'Biest met beschuit, die smaak vergeet je nooit' Indonesisch filmtalent even in Nederland Jesus Christ Superstar AVRO redt Fabeltjeskrant Countryzanger Nick Seeger terug in Leiden, de stad van zijn jeugd WOENSDAG 5 MAART 1986 KUNST PAGINA 23 LEIDEN - Nick Seeger verdeelt zijn tijd tussen Europa en de Ver enigde Staten. Hij heeft een huis in Hopewell Junction, anderhalf uur gaans ten noorden van New York. Hij maakt geregeld tournees door de Verenigde Staten, Canada en Alaska en neemt daar zijn platen op. Maar bijna elk jaar steekt hij de oceaan over om concerten te geven in Europa: in Nederland, België en West-Duitsland. De markt voor country-muziek is niet meer wat hij geweest is; wie in deze branche aan voldoende optredens wil ko men, moet jaarlijks veel kilometers maken. We zoeken Seeger op in zijn Eu ropese thuisbasis, een vakantie bungalow bij Noordwijkerhout. Als we door de ramen naar binnen kijken, zien we hem zitten - zoals het hoort - met de gitaar op schoot. Hij bekent meteen nog niet ontbe ten te hebben, dus spoeden we ons naar een etablissement in Noord- wijk. Onderweg daarheen passeren we een kar met twee zwarte trekpaar den ervoor. Als een echte cowboy slaat Seeger meteen op hol. "Kijk daar, Friese paarden. Fantastisch vind ik dat joh. Dat zijn de mooiste paarden van Nederland. Als kind ben ik een tijd op een boerderij in Drente geweest. Daar hadden ze ook Friese paarden. Als ik me ste vig vastklemde, kon ik net op hun rug blijven zitten. Op de boerderij was ook een arrestee. Zo gauw er sneeuw lag, trokken we er met de arreslee op uit. Ik heb nog eens een hele middag gezocht naar een ko peren bel, die van het tuig was af gevallen". De zanger en songschrijver Nick Seeger maakt op en top Ame rikaanse muziek: country met invloeden van pop, rock en blues. Hij ziet eruit als de muziek die hij maakt: suede punt laarzen, grijze spijkerbroek, blond haar met scheiding in het midden, blouse met dunne stropdas en een blauw jack met op zijn rug in grote gele letters de tekst: 'Nick Seeger, tour 1986'. Tijdens die tour doet hij zondaga vond met zijn band De Waag in Leiden aan. Niet zo maar een concert, want voor Seeger bete kent dat het eerste optreden in de stad waar hij de eerste vijf tienjaar van zijn leven doorbracht. In onderstaand interview vertelt hij over zijn muziek en haalt herinneringen op aan zijn jeugd: biest met beschuit, de dorps school van Zoeterwoude en de ondergrondse tunnel van de Kaiserstraat naar de markt. Een countryzanger met een voor keur voor poffertjes. door Ariejan Korteweg Uitsmijter tt. scnooi van z^oeierwouae. in I?™»*''hafe uuJ hfeft h« gin?-h« met- z«n vader teru« en een jaar later naar L<eiden, waar vader Seeger een baan kreeg aan de universiteit. Zo groeide Nick op aan de Sterrenwacht, ging naar de kleuterschool op de hoek van de Doezastraat, naar de Montessori school in Oegstgeest en de dorps school van Zoeterwoude. In 1965 de Verenigde Staten; z'n moeder Seeger. Na nog geen hap nomen; er drijft inmiddels laagje ijs op z'n koffie. Als hij c z'n muziek praat, doet hij dat in het Engels, maar komen we op z'n Leidse verleden, dan schakelt hij meteen nver nn het Nerferlenrf* twintig jaar oud bleken nog te pas- 'n uitcmiitpr op uc veiciiiguc owicji, z. u u 'inmiddels een womt nog steeds in Leiden. Voor de jongens van de band is het een geweldige tijd hier. Ze heb ben voor het-eerst op z'n Hollands kunnen schaatsen. Mijn Noren van meteen over op het Nederlands, Zii het mersom?oud°0rwStre6kt' scta!?sen tenen We z?n op de Wit doende woorden als^oh ^n meld! Nick Seeger werd in 1952 gebo- Galgewater naar de markt ge