Reeks klachten over premiehuurwoningen 'Cafés openlaten tot drie uur 's nachts' sola Onderzoek pensioenfonds in Stevenshof Regels om uitwassen te bestrijden bij kamerverhuurbureaus Meldpunt discriminatie bij rechtswinkel WOENSDAG 5 MAART 1986 LEIDEN LEIDEN - Cafés, bars en discothe ken in Leiden moeten de mogelijk heid krijgen om in de nacht van za terdag op zondag tot drie uur open te blijven. Na half twee uur mag er echter geen harde muziek meer worden gedraaid. Kroegbazen moeten zich dan beperken tot zachte' achtergrondsmuziek. Op de overige dagen blijft de huidige sluitingstijd van één uur gelden. Dit stelt burgemeester Goekoop voor in zijn 'definitieve' plan voor het wijzigen van de sluitingstijden voor horeca-gelegenheden. Het voorstel wordt maandag bespro ken in de raadscommissie voor al gemene en bestuurlijke aangele genheden. Het plan van Goekoop wordt niet door het voltallige colle ge gesteund. De vier PvdA-wel- houders ontraden de gemeente raad er mee in te stemmen. De verlenging van de sluitingstij Nieuw voorstel burgemeester over sluitingstijden op zaterdag: den is al enkele jaren onderwerp van discussie. In 1981 en 1984 heeft de gemeente hiermee proeven ge houden. Daarbij kregen een aantal cafés toestemming om in de nacht van zaterdag op zondag tot drie uur open te blijven. Tot dan gold een sluitingstijd van twee uur. Op grond van die proeven deed Goekoop vorig jaar een aantal 'voorlopige' voorstellen over het verlengen van de sluitingstijden. Eén van die voorstellen was om al le kroegen onder bepaalde voor waarden de gelegenheid te geven zaterdagnacht tot drie uur open te blijven. Goekoop deed echter nog een verdergaand voorstel. Hij wilde ca fés de mogelijkheid geven zater dagnacht onbeperkt open te blij ven. Daarmee werd dan voorko men dat bezoekers tegelijk ver trokken. Op die manier zou de overlast kunnen afnemen, aldus de burgemeester. Omwonenden en belanghebben den konden de afgelopen maanden hun mening geven over de ver schillende voorstellen. Op grond daarvan heeft Goekoop zijn 'defini tieve' plan gelanceerd: verlening van de sluitingstijden tot drie uur op zaterdag. Omdat veel bewoners bang zijn voor geluidsoverlast, heeft Goe koop zijn aanvankelijk voorstel enigszins gewijzigd. Om hun ont heffing te behouden, mogen kroeg bazen na half twee geen harde mu ziek meer draaien. Slechts zachte achtergrondmuziek is dan nog toe gestaan. Overtreding van deze bepaling is door de politie eenvoudig te con troleren. zo stelt de burgemeester. Overigens is de procedure om 'overtreders' aan te pakken, ver scherpt. Een kroegbaas die na half twee tè harde muziek draait, wordt gewaarschuwd dat zijn ontheffing wordt ingetrokken wanneer hij dit nog een keer doet. Trekt de café houder zich hiervan niets aan, dan is hij zijn ontheffing voor een jaar kwijt. Blijkt er zich op straat overlast voor te doen. en wijst een politie onderzoek uit dat een bepaald cafe hiervan de oorzaak is, dan kan de betrokken horeca-ondernemer zijn ontheffing voor twee weken kwijt raken. Blijft hij gedurende die tijd toch langer open dan twee uur of is de gemeente genoodzaakt de ont heffing binnen drie maanden weer in te trekken, dan is de onderne mer zijn ontheffing voor een jaar kwijt. Uit een overzicht van de reacties op de 'voorlopige voorstellen' van burgemeester Goekoop blijkt dat de meeste omwonenden en buurt en wijkorganisaties niet erg geluk kig zijn met het verlengen van de sluitingstijd. Gevreesd wordt dat de overlast zal toenemen en dat meer mensen uit omliggende plaatsen naar Leiden zullen ko- Burgemeester Goekoop meent echter dat het met die overlast wel zal meevallen. Volgens hem wijzen de twee proeven uit dat de hinder in elk geval niet is toegenomen rond de cafés die langer open mochten blijven. Ook is er geen sprake van dat er meer mensen uit plaatsen rond Leiden naar deze stad trekken omdat horeca-gele genheden hier langer open zijn. LEIDEN - Het Philips Pen sioenfonds, eigenaar van honderd premiehuurwonin gen in de Stevenshofpolder, gaat de klachten van bewo ners onderzoeken over de bouwkundige kwaliteit van de nieuwe huizen. Een flink