Politie: stoppen met wijkgericht werken Ook in Kooi moet een kerk dicht 'Wij staan voor de vertrouwde sociale idealen Onvoldoende personeel beschikbaar PAGINA 4 LEIDEN WOENSDAG 5 MAART 1986 LEIDEN - Als op dat moment alle vergunningen - waaronder de bouwvergunning - binnen zijn, zal het kerkbestuur op 15 maart de Zuiderkerk aan de projektonder- neming 'Erica' overdragen. De ge reformeerde kerk van Leiden heeft van de verzekering voor haar - ge deeltelijk verbrande - kerk uitein delijk 1 miljoen en 50.000 gulden geïncasseerd, terwijl gebouw en grond nog eens f 600.000 zullen op brengen. Alle procedures rond de verkoop zijn nu achter de rug. De Zuiderkerk wordt gesloopt. Op de plaats van de kerk aan de Lam- menschansweg zal Erica een kan toor voor de Riagg bouwen. Ook in de Kooi zal een kerk moeten wor den afgestoten. Wélke staat nog niet vast. De ledenvergadering van de 'ge reformeerde kerk - gisteravond in de Petrakerk aan de Suriname- straat - kreeg dit te horen van de commissie van beheer. Deze maand overdracht Zuiderkerk aan projectontwikkelaar Toch vertoont de kerkelijke be groting voor 1986 (een jaar met veel onderhoud) een tekort van f 140.000. Dat begreep men niet goed. Het miijoen dat nu voor de Zuiderkerk is ontvangen is echter geen bijdrage om het verschil tus sen ontvangsten en uitgaven weg te werken, zo legde de pas afgetre den voorzitter van de commissie van beheer uit. Wel wordt de rente in de begroting verwerkt. Voor dit jaar is dat f73.000. Ongeveer f 350.000 van het ontvangen bedrag is al gebruikt om de hypotheek op kerkgebouwen en pastorieën af te lossen. Een begrotingsoverzicht tot en met 1991 gaat uit van twee procent stijging van personele kosten en vier procent stijging van overige kosten (zoals energie en exploita tie). Ds. Schouten wordt nu nog voor een kwart betaald door de zending (voor studentenwerk), maar dat contract loopt in septem ber 1988 af, zodat hij dan geheel ten laste van Leiden zou komen. Aan de Petrakerk moet dit jaar voor f115.000 worden opgeknapt (schilderwerk en dak). Een renova tie van de Maranathakerk (Lage Morsweg) zal de gereformeerden, evenals de hervormden, in totaal f 100.000 gaan kosten. Ondanks de teruggang van het ledental rekent het kerkbestuur voor de komende jaren op een constante vrijwillige bijdrage van rond f 675.000. Verho ging aan de ené kant compenseert het verlies aan de andere'kant. Bij ongewijzigd beleid zal er in 1991 nog ruim f400.000 over zijn van het bedrag uit de verkoop van de Zuiderkerk. Over tien jaar zal het geheel zijn opgemaakt. De ker- keraad algemene zaken gaat zich binnenkort over het toekomstige beleid beraden. Op de vraag of onderhoud aan de Petrakerk wel verantwoord is als ook deze kerk in de toekomst mis schien zou worden verkocht, werd geantwoord dat 'bezit' niet mag worden verwaarloosd. Het dak is gewoon slécht. Als verkoop, nog eens ter sprake komt, moet het ge bouw in goede conditie zijn. Even tuele verkoop van de Petra zou een stuk gemakkelijker gaan dan de verkoop van de Zuider. Er is be langstelling voor dit gebouw. Overigens mag uit dit onderhoud op dit ogenblik geen enkele con clusie worden getrokken. Oók niet de conclusie dat bij samenvoeging van de gereformeerde en hervorm de wijk de Bethlehemkerk aan de Driftstraat dan wel zal worden ver kocht. Die vraag is nog helemaal open. Maar er zal wel één kerk dicht moeten. Om het samengaan van her vormd en gereformeerd in Leiden te effectueren zijn vier'werkgroe pen gevormd: een voor het op el kaar afstemmen van de wijkgren- zen, een voor een gezamenlijk kerkblad, een