Film en nieuwe strip voor liefhebbers Asterix Kinderen kiezen persfoto's Moord op tegenstander werd dictator fataal Is spelling wel te leren? Schoolreizen weer eenvoudig /^Ilefnen weybodfc,(5föfm (wduiwjke 'ftïlttfim 8t(&id; S dkaftibaek,a»da*k~ /t Glipt ffledrt' Viflters; W4?r bl^ sdc duideliikfieid /n /^P\10 L*W 'ik Wil W vlek" ktofewl ^fitffcdat oMjt opM PAGINA VOOR JONGEREN Eindredactie Bert Paauw Telefoon 071 - 144941, toestel 242 "Ik ben Asterix, de held van dit verhaal. Die stomme Romeinen zyn ons weer eens voor de voe ten komen lopen in ons dorpje. Dat heeft zijn beslag gekregen in Rome, waar Caesar een groots feest had opgezet om ons te "Ik ben Caius Paffus, de held van dit verhaal. Julius Caesar, onze keizer, heeft mij de regie toevertrouwd van zijn triomf. Ik heb dus een feest georganiseerd dat Rome nog lang zal heugen..." Alle liefhebbers van Asterix opgelet! Over een paar weken (als het tegenzit over een paar maanden) zal in Nederland de nieuwe film Asterix en de verras sing van Ceasar in première gaan. De rolprent was tijdens de kerstdagen al in het Franse taal gebied te zien, maar in Neder land moeten de fans nog even ge duld koesteren. Zo is de agent voor de Asterix-rechten in Den Haag (Wavery Productions) lang zamerhand een beetje dol gewor den over het uitblijven van enige reactie vanuit Parijs, waar het verdere nieuws over deze humo ristische rolprent vandaan moe ten komen. Ondertussen is er wel het een en ander gebeurd, want Aldi- press hoopt eind maart/begin april het gelijknamige album dat naar de film is gemaakt bij de stripspeciaalzaken en de boek handel te hebben afgeleverd. Schuiten Net van de pers gerold is het schitterend getekende album De Holle Aarde van de gebroeders Luc en Francois Schuiten (Arbo- ris), het tweetal dat enkele jaren terug bij zelfde uitgeverij de se rie korte verhalen Carapaces pu bliceerde. De Holle Aarde is eerder ver schenen in het stripblad Titanic, maar Luc en Francois Schuiten voegden er nog een proloog ex tra aan toe. Die tekeningen zijn zwart/wit, de rest van het verhaal is is kleur uitgevoerd. Centraal in deze geschiedenis staat de vrouwenplaneet Zara, waar de bewoonsters er hun ei gen zeden en gewoonten op na houden. Dat zijn tamelijk bizar re. Van de bidsprinkhaan heb ben ze geleerd het mannetje na de paring te verslinden. De archi tectuur op Zara is geïnspireerd op de bouwsels van gras die de dames deze insekten hebben zien maken. Het zal de die-hards onder de feministen ongetwijfeld deugd doen dat een man op Zara eigen lijk een onbekende soort is. Om uitsterven te voorkomen worden de dames bevrucht door de Gro te Larve. Om ons in contact te brengen met dat vreemde Zara voeren Luc en Francois Schuiten in de proloog het meisje Olive ten to nele. Die inleiding zit verrasend sterk in elkaar, mensen met hoogtevrees en een beetje fanta sie zullen hun maag voelen jeu ken. Olive bevindt zich aanvanke lijk op een andere planeet en maakt deel uit van een altoos wandelende groep mensen die vreemdsoortige karren voort zeult. Dit vermoeiende reizen is noodzakelijk om aan de 'onder kant' van die planeet te blijven. Olive doet dat dus niet; het he mellichaam gaat dan ook kante len. Dat gegeven wordt zo door getrokken dat ze op een gegeven moment aan een op zijn kop staande boom hangt - onder haar is de hemel, waar de vrije vogels In het rijtje verkiezingen van 'de beste van het jaar' ontbreekt ook de 'persfoto van het jaar' niet. Duizenden fotografen uit de hele wereld sturen elk jaar weer hun beste platen naar 'World Press Photo'. Het vervelende van die wedstrijd is dat er altijd een gru welijke foto van een al even el lendige gebeurtenis tot nummer