Te veel banen in basisonderwijs Dl 1 R IS King Kong is een van de velen 't Wiegel-effect in verkiezingstijd Staatssecretaris wil inzet extra leerkrachten beperken Voortgezet onderwijs krijgt extra personeel Ifc HEIFT GROOTSE PLANNEN! TOEKOMSTIGE -BEDRIJFSLEIDERS ASSISTENT-BEDRIJFSLEIDERS AFDELINGSCHEF GROENTEN EN FRUIT Humanisten blijven actief voor gelijkberechtiging Verdeelde reacties op ministerspost Wiegel Hoofd gravendienst Jongen ziet geen problemen bij identificatie WOENSDAG 5 MAART 1986 BINNENLAND PAGINA 5 DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Van Leijenhorst (onderwijs) heeft gisteren maatre gelen aangekondigd om de inzet van nieuwe leerkrachten in het basisonderwijs te beper ken. personeelssterkte op de scholen strakker in de hand te houden. De maatregelen zullen volgens Van Leijenhorst niet tot ontslagen leiden. Het betekent wel dat de be- Op de vorig jaar gevormde basis scholen werken momenteel 1400 leerkrachten méér dan Van Leijen horst had begroot, een extra post van 90 miljoen gulden. Deze bud getoverschrijding wil de staatsse cretaris ongedaan maken door de zij een vaste plaats kunnen krijgen. „Er vloeien per jaar 4000 leerkrach ten af, dus dit zou snel kunnen ge beuren", aldus de staatssecretaris. De onderwijsvakbonden ABOP AMSTERDAM (ANP) - Scholen in het voortgezet onderwijs krijgen per jaar vijftig miljoen gulden voor extra personeel om Nederlandse en buitenlandse leerlingen met een achterstand te begeleiden. Dat is drie miljoen meer dan oorspronke lijk was voorzien. trokken leerkrachten als bovental- (algemeen), KOV (katholiek) ligen worden aangemerkt, totdat PCO (protestants christelijk) spre- ken van een „verbijsterende" me dedeling. „Nu moet weer tegen de mensen met een vaste arbeids plaats worden gezegd dat zij er re kening mee moeten houden dat ze naar een andere school worden overgeplaatst", aldus bestuurder Mulders van de ABOP. Het aantal leerkrachten waar een basisschool recht op heeft is mede Volgens Ginjaar-Maas heeft in- gebaseerd op het aantal leerlingen middels zestig procent van de bui tenlandse leerlingen die buitenlandse afkomst en leer lingen die om andere redenen brugklas zitten vrijwel geheel de achterstand in het onderwijs heb- Nederlandse basisschool doorlo pen. Desondanks blijft extra aan dacht voor deze leerlingen noodza kelijk, aldus de staatssecretaris. De conferentie vormt de afslui ting van het project „Van School naar Beroep", dat de afgelopen internationale drie jaar is uitgevoerd door de lera- Amsterdam over de renopleiding D' Witte Leli in Am sterdam, in samenwerking met le raren uit het voortgezet onderwijs. Dit zei staatssecretaris Ginjaar- Maas (onderwijs) gisteren bij de opening v» conferentie problemen van buitenlandse kin deren in het voortgezet onderwijs. ADVERTENTIE Gegadigden voor deze functie zullen in staat moeten zijn op korte termijn de gehele leiding en verantwoor ding van een druk bezochte supermarkt op zich te nemen. Vanzelfsprekend dient men over de nodige opleiding en ervaring te beschikken, die voor een dergelijke zware funktie vereist zijn. Een assistent-bedrijfsleider heeft bij ons een omvangrijke verantwoordelijke taak. Hi; zorgt onder meer voor een goede presentatie van talrijke artikelen en houdt de voor raden nauwlettend in het oog. Hij geeft tijdig bestellingen door, beantwoordt vragen van klanten en stimuleert en motiveert de aan hem toevertrouwde medewerkers. Voor deze functie komen in aanmerking energieke medewerkers van ongeveer 20 jaar met b.v. M.A.V.O. en een vakgerichte opleiding. Ervaring in een soortgelijke funktie kan uiteraard een voordeel zijn. Wij zorgen