Stelselherziening kan op 1 oktober Nederlandse ministers niet extra beveiligd Hsa CNV vindt plannen 'regelrechte ramp' Lerares ontslagen wegens liefde voor gedetineerde CD A-leider De Vries wil belastingverhoging Griepgolf over hoogtepunt heen Overleg over tarieven specialisten muurvast 'WD geeft principes op bij euthanasiewet' Veiligheidsman na moord Olof Palme: 'Wij wonen in een vriendelijk landje' DINSDAG 4 MAART 1986 PAGINA 5 DEN HAAG/UTRECHT (GPD/ANP) - Het nieuwe stelsel van sociale zekerheid kan vol gens staatssecretaris De Graaf (sociale zaken) op 1 oktober van kracht worden. Voorwaar de is wel dat de Tweede Kamer de plannen nog voor het verkiezingsreces, eind april, goedkeurt. De bedrijfsverenigingen (GAK) hebben dan net tijd genoeg om zich voor te bereiden op de invoering van het nieuwe stelsel, aldus De Graaf. De vakcentrale CNV heeft de stelselherziening gisteren als een 'regelrechte ramp' betiteld. Als het nieuwe stelsel op 1 oktober van kracht wordt, is dat twee maanden later dan voorzien. De wijziging in de heffing voor de wao, die straks geheel voor reke ning van de werknemers komt, Proeven met thuisverpleging van bejaarden UTRECHT (ANP) - De regering wil gaan experimenteren met thuisverpleging van bejaarden die niet terecht kunnen in een verzor- gings- of verpleegtehuis. Deze ex perimenten moeten duidelijk ma ken of thuisverpleging mogelijk is en hoe groot de behoefte is. Dat zeggen minister Brinkman (WVC) en zijn staatssecretaris Van der Reijden in hun nota 'Zorg voor ou deren'. De nationale raad voor de volks gezondheid en de Ziekenfonds raad hebben vorig jaar al om zulke experimenten gevraagd. Brink man en Van der Reijden denken dat thuisverpleging in eerste aan vang duurder is dan opvang in be jaarden- en verpleegtehuizen. De proef is echter nodig omdat de te huizen zich steeds meer bezig hou den met ernstig zorgbehoevende en zieke ouderen. Andere bejaar den, die ook verpleging nodig heb ben, vallen dan buiten de boot. Om de verzorgings- en verpleegtehui zen tegemoet te komen in-hun steeds zwaarder wordende taak is meer personeel nodig. Ook moeten de tehuizen bouwkundig worden aangepast. Omdat ook de wijkver pleging de komende jaren te ma ken krijgt met grotere groepen thuiswonende bejaarden, zal het kruiswerk jaarlijks 4 procent mo gen groeien. OTTOLAND (ANP) - Het onder zoek naar de oorzaak van de grate brand in Ottoland, die tien boerde rijen in as legde, is op een dood spoor. Volgens rechercheur Over mans van de rijkspolitie is na ver hoor van bewoners alleen duidelijk geworden dat de brand in een fiet- senschuur begonnen is. Niets wijst er op dat de brand is aangestok- ken. De alibi's zijn nagetrokken en blijken te kloppen, aldus Over- mars, die hoopt via derden nog een aanknopingspunt te kunnen vin den. gaat volgens De Graaf wegens technische problemen pas op 1 ja nuari in. De staatssecretaris wijst in zijn schriftelijke antwoord veel kritiek van de oppositie op de stel selherziening af. Hij zet zich vooral fel af tegen het verwijt dat de over- gangsregels misleidend zijn en tor nen aan bestaande rechten. "Op merkingen over misleiding zijn ob jectief onjuist. Veeleer is sprake van het oproepen van misleidende suggesties door de kamerleden die deze opmerkingen maken". Ramp De christelijke vakcentrale CNV heeft gisteren nog eens furieus ge- reagerd op de stelselherziening. Voorzitter Freek van der Meulen van de hout- en bouwbond zei tij dens een manifestatie: "Deze stel selherziening is geen stelsel en geen herziening, maar een regel rechte ramp. De kloof tussen werkenden en niet-werkenden wordt onheilspellend groter, on danks alle ontkenningen van dit kabinet. Je moet toch wel verkie- zingsblind zijn als je dat niet ziet". De manifestatie voor CNV-ka- derleden