merken Kelvinator, Frigidaire, White-Westinghouse en Bendix op de markt brengt. Vorig jaar nog kwamen Zanussi en Zanker in handen van de Zweedse onderne ming. gemoeid. De meeste bruine suiker uit de ACS-landen komt terecht bij de Britse onderneming Tate and Lyle. RENTE - In kringen van de geld markt wordt erop gerekend, dat de Nederlandsche Bank de Westduit- se centrale bank morgen zal volgen in een discontoverlaging. Bankiers ringe achteruitgang in de verstrek kingen aan particulieren. De aan de bedrijven verstrekte nieuwe le ningen zijn met een bedrag van 8 miljard gulden sinds 1980 niet meer zo hoog geweest, aldus de Ra bo. Aan particulieren werd voor 7,5 gaane Bundesbank zal besluiten tot verlaging van het disconto naar 3,5 a drie procent. uit dat de miljard gulden gen (hypotheken) verstrekt tegen 7,6 miljard in 1984. De uitstaande consumptieve kredietverlening DEN HAAG (ANP) - De Raad van State vindt dat de Reclame raad zich alsnog moet uitspreken over de kreet 'de NMB denkt met u mee'. Het besluit om een klacht tegen de middenstandsbank niet te behandelen is vernietigd. De klacht was bij de Reclame raad ingediend door de stichting tot arbitrale bankgeschillen (starb) in Amersfoort, die zegt ge confronteerd te zijn met een reeks van klachten over de NMB. Het zou daarbij vooral gaan om onverhoedse beslaglegging op onderpanden en om het uitkle den van klanten van de bank via Reclamekreet NMB opnieuw ter discussie eigen besloten vennootschap pen. De Reclameraad oordeelde dat de klacht over de kreet als „ken nelijk ongegrond" terzijde moest worden gelegd. Een onderne ming mag 'zichzelf aanprijzen, ook al beklagen sommige cliën ten zich over haar. De Reclame raad vond verder dat zij zich niet kon bemoeien met "geschillen of onaangenaamheden". Verder zou het publiek zich moeten rea liseren dat reclameboodschap pen in de regel overdreven zijn. De afdeling rechtspraak van de Raad van State zei gisteren, dat de Reclameraad bij behandeling van de klacht niet de vereiste zorgvuldigheid heeft betracht. Tijdens de zitting in december vorig jaar bleek dat de Reclame raad al vier klachten van anderen over de NMB terzijde had ge legd. Nooit is de uitgebreide klachtprocedure volgens de voorschriften voor de Neder landse Etherreclame toegepast. Wooning bewijst dat goede keukens best betaalbaar kunnen zijn. Met toepassing van de beste mate rialen. Met een perfecte afwerking. Met een fantastische service. Leidschendam: Damplein 8-9, tel. (070) 200486 Openingstijden: 9.00-18.00 ui op koopavond tot 21.00 uur. Zaterdag: 9.00-16.00 uur. Maandag gesloten. Philips hekelt gebrek aan internationale samenwerking AMSTERDAM (ANP/GPD) „Wanneer het Japanse volk erin kon slagen om uit de as van het oorlogsgeweld te herrijzen en de op één na sterkste economische macht in de wereld te worden, dan moet het ook mogelijk zijn dat een nieuw doel wordt bereikt: een we reldmacht worden die zijn verant woordelijkheden toont". Met die woorden heeft vice-pre sident C.J. van der Klugt van Phi lips gisteren tijdens een syftipo- sium in de Amsterdamse RAI ter gelegenheid van de Japan-week een felle aanval gedaan op het 'na tionalistische' Japan, dat de infor- matica-industrie dreigt te gaan overheersen. Van der Klugt meent dat Japan zonodig gedwongen moet worden tot internationale sa menwerking, niet alleen op indus- Zinloos „We kunnen al het mogelijke doen om technische kennis uit te wisselen en afspraken te maken over standaarden, maar dat alleen zal weinig invloed hebben op het uiteindelijke resultaat. Zonder de vrije toegang tot eikaars markt blijft dergelijke industriële samen werking een bijna zinloze activi teit. De huidige praktijk is dat de Japanse markt niet in dezelfde ma te open staat voor importgoederen als die van Europa, de VS en zelfs China. Het gevolg is een enorme handelsonbalans". „Wij vragen dringend aan Japan se bedrijven hun rol in de gastlan den te vergroten door multinatio naal te worden. Dat betekent de vestiging van overzeese activitei ten, die research, ontwikkeling, produktie en marketing omvatten. Europa verwelkomt de Japanse in dustrie, wanneer deze werkgele genheid schept en op een belang rijke wijze bijdraagt aan de econo mie", aldus Van der Klugt. Hij voegde eraan toe, dat Philips de er varing heeft dat een multinationaal bedrijf een geachte onderneming kan worden in het land waarin men werkzaam is. Samenwerking Volgens hem kan een bedrijf zo een waardevolle bijdrage leveren aan het sociale en economische welzijn van dat land. „Tot op he den heeft Japan in 50 Europese fa brieken geïnvesteerd met in totaal slechts 13.TJ00 tot 15.000 werkne mers. Wij zijn in