schaatst. Wist je trouwens dat er onderaardse tunnel loopt y Nick Seeger in de duit daarna een baan in Europa. Het ge zin verhuisde eerst naar Zweden, Connie Francis onder curatele NEWARK (Rtr) - De Amerikaanse vader van de zangeres, die tegen de zeïer^Er zangeres Connie Francis, die New Jersey psychiatrisch een rechter in Newark onder cura tele geplaatst. De 45-jarige Francis, die ooit be roemd was met songs als 'Who's sorry now', ondergaat ogenblik rechter had gezegd dat de geestelij andere staten ke toestand van zijn dochter plaat- behandeld, is door sing onder curatele noodzakelijk cura- maakte. wcjc(i De advocaat van Connie Francis komst' ik als kind vaak doorheen gekro pen. Met hoge laarzen aan, vanwe- ge het water en de ratten. Be- Mayonaise nieuwd of die tunnel er nog is". "Onvoorstelbaar zoals Leiden is véranderd. Vooral bij het station. Vroeger^was het mooier, dat is wel misschien te weinig geld om het echt goed tedoen. Maar in de binnenstad is veel ver beterd. Die paaltjes om auto's te i, dat vind ik een uit- Jersey. Op 12 februari werd ze er als 'manisch depressief vanuit een ziekenhuis in Florida naartoe ge stuurd. Rechter Murray Simon benoem- dat zijn cliënte zichzelf noch haar zaken aan kon en dat zij er in de laatste jaren "een aanzienlijk ogen" had doorgedraaid, t leven van Connie Francis is al tien jaar een tragedie. In i Loempia's, poffertjes, ambachte lijk bier, slagroom. Dat is het lijstje waarmee Seeger voor de dag komt als hem wordt gevraagd wat hij in de Verenigde Staten het meest ber 1974 werd zij in een hotelkamer heeft gemist. Hij vermoedt bij te- t Westbury op Long Island tijdens rugkomst in de States een paar optreden op het muziekfeest Westbury aangerand en bestolen. de de accountant Anthony Crincoli Haar broer, George Franconero, tot curator van Connie Francis. een advocaat van 40 jaar, werd Tot de stap is overgegaan op ver- 1981 vermoord voor zijn huis zoek van George Franconero, de North Caldwell in New Jersey. pond zwaarder te zijn geworden. En 3 oktober natuurlijk: de baas van het vlooiencircus die de vlooi en op zijn armen liet eten, de mo torrijders op de steile wand, de catch-wedstrijden en vooral: de "In de Verenigde Staten is alles massa-produktie. In Nederland zijn de verschillen nog regionaal. De mayonaise hier smaakt anders dan in zuid-Nederland. Hier kun je naar een kroeg gaan om je vrien den te zien. Dat bestaat in de Ver enigde Staten niet. Er is een le vensgroot verschil tussen een Eu ropees café en een Amerikaanse bar. Een Amerikaan kun je niet uit leggen wat 'gezellig' betekent. Amerika heeft afgezien van de in dianen geen traditie om op terug te vallen". Hij pakt het papieren ta felkleedje, dat onder zijn inmid dels verpieterde uitsmijter ligt. Het is een afbeelding van een schilderij van Breughel. "Wat zegt een Ame rikaan als hij dit ziet?: Wat een wonderful picture, dit is het oude Europa. En wat zegt een Europe aan?: O, dat is een working class ROTTERDAM (GPD) - De in Indonesië razend populaire Meriarn Bellina is in ons land. Ze is pas twintig jaar maar ze heeft ondanks die jeugdige leeftijd al veel van zich laten horen en zien: als filmster, fotomodel en als zangeres in hef Verre Oosten. Dit natuurtalent speelde hoofdrollen in 23 Indonesische films, werd op haar achttiende al uitgeroepen tot de beste Indonesische actrice heeft als model voor honderden camera's gepo seerd en ze blijkt bovendien te kunnen zingen als een nachtegaal. De drie Ip's die door haar zijn volgezongen, laten daar geen misverstand over bestaan. Als 16-jarige scholiere werd ze i?i Jakarta door een regisseur ontdekt