voor een gedegen interne opleiding, waarna men de bedrijfslei der bekwaam gaat assisteren en deze bij afwezigheid kan vervangen. Flinke mensen die: Kennis hebben van groenten en fruit, gevoel hebben voor de verkoop, open staan voor nieuwe ontwikkelingen en mee willen groeien in een gezond bedrijf. Heeft u belangstelling? Schrijf dan aan: DIGROS B.V. postbus 187 2160 AD Lisse, t.a.v. de verkoopleiding. ben. Deze kinderen tellen bij de be paling van de personeelsomvang zwaarder dan de overige kinderen. Volgens Van Leijenhorst blijkt het aantal „zwaarder tellende leerlin gen" groter dan verwacht. Momenteel komt een school in aanmerking voor extra leerkrach ten wanneer zij meer dan 5 procent „zwaarder tellende leerlingen" heeft. Van Leijenhorst wil dit per centage verhogen tot 10 procent. Behalve deze maatregel zal ook de toekenning van aanvullend on derwijzend personeel worden be perkt. Deze aanvulling geldt voor snel groeiende scholen die er snel een extra leerkracht bij kunnen krijgen. Wat de staatssecretaris be treft zullen zij voortaan wat langer op die aanvulling moeten wachten. Lagere eigen bijdrage voor gezinsverzorging UTRECHT (ANP) - Staatssecreta ris Van der Reijden (WVC) heeft besloten tot een verlaging van de eigen bijdragen voor gezinsverzor ging. De verlaging gaat half maart in. Het verschil in de bijdragen voor kort- en langdurende hulp verdwijnt. Aanleiding tot het besluit van de staatssecretaris is volgens het mi nisterie een onderzoek van het Ni- mawo (Nederlands Instituut voor Maatschappelijk Werk Onder zoek). Dat wees vorig jaar oktober uit dat steeds meer mensen afzien van gezinsverzorging vanwege de hoogte van de eigen bijdrage. Volgens een woordvoerder van de Centrale Raad voor Gezinsver zorging zal de maatregel drempel verlagend werken. Volgens hem geldt dat vooral voor gezinnen uit de middengroepen, die nu worden afgeschrikt door de hoge eigen bij drage. De eigen bijdrage wordt volgens draagkracht geheven. Mensen met minimuminkomens betalen heel weinig, maar een gezin met een netto-inkomen van 2000 gulden per maand is de eerste twaalf we ken 57,25 gulden per week kwijt en daarna 46,25 per week. 'groten' van de komende verkiezingen bij elkaar op het jubileum van het Humanistisch Verbond. Op de ANP-foto vlnr Lubbers (CDA), Van Mierlo (D66), Den Uyl (PvdA) en Nijpels (VVD). En waar spraken de vier in dit onderonsje over. Twee dingen uiteraard: euthanasie en de mogelij ke terugkeer van Wiegel naar Den Haag. (foto anp> DEN HAAG (GPD) - Premier Lubbers heeft waardering voor de strijd van het Humanistisch Verbond tegen het politiek nihilisme. Hij zei dat gisteren tijdens het 40-jarig jubileum van het verbond. Hij legde als eerste christen-democraat een direct verband met de opstelling van het kabinet bij euthanasie. De proeve van het kabinet was voor mij als christen-de mocraat het oversteken van de Rubicon, aldus Lubbers. De feestende humanisten voelden zich aangesproken door de zorgvul dig gekozen woorden van de premier, maar vonden dat de christendemo cratie nog altijd onvoldoende rekening houdt met de belangen van de 23 procent van de bevolking, die zich humanist noemt. PvdA-leider Den Uyl raadde het Humanistisch Verbond aan te blijven strijden voor gelijkbe rechtiging op terreinen als onderwijs, welzijn, en overheidsbenoemingen. "Er is, zie de euthanasiekwestie, een duidelijke neiging tot herstel van het automatische van de christendemocratische macht". Ook Van Mierlo (D66) viel de vanzelfsprekendheid van macht van de confessionelen aan. "Maar steeds krijgen ze die macht weer op een scho tel aangeboden. Zolang het CDA uit twee politieke