Winkelen in Winkelhof is nu een stuk lekkerde geworden. Frérikshof Premies voor ziektekosten 3% hoger Palme, 'n leven voor vrede Aantal bar-dancings blijft beperkt Synode - handhaaft uitspraak WOENSDAG 5 MAART 1986 PAGINA 19 Van Zeil maant ook Zilveren Kruis UTRECHT/N OORD WIJK - Staatssecretaris Van Zeil (eco nomische zaken) heeft gisteren bekendgemaakt dat hij geen enkele particuliere ziektekostenverzekeraar onthef fing zal verlenen van de prijsmaatregel die op 1 januari 1986 van kracht is geworden. Dit betekent dat geen enkele maatschappij de premies met meer dan 3 procent mag ver hogen. Directeur Overmars van het Zilveren Kruis/VGCN in Noordwijk, de grootste ziektekostenverzekeraar in het land, zei vanochtend dat zijn maatschappij de beslissing van de staatssecretaris 'correct' zal uitvoeren. Dit houdt in dat verzekerden te veel betaalde premie alsnog zullen te rugkrijgen. Alleen is nog niet bekend hoe en wanneer dat zal gebeuren. Staatssecretaris Van Zeil besloot tot de prijsmaatregel, toen eind vo rig jaar duidelijk werd dat de pre mies gemiddeld met 7 procent om hoog zouden gaan. De stijgingsper centages varieerden van 0 tot meer dan 10. De desbetreffende verzeke raars voerden aan dat ze zonder een dergelijke verhoging in finan ciële problemen zouden komen. Daarom vroegen achttien maat schappijen ontheffing van de prijs maatregel. Maar volgens de staats secretaris geeft de financiële posi tie van de achttien verzekeraars in geen enkel geval aanleiding om enige ontheffing te verlenen. Diverse maatschappijen hebben de prijsmaatregel van Van Zeil ge negeerd, omdat ze deze niet tijdig zouden hebben kunnen verwerken in hun administratie. De staatsse- cetaris verwacht nu dat zij de ver zekerden spoedig van zijn beslis sing op de hoogte zullen brengen en hun zullen laten weten hoe de te veel betaalde premie wordt verre kend. Van Zeil heeft de Tweede Kamer mede namens de minister van financiën en de staatssecreta ris van volksgezondheid van zijn besluit op de hoogte gebracht. Een woordvoerder van Aegon zei gisteren te verwachten dat de be slissing van de staatssecretaris de maatschappij miljoenen guldens zal kosten. Aegon heeft haar verze kerden per 1 januari een premie verhoging van gemiddeld 6,1 pro cent in rekening gebracht. Directeur Overmars van het Zilve ren Kruis/VGCN kon vanochtend nog niet zeggen of zijn maatschap pij tegen de beslissing van de staatssecretaris in beroep zal gaan bij het College van Beroep voor het Bedrijfsleven. "Daarvoor is het nog te vroeg. Wij blijven het in elk geval met de staatssecretaris on eens. Dat zal duidelijk zijn". De moord op de Zweedse premier Olof Palme heeft in de hele wereld diepe indruk gemaakt. Vanuit praktisch alle landen ter wereld, uit Oost en West, Noord en Zuid, stroomden de condoleances rich ting Stockholm. Het congres van de Russische communistische par tij nam een minuut stilte in acht ter nagedachtenis van Palme. De Amerikaanse president sprak lo vende woorden over Palme's werk voor de wereldvrede. Uit de indrukwekkende staat van dienst van Olof Palme, die in 1968 op 42-jarige leeftijd de jongste premier ter wereld werd, is inder daad diens strijd tegen de wapen wedloop het meest in het oog springend. Een Zweedse premier vertegen woordigt geen grote macht op het wereldtoneel. Maar desondanks vervulde Palme een voortrekkers rol, als het 'geweten' van de beide machtsblokken. Vanuit de traditio nele Zweedse neutraliteit kon Pal- me het zich permitteren uitgespro ken standpunten in te nemen. Tegen kolonialisme, tegen apart heid, tegen