toen ze op het voor blad van een tijdschrift poseerde. Hij spoorde haar op, nam haar mee voor een proefopname en sinds die tijd is haar leven compleet veran derd. De ene film- en platenopname na de an- - dere volgde. Na vier jaar hard werken is ze via Hawaii, familiebezoek in Canada en Los Angeles nu drie weken in óns land om een beetje op adem te komen. Veel tijd om te rusten blijft er overigens niet voor haar over.Haar Hollandse manager Hans de Bruin, die als een bezorgde vader Me riarn in ons land omringt, wil proberen het In donesische talent hier te laten doorbreken. Als onderdeel daarvan zal ze vrijdagavond te zien zijn bij de AVRO in het programma van Ruud en Leonie, terwijl deze week ook al de eerste contacten zijn gelegd met een platenmaat schappij. ,:Als klein meisje heb ik hiervan nooit kun nen dromen", zegt Meriarn aan de bar van het Rotterdamse hotel waar ze de drie weken ver- De mooiste herinneringen be waart hij aan zijn tijd op de dorps school van Zoeterwoude. Nick werd naar die school gestuurd om dat er zo'n goede hoofdonderwijzer was. "Twee lokalen man, meer was er niet. Dat was nog echt family li fe. Daar was ik opgenomen in een boerengemeenschap: hooien, schaatsen door de weilanden, slootje springen. De melk van een koe die net een kalf heeft gekre gen, hoe heet dat ook weer in het Nederlands? Biest? Juist, biest met beschuit, dat heb ik in Zoeter woude gegeten. Dat vergeet ik m'n leven lang niet. Dat krijg je toch nergens man?" Een schoffie vindt Seeger zich, als hij terugkijkt op zijn Leidse ja ren. "Ik ben wel eens de Hortus uitgegooid. We waren daar gaan vissen, omdat er op andere plek ken te weinig vis zat. Ik schaam me dood als ik er aan terugdenk. Maar wat we deden was meestal on schuldig. Een rotte peer in een rondvaartboot gooien, dat was on ze grootste schanddaad". Kwijnend blijft. „Ik wilde vroeger stewardess worden, nu nog steeds psychologe". Of het óóit zo ver komt, is de vraag. Begin april moet ze weer terug naar Indonesië voor de eerste opname van een film. Grote voorbeelden zijn voor haar sterren als de Amerikaanse actrices Faye Dunaway en Meryl Streep. Niet dat ik zo zou willen zijn, maar ik hou erg van hun manier van acteren". Hoewel ze in Indonesië geen stap Jcan verzet ten zonder door iedereen te worden aange gaapt of om een handtekening te Worden ge vraagd, zegt ze zichzelf te zijn gebleven. Het is wel eens vervelend, maar liet hoort bij het be roemd zijn. Wat er overigens zo bijzonder aan mij is. weet ik niet. Ik geloof dat iedereen wel iets heeft. Alleen ik heb het geluk om mijn ta lenten te kunnen tonen". (fotogpdi platen van hem uitgebracht: 'Sail on flying Dutchman', 'Hope is a fools gold' en 'Nick Seeger'. Die laatste plaat is in de Verenigde Sta ten uitgebracht op het kleine Rum- pelstiltskin-label en wordt in Ne derland waarschijnlijk uitgebracht door Telstar. "Ik heb het nu getroffen met m'n maatschappij. Rumpelstiltskin laat mij m'n gang gaan. Ze bieden me de kans me te ontwikkelen en hoe ven niet binnen enkele maanden resultaten te zien. Een plaat moet klinken alsof er echt op wordt ge speeld. De bassist moet bij wijze van spreken kunnen reageren op de vocalen. Tegenwoordig gaat het maar al te vaak zo dat de muzikan ten het eindresultaat nooit horen. Ik heb mijn muzikanten de ruimte willen geven". En nu? Nu hoort Seeger naar ei gen zeggen nergens thuis. Niet in Amerika en niet in Europa. Voor iemand die tweehonderd dagen per jaar on the road is, is dat ook moeilijk. Z'n dochter laat hij tij dens z'n toernees thuis, omdat hij vindt dat ze in één cultuur moet opgroeien. "Ze is echt Amerikaans, en