partners kiezen en VVD en PvdA slechts uit een - het CDA - blijft het ook zo". Verbondsvoorzitter Tielman stelde met name Den Uyl niet teleur: "Wij blijven strijden tegen de discriminerende monopolitiepositie van de ker ken". DEN HAAG (GPD/ANP) - Politiek Den Haag heeft verdeeld gerea geerd op de aangekondigde benoe ming van Hans Wiegel tot minister van binnenlandse zaken. CDA- fractievoorzitter De Vries toonde zich verheugd met de terugkeer van deze 'bekwame voorman van de WD'. PvdA-leider Den Uyl vindt het in strijd met de 'goede spelregels' als Wiegel de garantie zou krijgen dat hij over enige tijd kan terugkeren als commissaris der koningin in Friesland. D66 zegt in een reactie de con structie rond Wiegel 'niet sjiek' te vinden en 'niet zo logisch'. Oud-mi nister van binnenlandse zaken en staatsrechtgeleerde De Gaay Fort man (CDA) vindt dat Wiegel geen enkele aanspraak kan maken op te rugkeer naar Friesland. Hij heeft daarin bijval gekregen van de Gro ningse hoogleraar staatsrecht Vis en prominent WD-er Geertsema. Bij de WD hoopt men dat Wie gel als stemmentrekker zal werken, want zowel binnen als bui ten de VVD is hij populairder dan Nijpels. Om die reden noemde de PSP-fractie de benoeming van Wiegel 'een platte verkiezings stunt' en liet de PPR zich in soort gelijke bewoordingen uit. Friesland zelf is boos. CDA en WD in Provinciale Staten toon den zich nog het meest gematigd. Het CDA vindt dat Wiegel welis waar vrij is om te gaan, maar dat vier jaar in Friesland wel erg kort is. Wiegels eigen WD 'staat niet te juichen over diens mogelijke ver trek'. Anderen spraken van 'een ra re vermenging van een bestuurs functie en een ministerspost' (Frysk Natjonale Partij); een 'onbe hoorlijke machtsconcentratie die niet meer van deze tijd is' (D66); en 'werkelijk belachelijk' (PvdA). BUSSUM (ANP) - "Ook al zou er geen medisch dossier zijn, op grond van zijn forse postuur, sche- delomvang en de breuk van een bot bij de schouder zou het betrek kelijk eenvoudig zijn vast te stellen of degene die op Crooswijk ligt be graven ook inderdaad Chris Linde mans is". Aldus sergeant-majoor Jongen (40), hoofd van de graven dienst van het leger. Hij vormt met een collega het kleinste legeron derdeel dat ons land kent, dat zijn onderkomen heeft in de Palm-ka- zerne in Bussum. De gravendienst houdt zich voornamelijk bezig met de identifi catie van resten van soldaten die tijdens de Tweede Wereldoorlog zijn omgekomen. Ze heeft in de loop der jaren een grote deskun digheid opgebouwd en verleent diensten aan instanties, variërend van de recherche tot gewone be graafplaatsen. Jongen, sinds 1969 werkzaam bij de dienst, heeft zich ontwikkeld tot een specialist zoals er geen tweede is. Nu de Rotterdamse burgemees ter Peper besloten heeft het graf van 'King Kong' te openen, acht Jongen het voor de hand liggen dat hij de identificatie verricht. Met de 214 botten die een mens telt als uitgangspunt, heeft de gra vendienst de afgelopen jaren hon derden overblijfselen onder han den genomen. Jongen is geen arts, heeft wel de cursus van de dienst zelf en een universitaire opleiding anatomie achter de rug. De rest van de deskundigheid stoelt op de praktijk. "Identificatie van Linde mans betekent in dat opzicht niets bijzonders. Het is gewoon een van de velen, een puur technische zaak. Het is geen bijzondere eer of zo", aldus Jongen. Jongen weet uit ervaring dat de Rotterdamse begraafplaats Croos wijk onder NAP ligt. "Dat bete kent een relatief hoge stand van het grondwater en dus een hoog vochtgehalte van de grond". Dat is een gunstige omstandigheid, aan gezien vocht voor menselijke res ten