de wapenwedloop. Pal- me ageerde al tegen de oorlog in Vietnam toen het nog een Franse koloniale oorlog was. Toen hjj vele jaren later, in 1965, de Amerikaan se bombardementen op Noord- Vietnam vergeleek met het nazi- bombardement op Guernica, brak de hel los. Hem werd anti-Ameri kanisme verweten, de oppositie in Zweden eiste het aftreden van de (toen nog) minister van onderwijs, sommige sociaal-democraten wis ten geen raad met de ondubbelzin nige standpunten van hun jeugdi ge partijgenoot. De Amerikaanse president Ni xon riep uit protest zijn ambassa deur uit Stockholm terug. Dat Pal- Olie onder $12 NEW YORK/LONDEN/MEXICO (AP/DPA/Rtr) - De olieprijs blijft zakken. De Noordzee-olie bracht gisteren in de Verenigde Staten nog maar 11,89 dollar per vat op. Dat is niet alleen een absoluut diepterecord, het betekent opok dat Groot-Brittannië en Noorwe gen binnenkort niet meer rendabel zullen kunnen produceren. Vooral de overschotten aan Nigeriaanse olie en Noordzee-olie op de Euro pese markt zijn verantwoordelijk voor deze prijsdaling. me niet leed aan het verschijnsel selectieve verontwaardiging, bleek enkele jaren later. Toen in 1968 troepen van het Warschau-pact de Praagse lente vertrapten, liet Pal- me ook zijn harde kritiek horen. De repressie in Polen, de Russi sche interventie in Afghanistan en de Russische schendingen van de Zweedse territoriale wateren stuit- door Leo Maat ten eveneens op ongezouten protesten van Olof Palme. Zijn on afhankelijk oordeel dwong in Oost en West respect af. Testament Het belangrijkste document uit Palme's nalatenschap is het rap port 'Gemeenschappelijke Veilig heid. Een programma voor ontwa pening'. Het rapport is een weer slag van het werk van de Onafhan kelijke Commissie voor Ontwape- nings- en Veiligheidsvraagstuk ken, waarvan Palme voorzitter was en die in de wandel dan ook de commissie-Palme ging heten. Palme schreef in het (in 1982 ver schenen) rapport: "de commissie begon haar werk in 1980 op een moment waarop de echte wereld van kernoorlogen misschien ver der weg leek dan vandaag het ge val is. Er vond toen ook nog weinig discussie plaats over mogelijkhe den om een einde te maken aan de bewapeningswedloop, om nog maar te zwijgen van echte ontwa pening". "Sindsdien is de internationale situatie tegelijk gevaarlijker en hoopvoller geworden. De betrek kingen tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie zijn ernstig ver slechterd. Tegelijkertijd zijn er nieuwe gronden voor optimisme. De afgelopen twee jaar hebben ten zeerste in het teken gestaan van een publieke en politieke bewust wording ten aanzien van de geva ren van een oorlog". Palme beschreef het belang van de commissie: door het samen brengen van mensen met zeer uit eenlopende achtergronden hopen wij nieuwe ideeën en visies over het ontwapeningsvraagstuk naar voren te brengen. In de commissie werkten onder anderen de Rus Giorgi Arbatov en de Amerikaan Cyrus Vance samen, terwijl ook di verse Derde Wereld-landen verte genwoordigd waren. De commissie bracht in 1981 een bezoek aan Hirosjima en die schokkende ervaring weerklinkt in het hele rapport. Palme conclu deert: "Wij zijn het er volstrekt over eens dat er niet iets bestaat als een kernoorlog die gewonnen kan worden. Een totale kernoorlog zou leiden tot een vernietiging zonder weerga en wellicht tot de uitroei ing van het menselijk ras. De ver schillende doctrines die uitgaan van de mogelijkheid een kernoor log te voeren, vormen daarom een ernstige bedreiging van de mens heid". Op zich zijn in het rapport geen unieke