diende als afsluiting van een reeks gesprekken tussen het verbondsbestuur en de kamerfrac ties van PvdA en CDA. De WD had vanwege de verkiezingscam pagne geen tijd voor een gesprek met het CNV. "Ze trekken het hele land door, maar hadden geen tijd om bij een toch niet onbelangrijke organisatie als het CNV langs te komen", zo merkte CNV-voorzitter Harm van der Meulen op. Het CNV kan volgens hem op de PvdA rekenen als het gaat om ver zet tegen de voorgenomen stelsel herziening, maar niet in de door het CNV voorgestelde overdracht van de werknemersverzekeringen (ziektewet, ww en wao) aan de so ciale partners.. Het CDA ziet wel brood in overdracht, maar pas als de stelselherziening is doorge voerd. De ongeveer 250 kaderleden van het CNV legden in een resolutie vast dat de Kamer de voorgeno men herziening niet meer voor de verkiezingen moet behandelen. Als de wetsvoorstellen onverhoopt toch in het parlement worden be handeld, vragen de CNV-kaderle- den rekening te houden met de ei sen van het CNV, waarvan de be langrijkste is het verhogen van de uitkeringen tot 75 procent van het laatst verdiende loon. GRONINGEN (GPD) - Omdat zij verliefd werd op een gevange ne, kreeg Olga Wildschut vorig jaar maart ontslag als onderwijs coördinator van de strafinrich ting Esserheem in Veenhuizen. Zij deed haar werk voortreffelijk en aan' de oprechtheid van haar gevoelens hoeft ook niemand te twijfelen, want zij is inmiddels getrouwd met haar gedetineerde. Maar het ministerie van justitie vond er een reden in voor het ontslag, dat zij gisteren aanvocht in een zitting van het ambtena rengerecht in Groningen. Directeur Vroom van Esser heem bleef er bij dat de ontsla gen onderwijzeres ongeschikt was voor een functie bij het ge vangeniswezen. Door intieme re laties aan te knopen met een ge vangene had zij veiligheidsrisi co's opgeroepen, vond hij. Nu is verliefdheid geen reden voor ontslag, maar de vrouw had haar gevoelens volgens het ministerie eerder moeten melden. Er was immers al eerder geroddel ge weest over te intieme betrekkin gen met gedetineerden. Dat in combinatie met haar openharti ge mededeling dat zij verliefd was op de langgestrafte Emile C. was voldoende om haar direct de toegang tot de gevangenis te ont zeggen en later te ontslaan. Directeur Vroom en sociaal- cultureel werker Kortman wis ten overigens niet zeker dat er verband was tussen de klachten over te intieme omgang met de gevangenen, die in januari waren besproken, en de verliefdheid op Emile die in maart aan het licht kwam. Een dergelijke relatie tus sen gevangene en personeelslid is ontoelaatbaar, aldus Vroom. Voordat gevangenen in Esser heem worden geplaatst, gaat men zelfs na of zij geen enkele relatie hebben met een perso neelslid. Buurman Zelfs een vroegere overbuur man mag je niet bewaken. Er bleef volgens de directeur in dit geval niets anders over dan ont slag, want overplaatsen van een gedetineerde om deze reden is volgens de regels bijna onmoge lijk. Volgens de vertegenwoordi ger Justitie, Fafié is nog wel ge probeerd om een andere ge schikte baan voor mevrouw Wildschut te vinden, maar zon der resultaat. Toch kwam zij een paar maanden later via een baan bij de volkshogeschool Overcin- ge in dezelfde baan terecht by de strafinrichting Groot Banken- bosch. De ontslagaffaire scheen geen beletsel, maar na ongeveer zeven weken liep het kennelijk toch in de gaten. Weer werd haar de toe gang tot een straf-ïnrichting ont zegd. Sindsdien is Olga Wild schut zonder werk. En daar heeft ze ook niet veel kans meer op, nu ze officieel wegens ongeschikt heid is ontslagen. Ongeschikt in elk geval voor Esserheem, vond Vroom, want het vertrouwen van de bewaarders en andere colle ga's is te diep geschonden. De ongeschiktheid betreft vooral haar