conserverend werkt. Aan de hand van fotomateriaal laat Jon gen zien dat, indien Lindemans in een zinken kist is begraven, het li chaam onder die omstandigheden nagenoeg ongeschonden boven de grond kan komen: kleren, haar en vlees nog intact. Maar ook als Lindemans in een houten kist ter aarde is besteld is de kans vrij groot dat de resten nog redelijk gaaf zijn. "Lindeman's kist ligt tussen twee anderen. Zijn die van hout, dan hebben zij het waar schijnlijk begeven en zijn de resten van de bovenste twee mensen naar beneden gezakt op de onderste". Het is een zeer nauwkeurig werkje vervolgens de resten van drie men sen te bergen. Niet een kwestie van alle botten in een zak gooien en thuis alles even uitzoeken. Alleen dat 'klusje' kost normaal gespro ken, bij het opgraven van een per soon, al een dag. 'Succes' In zijn 'behandelkamer' vertelt Jongen dat een identificatie als al les meezit drie tot vier weken duurt. In de meeste gevallen lukt het niet. Zeven van de tien onder zochte overblijfselen worden niet geïdentificeerd. Soms is het ook een kwestie van volhouden. Jon gen trekt een droogkast voor ge wassen botten open, wijst op twee kleine zakken en zegt: "Kijk, hier liggen bij voorbeeld twee Engel- Het is hem niet bekend of er van Lindemans ergens een medisch dossier bestaat. "Het Nederlandse Rode Kruis had in de oorlog van alle soldaten een dossier. Maar er bestaan in die archieven ook dos siers van burgers die voor het leger op een of andere manier van be lang waren. Het is dus heel goed mogelijk dat ook van King Kong een exemplaar aanwezig is", aldus Jongen. Die dossiers zouden een even tuele identificatie kunnen verge makkelijken, vooral omdat er ge gevens over het gebit in voorko men. En het gebit, zo verklaarde Jongen, is het mooiste middel ter identificatie dat zijn dienst maar kan hebben. Hij is inmiddels der mate gespecialiseerd dat hij zelfs aan studenten in de tandheelkun de lessen geeft. Jongen: identificatie van Linde- FocfjGS nans betrekkelijk eenvoudig. (foto ANP) sen. Daar ben ik sinds '84 mee be zig". De gravendienst neemt zelf geen beslissing wanneer door burgerin stanties een aanvraag om hulp bij identificatie wordt ingediend. Die beslissing wordt genomen door het Territoriaal Commando in Gouda. Ook in het geval van Lindemans is het voor Jongen en zijn assistent afwachten. In de regel wordt hulp nooit geweigerd, ook al omdat nie mand zo'n karwei goed kan klaren. Jongen illustreert dat aan de hand van een voorbeeld van een arts die ooit een bot als dat van een mens identificeerde, terwijl Jongen in een oogopslag zag dat het om een bot van een dier ging. Zou ook het gebit geen uitkomst bieden, dan heeft de gravendienst nog een heel scala aan foefjes ach ter de hand om identificatie tóch mogelijk te maken. Geen enkel bot heeft een geheim voor Jongen. Leeftijd, geslacht en dergelijke zijn betrekkelijk simpel vast te stellen. Bovendien kan de Gravendienst nog altijd een stukje bot naar de antropobioloog Perizonius in Utrecht sturen. Die is in staat op grond van een afgezaagd stukje bot van enkele centimeters groot za ken als geslacht, leeftijd en bloed groep van de betrokkene, onafhan kelijk van verdere gegevens, vast te stellen. Bij de Gravendienst liggen mo menteel de stoffelijke resten van 22 mensen op identificatie te wach- REAGEERBUISBABY (ANP) - In het Academisch Ziekenhuis in Utrecht (AZU) is gisteren de eerste reageerbuisbaby geboren. Het AZU is er na ruim anderhalf jaar proberen in geslaagd een zwanger schap na bevruchting in glas (IVF) tot een goed einde te brengen. Dat heeft een woordvoerder van het AZU meegedeeld.De Utrechtse IVF-kliniek