naar ik hoop in de goede zins des woords", zegt hij. Pas in de Verenigde Staten is Seeger zich intensief met muziek gaan bezighouden. Hij studeerde een paar jaar in Californië en heeft zich vervolgens al doende in het songschrijven en zingen be kwaamd. Er zijn inmiddels drie DEN HAAG - Het Koninklijk Bal let van Vlaanderen komt binnen kort naar Nederland met de musi cal Jesus Christ Superstar van Andrew Lloyd Webber en Tim Ri ce. Dit seizoen worden dertien voorstellingen gegeven. Na de zo mer maakt het Koninklijk Ballet een tournee van veertig voorstel lingen door hpthele land. De musi cal heeft een bvezetting van zeven tig spelers, onder wie een aantal van het opgeheven Gentse musi cal-gezelschap Arena. De regie is in handen van Rufus Collins. De Ne derlandse première is op 21 maart in het Circustheater in Schevenin- gen. Daarna volgen o.m. voorstel lingen in Carré, Amsterdam (7 en 8 april), Zuidplein, Rotterdam 22 en 23 april) en de Stadsschouwburg van Utrecht (3 juni). VARA - De VARA heeft sinds de komst van voorzitter Marcel van Dam ongeveer duizend nieuwe le den geboekt. Bij de omroep be staat de indruk dat het om gemoti veerde leden gaat, die zich hebben laten inschrijven omdat de VARA moeilijke tijden doormaakt. Bijna honderd trouwe VARA-le- den hebben de afgelopen weken aan hun noodlijdende omroep geld overgemaakt. Volgens een woord voerder van de VARA is de actie met name op gang gekomen in de regio Rotterdam. Hoeveel geld is gestuurd, kon de woordvoerder niet zeggen. „Wij willen geen col lecte houden onder de leden. Het geld wordt teruggestuurd naar de afzenders, omdat het ons gaat om financiering van de omroep op lan gere termijn". VARA-voorzitter Marcel van Dam heeft een oproep gedaan aan de leden geen geld meer te sturen. i op de plaat 'Nick Seeger' zijn onderling sterk ver schillend. Er staat echte 'klassieke' country op, maar ook country- swing, rock roll, een jazzachtig lied en een blues. Naast typische country-instrumenten als dobro, steelgitaar, banjo en viool zijn er ook synthesizers en een saxofoon te horen. De geruststellende, soms een tikje kwijnende stem van See ger vormt het verbindende ele ment. De plaat klinkt zeer vakkun dig en beschaafd. Hot pants Alle nummers zijn zelf geschre ven, op de standards 'Don't get around here anymore' en 'Ragtime Cowboy Joe' na. Alle teksten van Seeger hebben hetzelfde onder werp: liefde. De plaat begint met een lied over een meisje dat de vor men heeft van een bocht in de ri vier. In de andere nummers wordt de hele cyclus van verliefd - ver loofd- getrouwd doorlopen: de lief de die na het huwelijk nog dieper groeit; de ik-persoon die een slip pertje maakt; het verleden 8at een echte liefde in de weg staat; het moment van de definitieve schei ding; de ware liefde die zich niet naar de achtergrond laat dringen. "Alles in het leven draait om de relatie van persoon tot persoon. De rest is bijzaak. Ik wil dat het pu bliek zowel het fysieke als het emo tionele van de songs oppikt. Tekst en melodie moeten hetzelfde over brengen. Het zijn beiden delen van mijn eigen leven". Nick Seeger krijgt nu de kans de muziek te spelen waar hij zelf voor kiest. Dat is in het verleden wel eens anders geweest. Zijn vorige maatschappij wilde van hem een country-variant van Kiss maken: hot pants, hoge leren laarzen, ster vormige gitaar en een gezicht vol schmink. Als hij daaraan wordt herinnerd, trekt hij ook nu nog wit weg. "Ze wilden me laten optreden met rook en een bubbelshow. Dat zou de snelste manier zijn om mij om het leven te brengen. Als je een artiest wilt helpen, dan moetje iets uitbouwen, dat