aantal bewoners heeft te kampen met ernstige vochtover- last, lekkages en een reeks kleinere tekortkomingen in de ruim tweë- enhalfjaar oude woningen. De grootste problemen zijn ontstaan rond de tuimelramen op de verdie pingen. De condensvorming op de ramen kan niet weg en stroomt langs de schuine raamkozijnen en via de wandbetimmering de ka mers in. Het gevolg is dat er natte vensterbanken en grote vochtplek- ken onder de schuine kappen zijn ontstaan. Schimmel De vocht die in de kozijnen ên de wandbetimmering trekt is er ook de oorzaak van dat het hout op sommige plaatsen begint te rotten LEIDEN - De Leidse gemeente raad moet deze maand de verorde ning op de woning- en kamerbe middelingsbureaus vaststellen. Dit initiatief van Links Leiden en D66 is bedoeld om mogelijk malafide bemiddelingsbureaus in Leiden uit te bannen. Na de afkondiging van de verordening hebben de Leidse bureaus globaal vijf maan den de tijd om een vergunning om de bemiddeling te legaliseren. Links Leiden en D66 willen met de verordening bereiken dat uit wassen bij bemiddeling worden bestreden. Zowel service als prijs worden in de ontwerp-verordening aan banden gelegd. Bemiddeling voor woonruimte zonder vergun ning van burgemeester en wethou ders mag niet meer, als de verorde ning in werking treedt. Vorig jaar mei kwamen de beide fracties aan met een initiatief-voor stel voor een verordening op ka mer- en woningbemiddelingsbu reaus. Juridische haarkloverij heeft ertoe geleid dat het tastbare resultaten nogal lang op zich heb ben laten wachten. De presentatie van het ontwerp*"in de raadscom missie voor volkshuisvesting leid de tot verschillende, zij het over wegend positieve reacties. Van avond moet gewijzigde ontwerp aan de orde komen in de commis sie. De gemeenteraad spreekt zich er over twee weken over uit. De wijzigingen in de verorde ning hebben vooral betrekking op de bewoordigingen. Ze bepaalt dat zonder vergunning alleen de Leid se woningcorporaties, bemidde lingsbureaus die lid zijn van de vereniging niet-commerciële ka merbureaus (Stik)# en nu ook er kende makelaars in woonruimte mogen bemiddelen. Een ander wijziging is de verlen ging van de geldigheidsduur van de vergunning, van één jaar tot on bepaalde tijd. Dit ontslaat de be middelaar van de verplichting om elk jaar een nieuwe vergunning aan te vragen. Voorts zijn de tarie ven die Links Leiden in de veror dening wilde vastleggen, eruit ge licht. Deze moeten in een aparte motie worden vastgesteld. Sleutelgeld Het vragen van borgsommen en sleutelgelden door bemiddelings bureaus wordt door de verorde ning uitgesloten. De tarieven voor inschrijving en bemiddeling zou den voortaan door B en W moeten worden vastgesteld. In een bij de verordening passende motie stel len Links Leiden en D66 voor deze bedragen respectievelijk op tien en veertig gulden te stellen. De verordening legt de bemidde lingsbureaus niet alleen allerhande verplichtingen op, maar bepaalt ook dat zij het adres van vrije woonruimte slechts aan één woon- ruimtezoekende meegeven. Ook worden zij verplicht om te contro leren of de aangeboden woonruim te nog wel vrij is. Degene die de verordening over treedt kan worden gestraft met ma ximaal twee maanden gevangenis straf en/of een geldboete van hoog uit 5000 gulden. en dat schimmelvorming ontstaat in de vensterbanken. Een heel on gezonde situatie, vinden de bewo ners wier kinderen in enkele geval len te kampen hebben met bron chitis. Om de vochtoverlast het hoofd te bieden stoppen sommige bewoners de raamkozijnen af met oude lakens of handdoeken die de volgende dag drijfnat of hard be vroren zijn. De vochtoverlast beperkt zich niet enkel tot de slaapkamers. Het water stroomt ook van ramen en deuren op de begane grond. In de doucheruimtes kan de condens niet weg en veroorzaakt schimmel vorming tussen de afdichtingen van siliconenkit. Ventileren om de vochtoverlast te beperken helpt niets, volgens de bewoners. "De ventilatiemogelijkheden zijn on voldoende en bovendien: met strenge vorst kunnen we niet de hele dag met de ramen open zit ten". Er bestaan onder de bewoners van de Philips-woningen