een wordt uitgeroepen. Dit jaar was het weer raak: de winnende foto toonde een 9-jarig meisje dat bij de uitbarsting van de vulkaan Nevada del Ruiz in Colombia be klemd kwam te zitten en lang zaam verdronk. Een schoolklas schreef al een paar jaar geleden aan het Haar lems Dagblad een brief met de vraag of er geen positieve nieuwsfoto's zijn die een prijs verdienen. De bal ging toen rol len en het afgelopen weekeinde kwam voor de derde keer een jruy van twintig kinderen naar Amsterdam om daar een eigen persfoto-van-het-jaar te kiezen. De foto's waren ingezonden door ongeveer 10.000 scholieren die een aantal weken achtereen fo to's in kranten bestudeerden en er een of meer uitkozen als be langrijk, opvallend of leuk. Op merkelijk genoeg koos ook de kinderjury een foto van de vul kaanramp in Columbia. Maar wel een met goed nieuws: een kind dat op het nippertje van een verstikkingsdood in de modder werd gered. vliegen. Een angstdroom gelijk. Door de onvermijdelijke val komt ze terecht in een structuur van stalen binten. Het verhaal is van Luc Schui ten, de tekeningen zijn van broer Francois. En van die laatste is be kend - en in deze rubriek reeds gesignaleerd - dat hij bezeten is van architectuur. Op dat gegeven leeft hij zich wederom briljant uit, maar laat tevens eens te meer zien dat hij menselijke figuren prachtig weet uit te beelden. Bij dezelfde uitgeverij ver scheen onder meer ook het twee de deel (De Chanteriken) in de serie van De bende van Jan de Lichte, een pakkende zwart/wit strip getekend door Edwin Na gels naar een roman van de te vroeg gestorven Vlaamse schrij ver Louis Paul Boon (1912-1979). Zoals er films naar boeken wor den gemaakt, worden ook strips naar reeds bestaande literatuur vervaardigd. Achtergrond van dit vehraal zijn de zuidelijke Ne derlanden in de 18d eeuw, strijd toneel van Spapjaardan, Engel sen. Fransen, Oostenrijkers en Nederlanders. Door dat oorlogs geweld verpauperde het geteis terde land. Er ontstonden rovers benden, waarvan die van Jan de Lichte tot de bekendste/berucht ste behoorde. Hij werd gezocht door de Fransen. Louis Paul Boon was een geëngageerd schrijver die partij koos voor de zwakkeren en het opnam tegen de machtigen. Dit verhaal begint op een gure regenachtige februa- ri-avond in 1748, wanneer welge stelde boeren bij de baijuw om hulp aankloppen. Zij zijn be roofd; reken maar dat zij hun gram gaan halen. Edwin Nagels (psuedoniem Nagel) is cartoonist en heeft di verse verhalen op zijn naam staan. Zijn tekenstijl is levendig, 'volks' en hij weet goed een ruwe sfeer te treffen. FRANS KEIJSPER Filmboek Asterix en de verrassing van Caesar. Uitgave Les Editions Al- bert René, prijs 9,95. De Holle Aar de, Luc en Francois Schuiten. Uitge verij Arboris, hard-cover album, prijs 19,90. De Bende van Jan de Lichte, Edwin Nagels/Louis Paul Boon, Arboris, prijs harde cover 19,90, slappe kaft 9,95. Zowel volwassenen als kinderen kozen een foto van de vulkaanramp in Colombia tot persfoto van het jaar. De volwassenen kozen voor het klemzittende 9-jarige meisje dat later overleed (foto links), de kinde ren voor een nog juist geredde kleuter in de armen van een hollende en schreeuwende man. In de categorie 'leuke foto's' ging tijdens de door de Stichting Krant in de Klas georganiseerde verkiezing de eerste prijs naar de prent van een dreumes met hond. (foto's anp» Op 21 augustus 1983 zat ik in een klein Frans dorpje te eten in een restaurant. De televisie, bovenop een kast in de hoek van het eet huis, stond aan. De nieuwslezer meldde dat er op de Filippijnen een man was vermoord: Benigno Aquino. De Franse dorpelingen in het restaurant waren druk in ge sprek en sloegen