bevindingen, geen unieke bewoordingen te vinden over het vraagstuk van oorlog en vrede. Maar de mondiale samenwerking van prominente politieke leiders was op zich al uniek. De analyse, de conclusies en aanbevelingen zijn ondubbelzinnig. De beschrij ving van de verschrikkingen van Hirosjima schokkend. Geweldloos Er is wel gezegd en geschreven dat de internationale inspanningen van Palme weinig hebben opgele verd. Zijn bemiddeling in de Golf oorlog is zoals bekend zonder re sultaat gebleven, het effect van de commissie-Brandt (ontwikkelings vraagstukken) en de commissie- Onafhankelijken, waarin ook R^jiv Gandhi een belangrijke rol speelt, is niets dan een smeekschrift. Maar dat neemt niet weg dat de pleidooien van Palme hebben bij gedragen over het denken over ontwapening, oorlog en vrede. En een stimulans waren en zijn voor de vredesbeweging in Oost en West. Palme propageerde geen ge weldloosheid, zoals Mahatma Gandhi en Martin Luther King. Palme propageerde het gezond verstand. Alledrie ijverden voor de vrede. Alledrie kwamen door moordenaarshand om het leven. 'Winkels aan de Grent moeten winkels blijven' Na een urenlange discussie be sloot de gereformeerde synode - deze week in Lunteren bijeen - gisteravond haar uitspraak tegen de plaatsing van kruisraketten niet te herzien of in te trekken. De synode volgde daarmee het voorstel van haar speciale com missie die de ruim 300 bezwaar schriften tegen die uitspraak on der de loep had genomen. Voor stellen waarin de omstreden uit spraak werd afgewezen of be treurd haalden gisteren geen meerderheid. De synode besloot op 7 maart 1984 regering en parlement "te manen om af te zien van elke nieuwe stap op de weg van de nucleaire wapenwedloop, waar onder het plaatsen van kruisra ketten, en haast te maken met het politieke proces van terug dringing van nucleaire wapen systemen". De speciale synode commissie vond herziening of in trekking van dat besluit niet no dig omdat de ingekomen bezwa ren, naar haar oordeel, betrek king hadden op de formulering ervan en niet op de strekking. Wel betreurde de commissie het, dat het besluit veel onrust in de kerken had gebracht. Ook had ze kritiek op de manier waarop in de overwegingen en uitspraken van de synode bijbelteksten wa ren gebruikt. De reacties uit de kerk op het besluit van 1984 hadden de syno deleden kennelijk niet onbe roerd gelaten. Bijna de helft van de synode meldde zich gisteren als spreker. De tegenvoorstellen en amendementen groeiden tij dens het debat uit tot boven de tien, maar dat kon door samen voeging en overneming tot acht worden teruggebracht, en daar uit deed de synode ten slotte een keus. De predikanten De Pee (Dok- kum) en Mink (Arnemuiden) kre gen 20 van de 73 stemmen op hun voorstel om het besluit van 1984 af te keuren. Zij keerden zich vooral tegen het politieke karakter ervan. De predikant Staat uit Munnikezyl kreeg 23 stemmen voor zijn voorstel dat de woorden 'waaronder het plaatsen van kruisraketten' beter achterwege hadden kunnen blij ven, gezien hun 'onvoldoende onderbouwing' én het gevarieer de karakter van de gereformeer de kerken. Ook de 'linkerflank' van de synode, die de uitspraak van 1984 wel wilde aanscherpen en eigenlijk niet wilde toegeven dat dit besluit veel kwaad had gesticht, kreeg geen voet aan de grond. De synode hield het bij :1 dat haar bijzonde had geformuleerd. Zwakke fundering Beaamd werd, dat het besluit van 1984 een zwakke bijbelse fundering had. De synode be doelde toen niet te zeggen, dat voorstanders van plaatsing van kruisraketten geen navolgers