verwacht bovendien de komende maanden nog vier ge boorten. Opnieuw bezetting Amsterdamse brandweerkazerne AMSTERDAM (ANP) - De Amster damse brandweer heeft gister avond opnieuw het hoofdkantoor bezet. Het gaat om de brandweer kazerne De Eenhoorn aan de Eer ste Ringdijkstraat. De bezetting is gisteravond rond 21 uur begonnen met ongeveeer 70 man. maar woordvoerder Ronner van de ac tievoerders verwacht dat in de loop van vandaag de gehele brandweer - ruim 600 man - aan de bezetting zal deelnemen. De brandweer is tot actie overge gaan om kracht bij te zetten aan zijn eisen, namelijk een betere functiewaardering, een goede toe slag voor onregelmatige diensten en een goede regeling voor verlof en arbeidstijdverkorting. Tijdens een vergadering van het actiecomité van de brandweer gis teren is het idee tot nieuwe acties geboren. "Het is het actiecomité namelijk gebleken dat het college van arbeidszaken van de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten zeer slechte voorstellen hééft uit gewerkt voor de brandweer", aldus Ronner. "Onze functie wordt volgens die voorstellen niet hoger gewaar deerd, de toeslag voor onregelmati ge diensten wordt niet berekend volgens het door de AbvaKabo en de gemeente Amsterdam voorge stane model en het doorvoeren van een 57-urige werkweek en een be tere snipper-verlofregeling gaat ten koste van 33 arbeidsplaatsen met alle consequenties van dien", aldus Ronner. ten; ruim een jaar werk als het meezit. Lindemans zou natuurlijk voorrang genieten, maar echt tijd heeft de dienst niet voor hem. Elk moment kan de telefoon gaan en het verzoek doorkomen weer er gens wat menselijke resten te ber gen. Op een grote kaart van Neder land aan de wand van zijn behan delkamer heeft Jongen aangege ven waar bij voorbeeld in het IJs- selmeer nog vliegtuigen en dus res ten van soldaten liggen. "Als de Markerwaard wordt drooggelegd heb ik weer werk voor jaren". Kogelgat Soms is het werk niet leuk. "Je hebt te maken met nabestaanden en dus weer een herbegrafenis. Soms zelfs kunnen er nog proble men ontstaan over juridische as pecten: verzekeringen, testamen ten en dergelijke", aldus Jongen. Is identificatie niet mogelijk, dan worden de resten alsnog op een mi litaire begraafplaats begraven met de vermelding 'onbekende sol daat'. Zo gaan Duitsers naar de Duitse begraafplaats in IJsselstein in Limburg. Ook identificatie van de resten van degene die op Crooswijk ligt begraven is niets bijzonders. "Ik ben helemaal niet politiek beïn vloedbaar of zo. Ik heb ook de oor log niet meegemaakt. Ik ken de zaak wel maar meer ook niet". Wat doet Jongen wanneer hy de resten by toestemming tot opgraven iden tificeert als die van Lindemans en hij treft in de schedel een kogelgat aan? Hij haalt de schouders op. Niet meer dan dat vaststellen. Wel ke gevolgen dat voor de publiciteit zou hebben is voor hem helemaal niet belangrijk. De opiniepeilingen van de laat ste maanden gaven steevast het zelfde politieke beeld te zien: winst voor CDA en PvdA, en een ernstig verlies voor de WD. Maar sinds gisteren lijkt daarin verandering te komen: Hans Wiegel, de charismatische com missaris der koningin in Fries land, is door de WD-fractie in de Tweede Kamer voorgedragen als tijdelijk minister op Bin nenlandse Zaken. Hij zou zijn partijgenoot wijlen Koos Riet kerk moeten opvolgen en vervol gens bij de eerstkomende kabi netsformatie moeten kunnen te rugkeren naar zijn weiige, win- door Wim Wirtz derige en waterige provincie, waar het skütsjesilen, de Elfste dentocht en het eerste kievitsei de bevolking meer lijken op te winden dan de provinciale poli tiek. De mogelijke terugkeer