houding, waardoor zij te weinig afstand houdt tot de ge vangenen. Maar je kunt niet iemand ont slaan die verliefd is geworden, vond advocaat Rijpkema. Ook van de formele ontslaggronden klopte volgens hem niets. Hij vroeg herroeping van het ont slag. De ambtenarenrechter doet over drie weken uitspraak. GRONINGEN - CDA-fractievoor- zitter De Vries wil de aardgaste genvallers voor het rijk gedeelte lijk goed maken met 'enige' belas- gerekend. En als het waar blijkt te zijn, dan vind ik het niet onredelijk dat een deel van dat voordeel wordt terugbetaald i tingverhogingen. Verder wil hij enige belastingverhogingen", al- ook bezuinigingsmaatregelen dus De Vries. doorvoeren die nog in 1987 resul taat moeten opleveren. Volgens De eigen uitgaven Vries moet met deze maatregelen dan de omvang bezuinigingen op de het rijk, meer de te verwach- toeneming van het financie- ten tegenvallers, toonde De Vries ringstekort (verschil tussen inkom- zich geen voorstander. "Dat bete sten en uitgaven worden voorkomen. i de overheid) kent extra korten op NUNSPEET (ANP) - Een openbare vergadering van len en blauwe plekken op, maar hoefde niemand zich het Waterschap Noord-Veluwe in Nunspeet is gister- onder doktersbehandeling te stellen, middag geëindigd in een vechtpartij tussen een deel De aanleiding tot de vechtpartij is volgens de politie van de honderd aanwezige boeren en enkele bestuurs- de verhoging door het waterschap van de water- leden. Direct na de opening werd de voorzitter mis- schapsbelasting van 40 gulden tot 64 gulden per hecta- Diplomaat verongelukt handeld door een toeschouwer. Andere bestuursleden re. De vergaderzaal werd ontruimd, nadat de voorzit- werden eveneens aangepakt, terwijl kreten als 'Hitier' ter de vergadering had geschorst. De politie in Nun- en 'dit kun je niet maken' uit de zaal klonken. speet heeft de zaak in onderzoek. Er zullen waarschijn- Toen meer toeschouwers kwaad werden en suiker- lijk enkele aanhoudingen wegens mishandeling vol- potten en asbakken door de zaal vlogen, werd de poli- gen. tie ingeschakeld. Volgens een woordvoerder van de po- Rechts op de foto voorzitter Van der Waal, die enkele litie liep een aantal bestuursleden schaafwonden, bui- rake klappen kreeg. (foto anpx derwijs, gezondheidszorg, uitke- De Vries zei dit gisteravond tij- ringen en op ambtenarensalarissen dens een verkiezingsbijeenkomst om de mensen in de particuliere van het CDA in Groningen. De bij- sector hun meevaller voor honderd eenkomst, waar onder anderen ook procent te laten houden. Na alle premier Lubbers en CDA-voorzitï bezuinigingen van de afgelopen ja- ter Bukman aanwezig waren,'werd ren lijkt mij dat geen wijze oplos gehouden in het kader van de ko- sing", aldus De Vries. mende gemeenteraadsverkiezin- gen. Volgens De Vries is het voordeel dat burgers en bedrijven van de la gere benzine, gas en elektriciteits tarieven hebben 'aanzienlijk' gro ter dan het 'onverwachte nadeel' -■ voor het rijk. "Het lijkt me belang- OnderWllS OD OU rijk dat dat eens precies wordt uit- J A Leerlingennorm bij voortgezet UTRECHT (ANP) - De griepgolf vandaag weer voldoende personeel nog te veel machinisten - ongeveer langzaam weg. Vorige op de been zou zijn om de normale een derde van de 186 - liggen ziek dienstregeling te hervatten, maar op bed. week, de negende week jaar, lagen er nog 74 op de 10.000 mensen in ons land met griep in bed. In de achtste week bereikte de griepgolf zijn hoogtepunt en waren DEN HAAG (GPD/ANP) - De mi er 78 grieppatiënten per 10.000 nisters Korthals Altes (justitie) en landgenoten, aldus een woordvoer- Brinkman (WVC) hebben gisteren der van het ministerie van WVC. n°g eens nadrukkelijk laten weten dat het kabinet voorlopig geen eu- In de zesde week, begin februari, thanasiewet wil. Stuurt