van Christus kunnen zijn. Ten onrechte wekte het besluit de suggestie, gewetens te willen binden. De meeste sprekers deelden de opvatting van de commissie dat 'maart 1984' moeilijk in overeen stemming is te brengen met de voorwaarden waaraan, volgens dezelfde synode, het 'spreken van de kerk' over samenlevings vraagstukken moet voldoen. De synode besloot, de vragen rond dit 'spreken van de kerk' nader te laten bestuderen. Maar het ge varieerde karakter van de kerk kan niét betekenen, dat een sy node een overtuiging die door het luisteren naar de Schriften bij haar is gegroeid, niet langer mag uitdragen. Wel moet er bin nen de kerk ruimte blijven voor uiteenlopende standpunten in ethische kwesties. Veel discussie was er ook over de vraag of het besluit nog wel kón worden ingetrokken. De brief aan regering en parlement kan moeilijk worden terugge vraagd. Enkele adviseurs van de synode betoogden dan ook, dat het besluit zich niet leende voor herziening. De predikant Diermanse uit Veenendaal zei nog, dat de gere formeerden bezig zijn 'af te kic ken' van de periode waarin kerk en staat twee handen op één buik waren. "Wij komen als kerk kri tisch tégenover de staat te staan. En daar moeten velen aan wen nen". - De Amsterdamse predikant A. Grandia, behalve synodelid ook voorzitter van de vredesbe weging 'Kerk en Vrede', heeft aangekondigd, bij de gerefor meerde synode een voorstel te zullen indienen om de uitspra ken tegen bezit en gebruik van kernwapens tot 'belijdeniszaak' te verheffen. Dat wil zeggen: een zaak waarin de kerken een belij dende uitspraak doen. Kerkle den zijn in hun spreken en han delen aan zo'n uitspraak gebon den. Hervormde Kerk: beroepen te Rotterdam-Zuid F. A. den Har der Bergen op Zoom. Gerefor meerde Kerken Vrijgemaakt: beroepen te Delft A. O. Reitsema Brunssum. Informatiedag. Het interker kelijk instituut voor theologi sche studie en vorming NBI (Ne derlands Bijbel-Instituut) in Bosch en Duin (gemeente Zeist), Biltseweg 8, geeft komende za terdag van half 11 tot half 3 voor adspirant-studenten en andere belangstellenden informatie over zijn opleiding pastoraal werk/godsdienstonderwijs op hbo-niveau en de eenjarige basis cursus theologie voor geïnteres seerde gemeenteleden. (Kenmerkend voor dit insti tuut is: zijn interkerkelijk karak ter, openheid voor hedendaagse vragen in kerk en samenleving, kritisch-gelovige bestudering van de bijbel als bron van christelijk geloven, praktisch ge richt, ruimte voor persoonlijke inbreng en naast studie ook aan dacht voor geestelijke vorming). Stille Omgang. Dit jaar wordt de traditionele Stille Om gang naar Amsterdam gehouden in de nacht van 15 op 16 maart. Deelnemers uit Leiden kunnen zich volgende week donderdag, 13 maart, tussen 7 en 8 uur opge ven in de Romanuszaal achter de Hartebrugkerk (Haarlemmer straat). Deelnemers uit Hazers- woude, Katwijk, Rijnsburg, Voorhout en Warmond bij de plaatselijke besturen. Samen op Weg. De Vusa (Vrije Universiteit en Samenleving) houdt in samenwerking met de theologische faculteit van de Vrije Universiteit op zaterdag 15 maart in het hoofdgebouw van de universiteit aan de De Boele laan 1105 in Amsterdam een lan delijke themadag over 'Samen op weg - einde en nieuw begin'. "Met het oog op 100 jaar Dolean tie stellen wij de vraag, waarin 'hervormd' en 'gereformeerd' nu eigenlijk verschillen en wat de kansen en wegen zijn om die ver schillen te boven te komen". Al dus de aankondiging. De dag begint om 10 uur-en be sluit om half 3 met een forum dat tot 4 uur duurt. De hoogleraar kerkgeschiedenis