van Wiegel naar politiek Den Haag is niet voor het eerst aan de orde. Talloze plaatselijke afdelingen van de VVD doen al sinds jaar en dag een beroep op de Friese commissaris om zijn succesvol Wiegel: politiek dier foto anpi politiek leiderschap van weleer te hervatten. Maar Wiegel hield steeds de boot af en bleef, voor zijn doen bescheiden, op de ach tergrond. Pas enkele maanden geleden, toen duidelijk werd dat de WD bij het ontbreken van een echte leider op een diepte punt zou blijven hangen, deed Wiegel voorzichtig van zich spre ken. Euthanasie Via een interview in deze krant riep hy de officiële politieke lei der van de VVD, Nijpels, tot de orde, en toonde hij zich bezorgd over de koers van zijn partij, met name op het gebied van de eu thanasie. De confrontatiepolitiek van de onervaren fractieleider beviel hem maar matig, vooral ook omdat de rustig en .pragma tisch opererende CDA-lijsttrek- ker Lubbers de onstuimige Nij pels in politiek opzicht steeds weer de baas bleek te zijn. De ster van Nijpels doofde, waar die van Lubbers rees. Wiegel zou dit als politiek lei der van de VVD niet zo makke lijk zijn overkomen. Hij is, net als Lubbers, een politiek dier en een knap bestuurder, die niet wordt gehinderd door een diepgaand li beraal geweten. Hij toont zelfver zekerd, spreekt de taal van de ge wone man en deinst er niet voor terug het niveau van een serieus verkiezingsdebat met een een voudige kwinkslag terug te bren gen tot dat van de straat. Kort om: Wiegel spreekt kiezers aan en kan het imago van de WD in de komende verkiezingscampag ne een aanzienlijk fleuriger aan zien geven. Wat dat betreft lijkt de party- top van de WD het aardig te hebben bekeken: de terugkeer van Wiegel naar Den Haag schept de illusie van een krach tig hernieuwd politiek leider schap, zonder dat er afbreuk wordt gedaan aan de officiële functie van lijsttrekker Nijpels. Wiegel kan als minister volop deelnemen aan de verkiezings strijd en de kiezer het vertrou wen geven dat hij - in noodgeval len - altijd beschikbaar is. Politiek monstrum Toch is deze constructie niet zon der bezwaren. In de eerste plaats is het een politiek monstrum om een commissaris van de konin gin op de stoel van diens baas neer te zetten en dan te verwach ten dat hy kort na de verkiezin gen kan terugkeren in zyn oude ambt. Het politieke klimaat kan na de verkiezingen immers zoda nig zijn veranderd, dat de dan zit tende regeringsploeg geen WD- commissaris voor Friesland meer wenst. Een ander bezwaar is dat het ambt van de minister van binnenlandse zaken niet of moeilijk te verenigen valt met dat van een commissaris der ko ningin. De minister van binnen landse zaken zit de vergaderin gen van de commissarissen der koningin voor en kan in die hoe danigheid niet geloofwaardig functioneren als vaststaat dat hy binnen afzienbare tijd zelf ook (weer) commissaris wordt. Aan de andere kant: in de poli tiek is veel mogelijk en slechts weinig uitgesloten. In elk geval zijn de eerste reacties op de voor dracht van Wiegel niet eenstem mig negatief. CDA-fractieleider De Vries verwelkomde Wiegel gisteren zelfs alsof het de verlo ren zoon betrof, en ook in de ge lederen van de WD-bewindslie- den schijnt de mogehjkr terug keer van de prominente partijge noot met vreugde te zijn ontvan gen. De definitieve beslissing over de voordracht ligt echter voorlopig in handen van premier Lubbers, die als CDA-lijsttrek- ker niet écht gelukkig zal zijn met de kandidatuur van de po pulaire commissaris der Elfste dentocht; want het 'Wiegel-ef fect' is in politieke kring bekend en berucht.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5