de Kamer schoot de 'griepscore' omhoog het D66-initiatief voor advies naar HAARLEMMERMEER (ANP) - De tweede secretaris van de consul van Koeweit in ons land, de 34-jari- ge M.S. Abo-Hadida uit Schevenin- gen, is afgelopen nacht door een ongeluk in de gemeente Haarlem mermeer om het leven gekomen. De man reed met zijn auto over de A44 naar huis toen hij door nog onbekende oorzaak tegen de lin kervangrail botste. Hij verloor de macht over het stuur en kwam uit eindelijk rechts van de weg tot stil stand. Zijn 30-jarige echtgenote, die naast hem zat, raakte gewond en werd overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden. GRONINGEN (GPD) - Het mini mum-aantal leerlingen dat een school voor voortgezet onderwijs moet hebben, wordt niet verhoogd tot 60 per leerjaar, zoals aanvanke lijk de bedoeling was. De norm komt op 30 leerlingen per leerjaar te liggen. CDA-fractieleider De Vries deelde gisteravond in Gro ningen mee, dat minister Deetman (onderwijs en wetenschappen) dit binnenkort bekend zal maken. De minister wilde de norm ver hogen om het samengaan van scholen voor voortgezet onderwijs te bevorderen. Maar vooral op het platteland werd een norm van 60 te- hoog bevonden. Vandaar dat de bewindsman op zijn plan terug komt. i State, dan stuurt het i elk geval zijn 'proeve' 35 per 10.000 en in de zevende de Raad i week waren het er al 50 op de kabinet ii 10.000 inwoners. Tot een echte epi- mee. demie (meer dan 100 grieppatiën- WD-bewindsman Korthals Al ten per 10.000) kwam het dit jaar tes liet gisteren tijdens de voortzet- niet. De laatste epidemie ting van het euthanasiedebat zijn eigen fractie overigens weten het 'onverstandig' te vinden als het UTRECHT (ANP) - Nieuw overleg heeft geen enkele verandering ge bracht in de tarievenoorlog tussen staatssecretaris Van der Reijden (volksgezondheid) en de medische specialisten. Het kabinet blijft er bij dat verlaging van de tarieven de enige manier om op de specialis- tenkosten 165 miljoen te bezuini gen en Van der Reijden gaat het Centraal Orgaan Tarieven Gezond heidzorg (COTG) voorstellen de specialistentarieven met 118 mil joen gulden te verlagen. Volgens de landelijke specialistenvereni ging (LSV) gaat het echter om 143 miljoen gulden, wat neerkomt op een verlaging van de particuliere tarieven met 9,5 procent en van de ziekenfondstarieven met 6,5 pro cent. Minister De Koning (sociale za ken), die het overleg gisteren voor zat, zei na afloop dat overigens nog niet gebleken of de LSV de zogehe ten degressie-voorstellen (lager ta rief boven een bepaald aantal ver richtingen) aanvaardt. Dat zou be tekenen dat op de ziekenfondsta rieven voor 1984 alsnog 10 miljoen gulden kan worden bezuinigd en op de particuliere tarieven voor 1985 30 miljoen. De LSV wilde gisteravond niet op deze kwestie ingaan. Het LSV- bestuur beraadt zich deze week verder op op het mislukken van het overleg en zal dan waarschijn lijk de leden weer bijeenroepen, zoals ook in januari is gebeurd. Het al eerder opgestelde actieplan van de LSV voorziet in het opschorten van de medewerking aan niet-pa- tiënt-gebonden activiteiten in het ziekenhuis en aan de budgettering (bezuiniging). In de periode augus- tus-december 1986 wil de LSV de relatie met de ziekenfondsen te verbreken, zodat ziekenfondsver zekerden zelf nota's van hun spe cialist ontvangen. De vereniging van Nederlandse ziekenfondsen (VNZ) heeft de LSV al laten weten dan naar de rechter te stappen. Eerder zegden de specialisten de medewerking aan advies- en over- legcolleges voor de overheid op en besloten geen keuringen voor de sociale verzekering meer te ver richten en geen gegevens voor de gezondheidsstatistiek te verstrek ken. Deze actie is nog steeds gaan de. De 'zondagsdienst' op maandag 3 februari was een eenmalige