voor inventarisatie van de gebouwen en een voor het financiële beheer. De eerste twee zijn al aan de gang, bij de andere twee loopt het nog wat stroef, maai er is goede hoop dat ook die vóór de komende zomer kunnen begin nen. PvdA in bus en op de markt LEIDEN - PvdA'er Dolman, voor zitter van de Tweede Kamer, staat zaterdag achter de kraam van de PvdA op de warenmarkt in Leiden. Het PvdA-Kamerlid Vos bemant deze kraam een week later. Dit zijn enkele van de activiteiten van de Leidse PvdA voor de gemeente raadsverkiezingen deze maand. De socialisten trekken de ko mende weken met een speciale verkiezingsbus door de stad. Deze bus staat afwisselend op het Sta tionsplein, het ,5-Meiplein en bij het winkelcentrum de Kopermo len. Ook legt een PvdA-ploeg de komende dagen een aantal 'huisbe- zqeken' af in de Leidse wijken. LEIDEN Het zogenaamd wijkgericht werken door de Leidse politie blijkt toch niet haalbaar. Het wijkwerk, dat met ingang van 1985 zou worden ingevoerd, is onder meer niet van de grond gekomen doordat de politie onvoldoende mensen er voor kan vrijma ken. Eerder toegezegde voorstellen ter verbetering van het wijkgericht werken, zal de politie niet indienen omdat wijkwerk binnen de oorspronkelijke opzet niet mogelijk is. GEMEENTE KOOPT BOERDERIJ IN STEVENSHOF Politiecommissaris Van Voorden meldt aan de burgemeester en de raadscommissie voor algemene za ken, waarin het wijkwerk volgende week aan de orde komt, dat er wat hem betreft een punt achter kan worden gezet. De dienstcommissie van het politiekorps had zich al eerder op dit standpunt gesteld en de commissaris voorgesteld te stoppen met het wijkgericht werken, 'voor zover we er al mee begonnen waren'. Het belangrijkste doel van het wijkgericht werken was om de po litieagenten meer herkenbaar te maken in de wijken, door dat er al tijd dezelfde gezichten op straat zijn te zien onder de petten. Daar door, was de verwachting, zal de politie eerder worden ingeseind over bepaalde problemen. Kleine criminaliteit en vandalisme zou al dus ook beter kunnen worden be streden. Verdeeld Leiden werd voor de opzet in drie 'wijken' onderverdeeld. Voor ieder stadsdeel werden twee of drie wijkbrigades (in totaal zeven) aangewezen. In de praktijk bleek het echter niet goed te werken. Er waren onvoldoende arbeidskrach ten beschikbaar, als gevolg van ar beidstijdverkorting, vacatures en arbeidsintensieve onderzoeken. De agenten kunnen niet vaak ge noeg in de wijken aanwezig zijn. Mede daardoor nam ook de animo voor het wijkwerk af. Van Voorden schrijft in zijn brief dat de uitoefening van de meeste politietaken, in tegenstelling tot wat de bedoeling was, ongewijzigd bleef. Surveillances te voet of op de fiets bleven een uitzondering, zodat een beter contact tussen de agenten en de burgers niet tot stand kwam. "Ook van de betrok kenheid bij de problemen van de 'eigen' wijk was nauwelijks spra ke", aldus Van Voorden. De korpschef becijfert dat voor de drie wijken minstens tachtig medewerkers in de wijkbrigades nodig zijn. Momenteel zijn er 63 mensen beschikbaar bij de briga des van de geüniformeerde dienst. Indeling van de stad in vier wijken, zoals door de raadsleden Midden dorp (Links Leiden) en Van der Pluijm(PvdA) voorgesteld, kan niet worden verwezenlijkt, aldus Van Voorden. De getalssterkte van de brigades moet dan op 85 komen te liggen. De korpschef is echter ook van mening dat nu niet direct naar de werkwijze van vóór het wijkge richt werken moet worden terug gekeerd."De problemen die tot de wens van het wijkgericht werken aanleiding gaven, bestaan nog