ook an dere klachten dan die betrekking hebben op de vochtoverlast. Kie ren tussen ramen en deuren, keu kenblokken die uit elkaar vallen, lekkages in de ruimtes onder de badkamer, rioollucht in de wonin gen, klachten over het niet voldoen van de centrale verwarming en één bewoonster heeft zelfs een gat in de muur achter een radiator. "Het lijkt wel een huis van twaalfenhalf jaar oud in plaats van tweeënhalf jaar", zegt een bewoonster. i andere ongemakken. Daarover klagen bewoners van de premiehuurwoninger n de Stevenshof. Deze foto is gemaakt in de Marie de la Nooystraat ifoto Holvast Aanhouding na vluchtpoging LEIDEN - De Leidse politie heeft gisteren omstreeks twaalf uur een 23-jarige Leidse drugsgebruiker aangehouden in verband met dief stal, zware mishandeling en een poging tot doodslag. Ongeveer twee uur voor de aanhouding had de Leidenaar een auto gestolen. Toen de politie hem - uren later - wilde aanhouden, probeerde hij in de auto te vluchten. Hij reed eerst bijna een invalide vrouw omver en nadat hij was klem gereden, reed hij op de agenten in. Volgens de politie zat hij onder invloed van drugs achter het stuur. LEIDEN - Scholiere Irma Lohman uit in Leiden zegevierde gisteren op het zeventiende Interscholaire Muziekconcours 'Edith Stein' in de categorie A vocaal. De categorie A snaarinstrumenten werd gewon nen door Dieuwke Kleijn van het Haags Christelijk Gymnasium Sorghvliet en harpiste Godelieve Schrama van het Stedelijk Gymna sium in Breda. huurders", aldus de Philips- woordvoerder. "Een beheerder .denkt daar soms anders over. Maar, het is onze intentie serieus naar de klachten kijken en waar mogelijk maatregelen treffen. On ze bedoeling is om de woningen zo danig te maken dat ze goed be woonbaar zijn", aldus Stuurstraat. Wethouder Tesselaar van volks huisvesting zegt met verontrusting kennis te nemen van de klachten over de nieuwbouw in de Stevens hof. Elders in de nieuwe woonwijk is een experiment gaande om con densvorming in de woningen met een extra afvoerkanaal tegen te gaan. Tesselaar zegt contact op te zullen nemen met het Philips Pen sioenfonds om te bezien of dat mis schien ook een oplossing is voor de Philips-woningen LEIDEN - Het meldpunt voor dis criminatie wordt piet zoals aanvan kelijk de bedoeling was bij het In stituut Burgerraadslieden (IBR). maar bij de Leidse Rechtswinkel ondergebracht. Het IBR is bereid om medewerkers van een meld punt van advies te voorzien, maar acht zichzelf niet het meest aange wezen om het meldpunt 'in huis' te halen. B en W zeggen in de inspraak reactie op het anti-discriminatiebe- leid de houding van het IBR te be treuren. maar hebben niet verder aangedrongen en zijn op zoek ge gaan naar een andere mogelijkheid om het meldpunt van de grond te krijgen. Die is gevonden in de Leidse Rechtswinkel, die zich in haar reactie op de nota anti-discri- minatiebeleid geen voorstander van het onderbrengen van het meldpunt bij het IBR toonde. Met de Leidse Werkgroep Homosek sualiteit (LWH) meent de Rechts winkel dat het IBR te beperkt be reikbaar is - alleen tijdens kantoor uren en soms helemaal niet. Bij het meldpunt kunnen men sen klachten kwijt over discrimi natie op grond van politieke voor keur. geloofsovertuiging, seksuele geaardheid, huidskleur, etnische afkomst en sekse. Door middel van zón centraal meldpunt wil de ge meente een goed beeld krijgen van de aard en de omvang van discri minatie in Leiden. Voorts moet het de bereidheid stimuleren van bur gers om aangifte van discriminatie te doen. De gemeente wil voor alles dat het meldpunt onafhankelijk is van gemeente en politie, omdat in het tegenovergestelde geval voor mensen een barrière kan bestaan om over deze instanties zelf een klacht in te dienen. Wel wil de ge meente een eigen meldpunt in het leven roepen, waar ambtenaren klachten over discriminatie door college's kwijt kunnen. Voor het meldpunt wil de ge meente voorlopig een halve forma tieplaats beschikbaar stellen. Na twee jaar wordt bezien of en zo ja hoe het meldpunt moet worden voortgezet. Oplossing De bewoners zijn zeer ontevre den over de wijze waarop tot dus ver