actie. Het conflict tussen de staatsse cretaris en de LSV sleept zich al geruime tijd voort. Inzet is de uit werking van het generaal akkoord van juli 1984. Kabinet en LSV kwa men toen overeen in drie jaar tijd 165 miljoen guldèn te bezuinigen om zo 500 jonge specialisten aan werk te helpen. Volgens Van der Reijden zijn er enkele tientallen miljoenen guldens te weinig bezui nigd, waardoor maar zestig jonge specialisten aan het werk zijn ge komen. De LSV meent dat het streefbedrag wel is gehaald en dat inmiddels ruim tweehonderd jon ge specialisten werk hebben gekre gen. ADVERTENTIE bruari '78 toen 107 op de 10.000 Ne- D66-plan naar de Raad van State derlanders door griep waren ge- gaat nadat al is gestemd over de veld. amendementen en de artikelen van Ondanks de afnemende griep- dat ontwerp. Willen de kamerleden golf blijft de opheffing van de stop- advies van de Raad van State, dan treinen tussen Eindhoven moeten ze het Weert, waartoe de NS afgelopen gen sturen. "Anders komt de vrijdag besloot omdat griep veel Tweede Kamer in dezelfde onaan- NS-ers in die regio had geveld, in trekkelyke positie als de Eerste ieder geval tot en met donderdag Kamer, namelijk dat men alleen voortduren. Aanvankelijk hadden nog maar ja of nee tegen het voor de Spoorwegen gehoopt dat er stel kan zeggen, maar het niet meer kan wijzigen", aldus de minister. Hij leverde daarmee kritiek op zijn partijgenoten die vorige week als 'verzoeningspoging' met het ka binet voorstelden na de behande ling van het initiatief-wetsvoorstel nog advies te vragen aan de Raad van State. Dat betekent dat een eu thanasiewet pas na de verkiezin gen weer aan de orde kan komen. De oppositie leverde gisteren fel le kritiek op de draai van de WD. PvdA-woordvoerster Haas-Berger stelde dat de WD zijn 'ideën, op vattingen en principes' had opge geven. Tot donderdag heeft de WD zich onverkort opgesteld ach ter het voorstel van D66, dat eutha nasie op verzoek van de patiënt mogelijk wil maken wanneer spra ke is van een 'uitzichtloze noodsi tuatie'. WD-woordvoerder Dees gaf gis teren toe dat zyn fractie is omge gaan onder de dreiging van een ka binetscrisis. "De minister-presi dent heeft er tegenover ons geen misverstand over laten bestaan dat een kabinetscrisis het gevolg zou zijn, wanneer wij het wetsontwerp van D66 zouden blijven steunen", aldus Dees. "Daarmee zou snelle wetgeving over euthanasie niet zijn gediend". De liberalen houden volgens hem 'een nadrukkelijke voorkeur' voor het wetsvoorstel van D66. Door de zaak nu over de verkiezin gen heen te tillen, hoopt de WD dat dit wetsvoorstel alsnog zal wor den aanvaard. De overige partijen bleven by hun al betrokken stellin gen. Het CDA is fel gekant tegen het D66-ontwerp, en minister Brinkman stelde nog eens dat hy bang is dat de sleutelformulering 'uitzichtloze noodsituatie' straks 'maximaal wordt ingevuld'. "De schroom voor euthanasie zou dan plaats kunnen maken voor een te formalistische benadering die geen recht doet aan het streven tot le vensbescherming", aldus de be windsman. Hij hekelde ook de art senorganisatie KNMG, die zich te gen de proeve heeft uitgesproken 'zonder daarbij alternatieven aan te dragen'. "Kennelijk door innerlijke verdeeldheid, glydt deze organisa tie langs de ethische vraagstelling met betrekking tot euthanasie heen", aldus de minister. De Kamer praat later deze week verder over euthanasie. wijn en gedistilleerd Td. 015)569324 DEN HAAG - De moord op de Zweedse premier Olaf Palme zal er niet toe leiden dat de beveili ging van Nederlandse bewinds lieden wordt verbeterd. Zelfs al zouden de ministers nu plotse ling beter worden bewaakt, zeg gen veiligheidsmensen van de ministeries, is dat binnen twee maanden weer verwaterd. door Weert Schenk Premier Palme en zijn