Europa van me ning dat de hiermee gepaard gaan de geringe uitwisseling van tech nologie geen industriële samen werking van enige importantie be treft", aldus Van der Klugt. Ook de spreker namens het Ne derlandse ministerie van economi sche zaken, de directeur-generaal buitenlandse economische betrek kingen mr. F.A. Engering, sprak de Japanners hartig toe. Door te lang te wachten met het liberaliseren van de Japanse kapitaalmarkt is Japan zelfs mede schuld aan het hoge financieringstekort in de Ver enigde Staten, aldus Engering. De topambtenaar waarschuwde dat een soort van reactie op het grote handelsoverschot van Japan „onontkoombaar" is. „Het is poli- Verenigde Staten penetreert Unile ver met succes de wasmiddelen- markt. De investeringen daarin hebben de winst wel nadelig bein- vloed, maar omzet en marktaan deel werden vergroot. De doelstelling van Unilever, uit bouw van die sectoren waarin het bedrijf sterk is, onder andere merkartikelen op het gebied van levensmiddelen, wasmiddelen, toi letartikelen, en speciale chemische produkten, hebben het afgelopen jaar geleid tot het afstoten van 28 bedrijven. Daar waren volgens Maljers enkele zeer renderende be drijven bij, maar zo zei hij „die pas ten niet bij de kernactiviteiten". Volgens diezelfde filosofie wist Unilever 23 nieuwe bedrijven, die wel de kernactiviteiten versterken, aan het concern toe te voegen. Veertien in Europa, twee in de Ver enigde Staten en zeven in de rest van de wereld. In de VS mislukte overigens de overname van Ri chardson Vicks, na een bod van 1,5 miljard dollar. De Unileverbedrijven in Neder land behaalden in 1985 een winst van 136 miljoen gulden bij een om zet van 6.112 miljoen (in '84 was dat 137 miljoen bij een omzet van 6.276 miljoen. Dat betekent een winst van circa twee cent per gulden om zet. Iglo draaide voor het eerst se dert vier jaar weer positief. Er werd vorig jaar 152 miljoen gulden in Nederland geinvesteerd. Het aan tal personeelsleden in Nederland daalde met 6 procent, voor de helft veroorzaakt door het afstoten van bedrijven. Nieuwe vondst tegen 'kraken' van computer VALBURG (ANP) - De in het Gelderse Valburg gevestigde onderneming Data- en Softwa re Security (DSS) zegt in sa menwerking met Amerikaanse computerdeskundigen een „nagenoeg waterdichte" bevei liging te hebben ontwikkeld voor computerprogramma's. Kraken van de beveiliging is volgens directeur P. Broertjes van DSS praktisch uitgesloten en kost in elk geval zoveel tijd en geld het de moeite absoluut niet loont Het systeem is geba seerd op een „sleutel". In het computerprogramma worden door de legale gebruiker op wil lekeurige plaatsen codes ver stopt, die door de „sleutel" kunnen worden geïdentifi ceerd. De codes zijn volgens Broertjes voor illegale gebrui kers van het programma on vindbaar, laat staan te kraken. Volgens Broertjes bestaat er grote belangstelling bestaat bij de overheid, de PTT en enkele grote ondernemingen voor het nieuwe systeem. Beursoverzicht Opnieuw noteerden de obligai en sommige staatsleningen zelfs tot 0,5 punt Bij de hoofdfondsen zette de koers stijging door en deze vaste stemming sloeg c r de lokale markt. tiek bijna onmogelijk uit te leggen dat sommige sectoren het volle ge wicht van de Japanse concurrentie moeten dragen, terwijl andere in dustrieën tegelijkertijd hun veelal duidelijke concurrentievoordelen op de Japanse markt niet kunnen benutten". i Tweeduizend jaar Vice-president Akira Harada van elektronicaconcern Matsushita, de grootste concurrent van Philips, erkende gisteren dat de kritiek tot op zekere hoogte terecht is. Maar „Japan heeft zich in meer dan tweeduizend jaar ontwikkeld als een homogene samenleving, met één enkele taal en nagenoeg één ethnische groep. Het is voor Japan ners onmogelijk om dat in een dag te veranderen" De financiële waarden gingen opnieuw flink omhoog. Bij de interaatlnale aande len zette de stijging eveneens door on danks een lager Wall Street en bij een na- g gelijk gebleven dollarkoers. Bij de t uit de toon door licht lager t noteren. Pakhoed, Océ-Van der Grinten en Fokker gingen slechts licht vooruit na mooie stijgingen gisteren. Nedlloyd dat een Joint venture wil aan gaan in ingevroren produkten, noteerde f 1 hoger. VNU, uit op tijdschriften van concurrent Kluwer, ging f4 vooruit. ABN. dat f 500 miljoen gaat lenen, bleef met een stijging van f9 aan de winnende hand. Stad Rotterdam dat gisteren nog v Philips noteerde negen dubbeltjes hoger op f62. Op de parallelmarkt stoomde Kooijman door met een koerswinst van f 9 op f 64 en ook Samas bleef winnen door f 2 te klimmen naar f 65.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9