steeds", stelt Van Voorden vast. Hij verwacht dat door verster king van de surveillancedienst, het opzetten van projecten (waarbij bijvoorbeeld een tijdje streng wordt opgetreden tegen vandalis me) en een herziening van de taak verdeling binnen de politie toch de gewenste resultaten kunnen wor den geboekt. Rake klappen in supermarkt LEIDEN - Een 30-jarige Leidenaar moest gistermiddag omstreeks half één met een bloedende hoofd wond naar het AZL worden ver voerd nadat hij in de Codimarkt aan het Levendaal met een stuk hout op zijn hoofd was geslagen door een klant- die aan het voor dringen was. Deze klant had ook al qen 43-jarige Leidenaar een vuist slag gegeven. De agressieve klant maakte zich na deze regen van sla gen uit de voeten; hij ging er snel met zijn auto vandoor. De politie zoekt hem nog. LEIDEN - De gemeente gaat tot de aankoop van de boerderij aan de Rijndijk. 7, in de Stevenshof, voor ruim anderhalf miljoen gul den. Dit heeft de gemeente op zeer korte termijn besloten, omdat uit breiding van de spoorlijn, in het bestemmingsplan voor de Stevens hof, zo stiel mogelijk moet zijn ge realiseerd. De boerderij annex kaasmakerij met de bijbehorende grond heeft een totale opppervlakte van 14.22.95 hectare. Een deel daarvan is bestemd voor woningen en een gedeelte krijgt een agrarische func- tie. De bestemming van de boerde rij staat nog ter discussie. In het be- stemmmingsplan van. de gemeente worden 'recreatieve doeleinden' ge noemd, maar wat dat precies moet worden is nog niet bekend. De hui dige eigenaar van de boerderij moet zijn bedrijf in november 198 7 leeg overdragen aan de gemeente. (foto Wim Dijkman) H.L. Kruimel, oud-conservator van het centraal bureau nealogie (stamboomonderzoek) in Den Haag, houdt morgen avond een lezing over de Leidse Vroedschap van 1574 tot 1795 voor de Nederlandse Genealogi sche Vereniging afdeling Rijn land. De lezing begint om 20.00 uur en wordt gehouden in de ten toonstellingszaal van het ge meentearchief aan Vliet 45. De spreekbeurt is toegankelijk voor leden van de genealogische ver eniging en belangstellenden. Bingo De wandelsportvereniging Zuid-West houdt zaterdag in 't Parlement, Nieuwstraat 45, een bingo-avond. Deze begint om 20.00 uur. J eugdwerkloosheid De Jónge Socialisten afdeling Leiden houden morgenavond in 't Parlement aan de Nieuwstraat 45 een forum over jeugdwerkloos heid. Hieraan doen de raadsle den Geradts (PbdA), Bakker (VVD), Stakenburg (Links Lei den) en vertegenwoordigers van CDA, D66 en de sociale dienst mee. Het forum begint om 20.00 uur. De toegang is gratis. Antiek In het pand van de Nederland se Vereniging van Huisvrouwen houdt de heer Hoogstraten mor genochtend een lezing over 'an tiek en nostalgie'. De spreekbeurt begint om 10.00 uur. Het vereni gingsgebouw van de NVVH is de Caeciliastraat 18. Modeshow De lente begint vrijdag bij To tal Woman (Botermarkt 14). In het Waaggebouw aan de Aal markt wordt dan om 13.00 uur de nieuwe collectie gepresenteerd. Open huis Het dienstencentrum De Kooi, Driftstraat 49, houdt donderdag ochtend open huis. Er zijn de monstraties volksdansen, gymnastiek en bloemschikken: Tevens is er een tentoonstelling van werkstukken die cursisten hebben gemaakt.tijdens door het centrum georganiseerde cursus sen. Iedereen is welkom van 10.00 tot 15.00 uur. Cor Vergeer (Socialistiese Partijneemt eenzame positie in gemeenteraad in door Simone van Driel LEIDEN - In de Leidse gemeenteraad zijn gerieflijker po sities denkbaar dan die waarin Cor Vergeer, gemeente raadslid en lijsttrekker voor de Socialistiese Partij, zich thans