nauwelijks acht op het nieuws. Ik probeerde tus sen het'geroezemoes door de rap pe Franse nieuwslezer te ver staan. Benigno Aquino was een Filip pijnse politicus. Hij werd bij aan komst op het vliegveld van de Fi lippijnse hoofdstad Manilla doodgeschoten. Ik besefte dat dit nieuws wel eens van groot be lang kon zijn voor de toekomst van de Filippijnen. Het heeft meer dan twee jaar geduurd, maar uiteindelijk heeft de moord op Benigno Aquino voor een soort revolutie op de Fi lippijnen gezorgd. De president van het land, Ferdinand Marcos, vluchtte vorige week het land uit. Marcos had twintig jaar lang geheerst over zijn landgenoten, die hoe langer hoe armer werden en Marcos hoe langer hoe rijker. Alleen vrienden van Marcos wer den er beter op. Protesten tegen die oneerlijke manier van rege ren werden hardhandig de kop ingedrukt. Benigno Aquino was een par lementslid die openlijk kritiek leverde op de president. Daarom kwam hy in de gevangenis te recht en daarom werd hij later vermoord. Maar het Filippijnse volk had meer dan genoeg van de onderdrukking en de armoe de. En de protesten tegen de be jaarde dictator werden na de moord alleen maar sterker. Veel Filippijnen sloten zich aan bij het communistische Volksleger. In de uitgesterkte wouden van de Filippijnen voch ten zij tegen het regeringsleger. Het Volksleger werd de laatste jaren steeds sterker. De Ameri kanen, die op de Filippijnen hele grote militaire kampen hebben, werden bang. Zij dachten dat de communisten heel de Filippij nen zouden veroveren, zoals tien jaar geleden in Vietnam gebeur de. Daarom vond de Amerikaanse regering uiteindelijk ook dat hun trouwe vriend en bondgenoot maar beter kon vertrekken. Mar cos eigen leger keerde zich tegen hem en de machtige katholieke kerk en de Amerikanen. Met zak- Corazon Aquino ken vol goud, dollars en peso's (Filippijns geld) vluchtte hij het land uit. De nieuwe president heette vanaf dat moment: Cora zon Aquino, de vrouw van de vermoorde politicus. De afgelopen tientallen jaren is het heel gewoon geworden dat scholen in het voortgezet onder wijs met groepen leerlingen be zoeken brengen aan het buiten land. Dergelijke schoolreisjes be perkten zich niet tot aangrenzen de landen want uit een onder zoek in 1982 bleek dat verre reis- bestemmingen als Kenia, Egyp te, Israël, de Verenigde Staten en zelfs Nepal niët werden ge schuwd. Bij gymnasia waren tot voor kort bestemmingen als Ro me en Athene nogal populair. De laatste jaren is het gedaan met de verre en dure schoolrei zen. Uit een onlangs gehouden onderzoek (door het Amsterdam se bureau Bridge/APR) blijkt dat de scholen hun doelen om rede nen van kostenbesparing weer dichter bij huis zoeken. De Ar dennen, Sauerland, Keulen, Lon den, Brussel en Parijs zijn op het ogenblik favoriet. Het aantal schoolreisjes - meestal vijfdaag se trips - is niet noemenswaard afgenomen, maar het gaat tegen woordig allemaal eenvoudiger en goedkoper. Op de Nederlandse basisscho len worden ook wel reisjes geor ganiseerd, maar men blijft vrij wel altijd in eigen land terwijl al leen de hoogste klassen op pad gaan. De kosten worden gedrukt doordat men afziet van duur bus vervoer maar gezellig samen op de fiets gaat of naar de plaats van bestemming wordt gebracht door ouders. Er wordt van jeugd herbergen of eenvoudige kam peerboerderijen gebruik ge maakt waarbij begeleidende le raren en ouders koken. Volgens het onderzoeksbureau is in het voortgezet onderwijs duidelijk de tendens merkbaar om de schoollreisjes te verplaat sen naar de herfst. Ze dienen dan als' kennismakingsbijeenkóm- sten. Uit het onderzoek blijkt dat eigenlijk niemand het erg vindt dat de schoolreisjes simpeler