op de klachten is gereageerd door de beheerder van de wonin gen, het makelaarskantoor Rijn land uit Voorschoten. "We probe ren al twee jaar om iets aan onze klachten gedaan te krijgen, maar zonder resultaat", aldus bewoner Zijlstra. "We kunnen wel aan het bellen blijven, maar het helpt niets. Op een brief aan Rijnland, van de heer Bink, is een antwoord geko men waarin met zoveel woorden stond dat de bewoners het zelf maar moesten uitzoeken. Een woordvoerder van het Phi lips Pensioenfonds, Stuurstraat, laat desgevraagd weten niet op de hoogte te zijn van de klachten van bewoners. Hij verklaart over één en ander contact te zullen opne men met Rijnland en geeft de ver zekering naar een oplossing te zul len zoeken voor de problemen. "Wij leven bij de gratie van de ADVERTENTIE De Sola-fabriek komt naar u toe. U profiteert bij deze recht streekse fabrieksverkoop van ongekend lage prijzen. Sola kwa liteit nü met kortingen tot 70%. Tevens extra laag geprijsde fabrieksrestanten, beursgoederen en showroommodellen. Bestekartikelen vanaf f 1.25 vanaf f 3.- Diverse bestek- artikelen 6 theelepels of taartvorkjes Komplete cassettes In edelstaal en zwaar verzilverd. 25 tot 50% korting vanaf f89.- 39-delige c Geschenkartikelen Zwaar verzilverde theelepels. ta< vorkjes, suikerschepjes, bloem- vaasjes, kandelaars, enz. Kookpannen tot 70% korting Keukengerei Praktische keukenhulpen in roestvrij edelstaal. o.a. opscheplepels, maat bekers. lepelrekken, enz. Servieswerk Roestvrijstalen dekschalen, saus kommen. vleesschotels, botervloten. soepkommen, koffie- en theepotten, melkkannen, suikerpotjes, enz Nü extra laag geprijsd Speciale verkoopdagen [Koopavond geopend) donderdag 6 mrt. 13.00-21.00 uur vrijdag 7 mrt. 13.00-17.00 uur zaterdag 8 mrt. 11.00-16.00 uur Gratis toegang! Ontspoord (1) Wie afgelopen zaterdagavond rondom zeven uur langs buurt huis Het Spoortje aan de Bern- hardkade is gekomen, had daar een eenzame man kunnen ont waren. Mustafa El Keiraouani, lijsttrekker van de partij zonder naam, postte daar om gasten voor een samenkomst van zijn partij op te vangen. De informa tie-avond voor Marokkanen "en andere belangstellenden" in Het Spoortje ging namelijk niet door. Belangstelling van de kant van de Marokkanen was er genoeg. Had Keiraouani de bijeenkomst niet aangekondigd in een inter view in deze krant? Had hij niet overal pamfletten opgehangen? En had hij niet via Omroep Rijn land en de NOS-radio kond ge daan van het feit dat er een infor matie-avond van zijn jonge partij was? Nou dan. De avond kon niet stuk. En toch gebeurde dat. De 'par tij zonder naam' ontspoorde zo gezegd. Want op het laaste mo ment, twee dagen vóór de grote dag, kreeg Keiraouani van de be heerder van het Spoortje een brief. De bijeenkomst kon niet doorgaan, want politieke bijeen komsten zijn volgens de statuten in het Spoortje verboden, aldus het schrijven. Keiraouani meteen op hoge poten naar beheerder Louwrier. Dat het toch wel heel vervelend was dat de bijeenkomst niet kon doorgaan. En waarom dat zo laat werd medegedeeld. Alles was toch al op 12 februari geregeld. En om die bijeenkomst nu op het nippertje af te zeggen, was toch wel erg cru. Ontspoord (2) Tja, het overviel Louwrier ook een beetje, aldus Keiraouani. "Hij zei, kom vanmiddag om half één terug dan kan ik uitsluitsel geven. Dus ik dacht om half één ja of nee te horen. Maar ik werd naar boven verwezen. Daar zat Louwrier met nog twee mensen over de kwestie te vergaderen. Een mevrouw had een boekje in haar hand en die zei: "Er is een misverstand over die bijeen komst. Maar volgens de statuten kan het niet". Keiraouani liet het daarbij niet zitten. Hij schakelde een advo caat in. Die schreef een brief naar Het Spoortje. "U hebt het ver trouwen gewekt dat alles in orde was. En nu u terugkrabbelt kunt u worden beschuldigd van wan prestatie", was de strekking. Vóór vrijdagmiddag twee uur moest Keiraouani antwoord heb ben van Het Spoortje. Maar dat kwam niet. "Het is van de gekke. We leven in een vrij land, waarin het recht op vergaderen bestaat. Ik ga hier nog meer werk van maken, dit pik ik niet", aldus Keiraouani. Hij