dr. C. Augus tijn, de socioloog dr. J. Hendriks en de oud-direrteur van 'Kerk en Wereld' in Driebergen ds. J. Vuijst houden 's morgens een in leiding. Tussen 12 en 2 uur wordt geluncht en zijn er gespreksgroe pen onder leiding van docenten en medewerkers van de theologi sche faculteit. Men kan zich aanmelden bij het bureau van de vereniging Vrije Universiteit, postbus 7161, 1007 MC Amsterdam, telefoon 020-5482686. Geschorst. De anglicaanse kerk van Toronto (Canada) heeft twee vrouwelijke diakens ge schorst omdat ze met elkaar een lesbische relatie onderhouden en één van hen via kunstmatige in seminatie zwanger is geraakt (het kind zal eind deze maand worden geboren). Volgens de Ca nadese Anglicaanse Kerk mogen homosexuelen een kerkelijk ambt bekleden als ze hun ge aardheid maar niet in praktijk brengen. Het krijgen van kinde ren buiten een echt huwelijk kan niet rekenen op kerkelijke zegen. NOORDWIJK - De vesti ging van nieuwe bar-dan- cings aan De Grent in Noordwijk aan Zee wordt waarschijnlijk nog verder beperkt. Burgemeester en wethouders van Noordwijk willen in het nieuwe be stemmingsplan voor het ge bied de twee bestaande winkels aan De Grent defi nitief een winkelbestem ming geven. Dit betekent dat er in de toekomst in die panden geen bar-dancings kunnen worden gevestigd. Met dit voorstel gaat het college nog iets verder dan aanvankelijk in het ontwerp-bestemmingsplan. In eerste instantie wilden B en W alle panden aan De Grent in het be stemmingsplan de bestemming bar-dancing geven. Uitgangspunt het college is een concentratie van de bar-dancings aan De Grent. In de straten in de omgeving van De Grent mogen geen dancings wor den gevesti edB en W denken hier mee de overlast voor de omwonen den te kunnen verminderen. De doelstelling blijft overeind, maar B en Willen daarnaast de mo gelijkheden om aan De Grent een nieuwe bar-dancing te beginnen, verder beperken door verschillen de panden een winkelbestemming te geven. Het college komt tot deze uitspraak nadat er enkele weken geleden een hoorzitting is gehou den over het ontwerp-bestem mingsplan voor het betrokken ge bied. De commissie ruimtelijke orde ning liet gisteren tijdens haar ver gadering merken in meerderheid achter het nieuwe standpunt van B en W te staan. Het WD-raadslid J. Smit wil voorkomen dat er ook maar één nieuwe dancing bij komt aan De Grent. Hij wil dat voor alle restaurants De Grent in het be stemmingsplan de bepaling wordt opgenomen dat deze panden nooit als bar-dancing mogen worden ge bruikt. De meerderheid van de commissie vond dit evenwel iets te ver gaan. Gebouwen voor kleine bedrijven in Lisse en Sassenheim SASSENHEIM/LISSE - Zowel in Sassenheim als Lisse komen naar alle waarschijnlijkheid kleine be drijfsverzamelgebouwen. In het Sassenheimse industriegebied Jagtlust heeft de firma D. Meijer het plan opgevat een gebouw van ongeveer 5000 vierkante meter neer te zetten, waarin zich moge lijk vier bedrijven kunnen vesti gen. Zelf wil de ondernemer ook een deel van de ruimte benutten. In Lisse willen de gebr. Van Muijen op het industrieterrein Meer en Duin een bedrijfspand bouwen op een perceel van circa 1610 vierkante meter. Het is de be doeling dat eenhede van 250 vier kante meter worden verhuurd aan startende ondernemers. De Lissese gemeenteraad zal volgende week woensdag tijdens de gemeente raadsvergadering worden ge vraagd akkoord te gaan met de ver koop van de benodigde grond. Of de bouw in Sassenheim door gaat is overigens nog niet geheel zeker. Ofschoon de procedure voor een de bouwvergunning