van opzet zijn geworden. Het plezier blijkt er niet onder te lijden. Meer gegevens over het onder zoek, vorige maand verricht on- Bij schoolreisjes wordt nogal eens gebruik gemaakt var veerboerderij. der 530 middelbare en 500 basis- APR Amsterdam, scholen, zijn verkrijgbaar bij 640219. Wat rijmt er op spelling? Juist, kwelling. Op de lagere school eindeloze reeksen regels voor d's, t's en dt's, ezelsbruggetjes als het kofschip en toch nog onvol doendes voor het dictee. Op de middelbare school geen Neder landse spellingsregels maar de Duitse, zo mogelijk nog onmoge lijker. De enige taal die meer uit zonderingen dan regels kent. Is spelling eigenlijk wel te le ren? Ik weet nog goed dat ik na de middelbare school naar de pe dagogische academie zou gaan. Onderwijzer. Leuk vak: korte werkdagen, veel vakantiedagen en een aardig salaris. Dacht ik. Maar dat is weer een ander ver haal. Onze leraar Nederlands heette Korthauer. Hij sprak perfect al gemeen beschaafd Nederlands - wat werkelijk geen gehoor is - en wilde dat wij dat ook gingen spreken. Een aantal van ons, ik zelf niet uitgezonderd, moest van hem maar spraakles nemen om het (bollenstreekse) accent kwijt te raken. Met schrijven was hij al net zo fanatiek. Om onze kennis van de spel ling te testen, gaf hij een keer een proefdictee. Flink veel moeilijke woorden en veel ingewikkelde werkwoordsvormen erin - we waren toch allemaal geslaagd voor havo of vwo? - maar het re sultaat was bedroevend: bijna ie dereen had een onvoldoende en 1-en (want die krijg je als je ten minste je naam hebt ingevuld) waren geen uitzondering. En dat moest nu de spelling straks gaan onderwijzen. In plaats van voor de klas kon den we dus opnieuw in de lagere- schoolbanken. Want een onder wijzer die op het bord de d's en t's fout schrijft, dat kan natuur lijk niet..Voor de stages hadden we al snel een foefje: net doen of je die fout expres op het bord schreef ('Ik zat al te wachten wie die fout het eerste zou zien'), maar met dat smoesje kun je na tuurlijk niet je hele loopbaan blijven aankomen. Uren en uren lang hebben we dus opnieuw de regels en de uit zonderingen in ons hoofd ge stampt. Onze pedagogiekleraar, die ons moest leren hoe je lessen leuk en interessant moet maken, legde ons nog eens uit dat de spelling onlogisch is,moeilijk te leren, dat spellingslessen uiter mate vervelend zijn en dat ze ook niet leuk zijn te maken. Ten over vloede, want daar wisten we in middels weer alles van. En, zul je vragen, hebben we nou uiteindelijk nog leren spel len op die pedagogische acade mie? Ikzelf heb de opleiding niet afgemaakt. Maar ik heb wel jaren later, toen ik inmiddels in de journalistiek zat, nog sollicitatie brieven voor een vriend - die wel zijn onderwijzersdiploma had gehaald - gecorrigeerd. Ze rizzel- den van de fouten. SJAAK SMAKMAN STRIPTOPTIEN 1 1) Sjef van Oekel raakt op drift, Theo v.d. Boogaard/Wim T. Schippers (Oberon); 2 2) Super Knudde (F.C. Knudde), dl. 19, Toon van Driel (De Vrijbuiter); 3 4) De honden van Mar- duk (Storm), Don Lawrence/ Martin Lodewijk (Oberon); 4 3) Donald Duck Dubbe- lalbum, dl. 8, Walt Disney Pro ductions (Oberon); 5 De neven van de over kant (Blauwbloezen), Lambil/ Cauvin (Dupuis); 6 7) De laatste plager (Douwe Dabbert), Piet Wijn/ Thom Roep (Oberon); 7 8) De miljoenentransfer (Roel Dijkstra); 8 9) De weddenschap (Ronnie Hansen), R. Reding/F. Hugues (Novedi); 9 6) De woeste hoogten (Olivier Blunder), Greg (Dar- gaud); 10 (10) Snoopy, dl. 2, charles M. Schulz (Loeb). m'risfep Hi/tf-ftSWkn.het leven-- ■|TI3?r w* twi ik eflMt <l«c ik- Wordt vervolgd. WOENSDAG 5 MAART 1986 PAGINA 17

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 17