bevindt. Dat hij in de vier jaar dat hij een raadszetel bezet geen dikke maatjes is geworden met CDA en WD, mag geen wonder heten. Echter, ook de steun van de linkse fracties, verenigd in Links Leiden, D66 en-de PvdA heeft Vergeer vooralsnog moeten ontberen. Ketst de samenwerking niet af op het verschil in doelgroepen, dan staat het door velen omstreden geachte standpunt ten aanzien van buitenlanders van de SP een goede relatie wel in de weg. Leuk vindt hij die underdog-positie niet, "maar ik zit natuurlijk niet in de raad om me comfortabel te voelen. Het gaat om de ideeën. Ik zou wel eens wat meer steun willen, maar die wens zet de SP niet aan tot het wijzigen van standpunten". Vergeer is voorts een optimis tisch man. Hij denkt er de volgen de raadsperiode op zijn minst één collega bij te krijgen. "Elke partij zegt in verkiezingstijd dat ze groeit, maar ik denk dat we twee, misschien wel drie zetels halen. Bij de vorige verkiezingen hadden we bijna 1600 stemmen, ruim een ze tel. Nu we in de raad zitten, zijn we een stuk bekender geworden. De mensen kunnen onder andere via de publiciteit die de SP krijgt, zien waar we mee bezig zijn geweest. Ik krijg veel positieve telefoontjes en brieven. Ja, het worden misschien wel drie zetels". De partij van Vergeer gaat haar vierde verkiezingscampagne in. Immer is prioriteit nummer één (woon)lastenverlichting voor de burgers, vooral voor de mensen met de laagste inkomens, geweest en ook deze keer is dat tot het be langrijkste punt gebombardeerd, vertelt Vergeer. Dit jaar wordt er onder meer voor gepleit de winst van het Energiebedrijf Rijnland te gebruiken om de elektriciteitsta rieven te verlagen en de heffing van het Hoogheemraadschap Rijn land niet verder te laten stijgen. Vergeer vindt dat de SP op dit ge bied de afgelopen vier jaar al aar dig wat heeft bereikt. "Toen we in de raad kwamen hebben we ge zegd: we willen de stem van de ge wone mensen laten horen. Dat is ook gelukt, voor zover mogelijk voor een kleine partij als de SP. We hebben successen geboekt. Het te rugbetalen aan de huurders van de rente over waarborgsommen bij voorbeeld, schrijf ik op de reke ning van de SP. We hebben een motie ingediend om de winsten van het EBR terug te laten vloeien naar de gebruikers. En het hele kwijtscheldingsbeleid is een ver dienste van de SP. Drie jaar gele den was het eigenlijk onbekend dat mensen kwijtschelding kun nen krijgen van onroerend-goed- belasting. Nu wordt met de aanslag een folder gestuurd waarin op die mogelijkheid wordt gewezen". Heilig Als pleitbezorger van lastenver lichting is de SP fel tegenstander van de parkeerbelasting. "We heb ben er bij de ^begrotingsbehande lingen altijd op gehamerd dat er niet moet worden geprobeerd steeds meer uit de burgers te ha len. Je zult maar een autootje heb ben om af en toeNeens een dagje weg te gaan, dan moet je honderd- tachtig gulden per jaar betalen. Een sluiteryie begroting is zo'n hei lige koe. Je moet eerst kijkén naar wat de maatregelen betekenen voor het huishoudboekje van de mensen, of ze door bij voorbeeld onroerend-goedbelasting niet in de problemen komen, of ze het wel kunnen lijden". Hier komt volgens Vergeer het grote verschil tussen de PvdA en de SP en tevens de oorzaken van de niet al te innige relatie tussen die twee partijen in beeld. "De PvdA kijkt ook eerst naar de finan ciën, die partij werkt impliciet mee aan het regeringsbeleid. De PvdA noemt zich socialistisch, maar het is meer een bestuurderspartij, een regentenclub geworden. Vooral in de top. Wij staan voor de vertrouw de sociale idealen