reeds in gang is gezet, moeten de onderhan delingen over de grondverkoop nog worden afgerond, zo laat een woordvoerder van de gemeente desgevraagd weten. Onvermogen Voor A.Th. van Rijnberk (D66) en K.J. Rubingh (op persoonlijke titel) is het beperken van de bar- dancings aan De Grent een 'staaltje van bestuurlijk onvermogen'. Van Rijnberk: "Door geen uitbreiding van de dancings langs De Grent toe te staan wordt de toeloop naar de dancings elders in het dorp ver groot. In plaats van het bestrijden van overlast betekent deze ingreep een verspreiding en dus vergroting ervan". Burgemeester en wethouders willen een verdere uitbreiding van de panden langs De Grent aan de achterzijde niet toestaan. Ook de Noordwijker P. Beuk mag zijn pand van het college niet naar ach teren uitbreiden. Beuk heeft een bouwaanvraag ingediend en is, omdat hij van ambtenaren het idee kreeg dat hij toestemming zou krij gen, alvast financiële verplichtin gen aangegaan in verband met de verbouwing van het pand. De meerderheid van de commissie stelde zich achter het standpunt van B en W om voor Beuk geen uit zondering te maken. In het ontwerp-bestemmings plan krijgt de Hoofdstraat de func tie van winkelerf. De ondernemers uit de Hoofdstraat, verenigd in het Hoofdstraat Koopcentrum, zijn hiertegen fel gekant. Gisteravond verwoordde J. de Boer, voorzitter van de vereniging, de bezwaren van de ondernemers: "In alle ste den in Nederland blijkt dat winke lerven niet goed uitpakken. De meeste gemeenten draaien de klok daarom nu maar weer terug door winkelstraten weer voor het ver keer open te stellen. Waarom zou den we, dat wetende, in Noordwijk toch deze maatregel nemen". Burgemeester en wethouders van Noordwyk zijn ook teruggeko men op hun aanvankelijke voorstel om in het ontwerp-bestemmings plan de vier woningen aan de rand van het Jan Kroonsplein weg te be stemmen. Het college wil drie van de vier panden een bestemming woonhuis/winkel geven en slechts een woning wegbestemmen. De commissie staat hierachter. Overi gens betekent het wegbestemmen van een woning niet dat de huidige bewoner niet in het huis mag blij ven wonen. Mocht het pand leeg komen dan zal het niet opnieuw als woning in gebruik mogen worden genomen. G. Vogelaar overleden NOORDWIJK - In zijn woonplaats Noordwijk is gisteren oud-wethou der en voormalig loco-burgemees- ter G. Vogelaar overleden. Hij was 82 jaar oud. Vogelaar maakte ruim 35 jaar deel uit van de gemeenteraad van Noordwijk. Gedurende de oorlogs jaren was hij wethouder en loco burgemeester. Vogelaar was lid van de Anti-Revolutionaire Partij. De AR en het CHU werkten in Noordwfik in die jaren samen in de Protestants Christelijke Groep. Na de oorlog was Vogelaar nog twee perioden wethouder. Van 1970 tot 1974 was Vogelaar gewoon raadslid. Hij was ridder in de orde van Oranje Nassau en ere-burger van Noordwijk. De Noordwijkse oud-wethouder J. de Geus die nauw met Vogelaar heeft samengewerkt, karakteri seert de overledene als een magi straat. De Geus: "Vogelaar dwong respect af. Hij was politiek zeer be dreven en een bijzonder markant figuur. Noordwijk heeft veel aan hem te danken". Vogelaar was behalve wethouder onder meer voorzitter van de plaat selijke ruilverkavelingscommissie en lid van de commissie van be heer van de gereformeerde kerk. Bar Koffieshop Petit restaurant Croissanterie Winkelhof 15. (t.o. gemeentehuis). Leiderdorp. Tel. 071 - 413733. Geopend: Ma van 10.00 tot 20.00 uur Di Vmzat. van 8.00 tot 20.00 uur. Koopavond tot 22.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 19