voelt zichzelf en de rond 250 Marokkanen die op de bijeen komst werden verwacht in de kou gezet. En hij had nog wel Joop Walenkamp van het CDA en een paar mensen van de PvdA uitgenodigd om op de bijeen komst ook hun zegje te doen. Als hun programma zou aansluiten bij de wensen van de Marokka nen konden die nog altijd op een van beide andere partijen stem men. Dat zou zijn advies zijn ten minste. Want echt te springen om dat raadslidmatschap zit Mustafa el Keiraouani niet. Ontspoord (3) Volgens beheerder Louwrier van het Spoortje klopt het verhaal van Keiraouani niet helemaal. "Het is bij ons niet mogelijk een bijeenkomst van één politieke partij te organiseren. Dat willen we niet, omdat er dan eenzijdige propaganda wordt gemaakt. Dat is de reden waarom het niet kon doorgaan". Maar waarom dan op 12 fe bruari die afspraak gemaakt en twee dagen voor de bijeenkomst de boel afgezegd? "Ja kijk het werd pas duidelijk via dat kranteartikel op maandag dat het om een bijeenkomst van één partij zou gaan. Diezelfde dag hebben we een brief naar hem gestuurd", aldus Louwrier. Maar was .dat dan niet duidelijk toen de afspraak werd gemaakt? Nee, volgens Louwrier was het nogal vaag waarom het ging. "Keira ouani zei dat hij gekozen was om voor de gemeenteraadsverkie zingen kandidaat te zijn. En dat hij een informatieve avond wilde organiseren". Heeft Louwrier dan niet verder gevraagd naar de aard van de bijeenkomst? Ook dat is niet het geval, want "het is gebruikelijk naderhand nog eens op zo'n afspraak terug te komen. Mustafa El Keiraouani: "Dit is regelrechte discriminatie" En schriftelijk uiteen te zetten waarom het precies gaat". En dat heeft Keiraouani niet gedaan. Overigens is een bijeenkomst van meer partijen wèl toegestaan in Het Spoortje. Louwrier: "On langs is hier nog voor buitenlan ders een voorlichtingsbijeen komst over de gemeenteraads verkiezingen geweest, georgani seerd door de Stichting Welzijn. Daaraan nam een aantal politie ke partijen deel. Dat mag wel". Zuil (9) F. Hauwert uit de Carneoolstraat heeft moed geput uit het bericht in Steeds vorige week over de re clamezuil aan de Plesmanlaan. Daarin stond dat de welstands commissie in haar wiek is ge schoten, omdat zij indertijd toe stemming had gegeven voor een anderssoortig reclamebord dan er nu aan hangt. Ook Hauwert had in januari bij de gemeente aan de bel getrokken over de reusachtige reclame. Dus dat de welstandscommissie er boos over was, kwam goed in zijn straatje te pas. Maar de moed was hem in de schoenen gezon ken, omdat het antwoord van de gemeente op zijn brief nogal ne gatief was: de reclame was niet inWijd met de goede zeden, enz. enz. Het bekende verhaal van ge meentelijke zijde. In de weten schap dat de welstandscommis sie het er (nog) niet bij laat zitten schreef hij twee dagen na het stukje in Steeds een brief aan de gemeente: "Vóór de ontvangst van uw brief van 28 januari kreeg ik wel hoop op verwijdering van de zuil. omdat de welstandscom missie het eens was met al diege nen die tegen de zuil protesteer den. Zelfs deze commissie was niet goed geïnformeerd omtrent de wijze waarop de zuil zou wor den uitgevoerd. Als zij dit gewe ten had, zou zij het onaanvaard - .baar over dit plan uitgesproken hebben. Over verlichting door middel van sterke schijnwer pers, die het verkeer op de snel weg gevaarlijk afleiden, was trouwens helemaal niets in het plan vermeld, zodat de commis sie zich daarover niet eens kon uitspreken", aldus zijn brief. En hij vervolgt: "U heeft kennelijk maling aan de gezondheidszorg. Het is dan wellicht nog met in de wet geregeld, maar de praktijk is thans dat deze vorm van reclame (voor een sigarettemerk) strijdig is met/haaks staat op het beleid van de overheid en botst met de goede zeden (de enorme irritatie onder uw medeburgers)". En hij besluit zijn brief met "Deze vorm van reclame moet weg/mag niet". De bestuurders van Leiden dienen er dus reke ning mee te houden dat het vólk nu écht begint te Bezoek onze Haagse Schouwweg 10 Telefoon: verkoop show: Holiday Inn Leiden 071 769310

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3