en de strijdbaar heid van de vroegere SDAP. Itf ge loof dat de PvdA ons als concur rentie ziet, omdat onze manier van zit, moet de SP binnen 'de gemeen te zelf naar compensatie zoeken, beseft Vergeer. En hij weet wel een paar posten waarop kan worden bezuinigd. In de vergoedingen voor B en W, de raadsleden en de hoge ambtenaren kan volgens hejn best de bijl worden gezet. En wat te denken van drastische bezuinigin gen op het papierverbruik. "In die vier jaar dat ik nu in de raad zit heb ik wel zo'n rij (doet zijn armen een dikke meter uit elkaar) nota's ge kregen. Je kunt over alles natuur lijk wel nota's zo dik als een bijbel schrijven, maar of het nou allemaal echt nodig is. Ik ben er voorstan der van dat nota's niet meer dan drie pagina's beslaan". Kwalijk werken veel mensen aanspreekt". Later in het gesprek zegt hij nog over de heiligheid der sluitende ge meentebegroting: "Ik neem zo'n instelling vooral de PvdA kwalijk, van de WD kan je zoiets verwach ten. Ik mis bij het college de strijd baarheid om het op te nemen voor de Leidenaren". Een nobel streven, lastenverlich ting, maar dat kost de gemeente geld. Waar moet dat volgens Ver geer en de rijnen vandaan komen? "In eerste instantie moet je hef geld halen waar het zit: bij de grote bedrijven", schroomt Vergeer niet een SP-cliché te gebruiken, waar na hij verhaalt over vennootschap belasting ontduikende en louter in het buitenland investerende be drijven. "Dat is een heel belangrijk politiek punt". Zolang het nog niet wettelijk zo is gesteld dat het geld inderdaad dient te worden gehaald waar het De kater die Vergeer behalve een voldaan gevoel over de geboekte resultaten toch ook aan de eerste vier jaar van zijn politieke carrière heeft overgehouden, zit hem ook onder meer in de niet aflatende pa pierstroom die hem bereikt. "Ik wist toen ik in de raad kwam dat er een kloof was tussen de Leidse be volking en de bestuurders. Die kloof is echter nog groter dan ik had verwacht, dat is me erg tegen gevallen. Die ambtelijke taal, die papieren rompslomp en die verga derziekte, dat staat me erg tegen. Ik kan daar als eenling maar be perkt wat aan doen. In elk geval loop ik lang niet alle vergaderingen af. Als ik dat zou doen, zou ik nooit meer een normaal mens zien. Het is onzin en ik kén ook gewoon niet naar alle vergaderingen toe. Ik ben maar in mijn eentje en moet dus prioriteiten stellen. Dat wordt me wel eens kwalijk genomen, als ik een vergadering niet bijwoon of een bepaald verslag niet heb gele- Kwalijk, zo niet Onaanvaardbaar, wordt door velen het standpunt van de SP ten aanzien van buiten landers geacht. Zijn het de vele 'an- ti-lastenacties' geweest die de par tij bekend hebben gemaakt, min of meer berucht is de club van Ver geer geworden na het verschijnen van de nota 'Gastarbeid en kapi taal'. Vergeer toont zich niet al te enthousiast over dit onderwerp te praten, maar bovenal hoogst ver baasd dat het rapport zo verschrik kelijk veel stof heeft doen opwaai en. Er is naar zijn mening niets ra cistisch of Centrumpartij-achtigs zoals WD'er G. de Vries beweer- de, aan het standpunt van de SP dat integratie de aangewezen weg is voor buitenlanders om zich in de Nederlandse samenleving te kun nen handhaven. "Ons standpunt is heel vaak verkeerd geïnterpre teerd", meent hij. "Er is helemaal geen sprake van dat wij mensen willen dwingen om te vertrekken of te integreren. Als er al van dwang sprake is, dan alleen rich ting overheid. Die moet een beleid voeren dat erop is gericht dat de buitenlanders die hier willen blij ven, kunnen integreren, bij voor