echtge note waren zonder lijfwacht naar de bioscoop gegaan. De minister president van Zweden had zijn chauffeur vrijaf gegeven. Het echtpaar zou op eigen gelegen heid naar huis gaan. Toen ze sa men op straat liepen, schoot een nog onbekende zijn dodelijke kogels af. In ons land gebeurt het ook dikwijls dat ministers zich zon der enige begeleiding tussen het gewone volk begeven. In Den Haag zijn vrijwel dagelijks loslo pende bewindslieden te zien. Zonder lijfwacht wandelen ze dan door het Haagse centrum of zitten ze in een restaurant. Soms worden ze herkend en draaien de mensen zich om. Maar niet zelden blijkt dat de Ne derlanders hun eigen bestuur ders niet eens herkennen. Dat maakt het veiligheidsrisico na tuurlijk alleen maar kleiner. In sommige landen zou het on denkbaar zijn dat een minister president buiten staat te wach ten op zyn vertraagde chauffeur. Daar is het alleen in theorie mo gelijk dat hy vervolgens een toe vallig passerende journalist aan houdt en om een lift vraagt. Lub bers deed het. Van Agt Zijn voorganger Van Agt was wat dat betreft voorzichtiger. Hij stond er op altijd bewaakt te worden. Voor zijn beveiliging maakte hij gebruik van rijkspoli tie, marechaussee, gemeentepo litie, kortom alles wat voor han den was. Tijdens de ritten tussen het Catshuis, zijn ambtswoning, en zijn huis in Nijmegen liet hy zich door politiemensen op de motor begeleiden. Minister Vredeling (defensie) was ook iemand die zich overal naar toe liet rijden. Maar zijn op volgers op het departement, Scholten, De Geus, Van Mierlo en De Ruiter, wensten meer hun eigen gang te gaan. Zeker Van Mierlo en De Ruiter wensen zich niet vportdurend druk te maken om hun veiligheid. De vriendelijke minister De Ruiter staat zelfs toe dat in een Premier Lubbers gefotografeerd tijdens ee jaar in Den Haag. Naast hem geen lijfwacht r restaurant mensen bij hem aan tafel komen zitten, als er elders geen plaats is. Alleen in bepaalde tijden krijgt hij een lyfwacht. Toen vorig jaar november het be sluit over de plaatsing van kruis raketten zou worden genomen, had De Ruiter wel voortdurend een bodyguard. Zo'n dag- en nachtbewaking is voor ministers erg lastig. Bij alles wat ze willen doen, moeten ze eerst wachten tot de veiligheids- mers ommetje vorig reen adviseur. (foto GPD) i aanwezig zijn. Zo'n per manente wacht voor alle kabi netsleden vergt een uitgebreid en kostbaar apparaat waarvoor Nederland tot nu toe niet heeft willen kiezen. Een groot deel van de dag ge nieten bewindslieden toch wel degelijk een zekere bescher ming. Ze zitten op hun departe menten goed afgeschermd of vergaderen elders in bewaakte gebouwen. Voor hun maken ze meestal gebruik van de dienstauto met chauffeur. Die chauffeurs kunnen niet worden beschouwd als een echte bodyguard. Ze zyn wel onbezol digd rijkspolitieman, hebben een speciale rij-opleiding gekregen en kunnen zich weren in een on gewapend gevecht. Maar de chauffeurs zyn niet bewapend. Pistool Tot het begin van de jaren ze ventig droegen de chauffeurs nog wel een pistool. Omdat daar tegen vanuit de publieke opinie protesten rezen, schafte men de bewapening af. Erg bezwaarlijk werd dat niet gevonden. De chauffeurs hadden nooit een an dere schietopleiding gevolgd dan de eerste de beste Jan Sol daat. De bewapening is nooit meer ingevoerd, ook al zullen er nu waarschijnlijk slechts weini gen tegen zijn. "Naar aanleiding van de moord op Palme hebben we van morgen nog weer eens over de veiligheid van onze minister ge sproken" zegt een veiligheids functionaris, die anoniem wil blijven, „maar het heeft tot niets geleid. We gaan er vanuit dat we in een vredelievend landje wo nen. We moeten nu ineens niet overal beren cn wolven zien staan."

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5