al in hem aanwezig is, en niet iets wezensvreemds aan hem opdringen. Ik ben nu eenmaal geen vuurvreter. Het gaat me om de muziek en niet om de show. Als ik snel succes had willen boeken had ik ook met een banjo op het podium kunnen gaan staan om de liedjes van Pete Seeger te zingen. Hü is een vole oom van me". Seeger's motto is kernachtig Amerikaans: 'The fun is doing it'. Vrij vertaald: gewoon doen, dat is het leukste. "Kijk naar John Len- non. Die was steenrijk, maar heeft vijfjaar in een appartement in New York zitten verzuren. Dat moeten ondraaglijke jaren zijn geweest. Ik beleef plezier aan het optreden, aan het reizen, aan het geven van interviews en het songschrijven. Ik kijk er wel voor uit mezelf al te be langrijk te gaan vinden. Je bent in dit vak snel genoeg weer verge ten". Zondag geeft Nick Seeger met zijn band vanaf 20.30 uur een con cert in De Waag, waar hij als kind nog heeft gespeeld. En maandag werd hij geïnterviewd door Radio Luxemburg, de zender waarop hij vroeger voor het eerst rockmuziek hoorde: de Stones en de Pretty Things. Half maart gaat hy terug naar de Verenigde Staten en in juni komt hij weer deze kant uit, voor optredens in o.m. Straatsburg. Frankrijk en Roskilde, Denemar ken. 15 (11) Sanctify yourself - Sim ple Minds 16 (10) Moscow nights - Anya 17 (12) Female intuition - Mai 18 1(1) When the going - Gets Billy Ocean 2(2) Burning heart - Survi- 3(5) Borderline - Madonna 4(3) Girlie girlie - Sophia George 5(7) The sun always shines on tv - Aha 6 (15) The promise you make - Cock Robin 7 4) We just - Moses 8 (13) I am a lover - Andrea 9(9) Living in America - Ja- mes Brown 10 (19) Alice I want you just for me - Fuul Force West end girls - Pet Shop Boys 19 (14) Nikita - Elton John 20 (18) Rock me baby - Johnny Nash 21 Conga - Miami Sound Machine 22 (32) I still remember the good times - Frank Ashton 23 (34) In a lifetime - Clannad 24 (28) Manic monday - Bang les 25 (27) Ba ba BankUberfall - Erste Algemeine Verun- sicherung 26 (35) How will i know - Whit ney Houston 27 Destiny - Jennifer Rush 28 (22) Caravan of love - Isley Jasper Isley 29 (21) Baby talk - Alisha 30 Pien in de kop - Nor maal 11 (16) Kyrie -Mr. Mister 12 (29) Jeanny - Falco 13 (17) You little thief - Feargal Sharkey 14 6) A good heart I Feargal Sharkey 31 (23) 32 33 36 (33) 37 (30) 38 (20) 39 (24) 40 (26) It's alright - Eurythmics Tonight - Ken Laszlo Let's take you back - Tommies Zonder jou - Erik Mesie Hold me - T Pender- grasslW Houston Leaving me now - Level 42 Who's zoomin'who-Are tha Franklin Broken wings - Mr. Mis ter You're a friend of mine - Clemons/Browne And she was - Talking Heads (Stichting Ned. Top 40) HILVERSUM (GPD) - De AVRO is bereid in het nieuwe televisiesci- zoen de kinderserie Fabeltjeskrant in haar eentje te bekostigen en uit te zenden. Uit overleg tussen de zes A-omroepen die het Fabeltjes krant-project gezamenlijk bekosti gen, is gebleken dat de meerder heid er niets voor voelt de serie te continueren. Onlangs is door de ministeries van WVC en binnenlandse zaken besloten de subsidie voor deze jeugdserie stop te zetten. De Fabel tjeskrant kost 4500 gulden per afle vering. Volgens een woordvoerder van de AVRO is de Fabeltjeskrant een dermate waardevol project, dat het moet doorgaan. Overigens gaat de AVRO ervan uit, dat uiteindeijk toch nog een aantal A-omroepen bereid wordt gevonden aan de Fa beltjeskrant mee te blijven doen De Fabeltjeskrant is vorig jaar op initiatief van AVRO-directeui Wi bo van de Linde weer op het scherm verschenen na afwezigheid van enige jaren.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 23