beeld door het volgen van lessen in de Nederlandse taal en een gerich te beroepsopleiding. Mensen die willen vertrekken moeten worden geholpen bij de voorbereiding van hun terugkeer". Wil hij hiermee zeggen dat men 'dwingen' en 'de mógelijkheid ge ven tot' al dan niet moedwillig door elkaar heeft gehaald? "Zeker. Men heeft er gewoon niets van be grepen". Of niet willen begrijpen: "De verklaring voor de felle reac ties is politiek gezien een stok om deze hond (de SP) te slaan. Het klintk' raar maar ik ben daar toch pok een beetje trots op. Dat doen ze tenslottë niet zomaar. Als het werkelijk maar een mug was waar het hier over ging, was al die ophef immers niet nodig geweest. En je merkt ook dat de meningen lang- i het verschuiven zijn"- Elitair De in Links Leiden vertegen woordigde partijen staan een ge heel ander beleid ten aanzien van etnische minderheden dan de SP, maar dat is geenszins de enige re den waardoor het tussen die twee niet botert. Vergeer: "Dat heeft tè maken met de hele opstelling van Links Leiden én de SP. Wij vinden dat socialisme' om grote delen van de bevolking gaat en daar moet je je dan ook op richten. Klein links is wat elitair, is vaak bezig met kleine deelbelangen van minderheids groepen. Terwijl wij ons richten op de arbeidersklasse. De gewone mensen - dat is wel een cliché, maar het is wel zo. Klein links richt zich meer op studenten en intellec tuelen". Zou de SP eventueel een zetel in het college van B en W aanvaar den? "Wij worden steeds meer van belang en in principe wijzen we dat soort verantwoordelijkheden niet af. Maar een van de belangrijkste voorwaarden voor steun aan een college is dat dat college zich ten doel stelt de woonlasten van de Leidse burger niet te verhogen". Terug naar het verkiezingspro gramma. Behalve de minima wenst dè SP ook degenen met een modaal inkomen voor wat betreft de gemeentelijke tarieven zóveel mogelijk te ontzien. "Irfde praktijk blijkt dat die vaak net zoveel of weinig overhouden als de mensen met een minimum inkomen", ver klaart Vergeer. "Die vallen net overal buiten, komen niet in aan merking voor bij voorbeeld kwijt schelding van belasting. Daar zou de gemeente veel meer rekening mee moeten houden, het beleid voor de minima zou ook moeten gelden voor die groep die er net bo ven zit". Hoog in het vaandel ook hebben Vergeer en de^zijnen de huisves-, ting voor de amateuristische kunst in het vaandel staan. "De huisves tingsnood moeten we aanpakken. De verenigingen zitten vaak in ruimtes die te klein zijn of waar ze elke keer alles moeten inpakken. Het is jammer dat de Zuiderkerk niet is doorgegaan. We hebben een hoop verenigingen en die moeten we koesteren, dat is een belangrij ke taak. Tot voor kort is amateuris tische kunst altijd het stiefkindje geweest, gelukkig komt daar ver andering in". De SP wenst voorts -dat de ge meente zich het lot van de ijshal wat meer aantrekt. "De gemeente legt jaarlijks heel veel toe op de sportaccommodaties - terecht. Zo'n ijshal kost de gemeente niks, juist daarom mag zé wel meer be reidheid tonen om de hal voort te laten bestaan, om hem exploitabel te houden. Uniek is het niet maar het is toch wel aardig dat we in Lei den een ijshal hebben", aldus Ver geer, zoals bekend zelf fervent schaatser en ten tijde van het ge sprek nog maar net hersteld van zijn Elfstedentocht. Een en ander, wil hij maar even benadrukken, hebben heus niets met elkaar van uitstaan. "Dat ik schaatsen toeval lig wel leuk vind, heeft met zo'n ijs-, hal natuurlijk niets te maken".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 4